Plaatselijke Berichten Zclls klnoslprs en ijeslicltlep taniniien mei ome DEM-Pelrolemeréasser It Gratis inlichtingen en demonstratie. 'AKKERTJES1 H.deBont-v.Hulten rheumafische pijnen vêlltyt Wij rekenen U graag vóór hoeveel guldens U per jaar in Uw zak kunt houden. Naar uw keuze van 7 tot 40 uren bran den van 1 Liter petroleum. Heerenkleeding naar maat Zaterdag 30 Mei 1936 No. 44. De Echo van het Zuiden Derde blad. Prijzen vanaf Fl. 5.00 tal en met Fl. 25.50, Fa. ANTON HOLTGREFE buitengewone vergade- RING WAALWIJKS BELANG Waalwijks Belang spreekt zich uit tegen be bouwing van het huidige raadhuisplein en voor het geval de raad daartoe toch mocht besluiten zou men aan Waalwijksche ingeze tenen de voorkeur willen zien gegeven. Donderdagavond werd in de zaal Musis Sacrum een buitengewone le denvergadering van Waalwijks Belang gehouden, belegd op verzoek van een 15-tal leden. Het was kwart voor negen toen de voorzitter van W. B., de heer Jud. Timmermans Phzn., de vergadering opende, waarbij hij mededeelde dat t bestuur een verzoek had ontvangen, onderteekend door 15 leden, om een spoedeischende algemeene vergadering te beleggen. Waar zulks volgens art. 15 is toe gestaan, heeft het bestuur onverwijld de noodige maatregelen genomen tot deze bijeenkomst. Spr. wil den aanvra gers gaarne het woord geven. De heer v. Hilst zegt niet de initia tiefnemer tot deze aanvrage te zijn, doch haar wel mede onderteekend te hebben. Waar de betreffende persoon echter nog niet aanwezig is om de zaak in te leiden, wil spr. wel beginnen met er iets over te zeggen. Allereerst stelt hij echter de vraag of het gesprokene wordt gepubliceerd of dat deze vergadering een vertrou welijk karakter draagt. In dit laatste geval zou men zich verder kunnen uit laten over zaken die deze kwestie ra ken- De Voorzitter zegt dat dit een offi- cieele algemeene vergadering is, waar toe als gewoonlijk de pers ook toegang heeft. De heer v. Hilst zegt dan dat hij er van geschrokken was toen hij uit de pers kennis kreeg van het voorstel van B. en W. om een stuk van het Raad huisplein aan de fa. de Gruijter af te staan en dat voor zulk een abnormaal lagen prijs. Er wordt van andere zijde wel beweerd dat die ƒ500.— s jaars een waarde van 12.000.— vertegen woordigen, maar een rente van 4 c/o is voor dit geval te laag. 't Is het mooi ste punt, vlak langs de rooilijn, terwijl o.a. Albert Heijn 4 a 5 M. terug moest bouwen en nog heel veel meer voor z'n terrein moest betalen. Ook spr. heeft vaak uitgezien naar een geschikt punt op de Markt voor zijn zaak, doch heeft nooit kunnen denken dat de Gemeente nog een stuk van het Raadhuisplein wilde missen en dat voor dien lagen prijs. stel van B. en W. iedereen overrom peld heeft en nu is de tijd voor eenige actie veel te kort. Morgenavond reeds wordt de zaak in den raad behandeld en „gedane zaken nemen geen keer Daarom grijpen de middenstanders elk middel als een stroohalm aan om al thans nog iets t» doen om den raad er van af te houden het raadhuisplein te verkavelen en weer een firma van bui ten hier binnen te halen. Dat een par ticulier zijn pand aan de Gruyter ver koopt dat is niet tegen de houden en is een zakelijke kwestie, maar het ligt naar spr.'s meening niet op den weg van het gemeentebestuur om op een dergelijke manier die firma binnen te halen, temeer waar van behoefte of concurrentie oogmerken geen sprake kan zijn. Spreker wilde W. B. een pro test laten uiten tegen de voorgestelde verkaveling van het raadhuisplein en als de raad daartoe toch wil besluiten, dat dan aan 'n ingezetene de voorkeur worde gegeven. Er zijn meer Waal wijksche zaken die er heel blij mee geweest zouden zijn, maar niemand kon weten dat dit terrein te krijgen was. De Voorzitter merkt op dat de over wegingen van den heer v. Hilst begrij pelijk zijn van zijn standpunt, vooral waar het hier gaat over de vestiging van een firma in dezelfde branche, doch zij gaan buiten het terrein eener vereeniging als Waalwijks Belang. De heer v. Hilst*beaamt dat Waalw. Belang buiten concurrentie-aangelegen- heden in zijn branche staat, doch zijn bedoeling was dat deze vereeniging een protest zou doen hooren tegen het feit dat niemand anders de kans wordt gegeven, dat als het ware onderhands, zonder dat iemand er iets van gehoord heeft, dit