Plaatselijke Berichten Woensdag 10 Juni 1936 No. 47 De Echo van het Zuiden Tweede blad GESLAAGD. De heer C. P. van den Hoven alhier jS geslaagd voor het examen, Finan cieele Rekenkunde, onderdeel van het acountantsexamen. Dit examen werd gehouden op 14 Mei en 6 Juni te Amsterdam. dienstvak der registratie EN DOMEINEN. Bij resolutie van den Minister van Financiën is de rijksklerk J. G. Huisman ten kantore Waalwijk Reg. bevorderd tot adjunct-commies. R.K. KAPPERSPATROONS. De afdeeling Waalwijk van de Ned. R. K. Bond van Kappers patroons heeft grootsche plannen gemaakt met de pro paganda. In het kappersbedrijf is thans een bedrijfsraad opgericht, die met steun en medewerking van de regeering, in de naaste toekomst gaat werken aan de ordening in het kappers bedrijf. Hieraan zijn verschillende gunstige mogelijkheden aan verbonden. Menig kapper zal dit gaan ondervinden. Begrijpelijk dat de georganiseerde Kappers thans iets meer willen hooren van de doelstell ng van de Bedrijfsraad. De afdeeling Waalwijk noodigde daartoe uit den heer J. L. Henskens, bondsvoorzitter en tevens lid van de Bedrijfsraad, om hier iets van te vertellen en ons voor de ko mende verbeteringen en wenschen in te lichten- In hotel Verwiel zullen de collega's op Zondag 14 Juni verwacht worden, waar dan nog de verrassing wacht dat er met verschillende instrumenien ge demonstreerd zullen worden. Dit alles wijst er op dat die middag voor de kappers een bui tengewone leerzame middag zal worden die kan meewerken om het vak om hoog te brengen. Bij de komende or dening zal nummer een aandacht ge vraagd en verlangd worden voor vak bekwaamheid en daarom is het goed dat deze jonge afdeeling dit belangrijk punt op de korenmaat plaatste. Wij verwachten veel belangstelling van de collega's uit Waalwijk en om geving, BIJZ. VRIJWILLIGE LANDSTORM De nieuwe leider van den Bijz Vrijw. Landstorm, afd. Waalwijk, de heer Mombers had 1.1. Zaterdag middag de leden in vergadering bijeen geroepen, om als zoodanig met hen kennis te maken en de regeling van de schietoefeningen voor 1936 te bespreken. De opkomst was vrij goed. Besloten werd eerst met de be schikbaar gestelde K.S.O. patronen schietoefeningen te houden en tot sluiting van het seizoen enkele oefe ningen te houden met z.g. Engelsche patronen op de nieuwe schietbaan bij Galgenwiel. De niet ter vergadering aanwezige leden worden ook gaarne op de oefeningen verwacht. K.O.B. WAALWIJK—HEUSDEN. De K. O. B. der afdeeling Waal- wijk-Heusden kwam in vergadering bijeen in Hotel Verwiel. Nadat het huishoudelijk gedeelte was afgewerkt werd door den heer Thijs v. d. Griendt uit Vught, leeraar M. O. en bekend historicus der Bossche Geschiedenis een causerie gehouden over het leven en de werken v. d. bekenden Brabantschen schilder Vincent van Gogh. In een zeer bevattelijke en leer zame rede schilderde de heer v. d. Griendt het leven van de te Zundert geboren schilder. Hij toonde duidelijk aan in welke gemoedstoe standen van Gogh heeft geleefd en daardoor gaf hij den aanwezigen een geheel andere kijk op het werk van dezen kunstenaar, dan zij die voor. heen nierop hadden. Met lantaarnplaatjes en door mid del van de epedioscoop liet hij meerdere mooie reproducties zien. In het kort samengevat is er de heer v. d. Griendt in mogen slagen om bij de aanwezigen door zijn zeer interessante en diepgevoelde causerie een echte waardeering op te wekken voor het werk van v. Gogh. SLUITING HANDELSAVONDSCHOOL. Men vestigt er onze aandacht op dat bij de sluiting van den cursus en uit reiking diploma's der Handelsavond school 