Zaterdag 27 Juni 1936 No. 52 Schlager-films, welke binnenkort in Waalwijk worden verwacht. De Echo van het Zuiden Vierde blad De electriciteits- en gastarieven verlaagd. Het raadhuisplein wordt bebouwd door de fa. de Gruijter. Aankoop van grond a. d. haven. De raad der gemeente Waalwijk kwam Vrijdagavond om 7 uur in openbare vergadering bijeen onder presidium van Burgemeester E. Moonen. Secretaris de heer J. van Mierlo. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Alle ingekomen stukken, zooals in ons blad reeds opgenomen, wor den voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot wijziging der veror dening op de heffing van vermat kelij kheidsbelasting. In het praeadvies van B. en W. wordt uiteengezet, dat de wijziging wordt voorgesteld, daar de Minister van Binnenlandscbe Zaken en Ged. Staten van oordeel zijn, dat enkele artikelen niet in overeenstemming zijn met artikel 304 der gemeente wet. De raad gaat met het voorstel accoord. 3. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer G. J. van Loon als lid van het Burger lijk Armbestuur van Waalwijk en tot benoeming van een nieuw be stuurslid. De Voorzitter betuigt den heer van Loon dank voor de groote toewijding, waarmede deze de zaak heeft gediend. Spr. deelt mede, dat B. en W. voor dragen de heeren P. Th. Bierlaagh en G. Goutière. Op den heer Bierlaagh worden uitgebracht 6 stemmen en op den heer Goutière 7 stemmen, zoodat deze lastste gekozen is als lid van het Burgerlijk armbestuur. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de betegeling der trottoirs aan het Vooreinde. Aangenomen. 5. Voorstel tot vaststelling der ver goeding ingevolge artikel 101 der lager onderwijswet over 1934 ten behoeve der bijzondere Nut's ULO- scliool. Aangenomen. 0. Voorstel tot toekenning eener bui tengewone subsidie en van een garantie aan de harmonie Sint Crispijn voor de viering van het 25-jarig bestaan dier vereeniging. Aangenomen. 7. Voorstel tot verlenging van de huur der rijksbelastinggebouwen in de Mr. van Coothstraat. prae-advies D). Aangenomen. 8. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1935 en 1936. Aangenomen. 9. Voorstel tot verlaging van de elec triciteits- en gastarieven. De heer Strijk acht het wenschelijk het voorstel tot een volgende vergadering aan te houden, opdat de leden gelegen heid krijgen zich volledig in te werken. De Voorzitter zegt dat het de bedoeling is de verlaging met 1 juli te doen ingaan, waarop de heer Strijk opmerkt dat men de verlaging zou kunnen verleenen met terugwerkende kracht tot 1 Juli. Spr. acht de verlaging vrij gering. De Voorzitter merkt op, dat de bedrijfs- uitkomsten nog geen verdere verlaging toelaten, De voorgestelde veilaging levert reeds een nadeel van f 4300 voor de bedrijven op. De heer v. d. Waerden kan de ver laging met één cent niet erg belangrijk noemen. De verbruikers van minstens 150 K. W per jaar die vastrechttarief nemen bereiken buiten de besparing van 1 cent per K. W. tevens een extra besparing van 90 cent. Zij die minder gebruiken daarentegen, dat zijn de minst kapitaalkrachtige ingezetenen kunnen nooit meer dan die één cent besparing per K. W. bereiken. Spr. zou gaarne zien, dat er een middel gevonden werd om ook voor deze klein verbruikers een grootere besparing mogelijk te maken. Zulks zou misschien mogelijk zijn door een lagere spitstijdbelasting vaat te stellen ofwel door verbruikers van minder dan 150 K.W. per jaar het tarief nog een cent lager dan 24 ct. te