Plaatselijke Berichten Woensdag 29 April 1936. No. 35 De Echo van het Zuiden Tweede Blad 4de Finale Biljartkampioenschap van de Langstraat. GOR QUIRIJNS, Capelle BART VAN ENGELEN, Waalwijk CAFÉ „CITY" JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 30 APRIL 1936. POLITIE VOERT CHARGE UIT! Op de Markt alhier verdrongen zich zooveel menschen, dat'l verkeer totaal gestremd werd. Ja, zoo moet t zijn op Zaterdag 2 Mei, op den ofiebollendag ten bate van de T. B.C bestrijding. Het actieve Damescomité heeft hiervoor 't initiatief genomen. Er zullen ver schillende attracties zijn en laat ons nu afspreken Waalwijkers, dat wij op Zaterdagavond allen op de Markt een kijkje komen nemen en oliebollen eten. Lust U geen oliebollen Nu wij well Heerlijke oliebollen voor een prachtig doel en zonder moeiten. Voor den voorverkoop zullen bon nen verkocht worden. Huismoeders! Verzekert U dat U oliebollen krijgt, koopt bonnen entracteert Uw kinderen en man na't eten (of schikt 't U beter bij de thee op oliebollen. Hallo, hallo Zaterdag eten we dus allemaal oliebollen. Natuurlijk voor de lek kernij. maar ook voor't goede doel. Denk 'r aan 2 MEI OLIEBOLLENDAG! Aan bovenstaande ons toegezon den oproep, willen wij ook gaaine nog een woord toevoegen. Wij hopen dat ieder Wailwijker a.s Zaterdag zal meewerken om den «Oliebollendag» schitterend te doen slagen. De organisatie van zoo'n dag kost de commissie al heel wat en de bedoeling is juist dat er «heel wat» moet overschieten voor het mooie doel: de voorkoming en bestrijding der T B.C., wat ook in onze gemeente nog steeds hard noodzakelijk is. Om dit goede en mooie doel, waarvoor het Dames comité zich zooveel moeite geeft, ook om de lekkere proeven van oliebollen- bakkunst, zal en moet eenieder, rijk en arm, jong en oud, 't zijne geven tot een éclatant succes a.s. Zaterdag. HET ST. JOSEPHSFEEST DER R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Op buitengewoon mooie wijze heeft de R.K. Werkliedenvereni ging het St. Josephsfeest dit jaar wederom in echt katholieken geest gevierd. Zondagmorgen kwamen de leden aan het Bondsgebouw bijeen om vandaar gezamenlijk naar de kerk van St. Jan te trekken, waar om kwart voor zeven een H. Mis werd opgedragen, waaronder de alge- meene H. Communie plaats had. Maandagavond werd in het Bonds gebouw een groote feestvergadering gehouden. De WelEerw. heer van Rooy, geestelijk adviseur, opende met een gebed tot St. Joseph, waarna de heer Frans Passier allen een har telijk welkom toeriep en de hoop uitsp ak. dat het St. Josephsfeest, dat Zondagmorgen op echt Room sche wijze werd ingezet, in dezelfde stemming zou besloten worden. Gezamenlijk werd dan het strijd lied van den Bond gezongen. Enkele meisjes van de K.A J.V. droegenin prachtigecostumes«Maria bij Elisabeth» van Anton v. Duin kerken en «Annunciatie» van Gerard Wijdeveld voor, waarna een heele groep K A J.V.-leden het Viva Maria declameerde. Jaaroverzichten. De voorzitter gaf een kort over zicht van de werkzaamheden van de vereeniging in het afgeloopen jaar. Het was niet zijn bedoeling een uitgebreid verslag te geven, doch spr. wilde eenige punten aan stippen om te doen inzien, dat het lidmaatschap van den Bond in dezen tijd voor de katholieken nut tig en noodzakelijk is. Allereerst wees spr. op de alge- meene H. Communies, welke ge houden werden om het katholicisme onder de leden te bewaren, hetgeen in dezen kommervollen tijd, waarin velen pogen de zielen van katho lieke mannen, vrouwen, jongens en meisjes te rooven, zoo noodig is Schooner werk had de vereeni ging niet kunnen verrichten dan het organiseeren van retraites voor werkloozen. Spr. hoopt dat het aantal deelnemers moge groeien en dal de oud-retraitanten mogen vol harden. Ook de christelijke