Plaatselijke Berichten Tiei Tweede Blad VVoensdag 20 Mei 1936 No. 41. De Echo van het Zuiden. FINALE Biljartkampioenscliapv.d, Langstraat. FRANS VAN HELVOIRT, Waalwijk COR QU1RIJNS, Capelle, CAFÉ „CITY" DE LUCHTBESCHERMINGS OEFENING IN BRABANT EN ZEELAND. Over het algemeen mag de medewerking der bevolking en de functionneering der verschillende diensten zeer goed genoemd worden. \Vij Brabanters zijn nu eenmaal te nuchter van aard om erg onder den in druk te komen van allerlei vermeende jampen en geënceneerde oorlogs-gru- welen. Vandaar dan ook dat de groote belangstelling waarin de luchtbescher- niings-oefeningen van j.l. Zaterdag zich mochten verheugen meer voortvloeide uit nieuwsgierigheid en de hoop bij de ze nieuwigheid van een of andere sen satie getuige te zijn. dan wel uit een serieus medeleven met den veronder stelden alarm-toestand. Frappeerend was in dit verband wel de wijze waarop de bevolking bijv. re ageerde op het sirene-geloei dat de komst der bommerwerpers aankondig de. In plaats dat iedereen in kelders of andere schuilplaatsen een goed heenko men zocht, zooals in oorlogstijd het ge val zou zijn, stroomde alles de straat op en liep te hoop bij de plaatsen waar de bommen hun gruwelijke uitwerking zouden toonen. Hier werd alle aange richte ellende en het gezwoeg der hulp- brigade's met een ijzige koelbloedigheid en soms met alleszins gerechtvaardigde vroolijke hilariteit gadegeslagen. Niettegenstaande deze zeer begrijpe lijke nuchtere opvatting mag de mede werking der bevolking, voor zoover die door de organisatoren der oefening verzocht was, n.l. de algemeene mede werking aan de verduisteringsproef, buitengewoon goed genoemd worden. De vliegtuigen die in den nacht over Brabant en Zeeland kruisten, hebben slechts zeer sporadisch een lichtpuntje kunnen ontdekken en vaak was oriën tatie zeer moeilijk en sommige plaatsen bleken geheel onvindbaar. Uit de voorloopige rapporten blijkt om dat de vlieqers de gebouwen der Centrale van de P.N.E.M. te Geertrui- denberg niet hebben kunnen ontdek ken, dat de gemeente Etten voor hen geheel onvindbaar was. Van de groote industriestad Tilburg werd slechts hier en daar een lichtje ontdekt; ook van de meeste andere steden en dorpen die qepasseerd werden kon hetzelfde ge zegd worden. Alleen Breda maakte een minder gunstige uitzondering hier op en had men van de stad der Kon. Militaire Academie niet verwacht dat de vliegtuigen hier zoo gemakkelijk tal van zeer kwetsbare punten konden ont dekken. In groote trekken kwam het verloop van den luchtraid hierop neer: Om 12 uur Zaterdagmiddag was de oorlogstoestand ingetreden en om 2.45 snorden de vijandelijke vliegtuigen over de streken. De noordelijke groep vloog over Vlijmen, Nieuwkuyk, Drunen. Waal wijk, Waspik, Raamsdonk, Geertrui- denberg (electrische provinciale cen trale), Made. Hooge-Zwaluwe, Zeven- bergschen Hoek, Zevenbergen, Wil lemstad, Moerdijk, Lage-Zwaluwe, Drimmelen, Geertruidenberg en Heus- den. De Zuidelijke groep nam de route Oirschot. Oisterwijk, Tilburg, Rijen Breda, Etten, Hoeven, Roosendaal (met zijn stationsemplacement tot hoofddoel), Wouw, Bergen op Zoom en zijn haven, Steenbergen, Ouden bosch, Terheijden, Oosterhout, Don gen en Kaatsheuvel. Om 10 uur des avonds werd een nieuwe aanval verondersteld. Een zware bombardeur bezocht Oirschot, Oisterwijk, Tilburg, Breda, Etten. Roo sendaal, Bergen op Zoom, Tholen. Steenbergen, Zevenbergen en Geer truidenberg. Voor wat de gemeente Waalwijk be treft, hadden de oefeningen van den Luchtbeschermingsdienst het volgende verloop: Middagoefening. Er werd verondersteld dat tijdens de middagoefening 4 bommen boven Waalwijk werden afgeworpen. Nadat de verschillende berichten de komst van de vijandelijke bombarde mentsvliegtuigen hadden aangekondigd kwam bij het Hoofd van den Lucht beschermingsdienst een melding bin nen, dat een bom was gevallen op de Ned. Herv. Kerk, waardoor in een zij