Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HET HOOGSTE RECHT „hoord BBsueno" Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. MUMMER 41 WOENSDAG 20 MEI 1936. 59c JAARGANG. wordt eoefe. 'om in unnen I Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. WAT GEBEURT ER IN ABESSYNIE. Nu de orde te Addis Abeba hersteld is, maakt het zuiveringswerk der Itali anen plaats voor het leggen van de eer ste grondslagen eener fascistische cul tuur'onder de inlandsche bevolking. Onder jeugd is een fascistische vereeniging opgericht, welke tot titel zal hebben, de „Ethiopische jeugd van den lictor". Het eerste lid heeft reeds zijn uniform ontvangen. Voorts heeft de nationale raad van de bekende cultureele vereeniging „Dante Alighieri" besloten te Addis Abeba een afdeeling op te richten en 50.000 lire beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een bibliotheek, welke dan het eerste cultureele centrum der Italianen in de veroverde Abessi- nische hoofdstad zal zijn. De „Voce d' Italia meldt, dat door het credietconsortium voor openbare werken reeds 'n eerste bedrag van 1UU millioen ter beschikking is gesteld voor bouw- en bodemonderzoekingswerk- zaamheden in Abessinië. Reeds hebben zich talrijke technici, arbeiders, boeren en artsen voor onmiddellijk vertrek naar Oost-Afrika aangemeld. Intusschen is men te Rome druk be- ziq de ontginningsmogelijkheden van Abessinië te bestudeeren. Het staat thans reeds vast, dat er zeven groote weqen zullen worden aangelegd, o.a. een van Addis Abeba naar de haven Assab. Verder schijnt het dat Abessinie zal worden verdeeld in drie gouverne mentsdistricten: Adis Abeba, Harijrar van „De Echo van het Zuiden Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 35. Weet je zeker, dat Lloyd het je verteld heeft, vroeg ze kalm. De gedachte, die haar nu bezighield, was voorafgegaan door een levendige herinnering aan Lloyd, zooals ze hem dien avond gezien had. Ze herinnerde zich het bleeke angstige gezicht, dat hij haar een oogenblik had toegekeerd. Toen had ze daar niet bij stil gestaan, vervuld als ze was van die andere tragedie. Maar nu Virginia keek haar vol verbazing aan. Ja, daar ben ik heel zeker van, antwoordde ze met een zielig lachje. Maar lieve Gene, hoe wist hij t Sylvia zat doodstil, terwijl ze dit zei. Er kon zooveel van Virginia's ant woord afhangen. Mogelijk dat...... maar ze keek het meisje naast zich niet aan. Virginia mocht niets vermoeden van wat haar ineens ingevallen was. Maar Sylvia, ik weet niet hoe hij 't wist; ik denk. ik denk. dat iemand 't hem verteld had. Wat heeft hij jou verteld? en Djimma. De kolonisatie zal geschie den met absoluut respecteeren van de rechten der inlanders. De Italiaansche senaat heeft in een buitengewone zitting de wetsdecreten goedgekeurd betreffende de souverei- niteit van Italië over Abessynië, de in stelling van het keizerrijk en de benoe ming van Badoglio tot onderkoning. Amerika heeft stilzwijgend en Oos tenrijk officieel de annexatie van Abes sinië erkent. Volgens personen die uit Addis Abe ba komen, zijn verscheidene honder den Abessyniërs door de Italianen ter dood gebracht voor het verkoopen van geplunderde waren en het niet inleve ren van wapenen. Bij groepen van 40 en 50 zijn. naar vernomen wordt, de ter dood veroordeelden met mitrailleurs terecht gesteld. Er loopen geruchten dat de Negus zich in Montreux zou vestigen. DE ONLUSTEN IN PALESTINA. Door den dood van een Arabier te Hebron leven de Mohamedanen in Pa lestina in opgewonden toestand. Zaterdagavond hebben te Jeruzalem de politietroepen wederom moeten op treden naar aanleiding van een schiet partij bij een bioscoop, waarbij drie jo den gedood zijn. Twee zijn op slag ge dood. de derde stierf in de operatieka- m<Het incident ontstond, doordat een onbekend man zijn revolver leegschoot op de menschen, die uit een bioscoop in een drukke volkswijk naar buiten stroomden. Hij heeft me alles verteld. Maar... Heeft hij je ook verteld, waar het halssnoer gevonden was? Ja, maar wat, ik begrijp niet waarom je daarover door praat. La ten we liever probeeren te vergeten, Svlvia? Sylvia aarzelde weer. Maar als Lloyd haar verteld had, waar het snoer gevonden was en dan nog wel dienzelfden avond, hoe was hij dat dan te weten gekomen? Ze moest dit alles naspeuren, tol er een verklaring voor gevonden was ol tolen Sylvia's hart stokte. Haar liefde voor Jackson die in 't geheim nog steeds brandde, vlamde op. -.m hem van blaam te zuiveren, zou ze iedereen