Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BET HOOGSTE RECHT S 7 DE VOLKENBOND. FEUILLETON H00R0 BRABfiHD" 7 HET ROODE GEVAAR. Y DE BEDRIJFS- GEMEENSGHAP. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. j^jMMER 36 ZATERDAG 2 MEI 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Het verontrustend karakter, dat de talrijke internationale conflicten van den laatsten tijd hebben aangenomen, deed de belangstelling voor het Vol- kenbonds-instituut groeien. Doch deze interesse verflauwde steeds meer en meer, naarmate de ontevredenheid over de Geneefsche besprekingen toenam. Velen zien den Volkenbond nog slechts als een steeds teleurstellende organisa tie, een jammerlijke mislukking, een geldverkwisting of een instituut, waarin de overwinnaars van den grooten we reldoorlog hun egoïstische vredescon- tracten wilden waarborgen. Onverholen heeft de Engelsche mi nister Eden de waarheid gezegd, toen hij zich in een rede o.m. afvroeg, wie nog veilig is tegen gifgassen, als men het misbruik ervan tegen negervolken niet kan verhinderen. Welke waarde hebben de internationale verdragen, als zelfs de gemeenschap der volken de schending ervan toelaat? Onlangs werd bericht, dat Mexico niet langer lid zou willen blijven van deze kostbare en nuttelooze organisa tie", welke haar onmacht toonde in de conflicten tusschen China en Japan, Bolivia en Paraguay, Italië en Abessy- nië, en onlangs tusschen Frankrijk en Duitschland. Ook al vergaderen de mogendheden thans in een splinternieuw grootsch ge bouw, de fundamenten van het Vol kenbondsinstituut wankelen onrustba- rend. Er is niemand, die daaraan twijfelt. En toch meent een Engelsch blad, van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 30) Hallo Jack, hoe gaat 't er mee? Hallo, Bob, goed, dank je. Bob speelde met Jackson's inktpot, tot de laatste begreep, dat hij iets op het hart had en niet wist hoe te begin nen. Jackson's gedachten gingen te rug naar den vorigen avond. Hoe is 't gisteravond gegaan? vroeg hij op onverschilligen toon. Bob keerde zich met een ruk om. Ellendig! barstte hij los. Jackson, ik zit op een vreeselijke manier in de knoei. Verloren? Ja, eerst niet, maar we verhoog den den inzet en ik verloor. En waren die lui vrienden van je? Neen, ik had ze nooit eerder ge zien. Ze zijn hier op bezoek. Jackson onderdrukte een glimlach. Arme, geplukte kip, spotte hij. Toen hij opkeek, bemerkte hij, dat Bobs gezicht opeens heel ernstig stond en dat hij op zijn lip beet, in een po ging om zijn aandoening te verbergen. Hij liep snel op hem toe. Is 't zoo erg? vroeg hij kortaf. Bob aarzelde een oogenblik. naar de Msb. mededeelt, dat, zelfs als de bond ten gronde zou gaan, binnen zeer korten tijd weer een nieuwe Vol kenbond zal oprijzen, wijl de moderne volkengemeenschap eenvoudig niet meer bestaanbaar is zonder een orde nend element en organisme, welke, op het recht gebaseerd, het recht ook on verbiddelijk handhaaft. Men mag zich wel eens realiseeren, welke de gevolgen zouden geweest zijn van de schending van het Locarnopact, indien er geen instituut zou bestaan hebben, waarin de staten den interna tionalen toestand hadden kunnen be spreken. De aanklager (Frankrijk) zou zichzelf rechter gevoeld hebben, uit spraak in eigen zaak hebben gedaan en de wapens tegen den beklaagde (Duitschland) hebben opgenomen. In den daarop volgenden oorlog zou Frankrijk de kans loopen nog meer klappen te krijgen van dengene, dien zij straffen wilde. Het recht van den sterkste zou dus triomfeeren. Nu is de Volkenbond juist opgericht om niet langer het recht van den sterk ste te laten gelden, maar om ten allen tijde de macht van het recht te doen zegevieren. Zelfs voor het individu is het moei lijk steeds rechtvaardig te handelen. Zou men dan, wanneer men Genève verwijt, dat het zich niet steeds door het recht liet leiden, haar ook onmid dellijk het bestaansrecht willen ont zeggen? De leden van den Volkenbond zijn er van overtuigd, dat de vrede ge waarborgd is, wanneer de landen steeds bereid zijn gemeenschappelijk te on- En of, barstte hij eindelijk los. 