Nieuws uit de Langstraat en Omgeving eiondheid DRUNEN Voor Uwe DUSSEN. EETHEN. GEERTRUIDENBERG, HERPT. HEUSDEN. BEGRIJPT HET BELANG ..DE EGHO VAN HET ZUIDEN Aspirin INWERKINGTREDING VAN DE HUISARBEIDSWET. Verschenen is Staatsblad no. 881, bevattende een Koninklijk hesluit van 6 Mei, hetwelk bepaalt, dat met ingang van 1 October 1936 de Huis. arbeidswet-1933 in werking treedt. VESTIGING IN HET KLEIN BEDRIJF. In 1934 gingen er uit den mid denstand dringende stemmen op om een tweejarigen spertijd voor de vestiging van nieuwe middenstands- bedrijven in afwachting van de in werkingtreding van vestigings— eischen. Inmiddels gingen er twee jaren voorbij en er kwam geen spertijd. Er kwam wel een wetsont werp lot regeling van de vestiging in het kleinbedrijf, waarbij eischen van bekwaamheid en financieele draagkracht worden voorzien. Het behoefte-element is er echter uit geweerd en hel was juist dit element, dat onmiddellijk een regeling vroeg, want de roep om den spertijd is uit nood geboren. Wonderlijk is het dan ook niet, dat sommige gemeen tebesturen er toe kwamen eigen ver ordeningen te ontwerpen om de overbezetting in het winkelbedrijf tegen te gaan, althans verdere uit breiding aan banden te leggen en de gemeente Amsterdam heeft on- langs de regeering te kennen gegeven, dat h i. het behoefte element in de wet dient te worden opgenomen. Nu heeft ook mr. F. Bach in «De Gemeenteraad» een artikel aan deze materie gewijd, waarin hij stelt, dat het aanhangige wels- ontweip nog een gemeentelijke ver ordening toelaat, waarin brar.che- gewijs met het behoefte-element wordt rekening gehouden, echter niet door het verleenen van indi- vidueeie concessies, maar door tij delijke algeheele schorsing der ves tigingen, alles in afwachting van de doorvoering der vestigingseischen krachtens de nieuwe wet Er is echter ook iets voor te zeggen, dat de mogelijkheid van deze schorsin gen na doorvoering der vestigings eischen moeten blijven bestaan en dat zij dan diene te worden vast gelegd in de wet zelf. Want als de koopkracht van het publiek blijft dalen, zullen de vestigingseischen betreffende vakbekwaamheid en financieele draagkracht den mid denstand toch geen gezonder en krachtiger bedrijf kunnen gaian- deeren, en zelfs wanneer een even tueele verandering in de economi sche politiek dize koopkracht aan merkelijk zou verruimen, zal het nog altijd kunnen gebeuren, dat een of andere bedrijfstak plaatselijk aan een spertijd behoefte heeft. AGENDAPUNTEN VOOR DE RAADSVERGADERING. Door een zevental leden van den raad is aan het college van Burge meester en Wethouders 't volgende schrijven gericht: Aan de WelEd. Achtbare bleeren Burgemeester en Wethouders aan Drunen. WelEd. Achtbare Heeren, Ondergeteekenden alle raadsleden der gemeente verzoeken Uw college de volgende punten op de agenda voor de e.v. vergadering te willen plaatsen 1. Elke maand worde minstens eenmaal v&rgaderd door de ge meenteraad, speciaal in de eerste week der maand 2. Herbenoeming met tegencan- didaten voor de aftredende bestuurs leden der gemeentel. Vakschool. Deze aftreding moet periodiek plaats vinden, waarvan de tijd reeds lang verstreken is. 3. Benoeming van drie leden uit den raad voor commissie van bijstand voor onderhoud en ver nieuwing der wegen in de ge meente. Hoogachtend. w. g. H. de Wijs, M. Klerks, R. v. Drunen, J. Vugts, L. v. Herpt, M. v. Oers en P. de Baay. Naar aanleiding van dit indienen der punten hehben wij een onder houd gehad met een der adressan ten. die ons in den breede uitzette de reden, waardoor zij zich genood zaakt voelden om een drietal pun ten ter plaatsing te verzoeken op -de agenda. Wij