Nieuws uit de Langstraat en Omgeving Buitenlandsch Nieuws. ONS WEEKPRAATJE. DUSSEN. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. EETHEN. GEERTRUIDENBERG. RAAMSDONK. Hendrick van Dongen en Wouter de Greeff (16981699), Adriaen Moetjens en Willem Ilulst (17001701), Cor nells Nieustraten en Dirck dc Greeff (17021703), Ds. Adrianus Hcuvel- camp en Dingeman Koppen (1704 1705), Ds. Adrianus Heuvelcamp en Hendrik van Dongen (17061707), Matheus de Groot en Dirk van Bacrd- wijk (17081709), Jacob Wynants en Bastiaen Sprangers (17101711), Jan Hoe venae r en Hendrik de Rooy (1712 1713), Jan van Baerdwijck en Huy- bert van Heijst (17141715), Dirk van Baerdwijck en Hendrik Hagen (1716 1717), Hendrik Bastiaanse de Rooy en Nicolaes dc Graaff (17181719), Jan Hoevcnaer en Jacobus Wynants (1720 1721), Jan van Heijst en Andries Strijckhoven (1722-1723), Willem von Andel 3) en Peter Emonts (1724-1725), Hendrik Bastiaanse de Rooij en An ionic Koppen (17261727), Jacobus Colthof f en Jan Hoevenaar (1728 1729), Andries Strijckhoven en Peter Emonts (17301731), Antonie Kop pen en Jacob Strijckhoven (1732 1733). over den onbekookten uitval in zijn jeugd, gegrond op uiterlijkheden. Het Groningsche studentje, dat zich Vlegel of Viglius noemt, zal zich, als hij eenmaal het platteland heeft ont dekt, daar best thuis gevoelen. Want er zijn daar veelkoeien, die even als hij, de gewoonte hebben aangeno men om haar onverstand luidruchtig uit te balken. LORD ALLENBY. f Bekende figuur uit den wereldoorlog. Veldmaarschalk lord Allerby, een bekende figuur uit den wereldoorlog is te Londen op 75 jarigen leeftijd overleden. Lord Allen by werd op 23 April 1861 geboren. Hij vocht als officier in Zuid Afrika en gedurende den boerenoorlog nam hij deel aan het ontzet van Kimnerley Ook de werel Joorlog vond hem op zijn post en van 1915 tot 1917 commandeerde hij het derde Engel- sche leger, waarna hij het opper bevel over het leger in Egypte kreeg. Hij veroverde Palestina en een groot deel van Syrië. In December 1917 trok hij Jeru salem, dat aan de Turken ontrukt was, binnen. In 1919 werd hij benoemd tot hoogen commissaris in Egypte, welke functie hij tot 1925 bekleedde. NEDERLANDSCH JOURNALIST UIT DUITSCHLAND UITGEWEZEN. Ridder De van der Schuren, correspondent van »De Maasbode«, heeft vandaag per bode een schrijven ontvangen van den president der Berlijnsche politie, waarin hem werd medegedeeld, dat hij binnen tien dagen Duitschland moet verlaten «wegens onzakelijke berichtgeving in staatsvijandigen zin«. EEN STUDENTEN-IMPRESSIE. I EEN complOt TEGEN HITLER? Aanteekeningen. 1. Omtrent de kerkelijke zaken te Drongelen, welke plaats in 1629 met Eethen werd gecombineerd, hoop ik la ter meer breedvoerig te schrijven. Vanuit het Alg. Groningsche Stu dentenweekblad ,,Der Clercke Croni- ke" is een bijdrage van „Viglius" hetwelk een pseudoniem van „Vlegel" schijnt te zijn in de Nederlandsche dagbladpers verzeild geraakt, een bij drage, waaraan menigeen zich danig heeft geëergerd. Om daartoe ook onze lezers in de gelegenheid te stellen, drukken we hier het stukje, getiteld „Marktdag-impressie" af: Traag slentert de kudde door de stad. Glotst, gluurt, met groote domme oogen, traag opnemend het wonder lijk stadsgebeuren. Loopt, schuift, plonst, waggelt, hier, daar, overal, drommend, mas sief. Boeren uit Beerta, boeren uit Mee- den, boeren uit Leens... Boeren, boeren, boeren... Dikke kerels met petten, gele klompen en wandelknuppels. Venten met ondefinieerbare, rui ge jassen, die openhangen. Viezerikken zonder boord en met broeken met omgeslagen pijpen. Moekes met vormelooze hoeden en dito gezichten. Kwabbige schommels, met weer zinwekkende beenen, uitloopende in knobbelige, vierkante schoenen. Met karabiezen, paraplu's, rieten manden en pakjes van