Nieuws uit de Langstraat en Omgeving BINNENLAND. DRUNEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. NIEUW CAFE „DE KORENBEURS". Het voormalige winkelpand Groote straat 198, naast het R. D. B. Theater, is in recordtijd veranderd tot een keurig ingericht café, dat door den heer Sjef Sars wordt ge exploiteerd onder den naam »De Korenbeurs.» Tot de nieuwe smaakvolle instal latie 'behoort o.a. ook een fraaie »Toulet»—biljart, wat zeker een attractie zal zijn voor de vele lief hebbers die deze sport hier telt. Boven het café bevindt zich een zeer ruime zaal voor vergaderingen en andere bijeenkomsten. De gunstige ligging en keurige inrichting van dit nieuw café doen voor den ondernemer het beste succes verwachten. DIEFSTALLEN IN DE PUTSTRAAT. Zondagavond is bij de familie v. D., wonende in de Putstraat alhier, door een tot nu toe onbekend per soon ingebroken. Terwijl mej. v. D. op straat een buurpraatje maakte, heeft de dief zich langs den achterkant van het woonhuis toegang tot de woonkam r verschaft. Uit een kast ontvreemdde hij een bedrag van ongeveerSgdlden. De man moet met de plaatselijke toestand goed op de hoogte geweest zijn. Gelukkig heeft hij een briefje van f25 over het hoofd gezien. Toevallig had de heer v. D. het bankbiljet uit het geldkistje genomen en op een andere plaats in de kast neergelegd. Kort geleden is op meerdere plaatsen in de Putstraat ingebroken. Zoo miste de familie de G. een por- temonnaie met circa acht gulden, terwijl elders konijnen werden ont vreemd. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld en voetafdruk ken genomen. AANBESTEDING. Door den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat werd Maandag aanbesteed, namens Ged. Staten het maken van de aarden baan, van de rijbaan en rijwielpaden van cementbeton en voor het verrichten van grond- en bijkomende werken ten behoeve van de omlegging van een gedeelte van den prov. weg van 's Hertogenbosch naar Vlijmen, ter vervanging van den Vlijmenschen Overweg. Begrooting: f76.000. Ingekomen: 33 biljetten. Hoogste inschrijvers: Gebr. Hel lendoorn, Zwolle f83.567.— Laagste inschrijving: Firma L. van Drunen te 's Hertogenbosch f72 750.- R.K. ONDERWIJSDAG IN 's-BOSCH. Al lang valt 'een streven waar te nemen in de onderwijsorganisatie tot een hechte aaneensluiting en samen werking der onderwijskrachten. Reeds in verschillende rayons van de R.K. Onderwijzersbond werden z.g. onderwijsdagen georganiseerd. Met de totstandkoming van de sa menvoeging van de R.K. Onderwijzers- en Onderwijzeressenbonden in 't Bis dom Den Bosch is hier de samenwer king gemakkelijker geworden. In vele andere rayons werden, zoo als hiervoor reeds gezegd is, 'onder- wijsdagen georganiseerd. Na een tijd van voorbereiding is er dan het comité tot örganiseeren van de onder wijsdag voor het rayon 's-Bosöh in geslaagd, de plannen zoodanig uit te werken, dat zij vasten vorm aan nemen en het houden van een onder- wijsdag een vaststaand feit is gewor den. De'dag wordt gehouden in 's-Bosch voor de leden der aangesloten afdeelin- gen van de K.O.B. WaalwijkHeusden, 's-Bosch en Dominelerwaard. Tot instandhouding van dezen dag is een instituut opgericht, waarhij zich ruim 160 leden van de voornoemde af- deelingen van de K.O.B. aansloten. Het beschermheerschap van dit insti tuut werd aanvaard door Mgr. P. Goorts, Bisschoppelijk Hoofdinspecteur van het R.K. Bijz. Onderwijs, terwijl het