charitas werd door de vereeniging beoefend. Vele arbeiders konden geholpen worden met een gift, den werkman waardig Jaarlijks organiseerde het verbond een St. Nicolaasfeest voor de kin deren der leden Spr. hoopt, dat ook dit, zooals steeds door de ouders gewaardeerd en gesteund zal wor den. Het verschaft vreugde aan de ouders, wanneer zij ondervinden, dat men hun kinderen weldoet. Voor een prettige en aangename ontspanning der leden heeft de vereeniging steeds zorg gedragen. Een harmonie, een zang en tooneel- vereeniging werden opgericht, waar door het mogelijk is geworden, dat de leden het zoo noodige amuse ment niet elders behoeven te zoe ken. Voorts biedt de bond gelegenheid voor geestelijke ontwikkeling in lessen en cursussen, waaraan ieder een zooveel mogelijk deelneme. Daar worden ontwikkelde mannen en vrouwen gekweekt, die den strijd voor de godsdienstige beginselen paraat tegemoet kunnen gaan. Tot slot spoorde spr. de aanwe zigen aan de vereeniging door een trouw lidmaatschap te steunen en alles in het werk te stellen om den Bond te doen bloeien. De meisjes van de K A.J.V. zongen daarna haar bondslied. De WelEerw. heer van Lierop gaf een overzicht van de «Jonge Werkman». Sprekende over de godsdienstige vorming der leden, wees spr. op de maandelijksche H. Communieen opdevele recollecties, die gehouden werden. In de studie clubs wordt gesproken over alles, wat in dezen tijd nuttg en nood zakelijk kan zijn. Van de vele acties herinnert spr. de aanwezigen aan de Kerstactie van den Jonge Werkman. Op Kerstdag werden vele gezinnen verblijd met een mooien door de JAV'ers ver vaardigden Kerststal. In alle stilte zijn Zondagmorgen enkele nieuwe J.W.'ers aangenomen. Dat is aldus geschiedt, omdat de jongens zich eerst willen vormen voordat ze in het openbaar aposto laat uitoetenen. Spr. feliciteert de nieuwe leden en hoopt, dat ze de belofte: een degelijke jongen in eigen omgeving te zijn, steeds zul len nakomen. Van de ouders vraagt spr. den moreelen steun, dat zij met recht zullen eischen van de jongens, wat deze beloofd hebben. Medewerking verzocht spr. ten slotte in de komende propaganda- actie, welke, aldus spr. niet enkel wordt ingezet om het ledental te doen groeien, maar welke gericht is op het belang van onze en uwe jeugd. De WelEerw. heer adviseur hielc daarna een indrukwekkende toe spraak over den grooten St. Joseph den patroon van de R.K.W.V. Spr beeldde den heilige uit als den rechtvaardige, den van het aardsche onthechte en den liefdevollen ver zorger van het H. Huisgezin van Nazareth. Daarom is hij voor ons een bemoedigend, doch ook be schamend voorbeeld. Aan andere heiligen is door God de macht ge geven om de menschen bij te staan, St. Joseph echter helpt in alle nood wendigheden. Spr besloot met de aanmoediging tot St. Joseph te gaan in dezen tijd, waarin geestelijke ellende en gebrek het menschdom teisteren. Hierna werd door allen het St. Josephslied gezongen. Na de pauze bracht de J.W. «Hel Duivelsbruggelje» van H.Ghéon op verdienstelijke wijze voor het voetlicht Het tooneelspel verhaalt den strijd van den duivel om de menschen- ziel, welke hem echter niet in han den valt. De J.W. zong het vereenigings lied waarna de voorzitter, de heer Passies het slotwoord sprak. Het Dubbelmannenkwartet «Zang en Vriendschap» onder leiding van Jan Kooien heeft tot slot van de goedgeslaagde feestvergadering enkele mooie zangnummers ten gehoore gebracht. R. K. W. V. BAARDWIJK. De R. K. Werkliedenvereniging en de R. K. Vakvereeniging St. Willibror- dus vierden j.l. Zondag haar patroons feest. Des morgens naderden de leden in grooten getale ter H. Tafel. Des avonds had in het patronaat een uit voering plaats. Bij afwezigheid van den voorzitter opende de heer K. Leij- ten