Binnenlandsch Nieuws. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. I ASPIRIN UW KRANT „De Echo van het Zuiden' DRUNEN. DUSSEN. EETHEN. KAATSHEUVEL. KON. BEZOEK AAN GOEREE EN OVERFLAKKEE. H.M. de Koningin en H.K.H. Prin ses Juliana hebben voor de eerste maal een bezoek gebracht aan Goeree en Overflakkee, waar zij op spontane wijze door de bevolking van het eiland werden ontvangen. Achtereenvolgens werden de gemeenten Middelharnis en Sommerdjjk, Stad aan 't Haringvliet, Dirksland en vele andere dorpen be zocht. DE TWEEDE KAMER. De waarnemend voorzitter der Twee de Kamer, de heer C. van Dijk, zal bij den aanvang der vergadering van de Kamer op Woensdag Mei, des na middags te één uur, voorstellen om over te gaan tot het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap, welke aan H.M. de Koningin zal wor den aangeboden. Naar de Tel. verneemt, is het zeer waarschijnlijk, dat prof. inr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat en lefder van de R.K. fractie in de Tweede Ka mer, als eerste op de voordracht zal worden geplaatst en een eventueele benoeming tot opvolger van wijlen Jhr. mr. Ch. .1. M. Ruys de Beerenbrouck zal aanvaarden. In dat geval zal een nieuwe fractie voorzitter gekozen moeten worden. Wij hooren, dat dan een beroep lot aan vaarding dezer functie gedaan zal wor den op mr. C. M. J. F. Goseling, den voorzitter der R.K. Staatspartij. Wanneer prof. Aalberse Kamervoor zitter wordt, komt ook vacant de be trekking van Rijksbemiddelaar in het vierde district, omvattende de provin cies Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en Gelderland bezuiden de Waal. Ir. L. J. M. Feber, lid van de Twee de Kamer voor de R.K. Staatspartij, is als zoodanig afgetreden. Opvolger wordt de heer H. E. van den Brule te Rotterdam, hoofdbestuurder van de R.K. Middenstandsvreeeniging De Han ze, van wien verwacht kan worden, dat hij de benoeming tot lid van de Tweede Kamer zal aannemen. MEDEWERKING DER BURGERIJ BIJ LUCHTBESCHERMINGS OEFENINGEN. De politie te Laren (N.-H.) heeft proces-verbaal opgemaakt tegen twee inwoners dier gemeente, wegens het opzettelijk niet verduisteren van hun woning tijdens de gehouden oefenin gen voor de luchtbescherming, op grond van art. 424 B.W., zijnde het he iemmeren van maatregelen ten alge- meenen nutte. Met belangstelling kan het resultaat van dit proefproces worden tegemoet gezien. CONTINGENTEERINGSACCOORD MET BELGIë. Momenteel zijn onderhandelingen gaande tusschen Nederland en België over een accoord betreffende de con- tingenteering van landbouwproducten. Het bestaande accoord, dat voor 3 maanden is verlengd, loopt 3» April ten einde. Van Belgische zijde wil men ophef fing verkrijgen van de restricties, wel ke op den invoer van Belgische land bouwproducten in Nederland, zooals fruit, groente en planten, worden toe gepast. Ook wordt er op aangedron gen, dat Nederland niet langer door het verleenen van premies den uitvoer zou bevorderen naar markten, waar de Belgische producten concurreeren met de Nederlandsche. VERVOER VAN GOEDEREN MET PERSONENAUTO'S. ,i»üe B'?;NV ?ond van Bedrijfsautohou- ders in Nederland schrijft ons: Nedert eenigen (yd gaat de fiscus nauw- Keurig na, of met personenwagens goe deren worden vervoerd, zooals reizigers dat plegen te doen. In verschillende ge vallen werden zulke personenwagens voor de motorrijtuigenbelasting reeds als \rachtaufo beschouwd. De quaestie, dat de houders van zulke personenauto's er voordeel van kunnen hebben, als ze tot vrachtautohouder wor den gepromoveerd, omdat er dan ineens geen personeele belasting meer van hen gehaald kan worden, laten wij hier even et zijde, \\aar wij op willen wijzen, is dit, dat niet met zekerheid bepaald schijnt te zijn, wat er voor noodig is om van een personenauto volgens de motorrijtui genbelastingwet dan een vrachtauto te maken. I)e eene belastingambtenaar houdt er terzake andere ideeën op na dan de ander, met het gevolg, dat er over analoge gevallen