Land- en Tuinbouw» Buitenlandsch Nieuws. Brand wonden akkers kloosterbalsem RCMCMfin NIEUWS. BEGRIJPT HET BELANG ,.DE ECHO VAN HET ZUIDEN' bedek ze dadelijk met DE OPENBARE VERHURING VAN HET BOUW- EN WEILAND VAN DE STEDELIJKE GODSHUIZEN TE GEERTRUIDENBERG. VI. Onder Dussen en Raamsdonk. I)e gemeenten Dussen en Raams donk hebben ongeveer een gelijk aandeel in de landelijke bezittingen der Stedelijke Godshuizen. Het gedeelte dat gelegen is onder de gemeente Dussen is 12,14,40 H A, groot. Het aantal der gemeente Raamsdonk bedraagt 11,83,(34 H A. dus iets minder. Het land onder Dussen gelegen werd aangeboden in twee percee len. Het eerste perceel was 5,51,10 H.A groot. Het was bouwland gelegen in de «Kleine Peereboom«, in de Zuid-Hollandsche Polder. Dit perceel kwam in drie gedeelten en niet in massa. No 1 was groot 2,05,90 H.A. Het ligt rechts van de Oude Straal M. de Rooy en Bart van Biesen stonden te boek als laatste huurders Nu ging het perceel af voor f 120.- Per H.A. omgerekend komt ditaan een bedrag van ruim f58, No. 2 was groot 1,21,00 H.A. Dit gedeelte ligt achter het perceel dat in huur was bij M. de Rooy. W. Bax was van dit gedeelte de laatste gebruiker. Bij f85,werd »mijn« geroepen en voor dit bedrag ging het ook af. Dit bracht dus per H.A. ruim f69,— op. No. 3 was groot 2,22,20 H A. Het ligt achter het perceel dat in gebruik was bij Bart van Biesen en aan de linkerzijde van de Oude Straat. De laatste periode was het gebruikt door A. C. Bullens. Ook voor dit perceel was de belang stelling niet zoo bijster groot, want het liep aan f 110,alvorens er een gegadigde opdook. Voor dit bedrag ging het ook van de hand, zoodat het per H.A. de som van f50opbracht. Hierna kwam het tweede perceel aan de beurt. Dit was ruim een H.A. grooter als het eerste en wel in totaal 6,63,30 H A. Ook dit werd in gedeelten verpacht en niet in massa. Het bestond geheel uit weiland gelegen in het groot Zuideveld. Het eerste gedeelte dat van dit perceel werd aange boden was 3,81,10 H.A. groot. Het is gelegen aan den weg. In de afgeloopen periode had S. v. d. Velden het in gebruik gehad. Voor f275,vond het eeu grage huurder en deed alzoo ruim f72,per H.A. af. Het tweede gedeelte was 2,82,20 H A. groot. Het is gelegen achter het perceel dat nierboven werd genoemd en het was in huur ge weest laatstelijk bij L. Hoevenaar. Voor dit perceel werd f205,— ge boden en voor dit bedrag werd het ook toegewezen. Dit gedeelte kwam dus bijna aan f73,per H.A. En hiermede namen de verpachtingen van land onder de gemeente Dussen een einde. De gemiddelde prijs per H A. bouwland was hier f59. voor weiland f72,50. We zien hier dus hetzelfde verschijnsel als onder Waspik en Geertruidenberg n.l. dat voor het weiland een hoogere prijs per H.A. werd gegeven dan voor bouwland. Er rest ons nu nog een en ander mede te deelen over de verpachting van landerijen, welke gelegen waren onder de gemeente Raamsdonk. Jamnier ge noeg konden we ons geen gedetail leerde gegevens verschaffen omtrent de prijzen, welke aldaar zijn be steed Het eenige dat we er van te weten konden komen was, dat in het algemeen voor bouwland onge veer f 100,— per H.A. is besteed. We zullen daarom zeer tot onzen spijt, bij dit onderdeel niet zoo volledig kunnen zijn als bij het voorafgaande. Gelijk we boven reeds schreven is onder de gemeente Raamsdonk verpacht in totaal 11,83,64 H.A Dit geheel werd aangeboden in 7 perceelen, waarbij er enkele nog werden gesplitst, zooals nader wel blijken zal. Het eerste perceel dan dat hier werd aangeboden was weiland ter grootte van 1,51,44 H A. Het ligt in den Ouden Polder Het aan den weg gelegen boschje behoorde er bij en kon op de gebruikelijke tijd stippen worden