Vergadering dubbelen raad Waspik. Binnenlandsch Nieuws. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving BUITENLAND. 3x18 36 DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. bewolkten hemel. Het machtige station van Milaan zullen we op de terugreis nader bezien. Voort raast de trein wederom, thans door een ietwat eentonig landschap. Dat biedt weer gelegenheid 0111 in ons compartiment met z'n zessen te bab belen over ditjes en datjes. 25 jaren lang gespaard. Er was reeds zooveel over gespro ken. Het betrof een vrouwke, dat deel nam aan onze Rome-reis en 25 lange jaren gespaard had met groote-cent- stukken om eens naar de heilige stad te kunnen reizen, waar haar vader pauselyk zouaaf was geweest. Als ie mand van de reis kinderlijk en ten volle genoten heeft, dan is zij het wel geweest, dat pretentielooze menschke met haar gerimpeld gezicht, dat be- kroond werd door 'n ouderwetschen hoogen breedgeranden hoed. Ze wist veel te vertellen over 't Zuid-Holland- sclie dorpke, waar ze vandaan kwam en bleef onverschillig voor de spotlach jes, wanneer haar eenvoud en onopge smuktheid met de burgerlijke of def tige conventie in botsing kwam; zij sprak tegen hooge oomes met dezelfde oprechtheid en onbevangenheid als te gen haar gelijken. Interessant was het vrouwke, dat zich zoo innig gelukkig gevoelde, omdat ze haar ideaal: een maal Rome te kunnen bezoeken, had bereikt. Dat was de indruk, dien wij kregen, hoe verschillend ook geoor deeld is over deze „zonderlinge" pel grim. Mussolini's rede te Rome. Er heerscht een groote drukte in Genua, als we ons na het diner via een breede tunnel naar de Piazza Ferrari spoeden, 't middenpunt van de groot- sche stad, waar het volk is samenge stroomd om te luisteren naar de rede van Mussolini te Rome: de proclama tie van het Ethiopische keizerrijk. De Genuaansche fascisten in hun zwarte uniformen staan daar in lange rijen opgesteld om uit vele luidspre kers, welke met felle schijnwerpers worden belicht, de stem van den Ita- liaanschen dictator te hooren. (Men heeft den inhoud van Mussolini's re de, waarin hij de besluiten van den ministerraad over het lot van Abes- synië bekend maakte, kunnen lezen). Krassen de luidsprekers door de enthousiaste toejuichingen van het volk te Rome, de volksmenigte van Genua neemt aan deze geestdrift uit bundig deel. Enkelen maken dolle sprongen van vreugde; zelfs kleine kinderen schreeuwen luid en klappen in de handjes. Den volgenden dag vernemen wij, dat na de samenkomst op de Piazza Ferrari een fakkeloptocht is gehouden door de straten van Genua, waarin 'n bepaald volksdeel zich op onedele wij ze heeft uitgelaten. Twee personen, als de Negus en de Keizerin van Abes- synië verkleed, trokken 'n wagen met een witte doodskist. Laaghartig brul de het toeschouwend publiek, dat wel meer spotternijen aan het adres van den Ethiopischen keizer met gretig heid slikt. Zondagmorgen wonen we de H. Mis bij, welke in de Annunziata door Mgr. Diepen wordt opgedragen. En dan krijgen we nog veel schoons te zien van de stad, welke wij per auto-cars even bezichtigen. Herhaaldelijk aanschouwen we de uitgestrekte Middellandsche Zee en gemeten van de pracht van steilhel- lende straten met de ve'e rijk gesculp- tureerde en beschilderde bouwwerken. Een scène met den aapjeskoetsier. De getrouwe trein voert ons nu weer snel voort door het Italiaansche land schap naar Pisa. De inwend:ge mensch wordt in het stationsrestaurant ver sterkt met een heerlijke fleseh Chi- anthi-wijn, welke drank je in Italië beter en goedkooper dan bier kunt drinken. In den korten tijd, die ons nog rest, willen we nog vlug den scheeven toren