Plaatselijke Berichten lij dsmonstreeien H.de Bont-v. Huiten De toestand in de Schoenindustrie. Pel^eckc&mdschejlö^dfwsta B ALT EX-Zongordijn, Heerenkleeding naar maat Zaterdag 2 Mei 1936. No. 36 De' Echo van hef Zuiden Derde Blad 4de Finale Biljartkampioenschap van de Langstraat. LEO VAN SCHIJNCEL, Waalwijk KAREL DEKKERS, 's-Bosch. CAFÉ „CITY" Fa. ANTON HOLTGREFE Wij behoeven voor onze lezers in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving geen groot betoog op te zetten over den toestand in de schoenindustrie in plaats en gewest, in geheel ons land; zij kennen dien even goed als wij, zij voelen den terugslag voortdurend aan den lijve. Het leger der werkloozen neemt toe, want de productie moet wor den ingekrompen, de werktijd wordt korter, de loonen lager enz., er is niets dan misere. Elke dag brengt nieuwe berichten en geruchten over faillissement, liquidatie, stopzetting We kennen er in Drunen, Tilburg, Nijmegen, Lichtenvoorde, Moergestel enz., en we zijn nog lang niet aan het einde er zullen nog velen volgen volgens mededeelingen van insiders. De een zoekt de oorzaak in de economische politiek der regeering, de ander in den te grooten invoer van schoenen, de ander tracht het leven te redden door op alle ma nieren het collectief contract te ontduiken, zijn arbeiders niet als vaste, maar als losse krachten aan te nemen. Weer een ander neemt het middel te baat van ongeveer uitsluitend jonge, goedkoope werk krachten, waardoor hij een tijd lang nog meer kan concurreeren en de afbraak-prijzen nog verdef door kan voeren, een volgende zoekt het in zij betalingen of niet-betalingen of vegeteert nog op kosten van zijn leveranciers, kortom het is een chaos in de schoenindustrie, zooals wij die de laatste 50 jaren niet ge kend hebben en die tot een debacle op groote schaal moet leiden Het is een droevig beeld dat wehier moeten schetsen, maar het is zoo en niet anders en de toestand is werkelijk zeer ernstig. Deze noodtoestand heeftgelukkig de aandacht der dagbladpers getrok ken (de groote collega's achten blijk baar de tijd nog niet gekomen er eenige notitie van te nemrn), en die wijden er krachtige artikelen aan zooals wij die tegenkwamen in het Dagblad van Noord Brabant, Het Eindhovensch Dagblad e.m.a. Terecht zegt dit laatste«dat er «ordening komen moet. Gelukt dit «niet, dan zullen tal van fabrieken «moeten verdwijnen enkele zullen «overblijven met veel minder arbei- «ders en een ten top gevoerde «mechanisatie De regeering zal meer «doortastendheid moeten laten blij. «ken dan tot dusverre; met pappen «en nathouden komen we er niet, «en al aanpassende loopen we hope- «loos vast». Zeer juist gezegd; het is dan ook een groote voldoening dat dit wordt ingezien door werkgevers en arbeiders en hunne organisatie; en dat naar wij vernamen dezer dagen bij een bespreking inzake het col lectief contract tusschen de Federatie en de werknemers organisaties is komen vast te staan dat men op de eerste plaats gezamenlijk wil en zal optreden in Den Haag om de re geering te overtuigen dat het zoo niet langer kan, dat de regeering helpen moet om uit deze impasse te komen, dat een groote meerder heid van de goedwillende schoen fabrikanten zich niet langer kan laten saboteeren door een klein aantal dat zich van een contract en zijn voorwaarden niets aantrekt, noch van loonen, noch van vast gelegde vergoedingen, noch van personeelsverhoudingen, precies zoo als dat het geval is in de genot middelen industrie waartegen ook