Van alles wat. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving pCHO'S. INGEZONDEN STUKKEN. SPRJ HEUSDEN. KAATSHEUVEL. Levenslang in ketenen. Ras Desta, de aanvoerder van het Abessijnsche leger, dat in het Zuiden opereerde, had het ongeluk door den Italiaanschen Generaal Graziani te worden verslagen. Nu heeft de Negus Ras Desta, in de provincie Sidamo, waar deze zich in een klooster verbor gen hield, laten opsporen en hem in het hoofdkwartier te Dessie zelf ge vonnist, naar overoud gebruik. Oorlogsmisdadiger! Zoo luidde de dagvaarding. Haile Selassie veroor deelde den krijgsman tot verbanning in een bergkerker, terwijl de ongelukkige levenslang geboeid moet blijven aan zijn bewakers, die dan met lijf en leven verantwoordelijk zijn voor den persoon van den gevangene. De kerkerruimte is slechts een don kere kuil met een deksel gesloten. Over den gevangene staat geen toezicht van de regeering, zoodat hij aan den wil lekeur van de bewakers is overgele verd, wien zelf geen beter lot is be schoren, omdat zij aan den gevangene geketend zijn. Om bevrijd te worden van eigen boeien, mishandelen ze den veroordeelde zoolang, totdat deze het leven erbij inschiet. Is Ras Desta in alle gestrengheid veroordeeld, dan wacht ook hem een zelfde lot, hetgeen practisch overeen komt met een geweldadigen dood. Rechtvaardig is de ongelukkige veld heer niet veroordeeld, want als fana tiek Abessijn heeft hij zich natuurlijk zoo fel mogelijk verdedigd tegen den Italiaanschen bevelhebber, die tenslotte als de sterkste in het strijdperk triom feerde. Mogen we het bericht met al zijn gruwelijke details gelooven, dan is het toch noodzakelijk, dat aan zulke toe standen in 't zwarte keizerrijk spoedig een einde wordt gemaakt. In den Vol kenbond heeft Aloisi, de Italiaansche gedelegeerde, eveneens op de Abes sijnsche wreedheden gewezen. Daar om alleen zou men misschien wenschen, dat de Italianen, hoezeer men ook walgt van hun veroverings-methoden, den schepter zullen gaan zwaaien over het deels ongecultiveerde land en er de ware beschaving brengen, opdat iedere Abessijn tenminste een menschwaardig bestaan zal kunnen leiden. Ook onze eigen ambulance, alleen gekomen om de lijdende strijders bij te staan, heeft van het peil der bescha ving in het land van den Negus ver bluffende staaltjes meegemaakt. (Buiten verantwoording van de Red.) DE MERKWAARDIGE STRIJD BIJ KWATTA. Om veel misverstand en onrecht vaardige beoordeeling uit gemis aan kennis der feiten weg te nemen èn om de publieke opinie wakker te maken voor een gevaar dat dreigt zich snel te verbreiden, achten wij het wenschelijk het Nederlajidsche publiek kennis te doen nemen van de oorzaak en de ge volgen van den bij Kwatta ontbranden strijd, die het merkwaardige vertoont, dat Kwatta het volkomen eens is met de haar bestrijdende werklieden-vak- organisaties en toch de zaak moet uit vechten, daar het gaat om haar bestaan èn om een groote principieele kwestie, die ver boven de sfeer van hare zaak uitgaat, en de heele gemeenschap raakt. De oorzaak van den strijd. In Octo ber 1935 ontbood de Kwatta-Directie de Besturen der 3 Werkliedenorgani saties en wees hen op den onhoudba- ren toestand, dat een groote en nog eenige kleinere harer concurrenten prij zen noteerden, die alleen mogelijk wa ren, doordat die concurrenten een per soneelsformatie hebben ingevoerd, die hierop neerkomt, dat zij met 70 jon gens en meisjes arbeiden op een loon van ca. 4.tot 6.per week, ter wijl in de meeste andere bedrijven van de chocolade- en biscuitsbranche met ca. 70 volwassenen gewerkt wordt. Bij Kwatta bedroegen die cijfers: 70 boven de 20 jaar mannen en meisjes. 