en de domkerk gaan bekijken en moe ten derhalve een aapjeskoetsier aan het verstand brengen, dat hij ons zoo snel mogelijk daarheen moet brengen. „Quanto costa?" vragen we. Het ge rimpelde mannetje antwoordt „Dièci lire". Dat is ongeveer een gulden voor 4 personen dus we stappen in om schokkend en hobbelend naar Pisa's toren te rijden. Nog vlug een blik in het marmeren en beschilderde interi eur van de Domkerk en we boemelen weer in de aapjeskoets vice versa. Laat me nu toch het akelige koetsier tje venti lire, twee gulden dus, voor het tochtje vragen! De man gesticu leert met handen en voeten, wordt zoo rood als 'n kreeft, haalt andere aapjes erbij om tegen ons te ageeren maar moet zich toch tenslotte met een brief je van 10 lire tevreden stellen. Wij hadden bijna den trein gemist door dit intermezzo. Wel in vijf talen tege lijk hadden we het manneke van re pliek gediend. Tengevolge van de toegepaste sanc ties moet onze trein zijn route wijzi gen en kolen sparen, door met elec- trische kracht vanaf Florence naar Rome te rijden, terwijl het oorspron kelijke plan was 0111 langs de Middel landsche Zee over Grossetto en Civitta Vecchia te reizen. Deze wijziging heeft echter geen vertraging gebracht. Zoo snorren we dan omstreeks 7 uur Zondagavond Rome, het doel van onze reis, binnen, waar we begroet worden door Mgr. dr. Olaf Smit en tal rijke Nederlandsche priesterstuden ten. Dagen van kunstgenot en indruk wekkende schoonheid staan ons thans te wachten. JOS. De leden der commissie una niem voor de samenvoeging van Waspik met Raams- donk(dorp). Donderdagavond om 7 uur verga derden de leden der commissie, bedoeld bij artikel 158 der gemeentewet, onder voorzitterschap van Burgemeester Dek kers. Secretaris de heer B. v. Schijndel. Aan de orde is de bespreking over de vereeniging van de gemeente Was pik met Raamsdonkdorp. De Voorzitter heet allen welkom, neemt de leden der commissie de ge- bruikel jke eeden af en dankt hen voor hun Ier. idwilligheid om zitting te ne men in de commisie. De Voorzitter leest het schrijven van Ged. Stal-n voor, waarin deze mede- deelen dat zij voornemens zijn een voor stel van wet voor te dragen tot ver eeniging van de gemeente Waspik met Raamsdonksdorp, eenerzijds en de ge meente Geertruicenberg met Raams- donksveer anderzijds. Ged. Staten vra gen schriftelijk het oordeel van de commissie te mogen vernemen. In de uiteenzetting der beweegredenen wijst het college op het feit, dat Raamsdonk dorp een landelijk karakter heeft en nu reeds met Waspik een geheel vormt, zoowel godsdienstig, staatkundig, als wat onderlingen omgang tusschen de ingezetenen betreft. Ged. Staten ach ten het dan ook wenschelijk de ver eeniging in overweging te nemen, om zoo door de samenvoeging van Was pik met Raamsdonkdorp tot een krach tige gemeenschap te geraken. Het in wonersaantal van de gemeente Was pik zal dan met 2400 groeien en op 7500 gebracht worden. De Voorzitter brengt dank aan Ged. Staten voor dit voorstel. Wij weten, al dus spr., dat het vorige voorstel niet erg sympathiek werd ontvangen. Men kan juist het tegenovergestelde van dit voorstel zeggen. Spr. heeft den indruk gekregen, dat het voorstel de heele gemeente sympathiek is. De beweeg redenen van Ged. Staten zijn zeer juist. Het is moeilijk om de grens te onder scheiden tusschen Waspik en Raams donkdorp. Bovendien is de aard der bevolking van deze beide plaatsen ge lijk, terwijl vele ingezetenen van Was pik familie hebben in R.-dorp en om gekeerd. Ook de godsdienst is in bei de plaatsen gelijk. De Waspiksche be volking bestaat voor een vijfde deel uit protestanten en voor de rest uit katho lieken. Naar spr. heeft vernomen ver toont R.