Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws, n.s.b. Zater ITALIË NIET IN GENEVE. Aangezien de sancties nog niet zijn opgeheven, heeft de Italiaansche re geering bekend gemaakt, besloten te hebben, aan de 20ste internationale ar- beidsconferentie niet te zullen deelne men, ofschoon Italië twee weken gele den de namen van de regeerings-, werkgevers- en werknemers-gedele geerden voor deze conferentie bij het internationale arbeidsbureau had opge geven. Argentinië heeft om bijeenroeping van de Assemblee verzocht. Dit zal eind Juni geschieden indien het ver zoek wordt ingewilligd. Men weet dat Argentinië steeds ge protesteerd heeft tegen uitstel der be raadslagingen over het Italiaansch Abessijnsche conflict, waarbij het werd geleid door den wensch, de grondbeginselen van het Volkenbonds statuut te handhaven en daarbij tevens den geest te bewaren van collectieve samenwerking met betrekking tot de verheven doeleinden der Geneefsche instellingen, waardoor Argentinië be zield is. De regeering van dit land is van oordeel dat de buitengewone Assem- blée zich met de situatie zal moeten bezighouden, die door de annexatie van Abessinië ontstaan is, benevens met de sancties waartoe de Volken bond besloten heeft. STAKING TE ANTWERPEN. In de haven van Antwerpen is een algemeene staking uitgebroken, die het karakter van een wilde staking heeft, daar zij niet door de vakbonden geor ganiseerd is. De stakers, die vermoedelijk door communistische voormannen opgehitst zijn, verlangen een verhooging van hun loon met 14 francs per dag, zulks in verband met de index-cijfers, welke door de regeering zijn opgemaakt en waarop de loonen gebaseerd zijn. Verscheiden leden van de vakbon den, die strooibiljetten ronddeelden, waarin tot hervatting van het werk wordt aangespoord, werden door com munisten aangevallen en van hun bil jetten beroofd. Vele werkwilligen dur ven uit angst voor molestatie het werk niet hervatten. Het geheele havenbedrijf in Antwer pen ligt momenteel stil. Bij de staking zijn ongeveer 10.000 havenarbeiders betrokken. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. De stakingsonlusten in Frankrijk blijven voortduren. Minister-president Sarraut en de minister van arbeid Fros- sard hebben gisteravond een bespre king gevoerd met een delegatie van de vakvereenigings-organisatie. Zij deden daarbij opmerken, dat de vakvereeni- gingen alles moeten doen, om in de toekomst benadeeling van de persoon lijke vrijheid van het leidende personeel der fabrieken, waar gestaakt wordt, te gen te gaan. Een mededeeling van de werkge vers-organisatie meldt, dat de stakings beweging nog weer is toegenomen en dat 130 fabrieken der metaalindustrie bij de staking betrokken zijn. De beweging is ook op de provin cie overgeslagen. In Rijssel hebben de stakende arbeiders de Fives-fabrieken bezet. De voor het bedrijf noodige ma chines worden door de arbeiders op gang gehouden. Een delegatie der ar beiders heeft de directie van de fa briek de eischen der werklieden voor gelegd. In Bernay zijn ruim 100 arbeiders en arbeidsters van een fabriek met 275 ar beiders in staking gegaan. Op den achtsten dag van de stakin gen te Parijs met bezetting van de fa brieken kon tegen 12 uur geraamd wor den, dat 230 fabrieken bij de stakings beweging betrokken waren. In het de partement Seine-et-Oise en dat van de Seine wordt het aantal stakers geraamd op 100.000. De beweging verspreidt zich thans in noordelijke richting. Nadere berichten melden nieuwe uitbreiding. In Rouaan is in de meeste groote chemische fabrieken St. Go- bain, Maletra, Kuhlman het werk neergelegd. De arbeiders hebben drastische eischen gesteld, hier en daar wordt een loonsverhooging verlangd van 