vleugel van die kerk, alsmede in een daaraan* gebouwd huis een begin van brand was ontstaan. De brandweersecties Havenstraat en voorm. Besoijen werden er heen gedi rigeerd met de opdracht om te trachten den brand te blusschen met eenige stra len op de waterleiding. Eenige minuten daarna, tijdens het blusschingswerk, viel er echter een bom op ca. 200 meter vóór den brand. Het bleek een vrij groote brisantbom te zijn geweest, die een kuil in de straat had geslagen en de waterleiding had ver nield. Gebrek aan bluschwater noopte thans om de motorspuit van de brandweer centrale naar de plaats des onheils te zenden. Gelukkig was er niet ver van daan, n.l. in de haven, water verkrijg baar en gelukte het ten slotte den brand bij de Ned. Herv. Kerk te blusschen. De tweede bom viel, zooals gemeld, op straat en vernielde de hoofdbuis van de waterleiding, terwijl tevens het voorste gedeelte van een nabijstaande woning instortte (woning L. Zijlmans). Door de scherven werden eenige personen getroffen, die er ernstig aan toe schenen. Het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst zond naar de trefplaats een gasverkenner om zekerheidshalve de al of niet aanwezigheid van gas vast te stellen. Tegelijkertijd zorgden de Ge meente Licht- en Waterbedrijven voor de afsluiting van het getroffen gedeelte van de hoofdbuis (op veiligen afstand). Nadat bericht was ingekomen, dat er geen gas aanwezig is, zond het hoof^ van den Lbd. door den Geneeskundigen dienst de noodiqe geneeskundige hulp en personeel E.H.B.O., terwijl de Ge meente Licht- en Waterbedrijven en Gemeentewerken opdracht ontvingen tot het zenden van een technische her- stellingsploeg en een opruimingsploeg om de noodige herstellingen en egali satiewerkzaamheden uit te voeren. De beide voorvallen noopten tot het nemen van den maatregel om het ver keer ter plaatse stop te zetten en tijdens de reddings- en herstellingswerkzaam heden om te leiden, waartoe de politie, gesteund door burgerwachtleden het noodige verrichtte. Intusschen kwam tot overmaat van ramp bericht binnen dat een bom was gevallen in de Julianastraat. Het projectiel sprong met een eigen aardige zwakke knal uiteen en ver spreidde een langzaam optrekkende nevel. De daarheen gezonden gasver kenner constateerde mosterdgas, waar op aangevangen werd met de ontsmet- tingsploeg (allen voorzien van gasmas kers),- terwijl de politie onverwijld de straat aan weerszijden afzette en alle lemmerde. De geneeskundige dienst ontving opdracht om het noodige te verrichten ter ontsmetting en verdere behandeling van eventueel met gas besmette perso nen, waartoe deze personen werden vervoerd naar de localiteiten in de stationsstraat, aangewezen voor de ontsmetting en verzorging van gaszie- ken. Tenslotte bleek een vierde bom te zijn gevallen op een alleenstaande wo ning aan het Laageinde. De brandweersecties Putstraat en \oorm. Baardwijk zagen kans om met eigen middelen den brand tijdig te blus schen. De publieke belangstelling was op al deze plaatsen bijzonder groot en ge constateerd kon worden dat de ver schillende hulpdiensten zich met toewij ding van hun taak kweten. Jammer alleen dat de waarschuwing aan de bevolking, door middel der fa- brieks-sirenes, dat vijandelijke vliegtui gen naderden, pas gehoord werd, toen het vliegtuigeskader reeds boven de gemeente was verschenen. Er was be richt ontvangen dat te 14.52 de vlieg tuigen Helmond gepasseerd waren in de richting Tilburg, waaruit men moest afleiden dat de route nog niet over de Langstraat zou gaan, tot plotsel.ng te 14.57 het eigen ontvangst-apparaat van den luchtbeschermingsdienst het be richt ontving dat de vliegtuigen Den Bosch passeerden in Westelijke rich ting. Zeven minuten later arriveerden zij reeds boven onze gemeente en hoe snel de allarmeeringsdienst ook in werking werd gesteld, deze enkele mi nuten waren toch te kort om nog vóór de aankomst der vliegtuigen de geheele