-dorp eenzelfde verhouding. Om al deze redenen kan spr. niet an ders dan het voorstel van Ged. Staten toejuichen. De meeste ingezetenen zul len dit voorstel beslist boven het vorige prefereeren. Spr. wil tenslotte het gevoelen van de commissieleden vernemen. De heer Gijsman verklaart zich vol komen met het voorstel van Ged. Sta ten te kunnen vereenigen, doch vraagt of het wetsontwerp nog ter inzage zal worden gelegd en op welke condities de samenvoeging zal geschieden. De Voorzitter antwoordt, dat in de ze vergadering alleen bepaald moet worden of de commissie het in prin cipe eens is met het voorstel van Ged. Staten. De gemeente zal in kennis worden gesteld met het wetsontwerp en zal er natuurlijk tegen kunnen agee ren. De heer Gijsman noemt de argumen ten van Ged. Staten volkomen juist en kan zijn stem geheel aan het voorstel geven. Ook de heer Akkermans juicht het voorstel toe. Spr. heeft met vele inge zetenen over deze kwestie een onder houd gehad, die zich allen tegen het oude, maar absoluut vóór het nieuwe voorstel verklaarden. De heer de Glas vraagt of de ge meente geen voorbehoud moet maken wat de financieele regeling betreft. De Voorzitter meent dat het voor stel met een gerust geweten zal kun nen worden aangenomen. De schulden last zal verdeeld worden. Financieele regeling is echter van latere zorg. Als het wetsontwerp komt, zal iedereen eventueel kunnen protesteeren. De heer de Glas zegt eveneens met 't voorstel accoord te kunnen gaan. De Voorzitter stelt de commissie leden voor: Ged. Staten dank te zeg gen voor het voorstel en mede te dee- len dat de commissie ermede accoord gaat en adviseert om de gemeente Waspik met Raamsdonkdorp samen te voegen. Bij hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. De Voorzitter deelt nog mede, dat in de commissie zoowel katholieken als andersdenkenden, dus beide groepen der Waspiksche bevolking, zitting heb ben, die thans zich volkomen accoord verklaard hebben met het voorstel van Ged. Staten om Waspik met Raams donkdorp te vereenigen. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering der commissie. NEDERLAND GAAT NAAR DE WERELDTENTOONSTELLING 1937. De regeering heeft in principe be sloten tot deelneming aan de in 1937 te Parijs te houden internationale ten toonstelling op het gebied van kunst en techniek. Te zijner tijd zal de mi nister van Onderwijs Kunsten en We tenschappen de noodig geachte gelden aan de Staten-Generaal aanvragen. Omtrent den bouw van het paviljoen bestaan nog geen vaste plannen. ROTTERDAM. EN DE REGEERING. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft van de regeering een schrijven ontvangen, waarin wordt med?gedeeld, dat indien de raad voorstellen aan neemt, welke een devaluatie-compen satie beteekencn ten aanzien van de kadekosten, de regeering het bedrag, dat de gemeente daarmede zal derven, zal suppleeren. Hierbij heeft de regeering echter één voorwaarde gesteld en wel, dat de particuliere ondernemingen in de Rot- terdamsche haven een verlaging van 15 pet. moeten aanbrengen op haar plaatskosten. Zullen verschillende personen uit de N S B. treden? Volgens het Utrechtsch Dagblad zou het eerste Kamerlid graaf Marchant et d'Ansembourg in ver band met het herderlijk schrijven van het Episcopaal besloten hebben uit de N.S.B. te treden. Dit zal er toe leiden, dat de heer de Marchant et d'Ansembourg tevens zal aftre den als lid der Eerste Kamer. Nog andere heeren zouden het voornemen hebben het lidmaatschap van de N.S.B. neer te leggen. De vergadering van de N.S.B. te Breda schijnt bovenstaande tegen te spreken. De heer van Kampen uit