verschillend wordt ge oordeeld en de betrokken autohouders niet weten, waar ze aan toe zijn. Men oMiie't104 aIt^d' of n,en in ZÜ" recht is Volgens sommigen blijft een personen auto een personenauto, ook al wordt hij volgestopt met goederen, als aan de auto zelf maar niets verandert. Een andere opvatting is, dat de metamorphose er is, zoodra men een stellinkje of iets derge lijks op de achterbank zet. Ook acht men de gedaanteverwisseling, die dus niet noodig, maar wel een beheerschende factor is, eerst een feit geworden, als de act erbank er geheel uit is genomen, of wei.er zijn nog eenige mogelijkhe den en daaruit blijkt, dat het geval ietwat ingewikkeld is en dus is het verschil van opvatting te verklaren. Omdat de quaestie zich hoe langer hoe meer voordoet, heeft de B.B.N, den Mi nister van Financiën gevraagd, te willen bevorderen, dat er eenheid wordt t bracht in de voorschriften, die deze ma terie regelen. VERBINDING VAN WESTELIJK NOORD-BRABANT MET ANTWERPEN. De B.B.N., Bond van Bedryfsautohou- ders in Nederland schrijft: Voor het verkeer van Westelijk Noord- Brabant en Zeeland naar Antwerpen be staan 2 wegen. De eerste loopt over Floogerheide, Putte, Cappelen en Merxem, ec?,e °.vcr Hoogerheide, Ossen- drecht, Kabeljauw (grenskanloor) en .Santvliet naar Antwerpen. Deze tweede weg sluit te Antwerpen direct aan op de dokken en industrieterreinen. Het Belgische gedeelte van laatstge noemden weg is belangrijk verbeterd en aIs hoofdweg beschouwd worden. Hij heeft bovendien het groote voordeel, belangrijk korier te zijn. Van Zeeland of Brabant afkomende en met bestemming naar de dokken of industrieterreinen van Antwerpen, spaart men pl.m. 7 K.M. uit. Helaas heeft de Nederlandsche weg, die aansluit op den Belgischen weg over Santvliet, verschillende groote bochten, juist ter plaatse, waar zich het grenskan- toor bevindt. De electrische tram van Antwerpen naar Bergen op Zoom snydt die bochten af en men zou dus slechts oen stukje weg hebben aan te leggen langs de trambaan, om de schitterende korte verbinding naar Antwerpen te volmaken. Lang behoeft dat stukje weg niet te zijn: ongeveer 1 kilometer slechts. B.B.N. heeft tot den Minister van waterstaat het verzoek gericht, de tot standkoming van het stukje verbindings weg te willen bevorderen. Jaarvergadering Wit-Gele Kruis. Zondag na de Hoogmis hield het Wit-Gele Kruis haar algemeene jaar vergadering in de zaal der meisjes congregatie. Te ruim half 12 opent de voorzitter, de heer H. Schreurs, de vergadering en tot zijn vreugde zegt hij te kunnen constateeren, dat het aantal leden, dat ter vergadering komt bij iedere verga dering grooter wordt. De Voorzitter herdenkt het overle den bestuurslid Harrie v Delft, die vanaf de oprichting der vereeniging lid en bestuurslid is geweest. Hij bracht verder dank aan de Eer waarde Zuster wijk-verpleegster en aan mej. Meeuwis (vroedvrouw), die met 1 Jan. 1936 haar ontslag als zoo danig bij de vereeniging heeft genomen en in gemeentedienst werd gesteld. Gedurende 5 jaren heeft mej. Meeu wis haar beste krachten gegeven voor de vereeniging, waarvoor oprecht dank werd gebracht. Dr. M. Akkermans bracht hij dank voor zijn bemoeiingen bij 't consultatie bureau en aan de leden, die reeds veel vuldig daarvan gebruik maken. Spre- ker hoopt dat door nog meerderen van deze nuttige instelling gebruik zal wor den gemaakt en vertrouwt, dat van ge meentewege binnenkort voor deze in stelling finantieele steun zal te ver wachten zijn. Door enkele legaten werd der ver eeniging finantieel gesteund. Spreker hoopte, dat meerderen deze goede daad zullen volgen. De milde geefsters waren mej. v. Giersbergen 100 en mej. Hamers 25. Met vreugde had hij kunnen consta teeren, dat het bedrag der contributie slechts met 3.was teruggeloopen, ondanks den slechten tijd. De contributie is ter plaatse erg laag gesteld tegenover omliggende ge meenten en toch kon de vereeniging er in t afgeloopen jaar ruim mee komen. Aan het jaarverslag ontleenen wij: In het bestuur ontstond een vacature door het heengaan van den heer H v Delft. Het ledental verminderde met 8 en bedroeg op 31 Dec. 1935: 580. Door de Eerw. Zuster wijkverpleeg ster werden 4435 bezoeken afgelegd; 1184 personen bezochten de kliniek, terwijl 236 maal artikelen werden uit geleend. Het consultatie-bureau hield 48 zit tingen; 72 kinderen werden ingeschre ven en het aantal consulten bedroeg moet z ij n die behartigt de belangen van plaats en streek Voor de tuberculose-bestrijding wer den 23 gezinnen ingeschreven. 