stellen. Men moet niet zeggen het maakt zoo weinig verschil uit, want in die kringen ia ook de kleinste besparing van be- teekenis. De heer van Gent zegt zeer sym pathiek tegenover het voorstel te staan, hoewel ook hij van meening is, dat de verlaging zeer minimaal is voor klein verbruikers Spr. vindt de nieuwe tarieven zeer handig op gezet, hetgeen trouwens zeer be grijpelijk is van den directeur der bedrijven, die spr. een tweeslachtig wezen noemt: eenerzijds moet hij ijveren voor zoo goed mogelijke bedrijfuitkomsten, anderzijds moet hij de belangen van de ingezetenen behartigen. De electriciteitstarieven dienen z.i. aan redelijke eischen te voldoen en mogen geen beletsel vor men om zooveel mogelijk gebruik te maken van de electriciteit. Thans is dat voor den kleinen man vaak niet mogelijk; wanneer iemand in een ziekenkamer een electrische kachel wil plaatsen, is hij daartoe met deze tarieven niet in staat. Spr. acht zich een beetje meer dan leek op dit gebied, waar hij in zijn be drijf eigen stroomopwekking heeft. Spr. is van oordeel, dat de tarieven hier niet aan redelijke eischen be antwoorden. Spr. zou het voorstel willen terugverwijzen naar de com missie opdat het zóódanig kan wor den gewijzigd en aangevuld, dat stroom voor verwarming goedkoo- per geleverd kan worden, waarvan de gemeeente wegens grootere af name geen nadeel zal ondervinden. Weth. Smolders beantwoordt de sprekers en merkt op dat men de voorgestelde tariefverlaging moet bezien in het raam waarop enkele jaren geleden, namelijk Juli 1934» het eerste vastrechttarief is opge. bouwd. Daarna is een kleine verlaging gekomen, terwijl thans wederom een kleine wijziging wordt voorge steld, die het voor een grootere groep van afnemers mogelijk maakt van de voordeelen van het vastrecht* tarief te profiteeren. Aanvankelijk kon men eerst bij een jaarverbruik van 250 KW. het vastrechtvoordeel behalen. Bij het aanhangige voor stel valt men reeds bij een verbruik van 150 KW. hieronder. De groep kleine verbruikers, waarop hier ge* doeld wordt is zeer groot, namelijk ongeveer 700. Voor deze verbruikers een verdere verlaging in te voeren kan die van 1 cent per KW, als voorgesteld, zou het beschikbare bedrag verre te boven gaan en fa tale gevolgen voor het bedrijf kun nen hebben. Het is heel gemakkelijk dergelijke vroome wenschen teuiten maar vóór alles moeten we het be< drag in het oog houden, dat be schikbaar is en zorgen, dat de ren tabiliteit van het bedrijf niet wordt aangetast. Spr. zegt, dat direct de gelegenheid is aangegrepen de ta rieven te verlagen, toen 1935 een overwinst opleverde. In die rich ting zal worden voortgebouwd en als de uitkomsten zich in stijgende lijn blijven bewegen, zullen zeker nieuwe voorstellen tot verlagin volgen. Ook al zou het aanhangige voorstel, zooals de heer van Gent in overweging gaf, naar de com missie of naar B. en W. worden gerenvoyeerd dan zouden dezen toch niet verder kunnen gaan. Voor verwarming van een ziekenkamer zou spr. gasverwarming in over weging willen geven, hetgeen veel goedkooper en ook zeer practisch en doelmatig is. De Voorzitter wijst er op, dat de ge meente- de baten uit de bedrijven, zoo als die op de begrooting zijn geraamd, hard noodig heeft en deze niet kan verlagen, daar zij anders noodlijdend zou worden en in dat geval de ellende nog niet te overzien zou zijn. Verdere verlaging moet langzaam groeien, het zou sterk te ontraden zijn lucht sprongen te maken. üe heer Pullens zegt als lid der com