de directie van «Kwatta» te samen met naar personeel en de arbeiders organisaties ten strijde trekt bij de regeering. Ook andere belangen als de overdreven invoer, de export e.m.a. zullen bij den minister gezamenlijk en eendrachtig worden voorgedra gen en bepleit. In elk geval is men dus op den goeden weg, die naar wij hopen tot succes zal leiden, al mogen we gezien de voorbeelden elders, voor alsnog ten deze niet al te optimis tisch zijn 1 Hoe het met de lederfabrieken en lederhandelaren hier en elders gesteld is. nu het reparatiebedrijf totaal dood is en de schoenfabrieken werken als boven beschreven, behoeven we vanzelf niet nader uiteen te zetten drag een zéér groote weldaad, want vele kleintjes maken één groote. Zooals bekend, is de heer C. Th. Kila, Grootestraat 104, telefoon 218, post giro 182053, secretaris-penningmeester van het Werkloozenfonds. WATERSCHAP „DE RINNENPOLDER VAN BESOIJEN". Woensdagmorgen vergaderden hij den heer .1. van der Meijs de stemge rechtigde ingelanden van het Water schap „De Rinnenpolder van Besoijen". De notulen der vorige vergadering, uitgebracht door den secretaris, den heer H. Both, werden ongewijzigd vastgesteld. Eveneens werden de reke ning 19341935 (inkomsten ƒ3187.25, uitgaven 804.62, batig saldo 2382.63) en de hegrooting 19361937 (sluitend met 3274.63) goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde de in voering van een omslag a 1.per H.A. Daar dit op veel tegenstand stuit te, gelet op het saldo, werd na am pele bespreking besloten dezen om slag vast te stellen op 50 cent per H.A. Rij de bestuursverkiezing was aan de beurt van aftreden, de heer A. Mus ters, voorzitter, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Met meerderheid van stemmen werd als bestuurslid ge kozen zijn zoon Cornelis Musters, die de benoeming onder dankzegging aan vaardde. Als Voorzitter werd gekozen 't oud ste lid, de heer D. Loeff, die de be noeming eveneens onder dank aan nam. Alvorens de vergadering werd ge sloten, memoreerde een der leden hel zeldzaam voorkomende feit, dat de aftredende voorzitter, de heer Arnol- dus Musters, 22 jaar als lid en 18 jaar als voorzitter, de belangen van het waterschap heeft gediend. Door de ingelanden en het bestuur werd den heer Musters hulde en dank daarvoor gebracht en als blijk van waardeering een souvenir onder cou vert ter hand gesteld. Na de rondvraag volgde sluiting. Maandagavond om half negen tegen Partij van 300 punten. H. DE RUIJTER, Waalwijk. 't Bovenstaande was al geschre ven toen bekend werd dat is inge steld een «Bedrijfsraad» voor de schoenindustrie Moge deze hij 't bereiken van 't bovengeschetste doel de noodlijdende industrie be hulpzaam kunnen zijn. leven van dezen tijd. Allerlei in vloeden hebben zich doen gelden en de zang- en muziekverenigingen in het gedrang gebracht. De oude Waalwijksche Liedertafel voelde ook ten doode te zijn opgeschreven, indien niet tijdig maatregelen tot wederopbloei zouden genomen wor den. Voordeel doende met de lessen van hel verleden, waarin zulke successen werden behaald, achtte de vereeniging het noodzakelijk wederom een gemengd koor op te richten, dat met en naast Lieder tafel zal optreden. Reeds een 30 tal dames gaven zich als lid op en het bestuur verwacht en veitrouwt.dat velen nog zullen volgen. Van de leden zullen natuurlijk enkele offertjes worden gevraagd. Men zal den Donderdagavond van 8 10 uur voor repetitie moeten reserveeren en een kleine contri butie moeten betalen om de on kosten