PUROL 1 Land- en Tuinbouw* Vrouwenhanden Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. UW KRANT „De Echo van het Zuiden' DE OPENBARE VERHURING VAN HET BOUW- EN WEILAND VAN DE STEDELIJKE GODSHUIZEN TE GEERTRUIDENBERG. Ill De vorige maal hebben we een reeks verpachte perceelen de revue laten passeeren. Grootte en aard van elk perceel afzonderlijk hebben we vermeld. We gaven tevens van elk perceel de totaal prijs met daar naast oe prijs per h.a. Uit de ge gevens welke we de vorige maal neerschreven valt af te leiden dat de prijzen per h.a. voor weiland varieerden van f87.50 tot f125.—. Slechts een perceel bleef beneden de f 100.— per h.a., de overige prijzen stegen er aanmerkelijk hoven uit Dit zijn de feiten. En wat daar nu uit af te leiden Alleen ditdie prijzen zijn te hoog, absoluut te hoog. En waarom We nemen aan dat bovengenoemd weiland ook als weiland wordt ge bruikt, dus niet als hooiland, want dan zouden de pachiers in de hui dige omsiandigheden zoo mogelijk nog verder van huis zijn. Het ge pachte weiland wordt dus als zoo danig gebezigd. Nu kan men het georuiken voor de vetweiderij ofwel voor de melkkoeien. Gebruikt men het voor de vetweiderij dan zou ik de betrokkenen even het volgende bericht van den Minister van Land bouw en Visscherij onder de aan dacht willen brengen, een bericht dat dezer dagen in de Pers circu leerde Hulp voor veeweiders. Uitkeering van twintig gulden per koe. „De vereeniging van veeweiders en misters heeft van den Minister van Landbouw bericht ontvangen dat hij bereid is aan veeweiders- en mesters die door de abnormale tijdsomstandigheden in grootefinan- cieele moeilijkheden zijn geraakt een eenmalige uitkeering van ten hoogste f20.per koe te doen. Ondervee weiders en -mesters verstaat de Minister hen, wier bedrijf voor driekwart gedeelte bestaat uit vee- weiderij* We kunnen ons levendig voor stellen dat dit bericht door zeer vele betrokkenen met vreugde zal zijn ontvangen. Of het echter ook be teekenis heeft voor hen die we hier op het oog hebben, komt ons zeer onwaarschijnlijk voor. Landbouwers wier bedrijf voor driekwart gedeelte bestaat uit veeweiderij komen voor zoover ons bekend, hier slechts sporadisch voor. En dan is een dergelijk bericht toch wel in staat om eenieder die tot nu toe nog meende dat het niet zoo erg was, als belanghebbenden het pleegden voor te stellen, te overtuigen in welk een deplorablen toestand de veewei. derij zich momenteel bevindt en wat voor deze tak in het landbouw bedrijf voor de naaste toekomst te wachten staat. Eenige hoop dat er binnen afzienbare tijd zich ook maar een teeken van opleving in dezen vertoonen zal, mist eiken grond. Nu hebben wij ook de mogelijkheid opengelaten dat het land waarover we boven schreven, gebruikt kan worden voor de melkkoeien. Waar zijn we dan aan toe? Ook voor dit geval zou ik wederom de aandacht der belanghebbende willen vragen voor een bericht dat onlangs in de Pers circuleerde en wel met de vol gende inhoud Boterprijs verlaagd! „De helling op boter is deze week (12 April) op 11._ in plaats van op 1 1.10 per Kg. vastgesteld. Dit ne- teekent een veiiaging van den Poter- prijs met 10 cent. Deze verlaging van üe helling welke ook in Ue komende weken zal Olijven gelden, maakt een hiermede overeenkomen de verlaging van steunuilkeeriiig aan de boeren noodzakelijk. Deze kan worden verwacht tegen den tijd waarop het vee in de weide gaatl" Hoewel de consequenties van deze maatregel nog niet concreet kunnen worden uitgedrukt, verwachten we toch niet veel tegenspraak te ont moeten wanneer we er van beweren dat bij in staat is de linancieele uitkomsten van de melkwinniug voor de naaste toekomst zoo mogelijk nog te verslechteren. Maar gesteld dat dit niet hel geval zou zijn (wat baast ondenkbaar is) de huidige toestand zegt ons genoeg. De vol gende cijfers mogen daartoe ter verduidelijking dienen. Het weiland dat we hier op het oog hebben kost gemiddeld per h.a. 1 luü.Voor 2 h.a. is dit 1218.