30 beneden de 20 jaar mannen en meisjes, of alleen over het mannelijk fabrieks- personeel berekend, dus zonder ver- paksters: 85 boven de 20 jaar, 15 beneden de 20 jaar. Daar dit voor Kwatta een toonver schil bedroeg van ca. 180.000.— per jaar, en de concurrent met zijn jongens- exploitatie daardoor slechts 45 van de loonen betaalde van Kwatta, is het duidelijk dat die concurrent zelfs nog met winst kan verkoopen op prijzen, waarop Kwatta geld verliest. Wij hebben toen de organisaties er- op gewezen, dat dit niet houdbaar is, en tevens op het funeste van dat sys teem in zijn gevolgen gewezen. De or ganisaties kenden de gevallen, doch waren machteloos daartegen op.te tre den, omdat in die bedrijven geen werk liedenorganisaties toegelaten werden. Besloten werd toen, dat de organisaties zich tot de regeering zouden wenden en dat ook Kwatta alles in het werk zou stellen om een overslaan van dat verfoeilijk systeem naar andere bedrij ven te voorkomen. En Kwatta èn de or ganisaties hebben zich uitgesloofd maanden lang om van de regeering een ingrijpen in die toestanden te verkrij gen. De Minister van sociale zaken, de Directeur Generaal van den Arbeid, Kamerleden, dagbladartikelen waarin op de ondragelijke gevolgen werd ge wezen, ALLES is bewerkt om een op lossing te krijgen, let wel, hand aan hand, de werkgever Kwatta èn de werknemersorganisaties. Het mocht alles niets baten, na maanden kwam van de regeering als antwoord op haar onderzoek, de dood doener, die hierop neerkwam, dat de concurrenten het onderling maar eens moeten zien te worden, met een ver wijzing naar de verbindend-verklaring van ondernemersovereenkomsten. (Juist als in de Schoenindustrie! Red.). Wat nu te doen? De werkliedenorga nisaties konden niets doen, de regeering deed niets, en moest Kwatta nu zich langzaam laten leegbloeden in een con currentiestrijd met zulke ongelijke wa pens. Met gelijke wapens vreest Kwatta de concurrentie niet en zal er zich wel doorslaan. Met meer dan dubbele loon- cijfers dan de concurrent is dat echter uiteindelijk ondergang der zaak met verlies van èn de werkgelegenheid èn het kapitaal. Waar van geen zijde steun kwam, moest Kwatta van 2 kwaden het minste kiezen, zelfs al wordt de strijd op haar rug uitgevochten. Er is geen andere keuze mogelijk en ieder uitstel doet het kwaad ondergronds voortwoekeren. De Directie besloot daarom met groo- ten tegenzin, omdat ze zóó overtuigd is van het funeste van het systeem, waar tegen zij zelf den strijd aanbond, de zaak zoo snel mogelijk en zoo scherp mogelijk te stellen met de zwakke hoop, dat de regeering alsnog zal inzien, dat niets doen den weg opent in tal van bedrijven voor het systeem van jon- gensexploitatie en de volwassenen werkloos op straat, en dat ingrijpen, zooals tal van couranten reeds met klem betoogden, gebiedende noodzaak is. De 3 vakbonden weten hoe wij er over denken en dat wij alles deden wat mogelijk is om de regeerin.g tot ingrij pen te bewegen. Waar ze echter machteloos zijn het kwaad in zijn oorsprong, dat is bij de aanstichters te smoren, zal men den strijd aanbinden tegen ons, of liever gezegd tegen het systeem, dat wij, door die aanstichters genoodzaakt moeten volgen uit lijfsbehoud der zaak. Communisten