bevolking te kunnen waarschuwen. Ook toen om 4.15 de torenklok aankondigde dat het gevaar voorbij was, kwamen eensklaps vijf vliegma chines opduiken en begonnen tegelijker tijd de sirenes voor luchtgevaar te waarschuwen! Door deze ervaringen geleerd, gaf het hoofd van den L.B.D. des avonds tijdiger de bevolking kennis, n.l. toen de vliegtuigen gemeld werden boven Helmond, richting Oirschot. Ditmaal echter namen zij wel de route over Til burg—Breda—Roosendaal en schijn baar door het oponthoud dat zij had den vanwege de moeilijke oriënteering boven het verduisterde gebied, hebben de vliegtuigen niet het geheele traject vóór het vastgestelde einde van de oe fening (23.15) kunnen beëindigen en toen zij eindelijk omstreeks dezen slui tingstijd onze plaats uit Westelijke richting begonnen te naderen, werd de oefening als geëindigd beschouwd, met de vermelding dat de vliegtuigen nabij Keizersveer waren neergeschoten. Een groote tegenvaller intusschen voor de Waalwijksche bevolking, die, belust op een beetje sensatie als ver goeding voor de medewerking aan en de ongemakken van de verduisterings proef, in dichte drommen stond te wachten op de dingen die komen zou den. Ook voor den commandant van den L.B.D. den heer v. Vliet, met zijn staf van helpers en hulp-colonnes was het zeker een teleurstelling dat na zoo lang wachten ten slotte nog geen vlieg tuig boven Waalwijk verscheen om aan de plaatselijke oefeningen meer werke lijkheidscachet te geven. Niettemin werden de gemaakte voor bereidingen ten slotte toch maar benut voor een goede oefening voor de aan gewezen hulpdiensten en terwijl de klokken begonnen te luiden ten teeken dat het luchtgevaar geweken was, werd de brandweersectie Stationsstraat ge- allarmeerd voor een brand, veroor zaakt door een bom nabij 't slachthuis, dus in de dichtbevolkte St. Antonius- straat. Met eigen middelen kon men de brand niet meester worden. Er bestond gevaar voor aantasting van belendende woningen. De brandweercentrale werd met groot materiaal naar den vuurhaard ge zonden. De geneeskundige dienst zond een reddingsploeg, terwijl de naburige E.H. B. O.-post St. Crispijnstraat voor eer ste hulpverleening werd opgeroepen. De politie verrichte het noodige om het publiek op afstand te houden om het blusschingswerk en reddingswerk ongestoord te kunnen doen plaats vin den. Tijdens het blusschingswerk bleek dat er een kabelstoring was ontstaan, waardoor het betreffende deel der ge meente zonder electriciteits-toevoer komt. Nadat de reparatie der verbrande kabelaansluiting was geschied kon de storing worden opgeheven. Een groote menigte was getuige van deze nachtelijke slot-apotheose. king te verkrijgen tot verbetering. Deze verklaarde zich daartoe gaarne bereid en stelde zich in verbinding met de desbetreffende afdeeling in Utrecht, waarvan hij, na onderzoek ter plaatse, bericht ontving dat voorzie ning zou worden aangebracht. En thans is de voorziening getrof fen, zooals de stationchef dezer da gen aan 't bestuur van Waalwijks Be lang kon inededeelen. Wij hebben eens een kijkje geno men en kunnen beamen dat de entreé er nu werkelijk keurig uitziet met z'n greenen houten vloer, z'n keurige lambriseering enz., zoodat liier een werkelijke verbetering en verfraaiing heeft plaats gehad, wat door vreem deling als inwoner zeer zal worden op prijs gesteld. Wij mogen zeker een woord van lof brengen aan den heer stationchef al hier voor z'n volledige medewerking waardoor deze verbetering zoo spoe dig haar beslag kreeg. Wij hopen, met den stationchef, dat nu ook veel meer reizigers dezen ver beterden uitgang zullen passeeren! Heden Woensdagavond om half negen tegen Partij van 300 punten. H. DE RUIJTER, Waalwijk GESLAAGDE MUZIEKAVOND. EXAMEN LEERMEESTER-GEZEL. Bij het Maandag te Amsterdam van wege de Centrale Leerlingen-Com missie in de typografie gehouden examen voor Leermeester-gezel (zet ter) slaagde o.m. de heer A. Kerkhof werkzaam ter drukkerij van ons blad. Aan dit examen namen deel 12 gezel len, waarvan slechts 5 slaagden. Ge slaagde genoot zijn schriftelijke op leiding voor dit examen van den heer Joh. Leenders, leeraar N.O. Eindho ven. ST. CRISPIJN. Het programma van 't openings concert van 't seizoen dat de harmo nie St. Crispijn morgen op uitnoodi- ging van Waalwijks Belang geeft, luidt als volgt 1. Unter dem Siegesbanner, Marsch F. v. Blom. 2. Le Rocher Fantóme, Ouverture F. Popy. 3. La Cité Meurtrie, Ouverture Dramatigue A. L. Doyen. 