Binnenlandsch Nieuws. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DUSSEN. ORUNEN. SPRANG-CAPELLE. lige gouverneur van Rome, benoemd. Wat de toekomst zal brengen is nog onzeker. In ieder geval zal Italië nog slechts op den grondslag van de er kenning, dal Abessinië thans Ita liaansch bezit is, onderhandelen over hel statuut van het veroverde land. Een nieuw conflict schijnt absoluut uitgesloten. Sir Samuel Hoare heeft verklaard, dat het Italië van vandaag veel ster ker is dan het Italië van voorheen. Dit is een factor, waarmede in alle be sprekingen over de toekomst van Europa rekening gehouden zal moe ten worden. Er schijnt intusschen nog een kleine na-oorlog gevoerd te worden. Men ver wacht de inname van Harrar door Graziani. Met vlugschriften wordt de bevol king aangespoord zich zonder meer over te geven. Ras Nasiboe schijnt zich toornig te hebben gemaakt op den zijn land ont- vluchtenden keizer, die door meerdere legerhoofden aansprakelijk wordt ge steld voor de ineenstorting van Abes- synië. Mussolini zal Zaterdagavond om 11 uur, van het balcon van hel Palazzo Venezia, mededeelen, hoe het nieuwe statuut zal zijn van Abessinië, dat een deel van Italiaansch OostJAfrika is geworden. Om 10 uur komt de groote fascistische raad hijeen en daarna een buitengewone ministerraad, welke hel statuut zal vaststellen. De „Giomo" voorspelt dal Abessi nië als een kolonie van Italië zal wor den beschouwd als Italiaansch Oost- Afrika. Generaal Graziani nadert zijn doel, de inneming van Harrar. In Addis Abeba is het rustig, de Ita lianen verleenen alle bescherming aan de vreemdelingen en hebben den spoorweg tot de Fransche grens be zet. EDEN EN DE VOLKENBOND. In het Lagerhuis heeft Eden een uitvoerige verklaring afgelegd hij de debatten over de buitenlandsehe poli tiek. Eden verdedigde de Britsche poli tiek, met name het nalaten van die sancties, welke een oorlog hadden kunnen ontketenen en kwam ook op voor den Volkenhond en diens poli tieke gedragslijn. Hij verklaarde, dat de aan Duitschland te richten vragen alleen op Engeland's verantwoorde lijkheid en gezag gesteld zouden wor den. DE TROEBELEN IN SPANJE. Uil Madrid worden wederom nieuwe onlusten gemeld. In Valladolid en Cadiz is de alge- meene staking afgekondigd. Te Santander is een aantal aansla gen gepieegd. Uit een auto werden o.a. twee schoten gelost op een groep com munisten die op het terras van een café waren gezeten. Twee personen werden ernstig gewond. Eenige oogenhlikken later werd uit een voertuig geschoten op de bezoe kers van een har. Drie personen, on der wie de broer van den burgemees ter, werden zwaar gewond. Hun toe stand is hopeloos. Te Alcala del Valle heeft een hot sing plaats gehad tusschen linksclie elementen en de politie. Twee perso nen werden gedood, zeven gewond. T. Bilbao zijn twee broers, beiden lid van Baskische nationale partij, door revolverschoten gewond, een van Ik :i ernstig. Morgen zal de verkiezing plaats heb- I :n van een nieuwen president der re publiek. Le verkiezing van Azana tot staats- chef schijnt thans verzekerd, hoewel de socialisten en het grootste deel van de extremistische elementen der par tij zijn candidatuur zonder enthou siasme aanvaardden. De den 7cn April j.l. door het par lement afgezetten president der Spaan- sche republiek zal weer op het poli tiek tooneel verschijnen. Na een be spreking met persoonlijkheden der vooruitgangs-partij werd besloten, dat Zamora zich met het Spaansche volk in verbinding zal stellen tot op heldering van den politieken horizon en zal trachten te geraken tot een verzachting in de verhouding der link- schc en rechtsche partijen. AMY MOLLISON VLIEGT IN RECORD-TUI) NAAR ZUID-AFRIKA. Zij werd met groote geestdrift in Kaapstad ontvangen. Amy Mollison, die Maandagmorgen om 9 uur te Gravesend opsteeg met bestemming naar Kaapstad