gekapt. Dit perceel was in huur bij Joh. Boons Joszn. Het werd verpacht met het recht om het te mo;;en scheuren. Het tweede perceel was eveneens weiland, doch lang niet zoo groot als zijn voorganger. Het had slechts een oppervlakte van 20,70 aren Het lag eveneens in den Ouden Polder aan den spoorweg Dit per ceeltje was in huur bij Piet van Strien. Nummer drie was ook niet groot. Ook dit was weiland ter grootte van 83,20 aren. Het was gelegen in het Zuideinde. W. Boons had het de laatste periode gebruikt. Nu werd het aangeboden tevens met het recht om het in bouwland om te zetten. Het nu volgende perceel was wederom een mooie blok land. Het was bouw- en weiland te saD.en groot 2,47,50 H.A. Het was gelegen in het Noordeinde (Werfkampen) en zou worden verpacht in twee paitijen te weten: a. Het gedeelte gelegen langs den Maasdijk. Dit was 1,15,30 H.A. bouwland waarvan A. C- Romme de laatste huurder was. b. Het gedeelte langs den grint weg. Dit was 1,32,20 H.A. groot en bestaande uit bouw- en weiland. Corn, van Strien was hiervan de laatste huurder. Het weiland aan dit perceel mocht eveneens worden gescheurd. Het vijfde perceel was bouwland ter grootte van 1,01,90 H.A. Het was gelegen in het Noordeinde (Werfkampen) recht achter het bouwland van het vorige perceel en dan over den Keizersdijk Hier van stond A. C. Romme als laatste huurder te boek. Het voorlaatste perceel was eveneens bouwland met kade en berm de Aanwassen in de Werfkampen. In totaal was het 1,60,60 H.A. groot en bij S. v. d. Velden in huur. Als een waardig slot van de lange reeks perceelen en tevens als slot van de gcheele verpachting kwam de Hoef in de Werfkampen. Dit bouwland groot 4,18,20 H A. is afkomstig van de familie de Wit Het werd in twee partijen opgeveild te weten le partij de Zuidelijkste helft welke in huur was bij Ant. Kamp. 2e partij de Noordelijkste helft welke in huur was bij Jac. van Dongen Qzn. En hiermede was het einde ge komen van deze druk bezochte en soms zeer geanimeerde ver. pachtdag. AANSLAG OP STARHEMBERG? Een geheime activiteit der nationaal socialisten. Bij een aanval van nationaal-socia- listen op het kasteel van prins Star hemberg te Waxemberg, diens resi dentie, zijn twee dooden gevallen. De gendarmerie, die gewaarschuwd was dat de aanval zou worden gedaan, had het kasteel bezet. Toen een 12-tal aan vallers het landgoed, behoorende bij het kasteel, binnendrong, openden de gendarmes 't vuur, waardoor twee der aanvallers werden gedood. Tot nu toe werden 20 personen gearresteerd, die beweren dat zij het niet gemunt had den op het leven van Starhemberg doch zich meester wilden maken van het wapen-depot in het kasteel. Gelukkigerwijze vertoefde Starhem berg niet op het kasteel Waxemberg, doch te Weenen. De agressie heeft groote opwinding veroorzaakt en draagt alle kenmerken van een door een centraal commando georganiseerde en met beslistheid uit gevoerde actie. Het blijkt duidelijk, dal het doel der nationaal-socialisten was, agitatie te verwekken bij den Heimatschutz, door aan te toonen, dat de wettelijke macht niet in staat was, een aanval zoo al niet op den persoon van Starhemberg dan toch op zijn re sidentie te voorkomen. De waakzaamheid van de gendar merie, die lucht kreeg van deze affai re, heeft echter het tegendeel bewezen. Daar de overrompeling heeft aange toond, dat de nationaal-socialisten wapenen bezitten en dat de Oostenrijk- sche nazi's wanhopig trachten zich nog meer wapens te verschaffen, vreest men een wederopleving van de nationaal-socialistische activiteit. De Heimwehr in Vorarlberg blijft voorloopig onder de wapenen. Booze tongen beweren, dat Starhem. berg den overval zelf geënsceneerd zou hebben om zoodoende in het mid- zijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak litteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, de pijn verdwijnt direct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen «nel. delpunt der belangstelling te komen staan. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat alle deelnemers aan den overval leden zijn der S. A. uit Ober- nenkirchen in Opper-Oostenrijk, die onder commando stonden van Hein- rich Halmdienst; deze wist te ontko men. Verscheidenen der gearresteerde nnzis hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. STARHEMBERG TEGEN SCHUSCHNIGG. Prins Starbemberg heeft, naar uit Weenen wordt gemeld, difinitief besloten in oppostiie te gaan tegen den bondskanselier van Oostenrijk, dr. Schuschnigg De Heimatschutz waarvan S'arhem berg de leider is, is totaal gereorgani seerd In het hierover door den bond gepubliceerde communiqué wordt met geen woord kennis genomen van de instelling der frontmiliiie of van het Vaderlandsehe front. De stafleiding van den Heimat, schutz wordt van Weenen naar Linz verplaatst, terwijl de zetel van Starhemberg in den vervolge te Weenen blijft. De bond heeft zijn leider opnieuw Volgzaamheid en trouw beloofd. In tegenspraak met bovenstaande wordt thans olficieus medegedeeld, dat S'arhembergzal blijven deelnemen aan de politieke ontwikkeling van Oostenrijk en zich van nu af aan wijden aan de eigenlijke doelstelling van den Heimatschutz: de uitvoering van 't program van Dollfuss, hetgeen behelst een waarlijk corporatieven opbouw, die slechts ten uitvoer kan worden gelegd door een zich vol. komen alkeeren van het partijen, stelsel WORDT MONGOLIË AUTONOOM? In Chineesche kringen heeft het zeer de aandacht getrokken, dat de Japansche militair attaché te Peking, Imai, zich naar Chapser, den zetel van de toekomstige „autonome" Mongoolsche regeering heeft begeven. Chineesche waarnemers beschou wen deze reis als een bewijs voor het streven van de chefs der Japan sche troepen in Noord - China, de Mongoolsche vorsten er toe over te halen, voor deze provincie autonomie te eischen. Tegen de Japanners bestaat een groote Mandsj re-haat. Tweehonderd Mandsjoe bandieten", aldus wordt van Japansche zijde verklaard, htbben twee Japansche adviseurs ontvoerd in de provincie Hei Loeng Kiang Het lot van de ontvoerden is niet bekend. Voorts wordt van Japansche zijde uit Charbin gemeld, dat „bandieten" bij Santacho, ongeveer 500 kilometer ten Oosten van Charbin een aanslag hebben gepleegd op een trein, die tot ontsporing werd gebracht, doordat de rails waren opengebroken. De bandieten beschoten den trein, waar door tien passagiers gedood werden en elf gewond. Korten tijd later werd een aanval gedaan op het station Lao-Soeng Ling, aan de lijn Hsinkin-Toemen in de provincie Kirin. Het gebouw werd door bommen geheel vernield. De derde aanslag werd bij Moelan, 150 kilometer ten Oosten van Charbin gepleegd op een politie au'o, waarin zich vier Japansche officieren en 11 beambten bevonden. Auto en inzittenden worden vermist. De Japansche strijdkrachten in Mandsjoekwo zullen belangrijk wor den uitgebreid. Het streven van het Japansche ministerie van oorlog is er op gericht, het effectief der troepen te brengen op 250 000 man, naar schatting de sterkte der sovjet Rus. sische troepen in Oost—Siberië EGYPTISCHE STEUN VOOR DE ARABIEREN. Onder deelneming van talrijke persoonlijkheden uit het openbare leven is te Cairo 'n comité gevormd, dat zich ten doel stelt hulp te ver leenen aan de Arabieren in Palestina. Reeds heeft dit comité een eerste zitting gehouden, waarin drie belang, rijke resoluties werden aangenomen. Ten eerste werd besloten, tegen de maatregelen der Britsche mandaat, regeering