Eere-voorzitterschap werd aanvaard door Baron E. L. A. van Voorst tot Voorst, Inspecteur van het L.O. in de Inspectie Den Bosch. Verder namen nog talrijke geestelijke en wereldlijke autoriteiten zitting in voornoemd Eere comité. De Onderwijsdag zal gehouden wor den op 10 Mei a.s. Begonnen wordt met een plechtige H. Mis in de Kathe drale Basiliek van St. Jan, waarvan de gezangen zullen worden uitgevoerd door een hekend knapenkoor onder leiding van Pater Mengelberg S.J. Door de vóórnaamste firma's in schoolbehoeften en leermiddelen wordt een tentoonstelling georganiseerd, in een der Casino-zalen, die onmiddel lijk na de H. Mis door de leden zal worden bezocht. De vergaderingen worden eveneens gehouden in een der Casino-zalen. Na de bezichtiging der tentoonstel ling zal door den heer C. van Leeu wen, den voorzitter van het comité, de dag worden geopend. In de morgen vergadering spreekt Pater Callewaert uit Gent over Mo derne Jeugdvorming. De middagvergadering wordt voor af gegaan door een kinderoperette, waarna de heer Frans van Oldenburg Ermke een causerie zal houden met als onderwerp: De schoolmeester in de literatuur. Wanneer er dan nog tijd en liefheb bers zijn, dan zal het Bisschoppelijk museum bezocht worden. Béhalve de leden van het instituut zullen ook ter vergadering worden uit- genoodigd de heeren Burgemeesters en Geestelijke overheden uit de aange sloten plaatsen. DE GEBIEDSUITBREIDING VAN OISTERWIJK. De Baad der gemeente Oislerwijk en de commissie uit de ingezetenen ex art 158 der gemeentewet (z.g dubbele Baad) zijn in openbare vergadering bijeen geweest teneinde een beslissing te nemen aangaande het voornemen van Ged Staten van Noordbrabant m een voorstel van wet te doen voorbereiden tot wij ziging der grenzen van de gemeenten Oislerwijk en Haaren in dien zin, dal een gedeelte der gemeente Haa ren gelegen ten Zuiden der spoorbaan Boxtel-Tilburg aan Oislerwijk wordt toegevoegd. Wanneer deze grenswijziging tot stand mocht komen zal een gebied van plm. 500 H A., bestaande uit bosch heidegrond en vennen aan het Oisterwijksch territo»r woiden toegevoegd Alhoewel èn de Baad èndecom missie -zich resp. met meerderheid van stemmen met het voornemen van Ge Staten konden vereenigen, werd tevens besloten bij genoemd college aan te dringen in de naaste toekomst nog verder strekkende maatregelen te nemen, teneinde het geheele bosschen- en vennengebied in één bestuurshand te brengen en daarnaast Oisleswijk schadeloos te stellen, op welke wijze dan ook, voor de nieuwe lasten, welke door deze gebiedsuitbreiding op laatst genoemde gemeente gelegd worden Toen A. Lommers met een groep je fietsers Zondagavond van de kermis huiswaarts keerde, kwam hii bij een draai te vallen en kreeg daarbij een kaakfractuur en wonden aan 't aange zicht. Hij moest zich onmiddellijk on der geneeskundige behandeling van Dr. van Seters stellen. De heer A. Hendriks, chef van het Station S. S. Drunen-Heusden is met ingang van 16 Mei a.s. in dezelfde functie benoemd bij 't station Zeven bergen. Dhr. Hendriks is slechts kor ten tijd hier geweest. De leden van de Jonge Boeren stand der afdeeling Drunen, kwamen in vergadering bijeen Zondag om half 12 in de zaal der meisjes-congregatie. De opkomst was groot en behalve het voltallige bestuur was ook den technischen adviseur J. v. Rooij, H. d. S., aanwezig. Dhr. Jos. Peijnenborg, voorzitter der afdeeling, riep allen een hartelijk wel kom toe, waarna secretaris C. Brok de notulen der vorige vergadering las, die onveranderd werden goedgekeurd. Het bestuur stelde voor om wederom een gewassen-wedstrijd te örganiseeren met een stikstofbemestingsproef op suikerbieten. Voor deze proef gaven zich een 12-tal liefhebbers op. De bespreking voor de a.s. excursie nam veel tijd in beslag, maar besloten werd een excursie te ondernemen naar de proefboerderij en proefbemesterij van den N.C.B. te Boxtel, den N.C.B.