Plaatselijke Berichten ID. MARKTBERICHTEN, o H.deBont-v.Hulten Zaterdag 25 April 1936. No. 34. De Echo van het Zuiden. Derde Blad. Schilderijen. Etsen K.EM.I. ETALEERT iets bijzonders voor U Grootestr. 183, Waalwijk 4de Finale Biljartkampioenschap van de Langstraat. Frans van Helvoirt Fritz Schoelitsz CAFÉ „C I T Y" Hoofdpijn, Kibspijn. nuH Heerenkleeding naar maat rOLLECTIEF CONTRACT IN DE SCHOENINDUSTRIE. In ons vorig nummer hebben we medegedeeld, dat de Federatie van Schoenfabrikanten het collectief contract hebben opgezegd. VVaar de slechte toestand in de schoenindustrie niet laat voorzien hoe de situatie met 1 Juli zijn zal, het tijdstip waarop dit contract afloopt, heeft men gebruikgemaakt van den opzegdatum van 1 April, temeer waar de arbeiders organi saties niet wenschen in te gaan op het voorstel om het contract stil zwijgend te laten doorloopen van maand tot maand tot verdere defi nitieve afsluiting over langeren ter mijn of nadere opzegging fabrieksarbeidersbond ST. WILLIBRORDUS, AFDEELING WAALWIJK. s rr, n dq ledoi uit 4 e tj n m ere kle uur am inrit und as N DEI* REN nbor ge- va Part die i saillt r da 19K kan ID. der an df mell inde: de: r huil rachl broid werf :rtuij dien aarof post ichte- eulen rondi n bet uiten den >s en m het ver- amen Woensdagavond j.l. hield de af dee ling Waalwijk van de R.K. Fabrieks arbeiders (sters) bond „St. Willibror- dus" een bijzondere ledenvergadering in het gebouw van de R.K. Werklie- denvereeniging. Ondanks het feit, dat een paar uur voor de vergadering een pl.m. 60-tal leden voor retraite waren vertrokken naar het retraitehuis Loyola te Vught, was bij de opening vrijwel geheel de groote zaal met leden gevuld. Na de opening met den Chr. groet, spreekt de afd.-voorzitter dan ook zijn bijzondere voldoening uit over de mas sale opkomst van de leden en stelt on middellijk aan de orde een door het hoofdbestuur van de Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten ont vangen schrijven, waarbij de collec tieve arbeidsovereenkomst tegen 1 Juli a.s. wordt opgezegd. Alvorens tot behandeling van dit schrijven over te gaan, releveert spre ker eerst, wat aan de afsluiting van de collectieve arbeidsovereenkomst is voorafgegaan. Langer dan een jaar hebben de onderhandelingen daarover geduurd; aan meerdere schoenfabrie ken in den lande moest gestaakt wor den, en toen dan ook eindelijk het col lectief contract per 29 Juli 1935 in wer king trad, moesten toch nog door de arbeiders (sters) in de schoenindustrie andermaal belangrijke offers worden gebracht. Spr. wijst erop, dat evenals in het verleden ook ditmaal de dooi de arbeiders (sters) gebrachte offers absoluut nutteloos gebleken zijn; de toestand in de industrie is er in geen enkel opzicht door verbeterd; eerder het tegendeel. Verwacht had dan ook mogen wor den, aldus spreker, dat de werkgevers thans het weinige, wat hun arbeiders (sters) nog aan redelijke voorwaar den hebben overgehouden, verder on aangetast zouden hebben willen laten. Echter, dat is niet liet geval. Want de Federatie van Nederland sche Schoenfabrikanten als partij voor de werkgevers, heeft het contract op gezegd, en wil deze opzegging eerst dan intrekken, wanneer de arbeiders organisatie er in zal hebben toege stemd, dat na 1 Juli a.s. het contract voor onbepaalden tijd zal gelden, en ten allen tijde met een opzeggingster mijn van 4 weken zal kunnen worden beëindigd. Spreker noemt dit een absoluut on aanvaardbare voorwaarde, en doet er mededeeling van, dat dit ook reeds door de gecombineerde hoofdbesturen en eveneens door de groepsvergade ring met de meeste beslistheid is af gewezen. (Applaus en uitroepen: „dan maar geen contract", „laten we maar liever staken"). Met genoegen constateert de afd.