I Land- en Tuinbouw* BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. KUNST EN LETTEREN. RECHTZAKEN. BOEKBESPREKING. BEGRIJPT HET BELANG ,.DE ECHO VAN HET ZUIDEN' Hoofdpijn, Kiespijn, &tra\£nod«S C Voor onze Keuken DE OPENBARE VERHURING VAN HET BOUW- EN WEILAND VAN DE STEDELIJKE GODSHUIZEN TE GEERTRUIDENBERG. V. ONDER WASPIK. Van de landelijke bezittingen der Godshuizen is 16,58,15 h.a. gelegen onder Waspik. Het is weiland, bouw- en hooiland onderverdeeld in vijf perceelen waarvan de grootte nogal uit elkaar loopt. Ook de lig ging der perceelen is tamelijk ver spreid. Twee ervan liggen in den Overdiepschen Polder één in Bo venkerk. één in «Buitendijks», ter wijl er ook een Blok en Dijkeinde aan behoort. Laatst genoemd per ceel werd het eerst aangeboden. Hel is weiland ter grootte van 1,76,80 h.a. Arn. Hooymaayers te Raamsdonk stond als "laatste huurder te boek en deze huurde het ook weer op nieuw in voor de komende vijf jaren voor de som van f 125, Per h.a uitgedrukt kwam dit wei land aan ruim f70,-. Het perceel Buitendijks kwam als tweede. Dit beslaat uit bouw. en hooiland in totaal groot 2,29,95 h.a. Corn. Remmeren te Waspik had het in de laatste periode gebruikt en blijkbaar was hem dit niet slecht bevillen want voor de ko mende vijf jaren werd hij opnieuw pachter, thans voor f170, Juist op tijd want met twee man werd «mijn» geroepen. Toch scheen Rem meren nog eerste te zijn, want aan hem werd het perceel toegewezen. Per h.a kwam dit gedeelte dus aan plm. f74,—. Het derde perceel was eveneens bouw- en hooiland gelegen in Bo venkerk. Een mooi stuk land met een oppervlakte van 4,83,10 h.a. Door Joh. Verschure was het de laatste termijn gebruikt. Thans ging het in andere handen over voor de som van f330,of per h.a omgerekend voor ruim f76,—. Het perceel dat nu aan de beurt kwam was gelegen in den Over diepschen Polder onder Groot Was pik. Het bestond uit 3,47,70 h.a. bouwland, genaamd «De Negen Gaarden». De afgeloopen periode was het in huur geweest bij P. Verschure te Raamsdonk. Ook dit ging voor de komende periode in andere handen over. Bij f150, werd «mijn» geroepen en de betrok kene zag zich dit perceel ook toe gewezen Per h.a. kostte dit land dus plm. f 43. Het laatste perceel dat onder Waspik werd aangeboden lag even eens in den Overdiepschen Polder onder »Rlein Waspik», genaamd «De elf Gaarden», Joh. Zwaans was blijkbaar de laatste huurder, doch voor de komende jaren kreeg dit eveneens een anderen gebruiker. De publicatie vermeldde dat het bouw. en weiland was, doch ook dat de perceelen onder Waspik als bouw land of als weiland mochten wor. den gebruikt. Van dit voorrecht had de vroegere huurder misschien gebruik gemaakt, want in werkelijk heid was het land thans geheel bouwland. Het perceel stond te boek voor 4,70,60 h.a. en voor die grootte werd het ook onder den ha mer gebracht. Voor f250,— vond het een liefhebber en alzoo ging het voor plm. f53,per h.a. van de hand. Nu zal het den opmerkzamen lezer ongetwijfeld op\allen dat de prijs per h.a. van deze beide laatste perceelen aanmerkelijk lager ligt dan die waarvoor het overige land werd verpacht. Duidelijkheidshalve moeten we er daarom bijvoegen dat bedoelde perceelen in vergelij-. king met de andere onder Waspik verhuurde gedeelten, zeer ongunstig zijn gelegen. Zooals we reeds zagen maken zij gedeelten uit van den Overdiepschen Polder, welke ge legen is ten Noorden van het Oude Maasje en ten Zuiden van de Berg- sche Maas. Al het land in deze polder gelegen, ligt in vergelijking met het overige land, op groote afstand van de boerderij. Om op die perceelen te kunnen komen moet men steeds gebruik maken van een pontveer. Dat kost geld en dat kost tijd. En waar vooral ook dit laatste van groote beleekenis is in den tijd van