teuioGI5 Justablet Binnenlandsch Nieuws. ADVERTEERT IN DIT BLAD. UW KRANT RECHTZAKEN. „De Echo van het Zuiden" waren gekozen, n.l. Hendrik Hagen en Peter Emons, in plaats van Willem van Andel en Jan Hoevenaar, dat de nieuw benoemde leden twee Zondag- sche proclamaties in de kerk hadden gehad en niets wettigs tegen hen was ingebracht, en zij op den derden Zon dag, n.l. Nieuwjaarsdag 1 Jan. 1736, door Ds. N. Hcijnsbergh, die toen de godsdienstoefening leidde, waren be vestigd. Deze attestatie was geteekend door de volgende dorpsregentenJ. van Dijck, 2) schout; Nicolaas Massignon, Dirk van Bardewijck, Hendrik van de Kamer, Pieter de Rooij, Adriaan van OosterhoutAntony Koppen, Peter van Emons, schepenen, en J. Vermeulen, secretaris. Een afschrift van die verklaring werd gezonden aan den ambachts heer, 3) die er volkomen genoegen me de nam, en zoo kon met de beroeping van een nieuwen predikant al spoedig een begin gemaakt worden. Dit beroep geschiedde den 6 Maart 1736 op Ds. Godefridus Henricus Hoffman, propo nent van Sittard, waarover een volgen den keer meer bijzonderheden! Aanteekeningen. 1. Jacobus Vermeulen is twee ma len schout geweest: van 1729.1731 en van 1733—1735; van 1729—1758 was hij secretaris. 2. Johan van Dijck, een Sprange naar van afkomst, is van 17351748 schout geweest. In 1732 was schout Willem van Andel. 3. In mijn vorig opstel is per abuis gemeld, dat David Sebastiaan le Leu de Wilhem ambachtsheer was; dat moet zijn Paul Sebastiaan le Leu de Wilhem. IV. BIJ HET GRAF VAN MGR. DR. SCHAEPMAN. Het blijde zonnelicht vlekt grillig ge vormde schaduwen op de paden en perken van het nabij de St. Pieter ge legen Campo Santo, waar de Rome reizigers zich Dinsdagmorgen verza melen om het graf van den grooten emancipator. Mgr. Dr. Schaepman, die met zijn metalen stem en met zijn vruchtbare pen in de Nederlandsche katholieken het bewustzijn heeft wak ker geroepen, dat zij hadden te werken voor de godsdienstige, zedelijke en cul- tureele ontwikkeling van hun volk. Zijn woorden drongen door, ook tot niet-katholieken: zijn optreden was een gebeurtenis. Hij was democraat, be- streedt het liberalisme en wees op het groote gevaar van het socialisme. Aldus schildert Mgr. J. G. van Schaik ons deze groote figuur, wien wij daarmede een eerbiedigen groet hebben gebracht. De majestueuze St. Pieter. Statig en fier staat daar midden op het St. Pietersplein de ranke obelisk, waarop het gouden kruis triomfeert. Aan weerszijden werpen twee machtige fonteinen haar zilveren en parelschit- terende watermassa's bruisend omhoog. Langs de enorme zuilengalerijën, die het plein omarmen, valt ons oog op het majestueuze bouwwerk: de St. Pie ter, het centrum van Rome, het sym bool van de eenheid en onvergankelijk heid van de katholieke kerk. Vanmorgen zullen we het interieur van Bramante's kunstwerk bezichtigen en opstijgen naar Michelangelo's koe pel, welke geheel Rome beheerscht. Welk een vreemd, ietwat teleurge steld gevoel maakt zich van ons mees ter als we de St. Pieter binnentreden. Is dat nu het machtige gebouw, welks grootte den bezoeker overwel digt, zooals ons vroeger steeds werd verteld. Aarzelend doopen we onze vingeren in het marmeren wijwater-vat, als we hooren, dat de barokke engeltjes, die dit dragen, een lengte van twee meter hebben. Nog meer gaan we twijfelen aan de juistheid van onzen eersten in druk, als we onzen blik langs de can nelures van de zware peilers met hun rijk uitgewerkte kapiteelen naar boven laten glijden en we naar de reuze ton gewelven staren, welke