1 Nieuws uit de Langsttaat en Omgeving. KERKNIEUWS. MAGGI* DUSSEN, HANK. DRUNEN. GEERTRUIDENBERG. HERPT. HEUSDEN. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. En: 2 WASPIK. ft poging onderneemt tot opvoeding van den hond, of liever: van den hondeneigenaar. De hond zelt is als regel een viij intelligent heest; hij snapt in tegenstelling met zijn haas soms spoedig, wat men precies van hem verlangt. Wanneer een hond zijn visitekaartje te onge legener plaatse proheert te depo neereu, dan stuit een heslist A>Ioei« van den haas hem dadelijk in de verdere uitvoering van zijn plan. Indien deze laatste het heest dan direct naar een graskant van den weg of van 't water leidt, of hem met geduld en beleid een boomstam laat hesnuiïelen, totdat het dier eindelijk heelt voinracht wat hij zich zooeven voornam te doen hetwelk natuurlijk een prijzend woord aan de lippen zijns meesters behoort te ontlokken welnu, dan weet de hond na slecht zeer enkele repetities precies hoe het voortaan moet. Helaas zijn vele hondenhouders slechte honden-opvoeders. Ze willen het lief van een huisdier en laten het ongemak er van met onbezorgd bart aan hun medemenschen over, wanneer ze zeil niet thuis zijn, mag de hond zwerven, waar-ie wil en andereu tot overlast zijn. Te weinig is men er in het alge meen van overtuigd, dat men te waken heelt, dat men met het eigen bezit aan anderen geen ongerief veroorzaakt, ik heb waarlijk geen hekel aan honden, integendeel. Ik heb er zeil een. Hij is 'n nogal ongemoedelijk heerschap en in drukte voer ik hem dan ook aan. gelijnd mee. Zoo ging ik een dezer dagen over straat, tot ik een heer en dame ontmoet, die een grooter herders hond los bij zich hebben. Die laatste stuilt dadelijk op dien rakker van mij aan en het wordt een luidruchtige ontmoeting. Ik houd de beesten echter keurig van elkaar af, doch kan, zooals begrij pelijk, geen stap vooruitkomen. De heer en dame zien het geval onbe wogen aan en.... doen niets; ze wandelen voort, als ware alles heel gewoon. Toen ik dót constateerde, schoot mijn rechter been uit tot blijkbaar onaangename verrassing van den vreemden hond, die klage lijk retireerde Pas toen kwamen de heer en de dame in actie. Ze ver zekerden me met nadruk, dat ik een dierenbeul was. Hetgeen ik niet weersprak. Inderdaad zou het recht vaardiger zijn geweest, als mijn rechter been in hun richting ware uitgeschoten, maar uit strafrechte lijk oogpunt bekeken vond ik een trap naar den onschuldigen hond, die niet werd teruggeroepen door zijn baas en zijn vrouw, toen hij anderen overlast aandeed, meer in overeenstemming met mijn maat schappelijke veiligheid. Ik juich dus voor Rotterdam, omdat van daar de opvoeding van den wandelenden weggebruiker be gint, die minstens even vele zij het andere fouten heeft dan fiet sende medeburgers of autobestuur ders. Ik zou daarvan vele voorbeel den kunnen aanhalen. Denk maar eens aan de bananenschillenwerpers, aan de pindapellers, aan kletsmajo- ren en -majoressen, die een trottoir vaak over de geheele breedte in beslag nemen en geen stap opzij gaan, als iemand passeeren moet... Niet alleen den vierpootigen maar ook den tweevoetigen weggebruikers zullen de verkeersmores moeten worden ingeprent. HEILIG-LAND-STICHTING NIJMEGEN. Huldiging Mgr. Arn. Suijs. Op Zondag 7 ]uni a.s. zullen op de Heilig Land Stichting te Nijmegen de huldigingsfeesten plaats vinden tereere van het veertigjarig priesterfeest van den Stichter, Mgr. Arn. Suijs, en van het vijf en twintig jarig bestaan der Heilig-Land-Stichting. Het is een feit, dat er in Nederland geen andere plaats is waar menschen van de meest