te bestrijden. Spreker is er van overtuigd, dat liet Gemengd Koor in goede onder linge samenwerking succes zal hebben en de vocale kunst in Waalwijk op hooger peil zal weten te brengen. De bekwame leiding van directeur Gerritsen waarborgt reeds bij voor baat het welslagen der lot in de SCHOOL VOOR ZWAKZINNIGEN. Zooals wij hebben aangekondigd, had heden-ochtend ten gemecnlehuize alhier een vergadering plaats over de oprichting eener school voor zwakzin nigen voor deze streek te Waalwijk, uitgaande van het R.K. Kerkbestuur van St. Jan. Tegenwoordig was de Rijks-inspec teur van het L.O., de heer Dr. van Voorthuijzen en de Bisschoppelijke In specteur van het Bijz. L.O., de Zeer Eerw. Heer Rector Goorts. Voorts de gemeentebesturen van Waalwijk, Loon op Zand, Drunen en Waspik, de be sturen van de scholen in deze ge meenten (door een misverstand was het gemeentebestuur van Sprang-Ca- pelle alleen vertegenwoordigd door een der schoolhoofden) in totaal een 30-tal personen. De uitnoodiging betrof gemeente- en schoolbesturen en hoofden van scholen. De vergadering stond onder leiding van pastoor Heezemans van St. Jan, terwijl de heer J. van Mierlo, gemeen te-secretaris, op diens verzoek als secretaris fungeerde. De Voorzitter gaf de geschiedenis der plannen in wording tot op dit oogenhlik uitvoerig weer, waarop Dr. van Voorthuijzen het groote nut van een dergelijke inrichting voor de be trokkenen en ook voor het onderwijs in het algemeen, duidelijk uiteenzette. De breedvoerige discussie die hier op volgde, had tot resultaat, dat men algemeen het groote nut er van inzag, zelfs het plan met enthousiasme be groette, al werden anderzijds ook be zwaren van financieelen aard geuit. De secretaris zal nu aan ieder der tegenwoordigen een uitvoerig rapport over deze vraag uitbrengen, om dan de al of niet medewerking vóór 15 Juni a.s. kenbaar te maken. HET WERKLOOZENFONDS. De K XVIII film voor werk loozen vertoond. Het onlangs opgerichte Waalwijk sche Werkloozenfonds waarover wij in deze kolommen reeds een en ander berichtten, is Donderdag j.l. zijn werk zaamheden begonnen met het aanbie den van een gratis filmvoorstelling aan werkloozen. Piel mag eenige verwondering wek ken, dat het Werkloozenfonds daartoe in staat was, zonder dat immers nog .een beroep op de milddadigheid van |de bevolking werd gedaan en dus van de vorming van een eigenlijk fonds nog geen sprake is. Het is dan ook aan de welwillende medewerking van de Directie van het R.D.B.-theater, die geheel kosteloos de filmvoorstelling gaf en van de R.K. Werklieden Vereen, die de zaal belangeloos beschikbaar stelde, te danken, dat het Werkloo zenfonds zijn eerste werkloozen-ont- spanningsmiddag kon organiseeren. De werkloozen intusschen zullen er zich wel niet het hoofd óver gebroken hebben, hoe het mogelijk was hen de zen middag aan te bieden, maar ervan genoten hebben zij des te meer. Toen Donderdagmiddag om 3 uur de vertooning een aanvang nam, was de groote zaal geheel gevuld met ar- beidsloozen, die op vertoon van hun inschrijvingskaart van de Arbeidsbe middeling zonder meer toegang' had den. Ook de vrouwelijke werkloozen hadden zich niet geheel onbetuigd ge laten, doch waren toch niet sterk ver tegenwoordigd. Van het programma, dat behalve geslaagd bijwerk, de natio nale film: „20.000 Mijlen over Zee", de wereldreis van Hr. Ms. K. 18 De- vatte, genoten de aanwezigen volop en niet minder van de versnaperingen, die dank zij de vrijgevigheid van de Fa. Wed. van Nelle