in vierkante en rechthoekige cassetten zijn verdeeld. We hooren weer nieuwe afmetingen en al meer en meer beseffen we; dat we ons hier in een kolossale ruimte bevinden. Ziet, hoe klein de menschen zijn, die zich nabij het priesterkoor be vinden. Nog werpen we onze verras sende oogen op enkele details en plot seling ondergaan we die majestueuze sfeer, beleven we de ruimten, welke hier door den kunstenaar tot een veel stemmige compositie werden gemaakt, voelen we haar rhythme en harmonie. Zóó is de St. Pieter in haar vol strekte grootheid en haar indrukwek kende majesteit! Wilt ge weten, dat de lengte van deze basiliek 187 meter is en van haar dwarsbeuk 137; dat de kolommen, waarop de 117 M. hooge koepel rust, een omvang van 71 meter hebben; dat de St. Pieter 284 zuilen en 88 peilers telt en 100.000 personen kan bevatten? Laten we liever enkele van de vele kunstproducten bezien. Daar is de beroemde witmarmeren Piëta van Michelangelo, waaruit zulk een diep menschelijke tragiek spreekt; de maagdelijke Moeder van Smarten kijkt berustend in Gods wil neer op het ontzielde, edel gevormde lichaam van haar Zoon. De on-ingewijde zou niet vermoeden, dat er zich in dit kerkgebouw geen enkel olieverfwerk bevindt. Alle schil derijen en medailjons zijn namelijk mozaïeken en dus vervaardigd uit mil- lioenen kleine steentjes. Deze Italiaan- sche kunstwerken, die meest naar be kende meesterstukken zijn gecopiëerd, tellen vaak 30.000 kleur-variaties. Voor iedere nieuwe nuance bestaat ook een ander coloriet. Onopvallend vloeien de kleuren in elkander over en overtuigde men er zich niet van door aandachtige beschouwing van zeer nabij, men zou volhouden, dat het penseelwerk was. Wij verlustigen onze oogen aan die heerlijke marmergroepen, welke bijna alle grafmonumenten zijn. Bewonde renswaardig heeft de beeldhouwer uit het witte, rood gevlamde of grijs ge streepte ruwe marmer, fijngevormde lichamen, dierenfiguren, zwaar ge plooide draperieën, weelderige versier selen en andere plastieken geslagen. Men verwacht het oogenblik, dat die gestalten zullen leven, dat die fijnbe- sneden gezichten u zullen aankijken en toespreken, dat die opgeheven hand zich zegenend over u zal uitstrekken. Het is alles als een droom, waaruit men ontwaakt, als het reisgezelschap zich verder begeeft om weer nieuwe schoon heid te genieten. Onder het hoofdaltaar met het ge weldige baldakijn, dat door vier bron zen gedraaide zuilen wordt gedragen, bevindt zich het graf van de H. H. Apostelen Petrus en Paulus Daar branden steeds 93 olielampen. We bezoeken even de crypte, waar het stoffelijk overschot rust van nog enkele van de 158 Pausen, die in de St. Pieter begraven zijn, en nemen dan een kaartje voor de lift, die ons op het dak van de basiliek zal brengen. Rondom en op den koepel. Men moet weten, dat deze lift om hoog stijgt door een der geweldige pei lers en 15 personen kan bevatten, ter wijl om de liftruimte nog een wentel trap naar boven gaat, op welks treden vier personen naast elkaar kunnen loo- pen. Vanaf het groote terras kijken we langs enorme beelden neer op het St. Pietersplein. Achter ons verheft zich de groote koepel, welken we langs vele nauwe wenteltrappen spoedig beklim men om een nog mooier uitzicht op de Eeuwige Stad te kunnen hebben. Onderweg houdt ons een geünifor meerde Italiaan aan, die ons met de woorden „kolossaal mooia" uitnoodigt om door een ruitje een blik te werpen in het diepe interieur van het kerkge bouw. En als we dan geconstateerd hebben, dat het werkelijk interessant is, dan