BINNENLAND. WIELRENNEN. Frans Slaats. Onze Frans SJaats schijnt wel in topvorm te zijn. Hij heeft dezer dagen weer een paar topprestaties geleverd. In het Int. Wielercriterium te Scheveuingen Zaterdag gehouden waaraan de beste rijders van het Continent deelnamen en onder be langstelling van 125.000 menscheu was Frans Slaats no. 1; No. 2 Bidot frankrijk, No. G. v. d. Ruit, Capellea/d. Ussel, die gedistanceerd werd, wijl hij Slaats aan zijn trui getrokken en zeer gehinderd had. jlen begrijpt niet dat zoo'n renner niet geheel gediskwaliceerd wordt Slaats werd bij zijn eere-ronde over de boulevard ten zeerste toe gejuicht. De uitslag was als volgt: 1 Slaats (Waalwijk) in den tijd van 2 uur 42 min. 45,8 sec., 2 M Bidot (Frankrijk), 3 G v. d. Ruit, (Capelle a. d lJssel), 4(op5ümeter) Lonke (België), 5 F. Deurlo (België) I W. Vroomen, 8 F. Dictus v. d. Broek (Eindhoven) 52 meter, 6,80 peter: (België), 9 F. Vervaeke (Bel gië) 10 Gijzen (Putte, Nederland) II Vaesen, 12 Jan hommers, 13 Billiet (België) 14 KemperHoremans (België) 15 Hosmus, 10 M. Vroomen, 17 G. Wals, 18 Peek, 19 Clignel, 20 Velraeds. Zondagmiddag ten 4 uur, dus on geveer 20 uur later (de renners waren direct na den wedstrijd te Scheveningen per auto naar Kopen hagen vertrokken) behaalde Frans Slaats met Pijnenburg den len prijs in den 2 uurs wedstrijd aldaar, waarin ruim 89 K. M. gemaakt werden. Ook hier was 't publiek zeer enthou siast voor de Hollandsche renners. Wij bieden Frans onze hartelijke gelukwenschen met deze beide bui tengewone prestaties 1 De uitslagen waren als volgt 1 Pijnenburg - Slaats 74 punten, 89.17 K.M.; 2 Christensen—Grun- dahl 44 punten, op twee ronden 'i Billiet—Haesendonkx 39 punten 4 Kilian—Vopel 30 p.,5 Wals— Falck Hansen 27 punten 6 Dayen Fradet Cerrin 24 punten; 7 Falck HermansenJörgensen 17 punten. l1 k Jan Pijnenburg, die te Kopenhagen reeds lang de populairste der buiten- landsche rijders is, heeft nu na zijn groote overwinning met Slaats in de 2-uurs koppelwedstrija van Zondag een der hoogte-punten van het Kopeuhaagsche wielerseizoen een bijna onwaarschijnlijke mate van populariteit verkregen. De directeur der Kopenhaagsche wielerbaan heeft overigens vóór den wedstrijd leelijkin angst gezeten, want een half uur voor den aan. vang was er van zijn vier «hoofd nummers» Pijnenburg, Slaats, Wals en Billiet nog geen spoor te bekennen. Eindelijk, een kwartier voor het begin, arriveerden twee stoffige automobielen voor de wie lerbaan, waarin de lang verwachte renners gezeten waren. De directeur herademde, maar hij vroeg toch woedend «Weet u niet, dat u vol gens contract 24 uur voor den wed strijd hier moet zijn?» Pijnenburg gaf dit toe en vertelde toen, dat Wals, Slaats en hij den vorigen middag in Scheveningen gereden hadden, waarna zij in een waan zinnig tempo den geheeien nacht doorgejakkerd hadden om tijdig in Kopenhagen te zijn. «Doch weest u maar gerust», zei Pijnenburg, wij zullen zóó rijden, dat Kopenhagen tevreden is» En ondanks den zwaren wedstrijd in Scheveningen en den slapeloozen nacht hielden Pijnenburg en Slaats woord. Zij wonnen van een zeer sterk bezet veld in grooten stijl., RONDE VAN HOOGERHEIDE. Maandag heeft op het circuit van Hoogerheide de wedstrijd plaats gehad om het kampioenschap van Nederland op den weg. De uitslag was dat de amateur Gommans uit Reuver bij Roermond algemeen