1.1. Donderdag eveneens tegen woordig was, de heer J. van Mierlo, gemeente-secretaris. Wij meenden dit gememoreerd te hebben In ons bericht bij de vermel ding dat 't college van Burgemeester en Wethouders tegenwoordig was. Intusschen zij 'thier gaarne nogmaals vermeld. EXCURSIE NAAR DE ALBERT HEIN-FABRIEKEN. Gisteren vertrok een 30-tal dames per touringcar naar Zaandam op uitnoodiging der firma Albert Heijn ter bezichtiging van hare fabrieken, magazijnen enz. De rayon controleur voor Noord-Brabant de heer Daal- meijer maakte de tocht vanuit Waal wijk mee. Het programma voor den dag was zeer varieerend samengesteld. Bij aankomst te Amsterdam werd een tocht gemaakt door de stad waarna een goed verzorgde lunch, aangeboden door de directie der A. H.-fabrieken werd gebruikt in haar restaurant Fomosa aan de Kalverstraat. Vervolgens vertrok het gezelschap per salonboot naar Zaandam. Be gunstigd door mooi weer was het een prachtige tocht met gezicht op de zeehavens. Bij aankomst aan de fabrieksge bouwen werden de bezoeksters ont vangen door den reclame chef den heer Valk, waarna de rondgang door de verschillende afdeelingen van het moderne levensmiddelen- bedrijf aanving onder geleiding van een gids die de noodige explicaties gaf. Het eerst werd de bakkerij be zocht naar het wordingsproces dei- koek. en banketsoorten kon worden gevolgd. Ovens van tientallen meters lengte met doorloopenden band, produceeren per dag meer dan 7000 pond koekjes, terwijl in een aparte afdeeling hiervoor plm. 10.000 rollen beschuit per dag vervaardigd wor den. Op de voorraadzolders zijn gemiddeld 8000 balen meel voor deze fabricage voorradig. Daarna werd een bezoek gebracht aan de chocolade en suikerwerken- fabrieken waar al deze lekkernijen bij duizenden kilo's uit de machines komen rollen en de dames zich konden overtuigen van de voortref felijke kwaliteit dezer artikelen. In de limonadefabriek werkt de nieuwste machine op dit gebied die dagelijks 12 000 flesschen limonade levert. Dan werd afgedaald naar de wijn kelders, waar even gepauzeerd werd bij een gezellig ingericht zitje en de keus werd gegeven uit de diverse soorten wijnen en dranken waarvan hier 150.000 liter in groote fusten is opgeslagen. In de theemengerij waar de ver schillende melanges worden samen gesteld zijn groote voorraden uit de voornaamste thee—produceerende landen. Ook werd o.a. de koffie branderij bezocht waar tevens een 3-tal dei- vernuftigste machines aanwezig zijn voor de verpakking en etiketteering. Een van deze machines maakt 25.000 pakjes per dag. De geweldige opslagplaatsen voor kaas bergen vele soorten bij dui zenden pakken In de afdeeling peulvruchten worden de erwten en boonen ma chinaal gesorteerd en geconserveerd. De expeditie geschiedt practisch en vlug terwijl verder in het geheele bedrijf voor alles op hygiene gelet wordt. Een en ander was zeer interessant voor den consument die zich tevoren geen idee kan vormen van den omvang van het bedrijf waar de dagelijksche gebruiks-ai tikelen ge produceerd worden en de aantrek kelijke excursie is voor de finna Albert Heijn dan ook zeker een doeltreffende reclame geworden. Behalve de geperfectioneerde ma chines geeft de fabriek arbeid aan 500 menschen die in rustig tempo werken en waarvoor alle veiligheids maatregelen genomen zijn, de aan wezigheid van een fabrieksarts, een Sprinkler installatie voor brand gevaar enz. (Met het personee 208 filialen heeft het bedrijf 2500 personen in dienst.) Naden rondgang werden thee en ververschingen gepresenteerd waar na de terugtocht werd aanvaard met een omweg