Laké Hoe vindt U die Slaapkamers VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Wij herinneren van FL 26.50 bij K.E.M.I Grootestr. 183 (jruytor-filiaal in Waalwijk gevestigd i krijgen. Maar nu komt het. De firma de druyter had speciale eischen en gaat jet* op die 30 aanbiedingen in, doch verzoekt het Gemeentebestuur grond van hel raadhuisplein beschikbaar te stellen. Onder zeer bijzondere voorwaarden, waardoor het te bouwen pand voor „e'noemde firma belangrijk meer zal jasten dan een pand, gebouwd naar eigen, vrij, inzicht, is het Gemeente- Instuur, op grond van overwegingen, uitsluitend ontleend aan het algemeen tfemeente-belang, bereid gevonden de aanvrage van de Gruyter aan den Ge meenteraad voor te leggen. Geheel de Middenstand de 30 aanbieders van hun panden incluis e„ velen buiten den Middenstand, ko- ,nen in beroering en gaan nu een actie ontplooien als tot heden niet gekend. Wat een inconsequentie. Wat zou er van een zeer groot ge deelte van de Industrie van Waalwijk terecht komen als overal elders dooi den Midenstund en de Gemeenten een zelfde standpunt zou worden ingeno men, als thans hier door den Midden stand wordt gepropageerd? Zaken als van Van Haren, Spapens en anderen, die overal eigen verkoopgelegenheden exploiteeren, zouden de poorten van tiun fabriek wel kunnen sluiten. Ik vraag mij dan ook af, of de motie van de R.K. Middenstandsvereeniging, bezien in het licht van de door mij denoemde feiten, wel serieus is te ne men. Gaat het aan, 0111 te zeggen zooals in de motie ,,dat de Middenstand aanspraak kan maken op den steun on de sympathie van de Overheid" als hij zelf voorbeelden stelt, zooals nu een 30-tal hunner hebben gedaan, waaronder ook een bestuurslid aan den raad over te brengen. De heer Roxs meent, dat de tijd voor den heer van Hilst te kort is geweest om zich met B. en W. in verbinding te stellen en acht het daarom wenschelijk, dat hem de gelegenheid daartoe alsnog gegeven wordt en het punt wordt aange houden. De Voorzitter zegt den indruk gekregen te hebben, dat de heer van Hilst er niet zoozeer op gesteld is, op het raadhuisplein een zaak te bouwen maar om roet in het eten te strooien, want hij heeft hel nut eens noodig gevonden om zich bij spr. op de hoogte te komen stellen. Als men de vraag stelt, wat van grooter helang voor de gemeente is, ofwel dat de Gruyter, ofwel dat van Hilst zich op het plein vestigt, dan aarzel ik niet te zeggen, dat een zaak als de Gruyter meer het aanzien van Waalwijk zal verhoogen. Het zal voor de Middens'anders een groote prikkel zijn zich ook omhoog te werken. De heer Roxs zou beide zaken op dezelfde lijn stellen. De ervaring heeft geleerd, dat de fa. van Hilst ook sterk concurreert Er worden wekelijks strooibiljetten ver spreid van verschillende firma's maar van Hilst spant steeds de kroon met de prijzen. Den heer Pullens bevreemdt het, dat door B. en W. aanvankelijk geen gewag is gemaakt van het tweede voorstel dat aan deGrvyter zou zijn gedaan, In 'eerste instantie blijkt deze firma er niet op ingegaan te zijn, maar nu er intusschen een bod van een Waalwijkschen ingezetene is De heer Passier zegt na al het gesprokene nog niet van gevoelen veranderd te zijn. Hij wil niet tegen spreken dat men de vestiging van zaken als de Gruyter toch niet kan tegenhouden, maar bij hem gaat het alleen om het behoud van het Raad huisplein. De heer van Loon vindt het bedrag daarom zoo laag, omdat o.a. de firma Albert Heijn heel wat meer heeft moeten betalen voor aankoop en bebouwing. De Voorzitter is het daarmede niet eens. Voor het bedrag dat Albert Heijn besteedde, kreeg hij bovendien nog een winkelpand met woning, terwijl de Gruyter uitsluitend een winkel met magazijn mag bon wen en dus veel duurder uit is. De heer Spijkerman zegt, dat het hem uit het antwoord van den Voor zitter nog niet duidelijk is geworden, dat het ook andere personen