kampioen werd, terwijl Pellenaars.die achter hem als tweede eindigde, kampioen der profs werd. Gommers uit Dongen (prof.) werd 6e, Braspenninx Jr. kwam 8e aan en werd kampioen der onafhanke- lijken. De uitslag voor de verschillende categorieën werd als volgt Alg. kampioen van Nederland Gommans (Reuver) in 3 uur 56 min. 51 sec Professionals: le Pellenaars (Ter heiden) 2e v. Schijndel (Eindhoven) 3e. J Gommers (Dongen). Onafhankelijken: 1 J. Braspenning Jr. (Princenhage)2 H. Roeken Putte); 3 J. Martens (Tilburg) Amateurs: 1 Gommans (Reuver); 2 Saarloos (Rotterdam) 3 Schoen makers (Eindhoven) Naar verluidt heeft Gommans de toezegging gekregen welke nog door de sportcommissie moet wor den bekrachtigd dat hij Nederland in het wereldkampioenschap mag vertegenwoordigen. TWEEDE KAMER VERWERPT BEIDE VASTE-LASTEN- ONTWERPEN. Na uitvoerige krachtige verdediging van de beide vasle-lasten-ontwerpen door minister Oud heeft de Tweede Kamer gistermiddag eerst gestemd over art. 1 van 't ontwerp-crisis-land- bouwhypotheekwet. Dit werd verwor pen met 55 tegen 37 stemmen. Vóór: Vrijz.-dem., soc.-dem., com munisten, de anti-rev. Van Dijk, Zijl- slra, Van den Heuvel, Smeenk, Wielin- ga en de heeren Van Houten (chr.- dem.), Arts (kdp.) en Sneevliet. Minister Oud vroeg hierna de ver dere behandeling van het wetsontwerp aan te houden. Ook art. 1 van het Vasle-lastenont- werp is daarop verworpen, met 55 te gen 37 stemmen en wederom heeft minister Oud schorsing van de beraad slagingen gevraagd. De wetsontwerpen zijn dus van de baan. DE NED. BANK GEEFT GOUD AF. De spanning, waaraan de goudvalu- ta's in de afgeloopen week bleven blootstaan, komt in den jongsten weekstaat van de Nederlandsche Bank tot uiting in een goudafgifte van 41,7 millioen, waarmede de totale goudaf gifte in de laatste drie weken bijna de 100 millioen bereikt. Hiertegenover is de biljettencircu- latie met ƒ23.1 millioen gedaald, ter wijl de rekening-courantsaldo's met 14.6 millioen zijn afgenomen. De cre- dietverleening is ƒ4.1 millioen hooger; de stijging der binncnlandsche wis sels met ƒ6.6 millioen werd ten deele gecompenseerd door de afneming der beleeningen met 2.5 millioen. De direct opeischbare verplichtingen zijn thans voor 74.7 (v. w. 76.2 door goud en zilver gedekt. GEEN VREEMD PERSONEEL ZONDER VERGUNNING. Bij Kon. besluit van 8 Juni j.l. is be paald, dat werkgevers in den zin van art. 1 der wet van 16 Mei 1934 geen arbeid mogen doen verrichten door vreemdelingen zonder dat daarvoot schriftelijke vergunning is verleend. Het vorenstaande geldt niet ten aan zien van arbeid: a. op zeeschepen, in den zin van de wet van 10 Juni 1926 (Staatsblad no. 178); b. op schepen of vaartuigen die den Rijn, de Lek en de Waal en haar uitmondingen in zee of andere intern, wateren bevaren of plegen te bevaren. FOKKER LAPPLAND VERONGE LUKT. Een Fokkertoestel van de Zweed- sche luchtvaartmaatschappij A.B.A., dat den dienst onderhoudt tusschen Malmoe en Amsterdam, is kort na den start in de omgeving van Malmoe neer gestort. Aan boord bevonden zich elf passa giers en een uit vier leden bestaande bemanning. Een Amerikaansche handelsman werd gedood terwijl twaalf personen gewond werden, van wie een ernstig, Alle gewonden zijn Finnen of Scandi- naviërs. Een van hen is in het zieken huis aan zijn verwondingen overleden. Het vliegtuig, dat via Kopenhagen en