heu ma! INGEZONDEN STOKKËnT Binnenlandsch Nieuws. KERKNIEUWS. KANTONGERECHT. GEMENGD NIEUWS zich tegen het voorstel. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met aanteekening dat de heer Verheijden tegen is. Voortaan zullen dus alle venters een ventvergunning moeten hebben. 5. Nota van Ged. Staten inzake de begrooting van 1936. De Voorzitter deelt mede, dat de nota de post steunverleening betreft. Op de begrooting werd hiervoor ge raamd 30.000. Ged. Staten wijzen er op dat voor 1935 37.000 noodig zijn geweest en vragen te willen nagaan of de gemeente in 1936 kan volstaan met 30.000. B. en W. achten dit be drag echter niet voldoende, temeer waar het aantal werkloozen is toege nomen. Zij schatten de kosten voor steunverleening op 40.000. Er zijn twee manieren om voor deze post dekking te zoeken. Men kan de opcenten op de personeele belasting op 200 brengen, hetgeen echter een niet erg aanlokkelijk voorstel is; voorts kan men Ged. Staten wijzen op het feit, dat de belastingen de laatste jaren, b.v. van 1933—1934 3000 en van '34—'35 2900 meer opbrachten, dan door den inspecteur werd geraamd. De heer Kerst zegt, dat het over schot slechts ten hoogste 3000 be draagt. Daarmede kan de post niet worden gedekt. De Voorzitter antwoordt, dat de ge meente ook nog rijkssubsidie krijgt, ter wijl het subsidiepercentage ook hooger wordt. De raad gaat accoord met het voor stel van B. en W. om Ged. Staten te wijzen op de te laag geraamde belas tingopbrengst. 6. Wijziging begrooting 1935. De Voorzitter merkt op, dat het hier de jaarlijks terugkeerende begrootings- wijziging betreft. De secretaris deelt de voorgestelde wijzigingen mede, waarmede de raad accoord gaat. 7. Vaststelling vergoeding artikel 101 L. O. wet 1920 over 1933 (drie- jaarlijksche afrekening) voor de school in Sprang. Aangenomen. 8. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat het baggeren aan de haven zal worden aan besteed. Men is er in geslöagd de bag ger te verkoopen voor 10 cent per M3. Voorts heeft op uitnoodiging van B. en W. de Maatschappij Wegenbouw te Utrecht de wegen nagezien en heeft toegezegd den weg langs het raadhuis en dien van de Hooge Vaart geheel gratis in orde te zullen brengen. De heer Verheijden brengt in her innering, dat er destijds groote strijd is geweest over de vraag, of de wegver- betering al dan niet aan de Mij. We genbouw te Utrecht moest opgedragen worden. Sjpr. heeft het toen reeds voor deze Mij. opgenomen. Thans blijkt dat de gemeente met deze Mij. het beste uit is geweest nu een technische fout door de Mij. gratis wordt hersteld. Ook de Voorzitter prijst de coulante houding der Mij. In verband hiermede vraagt de heer Verheijden, of de gemeentelijke wegen niet als tertiaire wegen zullen kunnen aangemerkt worden. De Voorzitter antwoordt, dat deze kwestie in bespreking is geweest. Waarschijnlijk komen vele wegen als tertiaire in aanmerking. Rondvraag. De heer Kraak zegt destijds tegen den aanleg van bermen aan de binnen haven geweest te zijn. Spr. wil gaarne vernemen wat deze gekost heeft. De Voorzitter kan deze vraag niet zuiver beantwoorden. De kosten waren ongeveer 1700 en de polder zou 600 bijdragen. Later moest de gemeente nog 300 er aan besteden, waarvan de pol der 150 betaalde. Krachtens het raadsbesluit van de vorige vergade ring is voorts nog 100 beschikbaar gesteld voor den aanleg van hekwerk om een plantsoen, waarvoor door in gezetenen eveneens 100 is bijgedra gen. Men wacht thans nog op rijssub- sidie. De heer J. Vos vraagt de aandacht voor den slechten toestand van de Kor te Nieuwstraat. De heer Verheijden vraagt, of het niet goed zou zijn een groot houten raam te laten vervaardigen om de brandslangen te drogen te hangen. Spr. wijst op Waalwijk als voorbeeld. De Voorzitter antwoordt, dat hier voor bereids een regeling is getroffen. De slangen worden te