mm u Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BET HOOGSTE RECHT BETER SCHILDERWERK Over plaatselijke protectie en een Regeeringscirculaire. R. Crielaars Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. mwiFTnu 1 VOOR HINDER GELD Mooi gebruinde Huid flUMMER 46. ZATERDAG 6 JUNI 1936. 59e JAARGANG. De Echo van het Zniden, Waalwyksche en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Hoezeer ze ook noodig mogen zijn, nergens wordl er bepaald enthousiast tot de uitvoering van openbare- en andere groole werken besloten. In een moeilijken en zorgelijken tijd is het zaak om op de dubbeltjes te letten. Vaak hebben we het uit het ver loop van gemeenteraadszittingen kunnen vaststellen, dat zekere voor stellen om groote wei ken te laten uitvoeren, niet zouden zijn aanvaard als de voorzitter tenslotte niet met zooveel klem op de groote behoefte aan arbeidsgelegenheid voor hon derden gemeentenaren had gewezen. Om de menschen weer aan het werk te helpen, d&&rvoor heeft men in het algemeen heel wat over. Het spreekt vanzelf, dat als regel in de bestekken de bepaling wordt opgenomen, dat bij de uitvoering van een werk, waartoe de gemeente raad besloot, een groot percentage werklieden uit de betrokken ge meente te werk moet worden gesteld. Daarom immers was de zaak ten deele ook opgezet. Zulke bepaling te stellen, is bovendien een eisch van verstandig financieel beleid. Immers, worden zooveel mogelijk menschen uit de eigen gemeente bij het uit te voeren werkobject geplaatst, dan bespaart de gemeente zich een belangrijk bedrag aan steunuitkeering in een of anderen van „De Echo van het Zuiden" Naar het Amerikaansch bewerkt door I. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 40. De behandeling was afgeloopen en na de gewone formaliteiten begon de jury onderling de zaak te bespreken. In de zaal heerschte stilte. Virginia, die naar Rechter Kent keek," zooals hij daar zat, met het hoofd voorovergebogen op zijn hand en zijn gezicht in de schaduw, voelde de oude hulpelooze wanhoop in zich opkruipen. Waar die onverschillige mannen daar zoo lang over zaten te fluisteren, was haar leven en haar gelul:. Ze durfde niet naar Jackson" te kijken, Uit angst, dat hij haar zou zien en dit zijn ellende nog grooter zou maken. Zoo zat zij dus in beklemmende af wachting. Opeens stond de voorzitter van de jury op en sprak tot den rech ter. We hebben onze beslissing ge nomen, Edelachtbare. -- En? Wij bevinden den verdachte schuldig. Een oogenblik stilte. Toen stond de En toch de minister vindt het niet langer goed, dat een gemeente bestuur op deze wijze de arbeids gelegenheid in de gemeente ten behoeve van de eigen menschen beschermt. De circulaire, waarin dat aan de gemeentebesturen werd bericht, is door den minister van binnenlandsche zaken mede namens zijn collega's van Handel enz. en van Sociale Zaken onderteekend, hetgeen aan den inhoud nog meer klem bijzet. De regeering acht voorkeur voor menschen uit de eigen gemeente een «storend ingrijpen in de nor male verhouding op de arbeidsmarkt en in het bedrijfsleven in het algemeen«. We zouden willen vragen bestaat in onze dagen nog een normale verhouding op de arbeidsmarkt? Moeten niet alle overheidsmaat regelen op de abnormaliteit dezer verhoudingen worden ingesteld Wat de regeering thans aan de gemeentebesturen oplegt, zal onge twijfeld een sterke rem zetten op den ijvergang dezer lichamen, zoe kende naar geschikte werkobjecten. Weinigen zullen lust hebben om eenig grootsch plan in overweging te nemen en daarmee de groote kans te beloopen, dat een aannemer met een troep tegen koeli-tarief werkende arbeiders de gemeente komt binnenvallen, waar honderden rechter op en wendde zich tot Jack son. Hebt U nog iets tot Uw verdedi ging aan te voeren? vroeg hij zacht. Even zweeg Jackson. Zijn lippen bewogen, maar hij sloot ze vastbera den en keek zijn vader aan. 