Land- en Tuinbouw» INGEZONDEN STUKKEN. Van alles wat. DE OPENBARE VERHURING VAN HET BOUW- EN WEILAND VAN DE STEDELIJKE GODSHUIZEN TE GEERTRUIDENBERG. IV. Onder Geertruidenberg. Zooals we in een van onze vorige artikelen zagen volgt op net leeu wenaandeel dat Made neelt in de landelijke bezittingen der Goüshui- zen, üeertruidenoerg. Ook ouder deze gemeente is een vrij groote oppervlakte gelegen namelijk in to taal 25,14,6U ü.a. Uit werd aange boden in zes perceeleu waarouuer twee perceeleu weiland waren. JJeze beide gedeelten besloegen slechts een oppervlakte van ruim twee b.a. zoodai verreweg bet overgroote deel bouwland was. Het eerste perceel dat aangeboden werd was de .wGast- huiswaard«, gelegen tusschen het Zuider- en Noordergat van de rivier »De Donge«. De buitengronden be hoorden er niet bij. Hel geheel was groot 18.ÖU.2U h.a. Het kwam eerst in vier gedeelten te weten a. De blokken 1, 2 en 3 bouw land, te samen groot 4,43,23 h.a. b. De blokken 4, 5 en b bouw land, te samen groot 4,o4,lU h.a. c. De blokken 7, 8 en 9 bouw land, te samen groot 4,52,32 h.a. d. De blokken 1U, 11, 12 en 13 bouwland, te samen groot4,8U,6U h.a. Daarna kwam het in massa. Het geheel was in huur bij J. J. Staal te Geertruidenberg. De huurders van deze vier perceelen moesten per. jaar betalen voor huur van de Noorder-, Zuider. en dwarskade te weten: van die sub. a. f 8U,—van die sub, b. f 43, van die sub. c. f 34,en die van sub d. f 67,—. Deze bedragen bleven verschuldigd onverschillig of de Gasthuiswaard in perceelen of in massa afging. De huurders van de Gasthuiswaard kregen het recht voor hetgeen zij huurden, gratis gebruik te maken van de stalling en de bergplaatsen en van de loswal en den uitweg na bij het pakhuis van den Boerenbond. Alzoo ging men in zee. Eerst kwamen de vier hiervoren genoemde perceelen afzonderlijk aan de beurt. Daarna werd het in massa opgeveild en vond toen een pachter voor de totaalsom van f 131U,Omgerekend per h.a. werd dit een bedrag van pl m. f 72,Het was al onmiddel lijk te zien dat de eigenlijke lief hebbers zich eerst zouden doen hooren wanneer het perceel in massa aan bod kwam, want de ge. deelten afzonderlijk brachten te sa men heel wat minder op, dan de bovengenoemde prijs waarvoor de Gasthuiswaard in massa werd afge mijnd. Het volgende perceel was even eens bouwland doch lang niet zoo groot als het voorgaande. Het had een oppervlakte van 1,46,60 h.a »Den Dulder« genaamd. Het was tot dan toe in huur geweest bij J. Dirven. Bij f 180, werd »mijn« geroepen, en de betrokkene kreeg het voor dat bedrag toegewezen. Per h.a. wordt dit een prijs van ruim f 122, ^Perceel nummer drie bestond uit weiland. Het was gelegen aan het Vondelwegje, ter grootte van 1,51,60 h.a. Hub. Staal had het gedurende de laatste periode in gebruik gehad. Ongetwijfeld was het een zeer ge wild perceel. Verder dan f 170, kwam de afroeper niet, want voor dit bedrag dook er een gegadigde op, en hij kreeg 't ook voor het bedrag hierboven genoemd. Alzoo kwam dit weiland per h.a. bijna aan f 112, Het volgende perceel was wederom bouwland, Ruimersdijk »de Groote Kikvorsch«. Het had een opper vlakte van 1,76,80 H.A. De laatste periode was het in huur geweest bij J. Staal en W. Sins. Ook nu vond het weer een grage huurder want voor f 160,ging het af. Per ha. werd dit ongeveer f96,—Doch dit bleek maar voorloopig te zijn want met het nu volgende perceel zou het opnieuw in massa worden opgeveild. Dit perceel was eveneens bouwland ter grootte van 1,57,50 h.a.. Ruimersdijk »L)e Kleine Kikvorsch«, gedeeltelijk eigendom van het Kroon, domein. Ook hiervan waren J. Staal en W. Sins de oude huurders. Te- samen waren beide perceelen groot 3,34,30 h.a. In massa brachten ze op de som van f 420, - of te wel per h.a. omgerekend f 126,Als laatste stukje onder de Gemeente Geertruidenberg kwam een perceel, tje weiland »Op den Dulder«, ter grootte van 0,51,90 h.a. en in huur bij de Erven S. G. Berende te Geer truidenberg. Ook dit was blijkbaar nog al gewild want reeds bij