de vergadering, waarna hij het woord verleende aan den WelEerw. Adviseur, Kapelaan Allard. Daarna werd een begin gemaakt met de afwerking van het uitgebreid pro gramma. Solisten van dezen avond waren de heeren M. Pullens en Jos. Boom, die met „Moeder troost", „In 't Zonnige hoveke" en meer andere so lo's veel bijval oogstten. Ook het duo A. Boom en Chr. Thijsen, met „Bede", wist het publiek te boeien. Een man nenkoor onder leiding van den heer Chr. Thijsen bracht enkele fraaie ko ren ten gehoore. Het komische gedeelte, waarvan het duo H. Kolsteren en K. Mulders de .Dubbele Serenade" opvoerde viel zeer in den smaak. De Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" heeft op verdienstelijke wijze enkele nummers voor het voetlicht ge dacht. De heer H. Vissers had de lei ding van het muzikale gedeelte. De WelEerw. heer Kapelaan Allard heeft tot slot van den feestavond een dankwoord gesproken. AANNEMING „JONGE WERKMAN". In alle stilte heeft Zondag de plechtige aanneming plaats gehad van enkele nieuwe leden van de «Jonge Werkman». Onder de H. Mis in de St. Jan naderden allen ter H. Tafel. Na het gezamenlijk ontbijt woonde de J.W. de plechtige Hoogmis in de St. Antoniuskerk bij. Des middags trok de vereeniging vanaf het Bondsgebouw naar de St. Janskerk waar de WelEerw. heer van Lierop in een mooie toespraak de verheven taak der J.W. heeft uit eengezet. De ZeerEerw. heer Pastoor Heezemans verrichtte de plechtige aanneming en feliciteerde de nieuwe leden, waarna ook kapelaan van Lierop een woord van gelukwensch sprak. WAALWIJK BEDREIGD! Op 16 Mei komen bombarde mentsvliegtuigen. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld zal Zaterdag 16 Mei a.s. een groote luchtbeschermingsoefening worden gehouden, welke West- Brabant en Zeeland omvat. De heer P. van Vliet heeft voor de provinciale en plaatselijke pers enkele mededeelingen daaromtrent gedaan. Ook namens den Burgemeester wilde de heer van Vliet via de pers aan de Waalwijksche ingezetenen zijn hartgrondigen dank betuigen voor haar uitstekende medewerking bij de vorige luchtbeschermings oefening op 19 Maart j.l., welke over het algemeen zeer goed is geslaagd. De fouten, welke toen werden gemaakt, zijn aan onwetend- te wijten. Overal werd de goede wil getoond om de oefening geheel te doen slagen. Men had b.v. de gordij nen wel gesloten en zelfs vastge- punaisd, doch de stof zelf scheen hier en daar nog teveel door. Glas- in lood dekt het licht ook niet voldoende af, terwijl voorts licht schijnsels werden waargenomen uit dakramen, openstaande deuren enz. De heer van Vliet raadt de be volking dan ook aan, vooral in de achterkamers der woonhuizen waarop niet voldornde werd gelet een ondoorschijnende rok of doek om de lamp te bevestigen, die lot op een halve meter boven het tafeloppervlak moet afhangen. Ook de verkeerslichten zullen beter afgeschermd moeten worden, terwijl ook te weinig aandacht is besteed aan het duidelijk zichtbare roode licht van richtingaanwijzers en achterlicht van de auto's. Het doel van al deze maatregelen, die, naar de luchtbeschermings dienst vertrouwt, door de bevolking zullen worden genomen bij de a.s. oefening, is:onzeplaatsonopgemerkt te doen blijven voor de vliegi niers, die uit Oostelijke richting's avonds zullen naderen en uitvoerig rapport zullen uitbrengen omtrent hun be vindingen. Wordt onze plaats Joor de toestel len ontdekt, dan za! het rapport alle feilen, die Waalwijk vertoonde, publiceeren. Iedereen drage er zoo veel mogelijk toe bij de bommen werpers te weren door algeheele verduistering. Eenigen tijd vóór de oefening zullen circulaires verspreid worden met gedragsregels voor de bevol- king. De oefeningen worden gehouden op Zaterdag 16 Mei a.s., 's middags van kwart voor 3 tot