bekend kon zijn geweest, dat er op het Raadhuisplein gelegenheid bestond een winkel te bouwen. De firma de Gr. heeft daarvan vermoedelijk ken nis gekregen, doordat zij wegens andere relaties in contact kwam met arch. Kropholler. Spr. is er van overtuigd, dat geen enkele ingeze tene aan die mogelijkheid gedacht heeft, anders zouden er voorzeker meerderen op afgekomen zijn. Er wordt zelfs gezegd, dat er destijds door een gemeentenaar om gevraagd is en spr. zou graag willen vernemen of dit juist is. Het is spr. ook op gevallen, dat de heer van Hilst bij zijn aanbod, er niet aan toegevoegd heeft, dat hij met de verdere voor waarden der gemeente accoord ging. Spr. heeft hem hierover gesproken, waarop de heer van Hilst hem vei zekerde, dat hij zulks vanzelfspre kend vond. Spr. acht het beter deze zaak nog eens opnieuw aanhangig te maken en ook anderen een kans te geven. De Voorzitter herinnert er aan, dat destijds een gedeelte van het plein aan de Westzijde aan den heer Snijders is aangeboden om een ca'6 te vestigen. Deze heeft dit aanbod nooit onder stoelen of banken ge stoken en met verschillende men- schen erover gesproken. Evengoed als de Gruyter hadden dus ook an deren aan de mogelijkheid kunnen denken dat op het plein bouwterrein beskhikbaar zou kunnen zijn Dat de heer van Hilst verklaard heelt met de voorwaarden accoord te gaan vindt spr. vreemd, daar deze voor waarden hem niet bekend zijn. Tegenover personen, die den heei van Hilst dezer dagen adviseerden zich met B. en W. in verbinding te stellen, heeft deze zich in dien geest uitgelaten, dat hij het nutteloos vond naar den burgemeester te gaan daar deze z.i bevooroordeeld was. Er is inderdaad vroeger door een ingeze tene om een terrein aan de estzqde gevraagd om daar een café te bou wen. Deze bood er f 5000 voor. B. en W, achtten het overbodig dit bod gekomen, nu komt men te elfder ure verklaren, dat men het tweede voorstel wel wil accepleeren omdat men meent, dat dit voor den raad aanlokkelijker zal zijn. Zulk een handelwijze stemt niet overeen met de opvatting van den Voorzitter, dat de gemeente met deze zaak niet moet gaan marchandeeren. Spr. acht trouwens dit tweede voorstel nog minder aanlokkelijk voor de gemeente, omdat de gemeente dan den eigendom afstaat en er later nooit meer de beschikking over kan krijgen. Spr kan er zijn goedkeuring ook niet aan geven om het terrein aan een ingezetene af te staan, daar z. i. het bestaande plein geheel vrij moet blijven. De heer v. d. Waerden zegt het niet met den Voorzitter eens te zijn, dat vestiging van de Gruyter de prijzen der levensmiddelen nog verder zou doen dalen. Er zijn hier reeds grootere en kleinere zaken genoeg, die een scherpen concur rentie strijd voeren. Misschien zou deze concurrentie er nog scherper door worden, wat vooral fnuikend zou zijn voor de kleine zaken. Spr. blijft ook van meening, dat het niemand bekend kon zijn dat de mogelijkheid bestond zich op het plein te vestigen. Dat het destijds aan den heer Snijders is aangeboden, had zijn bijzondere oorzaak, omdat men hem namelijk terwille wilde zijn omdat hij door slooping van de »Koren- benrs» in zijn broodwinning werd geschaad. Maar daaruit kon toch niemand de conclusie trekken dat het terrein ook voor anderen be schikbaar zou worden gesteld. Hier gold: »je mag er wel naar kijken, maar aankomen niet.» Als de fa. Albert Heijn zulks ge weten had, zou zij ook liever op het Raadhuisplein gebouwd hebben onder zulke voordeelige condities. Indien zou worden besloten een gedeelte van het Raadhuisplein voor bebouwing beschikbaar te stellen, dan moet men er naar spr. meening uithalen, wat er uit te halenis. Men mag er zelfs gerust reclame voor maken. Spr. verklaart er zich nog maals tegen dat ter plaatse n winkel verrijst en meent dat de gemeente zich niet moet mengen in den con currentiestrijd, die er reeds bestaat. De