en met het doel het record voor de snelste solo vlucht naar de Kaap weer op haar naam te brengen, heeft haar doel be reikt. Hedenmiddag om halfvijf is zij hier aangekomen; zij heeft het record, dat zij in November 1932 veroverde, doch dat Tommy Rose haar ontnam, toen hij den tocht aflegde in 3 dagen, 17 uur en 38 minuten, weer op haar naam gebracht, want zij heeft hem hij- na met 12 uiir geklopt. VLIEGRAMP IN POLEN. Boven het militaire vliegveld Skoki, ongeveer 35 K.M. van Posen, heelt n ernstig ongeluk plaats gehad. Bij een eskadervlueht kwamen drie vliegtuigen met elkaar in hotsing. Een toestel stortte onmiddellijk neer, waarbij alle drie inzittenden om het leven kwamen. De piloot van het 2e vliegtuig tracht te op een hoogte van ongeveer 200 M. met behulp van een parachute te da len. Hel valscherm opende zich ech ter niet tijdig genoeg, zoodat de vlie genier tegen den grond le pletter sloeg. Een tweede inzittende, die niet uit het vliegtuig sprong, werd ernstig ge wond, toen het toestel tegen den grond verbrijzeld werd. Het derde vliegtuig werd hij de hot sing weliswaar beschadigd, doch de piloot kon niettemin veilig den bega- nen grond hereiken. Ook de overige inzittenden liepen geenerlei verwon dingen op. BLIJFT NEDERLAND LID VAN DEN VOLKENBOND? Met betrekking tot de a.s. Zater dag te Genève aanvangende bespre king der ministers van buitenland sehe zaken van de Scandinavische landen en Finland, zoo nede van Nederland, meent men te weten, dat een der belangrijkste kwesties, welke aan de orde zullen komen zal zijn of deze landen lid van den volkenbond zullen blijven of er uit zullen treden. Van bevoegde zijde merkt men op, dat, waar het in het voornemen ligt de geheele internationale situatie onder de oogen te zien, welke door de jongste ontwikkeling der gebeur tenissen met betrekking tot den Volkenbond is geschapen, een be spreking daarvan uiteraard niet afgescheiden kan worden gedacht van een behandeling van de vraag of voortzetting van het Volken bondslidmaatschap voor de betrok, ken stalen al dan niet wenschelijk is. MR. P. J. M. AALBERSE VOOR ZITTER DER TWEEDE KAMER. Bij Koninklijk besluit van 6 Mei is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor den verderen duur der tegenwoordige zitting benoemd mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, lid van die Kamer. Tot voorzitter der R.K. Kamerfractie is in diens plaats gekozen mr. G- Goseling en tot bestuurslid Dr. Korten- horst. GRENSBEWAKING DOOR DIENSTPLICHTIGEN. Door den minister van Defensie a.i., dr. Colijn, is enkele dagen geleden tot den chef van den Generalen Staf het verzoek gericht, maatregelen te ont werpen voor grensbewaking door ge oefende dienstplichtigen. VLEESCH IN BLIK VOOR WERKLOOZEN. Tegen 1 Juni zal weer gehakt in blik tegen lagen prijs voor werkloozen worden beschikbaar gesteld- INDUSTRIE-FINANCIERING. Het wetsontwerp betreffende Industrie financiering is gisteren door de Tweede Kamer aangenomen. Tegen stemden de communisten, Sneevliet en Vervoorn. DE STAKING IN DE TILBURG- SCHE KATOENSPINNERIJ. De wilde staking, die drie weken geleden in de Tilburgsche katoen spinnerij onder eenige arbeidsters was uitgebroken, is thans, óp advies van de »stakingsleiding« opgeheven. De meisjes hebben zich aangemeld, maar de directie is, gezien de bedrijfs omstandigheden, niet voornemens tot herplaatsing over te gaan. Van die zijde deelde men ons bovendien mee, dat in elk geval ongeveer de helft van de meisjes niet meer tot de fabriek zal worden toegelaten. De stakingsleiding stelt voor deze ^slachtoffers» nog ge durende vier weken f 100 ter beschikking. De Eierverecniging. De eiervereeniging, die onlangs werd opgericht als onderafdeeling van den N.C.B., hield een algemeene vergade ring, waarin het bestuur der vereeni- ging definitief werd samengesteld als volgt: voorzitter H. Brok te Elshout, secretaris-penningmeester C. v. Dal te Drunen. Kapelaan Vogels. Wij vernemen, dat kapelaan Vogels is opgenomen in 't Ziekenhuis te Eind hoven, waar hij een operatie zal moe ten ondergaan naar alle waarschijnlijk heid. Eere-concerten festival. Voor het geven der eere-concerten op de beide festivaldagen op 27 en 28 Juni heeft men de beide bekende Har monieën uit Loon op Zand bereid ge vonden. Zaterdag 27 Juni concerteert „So phia" en Zondag 28 Juni „Concordia". Geslaagd. De heer A. M. v. d. Vlught, theolo gisch candidaat der Universiteit te Utrecht, deed te Amsterdam met goed gevolg examen ter toelating tot de Evangelische bediening in de Ned. Hervormde Kerk. De heer H. de Wit alhier slaagde voor het schriftelijk gedeelte gemeen- te-financiën. „D. Z. C." De „Drunensche Zwem-Club" be sloot op haar algemeene vergadering als badmeester aan te stellen den heer J. v. d. Leur. Het zwembassin zal wor den opengesteld per 1 Juni. terwijl be sloten werd het entrée met 50 te verlagen. De strijd om het gelijk. Wij vernemen, dat het vleesch van het zieke koebeest, waarover een twee tal veehandelaren geschil hadden is goedgekeurd, daar 't dier aan hart kwaal leed van lange datum terug. De kooper, in dit geval veehandelaar K., had gelijk, en de in 't ongelijk gestelde heeft dan ook de zaken moeten rege len. Nieuwe Kapel. Hedenmorgen om half zeven werd door Pastoor Goossens de eerste plech tige H. Mis opgedragen in de nieuwe kapel van 't St. Franciscusgesticht, die gisteren plechtig was geconsacreerd, terwijl het koor der Eerw. Broeders met medewerking van enkele goede krachten van het parochieel zangkoor een driestemmige Mis uitvoerde van Perosi. 't Was een devote en eenvou dige plechtigheid! Huis uitgebrand. Donderdagmorgen ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in 't huis langs den Heusdenscheweg, be woond door K. Erkeland. Een juist passeerende wielrijder zag de vlam uit 't dak slaan en ging de be woners waarschuwen, en gelukkig, want de vrouw lag ziek te bed, terwijl een tweetal kinderen eveneens nog in hun bedje was. Snel toegeschoten hulp uit de om geving kon de zieke en de kinde ren spoedig in veiligheid brengen, ter wijl eenige inboedel kon worden gered. De brandweer was met haar nieuw materiaal spoedig ter plaatse en was het vuur spoedig meesfer, terwijl het naast staande huis behouden kon wor den. De schade wordt ten deele door de verzekering gedekt. De brand duurde 10 minuten en de brandklok werd niet geluid. ELSHOUT. Gouden bruiloft. De buurtbewoners van het gouden paar Muskens-van Son kwamen in vergadering bijeen. Medegedeeld en besloten werd, dat op verzoek van de jubilarissen geen boog zal worden ge plaatst voor hun woning. De bij deze gelegenheid opgerichte zangclubs zul len hun hulde brengen bij 't gouden paar, terwijl de kinderen uit de buurt een fijne tractatie wacht. Verbouwing opgedragen. De verbouwing van de R.K. Bijzon dere Jongensschool e.a. bij de publieke aanbesteding aangegeven te verrichten werkzaamheden zijn opgedragen aan de firma J. Kooien uil Waalwijk. Het met selwerk zal gemaakt worden door de firma v. Wijk uit Wijk. De Maria-vereering. De Maria-vereering in Elshout heeft wederom de volle aandacht van vele pelgrims. Gedurende de geheele week trekken zij uit verre en naaste Kon zich niet wasschen of kleeden. Rheumatische pijnen nu verdwenen. Een goede buur is beter dan een verre vriendals ooit dit spreek woord waarheid bevatte, dan was het wel hier. Lees eens deze brief: »A1 heel lang lijd ik aan rheuma tische pijnen. Ik kon mij niet meer zelf wasschen, noch mij kleeden. Mijn zuster moest mij helpen, indien ik mij in bed wilde omdraaien. In Maart kwam een buurvrouw mij bezoeken, zij raadde mij Kruschen Salts eens le probeeren. Als laatste redmiddel heb ik haar raad opge volgd. Reeds na de eeiste halve tlacon voelde ik mij veel beter. Ik kocht toen een heele flacon en ben er sinds steeds mee doorgegaan. Ik kan nu weer wandelen, kan mij weer kleeden en wasschen en mij aan mijn huishouden wijden«. Mevr. A. A. te L. Stop Uw rheumatische pijnen nu direct. Begin morgenochtend met Kruschen Salts.