f70,— werd »mijn« geroepen en voor deze prijs ging het ook af. Rekenen we dit om per h.a. dan komen we aan een bedrag van pl.m. f 135,— een alleszins aanzienlijke som. Zagen we onder Made het weiland verpachten voor een gemiddelden prijs van f 109,— per h.a. Onder Geertruidenberg ligt deze gemiddel de prijs nog aanmerkelijk hooger en bedraagt namelijk f 123,50. Nu moge het hier boeren betreffen die in de gelegenheid zijn hun melk te verkoopen rechtstreeks aan particu lieren, toch zouden wij hen willen aanraden zich eens grondig te rea liseeren wat in dergelijke omstan digheden van de rentabiliteit der melkwinning overblijft, wanneer voor de instandhouding daarvan dergelijke pachtprijzen moeten wor den besteed. Wanneer we de prijzen bekijken welke gemiddeld voor 1 h.a. bouwland zijn besteed dan zien we juist het omgekeerde. Komt dit in Geertruidenberg aan een bedrag van pl.m. f 107,te Made zien we daarvoor besteed ruim f 121, In Zevenbergen was de gemiddelde prijs per h a. ruim f 113,—. Een volgende maal zullen we de perceelen welke gelegen zijn onder de Gemeente Waspik de revue laten passeeren en mogelijk ook wel die, welke vei pacht zijn onder de Ge meente Dussen. (Buiten verantwoording van de Red.) Open brief aan de Inwoners van Geertruidenberg. Naar aanleiding van de onwar? ge ruchten betreffende de handeling van (ie Vrijz. Kiesvereeniging, ziet het be stuur zich verplicht, zich met de vol gende verklaring tot de inwoners van Geertruidenberg te richten. Wij doen dat per open brief, omdat door berich ten in de Pers en door mededeelingen van den Voorzitter van de afdeeling Geertruidenberg van de Roomsch Katholieke Staatspartij in haar bui tengewone algemeene vergadering ge houden op Woensdag 29 April 1.1., onjuiste en voor onze vereeniging zulke kwetsende geruchten zijn ont staan, dat wij genoodzaakt zijn die op deze wijze openlijk te weerleggen. De heer M. J. Timmermans heeft ons toestemming gegeven tot bekend making van de volgende door hem af gelegde verklaring: Ondergeteekende verklaart hier bij, dat hij kort na Paschen een on derhoud mocht hebben met den Edelachtbaren Heer Burgemeester Bianchi, waarin deze hem, in zijn kwaliteit van Voorzitter van de Vrij- zinige Kiesvereeniging, voorstelde, in zijn kiesvereeniging te doen over wegen, de dubbele raad in dezelfde verhoudingen te doen samenstellen als de thans zittende, te weten: 5 R.K., 1 S.D.A.P., 1 Vrijzinnige Kiesvereeniging. De Burgemeester verzocht hem het besluit van de Vrijz. Kiesvereeniging te willen me- dcdeelen, aangezien hij een overeen komstig verzoek ook aan de Voor zitters van de beide andere partijen gedaan had en hij uit der aard aan de drie partijen van eikaars beslui ten mededeeling moest doen. Ondergeteekende betreurt het zeer, dat hij dit verzoek van den Edelachtbaren Heer Burgemeester niet juist aan het bestuur en de le den van de Vrijzinnige Kiesvereeni ging heeft overgebracht. Hij heeft n.l. van bovengenoemd gesprek al leen medegedeeld, dat de burge meester voorstelde de dubbele raad bij enkele candidaatstelling te doen samenstellen. Hij heeft echter niet erbij gezegd, dat dit verzoek de in leiding vormde om tot een bindende afspraak van de drie Kiesvereeni- gingen te komen. Hij betreurt het zeer, dat door zijn verzuim de indruk gewekt is, dat zijn Kiesvereeniging zich niet aan een afspraak gehouden heeft. Echter, door zijn verzuim was de Vrijzinnige Kiesvereeniging geheel onkundig van het voorstel van den burgemeester om tot een bindende afspraak te komen. Ondergeteekende betreurt deze gang van zaken zeer, hij biedt bij deze aan den burgemeester zijn excuses aan. Ziekte en zorgen zijn voor dit, door hem zeer betreurde verzuim, zijn eenige verontschuldi ging- M. J. TIMMERMANS. Wij zijn onzen geachten Voorzitter zeer erkentelijk voor deze openlijke verklaring. Ons bestuur stelt het voorts zeer op prijs, om bij deze openlijk aan den Edelachtbaren Heer Burgemeester Biachi haar verontschuldigingen aan te bieden voor de moeilijkheden die uit het verzuim van