kunnen kwetsen, zelfs het meisje, dat hij liefhad. Maar kind, begrijp je dan niet? Hoe kon Lloyd dat weten? Als hij jou 's avonds al vertelde waar het snoer gevonden was, hoe kon hij dat weten Niemand van ons heeft '1 hem ver teld en hij heeft rechter Kent, noch Jackson daarna gesproken. Is het niet vreemd dat hij Maar Virginia had zich langzaam omgekeerd, tot ze haar vriendin in 'l gezicht zag. Ze was doodsbleek. Dacht je dan dat Lloyder iets mee te maken had? fluisterde ze. En Sylvia staarde haar met bran dende oogen aan en zei geen ja, en geen neen. Geen woord werd er meer tussclien hen gewisseld. Virginia stond lang zaam op en keek den tuin in. Ze trilde op haar beenen en na een oogenblik keerde ze zich om, en liep langzaam, met nietsziende oogen op 't hek toe. Haar gezicht was bleek en strak. Syl- De moordenaar is ontsnapt. Te Haiffa is een Arabier gedood bij een anti-joodsche betooging. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben de herleefde onlusten voortgeduurd. Vooral in Tel Aviv en te Jaffa was de toestand gespannen. In de laatste stad zijn bij botsingen even eens drie joden gedood en twee ge wond. Te Haifa hebben de brandstichters hun luguber bedrijf hervat; in de ha venwijk is aanzienlijke schade aange richt. DE POLITIEKE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Op plechtige wijze heeft bondskan selier Schuschnigg de leiding van het vaderlandsche front op zich genomen en in een toespraak den stichter van het front, Dollfuss, herdacht. Vervolgens dankte hij zijn voorgan- ger, vorst Starhemberg en de aftreden de leidende functionarissen. Vervolgens maakte Schuschnigg een reeks nieuwe benoemingen bekend. Guido Zernatto werd secretaris-gene raal van het vaderlandsche front. Baar Barenfels werd plaatsvervangend lei der van het front en Schmitz, de burge meester van Weenen, landsleider van Weenen. Tot leider der militie benoemde Schuschnigg zijn plaatsvervanger in de bondsleiding, vice-kanselier Baar-Ba- renfels. Wat de binnen- en buitenlandsche politiek aangaat, hierin zal geen veran dering worden gebracht. De protocol len van Rome blijven de basis der Oos- tenrijksche politiek, maar Oostenrijk wil bovendien met allen, die zijn vriendschap wenschen, in vrede en vriendschap leven. Ten slotte deelde Schuschnigg, nadat Zernatto eenige woorden had gespro ken, mede. dat Starhemberg, ter erken ning van zijn verdiensten voor het va derlandschef ront. het beschermheer schap wordt aangeboden van het moe- derbeschermingwerk van het vader landsche front. Mussolini heeft Schuschnigg tele grafisch geantwoord op de mededee- ling der kabinetswijziging in Oosten rijk. De duce gaf den bondskanselier de verzekering van zijn vriendschap pelijke gevoelens jegens hem en zijn Starhemberg, die vaak als bemidde laar tusschen Rome en Weenen op trad, heeft een hartelijk onderhoud met Mussolini gehad. Dit schijnt in verband te staan met de door Schuschnigg af gekondigde ontwapening van de Heim- W Het orgaan van deze partij heeft thans een ordewoord van Starhemberg gepubliceerd, dat aldus luidt: „Stand houden en één, getrouw en gediscipli- neert blijven! Leve de Heimatschutz en zijn Oostenrijk. Hieruit kan men concludeeren. dat Starhemberg met de nieuwe maatrege len van den bondskanselier niet zoo volledig accoord gaat, als uiterlijk schijnt. JAPAN STREEFT NAAR EXPANSIE. De toenemende spanning tusschen China en Japan, alsmede de verster king van de Japansche garnizoenen in Noord-China. hebben in buitenland sche en speciaal in Britsche kringen te Shanghai groote onrust veroorzaakt. Speciaal het voortdurend aanrukken van nieuwe Japansche troepen in N. China wordt als de voorbode be schouwd van een nieuwe Japansche expansie-manoeuvre. Op tal van plaatsen zijn militaire versterkingen aangebracht. De luitenant-generaal Itagaki te To kio zou besloten hebben: 1Versterking der Japansche strijd krachten in Mandsjoekwo, te beginnen met het volgende jaar. 2. Uitbreiding der Japansche mili taire luchtmacht in Mandsjoekwo. 3. Permanente handhaving der Ja pansche garnizoenen in Mandsjoekwo, inplaats van deze van tijd tot tijd te vervangen. 4. Het zenden van een millioen Japansche families naar Mandsjoekwo in 20 jaar tijds. 