en N. A. S. overstroo- men ons personeel reeds met ophitsen de pamfletten tot staking. In troebel water is het goed visschen. Wat deden zij tegen de aanstichters? NIETS. Heb ben zij één stap gedaan om het kwaad in de kiem te stuiten? NEEN! Intusschen hebben wij in overeen stemming met de 3 vakorganisaties der werklieden de ontslagen opgeschort en als laatste hoop de tusschenkomst van den Rijksbemiddelaar aangevraagd. En als onze flauwe hoop eens gelukkig verwezenlijkt werd, n.l. dat de Rijks bemiddelaar de noodzakelijkheid zal in zien en de Regeering zal kunnen be wegen tot ingrijpen, dan zal de Direc tie van Kwatta de groote voldoening smaken een zeer venijnig, snel voort woekerend kwaad, dat onze heele ge meenschap bedreigt, nog in den wor tel te hebben aangepakt en uitgeroeid. Mocht ook dit falen, dan laat Kwat ta gaarne de beoordeeling van de schuldvraag aan ieder weldenkend Ne derlander over, en doet een beroep op diens meening, die men na deze uiteen zetting zich vormen kan. U dankend voor Uw aandacht. DIRECTIE N.V. KWATTA. DOOR KOLENTREIN OVERRE DEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag te omstreeks een uur is de hulp-opzichter J. A. Aarts bij het rangeeren van een trein kolenwagens in de onder- grondsche werken van Staatsmijn »Hendrik«, aangereden. De man, die 52 jaar oud was, weduwnaar en vader van één kind, is aan de bekomen verwondingen overleden. Hij woonde te Treebeek. DE „DUIZEND BESTE MOPPEN". De Times meldt uit Berlijn, dat een inwoner van Aken, die een boekje met de »duizend beste moppen« over het nieuwe Duitsch- land en zijn regeering samenstelde, door de rechtbank te Keulen tot 15 maanden gevangenisstraf is ver- oordeeld. De beschuldigde verklaarde ge hoopt te hebben er 25,000 Mark mede te zullen verdienen door zijn moppenverzameling in Frankrijk, België en Nederland te verkoopen. De rechtbank was van meening, dat dergelijke plannen aan verraad grenzen. NEDERLANDER IN DUITSCH- LAND VEROORDEELD. Een Nederlandsche student is door de bijzondere rechtbank te Dortmund veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens »het verspreiden van leugenachtige berichten«. De beklaagde had verteld, dat een katholieke jongen van 16 jaar in Hoerde (Westfalen) door de Gestapo met revolverschoten was gedood. De katholieke priester, die naar het zeggen van den student, hem de desbetreffende inlichting had gegeven, is tot tien maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De namen van de beide veroor deelden zijn niet gepubliceerd. VROUW DOOR LEEUW GEDOOD. Een vrouw, die in de Gwalior dierentuin te Bombay tegen een laag hek, dat de leeuwenkuil om geeft, aanleunde, verloor haar even wicht en viel in den kuil. Zij werd onmiddellijk door een der leeuwen gegrepen, die met het slachtoffer in zijn hok verdween en haar met zijn klauwen zoo danig bewerkte, dat zij spoedig overleed, zonder dat iemand haar te hulp kon snellen. Dit is de tweede maal, dat zooiets voorvalt. De eerste keer gold het een jong meisje. KOOPMAN UIT VËNLO IN DUITSCHLAND OVERVALLEN. Te Venlo is bekend geworden, dat Dinsdagmorgen om half 5 te München-GladbaCh een roofoverval is gepleegd op den 33.jarigen groente koopmart G. Willems uit Venlo. W. was op weg naar het markt- gebouw, toen hij met een ijzeren staaf op het hoofd werd geslagen, waardoor hij bewusteloos neerviel en verwondingen opliep, die echter niet van ernstigen aard bleken te zijn. De tasch, welke