C. A. Boerekinkels. Boeremeiden. Roode gezichten, dikke gebarsten handen, kamfergeur, mestreuk! Doffe knauw-knauw geluiden ont snappen aan hun kauwende kaken. Harde keelklanken met miauwen de uithalen stooten langs hangende sigarenpeukjes, stinksigaretten en pepermuntjes. In de café's zitten ze, met wijd gespreide beenen, knuisten op tafel, verwarde, piekende haren, starende met nietszeggende oogen in glimmen de koppen achter fladderak of ani sette. Boeren! De «Daily Herald« meldt, dat meer dan 200 leden van de lijfgarde van Hitier manschappen van de S. S. in de laatste paar weken zijn gearresteerd, onder de ver denking te hebben samengespannen tegen Hitier en den nationaal socialistischen staat. De verdachten zijn in een con centratiekamp geplaatst, dat daartoe speciaal buiten Berlijn was inge richt. Zij worden nog steeds onder vraagd. Het blad voegt hieraan toe, dat in de regeering groute verontrusting is gewekt door deze ontdekking, daar men de S S. tot nu toe als volkomen betrouwbaar beschouwde HET A.S. BEWIND-BLUM IN FRANKRIJK. De communistische partij heeft de uilnoodiging van de socialisten tot deelneming aan een regeering van het volksfront van de hand ge wezen. ITALIAANSCHE KAMER BEKRACHTIGT ANNEXATIE VAN ABESSINIE. In een onder groote geestdrift verloopen buitengewone zitting heeft de fascistische Kamer van Italië haar goedkeuring gehecht aan de wetsontwerpen van 9 Mei, betreffende de annexatie van Abes- sinië, welke door den grooten fascistischen raad en den minister raad aan hel Italiaansche volk waren voorgelegd. De Duce werd bij zijn aankomst bij het Kamergebouw door een groote menigte geestdriftig toege juicht; niet minder enthousiast was de ontvangst in de Kamer zelf. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zetels en brachten hulde aan den keizer koning en aan den Duce als stichter van het keizerrijk. Na de stemming over dit voorstel sprak de Kamervoorzitter nog enkele woorden, waarin hij o.a. zeide«dat Italië reeds van strijd- front veranderd is. Dat niemand thans de orde, vrede en beschaving verstore, die wij gaan brengen«, zoo besloot hij. De wetsvoorstellen van den negen den Mei werden ten slotte met algemeene stemmen aangenomen Traag opnemend, zoo schrijft de ze jonge Vlegel oftewel Viglius, het wonderlijk stadgebeuren Het stadsgebeuren, dat voor den grooten jongen, die „studeert" en op de soos achter een groote pot bier ze telt, natuurlijk geen geheimen meer heeft. Naar hij méént' tenminste. En die zich daarom aanmatigt om laatdunkend neer te zien op de menschen van bui ten, die de geheimen van de stad nog niet dóór hebben of en dat lijkt ons méér waarschijnlijk daarvoor min der belangstelling betoonen dan het studentje. Het studentje, dat na zijn studies van de stad, toch óók nog eens aandacht moest wijden aan het platteland, waar hij heel wat meer te ontdekken krijgt dan de boer in de stad. Als hij eenmaal geleerd zal hebben om te peilen, wat er achter de gesloten physionomie van den boer aan verstand en nuchter oor deel schuilt, dan zal hij zich schamen Woensdagavond hield de Ring Altena van Herv. Jongel Vereenigingen alhier een algemeene ledenvergadering. De opkomst der leden was bevredigend te noemen. De vergadering werd inge leid door den voorzitter der vereeniging den heer H. Pelekaan met Joh. 21. Na de pauze sprak ds. Reyenga uit Almkerk over Wat is er in 1816 ge beurd? En hoe is onze kerkelijke hou ding daar tegenover Beide sprekers hadden een aandachtig gehoor. Tot bestuurslid van 't waterschap ,,De Alm en Gantel" is gekozen de heer O. van Andel Jzn. De heer Schoone te Dussen-Hank ving dezer dagen een zalm van niet minder dan 22 pond zwaar. Geen kleinigheid Tot leiders bij de Iuchtbescher mingsoefeningen op 16 Mei a.s. zijn benoemd de heeren Juriaanse en Braun, directeur der papierfabriek «Maasmond». De alhier geh uden speldjes-ver koop ten bate der T.B-C bestrijding heeft ruim f 10, opgebracht. De zoon van den heer Dijkstra aan 't Capelsche Veer ontdekte dezer dagen een nest van een gruto-paar- Hoewel de gruto tot de zeer schuwe vogels gerekend word, kan de heer Dijkstra jr. den broedende vogel bena deren en hem zelfs op zijn schouder en arm plaatsen. Nadert evenwel een ander 't nest, dan is hij weldra ge vlogen en keert niet terug aleer de bezoeker zich ve-wijderd heeft! Wel een zeldzaam geval in de dierenwereld. Door de Konijnen- en Pluimvee vokvereeniging «Dussen en Omstreken» gevestigd in hotel Leemans alhier zal op 6 Juni a.s in de zaal van voormeld hotel een Jongendierendag» worden gehouden. HANK. Dezer dagen werd de landbouwer A. S. alhier, door een paard in zijn ge zicht gebeten. Er ontstond een groote wonde, zoodat de hulp van Dr. van Vuure uit Dussen moest worden inge roepen. Deze heeft de wonde moeten hechten en verbinden. Dinsdagmiddag j.l. had een luxe auto uit Zandvoort, waarin twee hee ren waren gezeten, het ongeluk op de brug te Keizersveer te slippen vanwege de natheid van den weg. Beiden wer den nogal ernstig gewond door glas scherven, terwijl de eene over hevige pijn in den rug klaagde. Beiden zijn ver voerd naar t R.K. Gasthuis te Raams- donksveer. De auto was aan de voorzijde, door dat deze tegen de brug was gebotst, totaal vernield. Door den garagehouder Bax uit Geertruidenberg is de auto per takelwagen weggesleept. Door de Ma- rechaussée te Raamsdonksveer wordt een onderzoek ingesteld. Dinsdagmiddag is tijdens een kort doch hevig onweer, de bliksem geslagen in de woning van den winkelier Th. Penninx alhier. De bliksem sloeg aan de voorzijde een gat dwars door den muur, terwijl bijna alle glasruiten stuk waren. Binnen in de woonkamer sloeg een radiotoestel stuk, terwijl een der kleine kinderen nog brandwonden op liep, doch gelukkig niet van ernstigen aard. Dat de bewoners erg waren ge schrokken is te begrijpen. Brand werd niet veroorzaakt. Verzekering dekt de schade. Nog in meerdere woningen zijn electrische lampen stuk geslagen door het slaan van den bliksem op de licht- leiding. en den overtreder worden gestraft met een geldboete van ten hoogste duizend gulden of een gevangenis straf van twee jaren. Wij meenen goed te doen onze lezers hiervan in kennis te stellen, opdat zij in hun eigen belang allen zullen medewerken de avondoefe ning te doen slagen. Bij het agentschap der arbeids bemiddeling staan ingeschreven 131 werkzoekenden. Hiervan zijn er 58 geplaatst bij de werkverschaffing de Emiliapolder en de Gasthuis- waard, terwijl het aantal steun trekkers ingevolge de gemeentelijke steunregeling 21 bedraagt. Voor de Evangelisatie «Eben- Haezer« te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des voorm. 9,30 en des nam. 2 uur voor te gaan de heer Snaijer uit Dordrecht. De collecte voor de reclasseering bracht op f31,29. In »Concordia« vergaderde de Prot. Kiesvereeniging onder leiding van dhr. van Gulik. De secretaris, dhr. S. Deurloo, evenals de pen ningmeester, dhr. H. Vos, werden bij acelamatie herkozen, terwijl in de vacature Stap benoemd werd de heer Abrech. Opgericht is hier een auto- verhuurders-vereeniging voor de streek. In 't voorloopig bestuur werden gekozen de heeren A.Thur Genderen, R. Zaaijer, Meeuwen, van Andel, Andel, Westerhout, Werkendam en W. Kuijs Herpt Mr. C. W. van Ommeren treedt op als rechtskundig adviseur. Op de kermis alhier komen: Zweefmolen, luchtschommel, bios coop, globe, vogelpik, vliegbomsport, schiettent, paling-, suiker en gebak kramen. Ze duurt van 21—24 Mei. In de vergadering van het plaatsel. Crisis-Comité werd een herrinneringspenning aangeboden aan mej. M. de Haan en de heeren W. Wijs, J. Buijs en P. Verschure voor de aan dit comité