laten hier de feiten volgen waarmede de adressanten hun han delwijze motiveeren. Punt 1 vindt zijn oorzaak in de afspraak of i.d die reeds eerder gemaakt werd om maandelijks te vergaderen, doch waar niet de hand aan gehouden is. Zij beroepen zich dus hiermede op een gemaakte afspraak. (Uiteen der raadsvergaderingen herinneren wij ons nog een dergelijke vraag, waarop door den voorzitter geant woord werd, dat aldus was afge sproken, maar dat men niet iedere maand agendapunten bad, die van dien aard waren, dat daarvoor een vergadering belegd moest worden. Red.) Punt 2. De vakschool is in 1933 overgegaan in beheer der gemeente, waarbij volgens onze zegsman een bestuur over die inrichting werd aangewezen, waarvan de leden om de twee jaar periodiek moeten aftre den. Daar deze periodieke aftreding reeds lang verloopen is, wenschen zij een herbenoeming met tegen- candidaten van de aftredende be stuursleden. (Wij zijn steeds de meening toe gedaan geweest, dat het bestuur der school gevormd werd door het gemeentebestuur, terwijl hier alleen sprake is van een commissie van toezicht. Red Punt 3. Bij de plaatsing van dit punt op de agenda hebben de adres santen zich voorgesteld ohi een commissie te benoemen, die toezicht houdt op de verbetering en ver nieuwing der wegen in deze ge meente. Zij motiveeren deze instelling van een commissie als volgtDe Keiweg werd voor één jaar reeds prachtig verbeterd, maar is nooit volledig afgewerkt, terwijl reeds andere minder belangrijke wegen lotaal werden vernieuwd en afgewerkt o.a. Scheiding en Dijkeind in Elshout. Deze commissie van bijstand zou daarom meer systematisch en zeker niet eenzijdig te werk willen gaan aldus werd ons medegedeeld door een der adressanien. Evenals vele inwoners van Drunen zien ook wij het verloop van deze dingen met spanning tegemoet. ONGELUKKIGE VAL. Mej. C. v. d Sanden kwam met haar fiets te vallen, doordat waar schijnlijk de bagagedtager tusschen de spaken van 't voorwiel was ge komen. Zij bleef bewusteloos liggen en liep vrij ernstige verwjndingen op aan gezicht en handen en moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. BILJARTEN. BJC speelde een match tegen het Groene Pommeransje te Kaatsheuvel met de volgende uitslag: B J. C. J. van Delft 100 Lambregts 100 Van der Wiel 100 Brok 400 Totaaal 400 «'t Pommeransje.» Vissers 25 v. Rooij 28 Brouwer 63 Muskens 41 Totaal 127 BJC behaalde een schitterende overwinning met 243 punten en daarbij een gemiddelde van 5,5 punten. HET ZWEMBASSIN IN DE „LANGE WIEL". Zijn wij goed ingelicht, dan heb ben de heeren Timmermans hunne toestemming gegeven aan de nieuwe zwemvereeniging om in de «Lange Wiel» een zwembassin in te richten. Wanneer hier werkelijk iets goeds wordt gemaakt, dan kunnen wij deze voortvarendheid ten zeerste toejuichen en dit als voorbeeld stellen van de vele andere dingen, die er in Drunen nog op te knappen zijn. VERGADERING R.K.W.V. De R.K.W.V. komt Donderdag avond om half 8 bijeen in de zaal der meisjescongregatie. Daar zal als spreker optreden de heer Hoogers uit Den Bosch. Spreker is voornemens een dui delijke uiteenzetiing te geven om trent steunregeling en werkver schaffing. De werkverschaffing. In ons blad van Zaterdag j.l. plaatsten wij een bericht omtrent een ministrieele beslissing die een verlenging inhield van den duurder werkverschalfing ter plaatse. Th:>ns is ons gebleken, dat dit bericht op een misverstand berust onzerzijds omdat wij hier zijn af gegaan, op onofficieele mededee- lingen daaromtrent Wij herstellen bij deze gaarne de begane fout en kunnen daaraan toevoegen, dat voor Drunen per 1 Juni het z.g. roulee- ringssysteem van