W. bij zich had en een bedrag van ruim 2000 mark bevatte, werd hem ontroofd. Van de daders heeft men tot nu toe geen spoor kunnen vinden. \V. zal nog eenigen tijd te München— Gladbach verpleegd moeten worden. VIER KINDEREN DOOR BOM GEDOOD. Tengevolge van het ontploffen van een oude Oostenrijksche bom, zijn te Osonjik, nabij Dubrovnik in Joego Slavie vier kinderen op slag gedood, terwijl een vijfde kind beide beentjes verloor en in zorg- wekkenden toestand is opgenomen. De kinderen waren aan 't spelen toen een van hen de bom ontdekte, verborgen onder het onkruid in een greppel. De kleuter begon er op te hameren, zoodat 't projectiel ontplofte. DOODELIJK ONGELUK OP DE WAALBRUG BIJ NIJMEGEN. Woensdagmiddag was de 31-jarige metaalbewerker J. G Busser uit Nijmegen op de hoofdboog van de Waalbrug bezig met het z.g.n. »roestkrabben«. Op een gegeven oogenblik is de man uitgegleden, waarbij hij zijn evenwicht verloor en van een groote hoogte op het betonnen wegdek van de brug neerviel. De man werd met zware kneu. zingen en een schedelbreuk opge nomen. Dr. v. d. Werf uit Lent kon slechts den dood constateeren. 4-JARIG MEISJE VERDRONKEN. Woensdagmorgen is een 4-jarig meisje uit het gezin Olde aan den Goudscheweg 103 te Stolwijkersluis bij Gouda, achter de ouderlijke woning te water geraakt en ver dronken. De kleine had reeds een uur in de sloot gelegen toen het ongeluk werd ontdekt. KIND DOOR TREIN GEDOOD. Nabij den spoorwegovergang te Sloterdijk is een tragisch ongeluk gebeurd, waarvan het negenjarige zoontje van den wegwerker der Nederlandsche Spoorwegen, Meyn het slachtoffer is geworden. Verstijfd door rheumatiek. Nu alle pijn voor goed verdwenen. Mej. D. L. te IJ schrijft ons »Ik voel mij verplicht U te schrijven hoezeer Kruschen Salts mij goed gedaan heeft. Sinds 18 jaren heb ik dezelfde werkkring en mijn gezond heid was altijd uitstekend. Dit jaar in Januari kreeg ik ernstige pijnen in mijn gewrichten, ik begreep ter stond dat dit rheumatische pijnen waren. Ik probeerde van alles, maar niets hielp. Ik had nimmer veel vertrouwen in geadverteerde mid delen, maar tenslotte besloot ik toch een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad bijna onmiddellijk in en het is mij een groot genoegen, U thans te kunnen meedeelen, dat de pijnen, nadat ik twee tlacons Kruschen had genomen, voikomen verdwenen waren en niet meer zijn teruggekeerd. Ik neem iederen morgen nog steeds de dage- lijksche dosis, mijn gezondheid is uitstekend. Ik zal niet aarzelen Uw wonderbaarlijk Kruschen Salts aan al mijn vrienden aan te bevelen. Rheumatische pijnen ontstaan wanneer het bloed door in het lichaam opgehoopte afvalstoffen met een overmaat van urinezuur ver ontreinigd is. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd, het bloed ge zuiverd en de pijnen verminderen om tenslotte geheel te verdwijnen. Zoo verdrijft Kruschen Salts niet alleen rheumatische pijnen, maar Uw geheele gezondheidstoestand zal door het regelmatig gebruik van Kruschen Salts enorm verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend ver. krijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten f0.90 en fl.