Net Dagmeisje, Taxi noodig? MUSA TAX. Fa. BIDPRENTJES moderne prentjes iolo-prenljes D AGÊLIJKSCH E V1ACHT-AÜT0 SNEL0IENST VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Bel even: op Meer werk actie. GEEF NOG HEDEN UW OPDRACHT. W. Bausenbach N.V. Reederij THOR - Slikkerveer. W A A L W IJ K-TILBURG-UTRCHT-A MSTERDAMv V. Gevraagd Waalwijk. Goederen worden desverlangd gratis aan huis afgehaald* aansluiten aan het waardige en 200 juiste artikel van de redactie van De Echo van het Zuiden, dat, als men zijn oor onpartijdig te luisteren legt inder daad de meening van de meerderheid der bevolking weergeeft. Als er ook in deze zaak een referendum gehouden zou worden, dan zou het resultaat zijn, dat het voorstel van B. en W. met groote meerderheid afgewezen zou worden. Deze overtuiging kan noch mag het college van B. en W. onverschillig la ten, ook al omdat het volk in z'n ge heel meestal heel juist voelt of iets goed of verwerpelijk is. Mijn bezwaren tegen 't voorstel van B. en W. vat ik nogmaals samen: 1. De gemeente mengt zich op deze wijze in den concurrentiestrijd en be hoort daar buiten te blijven. 2. Is er behoefte aan markthallen, dan dienen wij die zelf te bouwen. 3. Er is in 't geheel geen behoefte aan uitbreiding van kruidenierswinkels omdat te kust en te keur alles te koop is en een uitbreiding wei het aantal slachtoffers van de ongebreidelde con currentie kan verhoogen, maar de prijs der levensmiddelen niet zal doen dalen. Wil een of andere firma zich hier ves tigen, dan kunnen wij dat haar niet beletten, maar het ligt niet op onzen weg om door het verstrekken van ge meenteterrein onder voordeelige con dities zulks te bevorderen. 4. De voorgestelde bebouwing ver kleint het raadhuisplein en maakt dat het veel minder in 't oog valt, terwijl de commissie door ons indertijd benoemd, het noodzakelijk oordeelde, dat 't plein eer grooter dan kleiner zou zijn. Bovendien, al wordt het gebouw in denzeifden stijl opgetrokken, een krui denierszaak aan het begin van het plein kan uit een schoonheidsoogpunt nooit een verbetering zijn. Het beste ware, dat B. en W. hun ne voordracht introkken, want indien de meerderheid van den Raad dit voor stel zou aannemen, is de veronderstel ling niet gewaagd, dat deze overwin ning in de toekomst een Pyrrhus-over- winning zal blijken te zijn. Het heeft spr. zeer bevreemd, dat de heer Roxs betoogd heeft, dat hij het raadhuisplein aanvankelijk te klein vond, om daarna tot de merkwaardige conclusie te komen, dat het nog wel kleiner kan worden. De Voorzitter meent, dat de heer v. d. Waerden vermoedelijk, omdat hij een der tegenstanders was, uit sluitend personen heeft gesproken, die eveneens tegenstanders! van bebouwing zijn. Spr. heeft zelf nog niemand ontmoet, die tegen be bouwing was en hij heeft dan ook dan indruk, dat een referendum zich voor bebouwing zou uitspreken. Nog een ander bezwaar moet spr. rechtzetten. De heer Kropholler heeft namelijk het hoofdgebouw op een hoogte geplaatst en de zij. vleugels zooveel mogelijk gecamou fleerd. Ook heeft hij altijd gezegd, dat aan den Westkant van 't plein een behouwing behoorde, waardoor het hoofdgebouw meer zou uit. komen. Zulks heeft hij reeds ver klaard, voordat er sprake was van het bouwen van een café door den heer Snijders en er is dus geen kwestie van, dat hij nu eerst met dat idee komt om een ander plezier te doen. De heer van Gent wil de zaak objectief bekijken van aesthetisch standpunt en de vraag stellen of het geheel bij bebouwing mooier