50 pro cent. In de meeste gevallen houden de ar beiders de fabrieken bezet en hebben zij den eigenaren doen weten, dat zij niet zullen vertrekken, vóór hun eischen ingewilligd zijn. De textielindustrie in Rijssel is even eens in grooten omvang door de sta kingsbeweging aangetast. In een meu belfabriek eischen de arbeiders 35 pet. loonsverhooging. Ook de groote staalfabrieken te Rijs sel Forges et Acières de Denain et An- zin die 3700 arbeiders in dienst heb ben, liggen stil. DE NEGUS TE LONDEN. De keizer van Abessynië is te Lon den aangekomen. Een groote menigte stond bij het sta tion, toen de negus arriveerde. Onder de wachtenden bevonden zich de leden der Abessijnsche kolonie te Londen. Haile Selassie werd door den parti culieren secretaris van minister Eden ontvangen, in overeenstemming met t gebruik bij incognito-bezoeken van buitenlandsche vorstelijke personen. De menigte juichte den negus geest driftig toe, toen hij zich naar zijn resi dentie in het West End begaf, waar hij tijdens zijn verblijf te Londen zijn intrek zal nemen. Deze residentie is naast de Abessijnsche legatie gelegen. DE ONLUSTEN IN SPANJE. De stakingsbeweging is in geheel Spanje weer toegenomen. Naar schat ting hebben al 150.000 arbeiders het werk neergelegd, waarvan alleen reeds ruim 100.000 in de provincie Malaga. Te Madrid zijn 40.000 arbeiders, voornamelijk uit de bouwvakken en ook de doodgravers in staking gegaan. Indien de doodgravers-staking lan ger dan twee dagen zou duren, zou het gemeentebestuur voor een uitermate ernstig probleem geplaatst worden. Nergens in het land is het tot dus ver tot onlusten gekomen. Te Mula in de provincie Murcia zijn de dienstmeisjes op aansporing van haar anarcho-syndicalistische organi satie in staking gegaan. Haar eischen zijn een aanzienlijke loonsverhooging en twee vrije dagen in de week. Daar het Asturische mijnwerkers- syndicaat bij de op het laatste moment gevoerde besprekingen met den minis ter van handel en industrie niet tot overeenstemming is gekomen, is in alle mijnen van Asturië de z.g. .vredelie vende staking" begonnen. De leiding van de staking is in han den van het sociaal-democratisch vak- vereenigingsverbond U. G. T. Oorzaak van de staking is op de eerste plaats het feit, dat een aantal mijndirecties tot vijf maanden achter stallig is met de betaling van de loonen. De bedragen, welke de arbeiders nog te vorderen hebben, bedragen in totaal ongeveer 12 millioen peseta's. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. Zaterdagmiddag zal de volgende door Leon Blum gevormde minister raad zich aan de Fransche Kamer en Senaat voorstellen: Minister-president: Léon Blum. Ministers van staat: Camille Chau- temps, Paul Faure en Maurice Violette. Landsverdediging (vice-president van den raad van ministers): Edouard Daladier. Luchtvaart: Pierre Cot. Oorlogsmarine. Gasnier Dupard. Buitenlandsche zaken: Yvon Delbos. Justitie: Mare Rucart. Financiën: Vincent Auriol. Binnenlandsche zaken: Roger Salengro. Nationale opvoeding: Jean Zay. Nat. oeconomie: Charles Spinasse. Handel: Paul Bastid. Openbare werken: Albert Bedouce. Koloniën: Marius Moutet. P.T.T.: Jardiller. Landbouw: Georges Monnet. Pensioenen: Albert Rivière. Sociale Solidariteit: Lebas. Volksgezondheid: Henri Sellier. Herriot is tot voorzitter van de Ka mer gekozen. NAAR EEN OORLOG IN HET OOSTEN. Zestig militaire leiders van Kwan- toeng en Kwangsi hebben een rond schrijven gepubliceerd met betrekking tot een recente verklaring van de Kan- ton-regeering, waarin verzet tegen Ja pan zelfs door middel van een oorlog wordt aanbevolen. De leiders zijn volkomen bereid hun legers ter beschikking te stellen van de regeering. Zij verzoeken den troepen onmiddel lijk bevel te geven naar het noorden op te rukken en den invaller tegenstand te bieden. Tevens roepen zij de andere militaire chefs van China op, hun voorbeeld te volgen en een aaneengesloten front te genover den gemeenschappelijken vijand te stellen. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur xijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppeet - DISCONTO VERHOOGD. De directie van de Nederlandsche Bank deelt mede, dat met ingang van 4 Juni het wisseldisconto met 1 is verhoogd tot 4J/£ (sedert 30 Mei terwijl het promessedisconto, de rente voor beleeningen van effecten en goederen en voor voorschotten in rekening-courant met ingang van dien datum met 1 zijn verhoogd tot 5 Dë vermindering van den goudvoor raad van de Nederlandsche Bank heeft in de afgeloopen week ruim 43J^ millioen bedragen. GEHAKT IN BLIK VOOR WERK- LOOZEN. Aanstaanden Maandag zal een aan vang worden gemaakt met de ver strekking aan werkloozen, van het nieuwe gehakt in blik, dat te IJmuiden wordt gefabriceerd. ONTWERP-REISBELASTING OP VELE PUNTEN GEWIJZIGD. De ernstige bezwaren, welke uit de Tweede Kamer tegen het ontwerp-reis- belasting zijn gerezen, hebben de re geering aanleiding gegeven een aantal belangrijke wijzigingen in het ontwerp aan te brengen. Deze zijn: Het tarief van 75 cent vervalt; de belasting zal dus worden 50 cent per dag gedurende de eerste twaalf dagen en vervolgens een gulden per dag. Een maximumtarief van 24 gulden wordt ingevoerd voor: a. zakenreizen (reizen „onderno men uitsluitend uit hoofde van een be roep of bedrijf"); b. gezondheidsreizen. Ook begelei ders en verplegers behoeven slechts het maximum te betalen; c. reizen voor familiebezoek. Duren deze reizen dus langer dan dertig dagen, dan is voor dien verderen duur geen belasting verschuldigd. De minister is bereid, onder nader te stellen voorwaarden een vrijstelling in de wet op te nemen, zoowel, voor het verblijf in de overzeesche gebiedsdee- len als voor den normalen duur van de .rechtstreeksche uit- en thuisreis. Ook worden vrijgesteld: reizen van openbare en consulaire ambtenaren, alsmede voor personen die voor de re geering conferenties in het buitenland bijwonen. Ten behoeve van het gezin komt de memorie op vier punten aan bezwaren tegemoet: 1. Vermindering van het tarief tot de helft voor jeugdreizen, georgani seerd door bepaalde vereenigingen; 2. Een maximumtarief van 12 voor reizen ten behoeve van studie voor universitaire, middelbare en daarmee gelijk te stellen examens. 3. Het afzonderlijk tarief voor kin deren van grensbewoners, die 10 verschuldigd zouden zijn, vervalt. 4. Verlaging van de tarieven voor grensbewoners, in het bijzonder voor gehuwden. DE BEELDHOUWER L. ZIJL ZEVENTIG JAAR. Stichting van een Zijl-fonds. Op 13 Juni a.s. hoopt de bekende beeldhouwer L. Zijl zijn zeventigsten verjaardag te herdenken. Onder lei ding van den heer C. A. Lion Cachet vormde zich een comité om den kun stenaar op dezen dag te huldigen, welk comité de steun mocht krijgen van een Eere-comité, waarin naast den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, vele vooraanstaande pers©nen in den lande zitting namen. De beeldhouwer verzocht echter op zijn verjaardag elke openlijke huldebe tuiging achterwege te laten, maar ver leende gaarne zijn toestemming om een zijner werken, het relief-portret van H. K. H. Prinses Juliana, af te staan voor het maken van een plaquette en deze te verkoopen ten bate van een te stichten fonds, het Zijl-fonds, ten be hoeve van het onderwijs aan schippers kinderen van alle gezindten. H. K. H. Prinses Juliana verleende daarvoor Hare volledige toestemming en mede werking. Het Comité stelt het portret van H. K. H. Prinses Juliana, het eenige, dat naar het leven en relief werd geboet seerd, thans voor hen, die willen deel nemen aan de huldiging van den kun stenaar en tegelijk een goed doel wil len steunen, beschikbaar in brons op oorspronkelijke grootte tegen den prijs van 15.