kracht zal worden, waardoor de arbeiders der werk verschaffing in de steunregeling zullen worden opgenomen. Wij vernemen thans ook, dat de werkzaamheden aan de Diiewielen. die in werkverschaffing worden uit gevoerd hun voltooiing naderen en men daar deze week mee hoopt klaar te komen. Dit komt dus heel juist overeen met 't voorgaande. Bondsconcours te Drunen. Zondag hield de bond van hand boogschutterijen haar bondscon cours op de banen van de «Wets- zonen» gevestigd in cafe Pullens de Wit, alhier. Om drie uur werd het concours geopend door den heer W. v. Sprang uit Vlijmen, den voorzitter van den bond van handboogschutterijen «Gezellig Samenzijn». De uitslag is als volgt Eerste zestallen Éere prijs «De Wetszonen», Dru nen 108 punten; eerste prijs «Een dracht maakt macht», Baardwijk 102 punten; 2de prijs: «Ons Ge noegen», Herpt 96 punten 3de prijs: «Constantia», Drunen 87 punten 4de prijs: «Buiten Verwachting», Vlijmen 63 punten; 5de prijs «Vic toria», Elshout 63 punten 6de prijs «Claudius Civilus», Haarsteeg 60 punten. Kampioen werden «De Wetszo nen», Drunen met 36 punten. Het Koningskruis werd behaald door G. v d. Sanden «Victoria», Elshout met 24 punten; het Eere- kruis door A. de Wilt «Ons Genoe gen», Herpt met 25 punten. Tweede zestallen lste prijs: «Constantia», Drunen 77 punten; 2de prijs: «De Wets zonen», Drunen 69 punten; 3de prijs: «Eendracht maakt macht», Baardwijk 60 punten. Het Eereteeken werd behaald door J. de Brouwer van «De Wetszonen», Drunen met 17 punten debestuurs prijs doorA. v. Delft «Constantatia», Drunen met 18 punten; de wissel beker kwam in het bezit van «Con stantia» te Drunen met 97 punten. Door den heer v Sprang werden na afloop der wedstrijden de prijzen u tgereikt. Het is ons echter opgevallen, dat met de nieuwe leiding die er in den bond is gekomen, als ware nieuw leven in de gemoederen is geblazen, want alles bij een was het een buitengewonegezeiligedrukte bij dit concours. ELSHOUT. Mariavereering. Ook Zondag was voor Elshout een drukke dag Om zeven uur kwamen reeds de H. Familie en R. K. Werkliedenvereeniging uit Baaidwijk, vergezeld van de har monie St Jan ter bedevaart. Ook was aanwezig de dames-gymnastiek- vereeniging O R.O.V A. uit Waalwijk Om 9 uur werd een plechtige H. Mis opgedragen voor de leden dei- processie uit Waspik, bestaande uit Jonge Wacht erwJonge Werkman. In den namiddag kwamen de Jonge Wachten en congregaties uit Drunen en Besoijen en de K. J. V. uit Dinther. Dinsdagmorgen werd om 9 uur een plechtige H. Mis opgedragen voor de processie en H. Familie uit Nieuwkuik, welke na de H.Mis naar de kapel trok. Om 11 uur werd eveneens een plechtige H. Mis gecelebreerd door een Eerw. pater voor de studenten van het missiehuis van Kaatsheuvel waarvoor in de namiddag om 3 uur een H. Lof werd opgedragen. He ienmorgen bracht de processie uit Hernen een bezoek aan de Wonderbare Moeder en werd voor hun een H. Mis opgedragen. A.s. Vrijdag zullen de leeraren en studenten van de R K. H. B. S. en R.K. H. H. S. te Waalwijk naar hier komen en zal door den ZeerEerw. Heer van Rooij, moderator van voornoemde colleges een H. Mis worden opgedragen. Zondag 31 Mei is »Onze dag» voor Elshout, omtrent de regeling hiervan komen wij nader terug. Voor een prikkie. Dinsdag ging de afslag van de kapitale villa van de erven van J. steeds het goede en het beste, daarom alleen van Loon. De inzet was f2000.— en voor f3300.werd de villa het eigendom van P. van Loon. Vergadering van den Raad der gemeente Dussen op Vrijdag 29 Mei 1936 des n.m. ten 7 ure (z.t.). Agenda: 1Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Vaststelling kdhier hondenbelas ting 1936. 