- De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samen gesteld, sporen nieren, lever en in gewanden aan tot krachtigei werking, waardoor de afvalstoffen, als urine zuur etc., die zich in het lichaam hebben opgehoopt en de oorzaak zijn der rheumatiek, volkomen wor den verwijderd. Met het verdwijnen der oorzaak nemen ook de pijnen af om tenslotte geheel op te houden. Kruschen Salts is uitsluitend ver. krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten h f0.90 en fl.60 per tlacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de llesch, zoowel als op de buitenver. pakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt omtrek ter beevaart. A.s. Zondag worden verwacht de Processie van de R.K.W.V. van Waal wijk, waarvoor om kwart voor 8 een H. Mis zal worden opgedragen. Om half 8 communiceert de K J V. van Mariapolder, terwijl om kwart wor 9 een plechtige H. Mis zal worden op gedragen voor de H. Familie van Hc.ar- sleeg en K.J.V. van Mariapolder. Na den middag de gewone plechtig heden en processie. Op dezen dag viert deze parochie het jaarfeest tevens van haar patroonheilige. Naar we vernemen heeft Ds. J. C. Hooikaas uit Wassenaar, het beioep van den Ned. Herv. Kerkeraad alhier toegezegd. Tegen den heer G. v. B. alhier werd proces-verbaal opgemaakt v. e- gens overtreding der ventvergunning, tabakswet, crisiszuivelwet etc Hij trachtte n.l. aan op de Maas liggende schippers verschillende koopwaar te verkoopen, 't z.g.n. parlevinken. Aan den Komschen Dijk alhier wordt de Provinciale weg momenteel aan beide zijden verbreed. Verschillen de heggen en bermen worden opge ruimd/ terwijl de kanten worden opge haald (ongeveer 15 cm.) en verhard. Hierdoor ondergaat dat weggedeelte een belangrijke verbetering. Het werk wordt uitgevoerd door de N.V. Vissers uit Drunen. Nader vernemen we nog dat bedoeld weggedeelte zal worden omgewoeld en van een geheel nieuw wegdek (asphalt) zal worden voorzien. Het bouwen van een tweetal land- bouwschuren voor rekening van de Gebr. Staal is opgedragen aan den met selaar-aannemer v. d. Broek alhier. Tot colporteur en incasseerder van de Waterleiding-Mij. is in de plaats van den heer J. Herman voor Dussen en Hank aangesteld de heer Bas van Luxemburg alhier. HANK. Door den gemeente-veldwachter alhier is proces-verbaal opgemaakt te gen een wielrijder, zekere L. C. uit Sprang-Capelle, wegens het fietsen over den Rijksweg, terwijl hierlangs een Rijwielpad ligt. Door majoor Ramakers en veld wachter Wellen, is tegen een zekere v. d. P. alhier, proces-verbaal opge maakt, wegens hét doen trekken van een paard met doorgetrokken borst, welke ernstig was gewond. Hierop zal door de politie streng worden gelet. Van den landbouwer van Bragt alhier, lag Woensdagmorgen een beste koe dood in de weide op den polder Spits en Hennip. Het cadaver werd af gekeurd en ter plaatse begraven. Donderdag j.l. werd door Wout. van Bergen, wonende te Hank, op den Buitendijk een groote bruine koffer ge vonden. Deze koffer bleek bij onder zoek voor een groote waarde onder goederen en stalen te bevatten. Hij deed daarvan aangifte bij de gemeente veldwachter Wellen, die nog denzelf den dag den verliezer, een reiziger uit Breda, opspoorde. De koffer met inhoud is aan den rechtmatigen eigenaar teruggegeven Den vinder werd een belooning ter hand gesteld. Een woord van lof voor den eerlijken vinder is hier zeker 0p zijn plaats. SPRANG. Predikbeurten Zondag 10 Mei: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9,30 uur en n.m. 1 3 uur leesdienst. De