— We nemen aan dat daarop te weiden zijn vijl melk koeien. bij een lactatie-periode van 3UU dagen nemen we er daarvan 15U voor den tijd dat de koeien in de wei loopen. Stellen we de gemiddelde productie per dier op 3uUU L. dan rekenen we voor de weide tijd 15l)ü L. Tesamen geven die vijt koeien dus in die tijd 7oUU L. melk. Stellen we de prijs per 1U0 L. op f4.5ü (wat voor de zomermaanden zeker niet te laag is) dan is de geldelijke opbrengst van die vijf dieren gelijk aan 75 x f4.50 f337.5U. Wordt biervan de pachtprijs afgetrokken (f218.—) dan blijlt er nog over een bedrag van fliy.50. Van dit bedrag moeten o.m. worden afgetrokken de kosten van onderhoud en vernieu wing van melkgereedschap, kosten van veearts en verzekering, waarde vermindering van het vee. Voor wat er dan nog rest heeft men de koeien 150 dagen gemolken en nog langer verzorgd. Wij meenen dat bovenstaande cijfers wel eenigszins verduidelijken wat het zeggen wil voor den boer thans een gemiddelde prijs van f 109.per h.a. voor weiland te moeten geven. Nu is er nog een bijzonder geval mogelijk, nl. dat de boer zijn melk geheel of ten deele aan particulieren verkoopt en niet aan de fabriek behoeft te leveren. Het spreekt vanzelf dat dan het eindcijfer eenigszins gunstiger zijn zal, maar dan blijven wij toch van meening dat ook in zoo'n geval bovenvermelde prijzen nog maar kwalijk kunnen woraen verantwoord. Wat wij in het bovenstaande op merkten over de pachtprijzen van het weiland te Made mag in het algemeen ook gelden voor pacht prijzen welke elders gegeven worden indien ze ongeveer van gelijken aard zijn. Ook voor wat hel bouwland betreft zal ieder ingewijde moeten beamen, dat er perceelen verhuurd zijn tegen ongekend hooge prijzen. Doch daarop hopen we later nog wel eens terug te komen. MISLUKT PUTSCH-PLAN IN HONGARIJE. De gendarmerie van Janoshalma, in Zuidelijk Hongarije, heeft een opstan dige beweging ontdekt, uitgaande van de z.g. „Gekruiste Sikkels", onder lei ding van zekeren Boszozmenyi, gewe zen lid van de Hongaarsche nazi-partij, Boszozmenyi maakte zich op, om 'n soort marsch naar Boedapest te orga- niseeren met 5000 wagens, die duizen den boeren uit het gebied tusschen den Donau en Tibisco, allen aanhangers van de beweging, naar de Hongaarsche hoofdstad zouden vervoeren. Dinsdag had deze „marsch naar Boedapest" een aanvang moeten ne men en op 1 Mei zou de stad worden „bezet". De leiders der beweging hadden een groot aantal generaals- en andere uni formen gekocht welke bestemd waren voor de aanvoerders, na de bezetting van de kazernes van Boedapest, wel ke mede op het program stond. Boszozmenyi werd met 90 mede plichtigen gearresteerd. Te Carzanof bij Krakau, is een groep arbeiders, die bij openbare werken waren tewerkgesteld, in staking ge gaan. Zij eischcn loonsverhooging en verkorting van den arbeidsdag. Zjij hebben werkwillige arbeiders gemo lesteerd, waarna de politie ben door traangas verspreidde. Bij de botsingen met de politie wer den 9 stakers en 14 agenten gewond. SOVJET-ALLURES TE MADRID. Spaansche arbeiders hebben