- Destructor te So nen de Cöop. Han delsver. te Vechel. Bij den aanvang der vergadering wa ren nog een viertal nieuwe leden ge ïnstalleerd. Door B. en W. is goedgekeurd, dat door het Festival-comité een verlo ting gehouden wordt ten bate der har monie ,,de Volharding" bij gelegen heid van haar 25-jarig bestaan. Veilingver. ,,De Langstraat", Drunen. Veilingbericht van 27 April: Smeets 1517 c., Culemans 79 c., Wijnzuur 13—15 c.. Witlof 12—16, II 7—11, III 4—6 c., Spinazie 5—8 c., II 2—4 c., Asperges 50—65 c., II 20—40 «c., Aardbeien 50—100 c., Postelijn 14 17 c., alles per kg. Bloemkool 1015, II 69, III 35 c., Sla II 1K-2J4 c., An dijvie II 1lJ/4 c.. Komkommers 13 15 c., II 1011 c., Aardbeien J^—2iy c., alles per stuk; Radijs 23]y c., Kee- len y~-\y c., Pluk selderij y— 1 c., Rabarber 2—4J^ c., Asperges 20—45 c.. Prij 35 c., Tulpen 24 c. ELSHOUT. De kermis liep gisterenavond ten einde. Over het algemeen hebben de café's met hun dansgelegenheden druk bezoek gehad van buitenvolk, terwijl ook de kermisgasten wel eenig succes hebben gehad. Met genoegen kunnen we dan ook terug zien op deze kermis, want alles had een gezellig verloop, terwijl geen wanklank werd gehoord. Ook Oud-Heusden vierde kermis met Elshout gelijk, ondanks hun hui dige onderhoorigheid aan de gemeente Heusden. De weg op het Kikvorscheneind wordt met gruis opgehaald. Dit zal een heele verbetering blijken te zijn, vooral bij nat weer zooals j.l. Zondag, toen onze dorpsstraat wederom een modder poel was. Wij vragen ons af, waar moet het heen, wanneer de Mei-maand wederom duizenden pelgrims naar hier trekt en het is dan regenachtig weer? Dinsdag hield de O. L. Vrouwe Schuts haar jaarlijksche schietwedstrijd om prijzen en koningschap op den boom. De stemming was er onder de schutters en de uitslag werd: le prijs 1 H. v. d. Wiel, die tevens koning werd. 2e prijs F. v. d. Wiel, die het koning schap van den vogel behaalde. 3e pr. W. de Hart, 4e A. Nuijten, 5e N. Klerks, 6e A. de Kort, 7e H. Tausch, 8e J. v. d. Wiel (heide), 9e P. Klerks, 10e Joh. Klerks, lie B. Klerks, 12e J. v. d. Wiel, 13e Chr. Klerks, 14e W. v. d. Wiel. 15e L. Klerks, 16e J. Rom- bouts. Onder toepasselijke woorden en ge zelligheid werden de prijzen uitgereikt. Maandag j.l. vond alhier de can- didaatstelling plaats voor leden van de commissie uit de ingezetenen als be doeld in art. 158 der gemeentewet. Men was overeengekomen dat slechts zeven candidaten zouden wor den ingediend, nl. 5 R.K., 1 S.D.A.P. en 1 voor de partij Timmermans (vrij zinnig democraten, vrijheidsbonders en chr. historischen). In de Zondag j.l. gehouden stemming in de R. K. Staatspartij, afd. G'berg, waren dan ook 5 candidaten gekozen, welke lijst, alsmede de lijst der S. D. A. P., vermeldende 1 candidaat, Maan dag bij den voorzitter van het hoofd stembureau werd ingediend. Er heerschte echter Maandagmorgen alhier reeds een politieke stemming. Men had namelijk gehoord dat