missie het plan mede te hebben goed gekeurd. Spr. was wel niet zoo enthou siast over de verlaging, maar waar el ke verlaging welkom is en hij het ge vaarlijk acht in dezen tijd met het be drijf te gaan experimenteeren, heeft hij er zijn toestemming aan gegeven in de hoop, dat er bij de aanstaande behandeling der begrooting misschien nog aanleiding tot verdere verlaging gevonden kan worden. Het geld, wat de gemeente noodig heeft, moet er toch komen. Verdere verlaging zou anders belastingverhooging tengevolge kun nen hebben, temeer waar de uitkom sten van 't gasbedrijf nog steeds niet rooskleurig genoemd moeten worden; Spr. is het met den heer v. d. Waerden eens, dat de tarieven voor de minder gesitueerden bij een volgende verla ging niet uit het oog mogen worden verloren. De heer v. Gent zegt met genoegen van de heeren Smolders en Pullens de verzekering te hebben gehoord, dat naar steeds verdere verlaging zal wor den gestreefd. Spr. merkt nog op, dat gasverwarming z.i. zeer onhygiënisch is, terwijl aparte meters en buizen de aanschaffing nog bemoeilijken. Men dient er zich naar sprekers meening mee vertrouwd te maken, dat het gas bedrijf stervende is en het electrici- teitsbedrijf zich in opgaande lijn zal blijven bewegen. De heer v. d. Waerden becijfert dat een verdere tegemoetkoming aan de kleine verbruikers het bedrijf ongeveer 1000.zou kunnen kosten: Als dit niet in de bedrijfsuitkomsten gevonden kan worden, zou men met aandeel in de spitstijdbelasting van andere klas sen van 80 cent op 85 cent per volle 10 Watt per jaar kunnen verhoogen. Als B. en W. de toezegging zouden kunnen doen, dat bij een eerstvolgen de verlaging op de eerste plaats de minder gesitueerden tegemoet zullen worden gekomen, dan kan hij zich voorloopig wel met de voorgestelde kleine verlaging vereenigen. Weth. Smolders betoogt, dat de vas te lasten van het bedrijf ongeveer ƒ35 per verbruiker bedragen. Er zijn dus heel veel kleine verbruikers, die deze vaste lasten niet eens opbrengen, maar uit sociaal oogpunt moeten ook deze zoo goedkoop mogelijk van stroom worden voorzien, doch om daarmede al te ver te gaan, acht spr. een onbil lijkheid tegenover de groote verbrui kers, die de winsten voor de bedrijven opleveren. Spr. zal ernstig overwegen om in de toekomst de limiet van 150 KW nog lager te stellen. De opinie van den heer v. Gent omtrent het elec- trisch bedrijf tegenover het ten doode opgeschreven gasbedrijf wordt hier niet gedeeld. Men laat hier de vrije concurrentie en allen aangeslotenen wordt steeds het goedkoopste geadvu seerd, onverschillig of het gas of elec triciteit betreft. Spr. moet het voorstel van den heer v. d. Waerden ten stel* ligste ontraden. De heer v. Gent vreest, dat de direct teur in het belang van de bedrijfsuiU komsten de duurste stroom het liefst levert; spr. geeft daarom in overwe* ging om alle aangeslotenen een exeim plaar van het nieuwe tarief thuis te bezorgen, zoodat ieder voor zich het voordeeligste kan kiezen. Weth. Smolders zegt, dat de direc* teur nog verder zal willen gaan. Op het kantoor van het bedrijf weet men gewoonlijk beter dan de betrokkenen zelf, hoe groot zijn jaarlijksch ver* bruik is en welke klasse van het nieu* we tarief voor hen het meeste voordeel afwerpt, en zal men hen dienovereen* komstig van advies dienen. Hierna wordt het voorstel van BI en W. met algemeene stemmen goed-l gekeurd. Bebouwing Raadhuispleini ondergeschikt gemaakt moesten wor den aan de verwezenlijking van dit plan? Als