't Is verduiveld erg. Kort en goed, ik heb vijfhonderd dollar verloren! Jackson floot. Vijfhonderd dollar? Ga liever met mij mee en speel met Jeb White en zijn vrienden. Wij spelen met peper noten! Bob lachtte afgetrokken. Jackson legde zijn hand op Bobs schouder. Ik dacht, dat je die lui kende. Maar je lijkt ook wel gek, om met menschen, die je vreemd zijn om geld te spelen, stapelgek! Ik wil ook niets meer met ze te maken hebben. Ik had het gevoel, dat er iets niet pluis was, met dat spel. Je hebt weer wat geleerd, net als die oude neger, toen hij op c\en rug van 'een ezel was ingeslapen en in een andere provincie wakker werd. Bob lachte even, was toen weer ern stig. Jack, ik ben ten einde raad, 't is verduiveld erg, dat zeg ik je. Ik ben die lui vijfhonderd dollar schuldig, en ik kon alleen maar een schuldbeken tenis geven. Ik kreeg vanmorgen een telegram, waarin stond, dat als ik ze om zes uur vanavond niet betaald had, ze de schuldbekentenis hier bij de bank zouden presenteeren en zorgen dat vader hem te zien kreeg. Dat durven ze toch niet! Maar ik durf het er niet op aan te laten komen. Vader heeft me bij hoog en laag verzekerd, dat hij, als hij ooit weer merkte, dat ik hoog gespeeld had, me zou wegsturen. En ik durf geen cheque uit te schrijven. De bank zou misschien wel betalen, maar dan komt mijn vader het toch te weten. Nu vijfhonderd dollar, dat is samen zevenhonderd dollar. Hij zou t in t kantoor besterven! derhandelen en op te treden. Laten we waardeeren, dat men voor al van Engelsche zijde erop gewezen heeft, dat het instituut krachtig moet gemaakt worden door den durf om de uiterste consequenties van zijn begin sel te willen aanvaarden. Dat zal de staten, die aanvalsplannen hebben, van den gruwelijken oorlog weerhouden. Men moge al weinig waardeering, ja zelfs verachting hebben voor de werk wijze van den Volkenbond, het is toch verheugend, dat de gedachte der col lectieve veiligheid en van den duurza- men vrede in het instituut de volkeren leiden. Het ideaal: de gerechtigheids- gedachte, welke toch de echt Christe lijke basis is van den Volkenbond, mag en moet eenieder dienen. Ook de onafhankelijkheid van ons land is op den duur alleen in en door Genève gewaarborgd. EEN POLIS LEVENSVERZEKERING De politieke spanningen en de ern stige onlusten in het rumoerige Spanje hebben een grooten omvang aangeno men en wijzen er op, dat de socialisten en communisten, die zich op één ge meenschappelijk program in het Volks front hebben vereenigd, langzamerhand de overhand beginnen te krijgen. Met belangstelling volgt de Russische Sov jet de ontwikkeling der politieke ge beurtenissen, terwijl de Spaansche so cialistenleider Largo Caballiero naar de gelegenheid uitziet om zich van den staat meester te maken. De opstandige volksklassen spelen de baas over de halfslachtige regeeringspersonen. Hui veringwekkend vraagt de buitenwereld zich af, of de huidige toestand niet met rasse schreden den dag nadert, waarop het schrikbewind zal worden ontketend en Spanje de tweede Sovjet republiek van Europa zal worden. Reeds zijn er fabrieken in bezit ge nomen door 't gepeupel en is de direc tie op straat gezet, juist als in Rusland vroeger en in Italië voordat Mussolini kwam. In Frankrijk is eenzelfde angstwek kend verschijnsel, al is het nog in zijn begin-stadium, te constateeren. De ka merverkiezingen zijn nog niet ten ein de, dus willen de agenten van de Ko mintern, de Fransche communisten er toe brengen, den loop der gebeurtenis sen te bespoedigen en hen over te ha len eenzelfde actie te voeren als de Spaansche communisten. Daartoe werd een revolutionaire bijeenkomst gehou den, waaraan ook vertegenwoordigers van het Spaansche volksfront hebben deelgenomen. De Russische pers signaleert met vreugde de vorderingen van het com munisme in Frankrijk. Wij constateeren dien groei ook, doch met angst voor de toekomst. Zware dagen hebben de Christenen in genoemde Europeesche landen reeds gehad. Een nog harderen tijd gaan zij mogelijk tegemoet, wanneer materia lisme en atheïsme het fatale bewind zullen voeren. Hetgeen de Hemel toch moge be letten! Kun je 't geld niet leenen? Het geld van je toelage krijg je immers binnen een paar dagen. Je ziet Overmorgen. Ik heb overal in de stad geprobeerd oin het te leenen, maar niemand heeft geld. Zoo gaat t altijd. Ik heb maar dertig dollar, meer niet. Als ik het geld had, kon je er over beschikken, dat weet je. Daarom ben ik bij je gekomen. Je hebt geld! Jackson staarde hem verbaasd aan. Luister eens Bob, ik heb je ge zegd dat als ik 't had, je het Bob pakte hem bij zijn arm en bracht hem met een zwaai naar de tafel, waar stapels bankbiljetten, ge bundeld in nette rijen, klaar lagen om in de safe gelegd te worden. Wat is dat? informeerde hij. 