't Was nu toch gedaan. Waarom de zaak rek ken, dacht hij, maar 't was een bit tere gewaarwording, dat zijn eigen vader over hem recht moest spreken. Neen meneer, antwoordde hij langzaam. Goed, voegde rechter Kent hem toe. Hij keek star voor zich, zijn oogen schijnbaar gericht op een plek ver hui ten de grenzen van het gerechtsge bouw, maar zijn gezicht was kalm en norsch en verried niets van wat er in hem omging. Maar het meisje, dat alles zag, schreeuwde het haast uit van afgrijzen. Hij kon hem toch niet... Dit is een geval van opzettelijke valschheid in geschrifte, verklaarde rechter Kent. Er zijn absoluut geen verzachtende omstandigheden aanwe zig. Daarom stelt de rechtbank zich op het standpunt dat hier de maxi mum straf moet worden opgelegd en veroordeelt U tot dwangarbeid, voor den tijd van tien jaren. Virginia hoorde 'die woorden als in een droom en toen de rechter uitge sproken had, sprong ze met een lui den schreeuw op. Dat kunt U niet doen, dat kunt U niet. O, dat is afschuwelijk! riep ze uit, gleed van haar stoel en rende door de gaanderij, naar den rechter. Twee zaalwachters sprongen toe om haar tegen te houden, maar ze ontweek hen, liep door en klampte zich vast eigen menschen met krieuwelende magen en jeukende handen werk loos rondloopen. Want de minister wil het vrije spel der krachten op de arbeids. markt hersteld zien. Het gevol zal wezen, dat die aannemers't winnen bij aanbestedingen, die hun arbei ders recruteeren uit streken, waar de loonstandaard het laagst is. Gemeenten, die onder zulke om standigheden tot het doen uitvoeren van groote werken besluiten, zouden daarmee derhalve meewerken aan loondruk en de toeneming van de werkloosheid in de eigen gemeente, wanneer daar de arbeiders onder »betere« sociale voorwaarden ge- wend waren te werken. We voorzien van den bovenbe doelden regeeringsmaatregel daarom niets goeds, maar wel het beginsel o.m. een inkrimping van de arbeids markt door de weinige bereidheid EEN POLIS LEVE N S VE R ZEKERIN G GESLOTEN BIJ OE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN. pan de tafel, waar de rechter gezeten was. Neem uw woorden terug, o, neem ze terug, snikte ze. 't Is niet waar, ik weet, dat 't niet zoo is De rechter gaf de zaalwachters een wenk. Dit is mijnmijn dochter, sprak hij. Willen jullie haar voor mij naar het hotel begeleiden? De mannen kwamen naderbij en voerden Virginia weg, die nu, geheel gebroken, niet tegenstribbelde, want ze had de foltering op Jackson's ge zicht gezien, toen ze zoo plotseling naar voren gekomen was en 't drong tot haar door, dat ze hem dit had kun nen besparen. Rechter Kent stapte van zijn zetel af en liep naar Jackson. Een paar toe schouwers, op weg naar buiten, keken om, en wat ze zagen vervulde hen met groote verbazing. De rechter trad op den jongeman toe en stak zijn hand uit. Mijn zoon, fluisterde hij. Mijn jon gen! Een golf van bitterheid sloeg over Jackson heen. Hij nam zijn vader's hand en stond kaarsrecht voor hem. Denk er aan Vader, zei hij bitter, het is de hand van een misdadiger. Maar rechter Kent was gebroken. Ik weet 't, stamelde hij, maar je bent mijn zoon, en blijft mijn zoon Hij legde zijn handen op Jackson's schouders en boog een moment het hoofd, de oogen gesloten. Meneer Evans stond dichtbij en hoorde, wat hij zei! Nu kwam hij een stap nader, een uitdrukking van verslagenheid en me delijden in de oogen. Is hij Uw zoon vroeg hij zacht. bij de gemeentebesturen om nog groote werken voor eigen rekening te laten uitvoeren. Wel is de regeering bereid om ontheffing van de thans door haar voorgeschreven bepalingen te geven, maar dat zal ze slechts in zeer bijzondere gevallen doen en slechts dan, wanneer vooraf de instemming der regeering op het betrokken plan van de gemeente is verkregen. De regeering dringt aldus de gemeentebesturen in een richting, welke afvoert van de beginselen van ons gemeenterecht. De ge meenten behooren de verantwoorde lijkheid te dragen voor hun eigen besluiten; daarop heeft de regeering niet vooraf invloed uit te oefenen. Besluiten, die geldelijke gevolgen hebben, zijn onderworpen aan de goedkeuring van Ged. Staten. Keuren deze ze niet goed, dan kan de gemeenteraad in beroep gaan bij de Kroon. Het eindoordeel is dan aan de regeering. Heeft de regeering bezwaar, hoewel Ged. Staten het besluit hebben goedge keurd, dan kan de regeering nog gebruik maken van haar recht tot vernietiging wegens strijd met de wet of met het algemeen belang. Dat recht pleegt echter slechts bij uitzondering te worden gebruikt, voor de