zich meester gemaakt van een bierbrou werij „La Aguila" te Madrid en doen weten, dat zij bet bedrijf onder eigen controle zullen voortzetten. Het personeel der brouwerij heeft op bet dak de roode vlag geheschen. De oorzaak van deze gewelddaad van bet personeel moet worden ge zocht in de weigering der directie, om aan de looneischen der werklieden in verband met het 48-uren conflict te voldoen. Ook eischten de arbeiders het ont slag van bet personeel, dat was aan genomen, om de stakers van de Oc- tober-revolutie te vervangen. Men wacht thans met spanning af, of de autoriteiten den door de arbei ders geschapen toestand stilzwijgend zullen goedkeuren, dan wel of de re geering zal besluiten tegen bet eigen machtig optreden der rooden op te treden. JUBELDAG TEN VATICANE. Op 31 Mei a.s., den dag, waarop de H. Vader zijn <80ste levensjaar in treedt, zal, naar aan de Msb. wordt gemeld, Zijne Heiligheid assisteeren bij een Pontificale Hoogmis, welke in de St. Pieter te Rome zal worden op gedragen. Des namiddags zal de H. Vader vertegenwoordigers der Katho lieke Actie ontvangen, bij welke ge legenheid Zijne Heiligheid een belang rijke toespraak zal houden over den wereldtoestand. BLOEDIG TREFFEN IN EGYPTE. In Sinhewa, een dorpje ten Noorden van Cairo, beeft de verkiezingsstrijd zijn eerste offers geëischt. Woensdagavond ontspon zich daar een bloedig gevecht tusschen Waff- disten en bun politieke tegenstanders, waarbij 7 nationalisten werden ge dood, terwijl 3 andere zwaar en vele licht werden gewond. Aanleiding tot dit bloedbad was een door de plaatselijke leiding der Waff- partij georganiseerde optocht, waarop door tegenstanders bet vuur werd ge opend. De politie verscheen eerst op bet tooneel van den strijd, nadat reeds 7 dooden en vele gewonden waren ge vallen. DE ONLUSTEN IN PALESTINA. De toestand in Palestina is nog steeds kritiek. De opwinding in de provincie plant zich naar bet Noorden voort. Op verschillende plaatsen wor den automobielen aangevallen. Twee buitenlandsche journalisten die zich per auto naar bel vliegveld Lydda begaven, werden met steencn en stokken door een 50-tal Arabieren aangevallen en moesten hun toevlucht zoeken in een Engelschen politiepost. De ruiten van de auto werden ver nield. ITALIAANSCHE TOEKOMST PLANNEN. Als Abessynië veroverd is. De Italiaansche veroveraars schij nen reeds zeker van bun zaak te zijn en hebben reeds een uitvoerig plan opgemaakt voor bet volgens ben stel lig te verwachten feit, dat zij zegevie rend uit den oorlog zullen terugkee- ren. De generaals, die een werkzaam aandeel in den strijd hadden, zullen bevorderd worden. Geruchten te Rome zeggen, dat ko ning Victor Emanuel tot keizer van Ethiopië zal geproclameerd worden. Men denkt voorts, dat generaal Gra- ziani maarschalk zal worden en be last zal worden met bet oppercom mando over de troepen in Abessinië. Zijn taak zal het dan verder zijn, bet land te pacificeeren en bel benden- wezen en de guerilla te onderdruk ken. Badoglio, die al op hoogen leef tijd is, zal waarschijnlijk naar zijn vaderland terugkeeren, terwijl men generaal Vinei tot gouverneur van Addis Abeba zal benoemen. Rome zegt, dat deze berichten van iederen grond zijn ontbloot. De opmarsch van de Italiaansche gemotoriseerde colonne over den Ne- gusweg naar Addis Abeba vordert reeds goed, temeer door bei feit, dat, naar van Italiaansche zijde gemeld wordt, een Abessijnsch opperhoofd Ainedei met 10.000 Worro- en Galla- krijgers zich aan den commandant van het Eritreaansche corps heeft on