te Rotterdam en de Unie Winkel Mij. en Albert Heijn, alhier konden worden uitgereikt. Aan het einde van de voorstelling gaven de bezoekers dan ook dooy een applaus uiting aan hun tevredenheid Het eerste optreden van het Werk loozenfonds, is dus in alle opzichten zeer geslaagd. Laten wij hopen, dat de vrijgevigheid der Waal wij kers het Fonds zoodanig sterken zal, dat in de toekomst nog zeer veel voor onze werkloozen kan worden gedaan. Het Bestuur van het Werkloozen fonds is reeds dankbaar voor dona ties van een kwartje, een dubbeltje of 5 cents per week, kortom voor een dergelijk klein bedrag, dat het gemis hiervan nauwelijks wordt bemerkt. Toch verricht men met dit kleine be- IS U ZONVRIJ in onze etalagekast MET HET NIEUWE dat bijna onmisbaar blijkt te zijn voor huizen, broei kassen, fabrieken enz. Da zon in huis en de hitte buiten De ruiten koel en volop licht binnen Goedkoop van aanschaffing Houdbaar gedurende jaren Bestendig tegen zomer en winter Ree ds aan velen geleverd v.h. BI ER LAAG H—VAN DER HEIJDEN, „DE GROOTE IJZERHANDEL" WAALWIJ K. HOEK RAADHUISPLEIN. VERJAARDAG PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana wapperde van officieele gebouwen, kerken, scnolen en enkele pariiculiere gebouwen de nationale driekleur. Wanneer zullen zich een grooter aantal ingezetenen toch eens de moeite geven om op een nationalen feestdag de nationale drie kleur te ontplooien om uiting te geven aan hun nationale gevoelens? De harmonie St. Crispijn maakte een muzikale rondgang in het Westelijk deel der gemeente. Zij bracht een korte serenade bij den burgemeester, die deze met z'n familie in ontvangst nam. Na 't Wilhelmus hief het hoofd der gemeente een driewerf hoera aan voor H.K.H. Prinses Juliana, waarmede de vele aanwezigen hartelijk instemden, evenals metLang leve de Burgemees. ter dat met een driewerf hoera werd beantwoord De narmonie St. Jan nam 't Oostelijk deel van de gemeente voor haar reke ning wat besloten werd met het volks lied op de muzieknis. GEMENGD KOOR OPGERICHT. Als onderafdeeling van „Oefening en Vermaak". Een groot aantal dames en heeren kwamen Donderdagavond in Musis Sacrum bijeen om de plannen te vernemen van Oefening en Vermaak tot oprichting van een gemengd koor. De voorzitter van de Liedertafel, de heer A. v. d. Heijden, heette de aanwezigen welkom en wees op den slechten toestand in het muzikale finesses verzorgde uitvoeringen. Op een vraag uit de vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat het de bedoeling is van wOefening en Vermaak« om voorloopig het bestuur te handhaven als thans en het Gemengd Koor als onderaf, deeling van de Liedertafel te laten optrede#. Bij komende periodieke aftreding van de bestuursleden zal men over wegen enkele dames in het bestuur zitting te laten nemen. De vergadering ging accoord met deze plannen waarna tol defini tieve oprichting van het Gemengd Koor werd overgegaan. Hierna werd met de eerste repe titie begonnen, welke reeds zeer goed slaagde De directeur was enthousiast over de eerste resultaten bij de instudeering van de beroem de Largo van Handel. Bij de volgende repetitie onihreekt vanzelfsprekend geen enkel lid, want »Waalwijk« en »de bloeiende toonkunst« moeten twee onmogelijk van elkaar te scheiden begrippen worden. De verwezenlijking daarvan ligt aan de leden van het Gemengd Koor. DE NIEUWE LANTAARN OP 'T RAADHUISPLEIN. De monumentale lantaarn op het Raadhuisplein is gereed gekomen en 't kan met recht gezegd, dat het is een