Nieuws uit de Langstraat eo Omgeving. DRUNEN F1AAMS00NK. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Onder voorzitterschap van den vice- voorziller, den heer A. I. J. Smits, vergaderde Donderdag de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. De notulen van de vergadering van 19 Februari 1936 werden ongewijzigd vastgesteld. Op voorstel van hel Bureau besloot de Kamer tot de oprichting van een Borgstellingsfonds voor den Midden stand. De door het Bureau ontworpen concept-stichtingsacte en huishoude lijk reglement voor dit fonds werden, behoudens ministerieele goedkeuring, onveranderd aanvaard. In de vergade ring werd er ten aanzien van de Borg stellingsfondsen nog nadrukkelijk op gewezen, dat de Middenstand vooral geen overdreven verwachtingen moet koesteren-van de hulp, die deze fond sen zullen kunnen verleencn. Gezien de zeer bescheiden middelen, waarover zj.j beschikken, kan de door deze fondsen te bieden hulp uiteraard niet dan zeer bescheiden zijn Dit neemt echier niet weg, dat de oprichting van het Fonds door de meeste leden der Kamer werd toegejuicht, aangezien hier in een bestaande behoefte wordt voorzien en ieder middel hoe ge ril). ook tot verbetering van de po sitie van den middenstander moet wor den benut. Naar aanleiding van de instelling van dit Borgstellingsfonds cl wikkel de zich een zeer geanimeerd debat ever de oorzaken van de heersciiende economische crisis. Vrijwel algemeen werd de meening geuit, dat de econo mische politiek van de Regeering niet tot opleving zal voeren. De Kamer hechtte haar goedkeuring aan een nieuw adres van het Bureau, gericht aan den Minister van Justitie, lot behoud van een deurwaarders standplaats te Waalwijk. In dit adres werd gedocumenteerd bestreden de meening van den Minister, dat behoud van een standplaats te Waalwijk het bestaan van deurwaarders in de om geving in gevaar zou brengen. Naar aanleiding van een schrijven van den burgemeester van Hooge- en Lage-Zwaluwe over de nadeelige ge volgen voor zijn gemeente van de in- dienststelling van de Moerdijkbrug en de daarmede gepaard gaande ophef fing van den Rijkspont veerdienst be sloot de Kamer, om, wanneer de gele genheid daartoe zich zou voordoen, vestiging van industrieën, ook te Hooge- en Lage-Zwaluwe, te bevorde ren. Besloten werd twee leden af te vaardigen naar het congres, dat ter gelegenheid van de te houden Binnen- scheepvaarttentoonstelling te Maas tricht op 8 en 9 Juni zal worden ge houden. CONCOURS HARMONIE „ST. CRISPIJN". Het Uitvoerend Comité voor het concours van SI. Crispijn heeft beslo ten aan het concours een openings- en een sluitingsavond toe te voegen.* Op 14 Augustus zal dan de officieele ope- ning plaats hebben, waarna een avond concert en op 17 Augustus een slui tingsavond met een schitterend vuur werk als waardig slot. Van H. M. de Ivoninging ontving het Comité een groote bronzen eere-me- dai 11e, terwijl dé Bossche Diocesa- nen Werkliedenbond een zilveren Lauwerkrans met inscriptie heeft toe gezegd. Ook H. K. H. Prinses Juliana stelde een bronzen medaille beschikbaar. FESTIVAL CHR. ZANGVEREEN. HALLELUJAH. Het festival ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Chr. Zangvereeni- ging „Hallelujah" alhier is thans defi nitief bepaald op Zaterdag 27 Juni a.s. Alle plaatselijke muziekgezelschappen zullen daaraan deelnemen. Hel groot avondconcert wordt gege ven door de bekende fanfare „St. Ce cilia" uit Amsterdam. N. V. REEDERIJ THOR. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de N.V. Reederij „Thor" met de gewijzigde uren van den dienst Waal wijk Geert rui denberg Dordrecht Rotterdam. Deze zomerdienst is Donderdag 28 Mei j.l. aangevangen. FIETSEN-DIEFSTAL. Woensdagavond werd een fiets ge- Holen, staande achter 't café „Thalia". Donderdagochtend werd ze gevonden in een haag in de Julianastraat en is Vrijdag door den eigenaar terugge haald, waarbij bleek dat ze ontdaan was van fietslantaarn, achterlicht, en rijwielplaatje. Donderdag met de Jaarmarkt werd bij hotel Verwiel eveneens een rijwiel meegenomen. OP EEN ADVERTENTIE IN ONS BLAD! Als een bewijs hoe snel men reageert op een advertentie in ons blad en hoe velen alles willen doen om een betrek king te krijgen, mag het volgende wel als een record vermeld worden. In een onzer laatste nummers kwam een advertentie voor waarin personeel gevraagd werd voor een schoenfabriek in Zandvoort. Toen ons blad des avonds in Sprang verspreid werd, en hij de advertentie las, bedacht de werklooze G. zich geen oogenblik, sprong op de fiets, reed den geheelen nacht door om zich des ochtends aan de fabriek te presenteeren. Hij zag z'n pogingen beloond, werd aangenomen en direct aan 't werk gezet Des middags een advertentie in ons blad en den volgenden morgen te Zandvoort aan 't werk. 't Is ook een record BIOSCOPEN. R.D.B.-THEATER. „De Ondeugende Marietta." In de film »De Ondeugende Marietta« speelt Jeanette MacDonald voor een Fransch prinsesje uit den tijd van Lodewijk XV. Zij wil niet trouwen met den afgeleefden Spaan- schen sinjeur, die een oom voor haar heeft uitgezocht. Het gelukkige toeval wil, dat de kamenier bij de prinses komt om afscheid te nemen. Het meisje zal met een troep jonge vrouwen naar Louisiana in Noord- Amerika vertrekken om daar, op last des konings, met een of anderen Franschen kolonist, in 't huwelijk te treden. »Ik dacht dat je al ver loofd was«, zegt de prinses. »Dat ben ik ook«, antwoord de kamenier, »maar we hebben geen geld om te trouwen«. Een idee het prinsesje geeft het kameniertje geld en zet het deurtje van haar volière wage- wijd open, zoodat alle vogeltjes weg vliegen (aardige symboliek). Met Marietta's paspoort komt de prinses vermomd aan boord van't zeilschip dat de jonge meisjes naar Louisiana zal brengen. En dan beginnen de avonturen. Zeeroovers, ruwe kolo nisten maar ook een energiek legerkapitein (Nelson Eddy). Voortdurend heeft JeannetteMac Donald gelegenheid, haar altijd weer verrassende, charmante operette stem, die met gemak de moeilijkste coloraturen beheerscht, te iaten hooren. Een paar maal zingt zij een duet met Nelson Eddy; hun stemmen blijken uitstekend bij elkander te passen even goed als hun harten, want het prinsesje beu van het gezanik haars ooms vlucht met den knappen kapitein naar de wilde binnenlanden. Een aantrekkelijk programma deze week in het R. D. B. Theater. de illustratieve muziek aan het succes van de film bijdraagt. Het programma van de Luxor- Bioscoop kunnen we dan ook aan bevelen. R.K. H.H.S. H.B.S. Vrijdagochtend trokken de leer lingen der R K. H.H.S-H B.S. naar Elshout ter jaarlijksche bedevaart, vergezeld van den modorator en eenige leeraren. Kapelaan van Rooy droeg in de kerk aldaar een H. Mis voor hen op. LUXOR BIOSCOOP. JONGEDIEREN-DAG. Voor den vanwege de Wuahvijksche Pluimveevereeniging op Zondag 14 Juni a.s. te houden Jongedierendag, tot het keuren van jonge konijnen, is door het Bestuur klasse-indeeling en voorwaarden vastgesteld. Inschrijvings-biljetten, waarop bo venstaande vermeld, zullen worden verkrijgbaar gesteld aan het Clublo kaal, bij den heer A. van der Pluim, aan de Haven, alhier. Het Bestuur vertrouwt, dat elke liefhebber van konijnen, zoowel ter plaatse als in de omstreken, zijne be langstelling zal toonen door deelname en bezoek. De inschrijfgelden zijn zeer laag gesteld. DE trompet schalt. Deze sensationeele film speelt zich af in het romantische Mexico en verhaalt van twee broers, die met elkaar in tweedracht komen, omdat zij beiden eenzelfde meisje, de dan seres Chulita (Frances Drake) be minnen. De eene jongeman (Adolphe Menjou) besteelt de rijken om de armen te helpen en de andere (George Raft) wordt stierenvechter en stelt zijn leven