wordt of niet. Men kan dit, zooals de Voorzitter heeft gezegd, aan den heer Kropholler overlaten, maar toch dient men het van alle kanten te bekijken, waar de te nemen be slissing een menschenleeftijd lang het aspect van het raadhuisplein beheerscht. Spr. zegt aanvankelijk met hand en tand tegen 't voorstel te zijn geweest. Hij had het plan opgevat een teekening te laten maken van het Raadhuisplein met het nieuwe gebouw, doch niet uit zulk een gunstigen hoek gezien als de teekening van den heer Krop holler. Ook de Voorzitter van den Middenstand had de opdracht ge kregen een dergelijke teekening te laten vervaardigen en den raad voor te leggen. Maar men kon geen deskundige vinden die een dergelijke teekening met zijn naam lian dekken. Ook had de Voorzitter van den Middenstand een opdracht ge kregen een referendum uit te schrij ven, waaruit zou blijken, dat het grootste deel der inwoners tegen bebouwing zou zijn. Maar daar is niets van gekomen. Teneinde de argumenten van de tegenstanders te vernemen had spr. de vergade. ring van Waalwijks Belang bezocht, waar hij een drukke opkomst der leden verwacht had, doch er waren slechts enkele menschen en het bestuur bleek in zijn meening verdeeld. Bovendien gaf de heer Theo van Delft als zijn meening te kennen, dat het geheel eigenlijk niet af was en de voorgestelde be bouwing de omgeving van het raadhuis zou completeeren. Toen, aldus spr. brak mijn klomp. Een dergelijke meening van iemand als den heer van Delft was voor spr. de klap op den vuurpeil. Toen aan ook in de vorige vergadering net nieuwe voorstel van de fa. de Gruyier kwam om het geheele plein aan dien kant af te maken, was spiekers verzet gebroken en besloot inj voor te stemmen. Spr. zegt geen enkel doorslaand argument van de legensiaiiuers te hebben gehoord. Hel zijn persoonlijke opvattingen van die üeereu zonder eenig bewijs bpr. zegt een brief ontvangen te üebben van een tegenstander, die getuigde van een eerlijke opvatting en waarin er op gewezen werd dat, als men ter hoogte van den winkel van Jamin staat, de situatie bij Jjewouwing mooier zal worden als tbans, docü als men ter hoogte van Hotel Verwiel is neemt het het ge bcele gezicht op het plein weg: Hij stelt voor om met planken, palen en schuttingen die kant af te ma ken zoo groot als het geprojecteerde gebouw zal worden opdat men dan eerst goed beoordeelen kan hoe de situatie zal zijn (Gelach). Spr. vindt bet niet belachelijk want elders heeft men om die redenen wel een noodgebouw op getrokken. De voorzitter vindt het toch wel een eigenaardig 001 stel. Het is niet de bebouwing maar de wijze waarop gebouwd wordt. Met een schutting e.d. kan men moeilijk aangeven hoe de situatie zal worden. De heer Passier zegt reeds tweemaal zijn standpunt te hebben uiteengeet en thans moet hij eerlijk verklaren, dat hij nog veel vaster op dit stand- punl staat. Nog deze week met de groote markt is het hem opgevallen, dat het tegenwoordige plein zelfs nog te klein is. De goederen lagen zelfs tol op de trappen van het raadhuis. Spr. werd daardoor nog gesterkt in zijn overtuiging, dat het jammer zou zijn van dit mooie ruime plein een stuk af te nemen 0111 het nooit meer terug te krijgen. R^t terrein, dat zoo veel geld heeft gekost, dient z.i. be houden te blijven voor de gemeente. De heer v. Driel zegt wel zijn stem aan het voorstel van B. en W. te kun nen geven, mits het bouwen van de markthallen in het plan blijft opge nomen. De heer Spijkerman zegt aan zijn vroegere uitlatingen