Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. IET HOOGSTE RECHT 1 Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON .lOOHD-BRABhlID" Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. de oorlog in abessynie. MUMMER 35. WOENSDAG 29 APRIL 1936. 59e JAARGANG. De Echo van het Zuiden, Waalwyksclie en Langsiraalsebe Conrantj Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Om met des te meer spoed den opmarsch naar Addis Abeba tot stand te kunnen brengen hebbende Italianen een aantal groote vracht auto-karavanen, van tezamen 3000 auto's, geladen met munitie en aller lei oorlogsmateriaal naar Dessie gezonden. Badoglio dreigt de burgerbevol king in Sjoa met uitroeiing en ver nietiging van haar haardsteden als zij zich tegen den opmarsch naar Addis Abeba verzet en de wegen daarheen vernielt. Badoglio heeft gemeld, dat een der Italiaansche colonnes, die van Gon- dar was vertrokken, de bezetting van het geheele gebied om het Tsanameer heeft voltooid. Daggaboer is bezet, waardoor de legers van Graziani de in het Noorden opereerende troepen van Badoglio steeds meer naderbij komen. Een van de grootste gemotoriseerde Italiaansche afdeelingen die tot dus ver in den oorlog werd samengesteld, is via den z.g. Negus weg in de richting van Addis Abeba vertrokken Hiermede is de laatste groote op marsch in het Noorden voor den aanvang van de groote regenperiode begonnen. Men meent er op te kunnen rekenen, dat de vijandelijkheden op zijn laatst half Mei beëindigd kun- nenzijn. DE BINNENLANDSCHE TOE STAND IN OOSTENRIJK. Op een vaderlandsche bijeenkomst te Baden-Baden heeft de Oostenrijk- sche Bondskanselier, dr. Schuschnig zich gelukkig geprezen, dat Oosten rijk niet gemengd wordt in degroote internationale conflicten. «In het binnenlandevenwel, zeide hij, is de horizon door wolken ver duisterd. Het schijnt, dat een alge meene aanval wordt voorbereid, met het doel de grondslagen van Oostenrijk te schokken. Wij zouden er met een tegenaanval op kunnen antwoorden. Deze zou de gezind- heid In geheel Oostenrijk kunnin opklaren. Het prijsgeven van de autoritaire leiding zou gelijk staan met het afzien van den door Dollfuss aangegeven koers.» De Oostenrijksche vice-kanselier prins Starhemberg heeft, in een groote bijeenkomst van Heimwehr- leden te Horn in Beneden Oostenrijk verklaard, dat hij niet zal toestaan dat deze organisatie zal worden ont wapend. De uitvoering van een dergelijken maatregel, aldus de vice, kanselier, zooals sommige hoogge.. plaatste personen wenschten, zal slechts over mijn lijk kunnen ge schieden. KAMERVERKIEZING IN FRANKRIJK. Zondag zijn in Frankrijk de ver kiezingen voor de Kamer gehouden. De voorloopige uitslag wijst een winst voor de communisten aan, op vele plaatsen ten koste van sociaal democraten en soc. radicalen, zoodat binnen het Volksfront, dat in zijn geheel iets in kracht lijkt toegenomen een verschuiving naar uiterst-links waarschijnlijk zal zijn. Rechts en centrum hebben zich dezen eersten dag gehandhaafd. DR. SCHACHT GEPASSEERD. Terwijl dr. Schacht droomde de financieele dictator van het Derde Rijk te worden, heeft Hitier thans een verordening uitgevaardigd, welke bepaalt, dat Goering machtiging van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 29. Onzin, zei hij, men is de jeugd wat verplicht. Maar zeg, wat voer je vanavond uit? Heb je een afspraak? We moesten je promotie maar eens vierenDe Evansville Bank maakt be kend, dat zij er na veel moeite in ge slaagd is, zich van de diensten van een genie op financieel gebied te verzeke ren. Hij zwaaide met zijn hand, die in j aanraking kwam met den reusachti- gen hoed van een dikke negerin, die een wanhopige poging deed het loket te naderen. Bob verontschuldigde zich op zoo'n ernstige en innemende wijze, dat de negerin na haar zaken te hebben afgehandeld, gichelend de bank verliet. Toen wendde hij zich weer tot Jack son. Nu Rockefeller, wil je me het 1 genoegen doen een bescheiden maal tijd met me te nuttigen? Als je me twintig minuten lang met rust kunt laten, dan zal ik nog eens zien. Zooals je wilt! En Bob ging op j een stoel zitten, terzijde van het loket. 