door de partij Timmermans een 4-tal candidaten zouden worden gesteld in plaats van 1. Door velen werd dit als een woordbreuk beschouwd, terwijl er ook uit volgde dat thans een verkiezing zou moeten plaats vinden, iets dat de gemeente nogal geld kost, wat bij en kelvoudige stemming niet het geval zou zijn geweest. Ook een gedeelte der par tij Timmermans, n.l. de Chr. Histori schen, die altijd met deze partij samen werken, kon zich allesbehalve hiermede vereenigen en dit zal dan ook wel tot gevolg hebben dat in de toekomst de vrijz. democraten niet meer op de steun der Chr. Historischen behoeven te re kenen. Maar het mooiste van dit alles is nu, dat de nieuwe secretaris van de vrijzinnig democraten zijn candidaten- lijst na vier uur bij den voorzitter van het hoofdstembureau aanbood, zoodat deze niet meer geaccepteerd kon wor den. Bovendien was niet alleen de tijd verstreken, doch ook was de lijst niet onderteekend door den aanbieder. Het gevolg hiervan was dat slechts 6 can didaten waren ingediend. Daar het wettelijk aantal 7 bedraagt, werd door den voorzitter van het hoofdstembureau verklaard dat niemand was gekozen, zoodat we thans opnieuw candidaat- stelling zullen krijgen. We verwachten nu dat zoowel de katholieken als de S.D.A.P. met meer candidaten zullen komen dan thans het geval was, terwijl ook de Chr. Histori schen thans wel met een aparte lijst zullen komen. Het kan raar loopen. De nieuwe candidaatstelling is door B. en W. bepaald op 4 Mei, de stem ming op 25 Mei. Dinsdagmorgen toen de Wed. v. Erp-Bammens, die momenteel bij haar familie te Breda vertoeft, in haar wo ning aan de Markt alhier terugkeerde, ontdekte zij dat inbrekers zich toegang hadden verschaft tot haar woning. Het slot van de brandkast was met een bei tel vernield. In de brandkast, was ech ter geen geld aanwezig, wel een doos sieraden, waaTvan er echter, voor zoo ver tot heden na te gaan, geen zijn ont vreemd. De majoor der rijksveldwacht, als mede de gemeente-politie hebben het onderzoek in handen. Daar de Wed. v. Erp sinds Donderdag j.l. niet in haar woning is geweest, is niet bekend wan neer de inbraak is gepleegd. Voor de ijk en herijk van maten en gewichten zal in de raadzaal van het gemeentehuis zitting worden gehouden en wel: Woensdag 6 Mei a.s. van 9,3012 en van 1 4 uur voor diegenen wier geslachtsnamen beginnen met de letters A t.m. M. Donderdag 7 Mei a.s. alsvoor, voor hen wier namen beginnen met de let ters N t.m. Z, terwijl Vrijdag 8 Mei a.s. van 9—12 uur zitting zal worden gehouden voot de ijk cn herijk "van de gewichten der Centrale Suikermaat schappij. Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a.s. des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. Zuurdeeg alhier. Uit een aan een damesrijwiel be vestigde tasch, welk rijwiel geplaatst was op het afgesloten .erf van den spoorwegbeambte J., is ontvreemd een damestaschje inhoudende ongeveer zes gulden. Aangifte is gedaan bij den majoor der rijksveldwacht alhier. Op Zaterdag 9 Mei a.s. zal in deze gemeente een collecte worden ge houden ten bate van de reclasseerings- instellingen in Nederland. De plaatse lijke uitvoeringscommissie, bestaande uit de heeren W. Sassen, voorzitter en J. M. Lucas, secretaris, bevelen deze collecte bij de ingezetenen ten dringen- ste aan. Heusden, 28 April 1936. Het resultaat van de 5e ronde om het kampioenschap dammen voor het Land van Hensden en Altena en