't Lijkt op geld, hé! En voor Jackson van zijn verbazing bekomen was, ging hij voort, vlug en op zachten toon sprekend Zie je dat niet? Jij bent de baas over dat geld. Leen me er vijfhonderd van voor twee dagen, dan zal ik het je teruggeven. Je kunt het wel zoo doen dat het niet gemerkt wordt. Je bent toch niet bang, dat je 't niet te rug krijgt? Beste kerel, zoo iets kan ik na tuurlijk niet doen. Ik ben niet verge ten, wat ik aan je verschuldigd ben, denk dat niet, maar dit geld hoort niet van mij. Ik kan 't eenvoudig niet doen, dat moet je toch begrijpen! Jackson legde zijn hand in zijn ernst op Bob's schouder en de jongeman bleef een oogenblik bijtend op zijn lip, staan. Eén pakje maar, Jack? pleitte hij. Ik geef het je heusch terug, vast! Verdraaid, dat weet ik wel, dat is 't niet, maar al wou je het meene- Zooals men weet heeft de typogra fie sinds 1913 een collectief contract. Het is nu pas vernieuwd. Een dosis ongeorganiseerde patroons trekt er zich, zooals in andere indus trieën, niets van aan, tot groote schade der aangeslotenen. De typografie heeft ook zelfs.een of ficieel ingestelden bedrijfsraad. En ondanks dit en ondanks 't feit dat de drukkers sinds 1913 uiterst ge ordende verhoudingen, loonen enz. hebben, een voorbeeld voor vele an deren, kunnen ze het toch nog niet zoover krijgen, dat de regeering wil overgaan tot verbindend-verklaring, niet van loonen of getalsverhouding, maar simpel van sociale maatregelen, als verlofdagen, pensioen, enz.! Dat is toch nogal heel erg. Zoo erg, dat de redacteur van „Graficus", een typografisch orgaan, die steeds gestre den heeft voor de collectieve overeen komst en geordende verhoudingen in een artikel tot de slotsom moet komen: „Als wij ordening verlangen, dan „moet er macht achterstaan, die „macht moet van de gemeenschap „komen. Kan dat niet, dan is 't ook „uit met de bedrijfsgemeenschap, dan men om tien minuten later terug te brengen, dan zelfs zou ik het niet kun nen doen. Begrijp je dat niet, Bob? Verduiveld, ik heb het land dat ik je dit alles zeggen moet, maar het is het eenige wat ik niet voor je doen kan. Ik kan het gewoonweg niet, Bob! Zoo stonden ze nog een oogenblik, tot iemand tegen het loket tikte. Bob, die Jackson's hand niet langer op zijn schouder voelde, nu deze zich had af gewend, leunde met zijn rug tegen de tafel, waar al 't bankpapier gebundeld laS- Verduiveld! dacht hij, ik moet dat geld hebben. Over twee dagen is alles in orde. Het geld ligt hier voor 't grijpen en ik kan het net gebruiken! Zijn hand schoof naar achteren en raakte een van de bundels bankbil jetten. Jackson stond nog voor het loket en probeerde iets uit te leggen aan een niet overmatig intelligenten klant. En plotseling ging een angstige schok door hem heen. Zou hij een van die pakjes in zijn zak kunnen la ten verdwijnen? Voor de grap nam hij er een op en schoof het naar vo ren. Het gleed gemakkelijk en een voudig in zijn zak. En Bob nam zijn besluit. Niemand kon er achter komen behalve Jackson, en die zou begrijpen wie het geld had weggenomen, en een paar dagen zijn mond houden. Hij pakte zijn hoed en liep naar de deur toe, juist toen Jack son klaar was en zich omkeerde. Bobs gezicht had weer een trieste uitdrukking. Nu bonjour, Jack. 't Spijt me vreeselijk, Bob. Ik wou, dat ik iets voor je kon doen. O, 't is niets, 't Zal wel in orde komen. Adieu! En met een loome handbeweging, die toch iets opgewondens verried, liep Bob naar den uitgang. Het bun deltje bankbiljetten brandde als 't ware in zijn zak. HOOFDTSTUK XI. De tweede storm barst los. Toen Bob wegging, was de drukte, die de sluiting der bank meebracht, al begonnen en Jackson had 't het hal ve uur voor de bank haar deuren sloot, de handen vol. Al dien tijd was hij zich bewust van een gevoel van vage onrust. Bob had hem deze betrekking be zorgd, hij had alles gedaan dat Jack son zich maar thuis zou gaan voelen in Evansville. Hij had hem met zijn vrienden in kennis gebracht, hem mee te dineeren gevraagd en hem thuis ge ïnviteerd. En deze eerste keer, dat Bob hem een gunst vroeg, had Jack son moeten weigeren. Hij wist, dat hij volkomen in zijn recht was. Maar dankbaarheid en loy aliteit waren sterke factoren in het karakter van Jackson en hoe gerecht vaardigd zijn houding ook was, het betreurenswaardige feit, dat hij het eerste verzoek van zijn jongen wel doener had geweigerd, bleet bestaan. Hij probeerde na een poosje dit on prettige gevoel van zich af te zetten en gaf al zijn aandacht aan zijn werk. Verscheidene van de cliënten der bank, die hun zaken daar lieten behartigen, hadden Jackson al leeren kennen en hem instinctief sympathiek gevonden en enkelen hadden er als vanzelfspre kend een gewoonte van gemaakt, even een praatje met hem te blijven maken. Wordt vervolgd. Waahvybsche en Langstraatsche Conrant, GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE- KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1