geeft de man op even vriende lijke wijze met een met ons instem mend „wunderbar" door middel van zijn bedelend opgeheven hand te ken nen, dat hij een fooitje verlangt. Wat spreken die menschen goed hun talen, als het om de centjes gaat! Weer nieuwe wenteltrapjes worden beklauterd en weldra hebben we het hoogste punt, van waaruit men het dichtbebouwde Rome kan bezichtigen, hijgend bereikt. We tellen de bruggen van de Tiber, laten ons de voornaam ste gebouwen aanwijzen en zien de in deeling van de Vaticaanstad. En dat alles op een hoogte van 120 M. Daar staat weer een Italiaansche portier met den sleutel van een poortje dat hij telkens opent en sluit, om een groepje menschen in de gelegenheid te stellen zich later te kunnen beroemen op het feit, dat zij in den koperen bol boven op den koepel van de St. Pieter zijn geweest. Die sensatie willen we allemaal beleven. Ieder op zijn beurt wringt zich langs een ijzeren laddertje door een nauw gat, dat toegang geeft tot den koperen bol. welke toch nog zoo groot blijkt, dat hij 8 personen kan bevatten. Ook het eenvoudige vrouwke, waar- smakelijke,bruine Jus van.. m van wij u in onzen tweeden reisbrief vertelden, is daar geweest. Zij had bo vendien geen gebruik gemaakt van de lift, zoodat zij de 130 M. hoogte uit sluitend langs trappen bereikte. Als we wederom een lire zijn kwijt geworden aan dezen portier, die ook al met opgeheven hand „kolossaal mooia" staat te roepen, dan merkt een van onze reisgenooten op, terwijl hij zich de vermoeide klimpartij herinnert, dat de man toch heel wat moeite moet doen om zijn „twaalfuurtje" op tijd te krij gen. Maar we zijn er van overtuigd, dat het hem op zulk een hoogte toch wel goed zal smaken. JOS. LOTERIJ VOOR BRABANTSCHE EN LIMBURGSCHE BLINDEN. Op initiatief van de Noord—Bra- bantsche H K. Bilndenzorg-Vereeni ging «St. Antonius van Padua» en de Limburgsche Blindenzorg Com missie «Licht en Liefde» is een groote loterij georganiseere, waar voor een beroep wordt gedaan op de milddadigheid van alle inwoners van ons Zuiden. De gelden, die worden verzameld, zullen besteed worden voor de verpleging en ten geiieve van alle Noord-Brabantsche en Limburgsche blinden. Er heeft zich een Comité van aanbeveling gevormd, waarin o.m. zitting hebben H H. Excellenties de Bisschoppen van 's Hertogenbosch, Breda en Roermond, alsmede de Commissarissen der Koningin in Noord Brabant en Limburg. De le prijs is een landhuis ter waarde van f7000, 2e prijs een auto (Opel Olympia), en verder •daapkamer ameublementen, radio toestellen enz., enz. De prijs per lot bedraagt f250. Koopt spoedig een lot voor dit mooie doel en stort het bedrag op postrekening nummer 17910 van A. Moonen, Maastricht. Per om gaande wordt het lot toegezonden TERUGLEVERING ONDERMELK. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld Gedurende de laatsverloopen week vertoonde de zuivelmarkt en met name het beloop der kaasprijzen een geheel onverwacht, overigens uit den aard der zaak verheugend, gunstig verloop. In verband hier mede kan, tegen de in deskundige kringen aanvankelijk gekoesterde verwachtingen in, worden afgezien van het voornemen om per 14 Juni 1936 over te gaan tot wederinvoe ring van de verplichting tot terug levering van ondermelk aan de veehouders. Er moet evenwel, daar de ver houdingen ten aanzien van de prij zen der zuivelproducten zich den laatsten tijd herhaaldelijk wijzigen, ernstig rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat binnen korteren of langeren tijd de ver plichte teruglevering van ondermelk