Amsterdam heelt daar namelijk verklaard, dat graaf de Marchant et d'Ansembourg, Maandag aan den leider, ir. Mussert, heeft medege deeld, dat hij voor geen enkele functie in de N.S.B. zal bedanken. Na de duidelijke uitspraak van het Nederlansche Episcopaat mag men wel verwachten, dat de zich hatholiek noemende N.S.B 'ers naar het Bisschoppelijk woord zullen luisteren en niet langer lid willen blijven van de veroordeelde bewe ging Volgens een mededeeling in „Volk en Vaderland" blijft o.a. graaf de Marchant et d'Ansembourg lid van de N. S. B. Weggeld Noord-Brabant. In den loop der volgende maand zullen bij de Rijksontvangeis voor het eerst worden verkrijgbaar ge steld z. g. vacantiekaarlen voor rijwielen. Deze kaarten zijn inge voerd hij besluit der Staten van 26 Juli 1935. Zij zullen geldig zijn voor het driemaandelijk che tijdvak 1 Juli tot en met 30 September a. s De verschuldigde belasting bedraagt f 1.25. Ook voor jeugdige personen, die gedurende vacantiemaanden meer dan anders van hun rijwiel gebruik maken, lijkt deze kaart zeer aantrekkelijk. Wenscht men nè September u.s. het gebruik van den provincialen weg voort te zetten, dan kan tegen bijbetaling van 1.25 een voljaars- kaart verkregen worden, die het recht geeft gedurende dc rest van het belastingjaar, dus tot 1 Mei'37, ongestoord over den provincialen weg te rijden. De aandacht wordt er verder op gevestigd, dat bij bekeuring behalve de justitieele boete nog een aanslag te betalen zal zijn. Deze aanslag zal bij bekeuring in de maanden Juli, Augustus en September a.s. volgens de weggeldverordening niet f 1.25 (prijs van de rijkaart), doch f2 50 bedragen, zoodat het ook om deze reden beter is geen risico te loopen. TREEDT GOEMBOES BINNEN KORT AF? De „Daily Telegraph" meldt uit Boedapest, dat zeer binnenkort het afireden is te verwachten van generaal Goemboes als minister—president van Hongarije. Het blad verneemt, dat de genees heeren van Goemboes hem hebben voorgeschreven, zich in de volgende iwaalf maanden te onthouden van deelneming aan het politieke leven Generaal Goering zal de Pinkster dagen bij generaal Goemboes door brengen. In de kringen der legitimisten is men zeer benieuwd of er kans zal bestaan dat een legitimistische politiek in de plaats zal komen van de pro Duirsche politie k va 1 generaal Goemboes. WAT MUSSOLINI VAN DE SANCTIES DENKT. Mussolini heeft in een interview o a medegedeeld, dat het einde der sancties her oogenblik zal aangeven, waarop Ital'ë in de gelederen der bevredigde mogendheden treedt. De kleinere Middellandscbe Zee 9faten hebben absoluut nieis te vreezen Italië is vastbesloten, zijn vriendschapsverdragen met Grieken - land en Turkije na te komen. Het eenige doel van Italië in Albarië is de onafhankelijkheid van dit land te hewaren en te eerbiedigen. :T*tJ,<*ESÉ5S®r WASCHMIDDEL CORRUPTIE-SCHANDAAL IN TOKIO. Donderdag zijn eenige hooge ambtenaren van het ministerie voor de spoorwegen en leden der directie van de spoorwegen gearresteerd wegens het aannemen van steek penningen. De arrestaties hebben in geheel Japan groot opzien gebaard. De knoeierijen hielden verband met het gunnen van den bouw van de tunnel tusschen Modsji en Sj mo. noseki de verbinding tusschen het eiland Wioesjioe met het eiland Hondo. In de vergadering van het Wa terschap ,,De Zuid-Holl. Polder onder Dussen" waren 17 ingelanden tegen woordig, totaal uitbrengende 122 stem men. Blijkens 't jaarverslag 1934-1935 zijn de ontvangsten in totaal 18559.43, de uitgaven bedragen totaal 10297.71 Op de ontworpen begrooting voor 't dienstjaar 1935-1936 is de opbrengst der eigendommen geraamd op 12331.50 en ontvangsten van ver schillenden aard 12400. De uitga ven 15207.50, buitengewone uitga ven, werkverschaffing, 17600.