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de tlesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam,voorkomt. Het ventje, het eenige kind der familie Meyn, was dicht bij den spoorweg met een bal aan het spelen. Toen de bal op de rails terecht kwam, liep het kind dezen na. De jongen klauterde over de afrastering en bemerkte daarbij niet, dat er een trein in aantocht was. Juist toen hij den bal wilde grijpen, werd de jongen gegrepen door den Pullman-expresstrein 57. Het kzaapje werd vrijwel op slag gedood. Het ongeluk werd opge merkt door den machinist, die den trein tot stilstand bracht. Toege schoten hulpvaardigen waarschuw den nog dokter A. Th. Snijder van Sloterdijk, doch deze kon slechts den dood constateeren. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Een doode en een zwaar gewonde. Op den weg tusschen Utrecht en Harmeien heeft bij »De Meern« onder de gemeente Oudenrijn een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan den motorrijder B. P. uit Woerden het leven kostte, terwijl zijn verloofde, die op de duo was gezeten, zwaar gewond werd. Op bovengenoemden weg stond een vrachtauto gepaikeerd, die eenige reparatie aan een wiel moest ondergaan. Waarschijnlijk heeft de toen naderenden motorrijder deze vrachtauto niet opgemerkt, wantin volle vaart is hij tegen dit voertuig gebotst. De vrachtauto kantelde van achteren en kwam met het welis waar niet volle gewicht terecht op den bestuurder van de motor, die pas nadat de wagen omhoog was gewerkt bevrijd kon worden. Eenige oogenblikken later is de man ter plaatse overleden. De duo rijdster is per ziekenauto naar de rijksklinieken te Utrecht overge bracht, haar toestand is zorgwek kend. Dë politie heeft een onderzoek ingesteld naar de schuldvraag. Reeds is komen vast te staan, dat de auto geen brandend achterlicht had. WAARSCHUWINGEN. De Burgemeester van Roden (Dr.) waarschuwt tegen de geldinzamelingen, die worden gehouden door de Verceni- ging School met den Bijbel te Nieuw- Roden, aangezien de aanbevelingen de zer geldinzamelingen veelal onjuiste voorstellingen geven en een goede ver antwoording van de bezoldigde collec tanten niet is verzekerd. De Hoofd-Commissaris van Politie te Amsterdam vestigt de aandacht op Hen drik Anton Peter Versteeg, geb. te Am sterdam 21 Januari 1899, zich noemende assuradeur, won. Eerste Helmersstraat no. 179-1 die door middel van advertentiën in de bladen eerste hypotheken aan biedt. Hun, die met Versteeg in zakenrelatie willen treden wordt aangeraden eerst inlichtingen in te winnen bij de politie, De Commissaris van Politie te Apel doorn maakt bekend, dat hem herhaal delijk door personen, die met het Admi nistratiekantoor voor aflosbare Waarden van het Nationaal Kantoor voor, Staats- Premie-Aandeelen, directeur P. Schram, Deventerstraat 87 te Apeldoorn, een over eenkomst hadden aangegaan, inlichtin gen worden verzocht, waarbij bleek, dat men zich niet behoorlijk op de hoogte had gesteld van de voorwaarden, waar onder de overeenkomst werd gesloten of waaronder men lid werd. Ten einde teleurstelling te voorkomen, geeft genoemde C. v. P. belanghebbenden dringend in overweging alvorens zij zich binden speciaal hun aandacht aan die voorwaarden te wijden en zich rekenschap te geven, welke tegen waarde voor door hen gestorte of te stor ten gelden worden verkregen. De Burgemeester van Emmen waar schuwt tegen Harm Weggen, geb. 25 Dec. 1903 te Emmen, won. te Barger-Ooster- veen (Klazinaveen), gemeente Emmen, zich noemende propagandist voor dt stichting van een bureau ter bescherming der liefdadigheid en bevordering der t.b.c.