mooiste bouwterrein in de gemeente aan een firma van buiten wordt gegeven. Nu spr. het weet heeft hij een bod van 100 meer per jaar aan de gemeente gedaan. Hoe meer het opbrengt, hoe beter toch voor de ge meente en waarom krijgt een ingezete ne, belastingbetaler, die 30 menschen uit deze gemeente werk verschaft, die voor zijn 4 winkels heel wat aan licht en water aan de gemeente betaalt, niet evengoed de gelegenheid als een niet- belastingbetaler van buiten? De heer Holtgrefe meent dat het de bedoeling van de aanvragers speciaal is geweest het standpunt van de ver eeniging Waalwijks Belang te verne men inzake de verkaveling van het raadhuisplein, 't Moet niet alléén de Middenstand zijn die in deze haar be langen naar voren brengt. De heer Veltman vindt dat deze vergadering weinig nut kan hebben. Eerstens is het reeds te laat om even tueel een schrijven in de morgenavond te houden raadsvergadering behandeld te krijgen en tevens is de opkomst op deze vergadering wel gering om de meening van de vereeniging vast te stellen. De voorzitter zegt dat het bestuur van W. B. ook in dien geest gedacht heeft. Het is inderdaad te laat om nog een schrijven in de raadsvergadering behandeld te krijgen, doch op de een of andere wijze zouden de raadsleden eventueel nog met de meening der ver gadering op de hoogte gesteld kunnen worden. De heer W. Hens zegt dat het voor- De voorzitter is het met den laatsten spreker eens dat niemand de vestiging van bedoelde firma in Waalwijk kan tegenhouden, maar een andere kwestie is of men een stuk van dat mooie plein daarvoor moet beschikbaar stellen. De heer v. Gent zegt naar deze ver gadering te zijn gekomen om de ver schillende meeningen over het onder havige voorstel eens te hooren. Hij geeft in overweging om, in geval de vereeniging om esthetische of andere redenen tegen het voorstel wil ageeren zulks te doen door morgen een schrij ven te richten aan alle raadsleden, waarin men hen in kennis stelt van de meeningen dezer vergadering. Dat is het eenige wat nog te doen is, want doordat niemand het eerder geweten heeft is het veel te laat geworden om nog eenige actie te voeren. De voorzitter zegt dat deze aanwij zing geheel in den geest is van het bestuur en ingeval er tot eenige actie besloten wordt zal het in dien geest geschieden. De heer van Liempt zegt van deze vergadering niet veel succes te hebben verwacht en hij meent blijkens de op komst gelijk te hebben gehad. Z.i. lag het niet op het terrein van Waalwijks Belang om daar de sociale aangelegen heden den Middenstand rakende te be spreken, dat is bij de Middenstandsver- eeniging zelf in goede handen. Op het terrein van W. B. ligt meer de bevordering van het vreemdelingen verkeer en de verfraaiing van de ge meente. Niettemin is spr. blij dat deze verga dering gehouden is en hij maakt gaar ne van deze gelegenheid gebruik om nog eens te herhalen wat hij op de ver gadering van middenstanders betoog de, n.l. dat de groote offerzin der bur gerij de gemeente in staat heeft gesteld een raadhuis te bouwen, waarop ieder een trotsch is en dat vele gemeenten ons zullen benijden. Tevens heeft de gemeente ten koste van groote finan- cieele offers zoo'n fraai, ruim plein voor het raadhuis vrij gekregen en nu dat alles in orde is gemaakt, zou het zeer te betreuren zijn dat men die ruimte weer gedeeltelijk ging bebouwen en 't plein zou worden ontsierd. Spr. herhaalt tevens nog even zijn persoonlijke meening over het beweer de algemeen belang dat het grootbe drijf dient. De directie dier onderne mingen vraagt zich niet af wat zij doen zal in het algemeen belang, doch hoe zij het beste winstcijfer kan bereiken. Spr. acht het echter beter hier niet te spreken als middenstander, doch als Waalwijker, met liefde voor onze plaats. En dan vindt hij het buitenge woon jammer, dat, waar we nu een ge bouw hebben gesticht dat de roem van Waalwijk is, met een mooi, breed plein, men voor het luttele bedrag van 500 's jaars, wat voor de gemeente niets beteekent, die ruimte weer gaat ver kleinen. Waarom? Zal de schoonheid van onze plaats daardoor bevorderd worden, afgezien nog van het feit dat de bouw aldaar van een winkel voor de Gruyter voor een breede groep van ingezetenen een voortdurende ergernis is. Daarom zou spr. gaarne zien dat de leden van