Amsterdam naar Londen zou gaan, startte als gewoon. Volgens een mede- deeling van den piloot, Oglund, hiel den de motoren echter reeds kort na len start op te werken of function neerden althans onregelmatig. Oglund zag zich daarop genood zaakt een noodlanding te maken, doch hij slaagde niet meer er in naar het vliegveld terug te keeren, daar liij zich op een te geringe hoogte bevond. Hij trachtte daarom op een nabijge legen veld te dalen, waarbij het vlieg tuig in aanraking kwam met een stal en kort daarna neerstortte. COMPLOT ONTDEKT IN SPANJE De politie te Madrid heeft een ver rassende vondst gedaan, waardoor zij een uitgebreid revolutiorinair complot op het poor meent te zijn gekomen. De personen, die bij deze samenzwe ring betrokken zijn, stelden zich blijk baar ten doel, in geheel Spanje een op stand te ontketenen. In een Madrileensche zaak ontdekte de politie vierhonderd uniformen van de civiele garde met volledige uitrus ting, alsmede pistolen en munitie. De aftredende bestuurs leden herkozen. Maandagavond om 8 uur vergader de de R. K. Werkliedenvereeniging in het Bondsgebouw. De Voorzitter, de heer F. Passier, moest in zijn openingswoord betreuren, dat voor zulk een belangrijke vergade ring niet meer leden waren opgeko men. De notulen der vorige vergadering, uitgebracht door den secretaris, den heer C. P. Didden, werden ongewij zigd goedgekeurd. Jaarverslagen. Aan het uitgebreid en keurig ver zorgd jaarverslag, eveneens uitgebracht door den secretaris, ontleenen we het volgende: Het ledental bedroeg op 31 Decem ber 1934: 732 mannelijke leden, 34 vrouwelijke leden, 4 vrouwelijke adspi- rantleden, of in totaal 770. Op 31 December 1935 was de stand 683 m. leden, 29 vr. leden, 6 vr. adspi- rantleden, of in totaal 718, of een ver mindering van 52. Aangesloten waren bij.de afdeeling: Fabrieksarbeiders 531 leden Bouwvakken 62 leden Typografen 24 leden Overheidspersoneel 23 leden Kleermakers 23 leden Metaalbewerkers 28 leden In totaal zijn dus georganiseerd in de diverse vakafdeelingen 691 leden. Het overblijvende gedeelte van 27 is ver deeld over de afdeelingen van Kantoor- en Handelsbedienden, Werkmeesters en P.T.T.-personeel, terwijl een zeer klein gedeelte alleen bij de Standsorga nisatie is ingeschreven. Het aantal donateurs bleef vrijwel stationnair en bedroeg pl.m. 125. In den loop van het jaar verloren we 6 leden door den dood. Voor de ziele- rust van de overledenen werd in hunne parochiekerk namens onze vereeniging een H. Mis opgedragen. In het afgeloopen jaar werden 4 al- gemeene vergaderingen gehouden. Voorts werden gehouden 3 vergade ringen van den Bestuursraad, 42 be stuursvergaderingen en 4 gecombineer de vergaderingen met diverse besturen. In het verslag wordt voorts vermeld, wat voor de leden ter ontwikkeling en ontspanning is gedaan. Algemeene H. Communieën werden gehouden op 24 Maart bij de jaarlijk- sche viering van het St. Josephsfeest, ieder in eigen parochiekerk, bij de be devaart naar Elshout" den tweeden Zondag in Mei en bij gelegenheid van het jaarfeest op 3 November. Op 10 Juni werd door een 100-tal leden, begeleid door de Harmonie, deel genomen aan den Katholiekendag te Tilburg. Op Zaterdag 30 November had we derom het gebruikelijke St. Nicolaas- feest voor de kinderen onzer leden plaats. Een oprecht woord van dank dient hier gebracht aan vereenigingen