door de schilder achtige Zaanstreek. Het was voor de deelneemsters een buitengewoon genoeglijke en leerrijke dag, waarop de firma Albert Heijn zich in elk opzicht zeer royaal voor haar gasten toonde en tenslotte de comfortable touring car van Mulders—Sars het hare bij droeg. OP CONCOURS. In de Vrijdagavond gehouden alge- meene vergadering der harmonie «St. jan» alhier is besloten in te schrijven voor het op 15 Augustus a.s. te Grave te houden concours en aldaar uit te komen in de Eerste Afdeeling. VERTEGENWOORDIGING. De Lederfabriek Gebr. Günther te Regensburg heeft haar vertegen woordiging opgedragen aan den heer Chr Hendriks, Agentuur en Com missie te Waalwijk. TWEEDE LUSTRUM VAN DE VISCHCLUB „HET PUILOOG". Op 21 Juni 1926 kwamen een zevental Waalwijkers bij elkaar en bedoten tot de oprichting van een vischclub onder den wijdschen naam »Het Puiloog». De statuten bepalen o.m. dat het lidmaatschap niet op zegbaar is, terwijl geen contributie wordt geheven. Welke vereeniging zou tegenwoordig zonder geldelijken steun van de leden kunnen blijven bestaan? »Het Puiloog» is overtuigd van zijn voortbestaan, want wij le zen in artikel 5: »Deze vereeniging wordt aangegaan voor de eeuwig heid». Iedere zomer worden vischpartijen en vergaderingen georganiseerd. De heer Arn. Verwiel is voorzitter van de club. Zaterdag 20 Juni a.s. viert »Het Puiloog» haar 2e lustrum Aan »het Oude Maasje» zal een flinke tent worden opgeslagen, waar de leden dit feit feestelijk zullen herdenken. Muziek zal de vroolijkheid erin houden. Interessant is het voorts te ver melden, dat «Polygoon» bij deze gelegenheid een film zal vervaar digen van de palingvisscherij en de visscherij met wargarens, ailoopers en fuiken. Hoogstwaarschijnlijk zal Polygoon» ook enkele opnamen nemen van het mooie Raadhuis en de St. Jan en van het landelijk schoon om Waalwijk en Heusden. SPELDJESDAG. Aan de vereeniging Oranjehuis is in verband met de groote gym- nastiekbondsdagen vergunning ver leend tot speldjesverkoop op Zondag 21 Juni a.s. FIETSEN GESTOLEN. Zekere J. S., die zijn fiets Maan dagavond bij café «De Korenbeurs» aan de Grootestraat had geplaatst, moest tot de ontdekking komen, dat zijn karretje even later verdwe nen was. Gisterenavond passeerdeeenzelfde geval zekeren F. S., die zijn fiets bij de lunchroom Pulles-Aarts had neergezet. Wanneer zou men nu eens einde- lijK de noodzakelijkheid van een fietsslot inzien 1 KAMER VAN KOOPHANDEL TE TILBURG. Bij de Maandag gehouden ver kiezing van twee leden van de Ka mer van Koophandel,zijn bij enkele candidaatstelling benoemd verklaard voor de afdeeling grootbedrijf, (vac. F. van Spaendonck) Mr. M. P. L. Steenberghe, oud.minister van eco nomische zaken te Goirlevoor de afdeeling kleinbedrijf (vac. B. C. Donders) de heer A. J. Briels oud voorzitter van deze afdeeling. -M Dr. JAN WITLOX. Heden herdenkt een van Waal- wijks groote Priesterzonen, de Zeer Eerw. üeer Dr. Jan Witiox, hoofd redacteur van »de Maasbode« zijn zilveren Priesterfeest. Dr. Joannes Henricus Josephus Maria Witiox, geboren te Waalwijk 26 Februari 18ö0, is een echt Bra- banter gebleven in ziel en nerven. Veelbelovend student als hij was deed hij gedurende zijn theologische studies op het groot seminarie te Haaren ook nog staatsexamen en in 1911 priester gewijd, werd hij door zijn kerkelijke overheid naar Amsterdam gezonden om zijn studies voort te zetten aan de gemeente lijke universiteit aldaar. Hij koos de studie der historie, welk vak hem van jongsaf had aangetrokken en slaagde cum laude tot doctor in de Ned. Letteren en geschiedenis