derworpen. De colonne bevindt zich reeds op 100 K.M. afstand van Addis Abeba. Daardoor zou de laatste bin dernis voor den opmarsch naar de Ethiopische hoofdstad zijn wegge nomen. Naar verluidt, bevinden zich nog 'n 10.000 Abessijnsche krijgers te Addis Abeba, wier tegenstand de Italianen bij de verovering der stad eerst zullen moeten breken. De strijd om Sasa Baneh duurt on verminderd voort. Tot nu toe, meldt men uit Addis Abeba, zijn 14 blanke officieren en 27 soldaten gesneuveld, terwijl 16 officieren en 47 blanke sol daten zijn gewond. De verliezen van inheemsche soldaten bedragen 1367 dooden of gewonden. Ras Nasiboe spant intusschen zijn uiterste krachten in om Harrar voor de Abessijnen te houden. Naar van Italiaansche zijde nader wordt gemeld, beeft de gemotoriseer de colonne, die oprukt in de richting van Addis Abeba, haar tenten opge slagen aan den oever van de Roby, 200 K.M. ten Zuiden van Dessie. De opmarsch zal worden voortgezet langs een weg, die de rivier de Bela- gerra volgt tot Mofa en dan stijgt naai de hoogvlakte van Abonsa. Deze weg laat Ankobar ter zijde lig gen en leidt rechtstreeks naar Addis Abeba. In den Gondar-sector hebben de Ita lianen Debra Tabor bezet. De door de Abessijnen gevestigde versterkte linie Sasa BanehBoellale, welke door Ras Nasiboe werd verdc- digd, is door Graziani in storm ge. nomen. Sasa Baneh en Boellale zouden door de Italianen zijn ingenomen. Te Rome verwacht men ieder oogen- blik den val van Addis Abeba. De fas. cistische organisaties moeten zich in uniform gereed houden voor een proef, mobilisatie, welke na het bericht van de bezetting van de Ethiopische hoofd- stad zal beginnen. De negus is in zijn hoofdstad, of in de onmiddellijke omgeving ervan, te- rug gekeerd tot het plegen van over- leg met zijn staatslieden en stam hoofden. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Donderdag j. 1. vierde H. K. H. Prinses Juliana haar 27-sten ver jaardag. Op den vooravond van dezen dag bereidde H. K. H. in 't Olympische Stadion een grootsche huldebe—- tooging. Achtereenvolgens hielden een toespraak: de heer Jan ter Haar namens het comité van Oranje, Z.Exc. Minister dr Deckers en de heer dr. Vos, lid van den Amster- damsche gemeenteraad.n Ook in Den Haag werd de dag feestelijk herdacht, en alom in den lande werd op een of andere wijze uiting gegeven van de liefde van ons volk voor onze Prinses. ONDERZOEK NAAR VLIEG ONGELUKKEN. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp, waarbij wordt ingesteld een raad voor de luchtvaart, waarvan de voornaamste taak zal zijn het onderzoeken van ongevallen van burgerlijke lucht vaartuigen. MOET DE TELEVISIE IN ONS LAND WORDEN INGEVOERD? Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is een commissie ingesteld met opdracht een onderzoek in te stellen naar de ontwikkeling der televisie en ter zake verslag uit te brengen. De commissie zal mede van ad vies dienen met betrekking tot de verschillende systemen van televisie in verband met de daaraan ver bonden vraagstukken van techni schen, juridischen en economischen aard en voorts omtrent de vraag, of televisie reeds thans in Nederland moet worden ingevoerd en zoo ja, hoe de organisatie daarvan zou dienen te zijn, met het oog op de hier te lande bestaande verhoudin gen op het gebied van den radio omroep. INDUSTRIALISATIE IN ANDERE LANDEN. In de «R.K. Werkgever» vinden we een artikel waarin over de in dustrialisatie in andere landen, met name in Denemarken, Joego-Slavië en Finland interessante gegevens worden