den hooi- en graan oogst is het verklaarbaar dat deze nadeelen den pachtprijs drukken. Wat per h.a. bouwland aan veer geld moet worden betaald is moei lijk te zeggen. We hebben wel eens een bedrag van f10,hooien noe men. Wanneer dit bedrag juist mocht zijn, en we nemen daarbij het nadeel dat door het tijdverlies ontstaat met tevens de grootere risico die verbonden is aan het verbouwen van bepaalde gewassen in die Polder (we denken hier vooral aan die gewassen waaraan weersinvloeden groote schade kun nen berokkenen b.v. de granen wanneer die in hokken op het veld staan e.a.) dan lijkt het ons niet onmogelijk het voordeel dat de mindere pachtprijs van het land in den Overdiepschen polder oplevert toch nog maar zeer betrekkelijk is. Verder zullen we er ons niet in verdiepen. Voor het berekenen van den ge middelde pachtprijs voor het bouw land onder Waspik meenen we er toch goed aan te doen met het bovengenoemde bedrag voor veer geld rekening te houden om een zoo juist mogelijk beeld van de werkelijkheid te krijgen. Voor het weiland zien we dan hier besteed f70,— per h.a. Voor het bouwland wordt dat f66,50. Bekijken we daarnaast de cijfers van elders dan krijgen we voor Ze venbergen Bouwland per h.a. f113,— Weiland f-^; voor Made: Bouwland per h.a. f121,-, Weiland f109,-; voor GeertruidenbergBouwland per h a. f107,—, Weiland f 123,50. Het groote verschil met de prij zen welke in deze plaatsen zijn besteed, springt onmiddellijk in het oog. De verpachtingen onder de ge meenten Dussen en Raamsdonk be waren we voor een volgende keer. OOK BBRAZILIë's PRESIDENT WAARSCHUWT. Ook de president van Brazilië, Var gas, heeft in een rede, welke hij deze week in de hoofdstad des lands Rio de Janeiro hield, een feilen aanval op de communisten gedaan. Hij noemde hen zoogenaamde propagandistciT voor een sociale hervorming, utopisten, agitatoren en predikers van opstandi ge ideeën. Volgens president Vargas moesten zij buiten alle contact met normale menschen worden gehouden en in landbouwkolonies worden op gesloten. Dit zou voor hen een les zijn in eerlijk en constructief werk en in respect voor de rechten van anderen. Vargas, die heden van zijn zomer verblijf plaats terugkeerde deed een beroep op alle Brazilianen, om mee te werken met het gezag en de regee ring te steunen en verklaarde, dal de wet en de orde streng zullen worden gehandhaafd. KERKPLUNDERINGEN IN SPANJE. De practijk der communisten in het huidige Spanje, is wel in staat om ve len kopschuw te maken voor hun be ginselen. De troebelen blijven voort duren. Te Alora zijn nieuwe anti-katholieke onlusten voorgekomen. Extremisten hebben aanvallen gedaan op vier ker ken en deze geplunderd. De nonnen van het klooster der Onbevlekte Ont vangenis werden gedwongen de ge bouwen te verlaten. Er zijn verster kingen naar Alora gezonden, om de orde te herstellen. WIJZIGING IN OOSTENRIJKS REGEERING. De hardnekkige, schoon oorspron kelijk door de Oostenrijksche regee ring tegengesproken geruchten, dat er een wijziging in de regeering zou plaats he,bben, blijken nochtans i*p waarheid te berusten. In den afgeloopen nacht om vier uur heeft bondskanselier Schusschnig de samenstelling van een nieuw kabinet meegedeeld. Schusschnig zelf bekleedt in de nieuwe regeering de functie van bonds kanselier, minister van buitenlandsche zaken, en minister van nationale ver dediging. Baar Barenfels wordt vice- kanselier in plaats van Starhemberg, die van het nieuwe kabinet is uitge sloten. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP pijnen te verdrijven is eenMijnhardt's Poeder Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. PITTIGE RIJSTGERECHTEN. Wordt rijst, het voor de tropen- bevolking onmisbare hoofdvoedsel, bij ons eigenlijk wel naar waaide geschat? Ik geef toe, dat wij den aardappel tot onze beschikking hebben, en dat we dus minder bepaald zijn aangewezen op het product uit de tropen. Maar.... er zijn toch om standigheden, waarin we over de hulp, die rijst ons kan geven, te gering denken I Als b.v. de tijd aanbreekt van de taaie, uitloopende oude aardappelen dan zal menige huisvrouw het een uitkomst vinden, dat ze bij het vleesch en de groente in plaats van die minderwaardige aardappelen, rijst kan kiezen de moeilijkheid is alleen, dat rijst uit zichzelf het pittige mist, dat den aardappel eigen is en dat een rijstgerecht dus al spoedig «llauw» wordt gevonden. Konden we dat euvel verhelpen, dan zou het pleit van de rijst wel gewonnen zijn. Welnu, we kunnen aan rijst de gewenschte pittigheid aanbrengen we hebben ze daarvoor eenvoudig te koken met wat bouillon in plaats van met water; en dat we bouillon op een heel eenvoudige wijze altijd tot onze beschikking kunnen heb ben, dat weet iedereen, die als trouwe hulp in de provisiekast steeds een busje Maggi's Bouillon blokjes heeft staan. Willen we verder nog gebruik maken van andere hulpmiddelen in den| vorm van kruiden en specerijen b.v. dan kunnen we dat doennoodig is het echter volstrekt niet. Wel moeten we in ieder geval ons stipt houden aan de voorschrif ten, die in de volgende recepten worden gegeven mooie droog kor relige rijst, geurig en pittig, bereiden we alleen als we er de noodige aandacht aan geven. Rijst op Fransche wijze (4 personen). 400 G. (4 ons) rijst, 50 G. ('/a ons) boter, 8 d.L. wa ter met 3 Maggi's Bouillon blokjes, snuifje peper en nootmuskaat Wasch de rijst eenige malen in ruim water, tot het water volko men helder is. Laat de boter inde pan smelten (op zacht vuui), meng er de rijst met de kruiden door en roer die een paar minuten in de boter rond tot de rijstkorrels alle ermee in aanraking zijn geweest. Los de Maggi's Bouillonblokjes op in het kokende water, giet den bouillon over de rijst, dek de pan dicht en laat op een zacht vuurde rijst gaar worden (ongeveer 20 mi nuten). Speciaal bij gehakt, bij gestoofde lapjes en bij biefstuk is de op deze wijze toebereide rijst heel smakelijk. Turksch rijstgerecht. (4 personen). 400 G. rijst, 80 G. (4 afge streken eetlepels) boter, 8 d.L water met 3 Maggi's Bouillonblokjes, snuifje pe per, wat zout, 1 uitje. Hak of snijd het uitje zoo fijn mogelijk en laat het in ruim de helft van de hoeveelheid boter goudbruin fruiten. Schud er dan de gewasschen rijst door, de peper en een ietsjes zout; roer de rijst gedurende een paar minu ten in de pan rond, tot ze zich goed met de boter heeft gemengd. Los de bouillonblokjes op in het kokende water, giet den bouillon over de rijst, dek de pan dicht en laat de rijst zachtjes gaar worden (ongeveer 20 minuten). Roer er tenslotte vlug achter elkaar de in kleine klontjes ver deelde overgehouden boter door. Gebruik de op deze wijze bereide rijst vooral bij visch, bij hardge kookte eieren, bij verschillende soorten klein vleesch en bij allerlei groenten. DOOD GEVALLLEN. Gisteravond is de 70-jarige land bouwer W. T. te Beers van een hooi zolder gevallen. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij onmiddel lijk dood was. WONDERDOKTER GEARRESTEERD. Verdacht van oplichting. De marechaussee heeft vandaag te Ivlundert gearresteerd als verdacht van oplichting, den in West-Brabant bekenden wonderdokter H. W. J. C., die nu ruim een jaar met zijn practij- ken de streek onveilig maakte. De „wonderdokter van Klundert" heeft te Raamsdonk, Oudgastel, Standaar- buiten, Stampersgat, Fijnaart, kortom in geheel W.