en personen, die door finantieële me dewerking het bestuur in staat stelden dit prachtige kinderfeest te organisee- ren. De Jonge Werkman werd wederom in de gelegenheid gesteld zijn Ontspan ningsavonden, Ontwikkelingsavonden en vergaderingen in ons gebouw te houden. Op 15 April werd door het bestuur een vergadering gehouden met de le den van de propagandaclub en genoo- digde besturen van vakafdeelingen en instellingen, om te komen tot oprich ting van een Credo-Pugno-club. Na een 6-tal weken voorbereidende lessen, welke door rector Bannenberg werden gegeven, werd tot de definitie ve oprichting overgegaan. Door de commissie van liefdewerken had omstreeks Kerstmis een verstrek king van goederen in natura plaats tot een bedrag van 328.95. Een 100-tal gezinnen werd met het meest noodza kelijke bedacht. De Coöperatie „Broederhqjp'' uit Kaatsheuvel telde op 31 December te Waalwijk 100 leden en een groot aan tal verbruikers. Het verbruik uit de bakkerij bedroeg door leden 11.068.-, door verbrtr- kers 3.989.-—, totaal 15.057.—. Het verbruik uit den winkel bedrieg door leden 14.456. door verbrui kers 1.528.—, totaal 15.984.—. Een totaal verbruik dus van 31.041.—. De Speldjesdag voor Herwonnen Levenskracht bracht minder op dan in 1934 W.-'.s toen de opbrengst 167.92, in het afgelopen jaar bedioeg die 101.De lotenverkoop bracht op 23.— en een tweetal collecten 40.85. De vrijwillige Stuiversactie telde 281 leden. Aan deze 281 leden werd om gezet 'n totaal aantal zegels van 15112 voor een bedrag van 248.70. Door onze vereeniging werd voor de Spijskokerij, waarvan vele kinderen van onze leden profiteerden, gratis een zaal ter beschikking gesteld, terwijl te vens een subsidie van 25 werd gege ven. Op verzoek van de Diocesane Com missie voor Jeugdwerkloozenzorg werd een plaatselijke commissie in het leven geroepen, waarvan het bestuurslid A. Stokwielder het Secretariaat waarnam. De collecte die door de Commissie ge houden werd bracht op een bedrag van 128. Het ledental van het doktersfonds bleef nog steeds stijgen. Telde het op 31 December 1934 951 leden, op 31 December 1935 was dit gestegen tot 2000, dus een vermeerdering van 49 leden. Het Fonds voor ziekenhuisverple- ging, dat verplichtend is voor de leden van het Doktersfonds, telde op 31 De cember 1934 1813 leden en op 31 De cember 1935 1900, dus een vermeerde ring van 87 leden. Het ledental van de Ziekenkas daal de met 15 en bedroeg op 31 December 1935 260, tegen 275 op 31 Dec. 1934. Het bezit der ziekenkas bedroeg op 31 December 8279.34 tegen 8859.96 op 31 December 1934 en had dus een nadeelig saldo van 579.62. Het aan de Ziekenkas verbonden Steunfonds had een bezit van 2966.68 tegen ƒ3171.95 op 31 December 1934 en had dus eveneens een nadeelig sal do en wel van 205.27. Het totaal bezit van Ziekenkas en Steunfonds samen bedroeg 11.246.02. De steenkolen - inkoop-vereeniging telde op 31 December 309 leden, tegen 319 op 31 December 1934. De inlagen in de Spaarkas der Cen trale Volksbank bedroeg 19.151.12. Terugbetaald uit de Spaarkas 15.456.65. Terugbetaald uit de Be- leggingskas 1.060.56, totaal terugbe taald 16.517.21. Meer ingelegd dan terugbetaald 2.633.91. Het aantal spaarders steeg met 33 en bedroeg op 31 Dec. 158. Met bijgeschreven rente bedraagt het totaal tegoed van de spaarders 38.862.73. Ook 't agentschap van Concordia breidt zich meer