herhaaldelijk in gevaar. De zonderlinge bandiet wordt op de hielen gezeten door de politie, terwijl zijn broer in de arena in levensgevaar verkeert. Door beider redding worden ze weer verzoend en gaan samen met de danseres in hun midden weer op nieuwe avonturen uit. Deze Paramount Picture staat in het teeken van stierengevechten, romantiek en humor. Een veelzijdige rolprent dus, waarvan men genieten kan. Stephen Roberts heeft als regis seur moeilijk werk gehad, doch hij heeft alle eer van zijn arbeid. De namen der hoofdrolvertolkers waar borgen een goed spel, terwijl ook Plaatselijk crisiscomité geliquideerd. Het plaatselijk crisiscomité kwam voor de laatste maal in vercadering bijeen onder leiding van den voorzitter dhr. van Halder. De secretaris van het comité dhr. van Dal bracht daarna verslag uit over het afgeloopen jaar en 't geheele tijd vak, dat 't comité zijn werkzaamheden ter plaatse heeft kunnen verrichten. In zijn keurig verslag bracht dhr. van Dal tevens dank aan den ZeerEerw. Heer Pastoor en den ZeerEerw. Heer Ds. A. v. d. Vlugt voor hunne gulle medewerking om maandelijks open schaal collecte te laten houden in hunne kerken. Bijzondere dank bracht hij aan burgemeester Mr. R. Th. v. d. Heijden, de eere voorzitter van 't comité en aan de leden van 't bestuur voor hunne trouwe en intense samenwerking, die hij van hun mocht ondervinden. Aan het finantieel verslag ontleenen wij De collecten in de R.K. Kerk brachten op 620.495, die in de Ned. Hervormde kerk f 157,15s. De B steun van hat N.C.C. bedroeg f 173,80, van de gemeente f 98,70 Uitgegeven werd aan levensmiddelen voor behoeftige gezinnen f779,80. Aan het N.C.C. werd afgedragen f 74'48 en aan B-steun f304,75 De totale ontvangsten bedroegen f 1192,68s, de totale uitgaven f 1190.86 zoodat een batig saldo bleef van f 1,82s. Dan is het woord aan burgemeester Mr. R. Th. v. d. Heijden, Namens het N.C.C. brengt hij het geheele plaatselijke crisis comité dank voor hun werk. Spreker memoreert, dat sommigen de meening zijn toegedaan, dat het N.C.C. te vroeg wordt opgeheven, doch hij kon deze meening niet deelen. In 't kort zet hij uiteen 't doel en de beteekenis van het N.C.C. Het NCC was een zuivere crisis steunregeling wat o.m. inhoudt, dat zij een tijdelijke regeling was. De crisis is eigenlijk voorbij en dat geene wat wij heden nog ondervinden zijn de gevolgen van de crisis. 't Welvaartspeil is lager geworden daarmede en het is thans op de eerste plaats de taak van de kerkelijke en gemeentelijke organen van maatschappe lijk hulpbetoon om de steunverleening aan behoeftigen voort te zetten. Een tweede groep, die hulp zal verleenen aan de kleine zelfstandige Middenstand is thans ook ingesteld, met de 36 borgstellingsfondsen welke tot stand kwamen via d= Kamers van Koophandel. De derde gröep, die hulp zal ver leenen in bijzondere gevallen is het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden aan wien ook 't batig saldo van het plaatselijk C C. zal worden overge dragen. Vervolgens brengt spreker dank aan 't geheele comité en in 't bijzonder aan 't bestuur, den voorzitter dhr. M. van Halder, den penningmeester den heer Mimpen en den secretaris den heer C. van Dal. Deze drie heeren bood hij dan de herinneringsmedaille aan, waarvoor de voorzitter dank zegde. Vergadering R.K. W.V, De R K. W. V. kwam Donderdag avond in de zaal der meisjescongregatie in algemeene ledenvergadering bijeen. Spreker was den heer Hoogers uit 's Bosch. De voorz. vraagt machtiging om met een of twee leden deel te nemen aan de Kaderdag, dis te Amsterdam gehouden wordt, waarbij hij 't belang van dezen dag uiteen zet. Den heer Hoogers hield een causerie over de steunregeling en werkver schaffing dat reeds meermalen in dit blad is opgenomen. Door het lid van Oers werd naar aanleiding van de hoogere loonstan- daard ter plaatse