Voorzitter merkt op, dat indien de concurrentie reeds zoo groot is als de heer v. d. Waerden opmerkt er dan van de komst van de Gruyter zeker niets te vreezen is. Het is er thans de tijd niet naar voor de ge meente om aan verdere verfraaiing van het plein te denken, maar nu de gelegenheid geboden wordt om geheel gratis de toestand ter plaatse afdoende op te lossen en de gemeente nog f5000 krijgt bovendien, moet deze kans benut worden. Het ver. schil tusschen de twee voorstellen, die aan de Gruyter zijn gedaan, is zeer gering. De erfpachts-canon volgens het eerste plan vertegen woordigt een waarde van t12ï>uu terwijl volgens het tweede plan een bedrag van f5000 ineens wordt ge geven en verondersteld wordt, dat de bouwkosten van de galerij enz. f7500 of meer zullen bedragen. De heer van Gent zegt, atgaande op het oordeel van deskundigen op aesthetische gronden, dathij geen be zwaar kan hebben tegen het laatste plan van B. en W. Dat de gezichts hoek op het raadhuis kleiner zou worden en dat de lantaarn niet meer in het midden van het plein zou staan, acht spr. door dat laatste plan ondervangen. Wat de vraag betreft of ook anderen gelegenheid gehad hebben voor dit terrein, meent spr. dat B. en W. vrij uitgaan. Ook anderen zijn op het idee ge komen dat het te krijgen was en spreker heeft alle respect voor de firma die het aandurft om in dezen tijd van dalende conjunctuur onder dergelijke bezwarende omstandig heden een zaak te vestigen. Spr. voelt ook het bezwaar van de heeren Spijkerman en Roxs dat ingezetenen er geen kans naar gehad hebben, maar het weegt bij hem ook buiten gewoon zwaar, dat de heer v. Hilst zich niet stoorde aan het advies om zich met B. en W. in verbinding te stellen. De Voorzitter zegt dat het zijn bedoeling is eerst het voorstel van den heer Rox in omvraag te bren gen om het punt uit te stellen en eerst eventueele onderhandelingen met van Hilst af te wachten. Wordt dit voorstel verworpen, dan blijft er niets anders over dan het aan bod van de Gruyter, want we we ten dan niet definitief, of de heer v. Hilst genegen is dezelfde voor waarden te accepteeren. De heer Rox acht het wel zeer bezwaarlijk, dat bij het tweede plan de gemeente het eigendomsrecht over dat terrein verliest, waarop de Voorzitter betoogt dat dit niet zoo bezwaarlijk is aangezien in de ge meente nog terrein genoeg te vinden is om eventueel gemeentelijke diens ten onder te brengen. De heer Smolders betoogt nog maals dat de vestiging van groote zaken in onze gemeente haar aan zien in buitengewone mate hebben verhoogd en haar naam als winkel centrum is ten goede gekomen. Vroeger is herhaaldelijk het verwijt gehoord, dat onze vroede vaderen zich tegen de vestiging van groote zaken in Waalwijk hebben gekant. Iedere firma heeft zoogoed als de Gruyter de kans gehad bij gemeen tebestuur te informeeren naar de mogelijkheid om op het plein te bouwen De heer v. d. Waerden blijft erbij dat men algemeen van gevoelen was, dat er nooit op het raadhuis plein zou worden gebouwd, and rs zou een firma als Albert Heijn en andere belanghebbenden pogingen in het wer* hebben gesteld. Gaat de gemeente het terrein aan een bepaalde firma geven, dan mengt zij zich in een concurrentiestrijd. Waar spr. zich nogmaals tegen ver klaart. Na nog enkele discussies brengt de Voorzitter het voorstel van den heer Rox in omvraag om het punt uit te stellen tot een volgende ver gadering om ook de firma v. Hilst en andere gegadigden gelegenheid te geven met het gemeentebestuur te' onderhandelen. De heeren Strijk en Spijkerman steunen dit voorstel, dat daarop met 7 tegen 6 stemmen wordt aangenomen. Voor stemden de heeren Spijker man, Roxs, Klijn, v. Driel, van der Waerden, Strijk en v. Loon Tegen de heeren Passier,Smolders, Eibers, v. Bijnen, v. Gent en Pullens. 6. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1935 en 1936. Aangenomen. 