de Langstraat is: H. KramerJac. Tim mermans 0—2; W. Doremans—R. Timmermans 02; B. BergmansE. van Dalen 20; Jo DeurlooW. Schil ders 11. Onze stadgenoole mej. A. Roza slaagde te 's-Hage voor hel diploma kantoor-stenografie (130 lettergerpen per minuut). De voetbalvereeniging Juliana viert haar lü-jarig bestaan inocafé De Gouden Leeuw op Zondag 3 Mei. Ge hoopt wordt op een gezelligen avond, met een bal besloten. Vrijdag en Zaterdag had in het Wapen van Amsterdam een bazar plaats ten bate van de Heusdensche Fanfare. Bij de opening sprak de Bur gemeester eenige welwillende woor-- den, waarna de Voorzitter der Fanfare, de heer A. Bax, spreker zijn dank bracht. Beide dagen was het gezellig druk, zoodat we kunnen aannemen, dat deze bazar geslaagd is. In de vergadering der plaatselijke jeugdvereeniging werd medegedeeld, dat de groep St. Tarcisius binnenkort wordt geïnstalleerd. Den heer A. Car- pay werd opgedragen een nieuwe groep te vormen. De heer J. v. d. Broek, een der op richters, zag zich genoodzaakt als jeugdleider ontslag te nemen. De Wel- Eerw. Heer Maas drukte zijn spijt uit en zeide hem dank voor zijn vele dien sten voor de vereeniging. Zaterdag speelde de voetbalver. NEO uit Sprang tegen Longa alhier voor de competitie van den B.V.B. en verloor met 09. De Wandelclub Leo XIII nam Zondag deel aan den tocht, uitgeschre ven door de Robinson-vereeniging te Nijmegen. Ondanks het slechte weer en de moeilijke wegen maakte zij den 40 K.M. langen tocht zonder een en kelen uitvaller. Maandagavond vergaderde in café Central het „Groene Kruis". De opkomst was gering. In het bestuur werd herkozen de heer J. v. d. Pol. Besproken werd de samenwerking met het Wit-Gele Kruis, die uitstekend werd genoemd. LOON OP ZAND. Zondagmiddag had de tentoonstel ling plaats van He avondschool voor de schoenmakerij. Te 12 uur was ge noemd lokaal tot in de uiterste hoeken gevuld met genoodigden en belangstel lenden. De heer Snoeren bracht een woord van dank aan het gemeentebestuur, dat door het beschikbaar stellen van het lokaal en de subsidie deze cursus mogelijk maakte. Verder aan de hee ren schoenfabrikanten voor hun volle medewerking; aan de leermeesters en leerlingen. Hierna verkreeg de Z.Eerw. heer iPastoor het woord. Spreker liet uitkomen, dat het spreekwoord „Ken nis is macht", ook in dezen ontredder den tijd nog van toepassing is. aPlaar, Namens de schoenfabrikanten sprak pnbesj: de heer Maas. Namens het gemeente- e rtijen bestuur sprak wethouder v. Lier. P jen De heer Snoeren bracht een woord nreda. van dank aan de verschillende spre- ^Ta ui kers en verklaarde hierna de tentoon- rijk stelling voor geopend, waarna de di- derzc ploma's aan de leerlingen werden uit- m0 gereikt. Aan de cursus in het patronen tee kenen namen deel 25 leerlingen en aan de cursus in het handzwikken 28. Hiervan behaalden voor het patronen- teekenen le leerjaar, le prijs: Jos. der w Snoeren Mzn., G. Jansen, P. Heyda, J. qri>eids om moeilijl Dl De d Jansen; 2e prijs: P. Coomans, G. van in de Esch, C. de Bont, J. v. d. Velden, C. aDiil b Oomen en C. v. d. Hoven. het wi 2e Leerjaar, le prijs: G. Jansen en sUbsidi C. Jansen; 2e prijs: H. Pijnenburg, P. 537^00 Snoeren, M. Beunis en J. Maas. 3e leerjaar, le prijs: A. Dannenberg (met lof), C. Oomen, M. v. d. Nieu- wenhuizen, J. Hamers, J. van Loonen, B. Beerens. beiders Bij l arbeid s April i 4e leerjaar, le prijs: J. van Breugel ^en en