tegenover die der vele andere gemeenten de mogelijkheid geopperd om de gemeente Drunen in een hoogere klasse voor steunregeling geplaatst te krijgen. Wanneer voldoende argumenten daarvoor konden worden aangetoond, dan zou dit ook gelukken dacht de heer Hoogers. De aanwezigen waren er allen voor om dit argument aan te pakken en uit te werken, doch de voorzitter zag er o.m. een groot bezwaar in, daar een massa tijd aan op te offeren om iedere arbeider persoonlijk te bezoeken, waar voor hij de tijd niet beschikbaar had. Met een algemeene medewerking en samenwe king met het bestuur van de R.K. W V. en de arbeiders van Drunen zou hier een finantieel voordeel te behalen zijn voor de steuntrekkers van Drunen. 't Geval is eenvoudig genoeg Een opgave van de loonen der arbeiders in het vrije bedrijf ter plaatse en de zaak kan aanhangig gemaakt worden bij de regeering. Zang en Vriendschap. Reeds eerder hadden wij iets willen schrijven over deze vereeniging, maar wij hebben enkele weken rustig afge wacht hoe de zaken zouden afloopen. Voor enkele weken is 't Mannenkoor aanmerkelijk in ledental vermeerderd dooraat een tiental nieuwe leden en bloc zijn toegetreden. Deze uitbreiding kunnen wij ten zeerste toejuichen. Met taaie volharding heeft dit bestuur met directeur en leden in stand ge houden, datgene wat als klein gezel schap ontstond en thans behoort tot een der best bezette koren uit de omgeving Jammer genoeg was de inschrijving voor 't concours te Princenhage te laat, maar als nog zal getracht worden deel te kunnen nemen aan 't concours te Grave. Wij vernemen nader, dat 't Mannen koor a.s. Zondag een matinée zal geven in haar clublokaal, dat onge twijfeld vele zangllefhebbers zal trekken T.B.C.-bestrijding. De opbrengst van de bloempjes- verkoop ten bate der tuberculose bestrijding van het Wit Gele Kruis bedroeg f 45, De Kermis Het kermisterrein is wederom geheel gevuld met kramerijen en andere kermis attracties, niet te vergeten de bekende vogelpiek van van Manningen. Wat de verschillende attracties in de cafés betreft mogen wij inwoners en vreemdelingen met nadruk wijzen op de strijkjes bij Th. Elshout en A. v. d. Veer, waar Dinsdag ook prima dans gelegenheid is. Wegverbetering. Men is begonnen met de afgraving van de te hooge bermen langs den weg naar de bosschen vanaf de ver nieuwde keiweg. Dit zal een heele verbetering blijken te zijn, want v.or— heen bleef het regenwater op den weg staan, terwijl het thans op een afdoende wijze zal kunnen wegvloeien. Polder-vergadering. Vrijdag-ochtend ten 10 uur had on der voorzitterschap van Mr. R. van der Heijden de vergadering plaats van het Waterschap Hei- en Meerdijk en Polder van Drunen. Er waren 71 stemgerechtigden tegen woordig. De notulen werden goedge keurd, en de rekening over 1934/1935 werd vastgesteld aan inkomsten op f2282.13'/a- Uitgaven f 1934.53. Batig saldo f347,60. Het lid R. van Drunen zegt dat op de Hei geen schouw wordt gemaakt en of men daarmee genoegen moet nemen. De voorzitter zal onderzoeken of de slooten op den legger staan, anders staat de polder er buiten. Van Drunen vraagt of de Heide ook bevloeid wordt, of ze daar alleen maar mogen betalen. De voorzitter zal trachten ook daar water te brengen, maar zegt dat v. D. niet op de hoogte is of iets onwaars zegt. Er wordt wel degelijk rekening met de Heide gehouden, maar alles kan niet ineens. Het is alleen het bestuur kleineeren en niet werken in 't belang van 't waterschap. Ook de «achterste dwerg« zal zoo spoedig mogelijk in orde gebracht worden. Eventueele klachten moeten direct bij 't bestuur worden ingezonden, voor onmiddellijk onderzoek. Van Delft vraagt voorziening met buizen tegen de ratten in den loop bij Klerx. Dit zal volgens den voorzitter niet mogelijk zijn om de groote kosten. In 't bes'uur zal hij de zaak bespreken. Begrooting 1936/1937 