- voorzitter, dat de leden zoo spontaan het inzicht van de leiding deelen, doch, zegt hij, ook al zouden we die voor waarde accepteeren, dan nog zijn we er niet. Immers, als we daar genoegen mede zouden nemen, dan moeten nog tal van aangelegenheden onderwerp van bespreking uitmaken. Achtereenvol gens gaat hij deze breedvoerig na. Wij stippen in het kort het navolgende aan: Aan de hand van een opsomming bij welke niet-leden van „de Federa tie" de vakvereenigingen na 29 Juli 1935 het contract reeds hebben weten door te voeren, concludeert hij, dat er absoluut geen ruimte is voor het be zwaar, dat door de vakbonden te wei nig activiteit is ontwikkeld. Wat de mogelijkheid van een ver scherpte controle op de naleving aan gaat, merkt spreker op, dat de vrijge stelden in deze deden wat mogelijk was. Van de activiteit van de werk gevers, die toch eveneens partij zijn, en dus ook controle mede tot taak hebben, is echter weinig, om niet te zeggen heelemaal niets, gebleken; al thans niet van officieele en doeltref fende controle-maatregelen. Boven dien acht spreker het niet bijzonder eervol voor de desbetreffende werk gevers, omtrent hun betrouwbaarheid op het stuk van reëele naleving van eenmaal aangegane overeenkomsten, dat zij zelf met voorstellen meenen te moeten komen tot verscherpte controle. Ook de wachtgeldregeling moet blij kens de ontvangen brief, punt van be spreking uitmaken. Spreker vermoedt niet, dat men deze zal willen verbete ren; hij acht het bestaande eenerzijds van zoodanige beteekenis, dat dit be slist gehandhaafd zal moeten worden, en anderzijds ook reeds zoo ver ver slechterd, dat op dat punt geen enkel, ook niet het kleinste, offer meer kan en mag worden gebracht. Het klaarblijkelijk verlangen van de werkgevers om de loonen in overeen stemming te kunnen brengen met de plaatselijke loonstandaard, acht spre ker zeer inconsequent en onlogisch. Aldus haalt men, zegt hij, de door al len, zoowel werkgevers als arbeiders (sters) zoo funest geachte loonconcur- rentie, officieel binnen. Daarmee zou men de chaos alleen nog maar verer geren, en niemand zou daar baat bij kunnen hebben; integendeel, vrijwel alle bij de industrie betrokkenen zou den er door worden geschaad. Ook herinnert spreker er aan, dat enkele jaren geleden pp het motto van loon- concurrentie de steden-loonen zijn ver laagd moeten worden tot het algemee- ne loonpeil. En nu wil men dan toch zelf weer officieel looneoncurrenlie invoeren. MAANDAGAVONDom half negen WAALWIJK. tegen WAALWIJK. Partij van 300 punten. H. DE RUIJTER, Waalwijk Ook zag spreker in het bijzonder groot gevaar dreigen voor de arbei ders (sters), die nog loonen boven de minima verdienen, omdat blijkens de voorstellen de werkgevers de vrijheid voor zich opvorderen deze hoogere loonen op ieder willekeurig tijdstip te kunnen verlagen tot de minimum-loo- nen. Alleen de uitgesproken wensche- lijkheid regelen te treffen omtrent de verhouding van jongeren en volwas senen bij de personeelsbezetting wilde spieker niet zonder meer veroordee- len, mits dit echter positieve verbete ringen en geen verslechteringen zal beteekenen. Erg gerust gevoelt spreker zich in dat opzicht echter ook niet. Ten slotte wijst hij er nog op, dat de werkgevers zich hebben voorbe houden eventueel nog meer andere aangelegenheden punten van bespre king te doen uitmaken. Door den Voorzitter werd hierna de vergadering in de gelegenheid gesteld zich over een en ander uit te spreken, waarop verschillende van de aanwezi gen het woord voerden. Allen verklaarden zich tegen de voor gestelde verslechteringen, en bij her haling werd het Afdeelingsbestuur verzocht aan het hoofdbestuur op te dragen, geen enkele verslechtering te accepteeren. Enkele aanwezigen