uiteenloopende godsdien stige gezindheid in zulken getale bij elkander komen, om zich op objectief geschiedkundige wijze te trachten in te denken in het leven en het werk van Jezus van Nazareth. Nergens ontmoeten Roomschen en Protestanten elkander op zulk een ongedwongen wijze als in de gezellige karavanen, welke door de prachtig bosschen van 't Nederlandsche Heilig Land trekken, en daar toeven bij de tenten der nomaden herders, in de bergdorpjes van Galilea, in de diwans der Oostersche herbergen, de nauwe winkelstraatjes en de zonnige pleinen van Palestijnsche steden. Zelfs wie onze eerbiedwaardige bijbelboeken slechts van cultureel standpunt belangrijk vindt, herleeft daar eenigen indruk uit zijn overzeesche reizen of vroegere lectuur. Wie het genot smaakt om ook de godsdienstige elementen uit de bijbel verhalen aan te voelen, beleeft daar eeni.^e bijbeluren, zooals geen onderwijs of catechesatie in staat zijn ze hem te schenken. De Heilig-Land-Stichting is in dezen zin een unicum op de wereld. Geen wonder dan ook, dat een actief comité getracht heeft het jubeljaar van deze Stichting op bijzondere wijze te vieren. In den aanvang was Zijne Excellentie Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck Eere-Voorzitter; diens plaats wordt thans vervuld door F. C. J. A. M. Baron van Lamsweerde, terwijl een werkcomité zich tot taak heeft ge steld de loopende werkzaamheden te verrichten. De oproep van dit comité heeft in den lande luide weerklonken en een weerklank gevonden, die van hartelijk medeleven getuigt. De dag van 7 Juni belooft voor Mgr. Suijs en voor heel de Heilig Land stichting een onvergetelijke feestdag te worden. Het programma der feestelijkheden is als volgt samengesteld 's Morgens om 9 uur plechtige kerk dienst. Mgr. Arn. Suijs zal gedurende de diensten geassisteerd worden door zijn twee heer-neven, deZeereerwaarde Heeren J. en W. van der Maden. Mgr. Arn. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch zal de plechtigheid met zijn hooge tegenwoordigheid opluis teren, en aan den troon geassisteerdwor den doorMgr.Hendriks, Vicaris-Generaal van het Bisdom, alsmede door Mgr. Hermus, directeur van het doofstommen instituut te St. Michiels Gestel. De feestpredikatie zal gehouden worden door een anderen heer—neef van den jubilaris: Mgr. Fr. Frencken.- Verder zullen tegenwoordig zijn Mgr. C. Princen Pastoor P. van Aken, Deken van Beek Ubbergen Pastoor van Grinsven van de Sint Jacobs parochie van 's Boschde Z.E. Pater M. Lagro, Overste der Paters Montfortanen van de Heilig-Land-Stichting en zeer vele priesters. Na de kerkelijke diensten zal er een receptie gehouden worden op de pas torie. Na afloop van deze receptie zal de officieele huldiging plaats vinden in de voorpoitalen van de in aanbouw zijnde basiliek. Na de huldiging zal het hooge gezel schap een korte wandeling maken over de zoo schitterende terreinen der Heilig- Land Stichting. Na het diner zal er om zes uur 's avonds een plechtig Lof gecelebreerd worden, waarin Mgr. Suijs in 't bijzonder zijn parochianen zal bedanken. Om half acht begint dan het parochie- feest in de Jubelzaal. De gewone rondgangen voor de bezoekers der Heilig Land Stichting zullen gehouden worden als naar ge woonte. Onder Voorzitterschap van den heer Joh. van Dijk alhier hielden de Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap «Het Noordeveld onder Dussen» in Hotel Heesels alhier hun algemeene jaarvergade ring. Het jaarverslag van den secretaris, penningmeester vermeldde aan ont vangsten o\er het dienstjaar 1934— 1935 totaal f4634.90; aan uitgaven over datzelfde dienstjaar f 3766,54, alzoo