5. Afbakening van de grens tus schen Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo teneinde grensconflicten te vermijden. TSALDARIS OVERLEDEN. De voormalige Grieksche minister president Tsaldaris is Zondag aan een beroerte overleden. Zaterdagavond had Tsaldaris nog een bijeenkomst van de parlementen bijgewoond en toen de staatsman zich via stond ook op, liep haar achterna, maar hield toen in. Wat had 't voor nut? Ze kon nu niets voor Virginia doen, maar later zou zij het meisje, dat Jackson lief had, kunnen troosten, misschien nóg méér voor haar doen. Virginia haastte zich naar huis, haar hoofd warrelde van nieuwe ge dachten, nieuwe herinneringen, waar aan ze tot nu toe geen waarde had ge hecht. Lloyd's gezicht dien avond, toen hij 't haar verteld had, zijn mo- reele achteruitgang daarna. Was het mogelijk, dat hij iets wist van wat er dien avond gebeurd was, en waarvan hij niemand iets verteld had 1 oen had zijn agitatie natuurlijk geleken door 't nieuws, dat hij meebracht en Virginia was te ontsteld geweest, om verder op hem te letten. Virginia haastte zich voort. Ze kwam thuis, en hoorde van een der bedienden dat Lloyd nog thuis was. Ze snelde naar zijn kamer, klopte aan en trad binnen. Lloyd had den avond te voren voor zichzelf uitgemaakt, dat hij weer goed in orde was en toevlucht genomen tot het eenige middel, dat hem hielp ver geten. Nu lag hij daar, bleek en beve rig, 't licht, dat door de neergelaten blinden binnenkwam vervloekend en zichzelf beklagend. Zijn hoofd deed hem vreeselijke pijn, zijn hart bonsde op een manier, die hem angst aanjoeg. Hij wenschte, dat er iets was, wat l leven waard maakte, geleefd te vol den. Doch toen Virginia de kamer bin nen stormde, was hij een oogenblik stom van verbazing over zooveel bru taliteit. Lloydriep ze. Ik wensch, dat je me alles vertelt, van wat er dien avond bij de Monroe's gebeurd is. Lloyd's gezicht werd vaalbleek. W at bedoel je? slaagde hij er in te zeggen en zijn stem was niet meer dan een gefluister. Zijn hart bonsde zoo. 1 oen werd hij plotseling vuurrood. Ga mijn kamer uit! barstte hij uit. Ik heb je geen permissie gegeven om binnen e komen, wel? Maar hij had nu met een nieuwe Virginia te doen. Ze keerde zich van hem af, en trok een van de gordijnen op, zoodat 't zonlicht de kamer bin nenstroomde. Toen ze zich weer tot hem wendde, had haar gezich zoo n harde uitdrukking als hij er nog nooit in gezien had. Laat dat gordijn weer zakken sputterde hij en bedekte zijn gezicht met de handen. Virginia liep naar hem toe, bleef vlak bij het bed staan, en keek hem strak aan. Luister, zei ze, je moet me vertellen, wat je weet, van wal er dien avond voorviel. Haar stem was laag en toonloos. Lloyd zag haar aan en werd door doodsangst bevangen. Ikik heb het je al ver teld, toen ik dien avond thuis kwam Hoe wist je het? Lloyd's hart stond een moment stil, klopte toen weer heftig. Op zoo iets was hij niet voorbereid. En zijn hoofd deed hem zoo'n pijn, dat hij niet kon denken. Hij moest nu iets zeggen, om te voorkomen, dat de verdenking op hem zou vallen, maar wat moest hij zeggen? En zijn hart En hoe wist je het? herhaalde Virginia, maar nu brak haar stem haast. Lloyd vatte moed. Ga heen, riep hij Wordt vervolgd. opnieuw, en laat dat blind neer, /eg ik je! Virginia richtte zich op. Er lag on getwijfeld angst en ontzetting in haar broer's gezicht. Ze wist, dat hij geul noodig had gehad. Haar heele ziel vocht nu voor haar liefste. Zelfs haar broer scheen voor haar niet meer te bestaan, alleen de persoon, die iets van dien avond kon vertellen. Lloyd, fluisterde ze en ze Boog zich over zijn bed, tot haar groote oogen in de zijne schenen te branden. Lloyd, jij hebt het snoer weggeno men Hij schoof van haar weg, zonder zijn oogen af ten wenden. Wat had ze ontdekt? Wat kon ze weten? Maar hij kon op deze vragen geen antwoord vinden. Toen herinnerde hij zich Jack son's brief. Zou Jackson terug zijn? Had hij haar geschreven? Zou 't ecmg nut hebben te ontkennen? Als ze het toch wist? Maar Lloyd's hersens speelden hem parten. Hij kon niet denken.... Hij kon alleen maar liggen en haar aan staren tot hij door haar starren blik tot spreken gedwongen werd. Jackson heeft het je verteld, fluisterde hij. Virginia keek nog een oogenblik op hem neer, terwijl het licht in haar oogen verdoofde. LloydLloyd! kreunde ze. Toen keerde ze zich om, strompelde naar haar kamer en wierp zich met brandende oogen op haar bed, waar ze langen tijd bleef liggen. WaalwUbsche en Lmgstraatscbe Courant, Zich verzekeren bij een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF WILLIGEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD Z'JN? De „NOORD-BRABAND" betaalde in 1934 circa f 1.500 000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1