3. Vaststelling begrootingswijziging 1935. 4. Vaststelling begrootingswijziging 1936. 5. Aankoop land Rommegatsche Dijk 6. Reclame vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. 7. Tegemoetkoming artikel 13 der L. O. Wet 1920. 8. Vaststelling voorschot ingevolge artikel 101 der L. O. Wet 1920. Zaterdag 23 Mei j.l. herdacht de Eerw. Zuster Augustinus in 't klooster te Dussen-Hank, den dag waarop zij voor vijf-en-twintig jaren in 't klooster hare intrede deed. In de gehouden vergadering der konijnen- en pluimvee-fokvereeniging ..Onderlinge Strijd" in café C. v. Din- teren, werd besloten deel te nemen aan den jonge dierendag te Waalwijk op 14 Juni a.s. met een zestal inzendingen. Als keurmeester zal fungeeren de heer Dekker uit Zaandam. Tevens werd op deze vergadering besloten toe te treden tot den landelij- ken bond voor Kleindierteelt. Ter vergadering werden een twee tal nieuwe leden geïnstalleerd, waar door 't ledental is gestegen tot 25. Op 21 Mei j.l. herdacht het echt paar J. Walraven-Meijers den dag waarop zij vóór veertig jaar in 't hu welijk traden. Door de fanfare ,,Wil- helmina" alhier werd den jubileerenden een serenade gebracht. HANK. Dezer dagen werd een 2-jarig kindje van v. d. P. alhier, door een hond waarmede 't aan het spelen was aangevallen. De hond beet haar zoo ernstig in een der beentjes, dat de hulp van Dr. van Vuuren uit Dussen moest worden ingeroepen, die de wonde ge hecht heeft. Hemelvaartsdag des v.m. om 10 uur reed de heer H. van Lier met zijn motorrijwiel over den Buitendijk geheel rechts van den weg. Van de tegenover gestelde richting geheel links van den weg kwam per rijwiel aangereden een zekere S. alhier, die pardoes tegen het motorrijwiel opreed. S. kwam op den weg te vallen en werd op verschillen de plaatsen aan zijn hoofd geblesseerd. Dr. van Vuuren uit Dussen heeft hem ter plaatse verbonden, waarna hij naar zijn woning is vervoerd. Motorrijwiel en fiets waren beiden zwaar bescha digd. Veldwachter Weller, die spoedig ter plaatse was, maakte van het ongeval proces-verbaal op. Hier ziet men weer eens tot welke ongelukken of het kan komen, als men de^regels van den weg, in dit geval door 't links rijden van een wielrijder, niet opvolgt. GENDEREN. Alhier heeft zich gevestigd dokter K. Boer uit Hilversum, aan het adres G. van der Beek IGzn. Door de duisternis misleid ge raakte de landbouwer J. in een vliet. Door het niet verliezen van zijn tegen woordigheid van geest, kwam hij er met een nat pak en een gebroken wiel af. Vrijdagavond j.l. is in deze ge meente op 54-jarige leeftijd na een langdurig lijden overleden het lid van den gemeenteraad, de heer M. J. Tim mermans. De heer Timmermans was vanaf September 1919 lid van den raad der gemeente Geertruidenberg en verte genwoordigde de Vrijzinnig Democra tische Partij van welke kiesvereeniging hij voorzitter was. Verder was de heer Timmermans voorzitter van het concertcomité, voor zitter van de Sociëteit S.T.I.K., lid van het Oranje-Comité, terwijl hij vele jaren consul van den A.N.W.B. en bestuurs lid van de Geertruidenbergsche zwem- club was. De overledene was naast een geacht ingezetene een steunpilaar in verschil lende instellingen en in de hiervoor ge. noemde vereenigingen, alsmede een zeer bekwaam raadslid. Zijn adviezen waren steeds goed overwogen en nut tig en werden op aangename wijze ken. baar-gemaakt. Hij is'thans heengegaan, de populair figuur van den Berg. Zijn voorbeeldige inspanning, zijn werken voor de ge. meenschap, zijn joviale hartelijke 0ni. gang, zullen lang in de herinnering blij. ven. Dinsdagmiddag om 12 uur had on- der zeer groote belangstelling de