-Brabant, zeer vele slacht offers gemaak. Tal van argelooze pa tiënten, waarvan velen met ongenee- selijke kwalen, hebben hun vertrou wen in den oplichter, die op buiten gewoon sluwe wijze telkens opnieuw zijn bedriegelijke praktijken wist toe te passen, beloond gezien met het ver lies van belangrijke geldsommen. Het is ongeveer een jaar geleden, dat C. zich te Klundert vestigde. Voordien had hij een instituut te Oosterhout (N.Br.), waar hem geleidelijk de grond te warm onder de voeten werd, zoodat hij het raadzaam achtte zijn zetel naar elders te verplaatsen. Zich uitgevende voor dokter, hoewel hij van beroep slechts leeraar was in heilgymnastiek, bevestigde hij aan zijn woonhuis een opvallende naamplaat met het op schrift „Instituut voor gecombineer de ademmassage en bewegingsthera pie". Op het gebied van betalingscondi ties was hij zeer coulant. Hij vroeg van zijn patiënten alleen vergoeding voor de door hem gemaakte autokosten en voor de artikelen, die hij terwille van den patiënt moest koopen. Maar al deze bijkomstigheden liepen vaak lee- lijk in de papieren. Voorschotten van ƒ100 tot ƒ300 waren geen zeldzaam, heden en de rekeningen liepen in den regel wel zoodanig op, dat deze voor schotten nog te klein bleken te zijn, terwijl C. zijn autoverhuurder en leve ranciers van geneesmiddelen op hun geld liet wachten en hij allerlei trucs gebruikte om zijn noodzakelijke beta lingen te traineeren. De verdachte is geen onbekende van de justitie en heeft reeds drie jaar gevangenisstraf achter den rug. Den laatsten tijd opereerde hij in de omstreken van Dordrecht. De man ging steeds op zoo handige manier te werk, dat hij vrij uitging en rustig kon profiteeren van de goedgeLoovigheid der menschen, die hem rijkelijk be loonden voor zijn meest nuttelooze diensten. DE NIEUWE WEG VIANEN- WAARDENBURG. De K.N.A.C. deelt mede, dat het nieuwe wegvak van plm. 20 K.M. lengte tusschen Vianen, waar bin nenkort de nieuwe brug over de Lek zal zijn voltooid en Waarden burg bij de brug van Zalt-Bommel, dat een onderdeel vormt van den grooten rijksweg, die Amsterdam met 's Hertogenbosch en 't Brabant- sche industriegebied zal verbinden, op Dinsdag 19 dezer te 12 uur voor het verkeer zal worden open gesteld. De brug bij Vianen komt ook deze maand klaar. SCHENKINGEN VAN SIR HENRI DETERDING. Na zijn schenkingen aan 't Museum Boymans te Rotterdam en het Mau- ritshuis te 's-Gravenhage heeft Sir Henri Deterding de kroon op zijn werk van het naar ons land doen terugkee- ren van meesterstukken van de Hol landsche schilderschool gezet door een prachtige schenking aan het Rijks museum te Amsterdam, namelijk een der beste, zoo niet het beste werk van Van der Neer, het beroemde Rivierge. zicht, en de Vischvrouw van Van Ostade. Beide stukken zijn vandaag aangekomen en hebben hun plaats in het Rijksmuseum gevonden, het eerste in het Van der Neer-zaaltje, het tweede in het derde kabinet met Hollandsche meesters. Sir Henri Deterding heeft zich tot deze twee kostbare geschenken, die al zeer welkom waren, nu het rijk de aankoopcredieten van het budget ge schrapt heeft, niet bepaald. Van zijn schilderijenverzameling op zijn buiten Buckhurst Place zullen vijftien of twintig schilderijen, meesterstukken alle uit de Fransche, de Hollandsche en de Italiaansche school, in het bezit van het Rijksmuseum overgegaan. De eenige voorwaarde is, dat ze voorloopig nog op Buckhurst Place zullen blijven. BOSSCHE RECHTBANK. De verduistering te Veen. De Bossche rechtbank veroordeel de den wethouder der gemeente Veen, J. Timmermans, tegen wien een jaar gevangenisstraf was geëischt wegens verduistering van ongeveer ƒ3000, ge pleegd in 1932 en 1933 in zijn betrek king van secretaris-ontvanger der ge meente Veen, tot zes maanden gevan genisstraf waarvan vier maanden voor_ waardelijk met een proeftijd van 2*/2 jaar. OSSCHE MISDADIGERS. Het O.M. bij de rechtbank in den Bosch heeft negen jaar gevangenis straf geëischt tegen den hotelhouder uit Veghel, die