vederom in overweging moet wor den genomen. REORGANISATIE VAN HET SPOORWEGBEDRIJF. Ingediend is een wetsontwerp tot reorganisatie van het spoorwegbe drijf. De Staatsspoor en Hollandsche sj oor zullen volgens het ontwerp samengevoegd worden tot een N.V. De Nederlandsche Spoorwegen. De obligatithouders kunnen inruilen tegen 3 procent Staatsfondsen. ELECTRIFICATIE BIJ DE SPOORWEGEN. Bij de Nederlandsche Spoorwegen bestaat het voornemen dezen zomer te beginnen met de electrificatie. De montage zal geschieden voor de lijn Utrecht—Arnhem van uit Baarn, voor de lijn Utrecht—Am sterdam van uit Utrecht, voor de lijn Utrecht—Rotterdam en den Haag van uit Gouda en voor het traject Utrecht Eindhoven van uit Boxtel. Voorts zullen electrische onder stations gebouwd worden te Gelder- malsen en Boxtel, Maarsbergen, Ede en Arnhem te Woerden en den Haag, te Nieuwersluis en Amster dam, terwijl er twee zullen komen in Utrecht en een in de nabijheid van den Bosch. Bovendien zullen er nog enkele anderen komen, waar van de plaats nog niet definitief bepaald is. OPHEFFING VAN 41 OPENBARE SCHOLEN. De gemeenteraad van Amsterdam heeft goedgekeurd een voorstel van B. en W. tot opheffing van 41 open bare scholen, noodig in verband met de voorgenomen concentrate van het lager onderwijs, ten doel hebbende het aantal z.g. deflatie scholen zooveel mogelijk te ver- minderen. Ook werd goedgekeurd het voor stel van B. en W. inzake het ver- leenen van eervol ontslag aan 57- jarige of oudere werklieden, aan 60-jarige ambtenaren en hoofd ambtenaren van de gemeente en tot wijziging van de verordening op het verleenen van wachtgelden aan gemeentelijke ambtenaren. PROF. MR. AALBERSE NEEMT ONTSLAG ALS RIJKS BEMIDDELAAR. Prof mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van de Tweede Kamer, is bij nader beraad tot het besluit gekomen, dat het gelijktijdig ver vullen van de functie van rijksbe middelaar eventueel tot moeilijkhe den zou kunnen leiden. Hij heeft daarom tot H.M. de koningin het verzoek gericht, hem als rijksbe middelaar in het vierde district eervol ontslag te willen verleenen. Donderdagmorgen is prof. Aal berse naar Genève vertrokken, ter bijwoning van de internationale arbeidsconferentie, als eerste gede legeerde der Nederlandsche regee ring. STAKING IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. Buiten de organisatiebesturen om is te IJmuiden een conflict in het visscherijbedrijf ontstaan. Geen en kele trawler is Donderdagmorgen naar zee gegaan. Ook door Egmond aan Zee is de staking geproclameerd, waartoe in een vergadering van 300 zeelie den werd besloten. Er schijnt onder de zeelieden een misverstand te zijn ontstaan over den omvang van een voorgestelde loonsverlaging. VERLAGING HAVENGELDEN TE ROTTERDAM. De Rotterdamsche Gemeenteraad heeft Donderdag z.h.st. het voorstel van het college aangenomen, om de haven-en kadegelden te verlagen, met ingang van 15 Juni aanstaande. MOET Z IJ N die behartigt de belangen van plaats en streek Met den veldwachter gevochten. Op een der winterdagen kwam een Waalwijksche arbeider in staat van dronkenschap den Drunenschen veldwachter P. Brok tegen en vloog hem aan, zonder dat de veldwachter daar eenige aanleiding toe gegeven had. Hij krabde hem het gezicht kapot, en scheurde zijn jas midden door. Hij was zoo hevig in zijn aanval, dat de veldwachter zich ge noodzaakt zag zich met den wapen stok te verdedigen. Na getuigenverhoor meende de advocaat-generaal dat deze verdach. te die reeds vaker wegens conflicten met de politie veroordeeld