den heer Timmer mans zijn voortgevloeid. Uit de verklaring van den heer Tim mermans volgt nu: le. Dat het bestuur en de leden van de Vrijzinnige Kiesvereeniging tot op Zaterdag 25 April (de dag waarop het verzuim van den heer Timmermans bleek) onkundig zijn geweest van den juisten in houd van het verzoek van den Edelachtbaren Heer Burgemees ter Bianchi; 2e. dat de besluiten van onze vereeni ging op Donderdag 23 April (waar de Heer J. M. Lucas, hoewel geen bestuurslid zijnde, alleen voor dien avond als voorzitter optrad) geheel te goeder trouw zijn ge nomen, en dat wij eerst op onze vergadering van Zondag 25 April, toen wij van het volledige voor stel van den Burgemeester ken nis hadden genomen, daarover een besluit konden nemen en hem eerst daarna konden antwoorden op zijn voorstel; 3e. .dat er geen sprake is van het ver breken van een overeenkomst door onze vereleniging, gelijk blijkens het verslag in de Dongebode, de heer G. du Pont als vorozitter van de afdeeling Geertruidenberg van de R.K. Staatspartij in de buiten gewone algemeene vergadering van 29 April heeft meenen te mo gen beweren. Want uit de verklaring van den heer Timmermans volgt, dat door het door hemzelf zoozeer betreur de verzuim, de Vrijz. Kiesveree niging in het geheel geen gelegen-, heid heeft gehad zich aan een af spraak te binden! Hiermede zijn de onware, voor onze vereeniging en haar leden beleedigen- de geruchten (men heett het blijkbaar zelfs niet beneden zijn waardigheid geacht de zaken zoo voor te stellen, dat in de Pers de uitdrukking „woord breuk" gebruikt is), weerlegd. Wat voor ons echter het meest grie vende is, is dat, hoewel wij van den beginne af aan tegen ieder die het maar hooren wilde betoogd hebben dat wij geheel te goeder trouw zijn geweest, de kwade géruchten desondanks ge hoor gevonden hebben. Lezers, heeft onze vereeniging ooit door haar gedrag er eenige aanleiding toe gegeven dat, nu er misverstanden rezen, er maar direct door velen in Geertruidenberg een zoo lage daad als het verbreken van een overeenkomst verondersteld mocht worden? Het spijt ons voorts, te moeten ver klaren, dat wij in het bijzonder on aangenaam getroffen zijn door de wijze waarop de heer G. du Pont als voor zitter van de afdeeling van de R.K. Staatspartij jegens onze vereeniging is optreden. Wij achten de goede naam van onze vereeniging door dit optre den aangetast. Blijkens het verslag in de Dongebode heeft de heer du Pont als voorzitter op meergenoemde vergadering in zijn openingswoord onze vereeniging be schuldigd van het verbreken van een overeenkomst. Want, naar hij mede-, deelde, stond het voor hem geenszins vast dat de heer Timmermans in deze zaak in verzuim was. Dus berustte volgens hem de schuld bij onze ver eeniging. Dat was een zware beschuldiging, die gevolgd is door een motie van af keuring van de handeling van onze vereeniging. Is het nu echter niet vanzelfspre kend, en tevens een eisch van fatsoen te achten, dat men, alvorens men een vereeniging van zooiets ernstigs als 't verbreken van een overeenkomst gaat beschuldigen en daarmede een smet werpt op die vereeniging, haar be stuur en haar leden, men zich eerst terdege vergewist of zijn meening wel waar is? Wij keuren het in het optreden van den heer du Pont zeer af, dat hij niet, voordat hij beschuldigingen ging uit spreken, op alle mogelijke manieren en zoo nauwkeurig mogelijk, heeft on derzocht of zijn meening waar was! Want, dat wat het meest voor de hand lag, heeft hij niet gedaan, n.l. eerst met den heer Timmermans gaan spreken Diens toestand is gelukkig van dien aard, dat hij hem direct een onder houd zou hebben toegestaan. Dan had hij de waarheid gehoord. De heer du Pont, noch iemand an ders, heeft het echter noodig geacht naar den heer Timmermans te gaan om hem eens precies te vragen wat er gebeurd is. Maar wel acht hij het verantwoord om onze vereeniging en haar leden zoo zwaar te beschuldigen. Wij laten U, lezer, het verdere oor deel over zoo'n handelwijze over! Beseft U nu, na al het