Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. f HET HOOGSTE HECHT 7 ONZE DURE BOTER. FEUILLETON Buitenlandsch Nieuws. „ROORO BR6RRR0" Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. RUMMER 34 ZATERDAG 25 APRIL 1936. 59e JAARGANG. eolo- j. de imer; als- srcu- -r en t no, D. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. - Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Het zou niet on-interessant zijn eens te vernemen, hoegroot het aantal Ne derlanders is, dat een geregeld gebruik van natuurboter maakt. Helaas is een dergelijk statistisch gegeven nooit ver schenen. Eenerzijds is dit goed, wav.t het zou de ontevredenheid vergrooten van den Nedcr'andsciien consument, die zich te recht erover beklaagt, dat hij de boter te duur moet betalen. En deze klacht, is ten volle gegrond, daar iedereen weet, dat diezelfde boter beneden den kost prijs wordt uitgevoerd naar Engeland. Waarom? De beantwoording van deze vraag is een groot probleem. Van deskundige zijde is daarop dezer dagen een antwoord gegeven en den consument duidelijk gemaakt, dat dit een gevolg is van bittere noodzaak. Im mers, zoo redeneert men, in ons land is een teveel aan melk, dus ook aan zui velproducten, die men kwijt moet zien te raken. Daarom is de export naar Engeland noodzakelijk, ook al levert die uitvoer een schadepost. Zou men nu den boterprijs in ons land verlagen, dan zou het binnenlandsch gebruik min stens in dubbele mate moeten toenemen om de veehouders eenzelfden steun te laten genieten als welken zij nu ontvangen door de hooge heffing op 'boter. Maar daardoor zou de margarine ook niet meer zulk een grooten afzet vinden, waardoor deze industrie wederom noodlijdend zou worden en steun zou behoeven. Deze redeneering schijnt te kloppen als een bus. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 28. Maar met al zijn ijlen, kreeg de niets vermoedende Virginia geen oplossing over de bijzonderheden van den dief stal van het halssnoer. Een massa on samenhangende dingen, die hij zei, maakten haar in de war en verschrik ten haar. Hij sprak veel over een ze kere Gloria, smeekte haar niet boos op hem te zijn, noemde haar met aller lei lieve naampjes, zoodat een en an der Virginia overduidelijk werd, niet tegenstaande zij voortdurend pro beerde, niet te luisteren en niet te be grijpen. Maar wat hij over een hals snoer zei, was altijd onsamenhangend en vaag. Langzamerhand begon hij op te knappen en vond Virginia het niet langer noodig, den geheelen dag bij hem te zitten. Maar ze had genoeg ge hoord om diep bedroefd te zijn over het leven, wat haar broer geleid liad. In één opzicht was Lloyd's ziekte goed voor Virginia geweest. Tot dien avond dat hij ziek thuis kwam, had ze zich aangewend te berusten en was haast onbewogen geweest als in Wij zijn er echter nog niet zoo van overtuigd, dat de boterexport naar En geland over de gciieele linie een scha depost beteekent. Waarom zouden de exporteurs er dan bij iedere voorkomen de gelegenheid zoo sterk op aandrin gen, dat Nederland dien uitvoer moet behouden. Men zou onverantwoord zijn van deze personen niets dan kwaad te veronderstellen, maar van den anderen kant kan men toch moeilijk aannemen, dat zij zelf geen belang met hun. on vermoeid ijveren in deze richting zou den hebben. Zou men het botervraagstuk werke lijk van alle zijden belicht willen zien, dan zou men behalve de positie van den boer en van de margarine-industrie ook de winsten van de exporteurs aan een grondig onderzoek moeten onderwer pen. Maar de grootte van het