W. B. als ingezetenen van Waalwijk hun afkeuring te kennen ga ven over het feit dat een mooi geheel van raadhuis en plein, dat nu kant en klaar is, dat gewaardeerd wordt en dat iedereen mooi vindt, voor een luttele som weer wordt geschonden. Als het hek eenmaal van den dam is, dan komt men straks misschien om een gedeelte aan de Oostzijde en zoo geleidelijk meer als er maar een architect is die kan aantoonen dat alles architectonisch bij elkaar hoort. De heer Th. v. Delft meent dat men zich wat architectonisch inzicht betreft moet onderwerpen aan het oordeel van den architect. Zijn meening is dat het plein in den bestaanden toestand niet af is en dat een passend gebouw daar ter plaatse een betere afsluiting zal vormen. Nog beter zou het echter z.i. zijn als het huis van den heer Wies man tot een dergelijken winkel werd verbouwd, zoodat men de ruimte er vóór behield. Spr. voegt hieraan nog toe dat men z.i. een ingezetene er niet buiten moest houden als men plan had aldaar een winkel te laten bouwen. De heer Raming meent dat het juist de groote fout van den Middenstand zelf is, dat in de vestigingswet het be hoefte-element is uitgeschakeld, wat ge beurd is op verzoek van den Midden- standsraad en deze wet de grootste waarde ontneemt. Deze meening heeft hij ook in de Kamer van Koophandel naar voren gebracht. De heer Tielen zegt dat architect Kropholler bij zijn eerste raadhuis-ont werp ter weerszijden van het voor plein galerijen met winkels had gepro jecteerd. Dat plan is echter wegens de hooge kosten afgekeurd. Toen daarop het bestaande raadhuis werd ontwor pen, waren deze galerijen vervallen en zoover spr. bekend is, was dit geheele laatste plan verwezenlijkt met den bouw van het raadhuis en de vrijma king van het daarvoor gelegen terrein zooals het er thans ligt. Het plan om een winkelpand aan de Westzijde te bouwen, waarachter de slaan als zij nu weer gingen voorstel len het plein te laten als het nu is, na dat zij eerst hebben betoogd dat door bebouwing aan die zijde een beter ge heel wordt verkregen. De heer Raming kan zich voorstel len dat de tegenwoordige situatie nog niet de ideale afsluiting vormt. Daar toe zouden z.i. de panden van de hee- ren Wiesman en Holtgrefe met den stijl van het raadhuis in overeenstem ming moeten worden gebracht. Maar door den bouw van een 12 M. breed en 10 M. diep blok vóór langs de straat kan toch z.i. zeker geen mooiere af sluiting verkregen worden. Het plein mag vóóraan niet veel smaller zijn dan achteraan. Het geprojecteerde winkel pand zou ongeveer tot aan het ver keersbord bij den oprit van het plein komen. Men moet dus als men vanaf de haven komt veel verder dan thans doorloopen, eer ons raadhuis om het hoekje komt kijken. De heer Holtgrefe merkt op dat de laatste schepping van Kropholler, n.l. het Museum te Eindhoven, tot felle cri- tiek aanleiding heeft gegeven. Z.i. zou de Gruyterwinkel wel 3 verdiepingen hoog moeten worden anders komt er het dak van de woning van den heer Wiesman nog boven uit. De heer Vink meent dat de raad met verschillende daden getoond heeft dat het nooit de bedoeling geweest is om het plein weer gedeeltelijk te bebou wen. De kiosk werd verplaatst, de v.h. BIERLAAGH—VAN DER HEIJDEN, „DE GROOTE IJZERHANDEL" WAALWIJK. HOEK RAADHUISPLEIN.TEL72 gemeente misschien een galerij of i.d. aanbouwt om die geheele zijde af te sluiten, moet z.i. dus naderhand pas gemaakt zijn. Spr. heeft ook ooit hoo ren zeggen dat aan den heer Snijders ter plaatse een terrein is aangeboden voor den bouw van een café en toen is dit plan vermoedelijk naar voren ge komen. Naar spr.'s meening is de hangende kwestie er een die juist in een ver eeniging als Waalwijks Belang bespro ken mag worden, om de leden zich te doen uitspreken of men t gewenscht vindt een gedeelte van dat plein te be bouwen, waar zij toch de verfraaiing der gemeente voorstaat. Mocht de raad toch daartoe besluiten, dan kan men toch verzoeken dat op de eerste plaats ingezetenen een kans zullen krijgen. De heer Spapens zegt dat er 2 pun ten hier besproken worden, n.l. den toestand te laten zooals hij is, of, als er gebouwd zal worden een inwoner de voorkeur te geven. Spr. meent dat de vergadering verstandig doet door op t laatste aan te dringen, want B. en W. zouden toch een eigenaardig figuur markt