239 ge zinnen werden bezocht en het aantal bezoeken bedroeg 736. De Rekening van Lasten en Baten zag er als volgt uit: De uitgaven bedroegen in totaal 3000.63, (waarin een voordeelig sal do van 187.41), de inkomsten een zelfde bedrag, waarin contributie 1056 en subsidie gemeente 1562. De balans sloot op een bedraq van 1006.37. De controle-commissie heeft de be scheiden keurig in orde bevonden. De aftredende bestuursleden: Dr. M. Akkermans, W. Luijben en C. van Delft, worden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. In de vacature H. v. Delft werd de heer Adr. v. d. Wiel met groote meerderheid gekozen. De gekozenen namen onder dank hun be noeming aan. De voorzitter deelt mede, dat in de maand Mei de contributie weer geïnd wordt. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal in de maand Mei de Emma- bloem-collecte gehouden worden, ge heel ten bate der kas. Hij beveelt deze ten zeerste aan. Op voorstel van den heer v. Kessel zal met algemeene instemming de Eerw. Zuster Odilia, die ernstig ongesteld is en die lang de functie van wijkver pleegster vervulde, een dankbetuiging gestuurd worden met een gebed voor spoedig herstel. Van de rondvraag wordt nog door enkele aanwezigen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter onder dank de vergadering sluit met den Chr. groet. De ultimatums te Drunen. Zooals in een deel onzer vorige op laag reeds werd medegedeeld, zijn door den Rijksbemiddelaar de firmanten Vrijdagmorgen telegrafisch opgeroe pen voor een bijeenkomst en bespre king in het Departement van Sociale Zaken te Den Haag. De drie fabrieken werden vertegen woordigd door den heer de Rooij, pro curatiehouder der Déwé-fabriek te Drunen. terwijl verder tegenwoordig waren de hoofdbestuurderen Buijkx en Roestenberg der vakorganisatie. De dingen werden door de partijen breedvoerig bekeken en men kwam tot de slotconclusie, dat de vakorganisatie bereid was de ultimatums in te trekken indien de firma's in Drunen zich kon den vereenigen met het nieuwe con tract, dat door de federatie van schoen- abrikanten in de naaste toekomst zal worden aangegaan. Zoo zijn dus de gemoederen in Dru nen gekalmeerd en wordt het afwach ten tot een eventueel nieuw contract der federatie. Als zouden bij de Déwé een aantal arbeiders ontslag zijn aangezegd, zoo vernemen wij thans, dat dit slechts een tweetal arbeiders aangaat. A s. Zaterdag hopen wij op dit onder werp terug te komen. Het paard van landbouwer van Rooy schrok in de Torenstraat, raakte daardoor op hol en 't gespan kwam te gen een boom terecht, waardoor de kar omwipte, evenals het paard. De voerman had een wiel over het been gekregen en liep daardoor ern stige kwetsuren op. Gelukkig waren geen andere personen of voertuigen op den weg. De rijvereeniging „De Echo" be sloot in haar laatste vergadering zich geheel in een nieuw costuum te steken. Zeer zeker zal dit aan de ook ter on zer plaatse zeer gewilde sport ten goe de komen bij het vormen van een ge heel. Bij 't uitdiepen en uitbaggeren van de gracht rondom 't Kasteel alhier, zul len verschillende werkloozen geduren de eenigen tijd wederom werk vinden. Daar er ongeveer 1.75 M. grond uitge graven moet worden vormt dit een be langrijk werkobject. Naar we vernemen zal wegens de verhoogde leerlingenschaal de met 1 Juni a.s. openkomende plaats aan de R.K. Jongensschool alhier niet worden aangevuld. Door de rijksambtenaren werd op 't erf