Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON HET HOOBSTE RECHT „BOORDBRABAnO" WAT DE STRIJD BIJ KWATTA LEERT. R.K. Hogere Burgerschool met 3-j. c. en R.K. Hogere Handelschool met 5-j. c. te Waalwijk. WOENSDAG 8 en DONDERDAG 9 JULI vanaf 9 uur v.m. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. 3S MEI 1936. 59e JAARGANG. [en Cc Hierva rijkva andsp,; an H 1 half' Dit blad verschijnt RIJF WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. 16. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Geruimen tijd geleden hebben we aan de hand van cijfers, ontleend aan een artikel in een dagblad, gewezen op de bedreiging van de arbeidsgelegen heid voor volwassenen door het meer en meer laten verrichten van allerlei arbeid door jeugdige jongens en meis jes. Als voorbeeld werd toen gewezen op een sinds vele jaren bestaande fa briek, waar het meerendeel van het personeel volwassen arbeiders bevat. Daartegenover werden de bedrijfsme- thoden gesteld van nieuwe concurree- rende ondernemingen, die hetzelfde werk laten verrichten door groote kin deren. De directie der eerste fabriek wist, óf haar bestaan bedreigd, óf ze achtte zich geplaatst voor de noodza kelijkheid om eveneens jeugdige ar beidskrachten te gaan exploiteeren Im mers, hield ze de volwassen arbeiders in dienst, dan kon de fabriek zelfs niet produceeren tegen den prijs, waarvoor de nieuwe ondernemingen konden ver- koopen. We pleitten toen bescherming van de arbeidsgelegenheid van volwasse nen door de overhead. Deze bescherming is inmiddels nog geen feit geworden, wèl dreigt op het oogenblik' het bedrijf te bezwijken, welks directie zich in dezen tijd nog de luxe permitteert van rekening te houden met sociale wenschelijkheden. Het bedrijf, waarover we het on bewust daarvan - in ons vroegere ar- 6. van ,De Echo van het Zuiden". .Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 32. n B Waarom had hij dit alles vooruit niet overzien, maar dan, wat dan? Als zijn schuldeischers geen geld kregen, zou den ze naar zijn vader gaan, met zijn, Bob's schuldbekentenis. En dan had je de poppen aan het dansenZe zou den 's avonds de stad verlaten, had den ze gezegd en hadden hardnekkig geweigerd te wachten, tot hij zijn toe lage krijgen zou. Een cheque uitschrij ven voor zoo'n groot bedrag zou zijn vader minstens even erg vinden. Maar er was een soort universeel middel tegen dit soort moeilijkheden. Als men narigheid wilde vermijden, dan was het verreweg het makke lijkst, te zorgen, dat men er niet was, als de moeilijkheden zich openbaar, den. Bob stond op en liep de kamer dooi om een geschikte doos te zoeken. Hij diepte een oud sigarenkistje op en wat gekreukeld pakpapier, zoodat 't een onooglijk pakje werd. Bob haastte zich, hij kon geen touw vinden. Dat hinderde niet, 'n oude banjosnaar kon wel dienst doen. Er moest er een in zijn schrijftafel slingeren. Toen hij de snaar gevonden had, bond hij die on- tikel hadden, bleek de Kwatta-fabriek te zijn, welke thans in een loonconflict met haar personeel raakt verwikkeld, omdat ze óf den eenen kant jongens- en meisjes-exploitatie uit moet, óf den anderen kant: loonsverlaging. Als oorzaak van den strijd geeft de. directie der Kwatta-fabriek de volgen de uiteenzetting, zooals wij in een vo rig nummer opnamen: In October 1935 ontbood de Kwatta-Directie de Besturen der 3 Werklieden-organisaties en wees hen op den onhoudbaren toestand dat een groote en nog eenige kleine harer concurrenten prijzen noteer den die alleen mogelijk waren door dat die concurrenten een personeels formatie hebben ingevoerd, die hier op neerkomt, dat zij met 70 pet. jon gens en meisjes arbeiden op een loon van 4—6 per week, terwijl in de meeste andere bedrijven van de chocolade- en biscuit-branche met ca. 70 pet. volwassenen gewerkt wordt. Bij Kwatta bedroegen die cijfers: 70 pet. boven de 20 jaar, man nen en meisjes: 30 pet. beneden de 20 jaar mannen en meisjes; of alleen over het mannelijk fa- brieks-personeel berekend, dus zon der verpaksters: 85 pet. boven 20 jaar; 15 pet. beneden de 20 jaar. Daar dit voor Kwatta een loon- verschil bedroeg van ca. 180.000 per jaar, en de concurrent met zijn handig om het pakje, dat nu voor ver zending gereed was. Buiten in meneer Evans tuin, was een neger bezig de bladeren van t gras te harken. Bob riep hem van uit het raam en de man liet onmiddellijk zijn hark vallen en