en meer uit. Het aan tal polissen neemt steeds toe. Het officieel verslag der Maatschap pij is nog niet verschenen, doch het laat zich aanzien dat de netto-produc tie niet ver van de 2.000.000 zal af blijven. De nog jonge Verbondsinstelling, 't Assurantiewezen, begint zich in onze plaats ook geleidelijk in te werken. Het verslag maakt voorts melding van het succesvol optreden der ont spanningsverenigingen. Het verslag richt tenslotte een woord van dank aan God, Die de vereeniging zegende en staande hield en voorts aan allen, die op eenigerlei wijze hebben gewerkt in het belang van de organi satie, voornamelijk aan den oud-advi seur, pastoor Verhagen en den nieu wen adviseur kapelaan van Rooy, wien een hartelijk welkom wordt toe geroepen. Verder wijst het verslag op het groote belang van de organisatie in dezen moeilijken tijd, spoort de leden aan tot daadwerkelijke belangstelling voor en medeleven met de vereeniging en besluit met een krachtig propagan distisch woord. De Voorzitter dankte den secretaris ook namens het bestuur voor zijn uit gebreid en correct jaarverslag. Aan het financieel verslag uitge bracht door den penningmeester, den heer F. Smolders, ontleenen we het volgende. De rekening van de bondskas sluit aan inkomsten en uitgaven met een to taal bedrag van 4603.57, nadat 894.02 is overgeschreven op de ex ploitatie van gebouwen en café. Bij de ontvangsten is o.m. een post van 142.49 voor het St. Nicolaasfeest, terwijl de uitgaven voor de ontspan ningsverenigingen 526.86, voor het tooneel 192.13, voor de kermis 148.60 en voor het St. Nicolaasfeest 224.35 beliepen. De totale ontvangsten voor de ex ploitatie van gebouwen en café be droegen 6450.03, de uitgaven 6055.04, zoodat er een voordeelig saldo is van 394.99. De controlecommissie had de boeken en bescheiden in orde- bevonden en stelde voor den penningmeester te de- chargeeren, hetgeen geschiedde onder dank voor zijn accuraat beheer. Bestuursverkiezing. Vervolgens had de bestuursverkie zing plaats wegens de periodieke af treding van de heeren P. Buykx, F. Passier en A. Stockwielder. Deze leden waren door den bestuursraad opnieuw candidaat gesteld, terwijl nog candi- datenlijsten waren ingekomen voor P. de Brouwer en F. van de Leur. Tijdens de stemming deelde de voor zitter nog mede, dat de sociale cursus te Kaatsheuvel, welke op 18 achtereen- eigende Zaterdagen vanwege den Diocesanen Bond werden gehouden, is beëindigd. P. de Brouwer (Credo Pug- no), J. B. Maaywee, P. Maaywee, A. J. Alessie, J. van Well en H. Stock wielder (allen Jonge Werkman) be haalden een diploma. lot lid der controle-commissie werd wegens aftreding van den heer A. van Hoof bij acclamatie gekozen de heer Jan Sleenhof. Inmiddels kon de uitslag der stem ming bekend gemaakt worden. Uitgebracht waren 105 stemmen, waarvan 13 van onwaarde en 4 blan co, dus 88 geldige stemmen. De heer Buykx behaalde 52, Passier 69, Stok wielder 79, de Brouwer 36 en van de Leur 32, zoodat de aftredende leden herkozen zijn. De Voorzitter dankte ook namens de andere herkozen leden voor het ver trouwen opnieuw in hen gesteld, opr. zegde toe wederom zijn beste krachten aan het vereenigingsleven te zullen wij den. 1 oen men een aanvang wilde maken met de verkiezing van een Voordt'.er, wegens periodieke aftreding van den heer P. Pussier, stelde de heer Siegen- thaler Voor, den