4. Légende Héroïque, L. Reynaud. Pauze. 5. Le Gamin du Paris, Marsch Ernest Rubin. 6. Concert-Aria voor Clarinet, Bergson (I)oor den heer A. Dalleu). 7. Donausagen, Wals J. Fucik. 8. Cavalerie Légere, Ouverture Suppé. 9. Le Comtois, Pas-redoublé, L. Mrogenthaler. Aanvang ten 8 uur. WINKELSLUITING. Hedenavond, op den dag voor He melvaart, mogen de winkels tot 10 uur geopend zijn, mits morgen de ge wone Zondagssluiting wordt toege past. Wil men echter hedenavond om 8 uur sluiten, dan mag men de zaak morgen den heelen dag tot 8 uur ge opend houden. De volgende week mogen de win kels op D.onderdag, Vrijdag en Zater dag, dus de drie dagen voor Pinkste ren tot 10 uur geopend blijven; op 2en Pinksterdag tot 9 uur 's avonds. STATION S. S. In een der laatste algemeene ver gaderingen van Waalwijks Belang, wees de heer Rox op den slechten toe stand van den in- (uitgang) naar en van 't perron aan het Station S. S. al hier, met verzoek aan 't bestuur om moeite te doen om daarin verbetering te brengen. De vergadering ging daarmee ac- coord en 't bestuur, dat deze opmer king geheel beaamde heeft zich ge wend tot den heer Schotema, sta tionschef alhier om zijne medewer- In de goed bezette achterzaal van Hotel Verwiel werd, op initiatief van den bekenden klavier-leeraar, den heer Jan Verhoeven een muziekavond gehouden. Louise Sars, Alda Hooymaayer, Nelly de Kort en Dini van Helvoirt, allen leerlingen van den heer Jan Verhoe ven gaven enkele succesvolle piano- soli. Het optreden van het kinderkoortje, dat met liederen en muzikale voor drachten deels gecostumeerd voor den dag kwam, was eveneens een succes. Men kan merken dat de kinderen, in vergelijking met een vorige uitvoe ring, werkelijk zijn vooruitgegaan, wat lossere en meer vrije voordracht betreft. De bekende radio-zanger Gerard Holthaus uit Rotterdam, heeft zijn medewerking op dezen avond verleend met enkele liederen zooals recital en aria uit Un Ballo in Maschera van Verdi en enkele liederen van Carl Bohm en Ernst Ball. De allerkleinsten van het kinder koortje hebben vervolgens een zeven tal eenvoudige liedjes ten gehoore ge bracht, hetgeen hij het publiek hijzon der in den smaak viel. Na de pauze werden pianosoli, ouatre mains en six mains gegeven door Gootje van Gent, Nel en Wil V er- hoeven, Dini van Helvoirt en Nelly de Kort, terwijl Gerard Holthaus volks liederen, waarvan eenige gecompo neerd door Jan Verhoeven, voordroeg en het kinderkoortje den avond sloot. De heer Jan Verhoeven, die zich dezen avond wederom als een be kwaam muzikale leider heeft getoond, heeft alle succes van zijn werk. Ver melden wij nog, dat de meeste liede ren door hem bewerkt werden. 's Namiddags om 7 uur brengen de zangvereenigingen „Hallelujah" en „Vooruitgang zij ons doel" en de Har monie St. Crispijn het echtpaar een serenade. Om acht uur vangt de feestavond aan in het gebouw aan de Haven van de heeren Timmermans, die gratis een groot lokaal afstonden, welke door het feestcomité tot een gezellige feest zaal is omgetooverd. Talrijke voordrachten, liederen en tooneelstukjes staan op het program ma. Tegen een kleine vergoeding kan men den tekst bekomen der liederen, welke samengesteld werden door den heer Hein Schouten, den ons allen wel bekende, die zich ook bij vorige gele genheden op dergelijke wijze zoo ver dienstelijk maakte. Het belooft een gezellige en amu sante feestavond te worden, de