van den heer A. L. een partij ge smokkelde boter en 6500 boekjes si garettenpapier aangetroffen. De heer A. L. werd gearresteerd en in voorloopige hechtenis gesteld. Hij hield evenwel vol niets met deze smok kelwaar uitstaande te hebben. Toen dit later ook bleek werd hij weer op vrije voeten gesteld. De boter en 't sigarettenpapier dat daar uit noodweer door achtervolgde smokke laars was neergezet, werd in beslag ge nomen. In de haven alhier sloeg een schipper die zijn schuit vastmeerde, achterover te water. Hij kwam geluk kig niet onder 't schip terecht. Na veel moeite gelukte 't hem langs een lijn zich op den wal te werken. HANK. Zaterdag j.l. viel een kind van Jac. de Wit alhier in een diepe sloot achter 't huis. De buurman, Adr. Lee mans, die het ongeval zag, sprong on middellijk te water en redde de kleine van een wissen dood. Leemans bezeer de zich daarbij zoo ernstig aan een zij ner handen, dat hij een vinger brak. Hij moest zich onder behandeling stel len van Dr. van Vuure te Dussen. De afloop was voor hem wel tragisch. Zondag n.m. 5 uur, werd door de R.K. Werkliedenvereniging Afdeeling Hank, in het Bondslocaal een algemee ne vergadering gehouden. Deze was des morgens voorafgegaan door een Alqemeene H. Communie der leden. Tijdens de vergadering had onder de leden een gratis verloting plaats van mooie prijzen. Het geheel werd opge- RECLASSEERING broederlijkheid In het geheel van het strafrecht Vl| aan de reclasseering de rol van de br0f. derlijkheid toe: hulp en steun verleene aan degenen die het moeilijk hebben. ]l reclasseerders luisterd door een Tooneel-uitvoering Gouw (lof) en Corry Tuerlings van de Jonge Werkman en had een 1 - prettig verloop. De Ioonbijslag-regeling voor de landbouwbedrijven zal voor deze ge meente gelden over het tijdvak 1 Mei t.m. 31 Dec. 1936. De landbouwers die het vorig jaar bij deze regeling waren betrokken krij gen de in te vullen formulieren thuis gestuurd en deze moeten voor 1 Mei a.s. op het gemeentehuis worden inge leverd. Zij die het vorige jaar hun op gaven niet inzonden, doch dit jaar in aanmerking wenschen te komen, kun nen zich voor genoemden datum daar toe op de secretarie vervoegen. "GENDEREN. Op 5. 6 en 7 Mei a.s. zal van ver schillende punten in Nederland een es tafette-rit worden gehouden naar Den Haag. De heer G. E. van der Beek te Genderen. van de Koninklijke Rijver eeniging in het Land van Heusden en Altena, zal van het gemeentehuis al- laak. De crisis drukt allen zonder onder scheid maar er zijn er een aantal dii den druk wel heel bijzonder zwaar' on dergaan. En het is soms bijna begrypeijji dat zij een niet veroorloofden uitweg »j, hun moeilijkheden zoeken. Wat de Rech ter niet mag, dat mag de reclasseerder wel: hij mag de hulp aan den gestraft! op den voorgrond stellen, en hij ma. van de massale nood en zwakheid trach ten le lenigen en te leiden wat hy daar van op zijn weg ontmoet. Dat is zyn voor- recht en ieder kan aan dat voorrecht der hulpverleening deel hebben door zijn bijdrage aan de inzameling van den Na. tionalen Beclasseeringsdag. N. MULLER Algemeen Secretaris van het Ne- derlandsch Genootschap lot Zede- lijke Verbetering van Gevangenen. Jansschool de sluiting plaats van den Handels-avondcursus van den R.K Middenstandsbond alhier. Bij deze plechtigheid waren behalve de ouders der leerlingen aanwezig de Hoogeerw Heer Deken v. d. Brekel, de Eerw! Broeder Overste der Broeders van Liefde, hel bestuur van den R.K. Mid- denslandsbond en eenige andere be- langstellenden. De voorzitter van den bond, de lieer J. Frederiks, opende met een welkom en een kort jaaroverzicht van den cur sus. De heer v. Beek uit Tilburg, tech nisch leider van den cursus, sprak 'n woord van waardeering over den ijver en het gedrag der leerlingen. Aan de derde klas geeft hij een aansporing op dezen weg voort te gaan om zoodoen de met succes deel te kunnen nemen aan het examen voor het handels diploma. De uitblinkers der klassen mogen een woord