bewezen diensten. Zondag gaat Juliana te Zalt— Bommel spelen tegen de V. V. aldaar, voor 't algemeen kampioen schap van hare klasse. Dinsdag hield de Werklieden vereniging »St. Jozef« een feest, vergadering. De leden, die er thans 60 zijn, werden eerst toegesproken door den Eeiw. heer Adviseur. Hierna werden enkele komische nummers voorgedragen door de heeren J. Kuijs, Herpt en v. Wijk, Heusden, welke zeer in den smaak vielen. De bedevaart ter eere van de H. H. Martelaren van Gorkum gaat voor de Langstraat en omgeving van hier uit per boot op 18 Juni op den gewonen tijd. DRONGELEN. Onder zeer veie en hartelijke blijken van belangstelling, herdacht de heer J. K. Haase, hoofd dér school alhier, 1.1. Maandag het feit, dat hij voor 25 jaren bij het onderwijs kwam. In tegenwoor digheid van B. en W. en andere auto riteiten, werd hij door den Burgemees ter, de kinderen en de onderwijzers ge huldigd. Ook Ds. Tasseron bracht z'n geluk- wenschen. Tot slot sprak de heer Haase een hartelijk dankwoord en ont haalde de schooljeugd op royale wijze. Tijdens de avondoefeningen van de luchtbescherming, te houden op Zalerdag 16 Mei a.s., moeten de lichten van schepen, rij en voer tuigen zijn afgeschermd, terwijl uit woonhuizen, winkels, café's, fabrie ken en andere gebouwen geen enkel licht naar buiten mag uit stralen. Tegen overtreding hiervan kan ingevolge de wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen procesverbaal worden opgemaakt De Noodklok luide. De nood in de Schoenindustrie is wel zoo hoog gestegen, dat wij kun nen spreken van een catastrophe. Waar men het oog ook wendt alom werkloosheid, armoede, vertwijfeling, wanhoop zelfs. In hel vroeger hoog drukke seizoen tusschen Paschen en Pinksteren, waarin men handen te kort kwam om de vele orders af te leveren en de ongeduldige klanten te helpen; nu ledige holle fabrieken, met stilstaande machines, en hier en daar als verdwaalde, een enkele arbeider die misschien nog eenige uren per dag werk vindt. Liquidatie hier, stopzetting daar, 't snelt naar den ondergang van onze schoenindustrie. Wordt het niet meer dan tijd dat door de vertegenwoordi gers der Regeering, maatregelen wor den beraamd en uitgevoerd, die kun nen leiden tot leniging in den grooten nood? Is er nog niet heel veel te hereiken door beperking van den invoer van schoenen uit het buitenland, waar blij kens de statistiek over de afgeloopen maanden de invoer nog* ruim \]/2 mil- lioen paren bedroeg. Aan lederen schoenen zijn in Maart 1936 nog inge voerd 78.104 paar, tegenover in Maart 1935 30.350 paar, dus in weerwil van de groote werkloosheid ook reeds in Maart 1.1. liet onze brave regeering nog 47.754 paar lederen schoenen meer in ons landje binnen, dan in dezelfde maand van 1935. Dit moet een debacle worden. Wat baat het ons Nederlandsche schoen fabrikanten dat getracht wordt, al gaat het soms niet, of zeer moeilijk, de prijs van ons product eenigszins te verhoo- gen, wanneer de regeering door rui meren invoer uit het buitenland de markt weer doet bederven. Is men dan ziende blind voor de groote nooden zoowel van arbeider als fabrikant? Hoelang zal deze rampzalige po]j. tiek nog worden doorgezet? Wellicht tot de laatsten der Mohj. kanen (Schoenfabrikanten) het finan. tieele levenslicht zal zijn uitgeblazen' Moet aan de boter en kaaspolitiek dan onze geheele Brabantsche en Ne. derlandsche schoenindustrie worden opgeofferd? Zijn wij, schoenfabrikanten en schoenmakers, minder Nederlanden dan de boeren, is onze nood niet veel hooger gestegen? Laat daarom de noodklok luiden over onze Brabantsche gouwen, opdat zij wekken moge zoowel de besturen onzer Bedrijfsvereenigingen, de ver schillende bonden, als de Gemeente- besturen van die gemeenten waarin de schoenindustrie als voornaamste tak van bedrijf wordt beoefend, en