liep ongewoon vlug voor zijn doen, het huis in. Even latei klopte hij aan en kwam Bob's kamer binnen. Hier, Nicodemus. Je moet dit pakje aan den kassier van de Evans- villebank afgeven. Je weet den weg, nietwaar? Ja, meneer. Waar Uw vader dol larbiljetten maakt, is 't niet? O, ja, meneer, ik weet den weg. Denk je, dat je voor morgen ochtend heen en terug kunt zijn? Ja, ja, lachte Nicodemus. Maar dat is natuurlijk een grap, meneer Robert. Ik zal er dadelijk heen gaan, en gauw terugkomen meneer. Denk je, dat je den kassier vin den kunt? Ik meneer? Zeker Meneer. Ik ben er al eens geweest. De kassier is de man, die in een kooitje opgesloten zit, om op het geld te passen. Bob lachte. Ja, zoo is 't. Geef hem het pakje, maar wacht even. Hij greep zijn vulpen en schreef. Jackson Mor gan, op het pakje, om zeker te zijn, dat niemand anders het zou openma ken. Toen gaf hij het aan den neger, waarna hij hem wegstuurde met de woorden; Vlug loopen hoor! De bank sluit over een half uur, dus niet bij je vrienden blijven rondhangen en je boodschappen vergeten! Toen dit gedaan wa§, gaf Bob een zucht van verlichting. Wat ook ge beurde, Jackson zou er tenminste geen moeilijkheden mee krijgen en Bob koesterde de hoop, dat als hij maar jongensexploitatie daardoor slechts 45 pet. van de loonen betaalde van Kwatta, is het duidelijk dat die con current zelfs nog met winst kan ver- koopen op prijzen, waarop Kwatta geld verliest. Wij hebben toen de organisaties er op gewezen, dat dit niet houdbaar is, en tevens op het funeste van dat systeem in zijn ge volgen gewezen. De organisaties kenden de geval len, doch waren machteloos daarte gen op te treden, omdat in die be drijven geen werkliedenorganisaties toegelaten werden. Om kort te gaan: Kwatta èn de or ganisaties hebben al het mogelijke ge daan om de regeering tot ingrijpen te bewegen, maar het mocht alles niets baten; na maanden kwam van de re geering als antwoord de dooddoener, die hierop neerkwam, dat de concur renten het onderling maar eens moeten zien te worden, met een verwijzing naar de verbindend verklaring van ondernemersovereenkomsten. Het ge wone antwoord, ook aan andere indus trieën, b.v. de schoenindustrie. Dat wil dus zeggen, dat de regee ring zich niet met het sociale gehalte van een overeenkomst tusschen con currenten bemoeit. Als die het met el kaar eens zijn geworden op welken moreelen of immoreelen grondslag dan ook dan geeft de regeering haar ze gen en stelt ze de overeenkomst ook verbindend voor eventueele nieuwe on dernemingen in hetzelfde bedrijf. Welke gevaarlijke kanten komen er aldus aan oridernemersovereenkomsten te zitten! In het onderhavige geval is het dui delijk. dat de chocolade-fabrieken met haar kinderexploitatie nooit vrijwillig afstand zullen doen van haar voor naamste concurrentiemogelijkheid. An dere bedrijfsvoerders worden dus eerst gedwongen om hun volwassen perso neel te ontslaan en óók jongens (meis jes) in dienst te nemen, waarna de weg is gebaand voor een ondernemersover eenkomst, waarin mirabile dictu! de kinder-exploitatie zelfs verplicht kan worden gesteld! Technische bedrijfs- en verkoops- aaagelegenheden kan de regeering in derdaad het beste aan de ondernemers zelve te regelen overlaten, maar wel dient ze goede economische en sociale verhoudingen te bevorderen en te be schermen, o.m. door te waken voor het behoud van een rationeele arbeidsver- deeling tusschen jeugdige en volwas sen krachten. Een ongebreidelde vrijheid ten deze voert tot den economischen chaos, want de voortschrijdende techniek Het TOELATINGS-EXAMEN voor de nieuwe cursus wordt afgenomen op Voor aanmelding gelieve men gebruik te maken van het FORMULIER VAN AANGIFTE, dat vanaf heden tijdens de schooluren kan worden afgehaald aan het schoolgebouw (Mr. v. Coothstraat 27]. Spreekuur v. d. Directeur: 's Maandags van 4-5 en 7-8 namiddag. De Directeur, Drs. G. J. DE VRIES. een poos van huis wegging, zijn vader hem zóó zou missen, dat alles verge ven en vergeten zou zijn als hij terug kwam. Na een oogenblik van aarzeling trok hij een groote suitcase van onder zijn bed, zette die op een stoel, en be gon, naast zijn schrijftafel staande, er van alles in te gooien. Een van zijn vrienden was een paai dagen geleden gaan kampeeren. Bob had toen niet willen meegaan, maar hij wist waar hij hem vinden kon, en dan zouden ze samen kunnen vis- schen, en zwemmen, ver