aanzienlijke verfraaiing van ons mooie raadhuisplein en dat uitnemend aansluit bij het raadhuis en z'n entourage, overdag zoowe' als 's avonds. Het is een prachtig stuk werk van onze Waalwijksche ambachts lieden A. Verappe, H. Maas en C. Marks, die daarbij alle eer inleggen. De entourage van 't gemeente huis, het mooie plein is zoover wij kunnen beoordeelen, (ook de mooie scheidingsmuur is gereed gekomen) thans geheel af en wij meenen dat Publieke Werken er in geslaagd is aan een en ander een goede oplossing te geven, zoodat wij een geheel hebben gekregen dat tot ieders voldoening strekt en terecht de belangstelling zal trekken van inwoner en vreemdeling. Als we nu aan den voet van den monumentalen lantaarn nog eens een aardig bloemperk of later misschien een bassin krijgen dan is de zaak perfect 1 WAALWIJKSCHE ZWEM- VEREENIGING. Algemeene jaarvergadering. In Hotel »De lwee Kolommen» vergaderde Woensdagavond de Waalwijksche Zwem vereeniging onder vooi zitlerschap van den heer P. Treffers, die de aanwezigen in zijn openingswoord verwelkomde. In de notulen der veigadering, uitgebracht door den heer Jacq. Spijkeiman, secretaiis, werden op verzoek van den heer Bossaei ts nog opgenomen de mededeelingen van het besluit der vorige vergadering lot het doen vervaardigen van zoogenaamde kleedbakken. De Voorzitter deelde mede, dat voorloopig hiervan moet worden afgezien, daar de financiën van de vereeniging het niet toelaten. Op de vraag van den heer Bos- saerts of er wel dringend behoefte bestaat aan kleedbakken antwoordde de voorzitter, dat dit vooral in warme seizoensdagen inderdaad het geval is. Als regel kan men echter met de kleedkamers volstaan. De heer Bossaerts meende, dat de vereeniging dan voorloopig ook maar genoegen moet nemen met de mid delen, die zij heelt. De Voorzitter zegde toe, dat het doen vervaardigen van kleedbakken door het bestuur overwogen zal worden zoo gauw de financiën het zullen toelaten en de schulden aan de gemeente zijn afgelost. De penningmeester, de heer L. Both, biacht het financieel verslag over het afgeloopen jaar uit. Begonnen werd met een saldo van f80 16. De inkomsten bedroegen f 1215,97 en de uitgaven 1093.46. Per 1 Januari was het batig saldo dus f 122.51. Nadien w« rden nog enkele uit gaven gedaan o m. voor den bouw van een huisje voor den badmeester, zoodat er thans een tekort is van f277 20. De controle commissie bestaande uit de heeren Bossaert en G. Knepflé onderzocht de boeken en bescheiden en stelde voor, den penningmeester te dechargeeren, hetgeen geschiedde onder dank aan den heer Both voor zijn accuraat beheer. De Voorzitter deelde nog mede, dat dit jaar voor het laatst een be drag tot aflossing van een renteloos voorschot aan de gemeente moet worden betaald. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds- omstandigheden aangepast. Uitreiking diploma's. Vervolgens werd overgegaan tot de uitreiking van Zwem diploma s aan de dames Coba van Schijndel, Nelly Hoinman, Bia Houben en Berty Schotema, voorts aan de heeren Jan Dekkers, Jan van Tilburg Jan Kemperman en Jos. Mahieu. De Voomtter feliciteeide deze leden met hun behaald succes en hoopte, dat in de komende zomer evenveel animo voor dezwemsport zou mogen bestaan. Bij de rondvraag vroeg de heer G. Knepflé, of het niet wenschelijk zou zijn aan het zwembasin eenig turnmateriaal te plaatsen, zooalsop zooveel plaatsen is geschied. Wil DOOS 20 CT- TUBE AO en 60 CT.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9