Vergadering dubbelen raad Geertuidenberg. PENSION Consumptietent LOTISICO RECHTZAKEN, BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. KAATSHEUVEL. Advertentiën Slaap- en Woonkamer met Keuken. als prima verkoopster. Federatief Muziekconcours Harmonie „St. Grispijn" Gelegenheid lot inschrijving Hein Schouten GROOTE ZAAK een nette flinke R.K. IIIIBI v Na langdurige discussies besluit de commissie de be slissing over de samenvoe ging van Geertruidenberg en Raamsdonksveer uit te stellen. Donderdagmiddag om 2 uur verga derde ten gemeentehuize van Geertrui denberg de Commissie uit de ingeze tenen, als bedoeld in artikel 158 der gemeentewet, ter behandeling van het voorstel van Ged. Staten van Noord- Brabant tot vereeniging van de ge meente Waspik met Raamsdonk-dorp ter eene zijde en van de gemeente Geertruidenberg met Raamsdonksveer ter andere zijde. Na het openingswoord, waarin de Voorzitter, burgemeester Bianchi, de aanwezigen welkom heet en hen geluk- wenscht met hun benoeming tot lid van de commissie, doet spr. voorlezing van het betreffende schrijven van Ged. Sta ten en van de memorie van toelichting, waaruit we in ons verslag van de com missie van Waspik een en ander rele veerden. De Voorzitter brengt in herinnering dat het plan, dat Ged. Staten verleden jaar hadden tot samenvoeging van Geertruidenberg, Waspik en Raams- donk, op talrijke bezwaren stuitte. Thans zijn Ged. Staten met een een voudiger plan gekomen. De taak van de commissie is heden te oordeelen over dit voorstel en zij moet zich be perken tot algemeene opmerkingen en zakelijke motieven van algemeenen aard. Men moet nu niet met motieven voor den dag komen als er reeds geuit zijn: het verlies van het mooie markt plein, de lieve boompjes, de schitteren de kerk en de prachtige straatkeien. Dat heeft niets met de zaak zelve te maken. Spr. acht het zeer moeilijk zijn per soonlijke meening kenbaar te maken, omdat beweerd wordt dat de burge meester natuurlijk vóór het nieuwe plan zal zijn, omdat hij daardoor het hoofd van een grootere gemeente zal worden. Spr. verklaart echter dat er voor hem nog andere mogelijkheden bestaan om burgemeester van 'n groo tere gemeente te worden en dat hij daartoe werkelijk niet op annexatie be hoeft te wachten. Voor de volle 100 procent kan spr. het voorstel niet aanlokkelijk noemen, doch er zijn meer voordeelen dan na- deelen aan verbonden. Als een voor deel ziet spr. het feit, dat een grootere gemeente meer kan presteeren dan op het oogenblik, nu Geertruidenberg slechts 2800 inwoners telt, welk aantal kleiner is dan in menig ander dorp in de provincie. Op het oogenblik zijn de belastingen in Geertruidenberg zeer hoog. Al meermalen is op verlaging aangedrongen, doch dit bleek niet mo gelijk, omdat het beheer der gemeente zoo duur is. Dat de belastingen momen teel lager zijn dan in omliggende ge meenten vindt zijn oorzaak in het feit, dat destijds de gemeenterekening met een zeer voordeelig saldo sloot, dat ge leidelijk aan inteert. De huidige toe stand zal dan ook niet kunnen blijven; Geertruidenberg zal in de toekomst evengoed als andere plaatsen tot de noodlijdende gemeenten gaan behoo- ren. Als een voordeel kan voorts ook gel den, dat de nieuwe gemeente over gun stig gelegen industrieterreinen zal be schikken, hetgeen we thans niet van Geertruidenberg kunnen zeggen. Een van de nadeelen is dat men be vreesd is, dat de zetel van de gemeente mogelijk naar Raamsdonksveer wordt verlegd. Voor Ged. Staten kan dit na tuurlijk niet als een bezwaar gelden. De inwoners zullen dit echter zeer on gaarne zien. Een tweede nadeel is ge legen in het feit, dat men bevreesd is voor zoogenaamde overheersching, waarmede bedoeld wordt, dat de 8 le den van Raamsdonksveer