van hulde in ont vangst nemen. Ook de heer De Bruin sprak een woord van dank voor den ijver der cursisten. Deken v. d. Brekel brengt hulde aan' de leeraren voor hun moeilijk werk en lelicitcert de leerlingen met hel be haalde succes. Hij spoort aan op den- zelfden weg voort te gaan. De heer Frederiks brengt dank aan de sprekers, doch vooral aan den Eerw. Broeder Overste voor het gratis! beschikbaar stellen van de verlichte en verwarmde lokalen. Verder de aan wezigen voor hunne belangstelling. I Hierna worden de uitslagen van de gehouden examens bekend gemaakt. Van de tweede naar de derde cur sus zijn bevorderd: de dames Jana de de heeren L. Luxemburg, J. Snoeren, 11. v. d. Heuvel (lof), J. de Kort, J. Vrin- ten Hzn. (lof), L. de Kort, J. v. Wan-' rooij, C. Schoenmakers. Van de tweede naar de edrde cur sus: de dames N. Frederiks (lof), Jo Dekkers (lof), L. Snoeren, N. Brekel- mans en M. Muizelaar en de heeren J. V. d. Wouw, J. de Kort (lof) en J. Heijs (lof). Geslaagd voor het tentamen tot deel neming aan het Hanze-examcn: J. en A. Cornelissen, A. v. d. Wiel, C. Snoe ren, J. v. d. Linden, A. Vloemans, J. rinlen Azn., W. Damen, A. Schalken en J. Beekmans en de dames Bep. Bor sten en Jana Brekelmans. Medegedeeld werd nog, dat het be stuur van den R.K. Middenstandshond in ernstige overweging neemt het in stellen van het Mercuriusdiploma aan den cursus, als blijkt dat daarvoor voldoende deelname bestaat. Apollo's Muziekfeesten. Nog een goede drie weken scheiden ons van de muziekfeesten, welke Apol- li uc imizicivieesien, welke Anol- aknvanaen 9mPUntenVa eZenr"' ter'"adere viering van zijn gouden 9 jubilé, in de maand Mei gaal organi- HERPT, seeren. De feesten bestaan in een mu- ziek" zangconcours op Donderdag Ginder algemeene belangstelling 21 Mei, Hemelvaartsdag, een festival had Zondag de opening plaats van het voor muziek- en zangcorpsen op Za- terrein der voetbalclub ,,de Herptsche terdag 23 en Zondag 24 Mei en daar- Boys gelegen op den Hoogen Brink. hij op de drie genoemde dagen een 1 egen eén uur trok de vereeniging Kermesse d'été. met de harmonie voorop naar het ter rein, waar de opening geschiedde door den Geestelijk Adviseur der vereeni ging, den ZeerEerw. heer W. Tim mermans, pastoor van Herpt; ook de burgemeester, de Edelachtb. heer W. Wijs sprak een aanmoedigend woord, alsmede de vertegenwoordiger van de Empelsche voetbalclub. Jos de Kort, van de Herptsche Boys, dankte met een gepast woord. Toen de harmonie was teruggekeerd in het café ,,de Ploeg huldigde zij aldaar nog de voetbalvereeniging Ju liana uit Heusden met het behaalde kampioenschap. Niettegenstaande het slechte weer waren er tamelijk veel belangstellenden op de been. Sluiting Handelsavondcursus. Heden, Dinsdagavond, had in de St. Het concours en het festival wor den gegeven op het Don Bosco-terrein. Naar wij vernemen, bestaat het plan dit gunstig gelegen terrein nog geheel al le maken. De cleelname aan het concours is nog niet overdruk, doch vult toch mooi den middag van den eersten dag. Tot slot van den concours- dag zal het Kon. Bosch' Mannenkoor onder leiding van den heer P. Kallen- bach een concert geven op het con coursterrein. Ongetwijfeld vormt dit concert alleen reeds een attractie, die door alle muziekliefhebbers zal wer den geapprecieerd. Het festival, waarvoor de inschrij vingen nog steeds binnenkomen, zal Zaterdag na den middag aanvangen met de officieele ontvangst der gezel schappen van dien dag in de Apollo- zaal. Deze eerste festivaldag wordt be sloten niet een avondconcert te geven door 't Kon. Muziekgezelschap Eupho- een koude tocht veroorzaakt maar al te vaak hevige neu- ralgische pijnen. Maar één middel: Neemt: ïjl+iahi-i>c-düy hef product van vertrouwen Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisje» van 20 labL 70 ets. an oranjezakjes van 2 labl. b 10 ets. i j j n-> i l «v>uiutiu. uc uaiiies jan i i Hf zijn dankbaar voor Hi

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2