U mij vraagt: hebt U personen gesproken, die nu werkelijk ingenomen waren met dit plan. dan moet ik U zeggen: neen. Wel heb ik ingezetenen gesproken, die er onverschillig tegen over stonden, en weer andere, die zich over deze zaak het liefst niet uitlieten in verband met hun positie, waarin zaj verkeeren. Doch ik zou U wel kunnen noemen een eindelooze rij van perso nen, die tot oordeelen in staat zijn en die het met mij een onverantwoordelij ke daad zouden.vinden, indien tot! ver koop van dezen grond werd overge gaan. Mogelijk heeft bij B. en W. voorge zeten het geldelijk voordeel, dat voor de Gemeente te behalen is, doch wan neer het gaat om deze 5000..dan ben ik er vast van overtuigd, dat er in deze gemeente nog personen te vin den zijn, die op zich durven nemen om te zorgen, dat er een fonds wordt ge vormd, waardoor jaarlijks de rente van dit bedrag aan de gemeente kan worden overgedragen. Over het Middenstandsbelang zal ik het thans niet meer hebben. Een vorige maal heb ik hiervan uitvoerig melding gemaakt en handhaaf ik, hetgeen ik toen gesproken heb. Mijn streven is vooral het behoud van het plein. Hiervan mag geen af>- stand worden gedaan. Zij, die de grootsche feesten van Zondag hebben gadegeslagen, zullen toch moeten erkennen, welk een voorv recht het is voor deze gemeente een dergelijk plein te bezitten. Dank zij dit plein kon er een organisatie te zien worden gegeven, waarvoor men bei- wondering hebben kan. Naar wij ven- wachten, zal verder ook dit jaar nog op dit plein andermaal een groot feest worden georganiseerd, waarbij zal kom men vast te staan, dat dit plein van niet te schatten waarde zal zijn. En vanwege de ruimte, die het thans biedt èn vanwege het prachtig gezicht, dat men thans hierop heeft, van welke rijt de der gemeente men ook komen mag; Zou voor de bebouwing van dit plein een meerderheid in den Raad aanwe* zig zijn, wat ik zeer wel mogelijk acht, dan wensch ik hierbij te ver* klaren, dat ik niet bij die meerderheid zal behooren, daar ik voor mij de over- 'trouwen in den heer Kropholler. De Voorzitter zegt, dat op het oogen- blik alles draait oin de kwestie van be bouwen cf vrijlaten en daarin zal het gezag, de verantwoordelijkheid en de bezinning een antwoord moeten ge ven. Wanneer er in de Staten-Gcneraal een crediet gevraagd wordt voor brug genbouw over groote rivieren, dan denkt geen enkel kamerlid eraan er zichzelf van te overtuigen of deze brug voldoet aan alle eischen. Men vindt hel vanzelfsprekend, dat men zich een voudig. verlaat op het gezag en de ver antwoordelijkheid van de betreffende ingenieurs. Hetzelfde ziet men in de Provinciale Staten, als men b.v. een crediet voor verzwaring van een dijk of i.d. beschikbaar stelt. Ook dan ver laat men zich op het gezag en de ver antwoordelijkheid van degenen, die Ged. Staten van advies hebben ge diend. Wanneer het echter de kunst en speciaal de bouwkunst betreft, vindt iedereen zich gerechtigd zijn oor deel uii te spreken; dan acht ieder zijn eigen uil een valk. Spr. zal niemand liet recht ontzeggen zich een meening te vormen en daaraan uiting te geven nu ar wil er toch tegen waarschuwen, dat als men voorlichting geeft, men ook inderdaad gezaghebbend moet zijn en geroepen om deze voorlichting te geven. Er zullen misschien wel enke len, zijn,, die voldoende onderlegd zijn om te beoordeelcn of de bebouwing al of niet gevvenscht is? maar geen van die inwoners kan toch op een lijn ge steld worden met den bouwer van ons