moest naar het plein worden overgebracht om de Grootestraat vrij te maken, een plantsoentje werd aan gelegd, een lantaarn werd op het mid den van het plein gebouwd, enz. De heer v. Gent merkt op dat de raadseden morgenavond met de argu menten die hier naar voren gebracht worden weinig kunnen bereiken, want het is bekend dat Kropholler bij den bouw van het raadhuis er op gesteld was dat het hoofdgebouw vooral tot zijn recht zou komen en niet bovendien de geheele aanbouw. Ook staat de lan taarn thans niet in het midden, maar is bij de plaatsing al rekening gehouden met gedeeltelijke bebouwing van de Westzijde. De heer Tielen meent dat de heer v. Gent zich vergist waar hij zegt dat de heer Kropholler reeds van den aan vang af den opzet heeft gehad daar een winkelpand te bouwen om een ge deelte van het raadhuis te camouflee- ren. De heer van Liempt keurt het af dat een algemeen lichaam als de gemeente onderhands, zonder dat iemand er iets die U hei leven vergallen, daarvoor helpen nu "AKKERTJES" zoo bui- ienqewoon. Niei alleen dal de pijnen verdwijnen, maar AKKER-C ACHETS verdrijven bovendien uit 't lichaam de sloffen, die de pijnen veroor zaken. Neem daarom "AKKERTJES" Nederlandse* Ongeëvenaard bij gevatte koü Product Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hooidpijn, en». Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. van weet, aan een zekere firma de ge legenheid geeft er een bod naar te doen. Als het inderdaad de bedoeling van den architect zou geweest zijn dat daar gebouwd wordt dan had iedereen daar een kans voor moeten krijgen. In dezen tijd nu de Middenstand roept om ordening en bescherming heeft deze handelwijze van het gemeentebestuur hem bijzonder getroffen. De voorzitter wil na de verschillen de meeningen gehoord te hebben, den aanwezigen allereerst de vraag stellen of zij er voor zijn het raadhuisplein te laten in zijn tegenwoordigen toestand, dus geen gedeeltelijke bebouwing. Enkele leden geven te kennen dat zij zich niet competent achten hierover een oordeel te vellen. Bij stemming verklaren 20 leden zich voor het behoud van het huidige plein, 10 onthielden zich van stemming en 1 stemde tegen, zoodat de meerderheid zich voor vrijlating van het plein uit sprak. Hierna werd de mogelijkheid onder het oog gezien dat de raad toch tot be bouwing zou besluiten. Sommigen zouden voor dat geval willen verzoeken aan ingezetenen van Waalwijk de voorkeur te geven. Anderen vonden „de voorkeur ge ven'' geen juiste term en zouden dit willen veranderen in „eveneens de ge legenheid geven". Voor het voorstel als door B. en W. ingediend sprak zich bij stemming nie mand uit, 6 leden stemden blanco, 5 wenschten te verzoeken aan ingezete nen „eveneens de gelegenheid te ge ven", terwijl 19 leden er op wilden aandringen „dat aan ingezetenen de voorkeur zou gegeven worden." De voorzitter zegt dat als gevolg van deze bespreking en gehouden stem mingen, morgen vóór de vergadering van den raad door Waalwijks Belang 'aan B. en W. een schrijven zal worden gericht, met een afschrift hiervan aan alle raadsleden, waarin verzocht wordt het raadhuisplein vrij te laten en inge val toch tot bebouwing besloten zou worden, dat dan aan ingezetenen de voorkeur gegeven zou worden om al daar te bouwen. Hierina wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Naar aanleiding van bovenstaande vergadering is het volgende schrijven gericht aan den gemeenteraad en aan de leden in afschrift: Aan den Raad der gemeente Waalwijk. Edelachtbare Heeren. In de Donderdag in Musis Sacrum gehouden algemeene vergadering der vereeniging Waalwijks Belang, bijeen geroepen volgens Art. 15 der statuten op verzoek van 15 leden, werd be sloten le. Uwen Raad te verzoeken 't Raad huisplein niet te bebouwen. 2e. Indien de Raad toch mocht be sluiten tot bebouwing, over te gaan, aan Ingezetenen der gemeen te Waalwijk voorkeur te geven voor de vestiging van een winkel of bedrijf. Met verschuldigde hoogachting, enz. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Het belang hiervan spreekt voor zichzelf. Die veiligheid zit'em hier in: Het reservoir staat niet onder druk! De ge patenteerde veiligheid?- schijf doet de rest. NEB.MTËNT 23684. Volgens recept van Apotheker Dumont I

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9