niets meer te heb ben toe te voegen, maar wil alleen op merken, dat hij de argumentten van de tegenstanders zoo weinig sprekend vindt, dat het z.i. geen argumenten meer zijn. Het argument, dat de ruim te op het plein kleiner zou worden, houdt geen steek, omdat men de 75 M2, die verloren gaan, later weer in de markthallen terugvindt. En als men zegt, dat men staande bij dr. Lange- meijer of Hotel Verwiel, niets meer van het raadhuis zal zien, dan wil spr. aanraden 10 stappen verder te zetten, dan heeft men er weer het mooiste ge zicht op. De heer v. Beijnen zegt als midden stander op zijn eenmaal ingenomen standpunt te zullen blijven staan en tegen te stemmen. De heer Pullens komt terug op het gezegde van den Voorzitter, dat de meerderheid der ingezetenen destijds legen het raadhuisplan-Kropholler is geweest. Dit moet spr. ten stelligste ontkennen. De redeneering van den heer Roxs bevreemdde spr. ten zeer ste. Men zou gedacht hebben dat de heer Roxs een voorstander was van een ruim raadhuisplein, gezien de waarschuwingen, die hij destijds liet hooren, maar nu zou hij de ruimte nog kleiner willen maken. Dat rijmt niet met elkaar. Tegenover de bewe ring van den heer Spijkerman, dat er slechts een kleine ruimte van 'l plein wordt afgenomen, zou spr. er op wil len wijzen, dat het er vooral 0111 gaat, waar die ruimte wordt weggenomen. En waar het hier gaat over een front- breedte van 121/2 M. langs de straat, vindt spr. dit wel degelijk een door slaand argument. Is ook de bevorde ring van een concurrentiestrijd en het feit, dat de gemeente aan de vestiging van zaken als de Gruyter meewerkt, niet eveneens een ernstig argument? Het betoog van den heer v. Gent is zoo weinig steekhoudend, dat hij daarop niet verder zal ingaan. De heer Roxs zegt zelf ook te heb ben gevoeld dat hij in conflict kwam met zijn vroegere zienswijze, maar desondanks heeft hij 11a bestudeering van het advies van B. en W. met over tuiging en vastberaden zijn stem aan het voorstel gegeven, omdat hij het 'n belang en voordeel voor de gemeente vond. Spr. weet, dat hij zich tegen heeft moeten spreken, maar doet het gaarne en zegt het volste vertrouwen te stel len in het advies van architect Krop holler. De heer v. Gent komt nog even op tegen de bewering van den heer Pul les, dat zijn argumentten niet steek houdend waren. Waarom was de ver gadering van Waalwijks Belang zoo slecht bezocht en was zelfs het be stuur verdeeld? Waarom kwam de Middenstand niet met zijn petitionne ment? Spr. meent, dat deze argumen ten toch wel steekhoudend zijn. De Voorzitter meent, dat de kwestie thans wel van alle kanten voldoende is belicht en zal eerst in stemming brengen de ai of niet-bebouwing van net raadhuisplein, in welk plan dan tevens de galerijen moeten worden op genomen volgens het ontwerp-lvrop- tioller. Voor bebouwing stemden de lieeren v. Gent, Spijkerman, Strijk, Roxs, bmolders, Eibers en v. Driel. Tegen de heeren Passier, Klijn, v. Rijnen, v. Loon, Pullens en v. d. Waer den, zoodat het voorstel tot bebouwing met 7 tegen li stemmen is aangeno men. Vervolgens wordt het voorstel, zoo als onder agendapunt 10 omschreven, in omvraag gebracht, waarbij de Voor zitter nog mededeelt, dat de heer A. v. Hilst nog nader bericht heeft, dat ook hij genegen is 5000.te betalen. De heer Strijk vraagt of bij de aan besteding niet bedongen kan worden dat Waalwijksche arbeiders worden te werk gesteld. De Voorzitter zegt, dat de gemeente zelf, vooral 11a de laatste ministerieele aanschrijving, hieraan