— en als verkleinde plaquette in brons, naar hetzelfde model gesla gen door de Rijks-Munt, tegen den prijs van 3.met bronzen standaard 3.50. Bestellingen en gelden kunnen ge zonden worden aan de Amsterdamsche Bank (postgiro 8000), welke als pen ningmeester van het Comité optreedt. GEDENKTEEKEN VOOR H. M. KONINGIN MOEDER ONTHULD. Onder overgroote belangstelling van autoriteiten en publiek heeft in het rosarium aan het Jozef Israëlplein te 's-Gravenhage, in tegenwoordigheid van de Koninklijke Familie en haar Vorstelijke gasten, de plechtige ont hulling plaats gehad van het gedenk- teeken, ontworpen en vervaardigd op initiatief van de Vereeniging voor handel, nijverheid en gemeentebelan gen te 's-Gravenhage, door den beeld houwer Toon Dupuis en den bouw meester Co Brandes. Nadat H. M. de Koningin het woord had gevoerd werd onder 't spelen van het Volkslied van Waldeck het mo nument door H. M. onthuld. Na dit roerend moment zongen alle aanwezigen uit volle borst het Wilhel mus. MR. GOSELING OVER HET BELEID DER REGEERING. Namens de R.K. Kamerfractie heeft Mr. Goseling een forsche rede in de Tweede Kamer gehouden over het ge heele regeeringsbeleid en over de vas- tenlasten-ontwerpen. Spr. wees er op dat thans de algemeene monetaire en economische toestand des lands den doorslag moet geven. Spr. vraagt zich af in hoeverre de regeering aanpassing heeft bereikt en of men in de richting van herstel gaat. Spr. vestigt de aandacht op de zeer sterk sprekende cijfers over de werk loosheid. Voortdurend nog stijging! Met name wat betreft oudere werkloo zen staan we voor een door deflatie ge- wijzigden vorm der bedrijven. De toestand in Nederland is uiterst moeilijk. Voor zooveel er opleving is, komt Nederland in de achterhoede. Meer dan vroeger is men tot de overtuiging gekomen, dat het zoo niet blijven kan. Spr. verklaart zich tegen de vasten- lasten-ontwerpen, omdat hij daarin geen aanpassing ziet, zooals men graag zou wenschen. Door de aanvaarding zal niets goeds voor het volk in zijn geheel worden bereikt. Spr. verwijst naar de rede van prof. Aalberse op 23 Juni 1935. Snel hande len volgens een machtigingswet ware de eenige methode geweest om conse quente deflatie een goede kans te ge ven, wil men voorkomen dat devalua tie, maar dan in zijn slechtsten vorm, komt. Jackie Cooper en Mary Astor in de gevoelige speelfilm «Voor Moeders Eer« (R. D. B. Theater.) SPIONNAGE-DIENST VOOR DE Bij de afdeeling van arbeidsbe- M middeling en werkloosheidsverze- kering van het departement van Sociale Zaken is Vrijdag j.l. de amb tenaar BI. door zijn chefs betrapt, toen hij bij den rijksdienst ingeko men stukken overtypte met de ant- i woorden, welke er op gegeven wer- H.eden den van de zijde van den rijksdienst en deze in dienstenveloppen verzond naar een der kringhuizen van den N.S.B. te Rotterdam. BI., die deze f hand spionnage ten behoeve van den N.S.B. f* !?*ePe reeds geruimen tijd bedreef, onder- teekende zijn brieven met «Hou zee BI., die geen N.S.B -er mag zijn». Werd den ambtenaar reeds ter stond de toegang tot het departe ment ontzegd, thans is hij, die op arbeidscontract werkzaam was, ont. slagen «wegens dringende redenen, op grond van het onbevoegdelijk doen van mededeelingen, den dienst betreffende, aan derden». eH. Pr SECR VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Het Duitsche luchtvaartministerie maakt het volgende bekend Den derden Juni des voormiddags is op het vliegveld van Dresden