die be spraken de minder goede naleving van het contract op het oogenblik, werd door den Voorzitter opgemerkt, dat die aangelegenheden op deze verga dering niet konden worden behandeld en bovendien dat de vale ver eeni ging met geen andere dan concrete en se rieuze gegevens haar voordeel kan doen. Alsnog las de Voorzitter een uitvoe rig schrijven voor, wat door het hoofd bestuur op 31 Maart 1.1. nog was ge zonden aan de Ver. van Waal wij ksche Schoenfabrikanten, en waarin met klem van argumenten werd verzocht dat hun voornemen om het aantal vrije dagen van 9 tot G per jaar terug te brengen, alsnog in te trekken. Eveneens spoorde de Voorzitter nog aan tot trouw aan de leiding en inten sieve propaganda, opdat straks, wan neer eventueel eenmaal daden gesteld zullen worden, dit zoo goed mogelijk zal kunnen geschieden. Indien- echter allen hun volle medewerking verke nen, achtte de voorzitter het ongetwij feld mogelijk de voorgestelde verslech teringen te voorkomen. (Applaus). Hierop werd de vergadering met den Chr. Groet gesloten. ST. JOSEPHS-FEEST DER R. K. WERKLIEDENVEREENIGING. Het feestprogramma luidt als volgt: Zondag 26 April half zeven bijeen, komst der leden aan het Bondsge- bouw. Kwart voor zeven H. Mis waaronder algemeene H. Communie der leden. Maai.dag 27 April groote feest- vergailering. 1 Openingsgebed door den Eerw. Adviseur. 2 Opening door den Voorzitter. 3 Lied K.A.J.V. (Bondslied). 4 Declamatie door de K.A.J.V. 5 Jaaroverzichten door R.K W.V. en J.W. 6 Strijdlied van bet R.K. Werk lieden Verbond. 7 Spreekbeurt door den Eerw. Adviseur. 8 St. Josephslied. 9 Het Duivelsbruggetje van H. Ghéon, door de J. W. 10 Lied van de Jonge Werkman. 11 Slotwoord. 12 Zang door het Dubbelmannen kwartet »Zang en Vriendschap«. MILITAIRE INSPECTIE. Donderdag 11 Juni a.s. zal in de Gymnastiekzaal van de L. O school aan de Stationsstraat 't jaarlijksche onderzoek plaats hebben van de kleeding en uitrusting van verlof gangers der lichtingen 1924 en 1927 van de gemeenten Waalwijk, Heus- den, Eethen, Loonopzand en Drunen. OLIEBOLLENDAG. Zooals gemeld wordt Zaterdag 2 Mei in onze gemeente een oliebollen- dag gehouden ten bate der I.B.C.. besti ijding. Er komt dan een mooi oliebollen- kraam op de Markt, en hel comité hoopt een concert op de Markt te kunnen krijgen. Om iedereen in de gelegenheid te stellen zijn penningske Lij te dragen voor de l.B.C.-nesirijuing, heeft het comité 'n groote veikuops- organisatie in hei leven geroepen. Jongelui als bakker verkleed zullen de oliebollen in de diverse wijken komen presenteeren. Dames zuilen in den loop der a.s. week voor verkoopbons aan de huizen aan bieden. Het comité wil hierdoor bereiken een globaal overzicht le verkrijgen van de henoodigde olie bollen, zoodat mtn dan van een prompte levering verzekeid kau zijn. Het comité rekent terecht op de medewerking van alle ingezetenen en indien ieder huisgezin Zaleiuag 2 Mei oliebollen na de maaltijden eet heeft men een feestelijk gerecht en steunt men tevens de heilzame actie van de T.B.C.-bestrijding in onze gemeente. RECLASSEERINGSDAG. NATIONALE. Het plaatselijk Comité van Uit voering van den Nalionalen Reclas- seenngsdag bericht ons, dat door de Centrale Leiding een Reclasseerings- krant zal worden uitgegeven, die ook in deze gemeente door het Plaatselijk Comité huis aan huis zal worden verspreid, in de week van 29 Mei a.s. Tilburg, zal het personeel harer fabriek te Reusel, bestaande uit 170 personen, met ingang van 27 April a.s. overplaatsen naar de fabriek te Tilburg. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politie-bureau zijn inlichtin gen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: Rijwielbelasiingmerk in etui, kosteloos rijwielbelastingmerk, en huissleutel. OPENING JEUGDWERKKAMP TE OOSTELBEERS. Op Maandag 4 Mei a.s. zullen te Oostelbeers de openingsplechtighe den plaats hebben van het Jeugd werkkamp »Baast« uitgaande van de commissie voor cultureele werk- loozenzoi g in het bisdom Den Bosch. Z. H. Exc. Mgr. A F. Diepen zal dien dag om lO'/j uur een H. Mis opdragen en de kerkelijke inzegening verrichten. Daarna zal de minister van Sociale Zaken mr. Slingenberg het kamp officieel openen. De redding van 't reclasseerings- werk uit zijn tegenwoordigen financieelen noodtoestand is een eerezaak van het Nederlandsche volk en een daad van zelfbehoud tegen de onrustbarend stijgende criminaliteit in deze crisisjaren. Maar daarboven een eisch van Christelijk geloof en naasteliefde. Prof. Dr. H. DOOYEWEEBD Voorz. Prot. Chr. Reclas- seeringsvereeniging. Waalwijk, 23 April 1936. Eieren 2'/, cent. Biggen 10 14 gld. flRIINF-N den toestand aanzienlijk zouden wij- ununcil. „A., Wn Inolcto ic Han nnk ÖP- R.Ü.B, THEaTER - WAALWIJK MIJLEN DL WbkULUküSvA»Ur rv Een film, die door jong en oud moet worden gezien. OVERDRACHT VERTEGENWOORDIGING. De vertegenwoordiging der B. O Lux, Metallwaren- Maschinen- fabriken A. G. Mariënthal (schoen- haken, ringen, drukknoopen enz is van de fa. B. van Zwol, Waalwijk overgegaan op de fa. S Maiburg, Grootestraat 108, Waalwijk. GULDEN VLIES FABRIEK. De N.V. Gulden Vlies sigarenfa brieken v./h. G. en S. Majoie te Tot onderwijzer aan de R.K. Jon gensschool alhier, in de vacature van oen heer Pompen, is benoemd de heer v. Broekhoven uit Helvoirt, thans tij delijk onderwijzer te Haarsteeg. Voor het Diploma van Kijvaar- dig, dat uitgegeven wordt door den bond van Landelijke rijvereenigingen van de N.C.B., slaagden de heeren L. de Gouw uit Drunen, voorzitter en C. lvleijn uil Elshout, commandant van de Rijvereeniging van Drunen en Els- hout „De Echo". Het aantal werkloozen, dat inge schreven stond bij het agentschap dei- arbeidsbemiddeling bedroeg in de af- geloopcn week 71. Nadat het vorig jaar de keiweg op de Drunensche heide prachtig was verbeterd door het meer vlak maken van het wegdek, zal thans het euvel van de zeer onregelmatig liggende keien ondervangen worden door een asphaltlaag, waarmede de weg bedekt zal worden. Zondag 26 April zal onze dorps genoot Broeder JoUanisius, in de we reld Gerardus Vrijhoeven, in familie kring in het Psychopatrisch gesticht „Voorburg" te Vught den dag feeste lijk herdenken, waarop hij voor 25 jaar als Broeder in de orde trad van de Broeders van O.L. V rouw van Lour- des van Dongen. Hij werd op 6 Jan. 1895 in Drunen geboren uit zeer eenvoudige ouders en op 19 Maart 1911 deed hij zijn intrede in de voornoemde orde, alwaar hij in de diverse inrichtingen dezer Congre gatie als verpleger werkzaam was in 's-Bosch (Reinier van Arckel), Cou- dewater (Berlicum), Heiloo, waar hij in de bekende rampnacht met nog een Broeder een groot aantal zieken en verpleegden kon redden uit het bran dende gebouw. Voor deze dappere menschlievende daad mocht hij den lof ontvangen van zijn Oversten en wereldlijke autori teiten. Momenteel is Broeder Johanisius als Hoofdverpleger werkzaam in het gesticht „Voorburg" te Vucht. Wij wenschen den Eerw. jubilaris nog vele jaren in de beste gezondheid te midden dezer hulpbehoevende men- schen. Donderdagavond werd in 't uit spanningsoord „De Steegert" van den heer v. Keulen een vergadering belegd door watersportliefhebbers. De opkomst was tamelijk te noemen en de oprichting van een vereeniging onder de naam van D.W.V., Drunen sche Watersport Vereeniging, werd 'n feit. Een voorloopig bestuur werd samen gesteld, waarin zitting namen de hee ren, J. v. Keulen, voorz.; C. Veltman, secretaris en D. Elshout, pennm. Het doel der vereeniging