een batig slot van f 868.3b. De begrooting voor het dienstjaar 1936-'37 werd geraamd op f3735.54. De machtiging tot uitvoering van werken in eigen beheer werd zonder discussies verleend. Het periodiek aftredende bestuurs lid de heer Adr. van Dinteren alhier werd met algemeene stemmen als zoodanig herkozen. Door eenige jonge Boeren was alhier het initiatief genomen om te komen tot oprichting van een eigen afdeeling van den R. K. Jonge Boerenstand. Ondanks hun lof waardige pogingen zijn zij hierin niet geslaagd en is thans be sloten zich bij de afdeeling Dussen- Hank aan te sluiten. De werkzaamheden aan den Rommegatschen Dijk (afgraving hiervan) en de ophooging van een weide aan de Molenkade, waardoor ter plaatse een goed gelegen bouw terrein ontstaat, vorderen snel. Thans is men ook begonnen met slechting van de oude sluis, die thans geen dienst meer doet. Wanneer deze werkzaamheden worden beëindigd, die in werkver schaffing worden uitgevoerd, zullen de werkloozen wederom in den Zuid- Holl. Polder te werk worden gesteld, alwaar in den Buiten Polder nog 63 K.M. sloot en 66 K.M. vliet onvol tooid zijn. Dezer dagen had een zoontje van J. Sgroot alhier, het ongeluk door een verkeerde manouvre met zijn rijwiel in een sloot langs den Rijksweg te rijden. Met den schrik en een nat pak kwam hij vrij. Remise-chef A. Hooijmaaijer. Heden Zaterdag 6 Juni herdenkt de heer A. Hooijmaaijer den dag, dat hij voor 12'/2 jaar benoemd werd als chef der tramremise te Drunen. Vóór die benoeming was de heer Hooijmaaijer reeds langen tijd werkzaam bij de toenmalige Hol- landsche Buurtspoorwegen, die momenteel zijn opgelost bij de fusie in de B.B.A. De jubilaris herdenkt dus Zater dag zijn koperen ambtsjubileum als chef der tramremise alles bijeen genomen is hij reeds 36 jaar werk zaam bij deze maatschappij. Een bewijs temeer, dat hij steeds als bekwaam en plichtsgetrouw vakman bij deze maatschappij in dienst is geweest, was het toen hem voor 12'/a jaar de leidende functie werd opgedragen van chef dei- tramremise te Drunen. Gedurende deze tijd heeft den jubilaris zich met zoo mogelijk nog grooteren ijver gekweten van zijn taak en was daardoor een gezien persoon bij zijn superieuren en zijn personeel. Wij verwachten, dat het dezen eenvoudigen harde werker niet aan gelukwenschen zal ontbreken, al is hij dan ook niet gesteld op groot vertoon. Bij deze vele wenschen voegen wij ook gaarne de onze. Gedurende den tijd, dat de heer Hooijmaaijer in Drunen woont, is hij ook in 't Drunensch vereni gingsleven een leidende figuur ge. worden, want in de diverse ver- eenigingen, waarvan hij lid is, bekleedt hij een bestuursfunctie. Rijwiel gestolen. Ten nadeele van den kermis reiziger M. van Wanningen werd bij zijn woonwagen een fiets ont vreemd. De zaak is in politiehanden, doch van de daders is nog geen spoor. Collecte T. B. C. De collecte gehouden ten bate der plaatselijke T.B.G.-bestrijding heeft ruim f28,— opgebracht. Bedevaart naar Brielle. De bedevaart naar de graven der H. Martelaren van Gorcum te den Brielle zal op 18 Juni per boot gehouden worden. De burgemeester dezer gemeente zal Zondag a.s. met zijn echtgenoote deze gemeente verlaten, om zich voor familie omstandigheden te begeven naar Indië. In September hopen zij wederom in deze gemeente te arriveeren. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zon dag a.s. des voorm. 9,30 en des nam. 2 uur voor te gaan de heer Ter Louw uit Goudriaan. Het Waterschap «De Hooge Maas dijk van 't Bovenland van Heusden» hield zijne vergadering van Stem gerechtigde Ingelanden op Donder dag 4 Juni 1936 te Heusden in café «Central.» De rekening over het dienstjaar 1934—'35 werd onveranderd vast gesteld met als eindcijfers in ont vangst van f 2899.70Vain uitgaaf van f756,54, alzoo een batig slot van f2143,161/,. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f2799.14'/a« De heer van Herpt wees er op, dat de begrooting enkele nieuwe posten bevatte maar dat de lasten reeds zijn teruggebracht op f0.20 per H.A. Zoo er geen wateroverlast komt ziet hij de tijd nog wel eens komen dat het heffen van water schapslasten overbodig is, en moge lijk van het geheele waterschap. Uit het procesverbaal van kas opname bleek dat er ruim f4000. JUSTABLETTEN in kas was. Op de voordracht voor Heemraad werden geplaatst in de vacature N. J. Brouwers no. 1 N. J. Brouwers, no. 2 J. J. Brouwers en no. 3 C. H. van Everdingen allen te Heesbeen; voor d? vacature J. A. de Vaan de heeren 1 J. A. de Vaan, no. 2 G. J. van Heesbeen en no. 3 A. J. van Hest allen te Vlijmen. Mej. OÖermans uit Geertruidenbeag is benoemd tot onderwijzeres aan R.K. Meisjesschool alhier. De wedstrijd tusschen Juliana (alhier) en de V.V. Zaltbommel die beide kampioen werden in de 1ste afdeeling B. V. B. zal a. s. Zondag gespeeld worden op het Wilhelmina- terrein te 's Bosch. Raamsdonksveer. De heer Th- van Dalen, die dezer dagen door de Commissaris derKoningin dezer Provincie is benoemd tot Veld wachter- Nachtwaker dezer gemeente, zal op 15 Juni in functie treden. De benoemde werd gekozen uit 196 solicitanten, en was voorheen in dezelfde junctie werkzaam in Linschoten (Utr.) Op Tweeden Pinksterdag om streek 4 uur namiddag reed een dame uit Dongen over het rijwielpad langs den Rijksweg Raamsdonksveer—Oos terhout, terwijl zij achter op ds fiets een tweejarig kind vervoerde. Door de onvoorzichtigheid van enkele passeerende wielrijders ontstond een botsing met de wielrijders, waarbij het kind van de fiets werd geslingerd en op het rijwielpad bleef liggen. Met een hersenschudding moest het kind op advies van Dr. Lips te Raams- donksveer naar het R. H. Ziekenhuis alhier worden overgebracht, vanwaar de kleine later per auto naar Dongen mocht worden vervoerd. Door de marechaussees wordt een onderzoek ingesteld nazr de schuld vraag. Voor de samenwerkende Zendingsvereenigingen werd in de Herv. Kerk gecollecteerd met Pink. ster-Zondag ruim 55 gulden. Gedurende Mei werd aan het Postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren ingelegd f43999,89 en terugbetaald f27789,12. Zondagmorgen treedt in de Dorpsche kerk op om kwart voor 10 de Eerw. heer Swijnenburg, Zendeling onder IsraëlDs. Oost treedt om half drie op in de Veer- sche kerk. De heer Raven zal monde ling Muloexamen afnemen te Breda. Gedurende Mei passeerden in totaal 1335 op- of afvarende vaartuigen met een gezamenlijken inhoud van 159500 ton de Rolbrug over de Donge alhier. SPRANG. Predikbeurten Zondag 7 Juni. Ned. Herv. Kerk v.m. 9,30 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk v.m. 9,30 uur en nam 3 uur Ds. J. C. Hagen. De Ned. Herv. Mannenvereen. «Troffel en Zwaard« kwam j.l. Dinsdagavond in de Consistorie, kamer der Ned. Herv. Kerk in vergadering bijeen onder leiding van haar voorzitter den heer C. Nieuwenhuizen. Na opening op gebruikelijke wijze, was aan de orde een onder, werp door den voorzitter over Lucas 5 27—39. Op dezeinleiding volgde een leerzame cn uitgebreide be. spreking, waarna nog enkele huis houdelijke aangelegenheden bespro ken werden. Ds. W. Bousema sloot hierna de vergadering met dank. gebed. Uit de Ned. Herv. Jongehngs. vereeniging »Timotheus«, de Ned. Herv. Meisjesvereeniging »Persis« en de Ned. Herv. Mannenvereen. «Troffel en