drogen gehan gen in den toren te Sprang. De heer Kraak vraagt de aandacht voor de werkloozen. Kunnen B. en W. niet naar een nieuw object van werkverschaffing uitzien? De Voorzitter merkt op, dat de werkverschaffing veel duurder is dan steunverleening. Zou men telkens nieu we objecten van werkverschaffing zoe ken, dan zou de gemeente noodlijdend worden. De heer Kraak wijst op den aanleg van een gemeentelijke begraafplaats, hetgeen een goed werkobject zou zijn, waarvan gelden zouden worden terug ontvangen. Indertijd heeft spr. een der-, gelijk voorstel gedaan, dat echter niet werd aangenomen. Een feit is dat de begraafplaats van de Ned. Herv. Kerk te klein is. De heer Verheijden voelt er niets voor, dat de gemeente zich bemoeit met den aanleg van een nieuwe be graafplaats. Het bestuur van de Ned. Herv. Kerk zal zelf wel de begraaf plaats vergrooten, indien deze te klein blijkt. Daarvoor is volgens spr. plaats genoeg. De gemeente zou mogelijk in conflict kunnen komen met het kerk bestuur, hetgeen spr. in ieder geval zou willen vermijden. Weth. v. Willigenburg prefereert voorzeker werkverschaffing boven steunverleening, maar als men gaat cij feren, dan schrikt men voor werkver schaffing terug. Deze laatste kostte in 1934 b.v. de gemeente 12.000 meer dan de steunverleening in 1935. Wil de gemeente werkverschaffing, dan zal zij ook alle consequenties, daaraan ver bonden, hebben te aanvaarden. De heer Kraak zegt het kerkbestuur niet te willen tegenwerken. Spr. deed het voorstel slechts, omdat het noodig is. Blijft het kerkbestuur ten achter, dan is de gemeente toch verplicht de zorg voor een goede begraafplaats ter hand te nemen. Nogmaals herhaalt spr. dat een dergelijk werkobject aan de gemeente geld terugbezorgt. De heer Kraak wijst er op, dat de bebossching op de heide op sommige plaatsen met wild groen erg begroeid is. Spr. vraagt of dit gecontroleerd wordt. De Voorzitter zal onderzoeken of controle over deze aanplanting al dan niet geoorloofd is. De raad gaat dan in geheime zitting. Neemt dan a I leen PIRIN DE „LEERDAM" NA 15 JUNI GESLOTEN? Voorwaardelijk ontslag aan alle arbeiders. De bewindvoerders van de N. V. Glasfabriek »Leerdam» v.h. Jeekel Mijnssen en Co. hebben aan het personeel medegedeeld, dat de meerderheid van Commissarissen en houders van prioriteitsaandeelen nog geen beslissing hebben willen nemen over het door de Directie aan de aandeelhoudei svergadering medegedeelde reorganisatievoorstel. Behalve dit reorganisatieplan is geen ander plan ter kennis van bewind voerders gekomen. De bewindvoerders meenen daarom het personeel er op te moeten wijzen, dat de kansen, dat de fabriek na 15 Juni open zal blijven wel zeer gering zijn geworden.Tenzij vóór dezen datum een reorganisatieplan doorgevoerd zal zijn of aan bewindvoerders het verlies, door doorwerken ver oorzaakt, gegarandeerd wordt, zooals in het reorganisatievoorstel van de directie was voorzien, zullen na 15 Juni de fabriek ge sloten en de ovens gedoofd moeten worden met alle gevolgen van dien. Voor zoover noodig is daarom aan alle arbeiders de dienstbetrekking opgezegd per 13 Juni 1936. DIOCESANE WERKLIEDENBOND Onder voorzitterschap van het lid van Ged. Staten van Noord Brabant den heer A. Th. van Rijen is Zondag te Tilburg de voorjaars centrale raadsvergadering gehouden van den Bosschen Diocesanen Werklieden- bond. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren J. Hendriks, J. A. de Zwart en P. Vriens werden bij enkele candidaatstelling als zoodanig herkozen. De vergadering ging accoord met het voorstel om bij het bestuur van het Katholiek Werkliedenverbond een voorstel aanhangig te maken om een commissie 'van advies voor plattelandsbelangen in bet leven te roepen. (Buiten verantwoording van de Red.) Mijnheer de Redacteur, ZILVEREN JUBILEUM ANTHONIE FOKKER. Op Schiphol is Zaterdagmiddag het Zilveren jubileum gevierd van Anthonie Fokker als constructeur en als vliegenier. l egen drie uur begon de huldi ging welke o.m. werd bijgewoond door den adjudant van H. M. de Koningin, kapt. Rost van Tonningen, den minister van Waterstaat, Z.Exc. Van Lidth de Jeude, die het kabinet vertegenwoordigde, weth. Kropman namens het gemeentebestuur van Amsterdam (de burgemeester kwam later tijdens de demonstratie) en voorts door de vertegenwoordigers van alle instellingen van militaire en burgerlijke luchtvaart, die Neder land telt. In korte redevoeringen hebben verschillende sprekers de verdiens ten van den heer Fokker geschetst. De minister van Waterstaat kon als eerste spreker de heer Fokker de verblijdende mededeeling doen, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft den jubilaris te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Wethouder Kropman bood den jubilaris de zilveren medaille van de stad Amsterdam aan. Na afloop van deze bijeenkomst werden groote vliegdemonstraties gehouden. DE NIEUWE GOUVERNEUR- GENERAAL VAN NED.-INDIë. H.M. de Koningin heeft Maandag morgen geteekenu het besluit, waar bij benoemd wordt tol gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, thans Neder landsch gezant te Brussel. Jhr. Mr. AlidiusWarmoldus Lam- bertus Tjarda van Starkenborgh Stachouwer werd, 7 Maart 1888 te Groningen geboren. Zijn weten schappelijke opleiding genoot hij in zijn geboortestad, vestigde zich als advocaat in Den Haag, trad in dienst van het departement van Buitenl. Zaken om vervolgens over te gaan naar den diplomatieken dienst. Achtereenvolgens was hij gedeta cheerd bij de Nederl. legatie te Brussel, Washington en Parijs, waar na hij gezantschapsraad werd te Berlijn. Talrijke functies beeft mr. Tjarda nog bekleedCommissaris der Koninginin Groningen en daarna buitengewoon en gevolmachtigd minister aan het Belgische Hof, in welke functie hij thans benoemd is tot gouverneurgeneraal. Bij de vele ingezonden stukken in Uw blad, heeft het me toch ver wonderd, dat geen enkel inzender zijn groote verbazing uilgesproken heeft over de houding der R. K Middenstandsvereeniging. In een speciale vergadering werd unaniem besloten een petitionement aan den gemeenteraad te organiseeren, en de ingezetenen in de gelegenheid te stellen op een lijst te teekenen, tegen het afstaan van een gedeelte van 't Raadhuisplein aan de firma de Gruyter. De gemeenteraadsvergadering komt; maar er is geen petitionement ingediend, en daarna lees ik het lakonieke bericht »dat de tijd te kort wascr. Mijnheer de Redacteur, dat kan toch niet door den beugel; als een bestuur als uitspraak der vergade ring accepteert iets uit te voeren, dan moet zulks toch ook geschieden, het kost wat het kost. En was de tijd van Dinsdag tot Vrijdag nu zoo kort, dat dit bij verdeeling van werkzaamheden, bij aanwending des noods van genoegzame billijke krachten, niet mogelijk ware ge weest Dan had men tenminste een uitspraak der kiezers gehad en zoo hebben kunnen zien, hoe een groot percentage der inwoners geweest zou zijn tegen bebouwing van het Raadhuisplein. Stel het geval, wat ik niet accep teer, dat de tijd werkelijk te kort is geweest, is een heele niaand, die nu verloopt tusschen twee raads vergaderingen nog te kort, om uit te voeren een besluit van de ver gadering der middenstanders, welke opdracht het bestuur m.i. heeft uit te voeren. Maar nog is het niet te laat! Met dank voor de plaatsruimte Een belangstellende. Mijnheer de Redacteur, In Uw blad van Woensdag 3 Juni en van Zaterdag 6 Juni komen schrijven voor van bonafide—auto verhuurders en taxibedrijven. Daar ik een wagenpark van negen wagensexploiteer zal ik vermoedelijk door het lezend publiek wel onder de eerste schrijvers van bonafide verhuurders gerangschikt worden Ik moet de geachte lezers er echter op altent maken, dat ik noch met de schrijvers