tegen en de 5 leden van Geertruidenberg (welke tezamen den nieuwen raad zullen vor men) voor de voorstellen zullen zijn, die ten aanzien van Geertruidenberg gedaan zullen worden, en andersom. Deze „overheersching" ziet spr. zeer licht in. Bekijken we de zaak nuchter dan mogen we wel verwachten, dat bij de acht nieuwe raadsleden zeker twee respectabele en weldenkende menschen zullen gevonden kunnen worden, die de belangen ook van Geertruidenberg zullen willen behartigen. De verhou ding wordt dan 7 en 6. Spr. vraagt dan de meening der commissieleden. Op de vraag van den heer Santber gen betreffende de schulden van Raamsdonksveer, antwoordt de Voorzitter, dat hem uit de gegevens, welke hem door den burgemeester van R'veer en door 't Bureau van Statistiek werden verstrekt, gebleken is, dat de schulden van G berg grooter zijn dan die van R'veer. Berekend per inwoner bedragen deze resp. 240 en 170. Men moet er echter ook rekening me de houden, dat de bezittingen, welke Geertruidenberg heeft, niet de verdien sten opbrengen, welke men zou ver wachten. Er is een groot exploitatie tekort en uit de gewone middelen moet veel worden bijgepast. De heer Santbergen vraagt of na de vereeniging de steunnormen hooger zullen worden, waarop de Voorzitter antwoordt dat deze wel evengroot zul len blijven. De heer Mulders vraagt of R'veer steeds aan haar verplichtingen van af lossingen heeft voldaan. De Voorzitter zegt niet over derge lijke gegevens te beschikken. In het wetsontwerp zal men een volledig over zicht erover krijgen. Ofschoon de heer Allard aanvanke lijk aarzelt zijn meening te kennen te geven, daar hij zegt over te weinig ge gevens te beschikken, verklaart spr. tenslotte er niet in geslaagd te zijn voordeelen te vinden. Op de vraag van den Voorzitter, of de heer Allard dan nadeelen in het plan ziet, zegt de heer Allard, dat hij twij felt aan het motief, dat met de vereeni ging gemeenschappelijke belangen zul len worden gediend. Spr. gelooft ver der niet, dat R'veer in het gebrek aan industrieterrein zal kunnen voorzien. Pogingen om industrieën te vestigen, faalden. De kracht en energie om de gelegenheid te benutten, waren niet aanwezig. De Voorzitter wijst erop, dat het een andere kwestie is of de mogelijkheid bestaat, dan wel of de gelegenheid be nut wordt. Dat er terreinen zijn is een vaststaand feit en dat is hoofdzaak. De opmerking van den heer Allard kan dus niet als bezwaar tegen de vereeni ging van de gemeenten gelden. De heer Santbergen zegt pertinent zeker te weten, dat reeds driemaal ge poogd is industrieën te R'veer te vesti gen. Men heeft daarbij echter veel te genwerking ondervonden. De heer Allard heeft in de Staatsal manak gelezen, dat R'veer de laatste 7 jaar een toename van inwonersaantal vertoont van 1 per mille tegenover Geertruidenberg 67 per mille. In de laatste 4 jaren ging R'veer achteruit met 12 per mille tegenover G'berg met 1 per mille. Spr. meent daaruit te mo gen concludeeren, dat derhalve de in nerlijke kracht van de gemeente na de vereeniging zal verzwakken. De Voorzitter hecht niet veel waarde aan dit cijfermateriaal. Dat de bevol king toenam is te verklaren door het feit, dat het armenwezen van Geertrui denberg aan den royalen kant was en dat heeft velen naar deze plaats, het suikerbeestje gelokt. De heer Allard vreest, dat het ar menwezen als de gemeente grooter wordt niet veel leniging meer zal kun nen brengen. De Voorzitter betwijfelt dit sterk. De instellingen, die er thans zijn, blijven bestaan. De gemeente heeft vele nieu we woningen gekregen, maar het in wonersaantal steeg niet. Er had slechts een verschuiving plaats. De ingezete nen gingen de nieuwe huizen bewonen en de oude kwamen leeg te staan. Wat betreft de bewering, dat