kwart over 4, gedurende welken tijd het vlieg tuigeneskader uit Oostelijke richting kan verwacht worden en een vier tal bommen zal werpen, die doel zullen treffen. Des avonds heeft de oefening plaats van kwart voor 10 tot kwart over 11. Ook al wordt onze gemeente niet ontdekt, toch zal verondersteld worden, dat één bom doel heeft getroffen om de leiding en de ploe gen van den luchtbeschermings dienst voor bun taak in oorlogs toestand te bekwamen. Werkt de bevolking goed mede dan is geen gevaar voor luchtaan vallen te duchten GEMEENTERAAD VAN WAALWIJK. Het blijkt ons achteraf dat ons raadsverslag wat betreft de bij de installatie van den heer van Gent gesproken woorden niet volledig was. Aan de perstafel was de heer van Gent, die tot den voorzitter sprak zeer moeielijk te verstaan, zoodat wij slechts hebben gegeven wat wij hoorden. Men deelt ons thans mede, dat de heer van Gent, toen hij er op wees dat men tegenwoordig alle zeilen moet bijzetten om z'n zaken recht te houden, dit nog aangedikt heeft met de woorden: »Men moet tegen woordig in het zakenleven als het ware half duivel, half mensch zijn Waarop dan ook't antwoord van den burgemeester, zooals in ons raadsverslag vermeld,zeer juist sloeg. HET NIEUWE K.J.V.-HUIS. De Maria-stichting heeft een nieuw K. J. V.-huis gehuurd, dat aan de Grootestraat legenover de pastorie van de St. Janskerk is gelegen. Allereerst vraagt de mooiingerichte zoogenaamde Maria kamer de bij zondere aandacht. De diep blauwe kleur van behang en gordijnen schept een aparte sfeer in het vertrek, waar de K.J.V.ers zich aan den voet van een prachtig Madonnabeeld tot het gezamenlijk gebed vereenigen ln het huis zijn voorts verschil lende eenvoudige lokalen en ver trekken waar aan ontspanning wordt gedaan en waar de clubs worden gehouden, welke naar vorming van de K. J. V.ers op allerlei gebied streven. Ook de meisjes van het Midden stands- en van het Arbeiders-Gilde houden daar haar bijeenkomsten Van hoe groote waarde de beschik king over dit huis voor de K. J. V. is, blijkt wel uit het feit, dat ruim honderd fabrieksmeisjes van buiten deze gemeente in de vrije middag uren aldaar haar schafttijd komen doorbrengen en tegen een zeer kleine wekelijksche vergoeding koffie o" thee in elke gewenschte hoeveelheid kunnen bekomen, ln deze goede omgeving kunnen de fabrieksmeisjes haar tijd beter dan waar dan ook doorbrengen. Dat het nieuwe K.J.V. huis in het centrum van Waalwijk ligt, is van zelfsprekend voor de K.J.V.ers en niet in het minst voor de fabrieks meisjes bovendien van groot voor deel. BEDENK. Als hij dan weer na zijn straftijd Naar het .vrije leven gaat En de klok der maatschappij dus Ook voor hém haar uren slaat Ach, dan blijft het vaak zoo duister En zoo droevig om hem heen; Menschen hebben hein verlaten Starend staat hij daaralléén Als hij toch weer in het leven Van zijn medemenschen komt, Lijkt het wereldje gesloten En de burger afgestompt Daarom zijn z'n zwaarste dagen Doorgaans niet die van 't gevang, Maar daarbuiten.... in de vrijheid.... Dóór ontmoet hij méér gedrang Hü wil werken en zich geven Voor een eerlijk, nieuw bestaan, Doch d'opinie van de menschheid Laat hem vaak zijn gang niet gaan.... Thans roept weer de Reclasseering U en mij, ons allen, aan: Wil het lijden van die lieden Met een gift terzijde staan! Reikt aan hen, die beter willen Offervaardig hier de hand, Laat het onze schuld niet wezen Als eeij mensch opnieuw weer strandt... Gééft dus Zaterdag naar draagkracht Jong en oud en groot en klein Laat een mensch met onze hulpe Straks weer medemensch ook zijn! PHILIA. GEESTELIJK ADVISEUR. Door Z H. E. den Bisschop van 's-Bosch is benoemd tot geestelijk adviseur van de R.K. stichting Het Bouwmeestersgilde, gewestelijke kring Waalwijk, de WelEerw. heer kap. Völker, alhier HEDEN WOENSDAGAVOND om half negen tegen Partij van 300 punten. H. DE RUIJTER, Waalwijk GEMENGD KOOR. „OEFENING VERMAAK". Morgen 30 April zal ten 8 uur in Musis Sacrum een algemeene bij eenkomst plaats vinden van dames en heeren om zoo mogelijk te ko men tot de definitieve oprichting van een gemengd koor als onder- afdeeling der liedertafel. Wij hopen, dat de pogingen van het bestuur met succes bekroond worden, zoodat direct met de repe tities onder bekwame leiding van den heer Gerritsen kan worden aangevangen. 