voorzitter der Chr. Oranje- vereeniging „Het Drievoudig Snoer" van Sprang-Capelle, ontving (bij op dracht) van den Kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana het navolgende be richt: „In opdracht van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, heb ik de eer het Bestuur van de Christelijke Oranjevereeniging „Het Drievoudig Snoer" te Sprang-Capelle, Haren dank over te brengen voor de gelukwen- schen, Hare Koninklijke Hoogheid aan geboden ter gelegenheid van de her denking van Haren geboortedag." CAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer R. Middelkoop werd j.l. Dinsdag namiddag 3 uur in het Stationskoffie huis van den heer L. F. van Dongen de jaarlijksche vergadering van stem gerechtigde ingelanden van het water schap „De Binnenpolder van 's Grevel- duin-Capelle" gehouden. Na mededeeling van het proces-ver baal van kasopname bij den secretaris- j-enningmeester en behandeling inge- komen stukken, volgde de vaststelling der rekening over het dienstjaar i Juli 193430 Juni 1935, welke in ontvang sten werd vastgesteld op 3849 01 Jg en in uitgaven op 2341.52, batig sal do 1508.093/2. De begrooting voor 't dienst»?ar 1 Juli 1936—30 Juni 1537 wev I in ontvangsten en uitgaven vast gesteld op 4643.20^2 en het bedrag Je. om-lagen op 5 en 2.50 per h a. Ter voorziening in de vacature, ont staan Goor het overlijden van den heer W. B. Rijken, werd tot lid van hei Da- gelijksch Bestuur benoemd de heer W. I Heijmans Adr.zn. I en t lotte kwam nog een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, inzake een voorgenomen reorganisatie en grenswijziging van het waterschap, in behandeling. Het echtpaar C. Wagemakers aan den Winterdijk vierde j.l. Dinsdag in intiemen familiekring zijn 40-jarig hu welijksfeest. Bij de wenschen, welke liet bruidspaar dien dag in ontvangst heeft mogen nemen, willen wij ook de onze voegen en we hopen, dat het hun gege- ven moge zijn ook eenmaal hun gou- den huwelijksfeest te vieren. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en des namid dags half drie op te treden Ds. Cupe rus. In den voormiddagdienst bedie ning H. Avondmaal, des namiddags Doopbediening. Voor de Ned. Herv. gemeente a.d. I.oonschendijk hoopt a.s. Zondag des namiddags 2 uur op te treden Ds. Bou sema uit Sprang, 's Morgens half tien leesdienst. Mej. Offenbeek, onderwijzeres op wachtgeld, sedert 1 Mei 1.1. tijdelijk werkzaam aan de O. L. school in de Kom te de?er plaatse, ontving in den loop dezer week niet minder dan vier tijdelijke benoemingen elders, voor wel ke benoemingen zij evenwel bedankt heeft. De dag van Woensdag 6 dezer is voor onzen dorpsgenoot, den heer P. van Raamsdonk, die dien dag het feit herdacht, dat hij 25 jaar werkzaam was in het landbouwbedrijf van den heer J. Huijsman aan den Winterdijk alhier, niet onopgemerkt voorbijgegaan. Des morgens werd de jubilaris door zijn werkgever in hartelijke bewoor dingen gelukgewenscht met zijn zilve ren jubileum, waarbij hem een gift on der couvert werd aangeboden. Het feest werd des namiddags in huiselij- ken kring verder gevierd, waarbij nog velen van de gelegenheid gebruik maakten den jubilaris hun gelukwen- schen aan te bieden. Tot laat in den avond werd de dag in gepaste feest stemming doorgebracht. In de vergadering van stemge rechtigde ingelanden van het water schap „De Groote Oude Straat" is tot voorzitter van het Dagelijksch bestuur benoemd de heer G. van der Hoeven en tot lid van dit bestuur de heer J. Rijken. Als vertegenwoordiger van het waterschap voor de vergadering van het waterschap „Het Zuider Afwate ringskanaal" werd gekozen de heer G. van der Hoeven en tot plaatsvervan gend vertegenwoordiger de heer W. J. van der Schans. In de vacature, ontstaan door het bedanken door den heer G. J. Heijmans

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6