van Woensdag 3 Juni, noch met de schrijvers van Zaterdag 6 Juni iets te maken heb. Ik ben het gedeeltelijk met schrij vers (schrijver) eens, waarbij gezegd wordt, dat ieder verhuurder klein is begonnen en ieder de gelegenheid moet krijgen om een autoverhuur- inrichting te beginnen. Ook ik ben klein begonnen, doch kan er mij op beroepen, dat ik de uitbreiding van mijn wagenpark niet dank aan prijsknoeierij. Dat ik op het oogenblik een taxi heb loopen van 5 cent perK.M. en stadsritten van 25 cent, heb ik te danken aan bonafide autoverhuur ders No. 2. Toch hoop ik, dat spoedig sanee ring in het auto-verhuurbedrijf komt, want autoverhuurders hebben recht van bestaan, maar ook benzine olie en auto-onderdeelen-handelaren hebben recht van bestaan. Van 5 cent per K.M. gaat dit niet. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Reisbureau Musa Express A. Mulders-Sars Waalwijk. Sprang 6 Juni '36. Mijnheer de Redacteur, Mag ik U allereerst dank zeggen voor de plaatsruimte in uw veel gelezen blad. Het betreft hier een meeningsgeschil met de verslaggever van NEO. Deze bracht een verslag uit van den wedstrijd tusschen de junioren van SDO en de junio ren van NEO, welke op Dinsdag 2 Juni op het SDO terrein is ge speeld. Hierbij maakte hij de op merking, dat het niet erg sportief te noemen is van den aanvoerder van SDO, om geen invaller toe te laten, voor de middenvoor, die tijdens de rust het veld moest ver. laten. Van zijn kant vind ik dit niet onsportief. Deze middenvoor had namelijk reeds 10 minuten voorde rust hoofdpijn gekregen, doordat hij een bal gekopt had. Hij viel toen niet direct uit, maar vroeg eerst aan den scheidsrechter hoe lang het nog duurde voor het rust was, en zóu dan met de rust uitvallen. Het was dus niet van zoo'n ernstigen aaid. Ondertusschen was de speler van NEO, die niet op tijd was, ook op het terrein verschenen. Toen de middenvoor uitviel wilde men deze (lang niet de slechtste) laten in. vallen. Dit maakte de zaak wel wat verdacht. Dit vond de aanvoerder van SDO ook en had groot gelijk den invaller niet toe te laten. Dit voorval gebeurt wel meer, dat een slechte speler uitvalt om er een goede voor in de plaats te laten komen. Hier was de SDO-aanvoerder wel van doordrongen. Nogmaals dankend voor de plaatsruimte. Een S.D.O.-voorstander. HET FEEST VAN DE „HEILIGE LANDSTICHTING". Mgr. Suys gehuldigd. Onder zeer groote belangstelling is Zondag het 25-jarig bestaan van de Heilige Landstichting en het veertig jarig priesterfeest van mgr. A. Suys, den stichter hiervan, gevierd. Om negen uur werd door mgr. Suys een plechtige H. Mis gecelebreerd, waarna een druk bezochte receptie volgde. Omstreeks één uur vond in de voorportalen van de in aanbouw zijnde basiliek de offiecieele huldiging van mgr. Suys plaats. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch, schetste den jubilaris als een voorbeeldig priester, waarna baron F. C. J. A. M. van Lams- weerde,, voorzitter van het eere comité, mededeeling deed van een K. B., waarbij mgr. Suys benoemd is tot officier in de orde van Oranje- Nassau. De heer W. H. B. Spooren- berg, voorzitter van het werkcomité, heeft hierna aanbieding gedaan van tal van waardevolle geschenken, waarvoor de gelden bijeengebracht zijn niet alleen door de parochianen maar ook door belangstellenden uit geheel het land en uit het buitenland. Aan den heer P. Gerrits, den trouwen medewerker van mgr. Suys, is door den paus als bewijs van waardeering voor zijn groote verdiensten voor de Heilige Land stichting het commandeurschap verleend in de orde van den H. Sylvester. DEN BOSCH. G^ A. C. de G'., C. J M. de G. en A. C. J. de G., allen te Kaatsheuvel veiligheid van het verkeer in gevaar brengen, berisping, de laatste f5.— boete. C. C. R Waspik, rijwiel zonder spatbord, f2.— boete. A. L. B., Kaatsheuvel, rijwiel tegen trottoir, f2.