R'veer en G'berg geen gemeenschappelijke be langen hebben, merkt spr. op, dat het verkeer tusschen beide plaatsen over en weer gaat. Men voelt zich haast één ook op industrieel terrein. Spr. heeft meermalen op R'veer moeten wijzen, als men bevreesd was in G'berg niet voldoende arbeidskrachten te zullen vinden. De heer Nederlof meent, dat G'berg wel voldoende industrieterrein bezit. Zoo liggen aan de Suikerfabriek aan den Statendam naar aan spr. werd me degedeeld nog 6 H.A. beschikbaar. Zoowel de Voorzitter als de andere leden betwijfelen het bestaan hiervan. De heer Nederlof voelt ook het be zwaar van „overheersching" zooals voren omschreven, waarop de voorzit ter zijn standpunt nogmaals uiteen zet. Ook de verplaatsing van den zetel der gemeente naar R'veer voelt spr. als een bezwaar, hetgeen de Voorzitter toegeeft. Men zou ook hier een der be staande gebouwen als gemeentehuis kunnen inrichten. De heer Meijers dringt er op aan in het rapport, dat de aan Ged. Staten geschreven meening van de commissie vergezeld gaat, wordt opgenomen, dat de commissie van oordeel is, dat het haar in verband met mobilisatie- en defensiebelangen gewenscht voorkomt, dat het gemeentehuis in G'berg blijft. De heer Nederlof merkt op, dat het voorstel, dat is gedaan uit het oogpunt van bezuiniging geen groot financieel voordeel zal brengen, al zullen enkele ambtenaren op wachtgeld worden ge plaatst. De Voorzitter kan daarmede accoord gaan. Men zal wel gezondere toestan den krijgen. Zoo zal de gemeente-op zichter niet tegelijk architect behoeven te zijn. Ged. Staten hebben het voorstel ge daan om in tegenstelling met het ver leden, meer tegemoet te komen aan de wenschen der ingezetenen. Neemt men dit voorstel niet aan, dan weet men niet, wat er nog boven het hoofd kan hangen, want Ged. Staten hebben den ernstigen wil tot annexatie en komen dan mogelijk met voorstellen, welke nog bezwaarlijker voor G'berg zullen zijn. Bovendien hebben de Kamerfrac ties bij den Minister op vereeniging van gemeenten aangedrongen, zoodat men in elk geval samenvoeging van bepaalde plaatsen kan verwachten. Zou G'berg bij Raamsdonk gevoegd worden, hetgeen ook mogelijk is, dan zal het aantal stemmen vóór deze sa menvoeging (75 procent) grooter zijn dan de stemmen uit G'berg (25 pro cent) tegen de plannen. De heer Nederlof wijst op de goede verhouding tusschen R'veer en G'berg. Worden deze plaatsen vereenigd dan zouden de oude veetes, welke door mi litairen moesten worden onderdrukt, mogelijk wederom terug kunnen ko men. Al de belastingen welke momen teel in R'veer worden geheven en wel ke niet in G'berg bestaan, zullen bo vendien na de samenvoeging op de in gezetenen van G'berg komen te druk ken. De Voorzitter wijst er op, dat de be lastingen er toch zullen komen. De heer Santbergen is Ged. Staten dankbaar voor het voorstel, waardoor G'berg een grootere gemeente zal wor den. De Voorzitter antwoordt den heer Nederlof, dat hem bij het begin van zijn ambtsperiode ter oore kwam dat men in G'berg op voet van oorlog leefde, doch dat is spr. hoogst meegevallen. Spr. gelooft niet, dat men voor oude veetes in de tegenwoordige omstandig heden bevreesd behoeft te zijn. Op de vraag van den heer Meijers betreffende de verdeeling der schulden en lasten, kan de Voorzitter geen ant woord geven. In het komende wets ontwerp zal dit alles beantwoord wor den. De heer Meijers vindt de bewoners van R'veer gemakkelijker dan die van G'berg, want zij maken zich niet druk over het voorstel. Voorzitter. Durft U dadelijk buiten te komen? (Hilariteit). De heer Mulders gelooft niet dat de gemeente met de vereeniging zal voor uitgaan. Spr. voelt er veel voor een gokje te wagen, het voorstel tegen te stemmen en af te wachten, wat