op 't proefschrift: »de katholieke Staatspartij in haar oor sprong en ontwikkeling geschetst«. Na zijn promotie werd dr. Witiox benoemd tot leeraar in de geschie denis en Nederlandsche letteren aan de R.K. Lycea te 's Bosch. Zijn vrije dagen en vacanties bracht hij steeds door op »Maria. hoeve«, waarheen de familie Witiox van Waalwijk vertrokken was. In December 192Ü werddr. Goos- sens, die leeraar was aan het seminarie »Beekvliet«, benoemd tot eersten rector van het instituut der R.K. Leergangen te Tilburg en tegelijk werd dr. Jan Witiox aan gewezen als diens opvolger en leeraar in de geschiedenis op het seminarie. Werd algemeen verwacht dat Dr. Witiox professor zou worden in de geschiedenis aan de R.K Universi teit te Nijmegen, einde December 1928 werd hij benoemd tot hoofd redacteur van «de Maasbode«. Wij bieden den oud-Waalwijker, die onze gemeente niet vergeten is, getuige den roemrijken Katholieken dag te Waalwijk, den huidigen hoofdredacteur en vromen priester, den man van gebed, zooals Pater Hyancinth Hermans schrijft, onze hartelijke gelukwenschen met dit jubileum, met de liooge pauselijke onderscheiding, die hem tot Geheim Kamerheer promoveerde en hopen dat Dr. Witiox spoedig hersteld moge zijn en z'n rustkuur een weldadige invloed op z'n gezondheid moge hebben. Ook de geachte familie onze hartelijke felicitaties. »De Maasbode« bevat een hoog. gestemd artikel van P. Hyacinth Hermans, dat aanvangt als volgt: 10 Juni viert onze hoogvereerde Hoofdredacteur, dr. J. H. J. M. Witiox den dag, dat hij vóór 25 jaren tot priester werd gewijd. De jubilaris zelf en wij allen met hem, hadden den zilveren vierdag anders gedacht en gewenscht. Sinds enkele weken is onzen hoofdredac teur, terruggekeerd van zijn Rome reis, een noodzakelijke rustkuur voorgeschreven, die hem en ook ons, die hem zoo nabij staan, dwingt van alle uiterlijke feestviering op dezen voor hem zoo heuglijken dag af te zien. Een groote teleurstelling voor den jubilaris, die vooral zijn priester schap ziet als de hoogste glorie van zijn leven en zoo gaarne dezen zilveren vierdag had gezien als een dankfeest aan God voor de genade zijner uitverkiezing. Zoo zal dan dr. Witiox alleen binnen de stille muren van het St. Antoniusgesticht, waar hij sinds zijn aantreden als hoofdredacteur van »de Maasbode« zijn verblijf vond, heden, 10 Juni den dag her denken, dat hij vóór 25 jaren de heilige priesterwijding ontving, het hoogste ideaal van zijn leven. Een ideaal, dat hij nu vijf-en-twintig jaar op een meer dan voorbeelige wijze heeft nageleefd. DE NIEUWBENOEMDE SECRE TARIS VAN HET BISDOM. kapelaan te Nijmegen (parochie O L. V/rouw van Lourdes. Daar heeft zich dr. Loeff vooral groote verdiensten ver worven voor de jeugdbeweging die hij niet enkel in de eigen parochie door afdeelingen van Jonge Wacht en de R. K. Sportorganisaties bevords, doch ook daarbuiten in een met veel ambilie be kleed lidmaatschap der plaatselijke jeugdcommissie. Dr. Loeff, die als uit stekend predikant wordt geroemd, heeft in zijn kort verblijf te Nijmegen veler sympathie gewonnen. Men ziet hem, een eersten doctor van het Nederland sche College te Rome dan ook ongaarne heengaan. (Hsgz.) De weleerw. zeergeleerde heer dr. Jan Joseph Loeff is in 1903 te 's Bosch geboren en zoon van den oud president van het Bossche gerechtshof mr. P. H. L.eff. Hij volbracht zijn studies aan de Seminaria van ons Bisdom en werd in 1928 priester gewijd. Daarna stu deerde hij Kerkelijk Recht aan de Apol linaris te Rome en promoveerde er op 11 Juli 1931 op een proefschrift geti teld ,,De