7. Vaststelling kohier straatbelasting 1936. Aangenomen. 8. Behandeling bezwaarschrift school- geld. Dit laatste punt wordt in gesloten, zitting behandeld, nadat de Voor zitter de openbare vergadering heeft gesloten. teekening voor te leggen en waar men geen halve maatregelen wenschte te nemen, heeft de commissie er van moeten afzien dit plan uit te voeren Gouden bruiloft Dumoulin-de Hart Ter bespreking van de gouden brui loft van het echtpaar Dumoulin de Hari op 26 Augustus a.s., wonende Groote straat 327, werd gisteravond in Hotel »de Twee Kolommen* een vergadering voor buurtbewoners gehouden. Een 50-tal personen toonden belangstelling. Een voorloopig bestuur werd ge kozen n.l. de heeren J. C. Spapens, G. van Huiten, C. Boers, Sars, Kneflé en J. Trimbach. Een dames comité n.l. de dames Hens, Hendriks, de jong, van der Sanden en van Huiten. Een actie comité bestaande uit de heeren E Bossaerts, H. van Huiten. Fr. Zijlmans, Sars en lo Spapens. OUDSTE INWONER. Na het overlijden van den heer Jud. Timmermans Wzn-, is thans oudste inwoner dezer gemeente de heer Arn. Fred. Kemperman, thans verblijvende in het St Theresia-gesticht en geboren 4 januari 1845, dus 91 jaar. Denzelfden leeftijd hebben nog 1 Elisabeth van Iersel (Wed. H. j. Dekkers) voorm. Baardwijk, geboren 12 Maart 1945. Antonius Kuiis'en (Wed. H. Quirnns) te voorm. Besoijem, geboren 11 Dec. 1845. aardige GEEN PETITIONNEMENT. In de Dinsdagavond vanwege den R.K. Middenstandsbond gehouden ver gadering was besloten een petitionne ment van de ingezetenen, waarin tegen het voorstel van B. en W inzake toe wijzing aan de Gruyter van een bouw terrein op het Raadhuisplein werd geprotesteerd, aan den gemeenteraad aan te bieden. Het is de commissie die deze actie zou regelen echter gebleken dat het ondoenbaar is in de korte spanne tijds die men nog voor de raadsvergadering beschikbaar had, aan alle ingezetenen der gemeente dit petitionnement ter OPENING ZAAK J. TAUSCH. In het pand 231a aan de Grootestraat opende de heer j. Tausch Donderdag middag een nieuwe zaak in uurwerken, goud, zilver en brillen. In twee mo derne vitrines worden deze artikelen smaakvol tentoongesteld. Het interieur biedt een keurige aanblik. Lambrisee ring en meubilair zijn in dof mahonie hout uitgevoerd Doch niet alleen aan het esthetische van de inlichting is aan dacht gewijd. Ook aan de veiligheids- eischen die een moderne juwelierszaak stelt is alle zorg besteed en daartoe dient o m. het fraai uitgevoerde ijzeren hekwerk dat de zaak over de geheele frontbreedte van de straat kan afschei den, de electrische waarschuwingssig- nalen die o.a. in werking treden zoodra een onverlaat zijn handen naardecassa uitsteekt of als men op een niet in het oog vallende plaats met den voet een knopje raakt. Een uitgebreide collectie gouden en zilveren sieraden worden ten verkoop aangeboden, terwijl tegen de wanden pendules en klokken in allerlei hout soorten zijn geplaatst. Ook in klein zilverwerk en Wellner zilverartikelen heeft de heer Tausch een enorme ver scheidenheid. Bij avond sorteeren de prachtige voorwerpen onder het electrisch licht van witte cubussen natuurlijk nog meer effect. Ook de bijzonder doeltreffende etalage verlicnting doet hier alles ten volle tot zijn recht komen. Aan den voorgevel is de naam van den eigenaar in groen en blauw neon licht aangebracht. Annex aan den winkel bevindt zich de werkplaats, waarin een electrische slijpinrichting in vlug tempo het zeiss- brillen - glas op de door den oogarts voorgeschreven maat wordt geslepen. De heer Tausch is in zijn branche dermate gesorteerd, dat aan ieders wensch kan worden voldaan. Groote bloemenmanden werden den eigenaar bij de opening geschonken. Wij wenschen den heer Tausch even eens geluk met deze keurige en moderne ingerichte zaak. gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen van de navolgende gevonden voorwerpen: Twee rozenkransen, waarvan een zilveren, twee sleuteltjes en een huis sleutel. P.T.T.