Zwaard« alhier is een comité gevormd, dat ten doel heeft in den aanstaanden winter zooge naamde Winterlezingen te organi- seeren, welke zullen worden gehou. den in de zaal van den Chr. Volksbond. Het voorzitterschap van bedoeld comité is aanvaard door den Weleerw. heer Ds. W. Bousema, terwijl door de Jongelingsvereeni. ging en de Mannenvereeniging resp. als leden van het comité werden benoemd de heeren van Zeist en Spuijbroek en C. Nieuwenhuizen en A. Bosch. Vanwege de afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond »Patrimonium« is een plaatselijke commissie samengesteld, om bij dragen te verzamelen ten bate van het Lectuurfonds van het Ned. Werkl. Verbond «Patrimoniums Het Lectuurfonds stelt zich ten doel in den lande christelijke lectuur le verspreiden en tegenover de be ginselen voor ongeloof en revolutie het Evangelie te brengen. Voor dit belangrijk werk wordt de moreele en finantieele steun van Christelijk Nederland gevraagd. Dat dit werk vooral in dezen tijd dringend noodig is zal eenieder die het wel meent met land en volk duidelijk zijn. Het landelijk comité dat dit werk ten zeerste aanbeveeld bestaat uit: Dr. H. Colijn, Dr. K. Dijk, Jhr. Mr. D. J. de Geer, allen te Den Haag, J. Schouten, R'dam, Prof. Dr. J. R. Slotemake de Bruine, Wassenaar en Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer, Utrecht. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. Keizer. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart a.s. Zondag leesdienst. Het aantal werkloozen bij de plaatselijke aideeling van den Chr. Fabr. en Transportarbeiders bond bedraagt deze week 82 waar. van 65 geheel en 17 gedeeltelijk werkloos zijn, hieronder waren 63 fabrieksarbeiders en 19 transport arbeiders. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des nam. 2 uur op te treden Ds. Mülhnickel uit Waalwijk, 's Morgens half tien leesdienst. A.s. Zondag des morgens half 10 en des avonds 7 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse op te treden Ds. Cuperus. De heer G. Rosenbrand, die door het Classikaal bestuur in de Classis Heusden benoemd werd tot ouderling der Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk, heeft deze be- noeming niet aangenomen. Tot voorzitter, secretaris en penningmeester van het Uitvoerend Comité van de, ter viering van het 30-jarig bestaan van het muziek gezelschap »Siiena« te Vrijhoeve- Capelle, op 15 en 22 Augustus a.s. te organiseeren muziekfeesten zijn gekozen de heeren L. M. Heurter, T. M. Pronk en G. de Rooy. Op het te Rhenen gehouden hengelconcours behaalde de henge- laarsvereeniging «De Maasmond« in den korpswedstrijd den 5en prijs, terwijl haar tevens den extra-prijs voor de verstkomende vereeniging ten deel viel. In den personeelen wedstrijd behaalde Ant. van den Schans den 7en prijs, N. Treffers den 19en en G. Rosenbrand den 21en. |6r de \m Voor den vleeschkeuringsdienst wer den in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 22 varkens, 10 runderen en 4 kalveren. Predikbeurten Zondag 7 Juni 1936: Ned. Herv. Kerk nam. 2 uur Ds. Buosema van Sprang. Tot bestuurslid van 't »Groene Kruis» werden Donderdagavand j. 1. gekozen de toekomstige predikant Ds. G. Lans Jr. en de heer L. Verduijn. I I I I maakt U in 5 minuten met een Maggi* Jus-tablet en wat boter of vet. Maggi* Jus is even lekker en even goed als zelfge maakte jus, maar goedkoper. Bij een tekort aan jus of bij vleesloze maaltijden, is dit nieuwe, smakelijke Maggi- product een uitkomst Let op de naam "Maggi", de geel-rode etiketten en het fabrieksmerk "Kruisster"-^^- |(1 u

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6