Toegewijd een Hendel, Industrie en Cemeentebelengen. HET HOOGSTE RECHT FEUILLETON I „IIIIORD 8RQIARl" Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. SUMMER 47. WOENSDAG 10 JUNI 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Intrede van den heer Kraak als nieuw benoemd raadslid. Alle venters moeten voor taan een ventvergunning heb ben. De raad der gemeente Sprang-Ca- pelle kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van Burgemeester A. Smit. Secretaris de heer van den Berg. Van de heeren Middelkoop en v. d. Hoeven is bericht van verhindering binnengekomen. 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 9 April 1936. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. 2. Onderzoek geloofsbrief nieuw benoemd lid van den gemeenteraad, den heer Kraak. De Voorzitter draagt de heeren Kerst, Michaël en Verheijden op de geloofsbrieven te onderzoeken en schorst de vergadering-. Na de heropening deelt de heer Ver heijden namens de commissie mede, dat alles in orde is bevonden en de com missie tot toelating van den heer Kraak adviseert. 3 Beëdiging nieuw benoemd iiu ven den Gemeenteraad. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. In handen van den Voorzitter legt de heer Kraak de beloften af, waarna de Voorzitter den hem reeds van vroe ger bekenden heer Kraak een welkom toeioept. Het nieuwe raadslid heeft zich onderscheiden door het feit, dat iedereen wist, wat hij aan den heer Kraak had. Verschil van meening heeft aan de aangename samenwerking geen afbreuk gedaan. Spr. hoopt, dat de heer Kraak gedurende de periode dat hij als raadslid zitting heeft, veel in het belang van de gemeente zal doen. De heer Kraak bedankt met enkele woorden. 4. Ingekomen stukken. Van den heer C. J. van den Hoek is een schrijven binnengekomen, dat hij zijn benoeming als lid van het Arm bestuur aanneemt. Alsvoren van den heer W. J. van Willigenburg, dat hij zijn benoeming tot gemeente-opzichter in vasten dienst in dank aanvaart. Van Ged. Staten is bericht van goed keuring ontvangen van de vaststelling der gemeenschappelijke regeling keu ringsdienst van vee en vleesch en van de begrotingswijziging. Voorts is van Ged. Staten een schrij ven met een afschrift van het rapport van den inspecteur van Volksgezond heid ontvangen, waarin verzocht wordt de bouwverordening, als door den In specteur voorgeste d, te wijzigen. De Voorzitter deelt mede, dat de betreffende commissie reeds heeft ver gaderd, de wijzigingen, welke veelal van formeelen aard zijn, heeft bespro ken en voorstelt de veranderingen aan te brengen, voorzoover zij in het be lang van de gemeente gewenscht voor komen. De raad gaat hiermede accoord. Van eenige groentehandelaren uit de gemeente is een adres binnengeko men, waarin deze klagen over de scherpe concurrentie door vreemde groentehandelaren of neringdoende personen. Adressanten verzoeken den Nadruk verboden. 41) Mijne Heeren, zei hij. Het is een ongewone procedure, mnor in er- band met de nieuwe feiten, die aan het licht zijn gekomen, hen ik over tuigd dat U Uw uitspraak nog eens in overweging zult willen nemen. Ioen wendde hij zich tot Boh. Wilt U zoo vriendelijk zijn hier te komen, rechter Kent wees naar de getuigenbank, en te vertellen, wat U te zeggen hebt? En toen kwam alles los, in een wil den onsamenhangenden woorden vloed. Hoe Bob in het nauw gezeten en Jackson om geld had gevraagd. Hoe d-'ze geweigerd had en Bob zeil 't geld had bemachtigd. Hoe Boh zich toen bedacht had en 't geld terug ha 1 ge zonden. En hoe hij was weggegaan, tot hij 2.\in toelage zou krijgen en nu te ruggekomen was, om zijn schuld te betalen en had gehoord, dat het g«ld blijkbaar niet terecht was gekomen en dat Jackson nu veroordeeld was. De jury luisterde met alle aandacht, terwijl de geschiedenis verteld werd •n gelukte hen, door met volle aandacht te luisteren Bob's relaas te hegrijpen, maar de voorzitter was een mager, obstinaat man, met dunne lip pen, en toen Bob geëindigd had, stond hij op en vroeg permissie hem te on dervragen. Dit werd toegestaan en hij wendde zich tot Bob. Als U al 't geld terug gestuurd raad de betreffende ventverordening te wijzigen om dergelijke personen uit de gemeente te weren, temeer waar adres santen in omliggende gemeenten steeds tegen betaling een ventvergunning moeten halen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. bereids over deze kwestie hebben gesproken en thans voorstellen het ar tikel van de politie-verordening te schrappen, waarin is bepaald, dat het venten in Sprang-Capelle is toegestaan, mits de venters een verklaring kunnen toonen van den burgemeester uit hun gemeente, dat ze ter plaatse een win kelnering hebben. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal voortaan iedere venter een ventvergunning moeten heb ben. De heer Verheijden verklaart zich pertinent tegen het voorstel, omdat hij een voorstander is van de liberale eco nomie en van den vrijen handel. De heer Kerst wijst er op, dat in deze gemeente veel grootwarenhuizen hun artikelen verkoopen zonder vent vergunning, terwijl de kleine luiden wel een ventbewijs zouden moeten hebben. Spr. acht dit bezwaarlijk. De heer Verheijden vreest, dat de gemeente met dergelijke maatregel een autarkie wordt. Zouden de vischboeren dan ook een ventvergunning moeten hebben? De Voorzitter leest de betreffende artikelen van de politieverordening voor, waarin is bepaald, dat vreemde winkeliers en marktventers voorzien moeten zijn van een ventvergunning, tenzij deze een bewijs van den burge meester van hun woonplaats toonen, dat zij in deze gemeente een winkel nering hebben. Den heer Kerst ant woordt spr., dat de grootwarenhuizen s'echts op bestelling hun artikelen be zorgen laten. Aan den heer Verheijden zegt spr. dat de ventverordening even goed geldt voor degenen die met visch komen venten. De heer Verheijden merkt op. dat dan de groote firma's uit Dordrecht en Rotterdam ook een ventbewijs zouden moeten hebben. Voorzitter: Tenzij zij alleen op be stelling leveren. Weth. v. Willigenburg pleit voor 't voorstel van B. en W.. dat gelijkheid zal scheppen met de bepalingen van omliggende gemeenten. De handelaren uit deze plaats kunnen niet verkoopen in de omliggende gemeenten tenzij zij voorzien zijn van een ventvergunning. Om hen tegemoet te komen, moet de gemeentelijke verordening gewijzigd worden, zooals door B. en W. voorge steld. De Voorzitter deelt hetzelfde stand punt. Hierdoor bereikt men niet de ge meentelijke authrkie, maar maakt stren gere bepalingen ten aanzien van de vreemde venters. Wanneer de handelaren uit onze ge meente elders venten, worden zij on middellijk aangehouden en krijgen een verbaal. De voorgestelde wijziging zal bewerken, dat er goed op gelet zal worden, of alle venters voorzien zijn van een ventvergunning. Spr. acht het begrijpelijk, dat de groentehandelaren voor hun belangen in een adres zijn opgekomen. De heer Verheijden meent, dat de kosten, welke de venters voor het be wijs moeten betalen, toch weer ver haald zullen worden op de ten verkoop aangeboden artikelen. Spr. verklaart hebt, lijmde hij, waar is 't dan? Beware me, dat weet ik niet, ant woordde Bob, ik weet alleen, dat ik t met onzen negerbediende, Nicodemus gestuurd heb. De voorzitter keerde zich nu tot rechter Kent. Ik vind dat dit onderzocht moet worden en de waarheid van dit getui genis nagegaan moet worden, sprak hij op drogen toon. Bob sprong op. Ik zal wel gaan en het vinden, schreeuwde hij. Geeft U als 't U blieft iemand met,me mee, meneer? zei Bob tot den rechter. Davis, ga jij mee en houd een oog op dezen jongeman, om na te gaan, of hij de waarheid spreekt. Bob verliet zijn plaats, toen eerst viel zijn oog op zijn vaders's verschrik te gezicht. Hij liep op hem toe en porde hem vriendschappelijk in den rug. Heb maar geen angst, vader, riep hij vroolijk. We krijgen hem vrij en dat is het voornaamste. Maar ik had geen idee, dat hij me zoo zou ontzien. Kom, meneer Davis! En samen haastten ze zich de rechtzaal uit. De bankdirecteur zakte in een stoel neer en veegde zijn gezicht met een zakdoek af. De gebeurtenissen volgden elkaar wel wat snel op, zelfs voor een schranderen bankdirecteur. Virginia had de zaalwachters ver zocht, haar naar de rechtzaal terug te laten gaan, in verband met het nieuwe bewijsmateriaal en beloofd rus tig te zullen zijn. Ze hadden 't toege staan en nu liep ze langzaam terug en ging voor in de zaal op een stoel zitten. Rechter Kent's schitterende oogen, die hoopvol glansden, lachten in de hare, en Virginia begon te begrijpen, dat de nachtmerrie voorbij was. En zoo bleven ze allen in de stille recht zaal wachten op Bob's terugkomst. HOORDSTUK XV. De zon komt weer door. Bob rende de straat op met Davis, den deurwaarder, hijgend achter zich aan. Verscheidene personen hieven \erbaasd staan, meenend, dat de jon geman poogde te ontsnappen. Maar zoodra ze Boh herkenden glimlachten ze, en liepen door. 