clou van den dag welke bij de gouden ju bilarissen zeker lang in aangename herinnering zal blijven. DWARSLIGGERS VERBRAND. Vermoedelijk door neervallend vuur uit voorbijrijdende locomotieven ge raakten vannacht een zestal dwars liggers der spoorlijn vlak bij het sta tion in brand. Het vuur werd spoedig gebluscht. VERREGAANDE BALDADIGHEID De baldadigheid onzer jeugd, waar over wij reeds herhaaldelijk klachten vernamen, schijnt over de hand toe te nemen. Thans zijn op de etalageruiten langs Markt en Stationsstraat met een hard of snijbaar voorwerp diepe zigzag krassen gemaakt, letters en cijfers er ingekrast op een wijze dat 't niet te herstellen is. Bij Adelberg, Speet, Kofa, van der Hammen enz., enz., zijn de winkel ramen ernstig beschadigd. De politie stelt een nader onderzoek in en 't is te hopen dat men eens een ernstig voorbeeld kan stellen. Voorts berichte men ons nog dat bij perceel 100 Besoijcnsche straal liefst 12 betonpalen met draad zijn vernield! Afvillen en inkerven aan boomen, vernielen van afsluitingen en hagen is blijkbaar tegenwoordig een dagelijksch werk! P.T.T.-dienst op Hemelvaartsdag. Het P.T.T.-kantoor is op Hemel- vaartdag opengesteld als op Zonda gen. Er vindt geen bestelling plaats. Correspondentie kan kosteloos worden afgehaald van 8.309 uur. GOUDEN BRUILOFT MULLER—VUISTMAN. Zooals wij reeds meermalen aange kondigd hebben zal het echtpaar H. Muller-Vuistman, wonende te v.m. Besoijen, a.s. Zaterdag zijn gouden huwelijksfeest vieren. Het feestprogramma vermeldt voor eerst een H. Mis, welke in de kerk van O. L. Vr. Onb. Ontv. te v.m. Besoijen wordt opgedragen en door het echt paar en familie, welke in auto's wor den afgehaald, zal worden bijgewoond. Na deze kerkelijke plechtigheid zul len de bruidjes de gouden jubilaris sen huldigen. Om 12 uur wordt de receptie ge houden der Comité-leden. De heer W. de Graaff zal als hun voorzitter het cadeau van de buurtbewoners aanbie den. DE WETHOUDERS-VACATURE IN DEN BOSCH. Naar wij vernemen, heeft de secre taris van de R.K. Raadsfractie aan de andere fracties meegedeeld, dat Mr. C. Ivruse haar candidaat is voor de wet houdersverkiezing, voor den gemeen teraad. WEGGELD. Met 1 Mei j.l. is het nieuwe dienst jaar voor het weggeld aangevangen. Naar wij vernemen zal worden be gonnen met de controle op de weg- geldkaarten. Men zorge er dus 'voor zijn rijkaart steeds hij zich te hebben. Over het afgeloopen jaar 1935/193G werden volgens bekomen inlichtingen zeer veel processen-verbaal opge maakt. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN DEN PROVINCIALEN WEG LANGE WEGZEVENBERGEN De afdeeling Wegen en Verkeer van den BBN deelt mede, dat, blijkens be kendmaking van het Provinciaal Be stuur van Noord-Brabant, de provin ciale weg tusschen Langeweg en Ze venbergen tijdelijk gesloten zal zijn ten aanzien van het verkeer in beide richtingen met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en bespannen rij- en voertuigen. De tijdelijke afsluiting geschiedt we gens het uitvoeren van vernieuwings- werken aan den duiker nabij k. m. 5,900. De weg wordt gesloten met ingang van 18 Mei 1936, de sluiting duurt voort, totdat de werkzaamheden de sluiting niet meer vorderen. Gedurende de sluiting zal het ver keer worden omgeleid vanaf Lange weg over den Zuiddijk naar Zwarten berg en vandaar over den Hazeldonk- schen zandweg naar Zevenbergen en omgekeerd. De afsluiting van den weg en de omleiding van het verkeer zul len door borden worden aangeduid. STREEKPLAN-COMMISSIE OOST-NOORD-BRABANT. Op Maandag 18 Mei werd in het gouvernementsgebouw te 's Hertogen bosch een vergadering gehouden van de Streekplancommissie die haar zorg over het Oostelijk deel der provincie Noord-Brabant uitstrekt. De vergade- ring werd bijgewoond door een hon derdtal vertegenwoordigers der be trokken gemeenten. Omtrent den bouw- en welstands- i. mm*

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5