protest aan te teekenen. Het tweede besluit betreft het bieden van steun aan de Arabische bewoners van Palestina bij hun strijd tegen Engeland en de Joden.' Ten derde werd overeengekomen, dat een commissie naar Palestina zou worden gezonder», om den toe. stand ter plaatse te onderzofken. DE ROODE TERREUR IN SPANJE. De door de nieuwe linksche re. geering gelaste verandering van alle religieuze onderwijs-instellir gen in staatsscholen wordt in alle deelen des lands doorgevoerd met een ijver een betere zaak waardig. In Madrid zelf zijn twee voorname meisjes colleges aan de zusters, die ze sedert eeuwen bestuurden, ont nomen en in eigendom van den staat overgegaan. Hetzelfde geschiedde reeds in La Coruna, Tortosa, Logrono, Volencia, Palma de Mallorca en andere plaat, sen. Mocht dit seculariseeringsproces met dezelfde snelheid als tot dusver worden doorgevoerd dan zal spoed g het geheele bijzonder onderwijs in Spanje öela cisee*d zijn. KABINETSCRISIS IN BELGIE. Minister president Zan Zeeland heeft den Koning zijn ontslag aange boden en is afgetreden. In verband met bet samenstellen edner nieuwe regeering heeft Koning Leopold in audiëntie ontvangen de liberale voorzitter en den senaat, graaf Lippens, de voorzitter van de federatie van Roomsch Katholieke vereenigin'gen, graaf d'Aspremont Lynden, de heer Pierlot, voorzitter van de Katholieke Unie en een aantal voormalige ministers. De oud ministei van landsverdedi. ging, Devè«e, deelde mtde, dat hij geen deel meer wenscht uit te maken van het nieuwe kabinet. Donderdag ontving de Koning de oud ministers Janson, Hymans, Jaspar Heyman en den leider der Rcxisten, Leon Degrelle, in audiëntie. Uegrelle had een langdurig onder houd met den Koning Aan journa listen verklaarde hij, dat, indien hem werd gevraagd tot de nieuwe regeering te willen toetreden, hij geen andere portefeuille dan die van justitie zou kunnen aanvaarden. Deze portefeuille zou hem namelijk in staat moeten stellen, aldus Degrelle. grooten schoonmaak te houden, op welker noodzakelijkheid zijn beweging steeds zoo dringend heeft gewezen STAKING TE PARIJS» In verscheiden fabrieken in de Parijscbe voorsteden, met name in de vliegtuig- en automobielfabrieken Lavaletie, Newport en Hoichkis, is een staking uitgebroken. De arbeiders waien 's morgens als gewoon op hun post verschenen en uiets deed aanvankelijk vermoeden, dat het tot een staking zou komen. Plotseling legden echter alle arbei. ders het werk neer en bleven bij de machines. Üe ingangen werden met posters bezet, die den toegang tot de fabrie ken moesten verhinderen en commu nistische vertrouwensmannen werden aangewezen om met de directies te onderhandelen over invoering van de veertigurenweek en verhooging van de loonen. Om den tijd te verdrijven,^hadden „vooruitziende kameraden" gramo- toons radio's en kaarten meegebracht. Met dansen en met het zingen van de Internationale werd de stakingsdag in feestelijke stemming doorgebracht. Tegen zes uur werd het vrouwelijk personeel naar huis gezonden, terwijl het sterke geslacht toebereidselen maakte, om den nacht in de fabriek door te brengen. Onder invloed der communistische agitatoren hebben de stakingen, met bezetting der fabrieken, in Frankrijk zich in omvang en aantal onrust barend uitgebreid Zij schijnen een streven te vertolken, dat meer een politiek dan een professioneel karak. ter draagt. Achttien menschen bij Instorting gedood. Te Fez (Marokko) is in een in- andsche wijk een oud huis inge stort. Achttien lijken zijn onder de juinhoopen vandaan gehaald. Vijf jersonen werden ernstig en een groot aantal andere licht gewond. Je oorzaak van de instorting is nog niet bekend. Uit een schommel doodgevallen. In een speeltuin te Winssen bij Nijmegen had het knaapje J v. d V. het ongeluk van een schomrnt te vallen, met het noodlottig gevo|t dat het een zware schedelbreuk en inwendige kneuzingen bekwam Spoedige medische hulp mocht niet meer baten. Het slachtoffer is eenio. uren later overleden. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Nabij de Belgische grens te Maas. tricht is de 26 |arige ongehuwde Bierman, wonende te Maastricht door ambtenaren doodgeschoten. Bierman kwam niet een auto geladen met suiker en margarine uit Klein-Ternaaien en weigerde op sommatie van de ambtenaren te stoppen, ook na eenige waarschii. wende scholen. De ambtenaren achtervolgden B. in een anderen wagen en lostten daarbij nog een aantal schoten. Hierbij heeft een der kogels B. in het achterhoofd geraakt. De auto van B reed 20 meter verder tegen de leuning van een der bruggen over het kanaal Luik—Maastricht. B. werd uit den wagen geslingerd. Hij bleek door den kogel gedood le zijn. Het lij|j is naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. ONDER VALLEND GESTEENTE GEDOOD. Tusschen de Vleesehhouwerstraat en de Steenstraat te Nijmegen in't oude gedeelte der stad,is men bezig met het afbreken van vervallen woningen. Twee jongens waren daar aan het spelen aan den voet van een ouden muur. Op een onver, wacht oogenhlik stortte deze in. Een der jongens, de 12 jarige K., kwam onder een zware blok steenen le recht en werd zoodanig gewond, dat hij dood onder de ruïne werd uitgehaald Het lijk werd naar hel St. Canisiusziekenhuis overgebracht, De andere knaap, die zich ijlings uit de voeten kon maken, bleel ongedeerd. ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT WEER EEN SLACHT- OFFER. Op den onbewaakten overweg in de lijn Roermond Eindhoven is nabij blokpost 35 onder de gemeenle Weert een ernstig oi-geluk gebeurd, De landbouwer P. Peters kwam mei een kar met melkkannen van den Moerdijk den overweg oprijden Het was erg mistig, zoodat het niel onmogelijk moet worden geacht, dat het uitzicht op de spoorbaan was weggenomen. Door het ratelen van de kar was de man al evenmin in staat te hooren, dat uit de rich ting Roermond een trein naderde, De gevolgen waren verschrikkelijk. De kar werd door de locomolief gegrepen en mei luid gekraak van de spoorlijn geslingerd. Het paard was op slag dood, terwijl de wagen nagenoeg geheel werd versplinterd, De melkkannen lagen tot ver van de plek des onheils langs de lijn verspreid. Peelers, die van de kar was ge slingerd, kwam naast de spoorbaan terecht. Toen de eerste hulp werd geboden, gaf hij nog teekenen van leven. Spoedig echter gaf hij den geest. De ongelukkige laat een vrouw en zeven kinderen achter. Vermeld zij nog, dat een der zoontjes van P., dat bij zijn vader op de kar zat, vrijwel ongedeerd bleef. AUTOBUS-DRAMA IN MEXICO. Dertien menschen zijn gedood en zeven gewond, doornat een aantal rebellen in een volle autobus bij Guadalajara in den staat Jalisco in het wilde weg op de passagiers begon te vuren. Men gelooft, dat het hier een wraakneming betreft. De moordenaars worden door regeeringstroepen achtervolgd. Naar het Mexicaansche ministerie van Oorlog voorts meldt, zijn bij een botsing tusschen regeerings troepen en rebellen in de omgeving van San Miguel de Allende (ten N.W. van de hoofdstad) 25 rebellen, waaronder de aanvoerder, gedood. Ook te Guanajuato is het tot een bloedig treffen gekomen tusschen regeeringstroepen en opstandelingen. De rebellen werden omsingeld, toen zij een bergpas in de nabijheid van de stad wilden bezetten. Zij werden door de troepen met machinege' weervuur bestookt, met het gevolg, dat twintig hunner werden gedood. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8