heer Passier bij ac clamatie te herbenoemen, hetgeen on der luid applaus geschiedde. De her kozen Voorzitter dankte voor het ver trouwen in hem gesteld. Zal de bioscoop verdwijnen? De Voorzitter deelde mede, dat een schrijven werd ontvangen van de di rectie van de bioscoop (R.D.B.), waar in zij verklaarde er prijs op te stellen dat het contract zou worden geannu leerd. Voorts zeide spr. dat de kwestie in het bestuur met den eerw. heer ad viseur en met pastoor Heezemans is besproken, waarbij algemeen naar vo ren kwam, dat het de vereeniging ten goede zou komen als de bioscoop zou verdwijnen. Opzegging van het con tract zal echter een schadepost betee- kenen, daar de bond dan de huurgel den moet derven. Het bestuur is van meening, dat de leden uitspraak moe ten doen. Velen zullen gaarne het ge bouw geheel vrij willen zien, maar dan zullen zij ook verplichtingen op zich hebben te nemen. Er zal binnenkort onder de leden een referendum worden verspreid, waarin verzocht wordt om beantwoording van ongeveer de vol gende vragen: 1Hoe staat u tegen over den bioscoop in het algemeen? Is u voor of tegen den bioscoop? 2) Hoe is uw oordeel over het gevestigd zijn van een bioscoop in het bondsge bouw? Is u er voor of er tegen? 3) In dien u tegen het gevestigd zijn van een bioscoop in het gebouw is, wilt u dan ook de consequentie aanvaarden van een contributieverhooging van 2 cent per week? 4) Voelt u iets voor vrij willige bijdragen tot dekking van de schadepost? De Voorzitter verduidelijkt deze punten nog en wijst er op, dat men in ieder geval de consequenties heeft te aanvaarden als men tegen het geves tigd zijn van den bioscoop in het bonds gebouw is. Het zou te betreuren zijn, indien men op slot van zaken toch niet zou willen betalen, ofschoon men aan vankelijk voor contributieverhooging stemde. Het bestuur zou het ten zeer ste op prijs stellen, wanneer de leden eenparig besloten de vereeniging gel delijk te steunen zoodat men de direc tie van den bioscoop in de gelegenheid zou kunnen stellen naar een ander ge bouw te vertrekken. De heer van Oudheusden meent dat de vrijwillige bijdragen niet veel zullen uithalen en stelt voor de contributie met 3 cent te verhoogen. De Voorzitter verwacht eveneens niet veel van vrijwillige bijdragen. De heeren Strijk en Duquesnoy voe len niet veel voor contributieverhoo ging tot 3 cent. Een andere stem uit de vergadering stelt voor bij uitvoeringen een dubbel tje entrée te heffen. De Voorzitter zal een en ander met het bestuur overwegen. Desgevraagd wijst de Voorzitter er nog op, dat er geen enkele afdeeling bestaat, waarvan de leden zulk een lage contributie hebben te betalen als hier in Waalwijk. Zou men niets voor verhooging voelen, dan zal de vereeni ging de uitgaven voor steun aan gezin nen, inrichting van het gebouw enz. moeten beperken. De heer F. Smolders belicht de fi- nantieele zijde van het vraagstuk. In principe zal men het eens zijn met het bestuur, dat het beter is geen bioscoop in het gebouw gevestigd te hebben. Vroeger telde de vereeniging een 1000- tal leden, momenteel blijft het aantal beneden de 700, hetgeen de totale in komsten van de contributies belangrijk verlaagde. Het contract met de bios coop bracht uitkomst en verhoogde de inkomsten met ongeveer 1500 per R. K. Werkliedenvereniging.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7