niets kan doen, maar de fa. de Gruyter heeft toege zegd, dat zoowel bij openbare als on- derhandsche aanbesteding ook Waal wijksche aannemers de gelegenheid zouden krijgen. Zou aan een aannemer huiten de gemeente het werk worden gegund, dan zou verlangd worden, dat hij bij aanstelling van nieuw personeel Waalwijksche arbeiders zou nemen. De heer v. d. Waerden informeert of er niet een artikel in de gemeente wet voorschrijft, dat verkoop van grond door de gemeente ook de goed keuring der ingezetenen behoeft. De Voorzitter zegt dat het raadhuis plein geheel aan den publieken dienst onttrokken is en de raad hier dus over verkoop kan beslissen. Zooiets als een referendum kent de gemeente wet niet. Voor verkoop aan de fa. de Gruyter onder de bekende voorwaarden stem den de heeren v. Gent, Spijkerman, v. Loon, Strijk, Roxs, Smolders, Ei bers en v. Driel. Tegen de heeren Passier, Klijn, v. Bijncn, Pullens en v. d. Waerden, zoodat het voorstel met 8 tegen 5 stem men is aangenomen. De Voorzitter schorst hierna de open bare vergadering. Na heropening stelt hij aan de orde den aankoop van een stuk weiland van den heer M. de Roon te Raams- donk, groot 2.75.14 H.A., gelegen en grenzende aan de Oostzijde van de Ha ven, alsmede van een terrein van A. v. d. Pol te Rotterdam, groot 1 H.A., aansluitend aan het vorig perceel Oos telijk van de Haven, ten N. van het Zwaaigat, voor berging van bagger uit de Haven, respectievelijk voor een be drag van 8000 en 2000. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, waarna de ver gadering wordt gesloten. REQUEST R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING INZAKE RAADHUISPLEIN- BEBOUWING. Door de R.K. Middenslandsver— eeniging is aan Ged. Staten van Noordbrabant het volgende request gezonden Waalwijk, 26 Juni 1936. Aan Gedeputeerde Staten uan Noord-Brabant 's Hertogenbosch. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: de R.K. Middenstands vereeniging te Waalwijk dat door den Raad der gemeente Waalwijk bij besluit van heden een gedeelte van het raadhuisplein is verkocht aan de fa. de Gruyter te 's Hertogenbosch teneinde daarop een winkel te bouwen dat toen het daartoe strekkend voorstel van Burgemeester en Wet houders bekend werd, door onze vereeniging een openbare vergade ring i» belegd, waarin een motie werd aangenomen welke Uwe Col lege hierbij in afschrift gelieve aan te treffen dat behalve op de gronden, in de motie genoemd, het raadsbesluit om de hierna volgende motieven naar de meening van ondergeteekenden niet voor goedkeuring vatbaar is; dat immers ae gemeentewet voor schrijft, dat openbare pleinen of straten niet kunnen worden ver vreemd, indien zij niet bij vooraf gaand raadsbesluit uitdrukkelijk aan den publieken dienst zijn ontrokken; dat voor zoover bekend een zoo danig besluit nietisgenomen, althans de agenda van deze vergaderingen die van de vorige vermelden daar omtrent niets dat, ware een zoodanige beslissing genomen, iedereen in de gelegenheid was geweest naar den koop mede te dingen dat onderhandsche verkoop eerst dan toelaatbaar is, wanneer het gegrond vermoeden bestaat, dat bij onderhandschen verkoop 'n hoogere prijs is te bedingen dan bij publieke veiling dat het in strijd is met een voor zichtig financieel beleidom terreinen die voor enkele jaren aan hooge prijzen zijn aangekocht, thans onder de tegenwoordige tijdsomstandig heden van de hand te doen; dat het algemeen belang vordert, dat de gemeente eigenaresse blijft van het mooiste plekje