geldelijk voordeel dezer laatsten schijnt angst vallig geheim te worden gehouden. ,,De Nieuwe Koerier" beziet de kwestie in verband met de mededeelin- gen in de jaarverslagen van het mach tige Unileverconcern, de groote indu strie van margarine e.d., waartoe de Jurgens' Fabrieken, de v. d. Bergh s Fabrieken en de Hollandsche Vereeni- ging tot Exploitatie van Margarinefa- brieken behooren. De verslagen klagen over de wettelijke maatregelen tot steun aan landbouw en veeteelt, waardoor iedere verdere ontplooiing van de acti viteit der industrie wordt belemmerd. Anderzijds konden deze drie bedrijven onveranderlijke dividenden ter uitkee- ring voorstellen n.l. Jurgens 8, v. d. Bergh 15 en Hovema 8 procent op de qewone aandeelen. Het winst-saldo bedraagt bij Jurgens 13.073.000, bij v. d. Bergh 5.304.000 Irance, behalve als ze bij rechter Kent was, en hem probeerde op te beuren, kon ze uren aaneen thuis zitten, zon der iets te doen, of iets te zeggen. Dan zat ze maar te denken en te denken. En nadat de rechter vertrokken was, en de noodzaak van praten niet meer bestond, zou 't verkeerd met haar zijn afgeloopen, als Lloyd's ziekte haar niet tot haar zelf had doen komen, haar gedwongen had een tijdlang haar eigen narigheid te vergeten. Rechter Kent schreef dadelijk na zijn aankomst in Evansville en ver telde dat hij vooloopig in het hotel zijn intrek genomen had. 'I Was een prettige brief, en al gaf hij geen weergave van des rechter's stemming, kreeg Virginia toch den in druk, dat hij zich minder somber voelde en dit vroolijkte haar wat op. Zg schreef hem haast dagelijks, ver telde hem dat Lloyd ziek was, zonder hem te laten weten hoe erg het was, maar toen hij wat vooruitging, vertel de Virginia dat den rechter ook. Maar naarmate Lloyd herstelde, be gon Virginia zich weer voor een en ander te interesseeren. Ze ging zelfs Sylvia Monroe opzoeken en zoo her leefde hun oude vriendschap weer, hoewel geen van hen het onderwerp, wat hen 't naast aan het hart lag, aan roerde. Wat rechter Kent betreft, deze vond een overvloed van werk in zijn nieuwe omgeving en hernieuwde ook nog oude vriendschapsbanden. Maat hoewel Jackson en zijn vader nu in dezelfde stad en zoo dicht bij elkaar woonden, toch liepen hun paden in verschillende richtingen en ontmoet ten ze elkaar nooit. en bij de Holl. Ver. tot Expl. van Mar- garinefabrieken 3.207.000. Deze winsten zijn bij Jurgens 72.000 meer, bij v. d. Bergh 33.000 minder en bij de Holl. Ver. 650.000 meer dan het vorig jaar. „Waar andere bedrijven den weer slag der crisis op meer gevoelige wijze ondervinden, aldus genoemd blad, heb ben bovengenoemde bedrijven toch ze ker veel minder reden tot klagen. Wanneer de naar Engeland te expor teeren boter voorloopig, zoolang ei nog te veel vee is, niet geheel weg te werken is in de Nederlandsche magen, zou een gedeelte daarvan wellicht nog te plaat sen zijn in de margarine-industrie door het mengpercentage wat te verhoogen, waardoor de boterhandel meer no;maal zou worden, zooals deze het vorig jaar even normaal is geweest, tot de regee- ring 't mengpercentage weer ging ver- mindeien." Wij willen hieraan toevoegen, dat niet alleen de margarinefabrikanten een offer zullen moeten brengen, doordat 't gebruik van natuurboter door prijsver laging hier in den lande wordt bevor derd, maar dat ook de Nederlandsche boterexporteurs flink wat veeren zullen moeien laten, wil men de zuivelpositie een belangrijke verbetering doen onder gaan. En de consument èn het veehouders- bedrijf zal hiermede gebaat zijn. V F.RZEK