we zul len krijgen. Spr. meent, dat als de be volking toenam door de royale zorgen van het armbestuur, dat het armenwe zen in R'veer dan ook niet zoo goed zal zijn. De Voorzitter acht deze laatste con clusie niet gemotiveerd. Spr. is van meening, dat het armbestuur overdre ven is geweest met zijn liefdadigheid. Er is vaak meer gedaan dan goed was. Men is hier nogal liefdadig uitgeval len. Wat bijvoorbeeld het crisis-comi té ter plaatse deed, is meer dan in vele andere gemeenten. Maar dit sluit niet in dat het armbestuur in R'veer niet goed is. De heer Allard verklaart zich perti nent tegen het voorstel en zegt te ver wachten dat het oude voorstel weer zal worden ingediend, waarbij ook Made werd betrokken. De Voorzitter is van meening dat het vliegertje niet opnieuw zal worden opgelaten. De heer Santbergen zou niet gaarne zien, dat Made in het rapport zou wor den genoemd. De heer Allard betoogt nogmaals dat hij voor de gemeente de eenig goede oplossing ziet in de samenvoeging van Made, G'berg, Raamsdonk en Waspik. De Voorzitter merkt op, dat Ged. Staten, gezien wat voorgevallen is in het verleden, niet opnieuw met een dusdanig voorstel zullen komen. Het zal goed zijn een en ander in het rap port, dat de uitslag der stemming ver gezelt, te vermelden, om Ged. Staten eenigszins te beinvloeden bij eventu- eele nieuwe voorstellen. De heer Mulders acht het gewenscht de stemming over het voorstel nog ee- nigen tijd uit te stellen om de leden ge legenheid te geven over een en ander nader adviezen in te winnen en na te denken. Ofschoon de Voorzitter van afwer ken houdt, wil hij 't voorstel-Mulders, ook na aandringen van den heer Sant bergen, toch in stemming brengen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, zoodat de be slissing van de commissie over de plan nen van Ged. Staten, tot een volgende vergadering zal worden uitgesteld. Nadat de heer Allard den burge meester een voorspoedige reis naar In- dië en een behouden terugkomst heeft toegewenscht, sluit de Voorzitter de vergadering. LOONOPZAND. Hengelvereeniging. De hengelvereeniging „de Vroolijke Visschers" alhier toog op 2en Pinkster dag naar de Maas bij Heusden voor het houden van een hengelconcours, tevens koningsvisschen. Door 19 leden werd aan den wed strijd deelgenomen. De koningstitel kon worden vergeven aan den heer C. Boeren. Te Loonopzand teruggekeerd werd dit gebeuren eenigszins feestelijk ge vierd in het lokaal bij den heer H. van Haaren. Bekroningen. Op 2en Pinksterdag nam onze dorps genoot de heer J. v. d. Nieuwenhuizen, die het directeurschap heeft van de fanfare Moed en Volharding te Uden- hout, met dit corps deel aan een natio naal muziekconcours te Heeswijk. In de afdeeling uitmuntendheid werd de eerste prijs behaald. Op het den lsten Pinksterdag te Tilburg gehouden con cours veroverde deze vereeniging het hoogst aantal punten. Om deze presta tie bracht de harmonie Sophia's Ver eeniging alhier, waarvan de heer Nieu wenhuizen eveneens een functie be kleedt te Udenhout een muzikale hulde. De moord te Eindhoven. Donderdagmorgen heeft voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch terecht gestaan de 24-jarige vrouw A. S. uit Eindhoven. Zij had op aansporing van den 20-jarigen tabaksbewerker A. v. d. K„ die beloofd had haar te trouwen, haar man doodgeschoten. De vrouw een Duitsche had haar man eerst verlaten met achterla ting van haar kinderen. Later lokte zij hem in een hinderlaag door hem te ver zoeken op 11 Januari 's avonds haar op een bepaalde plaats te ontmoeten. Toen zij met hem langs het kanaal te Eind hoven wandelde, heeft zij hem met een automatisch werkend pistool doodge schoten. Met v. d. K. had de vrouw daarna den avond in een bioscoop doorge bracht. De afdruk