-DIENST OP TWEEDEN PINKSTERDAG. Kantoor is opengesteld als op Zon dagen. Er wordt één brief- en pakket- post-bestelling uitgevoerd. Er is geen gelegenheid tot kosteloos afhalen. ONGEVAL. Gisterenmidag had een werkman van de P.N.E.M. zekere Kieboom uit Raamsdonksveer het ongeluk uit een der masten van de hoogspanningslei ding in den Baardwijkschen polder nabij de Veldtent te vallen. IJlings werd Dr. Langemeijer ge waarschuwd die het slachtoffer dat er zeer ernstig aan toe scheen per auto naar het St. Nicolaas-ziekenhuis alhier deed overbrengen. Zijn toestand is thans redelijk. R. K. „W. G. V. Bondsgymnastiekfeesten 20 en 21 Juni. Wij zijn thans in de gelegenheid het gevormde Eere-Comité voor de Bonds gymnastiekfeesten op 20 en 21 Juni a.s. te publiceeren. Het Uitvoerend Comité dezer fees ten is erkentelijk voor het feit dat zij van alle in aanmerking komende In stanties uit Waalwijk en omstreken de volle medewerking voor de samenstel ling van dit Eere-Comité heeft mogen ondervinden. Ongetwijfeld valt hier door de belangrijkheid en de werke lijke waarde van deze Turnfeesten nog des te meer op. Het Eere-Comité is samengesteld als volgt: Eere-Comité. Beschermheer: Hoogeerw. Heer A. J. van den Brekel, Deken en Pastoor, Kaatsheuvel. Eere-VoorzitterEdelachtb. Heer E. C. J. Moonen, Burgemeester, Waalwijk. Voorzitter: Z.Eerw. Heer H. F. Hee- zemans, Pastoor, Waalwijk. Leden: L. W. J. C. Christ, Notaris, Waalwijk. W. P. C. Eibers, Wethouder, Waal wijk. Z.Eerw. Heer A. van Erp, Pastoor Par. H. Clemens, Waalwijk. R. J. de Grood, Voorz. R.K. Voet balbond, Bisdom Den Bosch, Tilburg. Ivo J. van Haren, groot-industrieel, Waalwijk. Mr. R. J. Th. van der Heijden, Bur gemeester Drunen. Zeereerw. Heer W. Kemps, Pastoor Par. O. L. Vrouw, Waalwijk. M. H. C. Kolster, Arts, Waalwijk. Dr. H. G. Langemeijer, Lid v. d. Comm. v. Lich. Opvoeding, Waalwijk. Mr. P. H. Loeff, buitengew. lid en oud- pres. v. h. Gerechtshof, 's-Bosch. G. N. van Loon, Voorz. Kamer van Koophandel v. d. Langstraat. Waal wijk. J. van Mierlo, Voorzitter Oranjever- eeniging Oranje-Huis Waalwijk. F. Passier, Voorzitter R.K. Werklie- denvereeniging, Waalwijk. - - C. W. Pullens, Voorzitter Harmo nie „St. Jan", Waalwijk. Zeereerw. Heer L. A. Sanders, Pu toor, Oud-Adviseur der „W.G.V. Vught. Jac. Spijkerman, Lid v. d. Comm. v. Lich. Opvoeding, Waalwijk. F. Smolders, Wethouder, Waalwijk. Jan Tielen, Hoofdredacteur-Uitgever „Echo van het Zuiden Waalwijk. Mevr. E. Tielen-van Wely, Wn.- Presidente R.K. Vrouwenbond, Waal wijk. Jud. Timmermans, Voorzitter Waal- wijks Belang, Waalwijk. W. Timmermans, Bankier, Waalwijk Zeereerw. Heer A. Vissers. Rector Kweekschool, Bondsadviseur, Boxtel. Zeereerw. Heer A. Verhagen, Pas toor Par. H. Antonius, Waalwijk. Drs. G. J. de Vries, Dir. R.K. H.H.S. en H.B.S., Waalwijk. Reeds vorige week riepen wij ook de medewerking in van alle in aanmer king komende personen, speciaal de winkeliers. Wij veroorloven ons hierop nogmaals terug te komen. Laat elke winkelier of zakenman deze sympa thieke vereeninging steunen, en het zijne ertoe bijdragen tot het slagen van deze groote sportfeesten. Een pracht- middel hiervoor, is het plaatsen eener advertentie in de bij deze gelegenheid verschijnende, keurig verzorgde feest gids. Nog steeds kunnen bij het uitvoe rend comité deze advertentie worden aangevraagd. Mocht men voor deze vorm van reclame en steun, misschien minder voelen, dan kunnen eventueele bijdragen steeds gestort worden op Postrekening 278916 van den Heci A. J. Mahieu, stationsstraat Waalwijk, Secretaris Penningmeester van het Comité. er onze abonné's aan dat men de courant aan huis bezorgd kan krijgen voor 10 cent per week eveneens in Drunen, Sprang, Vrijhoeven, Capelle en Waspik.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 15