grond in het centrum der gemeente; dat weliswaar bij de acte van verkoop allerlei bepalingen kunnen worden gesteld in het belang der gemeente, doch de naleving daarvan zal na de eigendomsoverdracht slechts kunnen worden afgedwongen door tusschenkomst van den burger lijken rechter; dat het zelfs een groote vraag blijft of niel nakoming der voor waarden zal leiden tot ontbinding der overeenkomst; veeleer moet worden verwacht dat schending van het contract door den nieuwen eigenaar of zijn rechtverkrijgenden alleen zal kunnen leiden tot ver goeding van kosten, schaden en intresten dat op grond van het hiervoren vermelde onze vereeniging van oordeel is, dat het raadsbesluit in strijd is met de wet en het algemeen belang redenen,waarom ondergeteekende L w College verzoekt Uwgoedkeuring aan het raadsbesluit te onthouden. Het Bestuur van de R.K. Middeustandsvereeniging te Waalwijk. AANBESTEDING. Bij de Vrijdag in Hotel de Twee Kolommen gehouden aanbesteding voor 't bouwen van een woonhuis voor den heer W. Timmermans alhier, ar chitect de heer J. van der Valk te Til burg, werd ingeschreven als volgt: P. Suis, Tilburg 1.1 19.994 L. Kooien, Waalwijk 19.600 G. v. Heesch. Waalwijk. 20.490 Adr. v. Hulten-Krol, Waalwijk 20.475 Mahieu. en v. Hilst, Waalwijk 20.424 J. Kooien, Waalwijk 19.200 C. Kolsteren, Kaatsheuvel 21.274 Pennings en Lamoen, St. Michiels-Gestel 18.150 H. Kramer, Waalwijk 20.300 A. Willemse, Sprang 19.800 Mol en Leijtens, Raamsdonksveer 18.800 A. Naber, Tilburg 18.395 Wortel en Buizing, Tilburg 17.985 C. B. Timmermans, Sprang 18.681 J. de Bont, Nieuwkuijk 16.475 Fa. Aarts, Waalwijk 18.280 H. Maas, Waalwijk 18.450 G. de Bont, Nieuwkuijk 17.960 Deze bedragen zijn, buiten water- gas- en electriciteits-leidingen, vloeren en verfwerk. Gegund aan den laagsten inschrijver. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit van 18 Juni is be noemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau P. A. J. van Heyst, pastoor te Altforst (gemeente Appeltern), ge boren te Baardwijk. VERLAGING VAN HET LOCALE PORT. Binnenkort zal worden overgegaan tot een belangrijke verlaging van het port voor brieven en briefkaarten in locaal verkeer. Het port voor locale brieven met een gewicht van ten hoogste 20 gram wordt met ingang van 1 Juli verlaagd van 5 tot 3 cent en voor een gewicht van 20—40 gram van 10 tot 6 cent. Het tarief boven 40 gram blijft ongewijzigd. Het port voor locale briefkaarten wordt met ingang van 1 Augustus ver laagd van 3 cent tot 2 cent, dat voor de dubbele briefkaarten met betaald antwoord, dienovereenkomstig van 6 cent tot 4 cent. AUTO-ONGELUK. Te Breda is een vrachtauto door de brugleuning bij de Academie-singel gereden. De bestuurder dhr. A. Ver aart uit Oud-Vossemeer is verdron ken. zelfstandig kunnende werken. Adres: GROOTESTRAAT 231. Stel Uw NOODZAKELIJK uit te voeren SCHILDERWERK niet uit. Laat ons een begrooting voor U maken en van advies dienen. Wij raden U het beste en U verbindt U tot niets. Grootestraat 99 WA AL WIJK. WAA L W IJ K Laageinde 30 A. Wij hebben nieuwe monsterboeken met een keur-collectie en gereed. Bij voorkomende gele genheid gelieve deze be slist in te zien. Bij bestelling aan tus- schen-personen, gelieve men uitdrukkelijk te vragen naar het monsterboek van onze firma. Hoogachtend, aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Vraagt onze zeer concurreerende tarieven. Kantoor WAALWIJK Haven. Telefoon 111. 141 TAXI Tel. 242

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 12