van een vrouwen schoen heeft haar tenslotte als de da- deres aangewezen. De vrouw bekende schreiend. Het O. M. eischte 20 jaar gevange nisstraf. Tegen A. v. d. K. luidde de eisch wegens uitlokking tot moord 15 jaar. Uitspraak 18 Juni a.s. WAALWIJK. Van 28 Mei-5 Juni. Geboren: Johanna H. d.v. P. W, Hessel- berth-Vehulst. Cornelia J. d.v. J. Th. Ley tens-Vermeulen. Josefine P. M. d.v. A. W. A. Bos-Hendriksen. Jocaba E. M. d.v. J. J. M. van Heeswijk-Schomaker. Allegondus J. z.v. A. A. Braspenning-Ver- duijn. Overlijden: Marius v. Velhoven 63 jaar echtg. van Gerardina Timmermans. J. F. C. Schaap 81 j. Anna M. Braspenning 1 jaar. Huwelijksaangiften: M. J. Janson 36 j. te Waalwijk en Hedwig Dombrowski 29 j. te Hilversum. Huwelijken: M. Mens 33 j. te Loon op Zand en Maria A. C. van Heijst 29 j. te Waalwijk. L. A. de Ronde 31 j. en Oer truda M. v. d. Wiel 24 j. beiden te Waal wijk. J. J. Smulders 29 j. te Utrecht en W. M. Fooij 26 j. te Waalwijk. Ingekomen: J. A. Wijnen van Uden. J. Koenen van Zeist. Cornelia M. Leijtens van Tilburg. L. J. A. Slaats van Dongen. Vertrokken: A. W. J. M. v. d. Sandt en gezin naar Oirschot. Wilhelmina M. Fooij naar Utrecht. E. Verdurmen en echtge. naar Ginneken. Lucia Kusters naar Oos terhout. Henrica F. van Dijk naar Erp. Fr. J. J. Trimbach naar Tilburg. Johanna A. Lelieveld naar Hillegersberg. WASPIK. Over de maand Mei. Geboren: Huiberdina d. vanLambertus van Dongen en Theresia M. Ver- duijn Peter z. van Cornells J. Buijks en Wilhelmina Stupers. Jacobus C. z. van Jacobus van Erp en Huiberdina Broekhoven. Adriana W. d. van Willem Clement en Wilhelmina P. van der Horst. Gehuwd: Petrus A. Kamp 31 j. en Petronella Kemmeren 30 j Nelis J. de Bruijn 24 j. en Hendrika M, Paans 24 j. Nicolaas Smits 21 j. en Huiberdina J. van Tilborgh 25 j. Franciscus Oerlemans 30 j. en Johanna A. van Dongen 30 j. Overleden Johanna Zwart, wed van Cornelis Kerst 81 j. Adam Nollen echtg, van Adriana Boogmans53i. Pieternella van Amelsvoord, wed. van Jan Baptist Buijks 86 j, RAAMSDONK. Van 23 tot en met 29 Mei. Geboren: Adriaan W. J. z. van Johan C. van Meeuwen en Greta Sanders Cornelia E. d van Cornelis Adr Broeders en Cornelia E. van Vugt Adrianus H. z. v. Cornelis Adr Broeders en Cornelia H. van Vugt Huwelijken Arie P. van Dongen, jm 31 j. en Alida van Suijlekom, jd oud 30 j. Overlijden: Gerrit van der Stelt, echtg van Pieternella Schaddelee oud 64 j Waalwijk 5 Juni 1936 Eieren 3 en 3'/a cent. Biggen f 10 f 13 Aan allen die blijk van be langstelling hebben gegeven bij onze 25-jarige Echtvereeniging onzen hartelijken dank. JAN SMITS.SMITS. Waspik(Boven), 1 Juni 1936. Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden bij ons vijftigjarig huwelijksfeest, betuigen wij, ook namens onze kinderen, onzen hartelijken dank. H. G. MULLER H.G MULLER-VUISTMAN. Groolestraat 111, Waalwijk. KINDERLOOS GEZIN vraagt gemeubileerde of ongemeubileerde Br. onder no. der adv. aan het bur. v. d. blad. 55875 IN HUISH. LUXE ARTIKELEN vraagt Extern. Bekendheid met winkelwerk- zaaniheden strekt tot aanbe veling. 55858 Niet onder de 18 jaar. Uitvoerige brieven onder No. der advert. Bureau v. d. blad. AANGEBODEN, met vrije Zit- en Slaapkamer. Desgewenscht met huiselijk verkeer. Brieven onder No. der adv. Bur. v. d blad. 55862 op 14, 15, 16 en 17 Augustus 1936 op het W. S. C.-terrein. voor het plaatsen van een op het Concoursterrein. 55864 Inschrijvingen vóór of op 1 Juli bij: C. P. DIDDEN, St. Antoniusstr. 91, Waalwijk, waar tevens voorwaarden der verpachting te bekomen zijn. ■- Trekking 29 Juni 1936, a twee gulden vijftig cents. Origineele bewijzen voor correcte uitkeering der prijzen. Verkrijgbaar bij Grootestraat 99 WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2