is, een behoorlijke straf wel verdiend had en eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank, veertien dagen ge vangenisstraf. Mr. Baudoin pleitte clementie. Uitspraak 24 Juni a.s. Doodelijke aanrijding te Dussen. Het gerechtshof veroordeelde in hooger beroep den chauffeur G. O. uit Haarlem tot drie maanden hech tenis en een jaar ontzegging van het rijbewijs, omdat hij in den avond van 30 Sept 1935 te Dussen als bestuurder van een autobus daar mede door onoplettend rijden in aanrijding is gekomen met een kar. retje, waarop M. en G. Pruissen gezeten waren, die beiden uit het voertuig geslingerd werden. G Pruis sen bekwam daarbij zoodanige ver wondingen, dat hij bijna onmiddellijk overleed. Gevaarlijk werk. In appèl stond voor de rechtbank terecht A. P. K., aannemer te Gende- ren, die tot een geldboete was veroor deeld, omdat hij op 16 April te Waal wijk bij het optrekken van een bouw werk den steigervloer die op een hoog te van 4.90 M. lag, niet beveiligd had door een leuning en een schriksteiger. Voorts stond terecht M. A. K., de broer van den vorigen verdachte, die wegens hetzelfde feit bekeurd was. Deze beriep er zich echter op, dat hij geen hoofd was, maar in loondienst was bij zijn broer. Na een langdurig getuigenverhoor kwam de officier tot de conclusie, dat beiden aansprakelijk waren en eischte tegen ieder een boete van 15. Uitspraak 25 Juni a.s. Een gouden jubileum en een plezierreisje. Een oude bekende uit Waalwijk moest voor den strafrechter verschij nen inzake het 50ste proces-verbaal, tegen hem opgemaakt wegens open bare dronkenschap. Dit gouden pro ces-verbaal-jubileum viel hem te beurt op 22 Maart j.l. De kantonrechter zeide, er over te denken, hem nu maar eens een jaar tje op te zenden, maar verdachte be weerde, dat hij voor alle werk onge schikt was. „Ze hebben daar in Veenhuizen óók gemakkelijk werk, zooals mandjes- vlechten", zei de ambtenaar van het O.M. Conform den eisch kreeg verdachte 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. Edochhoe snel gaan jubilea voor bij Een oogenblik later moest ver dachte nog eens terecht staan en we derom voor hetzelfde. De eisch luidde ook hier weer 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending. De kantonrechter gaf hem slechts 3 dagen hechtenis in ver hand met de andere straf. Verdachte vroeg een voorwaardelijke veroordee- ling. „Maar dat helpt niet!", zei de kan tonrechter. Uitspraken Kantongerecht Den Bosch. J. C. M. v. H., Waalwijk, minder jarig, loopen over weiland, terug aan de ouders; Mr. C. W. v. O., Heusden, rooken in de autobus, 3.boete of 3 dagen. M. K., Vlijmen, dronken rijwiel besturen, 7.50 boete. H. de B., Waspik, geen richting aangeven, terug aan de ouders. C. L. S., Was pik, geen richting aangeven, 6. boete of 6 dagen. Aa. v. W., Kaats heuvel, rijwiel zonder rem, 3. hoete of 3 dagen. J. K., Nieuwkuik, rijwiel zonder licht, 3.boete of 3 dagen. J. P. W., Waalwijk, rij wiel onbeheerd laten staan, 2.boe te of 2 dagen. J. M. de L., Waal wijk, rijden over voetpad, terug aan de ouders. J. A. K., Waalwijk, rij den over voetpad, terug aan de ouders. G. V. en A. H., Waalwijk, zich op houden in een portiek, ieder 2.50 boete. W. J. S., Waalwijk, loopen over weiland, terug aan de ouders. J. C. F. de K. en P. G. C. v. H. te Waal wijk, loopen over weiland, berisping. R. A. v. d. M., Waalwijk, dronken schap, ƒ8.boete of 8 dagen. J. A. d. J., Sprang-Capelle, waterleiding- verordening, 3.boete. P. J. T., ROME-R. i

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6