door Ossche misdadi gers zijn woning te Megen in brand zou hebben laten steken. Lout de Bruine: Blafhoek Geb. ƒ2,50. J. Noorduyn en Zn. Gorinchem. Van dezelfde schrijfster bespraken we reeds: „Tusschen potten en pannen". In dit boek, dat in zekeren zin daarop een vervolg is, toont ze zich ook weer een vlot schrijfster. Ank, een van de fi guren uit het eerste boek, zien we hier teinicjden van haar honden, die ze met andere meisjes verzorgt en dresseert. Bakvisschen zullen er weer van genie ten! W. V. Repareer zelf, maar.doe het goedl". Ing. 1,75; Geb. ƒ2,50. Uitg. Mij. Kluwer Deventer. Dit werk, waarvan de eerste druk 3,15 en 3,90 kostte, is een onmisbare hand leiding voor den knutselaar. Alle voor komende reparaties worden besproken timmer-, metsel-, installateurs-, loodgie ters-, behangerswerk. In een aanhangsel wordt bovendien nog het vervaardigen van een cano behandeld, terwijl ruim 40 platen met teekeningen zijn toegevoegd. Zoo'n goedkoop werk is onmisbaar voor clubleiders voor handenarbeid. En wat zeggen onze Ambachtsscholen hier van? W. V. Ellen Russe: Lofzang der Aarde". Ing. 2,90; Geb. ƒ3,75- P. N. van Kampen A'dam. Ellen Russe heeft een warmkloppend hart voor het schoone Italië. Dit is dan ook niet haar eerste roman, die in dat warme Zuiderland speelt. Het onderwerp ishet ontstaan en het doel der majoli- cakunst der beroemde Florentijnsche della Robbia. Ze verplaatst ons naar den tijd der Renaissance en beschrijft het leven en den strijd van den uitvinder dezer kunst, die ten koste van eigen le vensgeluk de overwinning behaalt over de stof. Haar stijl is rustig, vlot en zuiver. Een echt ouderwetsche roman, in den goeden, degelijken zin van het woord! W. V. M. G- Ashton „Ras". Ing. 1,—; Geb. 1,50. Van Holkema Warendorf Amsterdam. Weer een uitgeversmaatschappij, die een goedkoope reeks op de markt brengt, t.w. de „Echo-serie", die ook ing. stevig zijn uitgevoerd. Gebonden zien ze er echter keurig uit en vormen een sieraad voor elke bibliotheek. „Ras" (2e druk) is ook naar den inhoud voortreffelijk. Het behandelt het huwe lijksleven van een Jood en een Christin, d-w.z. hier: niet-Jodin. De auteur laat eerst uitkomen, dat het niet alleen is een verschil in geloof, maar vooral van ras. Tenslotte blijkt echter, dat, wanneer er overeenstemming is in geloof, het rassen verschil zoo goed als wegvalt. De vert. uit het Eng. is heel goed, vooral de dia loog is zuiver natuurlijk. W. V. M. Bosso: „18 Jaar Sovjet". Ing. ƒ2,50; Geb. ƒ3,50. Paul Bradn Hilversum. We kunen verschrikkelijk verontwaar digd zijn over de tegenwoordige toestan den in de Sovjet! Maar wat weten we ervan? In dit boek, waarvan Nederland de primeur heeft en binnenkort.in nog 5 talen verschijnt, vertelt een dame, die de revolutie toejuichte en o-a. professor aan de universiteit te Petrograd is ge weest en vele historische en wijsgeerige werken heeft geschreven, van haar erva ringen in vrouwengevangenissen, con centratiekampenen, over dwangarbeid, enz. Het tweede deel geeft gedocumenteerde beschouwingen over het hedcndaagsche So\jet-Rusland: opvoeding, familieleven, arbeiders en boeren, enz. Ken aangrijpend en oriënteerend werk! W. V. Jan Poortenaar: Pennekrassen Ing. ƒ2,90; Geb. ƒ3,75. Uitg. J. Poortenaar A'dam en „De Sikkel" Antwerpen. Iemand, die verre reizen doet, kan veel verhalen. Poortenaar is thuis, zoo wel in Monte Carlo, als te Parijs, Londen cn in het Vlaamsche land- In korte trek ken, geestig en raak, teekent hij een si tuatie, afgewisseld door sprookjes, die onze samenleving zouden kunnen schet sen. Verder kraste zijn pen nog 70 illu straties, zoodat het een bundel vol afwis seling werd. Eenige van deze schetsen verschenen reeds eerder in de N. R. Ct. W. V.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8