medegedeeld in verband met het industraliatiestreven ten onzent, dat nog lang niet op resultaten kan bogen als in genoemde landen wer den verkregen. In Denemarken is de invoer van fabrikaten en half fabrikaten gedaald, die van grond stoffen daarentegen aanmerkelijk gestegen als gevolg van een energiek doorgevoerde industralisatie op al lerlei gebied, doch blijkbaar vooral op het gebied van confectie, schoei sel, chocolade- en suikerwerken. Ook de industrieele uitvoer is daar weer aan het toenemen. In Joego- Slavië heeft men op het gebied van de voedingsmiddelenindustrie reeds de volledige autarkie bereikt; de textielindustrie onderging er een geweldige uitbreiding, evenzoo de leder- en glasindustrie de zeep- en papierindustrie en de mijnbouw, b inland, dat in 1932 op 3,5 millioen inwoners nog 90.000 werkloozen telde, heeft er nu nauwelijks nog een paar duizend. Ook hier werd de industrialisatie krachtig bevor derd op allerlei terrein. Zelfs heeft men er uitvoerrechten op hout ge heven om de cellulose- en papier industrie grootere vlucht te doen nemen. De textiel- en lederwaren- industrie produceeren er reeds meer dan in de beste jaren vóór de crisis. Het blad vraagt zich af of hier toch niet wat meer te doen is dan de poovere resultaten die men tot nu toe ziet MR. P. TRUIJEN IN DE TWEEDE KAMER. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard mr. P. W. H. Truijen te Roermond. DR. F. M. WIBAUT OVERLEDEN. Woensdagmorgen is in zijn woning aan de Waldeck Pyrmontlaan te Amsterdam op 76-jarigen leeftijd overleden dr. F. W. Wibaut, oud wethouder van Amsterdam en oud lid der eerste kamer, bekend voor. man der S. D. A. P., katholiek van geboorte en die z'n eerste opleiding genoot te Rolduc, en eerst voor priester bestemt) was. DE VERLAGING VAN DEN BIER-ACCIJNS. Op welke gronden wees Minister Oud het voorstel der brouwerijen af? Zooals gemeld, is door den raad van Nederlandsche Brouwerijen aan den Minister van Financiën een voorstel gedaan om te geraken tot verlaging van den bieraccijns, waar bij van de zijde der brouwerij bedrijven een zekere waarborg is aangeboden terzake vandeopbrengst van den bieraccijns Dit voorstel is door den minister van Financiën afgewezen. Het Tweede Kamerlid mr. leulings heeft zich thans tot den minister gewend met de vraag of deze bereid is aan de Kamer mede te deelen de gronden, waarop besloten werd, het voorstel af te wijzen. ONTSLAGEN BIJ DE „LEERDAM" Donderdagavond is aan alle leden van het kantoorpersoneel der glas fabriek »Leerdam« ontslag aange zegd, ingaande 15 Juni a.s. BELANGRIJKE SCHENKING AAN TWEE ONZER MUSEA. De bekende 70jarige Sir Henry Deterding heeft uit zijn schilderijen collectie vijf werken van beroemde Hollandsche meesters geschonken aan twee Nederlandsche musea. Aan het Mauritshuis te 's Graven- hage zijn ten geschenke gegeven: Jan Steen's oester-etende vrouwtje, een kostelijk kabinet-stukje, vroeger behoorend tot de verzameling Six. Frans van Mieris' kabinetstuk, voorstellend een man en 'n vrouw aan een oestermaal. En voorts van Jan van de Cappelle, een groot zeestuk, dat algemeen als diens meesterwerk wordt beschouwd. Het Museum Boymans te Rotter dam ontvangt: Een superieur werk van Gerard Dou, een der grootste werken van den meester, vooistellend een dame voor haar kaptafel; en voorts Een fraai schilderij van David Teniers den jongere, een dorpsfeest afbeeldend. MOET Z IJ N die behartigt de belangen van plaats en streek i blijven ondanksalle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8