ER U BIJ DE DE STRIJD OM HET BEHOUD VAN ADDIS ABEBA. Momenteel worden op het traject Dessie-Addis Abeba hevige gevechten geleverd tusschen de Italianen, die alles in het werk stellen om de Ethiopische hoofdstad zoo spoedig mogelijk in te ne men, en de Abessijnen, die ten koste van alles de verovering dezer stad wil len verhinderen. Nabij Salli Dingai, ongeveer 125 Km. ten Noorden van Addis Abeba, is de Italiaansche opmarsch op hevigen te genstand gestuit. Er zouden zelfs vrou wen aan de zware gevechten deelne men. Men heeft na den slag bij Giana Gobo n.l. lijken gevonden van Abes- sijnsche vrouwen, die met de geweren hunner gesneuvelde mannen aan den strijd tegen de Italianen hebben deelge nomen. Een dezer Abessijnsche heeft zich bijzonder dapper onderscheiden, door ondanks een zware verwonding, een machinegeweer tegen de aanstor mende Italianen te bedienen en den kamp niet op te geven, dan nadat zij al haar munitie verschoten had. De Italianen geven toe, dat hun ver liezen bij dezen veldslag 700 man en 13 officieren aan dooden en gewonden be droegen. Zij schatten de Abessijnsche verliezen in dezen veldslag op 2000. Door de bezetting van Sasag heeft de Lybische colonne, die naar het Noor den, evenwijdig aan de hoofdcolonne van het Ogadenfront oprukt, definitief den rechtervleugel van de Abessijnsche strijdkrachten van Sasa Baneh geschei den, waardoor het lot van deze stad be slist is. De Abessijnen deden een aanval op de Lybische colonne, doch zouden nabij Bircut met zware verliezen afgeslagen zijn. Uit de hoofdstad komen berichten, dat de Abessijnsche kroonprins de taak op zich heeft genomen de voorbereidin gen voor een doeltreffende verdediging van Addis Abeba te leiden. Dit heeft tot gevolg gehad dat van alle zijden groote scharen vrijwilligers zich aan meldden om zich bij 't nieuwe leger van den kroonsprins in te lijven. De Italiaansche wegarbeiders zijn dag en nacht met koortsachtigen ijver bezig met het aanleggen en versterken van wegen, om het transport van zwaar geschut mogelijk te maken. Van den anderen kant beijveren de Abessijnen zich, om de wegen, welke naar de hoofdstad leiden, op te blazen. Daarenboven heeft men nog een aan tal bergriviertjes buiten hun oevers la ten treden, zoodat de weg voor een groot gedeelte is overstroomd en in een onbegaanbaren modderpoel is veran derd. Parallel met deze werkzaamheden ar beidt men aan de versterking van den pas. Men heeft reeds berggeschut in stelling gebracht. Naar de meening van buitenlandsche militaire deskundigen, zullen de Italia nen Addis Abeba dan ook niet voor midden Mei bereiken. Een week lang had Jackson op zijn brief gewacht. Misschien was Lloyd er niet, misschien was hij ziek, had zijn brief vertraging ondervonden. Jackson had dagenlang zijn hoop le vend gehouden, toen was er geen twij fel meer. Hij wist zeker, dat als Lloyd van plan was geweest te doen, wal hem gevraagd was, hij dadelijk ge schreven zou hebben, ook al om ze kerheid te verkrijgen, dat Jackson zijn woord zou houden. Neen, óf de brief had hem niet bereikt, wat heel onwaarschijnlijk was, óf hij had hem gelezen en verscheurd en in beide ge vallen, wilde Jackson niet meer schrij ven. Zijn laatste hoop stierf en nu prepareerde Jackson zich om de con sequenties van zijn nieuwe leven te aanvaarden, en er van te maken, wat hij kon, tot eens de tijd zou komen, dat hij in zijn eer hersteld werd. Een geluk had hij echter in dezen tijd. De kassier, die bij de bank werkte, toen Jackson zijn intrede deed, was een magere jongeman, die met