't Was zeker weer een of andere grap en vroeg of laat zou iedereen er wel van hooren, dus waar om er zich verder in te verdiepen Nu hadden ze de bank bereikt. Davis was buiten adem van 't loopen, maar Bob wrong zich door de draaideur en iiep legelrecht naar het kassiersloket. Hallo Marlow! riep hij; ik moet 't pakje hebben, dat hier Dinsdag, den vijftienden, voor Jack Morgan is at- gegevcn, waar is dat? Geef 't me vlug, 't is heel belangrijk! Wat? Een pakje voor Morgan? Hij zhl het wel in ontvangst hebben genomen, denk ik. Neen, dat heeft hij juist niet, t is hier afgegeven, nadat hij weg was, want hij heeft 't nooit ontvangen, 't Moet hier ergens zijn! Maar ik heb 't niet gezien, Bob! Bob dacht een oogenblik na. Toen keerde hij zich om, en liep 't kantoor van den procuratiehouder binnen, weer gevolgd door den hijgenden Davis. fMeneer zoudt U zoo vriendelijk willen zijn, even iemand naar huis te sturen? Ik heb het vermiste geld hier Dinsdag door onzen neger Nicodemus, laten bezorgen en nu is 't nergens te vinden. Ik moet nu dien neger hebben; laat iemand hem zoo gauw mogelijk halen! De procuratiehouder was heel ver baasd, maar stuurde direct een bedien de naar het woonhuis van den direc teur. Toen begon hij Bob te ondervra gen, terwijl Davis in een stoel neerzak te, om op adem te komen. Bob wilde graag alles vertellen. 't Zat zoo, ziet U, begon hij. Tusschen ons gezegd, ik ben in handen van valsche spelers gevallen, ze heb ben me voor vijfhonderd dollar opge licht. Ik ben een hoon, als ik weet hoe, maar ze deden het, en ik had geen geld. Toen zelden ze, dat ze er vader over zouden aanspreken. Bob zweeg en keek den procuratiehouder met het hoofd scheef, aan. U was in de kamer, geloof ik, toen vader me de laatste keer op het zondaarsbankje riep, om eens even „vriendschappelijk" met me te praten, niet waar? Vijf honderd dollar, hijgde de procuratiehouder. Jij, aap van een jongen! Bob lachte boetvaardig. Nu dan, ik durfde vader 't geld niet te vragen en daarom kwam ik hier en vroeg Morgan om 't me te leenen. De procuratiehouder werd ernstig. Wou je zeggen, dat hij jou die vijfhonderd dollar uit de kas gaf? Neen, viel Bob hem in de rede. Hij weigerde, en toen nam ik ze, ter wijl hij met den rug naar me toestond, en ging er mee van door. Wat? Natuurlijk, ik moest 't geld heb ben, begrijpt dat niet? En met twee dagen zou ik het geld van mijn toelage krijgen, dus eigenlijk leende ik ze. De beheerder staarde hem aan. Nu, je bent 't koelbloedigste type, dat ik ooit zag: Dat noem ik geen lee nen, dat noem ik stelen! Bob liet het hoofd hangen. Dat is het ook, dat zie ik nu in, gaf hij toe. Maar toen, begrijpt U, dacht ik dat de bank me wel een be drag boven mijn saldo zou toestaan. Maar ik wou het niet vragen, omdat ik 't juist gedaan had en Vader daar ook 't noodige over te zeggen had ge had. Daarom leek dit de eenvoudigste manier, omdat 't maar om twee dagen te doen was. Hij klopte den procura tiehouder vriendschappelijk op den schouder. Dus 't was geen echt stelen, voegde hij er triomfantelijk aan toe. De man wachtte en dacht na. Per slot zou zijn chef er ook over hooren en de zaak met Bob uitmaken, verder was Bob een beschermeling van hem en hij zag dus geen gegronde reden om den jongeman onder handen te ne men. Dus liet hij 't bij de opmerking, dat Bob in de gevangenis thuis hoor de en daar wel gauw belanden zou, en vroeg toen wat er in de rechtzaal voor gevallen was. Bob vertelde wat hij wist, en juist toen hij midden in zijn verhaal was kwam de bediende terug met den te genstribbelenden en doodelijk ver schrikten Nicodemus op sleeptouw. Maar toen hij Bob zag, werd hij rustig en nam een houding van beleedigde onschuld aan, die Bob in een vroolij- ken lach deed uitbarsten. Niets scheen in staat Bob's goede bui te verstoren. Eerst verklaarde Nicodemus bru taalweg, dat hij het pakje zooals hem gezegd was, op den vijftienden had af gegeven, maar enkele vragen zooals, hoe laat hij aan de bank was geweest en wie 't in ontvangst had genomen, maakten hem zoo in de war, dat hij eindelijk door de mand viel en heken- de dat hij op den vijftienden te laat gekomen was en Bob's pakje pas den zestienden 'smiddags had afgegeven. Er bestond toen geen twijfel wie toen als kassier dienst gedaan had. t Was Marlow. En hoewel deze volhield, dat hij zich niets van een pakje herinnerde en niet geloofde, dat het hij hem was afgegeven, bleef de neger zoo op zijn stuk staan dat besloten werd het kan toor van den kassier te doorzoeken. Daarop rende Bob het kantoor in en hij en Marlow doorzochten de kamer, terwijl de procuratiehouder stond toe te zien en Bob, tot diens groot ver maak, scherp in het oog hield. (Slot volgt.) De Echo van het Zuiden, Waahvpscle en Langstraatsehe Conrant, Gemeenteraad Spraed-Capelle. Zich verzekeren bi| een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde In 1934 circa f 1.500 000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1