wordt op f 2078,55i/2 vastgesteld, met de stem van R. van Drunen tegen, als protest tegen de handelwijze van 't bestuur. De omslag wordt gehandhaafd. Herkozen worden Mr. v. d. Heijn en A. Pijnenburg. Het bestuur wordt gemachtigd i een geldleening van f700,— voor e. perce.d grond op het Semple, behoeve der bevloeiingswerken voo* tot het aangaan van rekening courJr ad f 200,bij de Boerenleenbank. Nadat de heer C. van Drunen no heeft gewezen op de wegen in Braken, die 40 c.M. boven het veld liggen en toegezegd wordt dei aangelegenheid te onderzoeken, vvor» de vergadering gesloten. ELSHOUT. De Mariavereenging. „Onze dag". Zondag a.s. viert de parochjt Elshout de dag, die speciaal vü0i. hun tot feestdag is verheven. Up dien dag komen geen proce*. sies of i.d. maar zijn het parocüia nen zeil, die hun \V onderbare j\ioe. der op waardige en devote wij*: hulde brengen, terwijl honderd pelgrims uit de naaste en verr( omgeving zich hierbij aansluiten. Des morgens om b uur is eree; algemeene H. Communie voor dt parochianen van Elshout, terwij vele zieken en ouden van dugtc de H. Communie thuis zullen om. vangen. Urn 8 uur wordt een algemeeni H. Communie gehouuen voor dÈ schoolkinderen, terwijl om 1U uul een plechtige Hoogmis zal wordet opgedragen. In de namiddag wordt om 2 uur een plechtig Solemneel Lof gecele breerd, waarna in groote processie waarin het beeld der Wonderbart Moeder zal worden meegevoerc naar de kapel wordt getrokken. De waterleiding. Wij vernemen, dat Dinsdag J Juni een aanvang gemaakt zal wor den met de aanleg der waterleiding Hierbij zullen een aantal werk loozen te werk worden gesteld. Let op de bouwverordening. De heer de Wolf bouwde me behulp van zijn buurman een schuurtje van palen en zinken platen. Zooals wel bekend mag heeten is de bouwverordening gewijzigd Wat vroeger te goeder trouw dooi mocht gaan is nu niet meer toege- staan. Dat ondervond W. zeer spoedig, Hem werd medegedeeld dat hij zonder de vereischte bouwvergun ning had gebouwd, zoodat van hem geeischt werd 't bouwwerk af te breken. W. niet kwaads vermoed hebbend trok onmiddellijk op onderzoek uit bij de bevoegde instanties en met behulp van deskundigen heeft hij de noodige formaliteiten kunnen vervullen, doch een bouwvergunning lieett hij nog steeds niet. 't Onaangename van 't geval a te breken is W. tot op heden ge ukkig nog gespaard gebleven, maar dit voorval mag voor vele kippen ïok- en schuurtjesbouwers een waarschuwing heeten, want de louwverordening zal streng wor den toegepast,c waar in de meeste gevallen geen bezwaar tegen kan zijn, want soms kan men dergelijke louwwerken zien optrekken, die gewoonweg nergens op gelijken. Men doet dus goed alvorens louwplannen te verwezenlijken bij levoegde instanties inlichtingen in te winnen. RAAMSDONKSVEER. Zondag (le Pinkseterdag) om 9,30 uur treedt Ds. Oost op in de Dorpsche Kerk en om 2,30 uur in die op het Veer. 2e Pinksterdag om half 10 weer op 't Veer. De heer W. Modderaad, hoofd der Veersche Chr. School treedt te 3reda op als Examinator bij de Mulo examens. De heer F. Strang ging Woens dag 27 dezer als hoafd eener school naar Oost-Indië. Dinsdagavond vergaderde de R. Middenstandsvereeniging in de zaal van den heer P. J. Gamers. De Weleerw. heer H. Sliepen, kape laan te Udenhout, hield een animeeren- de inleiding over „Santos" en bracht o.a. den leden bij, dat er nog zooveel middenstanders zijn, di etotaal niets voor hun tuberculose standgenooten doen, terwijl, wanneer zij veler nood kenden zeer zeker genegen zouden zijn een steentje bij te dragen. Staande de vergadering werd een Santos-Commissie opgericht, met den geestelijk adviseur als voorzitter. De meeste der aanwezige leden de den direct hun toezegging tot een jaar lijksche bijdrage van een verpleegprijs voor een patiënt 3.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 10