raadhui», arch. Kropholler.' Bij den raad berust de verantwoor delijkheid voor het besluit, dat heden- avond moet vallen, hij B. en W. voor het gegeven advies, maar grooter nog is de verantwoordelijkheid van archi tect Kropholler, want door de bcbou- wing van het raadhuisplein zou hij de aantrekkelijkheid van en waardeering voor een zijner beste werken in gevaar kunnen brengen. Spr, is er dan ook van overtuigd, dat men de beslissing geheel kan laten afhangen van het oordeel van den heer Kropholler. Het zal ermede gaan, zooals het met den raadhuisbouw gegaan is. Toen dat besluit gevallen was, waren er buiten gewoon weinig enthousiasten. Die 10. Voorstel tot verkoop van grond aan het raadhuisplein aan de N.V. P. de Gruyter Zoon te 's-Her- togenbosch, in de vorige vergade ring aangehouden. (Het ontwerp» raadsbesluit en het van den heer A. A. van Hilst nader ingekomen schrijven ligt voor de raadsleden ter inzage). De Voorzitter gelooft, dat men dit maal kort kan zijn, waar de zaak in de vorige vergadering is bekeken en ieder zijn meening heeft kunnen ken» baar maken. De heer Roxs zegt, dat het bekend is, dat destijds de heer Snijders de ge* legenheid heeft gehad een café op het raadhuisplein te bouwen, doch voor* ^oover hij zich kan herinneren, is er tooit door den raad een uitspraak ge- aan of. men dit terrein al of niet zou willen bebouwen. Spreker zou daarom willen voorstel* lep dat de raad zich allereerst over al of niet bebouwing uitspreekt en daar na pas door wien en hoe zal worden gebouwd. De Voorzitter meent, dat ieder lid; dat stemt voor het verkoopen van een gedeelte van het terrein aan de fa. de Gruyter, vanzelf ook voor bebouwing stemt, maar zegt er geen bezwaar te gen te hebben de raad eerst een derge lijke uitspraak te laten doen. De heer Pullens zou het overbodig achten om thans weder opnieuw de besprekingen van de vorige vergade ring de revue te laten passeeren. De beslissing hierover lijkt spr. echter van zoo groote beteekenis voor deze ge meente, dat men hierover niet zwij gen kan en niet zwijgen mag. We hebben, zegt spr., als leden van den Raad voor deze gemeente een op dracht gekregen en hebben deze taak met een groot verantwoordelijkheids gevoel te vervullen. De argumenten, die ik in de vorige vergadering heb naar voren gebracht en die tegen bebouwing van het plein waren, zijn U bekend. Thans is er bijna een maand verstreken en wij hebben hierdoor nog eens ruim gelegenheid ge had, het voor en tegen te overwegen. Hoe meer aandacht ik echter aan deze zaak gaf, hoe meer het tot mij door drong, dat, door een deel van het Raadhuisplein voor dit doel te laten bebouwen, wij Waalwijk een zeer slechten dienst zouden bewijzen. Her haaldelijk heb ik mij dan ook afge vraagd, waarom heeft B. en W. toch kunnen besluiten met dit voorstel in den Raad te komen, en hoe is het toch mogelijk geweest, dat de Voorzitter v. den Raad het verzoek van de firma de Gruyter met zoon overtuiging heeft verdedigd. Waren de belangen die er voor deze gemeente op het spel ston den dan zoo groot, dat al de bezwaren Theater Titel R. D.B. Theater R. D.B Theater R. D. B. Theater R. D. Bi Theater De Baretts van Wimpole Street SCHOTS EN SCHEEF EPISODE OP DE PLANKEN Onderwerpt: De strijd het geluk Norma Shearer Charles Laughfon Maureen tW\m Kaiherlie Alexander Avonturen vani 2 Schotten, die- in het Vreem delingenlegioen verzeild raakten. Het leven van een alleenstaand meisje im armoed Hoofdrollen Stan Laureb eir Oliver Hardy Paula Wessely