zal zijn de zwem- en kanosport te beoetenen. Het Mannenkoor „Zang en Vriend schap", gevestigd in café A. v. d. Geld, zal deelnemen aan het groot nationaal concours, dat 28 Juni in Princenhage gehouden wordt. Het Mannenkoor komt uit in de derde afdeeling. Het dreigende conflict in de schoen den toestand aanzienlijk zouden wij zigen. En dit laatste is dan ook ge- scnied, zoodat de bedoelde beschou wing haar waarde heelt verloren. In dien tusschentijd is er namelijk een totale wijziging in den toestand geko men, waardoor het ultimatum in Dru nen zijn kracht heeft verloren, n.l. de georganiseerde arbeiders hebnen zich niet gehouden aan het op de laatste personeelsvergadering gegeven woord. Wat is er intusschen geschied? Woensdagmiddag werden de geor ganiseerde arbeiders der firma v. Riet Co. bijeen geroepen. Door het over heidspersoneel werd hun duidelijk ge maakt, dat de firma het in het ulti matum voorgestelde contract niet kon aangaan, enz. Aan de arbeiders werd daarom de keus gelaten zich aan het ultimatum te houden of een stuk te teekenen, waarin zij verklaarden accoord te blij ven gaan met de voorwaarden waar onder zij tot op heden bij de firma hadden gewerkt. Allen teekenden dit stuk en zoo ver viel bij de tirma v. Biel Co. het ul timatum in 5 min. tijds. Op dezelfde wijze verliep ongeveer de val van het ultimatum bij de firma L. van Drunen. Ook daar werden de georganiseerde arbeiders voor de keus gesteld, zooals bij de firma v. Riel. Ook hier teekenden allen het schrij ven, waarin vermeld stond, dat zij ac coord bleven gaan met de arbeidsvoor waarden, enz. Hoe deze zaak zich bij de firma G. van Drunen en Zn. en Co. zal af- spinnen, weten wij niet, maar wij kre gen bij ons laatste onderhoud met deze firma den indruk, dat men zich hier niet erg druk maakt over het ul timatum en dus maar rustig de gevol- - gen afwacht. Omdat hier nog geen hoofdkrachten zijn onder de georga- niseerden kan men dat gevoegelijk doen. Zoo is de toestand op het oogenblik en den Rijksbemiddelaar kan van de zijde der patroons rustig geantwoord worden dat geen conflict bestaat. Zonder ons partij te stellen, doet de houding der arbeiders vreemd aan. Zeker, we weten het, de tijden zijn slecht en men moet al blij zijn dat men werk heeft en houdt, maar juist dat wisten de arbeiders evenzeer eeni- ge dagen geleden, toen zij na veel over wegingen besloten tot deze daad en beloofden pal te staan voor de eischen hunner organisatie, die zij nu een zware slag toebrachten, al blijft ook de vraag of de leiding verstandig han delde juist in deze benarde tijden met hare actie. Intusschen zijn wij benieuwd naar hare verdere houding ten deze. Veilingver. „De LangstraaDrunen. Veilingbericht van 23 April 1936. Goudreinetten 23-30 ct.; id. II 15-21 c.; id. Ill 5-10 c.; Klumpkes 15-19 ct.; id. II 10-13 c.; Wijnzuur 10-16 ct.; Cu- lemans 7-10 c.; id. II 4-6 ct.; Konings- rood 8-14 ct.; Aardbeien 30-56 ct.; To maten 40-42 c.; Witlof 9—16 ct.; id. II 5-7 ct.; id. Ill 2-4 ct.; Spinazie 8-13 c.; id. II 5-7 ct.; Juin 4-4^ ct.; Sjalotten 4-8 ct.; Asperges 25-68 ct.; Slavellen 2-4 ct., alles per kg. industrie te Drunen. Wij moesten een vorig maal een be schouwing van onzen correspondent te Drunen over. de kwestie in de schoenindustrie te Drunen, wegens plaatsgebrek laten liggen en beloofden deze te zullen opnemen in dit nummer indien de omstandigheden daartoe nog aanleiding zouden geven. We bedoelden daarmee de mogelijke tusschenkomst van den Rijksbemidde laar of een andere omstandigheid, die Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. 10 fi WODlj VOI pijnen lc Vc- drijven is een Mijnhardt'a Poeder Her stuk 8 Ct.doos 45 Cl. Dij Uw Diogist. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9