-bestrijding e.a. algemeene belangen, door voorlichting ter voorkoming en be strijding van oplichterijen op dit gebied. Genoemde Weggen colporteert op meer dere plaatsen in den lande met kaarten ter herinnering aan wijlen H. M. de Ko ningin-Moeder, op welks achterzijde wen ken voorkomen ter bestrijding en voor koming van oplichterijen. Voorts verspreidt hij circulaires aan welker voet o.m. voorkomt „Financieel tekort 1190.80. Wie helpt?", hetwelk betrekking heeft op voornoemd bureau. In overweging wordt gegeven alvorens gelden voor dit doel af te staan bij voor noemden Burgemeester inlichtiingen in te winnen. bonden vel geh' opgetreTcl Haag- J minst be was hie ging bet Door tie PreC bracht. De actief t< verbad effect k De v< eenige i tigheid wenschl ging. r hebben, leden 1 jat er v De Maar club in een fib uit eer Luchtv filins o i en De strie. Spre secreta ressanl filins 1 k.l.m. dië-vlu tegenw dienst, over vliegti ven, S Wat de Jeu hol ge zien 1 vliegei Jeugd bouwt A.s. zullen ouder omwa oore Duine Uden! maak loon veree straal gastei Ten stadhuize had een bijeenkomst plaats van een 15-tal personen onder leiding van den Burgemeester, die het doel belichtte van den luchtbescher mingsdienst, vooral met het oog op een eventueelen oorlog. Op 16 Mei zal in deze streek een oefening gehouden worden, des middags en des avonds, die een luchtaanval verbeeldt. Hier voor werden verschillende afdeelingen gevormd, die alsdan hun diensten moe ten bewijzen. Als hoofd van den be- schermingsdienst is aangewezen ir. J. P. va nder Heijden; idem voor de brandweer de heer Hub. Verhoeven; voor den geneesk. dienst Dr. van Gu- lik; van de politie opperwachtmees ter Kik; van den Vrijw. Landstorm de heer van Bokhoven; van de burger wacht de heer J. Buijs; van den ver- duisterings- en luisterdienst de heer van Bergen Henegouwen; van den alarmdienst de heer v. Seters; van de verduistering te water de heer B. Sluijmers; van den gasdienst de heer Mienhorst; van den telefoondienst de heer Abresk. Allen namen die taak op zich. De heer P. Bruijsten, ambtenaar ter secretarie, ontving bericht, dat hij geslaagd was bij het schriftelijk exa men voor cand.-gemeente-secretaris. Onder de tonen van de R.K. Fan fare had de begrafenis plaats van den heer H. v. d. Staak, concierge van het R.K. Vereenigingsgebouw, welke be grafenis een passende hulde was voor den overledene, die zich voor de ver- eeniging steeds zoo dienstvaardig had betoond. Zondag a.s. speelt de voethalver. Heusden tegen de voetbalver. Zaltbom- mel. Het kan een interessante wed strijd worden, daar beiden kampioen zijn. Kaatsheuvel, 30 April '36. Bond van Huiseigenaren. Donderdagavond vergaderde de Bond van Huiseigenaren alhier in café restaurant Euphonia. Na opening en voorlezing der no tulen werd medegedeeld, dat weer 3 nieuwe leden tot de vereeniging waren toegetreden, welke thans 87 leden sterk is. Er werden nieuwe ledenlijs ten uitgereikt om de leden in de mo gelijkheid te stellen om steeds een goede controle te hebben of een can- didaat-huurder komt uit een woning van een lid der vereeniging. Medegedeeld werd, dat wederom voor 29 jaar de Kon. goedkeuring ver kregen is op de statuten der vereeni ging. De Voorzitter sprak er zijn spijt over uit, dat zoo weinig leden present wa ren op de vergadering voor de diverse te hc seeri meer Com Di Smit G. Ds. pred te 5 Vrij! Dr. Juur Sch( H. I N n.m. 's G 3 ui B Ma: op de Ker P 5 J- c hee Juli 1 var der een Spi Ch ave gre Or voi All H. we he va ba on Sp zo Pi th H n. VOI

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6