A. Oomen. manne Handzwikken le leerjaar, le prijs: G. Jansen, M. van der Velden, J. Broe ders, K. v. Leeuwen, A. Boons en A. Pulles; 2e prijs: C. Nieuwenhuizen, J. van Esch, A. Broeders, P. Hooymeier, L. Brands, J. Schellen en J. Maas. Blijk deelinf verleer sociale 2e leerjaar handzwikken, le prijs: t G. Jansen Wzn. (met lof), Jos. Snoe- P S ren Azn., A. van Deutekom, G. Beunis J;oveï1- J. Vermeeren, M. IJpelaar Gzn., M. IJpelaar Jzn., Fr. van Bladel, F. Velt huis, K. van der Sanden, C. IJpelaar en A. Oomen. Dezer dagen werd op het Liefde gesticht alhier bericht ontvangen dat onze oud-dorpsgenoote, de Eerw. Zus ter Maria Athanasia (in de wereld Adr. Wagermans) is overleden. De over ledene was sedert 1921 in de missie van Curasao. ST. JOACHIMSMOER. finanti tewerk tuinbc kon: Kor langdi Cairo Voo een zijn z Ali A op pe Zondag 26 April 1.1. had de eer ste bekerwedstrijd plaats van dit sei zoen tusschen de zestallen van 't Kruis booggezelschap „Onderlinge Vriend- voor schap" alhier en ..Willem Teil" uit looze Berkdijk. De uitslag hiervan was 298 telegr punten voor Onderlinge Vriendschap werel tegen 290 punten voor Willem Teil. binne stand zelfs vervu bleke bren£ De Prins is. H Koni vorst Hij vertr Dl De coloi vertr in zond aldu colo verti skit, D RAAMSDONKSVEER. Onder flinke belangstelling werd dezer dagen de 4e ronde om het per soonlij k damkampioenschap le klas voortgezet in hotel C. Heessels aan 't Heereplein. De uitslag was als volgt: C. de JoodeJ. C. Schott 20; Joh. PellekaanC. Bax 20; Joh. Lank- haarA. de Graag 02. De wedstrijd M. KropN. Snijders (2e klas), die wegens ziekte de vorige keer niet door kon gaan, werd gewon nen door N. Snijders. Het aantal ingeschreven werk- loozen hij de plaatselijke arbeidsbeurs bedraagt 379, gesplitst als volgt: 197 grondwerkers, 55 metaalbewerkers, 51 opperlieden, 17 landarbeiders, 14 jeug dige fabrieksarbeiders, 12 transport arbeiders, 9 timmerlieden, 6 metse laars, 5 fabrieksarbeiders, 4 schoen fabriekarbeiders, 3 straters, 3 vlechters 1 schilder, 1 kantoorbediende en 1 vrouwelijke huisarbeidster. Zondag j.l. is alhier door de R.K. Werkliedenvereeniging „St. Jozefdag" gevierd. De dag werd begonnen met een al- gemeene H. Communie voor de leden, waarna 0111 10 uur de Hoogmis >werd opgedragen, tot intentie der leden. Des avonds om 7 uur had in het St. Henricusgebouw een druk bezochte feestvergadering plaats. Nadat door den voorzitter de ver gadering was geopend, werden eenige liederen gezongen, en een paar too- neelstukjes opgevoerd. Door den gees telijk adviseur werd een spreekbeurt gehouden. De R.K. Werkliedenvereeniging St. Joseph kan op een goed geslaagd feest terugzien. NEDERLAND EN IERLAND. De heer A Th. Lamping, directeur der handelsaccoorden van 't depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, zal zich in den loop der volgende week naar Dublin begeven teneinde met de Iersche regeering besprekingen te voeren over de handelsbetrekkingen tus schen Nederland en Ierland. MOEILIJKHEDEN BIJ DE KWATTA-F ABRIEKEN. Rijksbemiddelaar zegt onderzoek toe. Gisteren heeft op 't departement van Sociale Zr ken te's Gravenhage, onder leiding van den rijksbemid- actie dorj kilo gele gehi uit gen. vrac Z uit 1 ern: wer A Ced cha nog waj zes ligg 'I gev I doi Ru En bal he1 (ia eei wa ge ge uu Ve on r\„n a tj~**r «v* o, uuvuv/iivAx vii 11. iuaao. Di

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6