zij zonder aarzelen bij de Regeering aan kloppen en betoogen dat maatregelen dringend noodzakelijk zijn, zonder eenig uitstel, opdat tendinste nog ge. red zal kunnen worden wat van onze industrie nog te redden is. Er mag niet gewacht worden, geen dag en geen uur, het water is geste- gen tot aan de lippen. Een Schoenfabrikant. Gouden Bruiloft. Bij alle drukte welke ongetwijfeld de muziekfeesten van Apollo met zich zullen brengen viert de Gasthuisstraat op Zaterdag 23 Mei met grooten luis- ter een gouden bruiloft. Wij weten van ondervinding, als de Gasthuisstraat iets organiseert, dat het dan af en ver- zorgd is. Ook dit gouden feest, dat het echtpaar Frans Ivoolen-v. d. Velden betreft zal weer eenig zijn in opzet en afwerking. De geheele buurt heeft zich reeds maanden spontaan gegeven om weer iets te brengen, dat de andere wijken tot voorbeeld kan dienen. Geregeld is er gecollecteerd om ook in deze moeilijke tijden over voldoen de geldmiddelen te beschikken. Gere geld is er vergaderd om de feestvie ring goed en keurig geregeld te krijgen en wat deze wijk steeds zoo siert de HEELE WIJK WERKT MEE. De commissie verklaart zelf, dat alleen de spontane medewerking van de buurt haar in staat heeft gesteld om een feest te bereiden dat hel feit en het echtpaar waardig zal zijn. Natuur lijk zal de plechtigheid in de kerk met een H. Mis aanvangen. Van half één lot twee uur zal er gelegenheid gege ven worden te recipieeren. 's Avonds vereenigt zich de buurt in de concert zaal van den heer Jan v. Dun tot een vroolijken avond. LOON-OP-ZAND. De toestand van het zoontje van den heer L. aan de Ivlokkenlaan alhier dat vorige week bij het uithalen van een vogelnest uit een boom viel is der mate verergerd dat overbrenging naar het ziekenhuis te Tilburg noodzakelijk werd geoordeeld. J.l. Zondag in den vroegen mor gen vertrok van het marktpleintje alhier de jaarlijksche voetprocesslc naar de Zoete Lieve Vrouw van den Bosch. Aan deze processie namen ruim 230 personen deel. De H. Mis van 6 uur werd tot intentie van de bedevaart gangers opgedragen. In den laten namiddag keerden de pelgrims wederom in ons dorp terug met klokkengelui verwelkomd. Met een korte plechtigheid in de kerk werd de bedevaart besloten. Sinds Dinsdagavond wordt ver mist de 44-jarige P. van der Plas. Hij is Dinsdagmiddag om vijf uur bij zijn broer vertrokken, die ónder- wijzer is te Made. Sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Men kan zich den angst van zijn echtgenoote en vier kinderen in denken. RAAMSDONKSVEER. Voor de Iuchtbeschermings-oefeningen welke gehouden worden op Zaterdag 16 Mei van des namiddags 2,40 tot 4:40 uur en des avonds van 9,40 tot 11,15 uur bestaat in onze gemeente een zeer groote belangstelling. Een zestigtal Jongelui uit verschillende vereenigingen heeft zich vrijwillig beschikbaar gesteld om behulpzaam te is bij de verschillende diensten en zijn zich reeds geruimen tijd aan het oefenen om de komende gebeurtenissen zoo goed mogelijk te doen slagen. Ook wordt een beroep gedaan op het publiek om alle medewerking te verleenen tijdens de oefeningen, door zich niet onnoodig op straat te bege ven, door de bevelen van de politie en andere hoofden van dienst nauwkeurig en onverwijld op te volgen en tijdens de avond-oefening alle lichten, zoowel binnen- als buiten, volkomen te doo* ven ofwel zoodanig af te schermen 2. Die volledige acte kan men vinden in het Kerkelijk Placaat-Boek, deel I, blz. 656. 3. Willem van Andel, een zoon van den schout Peter van Andel, was van 17301733 schout te Besoijen en in 1726 één der beide burgemeesters. Van 17381739 was hij armmeester. Ook komt hij voor als drossaard van Gansoy- en. Hij overleed in Juli 1748 en werd den 25 Juli in de kerk alhier begraven.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6