1 Jackson ging door met zijn werk en bemerkte, zonder er speciaal naar te Zich verzekeren bi) een goede maatschappij is een wi|ze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ,,NOORD-BRABAND" betaalde In 1934 circa f 1.500 000 uit aan hare verzekerden krijgt, een onderzoek in te stellen en beslissingen te treffen in zake alle vraagstukken, welke betrekking hebben op den invoer en het ver bruik van belangrijke grondstoffen alsmede op de deviezen-voorziening. Goering krijgt de bevoegdheid, alle competente staats- en partij-instanties om inlichtingen te vragen en hun instructies te geven. Voorts kan hij de medewerking inroepen van alle leden van het kabinet. Aan dr. Schacht worden dusenkele bevoegdheden ontnomen en aan den economischen dictator Goering over gedragen. In Goering zal Schacht echter een steun hebben tegen al te radicale hervormingsplannen der nat.-soc. economen. DE TERREUR IN SPANJE. Zondag hebben de verkiezingen plaats gehad der «Gompromisarioscf, die tezamen met de afgevaardigden den president der republiek moeten aanwijzen. In verband hiermede zijn op ver schillende plaatsen in Spanje weder om bloedige aanslagen gepleegd o m. op het leven van den leider der Katholieke Partij, Mr. Gil Robles Toen de voorzitter van de Accion Popular deelnam aan de begrafenis van een lid der Guardia Civil (Bur. gerwacht) werden vanuit een leeg staand huis plotseling een aantal schoten op hem gelost, die echter geen doel troffen. Wel werden drie andere personen, die Gil Robles vergezelden, gedood, terwijl tal van andere personen, die in den lijkstoet meegingen, werden gewond. In het raadhuis van Arganda ont plofte een bom, kort nadat de ge meen teraad bijeen was gekomen. kijken, dat Bob met een serie lachjes en buigingen de paraplui van een pot sierlijk aangekleede norsch uitziende vrouw, opraapte. Hij had dit nu al twee maal gedaan, maar de derde keei zag Jackson toevallig, dat Bob de pa raplui met zijn voet weefl^ omstootte. Jackson moest lachen, of hij wilde of niet. Er Was iets onweerstaanbaars gewórden. Bob wachtte geduldig dat Jackson zijn arbeid beëindigd had en sleepte hem toen mee naar 't grootste restaurant van de stad. t Was pas zes uuur; ze biljartten tot het zeven sloeg en bestelden toen hun diner. Bob was oprecht verheugd over Jackson's promotie, en zei dat zoo on omwonden, dat Jackson zich veel min der eenzaam voelde. Bob stond er op, 0111 ter eere van deze gelegenheid champagne te bestel len en 't weinige, dat Jackson dronk, deed zijn stemming geen kwaad. Niemand kon zich in Bob s gezel schap lang down voelen. Om te begin nen, was hij spraakzaam en geestig. Verder had men het gevoel, de vriend van een beroemdheid te zijn, want iedereen kende Bob en iedereen mocht hem graag. Hij werd door tallooze vrienden begroet, verscheidene kwa men even aan hun tafeltje bij hun ko men of gaan en voor ieder had Bob een geestige opmerking. Na eenigen tijd liep het restaurant leeg en begonnen ze herinneringen uit hun studietijd op te halen 't Gesprek kwam vanzelf op het he den en eindelijk vertelde Bob, wat de oorzaak was geweest van zijn neer slachtigheid. Mijn brave vader was vandaag zijn hoofd kwijt, zei hij. 't Was werke lijk treurig, 't Heeft me diep getrof fen, dat wil ik je wel zeggen. Wat was er dan aan de hand? In het gebouw werd groote schade aangericht; een lid van den raad werd gedood, twee raadsleden wer den zwaar en twee licht gewond. Te Madrid werd een bakker, toen hij zijn woning verliet, uit een hin derlaag neergeschoten. De vermoorde was van Portugeesche nationaliteit en lid van de Katholieke Volksactie. Zijn begeleider, een Cubaan, liep ernstige schotwonden op. Te Seviila werd een leeraar van de handelsschool overvallen en neergeschoten. POLEN EN 1 MEI. Met het oog op den jaarlijkschen 1 Mei-viering der Rooden zijn in de door arbeiders bewoonde voorsteden van Warschau, o.a. te Wola, talrijke arrestaties verricht. De politie be waakt de stations en arresteert de agitatoren, die naar Warschau wor den afgevaardigd. Een dertigtal communisten, die te Wilna gearres teerd zijn, is naar het concentratie kamp Bereza Kartoeska gezonden. In Warschau is een groot com munistenproces beëindigd. Het pro. ces werd gevoerd tegen 26 personen, die zich schuldig hadden gemaakt aan opstelling, vervaardiging en verspreiding van illegale tijdschriften en brochures, waarin vooral tegen het leger geageerd werd. De voor naamste beklaagde werd veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. De Raad van Commissarissen dei- Bank van Polen heeft besloten de Poolsche regeering onmiddellijk een bedrag van 20 millioen zloty ter beschikking te stellen voor aanvul lende wegwerkzaamheden. Met dit bedrag meent men 40.000 werkeloozen 4 maanden aan werk te kunnen helpen. Wildere niet werken? Maak in vredesnaam geen grap pen! Neen, daar ging 't niet 0111. De kwestie is, dat de oude heer een on- begrijpelijken tegenzin heeft om mij meer te geven dan mijn toelage. Na tuurlijk kun jij mijn gevoelens dee- len, maar ik kan hem niet zoo ver krijgen, dat hij het ook zoo ziet. t Is een soort manie van hem, lijkt 't wel. Had je dan weer te veel opgeno men? Bob keek verbaasd op. Wat bedoel je met méér? 