hart en ziel aan zijn werk hing. Hij was jaren lang hij de „Evansville Corenty Bank" werkzaam, maar ongeveer veertien dagen nadat Jackson gekomen was, had hij zijn ontslag genomen, om di recteur van een kleine bLnk in een naburig dorp te worden. Den dag van zijn vertek had de oude heer Evans Jackson laten roe pen en hem gevraagd, of hij dacht be kwaam genoeg te zijn, om het werk van den vertrekkenden kassier over te nemen. Jackson was zeer verheugd geweest niet alleen omdat hij zonder aanbeveling was aangenomen, maar er waren oudere employé's met lan ger diensttijd, die zeker den voorrang hadden. Hij was wat beduusd ge weest door dit bewijs van vertrouwen, maar wist natuurlijk niet, dat Bob hem herhaaldelijk geprezen had te genover zijn vader en 'n tikje ironisch had gepraat over de soliede levensop vatting van zijn vriend en dit vooral had grooten indruk op meneer Evans gemaakt. De diecteur der bank had bij den procuratiehouder geinformeerd en gehoord, dat Jackson een goede op leiding had gehad en daarbij een vlug en accuraat employé was, op wien men zich verlaten kon. Van zijn eerlijkheid wist hij echter niets af, dus redeneerde hij als volgt. Als de jongen eerlijk is, zal hij mij van heel veel nut zijn. Hij is knap en ik mag hem persoonlijk graag. Is hij niet eerlijk, hoe eerder ik daar dan achter kom, hoe beter. Dus maak ik hem kassier, maar zal hem veilig heidshalve in de gaten laten houden. Maakt hij het goed, dan blijft hij kas sier; maar maakt hij het niet goed, dan weet ik, waar ik aan toe hen. Het was een goed uitgedacht plan en het deed meneer Evans eer aan. Jackson besloot na eenige aarzeling, de benoeming aan te nemen, onder voorwaarde, dat meneer Evans hem tijd wilde geven zich in te werken. Bob was verrukt, toen hij het hoorde. De oude heer had er thuis niets van verteld en Bob hoorde het pas, toen hij op een keer de bank binnen stormde, om zijn vader te spreken, en Jackson al in zijn nieuwe functie vond. Hollo! riep hij, wat voer jij daar uit? Jackson vertelde hem het nieuws dat met een uitbundig applaus ont vangen werd. Bob gaf zijn viend door hel loket een langen en stevigen hand druk. Hij was opgetogen over het suc ces van jackson, dien hij meer of min als zijn beschermeling beschouwde. Dat heb je 'm gelapt! zei hij. Maar kalm aan, hoor Jack. Ruim den ouden heer voorloopig niet uit den weg, want ik heb hem dubbel en dwars noodig. Hij grinnikte tegen Jackson en werd toen plotseling ernstig. Deksels, daar schiet me in eens wat te binnen. Er zit wat voor me op! Ik heb te veel geld opgenomen. Tot straks hoor! En niet het minst uit het veld ge slagen, verdween hij in de richting van zijn vader's privé kantoor. Jackson verdiepte zich weer in zijn werk en na een minuut of tien kwam Bob glimlachend, maar minder opge wekt dan te voren uit het kantoor van zijn vader. 't Was haast sluitingstijd en Jack son was bezig zijn kas op te maken. Bob kwam voor 't loket staan, hij was zijn standje al weer gauw vergeten. Nu, je bent er op vooruit gegaan, maar ik had het wel voorzien. Vader is niet zoo dom, en ik wist wel, dat hij je naar waarde zou leeren schatten. Jackson lachte. Het is maar een probeersel, denk ik, maar 't is heel vriendelijk van hem, mij een kans te geven; ik heb veel aan jou te danken, Bob! Bob wierp het hoofd in den nek en lachte, maar zijn lach klonk niet na tuurlijk. Wordt vervolgd. Waltljksrhr en Ungstrutsrkr Courant n NEEVI HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREEREN DE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1