hierboven medegedeelde, hoe wij ons gegriefd achtten, hoe onwaar en beleedigend allerlei geruchten en mededeelingen voor onze vereeniging en haar leden persoonlijk, geweest zijn? Tenslotte: Het is natuurlijk geheel overbodig, maar wij willen het toch uitdrukkelijk verklaren, dat wij het verzuim van den heer Timmermans door zijn door ons zeer betreurde ziek- te, volkomen begrijpelijk achten. Het spijt ons zeer voor hem, dat anderen, zij het doordat zij niet in zijn verzuim wilden gelooven, daardoor op onze Kiesvereeniging een zoo onver diende smet hebben geworpen. Het Bestuur van de Vrij. zinnige Kiesvereeniging. VAN HET DAK GEVALLEN. In de Zeeburgerstraat te Amster dam was een jongeman op bet dak van een der buizen bezig met bet nazien van de antenne. Daarbij beeft bij vermoedelijk bet evenwicht verloren en is van net dak op straat gevallen. Hij kwam op zijn achter hoofd terecht en werd in zorgwek- kenden toestand naar bet O. L. Vrouwegaslhuis vervoerd. Koit daarop is bij daar overleden. DOODELIJKE VERKEERSONGELUKKEN. Op den Spaarndammerdijk te Amsterdam beeft een aanrijding plaats gehad, waarvan een leerling van een ambachtsschool het slacht- oll'er geworden is. De jongen was achterop een vracbtautogeklommen, die in de richting Sloterdijk reed. Bij den Hem weg sprong bij van den in vollen vaart zijnden wagen al en kwam daarbij vlak voor een met ijzer beladen auto terecht. Deze ging geheel over hem heen. De jongen was op slag dood. Te Zuid-Laren is een meisje, dat op den Rijksweg plotseling achter de hoornen te voorschijn kwam, en den rijweg wilde oversteken aan gereden door een vrachtauto. Het Kind werd door den wagen gegrepen en was vrijwel op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. Te Nieuwersbrug heeft op den rijksstraatweg een ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan de 14-jarige Henk Slingerland het slachtoffer is geworden. Een vijftal jongens kwam per rijwiel uit de richting Bodegraven, rechts van den weg rijdend, toen plotseling de 14 jarige jongen den weg overstak om bij zijn huis aan te rijden. Op hetzelfde oogenblik naderde een vrachtauto, waarvan de bestuurder nog signaal gaf en scherp naar links uitweek, teneinde een aanrijding te voorkomen. De jongen werd nochtans gegrepen en op den berm van den weg gesmakt. Hij was op slag dood. BLOEDIGE THUISKOMST VAN DE KERMIS. Te Venray onstond 'n vechtpartij waarbij een tweetal inwoners dier gemeente, zekere Werdellen en Hendriks, die van de kermis uit Horst kwamen, door messteken werden gewond. De jongens reden op den provin cialen weg HorstVenray, toen zij plotseling werden nageroepen door een tweetal personen, dat zich langs den weg had opgesteld. De beide wielrijders stapten af, waarop de onbekenden op hen afkwamen. Er ontstond toen een woorden wisseling tusschen de wielrijders en de onbekende mannen, waaropeen bloedig handgemeen volgde. Werdellen kreeg een vrij ernstige messteek in den hals, terwijl Hen driks enkele ongevaarlijke messteken in zijn wangen opliep. Na deze steken te hebben toegebracht, zijn de daders, zonder dat zij tengevolge van de duisternis door de aange- randen zijn herkend, en zonder zich verder om hun slachtoffers te bekommeren, op de vlucht geslagen Hoewel hevig bloedend, waren beide slachtoffers toch nog in staat op hun rijwiel te stappen en een dokter te bereiken. Hier aangekomen bleken de krachten van Werdellen ten gevolge van 't vele bloedverlies zoodanig te zijn uitgeput, dat hij bewusteloos ineenzonk, en naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Hendriks is na verbonden te zijn naar zijn woning teruggekeerd. Beiden hebben geen signalement van de daders kunnen opgeven. Omtrent de oorzaak van de aan randing tast men in het duister. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Op een onbewaakten overweg in den Sondernweg te Aalten is een ernstig ongeluk gebeurd. Een uit de richting Aalten komende vracht wagen met paard, bestuurd door een zoon van Vreeman, wonende op de hoeve »Vreeman«, werd door den trein, die om half negen in de richting Arnhem vertrokken was, gegrepen. De bestuurder werd, na door dr. Hartman voorloopig ver bonden te zijn, in vrijwel hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Winterswijk overgebracht, waar hij is overleden. Het paard, dat door de locomotief gegrepen is, werd op slag gedood. INBREKER TE 's-HERTOGENBOSCH AANGESCHOTEN. De politie te 's-Bosch heeft gister nacht een inbreker neergeschoten. Om streeks 1 uur trof een surveilleerend agent op den Straatweg naar Engelen een onbekenden wielrijder aan, die vergezeld was van een hond en on duidelijke inlichtingen gaf aan den agent, die hem staande hield. Het bleek den agent met een inbreker te doen te hebben en deswege wenschte hij den man voor te geleiden. Aanvan kelijk scheen dit goed te gaan, doch in het duister hitste de onbekende plotseling zijn hond tegen den agent op. Het dier vloog den politie-agcnt naar de keel, waardoor deze genood zaakt was den arrestant los te laten. De laatste kon in het duister ontsnap pen. Onverwijld zette de agent de ach tervolging in en loste daarbij verschil lende schoten op den vluchteling. Ge komen in de verlichte buitenwijken slaagde de agent er in den vluchteling te treffen. Hij werd toen overmees terd en naar het politiebureau over gebracht. Het bleek, dat men te doen had met den schipper J. N., met een sleepboot liggende in de haven te 's-Bosch. De man is naar het zieken- gasthuis overgebracht, waar de kogel langs operatieven weg zal worden ver wijderd. Bij nader onderzoek is gebleken, dal J. N. te zamen met een zekeren v. S. te Hedel bij 's-Bosch door de politie was verrast tijdens een inbraak in een lunchroom aldaar. J. N. had daarbij kans gezien op het rijwiel van een der veldwachters te ontsnappen. Van S. is te Hedel gearresteerd. Beiden zullen aan den officier van justitie te 's-Her- togenhosch worden voorgeleid. NEDERLANDSCH SCHIP GEZONKEN. Het Nederlandsche stoomschip Al- phard is gisteravond in het Engelsche Kanaal in botsing gekomen met het Duitsche stoomschip „New-York". De Alphard liep zware averij op en is ge- zonken. De opvarenden zijn veilig aan|w»7 hoord van de New-York, die op eigen WA/ krachten naar Dover vaart. Boven het Kanaal hing gisteravond Qe een zware mist, die de Alphard, een M0|0r( schip van Van Nievelt Goudriaan en L,omen Co.'s Stoomvaart Mij. te Rotterdam, L| 0] dat 3551 bruto registerton meet, nood- spor,ie lottig is geworden. Het kwam in bot- Lgaw sing met het stoomschip New-York m van de Hamburg-Amerika Lijn, dat op Qe weg was van New-York naar Ham- gou(je h»rg. Lijn ai Beide schepen werden ernstig be- Jnder( schadigd. De Alphard echter het meest, {n au het schip maakte zeer veel water en meedc l il de ad heel ke de s #ente: |Dg is' iin op d ch bepc I hebb< N.V.V dolen' enen v rotest t> ok in 1 j \Vas[ voeger De in^ onk acl rukte, jor bun ver wil leening meentc m 280C ic in z'i oudingt eele om en waa orden, ül men an op erken, it de I: Wij k de ge wij 2 en-artik en and leter oen al; Nu h< eer eei epeild irdigc lat er i eweest eteekei n nu o elfstan eer he elijke Deze rukkel enden eloftei In h( enoem psplaa e houi Is pre verkeerde weldra in zinkenden toe- loonei stand. De New-York streek onmiddel- lijk een reddingsboot om de opvaren- den van de „Alphard" over te nemen, wat haar volkomen gelukte. jvgrge| Anecdote. Zonde In een openbaar gebouw dat ont- wl]zei zettend slecht werd onderhouden en P° allersmerigst eruit zag, had de con- inschl cierge onder aan de trap een bordje lusscl bevestigd waarop stond Men wordt naar beleefd verzocht zijn voeten te vegen. !lerr' Een grappenmaker schreef er onder: Te' Als men weggaat. VOor En metselaar is van de derde prach verdieping op straat gevallen gelukkig den in een zandhoop. Een heer snelt omge dadelijk met een glas water toe, om doch de metselaar schuift het ter 12 ei zijde en vraagt: Hoe hoog moet je Oo hier vallen om een glas wijn te word krijgen ("troi La auto ijk»- 1 die

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8