ter- aardebestelling plaats op de begraaf, plaats van de Ned. Herv. Gemeente al- hier. Een tiental kransen dekten de baar. Aan het graf werd achtereenvolgens gesproken door Ds. Zuurdeeg, J. M~ Lucas, burgemeester Bianchi en den heer Offermans. Een familielid dankte voor de iaat. ste eer den doode bewezen. Ter vervulling van de plaats, opengevallen door het overlijden van den heer M. J. Timmermans, is door den voorzitter van het Centraal Stem. bureau benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad, de heer C. C. H Boon. Maandag 25 dezer had alhier de stemming plaats ter verkiezing van de leden van de commissie uit de ingeze tenen als bedoeld bij art. 158 der ge. meentewet (zgn. Dubbele Raad). Uitgebracht werden 1164 stemmen waarvan 65 van onwaarde. Op de lijst der R.K. Staatspartij wer den uitgebracht 841 stemmen. Deze partij verkreeg zes zetels. Gekozer werden de heeren H. Allard Jr., J. Dir ven, N. H. A. Meijers, J. J. Staal, A Mulders en A. J. Sandbergen. Op ae lijst der Vrijz. Democraten werden uit- gebracht 144 stemmen. Deze partij ver kreeg een zetel. Gekozen werd de heer H. K. Nederlof. Op de lijst der Chr. Historischen et Anti-Revolutionnairen werden uitge bracht 50 stemmen en op de lijst dei S.D.A.P. werden uitgebracht 64 stem men. Beide laatste partijen verwierven geen zetel. De katholieken hebben du- een zetel meer als in den raad, terwijl de S.D.A.P. thans geen zetel verwierf Op de lijst der S.D.A.P. werden onge veer 100 stemmen minder uitgebracht als bij de laatst gehouden gemeente raadsverkiezing. 127 kiezers waren niet opgekomen. Voor de Evangelisatie Eben Haè zer te Raamsdonksveer hoopt Zondac (le Pinksterdag) en Maandag (2e Pinksterdag) resp. om 9,30, 2 en 2 uu: voor te gaan de heer Paul uit Bent huizen. Op 13 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer A. M. Buijs Luttelherpt, werd gekozen als lid var het Dagelijksch Bestuur van het water schap „Herpt en het Herptsche Veld' Naar wij vernemen ligt het in de be doeling in verband hiermede de jaar vergadering te houden op 12 Juni a.s. De Chr. Jongelingsvereeniginc ,,Eben Haëzer" bezocht per autobu; den Bondsdag van het Ned. Jongelings verbond te 's-Hage in het gebouw voo: Kunsten en Wetenschappen. Na afloop volgde een tocht naar scheveningen. Ten hoogste voldaan keerden aller 's avonds hier terug. Onder leiding van den Eerw. heer Kapelaan hielden de leden der groote en der kleine H. Familie, de R. K Werkliedenbond en de jongens van 't Patronaat een bedevaart naar Elshout. waar na een generale H. Communie 'n bezoek werd gebracht aan 't kapelleke van O. L. Vrouw. Te circa kwart voor 9 werd een gezongen H. Mis opgedra gen door Kapelaan Maas, waarna men zich huiswaarts begaf onder de toonen der R.K. fanfare. De kermis, die met Hemelvaarts dag onder ellendig slecht weer inzette, zoodat het dien dag niet. veel was, is later nog meegevallen. Ze heeft een kalm verloop gehad, hoewel het b.v. Zondag zeer druk was. De caféhouders die gelegenheid tot dansen gaven, heb ben het oudergewoonte druk gehad. Zaterdag had bij de Kon. Erk Scherpschuttersvereeniging het jaar lijksche Koningschieten plaats op den boojn, opgeluisterd door de fanfare der H. Familie. De overwinnaar was Adr v. Sprang uit Herpt, die dus 2 jaar Koning is. 2 Juni om 8,30 uur n.m. heeft de jaarvergadering plaats van de R. K fanfare. Besproken zal o.m. worden de deelneming aan een festival, vermoe delijk te Grave. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP TABLE TTE N en nooit vervalschingen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 1 tabl. a 10 ets.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2