—, Voorts werden de noodige machti gingen verleend. De heer Mr. Dr. A. den Dekker te Gorinchem werd daarna met algemeene stemmen tot bestuurslid herkozen. In de plaats van den scheidenden functi onaris den heer Jos. van Honsewijk, thans te Dongen, werd als no. 1 op de voordrachtlest geplaatst den heer L. v. Moergestel alhier, terwijl door 't be stuur hieraan no. 2 en 3 zullen worden toegevoegd. Door de fanfare „Wilhelmina" werd aan 't concours te Kaatsheuvel na vele jaren van rust, voor 't eerst we derom deelgenomen. En, zooals be kend, niet zonder succes. Zij wist met 318 punten beslag te leggen op den eersten prijs in haar afdeeling. Hieruit blijkt wel overduidelijk welke vorderingen onze fanfare den laatsten tijd gemaakt heeft onder de energieke leiding van directeur Snijers uit Raams- donksveer. Nog niet lang geleden werd 't geheele corps omgevormd en nieuwe krachten opgenomen. Succes in deze is dan ook niet uitgebleven en zoo voort gaande belooft de fanfare nog veel voor de toekomst, temeer daar weder om een groot aantal jeugdige krachten wordt opgeleid. Het verbouwen van een woning voor rekening van den heer Joh. de Peuter is opgedragen aan den aanne mer A. v. d. Pluijm alhier. De heer H. de Rooij Gzn. slaag de dezer dagen voor 't examen assis tent boekhouden. Tijdens haar huiselijke bezigheden kwam de wed. van Dinteren zoo on gelukkig van de trap te vallen, dat zij hierbij haar pols brak. Dr. v. Vuure verleende spoedig geneeskundige hulp. De finten-vangst brengt heel wat opleving onder de visschers. Hoeveel heden van 300350 stuks per nacht is geen zeldzaamheid. De prijzen variee- ren van 5 tot 7 ct. HANK. Een dezer nachten heeft een hond bij den landbouwer J. v. Velthoven al hier een 25-tal jonge kippen, die hij pas gekocht had, doodgebeten. Daar de hond op heeterdaad werd betrapt en van een buurman bleek te zijn, heeft deze zijn snoode daad met den dood moeten bekoopen. Intusschen een lee- lijke schadepost voor bedoelden land bouwer. Door de gemeente-veldwachter is tegen een tweetal jongens van hier proces-verbaal opgemaakt, wegens bal dadigheid. Deze gooiden met steenen naar een kolenloods, waarvan reeds meermalen ruiten zijn stukgegooid. Door het onverantwoordelijk gooien der jeugd met steenen, wat hier nog al veel voorkomt, wordt een ander dik wijls benadeeld. Tegen bedrijvers van deze straatschenderij wordt dan ook onherroepelijk proces-verbaal opge maakt. Dinsdagmiddag j.l. zagen twee rijksveldwachters, dat een persoon in een sloot aan het visschen was. Toen deze de politiemannen op een afstand zag, sloeg hij op de vlucht en wist te ontkomen. Door de politie werden ter plaatse een tweetal aalfuiken en een polsstok in beslag genomen. Naar den dader wordt een nader onderzoek in gesteld. Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a.s. des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. Zuurdeeg. 2e Pinksterdag geen dienst. Gisteravond vergaderde de Raad in 't openbaar. Op de agenda stonden 9 punten, waarvan 't verslag volgt in 't nummer van 3 Juni a.s. Zaterdagmiddag speelt Longa te ZELFWERKEND OfMANOSCH fA»»l* AAT A 1 /OIOl' MOljjï» l£» HELPER witte WASCII I au,.*""'""' I i»wr.«ir «r?4 ,1 Maar alleen als U nog vóór het eind van de volgende week 1.2 3. haalt. Het kèn niet goedkooper. 3 Pakken voor den prijs van 2. Prachtig helder wordt Uw wasch en heelt toch niets te lijden, als U het zelfwerkende wasch- middel 1.2.3. gebruikt. Doet Uw voordeel. HANDSLSONDCaNCMi.iS ARSOL^, Apeldoohü

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6