hanteering daarvan moeten ernstige gronden bestaan. De uitoefening is met waarborgen omgeven, zooals daar zijnadvies van den Raad van State, vermelding van motieven, publicatie in het Staatsblad. Moet aan de regeering vooraf toestemming worden gevraagd, dan vervallen deze waarborgen. De regeering eigent zich dan invloed toe van anderen aard en op een ander tijdstip dan met ons staats recht strookt. De rechter antwoordde niet, maar Jackson knikte zwijgend en de bank directeur trok zich ontsteld terug. Als 't eens zijn eigen zoon geweest was? Zijn sympathie ging uit naar den ver slagen ouden man. Na een oogenblik keerde hij zich naar de deur, waar de zaalwachters nog met Virginia wacht ten, tot de menigte het gebouw ver laten zou hebben. En dat mooie meisje was zijn zuster Maar er scheen nu een soort op winding bij de deur te zijn. Menschen drongen en werden ge duwd, en iemand riep luid. Laat me erin, laat me erin, zeg ik! Plotseling werd meneer Evans zich bewust dat die stem hem bekend voor kwam. Toen werd er plaats gemaakt en de nieuw aangekomen rende de zaal in en naar hem toe. 't Was Bob. Hij zag zijn vader en wierp zich haast op hem. Vader, riep hij. Wat is er ge beurd? Vertel 't me gauw! Bob, wat voer je hier uit? Waar ben je de laatste dagen toch geweest? Dat komt er niet opaan. Maar vertel me alsjeblieft dadelijk wat er gebeurd is. Hebben ze hem schuldig bevonden? Is hij veroordeeld? Lieve deugd, jongen, wat bezielt je? Bedoel je Morgan? Ja, ja, natuurlijk. Ja, 't spijt me ontzettend, maai hij heeft tien jaar gekregen. Meneer Evans dempte zijn stem. Stil, mijn jongen, hij werd door zijn eigen vader veroordeeld. Als ik dat geweten had Verdraaid! Bob staarde wild van zijn vader naar rechter Kent en Jack son, maar de laatste vermeed hem ONDER VOLLE GARANTIE. VRAAGT PRIJSOPGAAF. Mr. Schilder Burg. v. d.KlokkenlaanÖl. Op deze laatste theoretische grond, maar vooral om de practische be zwaren, hiervoren ontwikkeld, be hoort o.i. de van meerdere zijden aangevochten regeeringscirculaire te worden ingetrokken of herzien, daar anders fatale gevolgen op de arbeidsmarkt niet kunnen uit blijven. Wel heeft de regeering mede op eenige misstanden gewezen, welke behooren te worden tegengegaan. Zoo b.v. het stelsel van het geven van premies aan aannemers van rijkswerken, wanneer deze arbeiders uit de gemeente in dienst stellen. Een uitvloeisel van zulk stelsel zou kunnen worden, dat aannemers uitlokken, dat verschillende ge meenten tegen elkander gaan op bieden 1 Die aannemers zijn dan de lachende derden, die de extra- winsten opstrijken, terwijl de uit gaven, die de gemeenten zich ge-r troosten geen man meer te werk doen stellen. Het laten voortbestaan van een dergelijken misstand zou inderdaad funest zijn. van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon door AM1LDA zonnebruincrême. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 et. Tube 60 et. Doos 50 en 25 ct. aan te zien. De bankdirecteur brak af, en keek verbaasd naar het opgewon den gezicht van zijn zoon. Wat ter we reldbegon hij, maar Bob viel hem in de rede. Vader! schreeuwde hij. Doe toch iets! Het is heelemaal verkeerd! Hij heeft het geld niet gestolen, ik heb 't gedaan. Verduiveld, ik deed 't, zeg ik U. Hoort U 't niet? Want Meneer Evans staard hem ongeloovig aan. Rechter Kent had zich met een ruk opgericht, en een licht van hoop scheen in zijn oogen. Hij liep naar Bob en nam hem hij den arm. Wat is dat? Heb jij 't geld ge nomen? riep hij. Ja, ja, ja, ik heb 't genomen, alles wat er was en stichtte ook nog brand in de bank, als U dat wilt, maar ik heb die vijfhonderd dollar gestolen. Ikik stal ze. Ik heb ze gemeen weggenomen! Jack heeft 't niet ge daan Met een stap, zoo veerkrachtig als van een jongeman liep rechter Kent naar zijn tafel en sloeg met zijn hamer. De heeren van de jury werden ver zocht hun plaatsen weer in te nemen. Davis, vang de heeren op voor ze weg zijn. Er was de volgende oogenhlikken een groote verwarring, maar alle jury leden waren nog te vinden en namen hun plaatsen weer in en toen was met een de orde weer in de rechtzaal her steld. Rechter Kent verhief zich en sprak tot de jury. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1