en Carl LudwigDieh! Hoe? Een der meest grootsche film werken der filmkunst. Enorm komische De „Fra Diavolo" van 1936. Ontvoerend mooie film met voortref fel ij k spel. Het leven van een artist- Joe E. Brown Ann Dvorak. Om te brullen van het lachen. tuiging heb, dat binnen afzienbaren tijd een dergelijk besluit diep zal wor den betreurd. Ik herhaal dan mijn voorstel, op de vorige vergadering reeds gedaan, na+ melijk dat het Raadhuisplein intact blijve en hierop voor het doel als hier wordt voorgesteld, niet wordt ge* bouwd. Ik ben van meening, dat dit voorstel het eerst in omvraag moet worden ge* bracht, daar toch, waar hier meer dan één gegadigde is, de Raad zich eerst zal hebben uit te spreken, of hij in be- ginsel bereid is te doen bouwen. De heer Roxs zegt zich nog de raadsvergadering te herinneren, waard in de heer Kropholler tegenwoordig was ter bespreking van de nieuwe raadhuisplannen. Door spr. is toen gevraagd, of het raadhuis nog niet wat verder achteruit kon worden gezet om meer ruimte voor het plein te winnen. Met genoegen heeft spr. toen later gev zien, dat het raadhuis 5 5 6 M. meer Noordwaarts werd geplaatst dan het oorspronkelijke plan. Het heelt spr. gefrappeerd, dat de raadsleden bij een bezoek aan het terrein achter het raad huis hem gezegd hebben: „Roxs, ge hebt toch wel gelijk gehad, want de ruimte achter het raadhuis is nog meer dan groot genoeg". Wanneer het raad huisplein nu bebouwd wordt, zou 75 M- hiervan verloren gaan welke echter weer teruggewonnen worden, indien voor de markt gebruikt kan worden gemaakt van de hallen, die achter den winkel komen. Spr. voelt meer voor bebouwing van het plein, omdat ar chitect Kropholler gezegd heeft dat het 't cachet van het raadhuis zou ver hoogen. Spr. kan er als leek niet over oordeelen, maar stelt het grootste ver- groep tegenstanders achtte zich zoo sterk, dat zij op ongepaste wijze, ook in geschrift, uiting gaven aan hun oor deel. Daarnaast waren er velen, die de kwestie beu waren en in de beslis sing berustten. Verder was er een groep van personen, die zich niet warm maakten voor de zaak. Thans is er één loflied op ons mooi raadhuis en zelfs de tegenstanders grijpen de schoonheid van het raadhuis aam om het plein niet te doen behouwen. Daar uit blijkt op de eerste plaats dat Krop holler gelijk gehad heeft en op de twee de plaats;, dat het besluit van.den raad tegen de algemeene opinie in, juist is geweest. De meening. van spr. en die Aan het college van B. en W. is, dat men deze gelegenheid om het hoofd motief van dit gebouw naar voren te brengen; welke zich in de toekomst niet meer zal voordoen, met heide handen'moet aangrijpen. Spr. vraagt tenslotte den heer Pas sier of hij na deze uiteenzetting zijn in de vorige vergadering geuite mee ning niet ondergeschikt zou willen maken aan die van arch. Kropholler. De heer van der Waerden zegt, dat het hem spijt, dat het zeer vloeiend betoog van den Voorzitter aan de argu menten van hem en dhr. Pullens voor hij is gegaan. Er is nimmer beweerd, dat arch. Kropholler iets zou bouwen, wat niet zou bevallen. Het spreekt vanzelf, dat, als er gebouwd moet wor den, het bij niemand in betere handen is, al gaat spr.'s smaak ook een ande re richting uit. Dit doet echter naar spr.'s meening. niets ter zake. Het gaat hier over bebouwing of niet bebou wing. Spr. zegt met bijzonder genoe gen het „laatste woord" te hebben ge lezen en zich volkomen te kunnen Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 11