— boete. L. P. H., Sprang, voetballen, be risping. J G. P., Waspik, voetballen f3.— boete. H. B., Raamsdonksveer, voetbal len f3,boete. J. de V., Waalwijk, loopen over weiland, f 10.boete. Die »kosteloos« drinkt Ch. G. C., een werkloos arbeider uit Sprang, moest zich verantwoor den wegens dronkenschap. 'k Was heelemaal niet dronken I Ik ben van twee fleschjes bier al »bevangen«, beweerde verdachte. En natuurlijk was hij getracteerd. Kosteloos dronken I Sta je in den steun vroeg de kantonrechter. Neen, aldus C. triomfantelijk. Maar goed ook, anders werd je er uit gezetGeen werk, geen geld en toch maar drinken 't Is mij een raadsel hoe jullieer altijd »kosteloos« door draaien Maar hier kost het f5.— boete I aldus bevestigde de kantonrechter den eisch van het O. M. HET GOUPEEREN VAN HONDEN Een zware straf. Voor den politierechter had zich te verantwoorden de slager N. J. v. d. Z. uit Veghel, wien ten laste was gelegd dat hij in de maand Maart van dit jaar een hond de ooren had afgesneden tot kort bij het hoofd, zonder dat daarbij eenig verdoo- vingsmiddel was gebruikt. Dit bleek te zijn geschied met een slagersmes en er was niets gedaan om de pijn der bloedende wonden te verzachten. Men had dit geval willen gebruiken om een beslissing uit te lokken over de vraag of het coupeeren van hon den geoorloofd is. De officier van Justitie requisitoir nemend, achtte dit geval allerminst geschikt om in een dergelijke prin- cipieele kwestie een beslissing te krijgen. Hiervoor zou een geval noodig zijn waarin men met minder beestaardigheid en met een verdoo- vingsmiddel te werk is gegaan. De dierenmishandeling was van ernstigen aard en daarom was een zware straf gerechtvaardigd. Hij requireerde een gevangenis straf van 14 dagen. De politierechter onmiddellijk uit. spraak doende veroordeelde van Z. conform den eisch tot 14 dagen ge vangenisstraf. ereiken fide te het c •eep val rnien, uden z wacl n-ani. H it den fn en d hela iet gelu breng ocht tc tfEIS Op <le {rsum unsterd gedoe Het n: in Per in I- breng ijwielpr cht te s (verges t fgreper Het li laats ti Pen a ;it Hilv '(en scl MET HET HOOFD BEKNELD GERAAKT. De 12-jarige Wapke de Graaf uit Wierum is Zaterdagavond, toen zijn broer met een vrachtwagen achteruit reed en hijzelf stond te kijken, met zijn hoofd tusschen den wagen en een muur bekneld geraakt. Zijn schedel werd ingedrukt, 's Avonds is de knaap, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. HONGERSNOOD IN KANSOE. In de provincie Kansoe heerscht mo menteel groote hongersnood. In de hoofdstad der provincie, Lantsjoe, zijn gedurende de laatste veertien dagen duizend menschen door gebrek aan vóedsel om het leven gekomen. HUZAAR BIJ OEFENINGEN VERDRONKEN. Maandagmiddag is in de gracht ach ter de kazerne te Deventer, de dienst plichtige huzaar de Haan uit Friesland afkomstig, bij oefeningen met den z.g.n. drijfzak verdronken. Dinsdag hadden oefeningen met den drijfzak plaats. Tijdens deze oefenin gen moest de Haan met den zak het water oversteken. Hij is daarbij te wa ter geraakt. Aanvankelijk wist hij zich drijvende te houden. Toen evenwel bleek, dat hij den wal niet zou kunnen _.a 7 Zaten jaren t- ninakai ;en kan Ken vai jaardoc Een hui Je 27-ja Lieve ,1 wee n i tijd la dokter daan or ken, do Toen venbest niet op as ver om aan orde wf een aar geniaals post er ij naald ijl nieter overzet lijk kige w ader Zatei geluk zoontje slachto zeven i het spe wet er in de 7-ja water I met de sterk i: de die dochtei trachtt hetgeer gen tijv het sla II Tijd. koning lig me niet mi bevonc paniek meeste dellij k gestort de pla Uitg werdei men. I bulnnc gezonc door nieuw: in alle Voo 24 per 300 pt VL Uit Dubro tuig n De ge Het ivaarb exploc De de na dit m Ver ten in TAB LETTEN Uilsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. jt een !tl

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2