nuntiatione novi operis* Het proefschrift werd door de examinatoren van de Apollinaris zeer hoog geprezen. Voor praktisch werk aan de Romein- sche Congregaties bleef dr. Loeff tot 1932 te Rome. Op 19 Augustus van dat jaar volgde zijne benoeming tot BILJART-TOURNOOI. In verband met haar 10-jarig bestaan organiseert de Eerste Baardwijksche Biljartclub, gevestigd 111 café 't Vosje van den heer W. Pullens, een groot nederlaag-tour- nooi. De openings-wedstrijd heeft plaats a.s. Zaterdag 13 Juni (dus niet 15 Juni zooals aanvankelijk was vast gesteld) waarna de biljartclub «Sociëteit van Cromvoirt« op bezoek komt. Tevens is een barak-concours aan dit tournooi verbonden waar voor prachtige prijzen zijn beschik baar gesteld. VOLKSCONCERT. Maandagavond gaf de Harmonie »St. Jan« in samenwerking met de Liedertafel »Tot Bloei der Toon kunst een goed geslaagd avond concert. Het weer hield zich vrij goed en er was dan ook flinke belang stelling. Jammer en onbegrijpelijk tevens, is het dat het meerendeel van het publiek zich aan de over zijde van de stiaat op het trottoir op eenhoopt, waardoor het een belemmering vormt voor het ver keer en waar hetgeen door muzi kanten en zangers geboden wordt zeer slecht tot zijn recht komt. Er is op het pleintje vóór de nis toch ruimte genoeg waar men rustig van het concert kan genieten. SCHOENFABRIEK STOPGEZET TE DRUNEN. De stoomschoenfabriek der firma Gebr. Merkx te Drunen heelt naar wij vernemen haar bedrijf stopgezet. Dit is reeds het vierde bednjl dat in enkele maanden tijd in Diunen haar productie moet slopzctten. DE ACHT BOSSCHE DAGEN. Het groote succes van de stads feesten die het vorig jaar te 's lier- togenbosch zijn gehouden, is het bestuur van de Bossche Vereeniging voor vreemdelingenverkeer aanlei ding geweest om ook nu een feest- week te houden. Zaterdag is begonnen met een 24 uursrit voor wielrijders, die ruim honderd in getale des middags van de markt vertrokken in de richting Eindhoven. Laat in den avond kwamen de deelnemers weer in de stad aan, om na enkele uren rust weer te vertrekken in de richting Waalwijk. Om 3 uur geschiedde de officieele opening der feestelijkheden door den burgemeester in tegenwoordig heid van leden van het gemeente- bestuui en leden der feestcommissies De Kon. harmonie 's-Hertogenbosch luisterde de plechtigheid op. Een inleidend woord werd gesproken door den voorzitter van V.V.V.,den heer H. Gerritse, waarna burgemees ter van Lanschot in zijn toespraak het feestprogram besprak en vooral 'ie aandacht vestigde op den gi ooien optocht van bedrijven en ambachten, die Zondag 14 Juni wordt gehouden. Daarna werd de middenstandsten toonstelling voor hanoel en industrie waarvan de gebouwen opdePaiade zijn ingericht, opengesteld, eveneens door den burgemeester. Des avonds werd in een volle zaal van het Concertgebouw de première gegeven vau de Bossche revue 1936. Ge kunt me nog veul meer vertellen, onder regie van den auteur Nico de Rooy Jr. Op de markt was nog een harmonieconcert. Zondag werden ze voortgezet met den grooten cirkeltocht van den A N. W. B. voor auto's, motoren, wielrijders, ruiters en wandelaars. De burgemeester reed aan 't hoofd der wielrijders den tocht mee. Een ballon steeg op en op de wielerbaan werd het openluchtspel »Pinkster- vuur« gegeven, Vendelzwaaien door Brabantsche gilden, een concert met taptoe besloot dezen drukken dag. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: Blauwe alpa muts, gouden broche met rooden steen, vulpenhouder, damesparapluie. X" HHIM

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5