het onder het rijksministerie van lucht, vaart ressorteerende vliegtuigD Uzon onmiddellijk na den start neergestort. De bemanning van het vliegtuig, bestaande uit den chef van den ge- neralen staf van het luchtwapen, luitenant-generaal Wever als piloot, en aiens metgezel Kraus, kwamen dientengevolge om het leven, Uit Rome wordt gemeld: Tijdens een proefvlucht boven de Apennijnen is een bombardements vliegtuig tengevolge van de mist omlaag gestort. Drie aviateurs kwa men om het leven, twee anderen bleven ongedeerd. OOSTENRIJKSCH VLIEGTUIG BIJ SCHIPHOL NEERGESTORT. Woensdagavond omstreeks half8 is een Oostenrijksch sportvliegtuig, O.-D.E.V.H., dat uit Basel kwam en op Schiphol wilde landen, even voordat het toestel de landingsma noeuvre zou beginnen, op ongeveer veertig vijftig meter hoogte in een vrille geraakt en neergestort. De twee inzittenden, dr. A. J. van Hengel, directeur van de Oesterreichische Kreditanstalt te Weenen, en de heer Godwin Brunowski, werden op slag gedood. Het vliegtuig werd zeer ern stig beschadigd. Het toestel, een Miles Hawk sport vliegtuig, verongelukte bij de landing. Vermoedelijk heeft de piloot voor de landing te veel snelheid vermin derd, waardoor het vliegtuig afgleed, in een vrille geraakte en neerstortte. Het boorde zich met een hevigen slag even buiten het vliegveld in den grond en werd geheel vernield. Tusschen de overblijfselen vond men de deerlijk verminkte lichamen der beide inzittenden, die op slag gedood moeten zijn. Een tragische bijzonderheid van het ODgeval is, dat verschillende familieleden van de inzittenden vaD het vliegtuig op Schiphol aanwezig waren, toen het ongeluk gebeurde. De inzittenden hadden aan hun fa milieleden in Amsterdam kennis gegeven van het uur van aankomst en deze hadden zich opgemaakt om hen te verwelkomen. Op het terras van Schiphol zaten een broer van dr. Van Hengel, de heer Van Hengel, directeur van de Stoomvaart-Mij. «Nederland», met zijn echtgenoote en verschillende andere familieleden op de aankomst van het vliegtuig te wachten. JEUGDIGE DIEVEN TE ROTTERDAM. Sinds een half jaar werd het Zuiden van Rotterdam onveilig ge maakt door een bende jeugdige dieven. De jongens hadden een serie dief stallen en inbraken gepleegd en tal van voorwerpen, als fietsen, belas tingplaatjes en geld, gestolen. Negen van de knapen zijn thans door de politie naar het Huis van Bewaring overgebracht; twee zitten in het politiebureau in bewaring. Vier per sonen zijn aangehouden wegens heling. HET HAAGSCHE ZEDEN- SCHANDAAL. De Haagsche politie is er dezer dagen toe overgegaan nog twee per sonen te arresteeren, die verdacht worden betrokken te zijn bij het zedenschandaal. Het zijn een Hage naar en een Amsterdammer. Laatst bedoelde is door de Amsterdamsche politie aangehouden en naar den Haag overgebracht. Mr. L. R. is inmiddels in vrijheid gesteld. De le D Den n de Meervt De We pzn. uit ilaats in secret oenid dt J. Loef («laan te UIT HAI Dondei eindiging Hand el sa de leerlin Onder d< fnkomst B. er lalie van denstand de H Vries. B< ingekonn van de den Insp< derwijs, van den denstand De het het scht komst, li leerde d< cusses. Burgei waardeei huldigde Well en tot een cursus I de degei weten tc de moge i cont roordigt hetgeen leerlinge slot dan: en leera Waalwij hebben j Direct lingen, eveneen erdere Direct goede Hoogere avondcu De h gebracht pelaan genomei wordt o heer V net best Hoogere ;ename speciale drs. de zij nend d Tot sl nenwer was gel Voor l K. cursus P. K v. C We Waalw Villen: Afge- Voor :en va ÜElsavc L. d loon, I. van Verapj rijk ei Afge Vooi ie R.I< cursus J. E Pulles Afge ÖPi /ueden deeltel 80 ged Zij Bouw Houtb Kleeri

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8