20.000 MIJLEN OVER ZEE. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie wordt heden middag 3 uur in het R.D B. Theater alhier een kinder-voorstellinggehou den met vertooning o.a. van de film »20.000 Mijlen over Zee«, de Wereld reis van Hr. Ms. K. 18. Ongetwijfeld zullen vele ouders hun kinderen in de gelegenheid willen stellen deze amusante en leerzame film te gaan zien. Hedenavond om 8uur gaat de K. 18 voor het laatst. Zij die tot dusver niet in staat waren deze schitterende film, waarover wij in ons blad van Zaterdag 1.1. uitvoerig schreven, te gaan zien mogen zeker deze laatste gelegenheid niet ver zuimen 1 KERN R. K. STAATSPARTIJ. Maandagavond hield de Kern van de R.K. Staatspartij in Hottl Verwiel een bijeenkomst ter bespreking van de brochure »De werkende mensch in de volkshuishouding» De heer van Liempt besprak dit onderwerp, waarna een geanimeerd debat volgde. De volgende bijeenkomst is be paald op Maandag 11 Mei a.s. WERKLOOZEN-RETRAITE. Een der deelnemers schrijft ons: Met genoegen vernemen wij dat de werkloozen-retraite die vorige week in hel retraite-huis »Loyola« te Vucht, waaraan door ongeveer 60 mannen en jongelingen uit onze gemeente werd deelgenomen naar de beste wenschen geslaagd kan heeten. Ons Waalwijk's pelelon van werk loozen dat opgetrokken was naar dat »bedebuis«, heelt daar het gees- telijK voedsel, dat drie volle dagen voor ben in rijke mate werd toe gediend in ruime male kunnen genieten. Als een bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat door den Direc teur van het retraitehuis »Loyola« het volgende werd gememoreerd Nog nooit is het voorgekomen, dat een zoo groot aantal retrai- tanten uit een dezeljde piaats hier een retraite heellgehouden, ditalleen heeft Waalwijk weten te leveren, daarom Waalwijk nummer één Waalwijk bovenaan. De sluiting in de kapel was zeer plechtigeen plechtig Lof werd ge celebreerd door den WelEerw. Heer v Lierop, bijgestaan door de Wel Eerw. Heeren Völker en Willox, die speciaal daarvoor naar Vucht waren gekomen om deze retraite mede te sluiten. Daarop toog men naar een dei- zalen waar de retraitanten door den Directeur der Z.Eerw. Palers.nook het drietal Eerw. Heeren uitWaal- wijkwerden welkomgeheeten Daarop heeft een der retraitanten een har telijk dankwoord gericht tolde Eerw Paters en Broeders voor al het goede zoowel op geestelijk als lichamelijk gebied in deze dagen van hen ge notin. Daarna sprak de Directeur nog een hartelijk en gevoelvol woord dat beantwoord werd meteen krach- tigen en opgewekten zang »Lang zullen de Paters leven«, gevolgd door een driewerf »hoera« Hiermede kwam hetslot: het werk loozen-peleton met zijn Directeur en Eerw. Paters en verdere Eerw Heeren werden vereeuwigd op de gevoelige plaat. Tol aan de eindstreep werden zij uitgeleide gedaan om Zaterdagmid dag j.l. in gastvrij Waalwijk weer te heeren. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Mej. van O., wonende in de St. Antoniusparochie had het ongeluk, bij het verdichten van eenige werk zaamheden van een ladder te vallen waardoor zij ernstig werd gewond, en zich onder geneeskundige be- handeling moest stellen.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5