't Is sinds weken niet gebeurd. -r- Dan neem ik mijn woorden te rug, antwoordde Jackson ernstig. Mooi van je, maar 't zat zoo, zie je. De laatste keer nam ik een arm zalige vijf en twintig dollar te veel op, toen heb ik er al op een vreeselijke manier van langs gehad. Daarna heb ik gedacht, dat als ik dan toch op mijn kop kreeg, ik voor dezelfde moeite meer kon nemen. Deze keer ging het om twee honderd dollar, en je voor ganger heeft de cheque doorgegeven aan den procuratiehouder, die hem aan vader liet zien. En toen had je zeker de poppen aan 't dansen? Nou en of, antwoordde Bob be rouwvol. Hij liet me vanmiddag op het zondaarsbankje komen en kon digde aan, dat hij voor deze keer goed wilde zijn voor 't bedrag, maar als 't meer gebeurde hij mijn toelage zou inhouden en dat ik dan maar moest verhongeren of werken. Ik had de keus, zei hij. Jackson lachte, 't Is niet alleen wreed, maar zelfs gemeen! Dat heb ik hem ook gezegd, maar hij, hoe noem je dat, hardvochtig. En wat ben je nu van plan? Van plan, niets. Ik krijg geen geld van mijn toelage, voor de tijd ver vallen is. Dat is pas over drie dagen en ik heb nog maar vijf en zeventig van die twee honderd over. Ik moet maar verhongeren, dat is 't eenige. Jackson gaf toe; dat 't een treurige geschiedenis was. Hij merkte beschei den op, dat Bob het toch wel drie da gen van vijf en zeventig dollar zou kunnen uithouden, omdat hij ook nog, als hij wide, thuis kon gaan eten. Maar Bob weigerde ten eenenmale zich door dergelijke holle argumenten te laten troosten en bestelde yoor af leiding een flesch oude en peperdure champagne. Toen de flesch leeg was werd hij zoo vroolijk dat Jackson het beter oordeelde met hem weg te gaan., 't Restaurant was nu haast leeg en hoe wel Bob nog even een wedstrijd geor ganiseerd had voor alle kellners bo ven de veertig, van zijn tafel naar den Ober en weer terug om een prijs van tien dollar, kreeg Jackson hem toch gauw naar buiten. Een poos lang trachtte Jackson hem te overtuigen dat Bob, met het oog op zijn deplorabele financieele toestand, het best naar huis kon gaan, maar op eens werd hij door een kenpis aange houden. ij Hallo Evans. Ga je mee kaar ten? We hebben een vijfde man noo- digf t> 1 Dat was nu juist waar Bob zin 111 had. Vooruit Jac, kom ook mee, je leeft maar eens, nietwaar? De pas aangekomene verzekerde Jackson, hoewel niet bijster enthou siast, dat het hem aangenaam zou zijn, als hij mee wilde spelen. Jacksop kon zich de luxe niet permitteeren zoo hoog te spelen als Bob's vrienden ver» moedelijk van plan waren en daarbij beviel het uiterlijk van den man hem niet. lLuister eens Bob, zei hij. Ga naar huis, je kunt nog vaak genoeg kaar ten. En ik zoii graag de foto's van je laatste jaar zien, dat heb je me be loofd. Bob's vriend viel hem in de rede. Natuurlijk, als je liever naar huis gaat, 0111 foto's te bekijken. Bob keerde zich om en staarde hem verwonderd aan Het gaat jou toch zeker niet aan, als ik liever foto's bekijk? merkte hij kalm op. De nieuw aangekomene merkte, dat hij een fout had begaan. Natuurlijk niet, gaf hij toe. Ik hoopte alleen, dat ik je mee kon krij gen. We hebben een paar geschikte lui en zochten juist een vijfde man, maar als je vanavond liever niet speelt? Hou op, antwoordde Bob, dat heb ik toch niet gezegdToen wendde hij zich tot Jackson. Begrijp het goed Jack, ik moet deze kans waarnemen. Ik moet winnen, want ik heb niets om te verliezen. Ik voel dat ik mee inoet spelen. Jackson deed geen moeite meer hem te overreden. Hij vond het uiterlijk van den man onaangenaam, maar per slot was Bob zijn eigen baas en hij kende hem voldoende, om te weten dat verdere tegenwerking hem alleen zou prikkelen zonder zijn besluit te doen veranderen. Hij excuseerde zich dus en ging naar huis, terwijl Bob met zijn vriend meeging. Jackson zag hem niet weer voor den volgenden middag. Hij zat achter het loket, toen Bob binnenkwam en zich door de afsluiting heen naar Jackson's afdeeling haastte. Hij zag er bleek en moe uit. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1