van kranten, telegrammen en telefoonberichten, tot hij het wijs zou oordeelen weer naar huis terug te gaan. Bob had nog "vijftig dollar, hetgeen ruim genoeg was voor de treinreis. Toen zocht hij zijn banjo, vischtuig, geweer en patronen bij elkaar en een half uur later zat hij veilig in den trein, met zijn bezittingen om zich heen en werd snel van het tooneel van mogelijke moeilijkheden weggevoerd. Maar ongelukkiger wijze was Nico demus zich niet bewust van de be langrijke rol, die hij dien avond te spelen had, want hij slenterde in de richting van de hank, uitgaande van 't idee, dat hij nog tijd genoeg had, wat ook het geval zou zijn geweest, als hij regelracht naar de bank ge gaan was. Toen sloeg hij een hoek om, kwam in een druk gedeelte van de stad en liep tegen twee vrienden aan, waarvan de eene een groote waterme loen droeg. Ze botsten tegen elkaar aan, de me loen gleed uit den arm, die hem vast- lueld, viel met een plof op den grond, en de vrede van den warmen middag werd verstoord door kreten, en jam merklachten. Maar dat duurde niet lang. Binnen twee minuten zaten Ni codemus en zijn kameraden op een stoep en deden hevig hun best, om ieder stukje van de meloen tot zijn recht te laten komen. Toen het laatste eetbare overblijf sel van de meloen verdwenen was, dacht Nicodemus weer aan zijn op dracht. Hij nam zijn pakje op en haastte zich naar de bank. Maar hij kwam te laat, want de deuren waren gesloten en er zat dus niets anders op dan het pakje weer mee terug te ne men. Toen hij thuis kwam en merkte dat Bob er niet was, legde hij het pakje ergens neer en besloot, dat 't vroeg genoeg was, als hij 't den volgenden morgen bracht. Dus kwam Bob's pakje pas den dag daarop aan de bank. Het werd aan het loket van den kassier afgegeven, die naar den naam keek en het pakje op zij legde, want Jackson was niet lan ger kassier. Dien morgen was Jackson naar de bank gekomen, meer vermoeid en te* neergedrukt, dan zenuwachtig voor ontdekking. Wat hij gedaan had, had hem op alle manieren tegen gestaan. Uren lang had hij wakker gelegen, zich afvragend of hij goed gedaan had zijn eigen gevoel van rechtschapen heid, terwille van zijn vriend met voeten te treden. Hij had eigenlijk ook de bank be drogen, hoewel de bank geen gelde lijk nadeel hebben zou. Maar een feit bleef 't of de valsche post ontdekt werd of niet dat hij iets gedaan had, wat hem verder onwaardig maakte, zijn positie te handhaven. Alles ging dien morgen zijn gewonen gang. Cliënten kwamen en gingen en Jackson deed alles min of meer ma chinaal. Hij had een vreemd gevoel. Wat hij 's avonds gedaan had, had hem alle plezier van zijn werk ontno men. 't Was de eerste maal dat Jack son's geweten knaagde. Tegen den middag kwam de procu ratiehouder met een vriendelijken groet in zijn afdeeling en vroeg hem om het kasboek. Er was een post, die hij even moest nazien. Jackson wist heel weinig van de organisatie van de bank af, en zóó was 't hem nooit op gevallen dat er iets vreemds in was, dat de procuratiehouder iederen dag inzage van zijn boeken vroeg. Met een voorbijgaand gevoel van weeheid, overhandigde hij het hoek. 't Was niet waarschijnlijk, dat de valsche post ontdekt zou worden, dacht hij, omdat de laatste paar da gen op het folio, dat hij wilde nazien, geen posten ingeboekt waren. Twin tig minuten later viel de slag. De procuratiehouder kwam naar Jackson toe en zeide hem, dat de di recteur hem even wilde spreken. Er was in zijn manier van doen niets on gewoons en Jackson ging direct met hem mee, maar toen hij meneer Evans kantoor binnentrad en bemerkte dat deze met een ernstig gezicht over het hoek gebogen zat, zonk hem het hart in de schoenen en hij werd doodsbleek. De directeur keek in hetzeltde mo ment op, en toen hij Jackson's gezicht zag, leunde hij achterover, in zijn sloel en zuchtte diep. Je kon er geen weerstand aan bieden, hé? Jackson zweeg en nadat de bank directeur hem even had aangekeken, hief hij de hand op en wenkte. Wordt vervolgd. Waalvllksrkt en Langstraatscbe Courant, R. I). t. id. n Sl 0;, R. I). on Orlii ng en Accord* Accord* Strijk* ayern. on niet guiU I R. R. »y. li. <t. <i. net ork' Da u vit Ier. - id ])ietri< m. in Ri trie Zich verzekeren bi] een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De „NOORD-BRABAND" betaalde in 1934 circa f 1.500 OOO uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1