Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BETER SCHILDERWERK DE GOUDEN 8RUG. IIOORDIRABAID" R. Crielaars BUITENLAND. Klare wijn. Rijkssteun aan noodlijdende gemeenten. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON NUMMER 52. ZATERDAG 27 JUNI 1936. 59c JAARGANG. C Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Tclegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Naar aanleiding van den te Alk maar gehouden gewestelijken land dag der R.K. Staatspartij, heeft de Telegraaf in een artikel zich de vraag gesteld«Waarom schenkt de R. K. Staatspartij geen klaren wijn?« Het blad betoogde, dat de partij thans eens ronduit dient te zeggen, of zij al dan niet een voor standster van devaluatie is «opdat de kiezers zullen weten, waarvoor zij stemmen als zij op de lijst van mr. Goseling hun stem uitbrengen«. Zooals door dit blad te doen ge bruikelijk, grijpt het deze gelegen heid aan om op smalende wijze en met naïeve argumenten allerlei verwijten tot de katholieke partij te richten. Vooreerst wordt wederom een pluim op den hoed gestoken van dr. Colijn, wiens beleid bij andere gelegenheden evenzoo vroolijk werd gelaakt door hetzelfde blad, dat thans verklaart niet goed te be grijpen, waarom het kabinet-Colijn bij een gedeelte der katholieke partij op tegenstand is gestuit: »Is dr. Colijn geen christelijk man en zijn de belangen van den godsdienst, die de R.K.-partij zoo na aan het hart liggen hij hem niet veilig Iedereen moet toegeven, dat deze vragen kinderlijk gesteld zijn. Dat dr. Colijn politieke tegenstanders heeft, sluit toch nog niet in, dat die oppositie zich ook keert tegen zijn persoon, die Christelijke be ginselen aanhangt en het sluit niet uit dat men op verschillende punten waardeering kan hebben voor zijn persoon en zijn werk. Maar keeren wij thans terug tot het hoofdbezwaar van de Telegraaf ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 3) Dat alles weet Eugen Delmer, voor een deel uit mededeelingen van zijn broer uit Weenen, maar voor een zeer groot dee 1 ook door het inzicht, dat Renate Lien, tijdens de twee jaar van hun vriendschappelijken omgang, hem in haar leven en denken heeft vergund. Slechts enkele minuten heeft deze terugblik op twee, voor Delmer zoo ge lukkige jaren geduurd, minuten, die Anton heeft benut om uit den bloemen winkel aan den overkant twee, in volle bloei prijkende, gele chrysanten te ha len. Ware prachtstukken zijn het, die nu in slanke, fijn geslepen kristallen vaas de feestelijke versiering van de smaakvol gedekte tafel vormen. Goed zoo, heel goed, prijst Del mer. Nu kan mevrouw komen! consta teert Anton tevreden. Zij zullen echter beiden nog wat ge duld moeten hebben, want ook The- rese heeft op haar manier met de bij zondere beteekenis van dezen dag re kening gehouden, waardoor het ontbijt in de Lantaarn" bedenkelijk wordt ge rekt. De groote tulband, waaraan zij al tegen de houding van de R.K Staatspartij, waarvan verschillende voormannen een pleidooi voor devaluatie hielden. Het blad meent, dat het zeker van belang is, dat de kiezers van een politieke partij nauwkeurig weten waar zij aan toe zijn, nu zulke belangrijke gebeurtenissen, als de Tweede-Kamer verkiezingen spoedig aan de orde kunnen zijn. Voorts wordt betoogd, dat het op een belangrijk punt klaarheid zou scheppen, wanneer de R.K. Staats partij zich volledig zou uitspreken inzake de devaluatiekwestie: »De verkiezingen dienen er toch toe om het volk in de gelegenheid te stellen over dergelijke belangrijke pro blemen te beslissen«. Men wil, dat de katholieke Staats partij klaren wijn schenkt. Wij zouden 't blad willen vragen, of het opzettelijk z'n oogen sluit voor het klare en overduidelijke algemeen staatkundig program van de partij, dat gebouwd is op een principi eelen grondslag, waaraan nooit werd en ook niet wordt getornd. Wil men dan de positie meer helder noemen van de bekende beweging, welke onlangs wijziging bracht in haar fundamenteelen opbouw. Hoe kan een bouwwerk onwankel baar blijven, wanneer men de grondslagen gedeeltelijk wegneemt? Beginselvastheid, daarin ligt de kracht der R.K. Staatspartij. Haar leden mogen al in meening ver schillen over de practische door voering van bepaalde stellingen en over de oplossing van brandende vraagstukken, maar zou het dan beter zijn, wanneer niet denoodige voorzichtigheid werd betracht en de leden allerlei zaken werden haar zorg en talent heeft besteed, is werkelijk uitstekend geslaagd. Bella, wier ruime ervaring en diepe levenswijze elke verbazing reeds bij voorbaat uitsluiten, staart dit wonder werk van bakkunst met scheef gebo gen kop in oprechte bewondering aan. Ja, zij vergeet in dit bijzondere oogen- blik zoowaar ten eenenmale haar goe de opvoeding, haar inderdaad voor beeldige zelfbeheersching en snuift met van gulzigheid trillende neusvleugels de zoete geur van het gebak op. Deze voorname dog van eerste rangs af stamming snuift en snuffelt thans even ordinair als de eerste de beste straat hond. En Renate lacht. Tevreden en opge wekt klinkt dit melodieus lachen van het tengere vrouwtje, aan welks don ker Madonna-kapsel een paar vroeg- grijze haren een zeldzaam pikante noot verleenen.' Dat is werkelijk een verrassing, Therese. Ik dank je wel, hoor! Hartelijk steekt zij het van blijdschap stralende meisje de hand toe. Dan doet zij het feestelijk ontbijt de noodige eer aan, terwijl de hond zich behaaglijk uitstrekt aan haar voeten op het don- kerroode karpet. Na het ontbijt verwisselt Renate haar witte wollen huisjapon tegen een don kerblauw sportcostuum, bindt haar skies onder en glijdt naar het dal. Zij neemt de helling in groote bogen en trekt het eerste spoor in de frissche poedersneeuw, die daarbij licht op stuift. Bij de Pramonstratenserabdij beëindigt zij, de prikkelende winter lucht diep inademend, haar snellen voorgespiegeld,welkeoogenschijnlijk veel beloften inhielden voor de toekomst, maar in feite niet te verwerkelijken zouden zijn. Desil lusies worden er in dezen tijd reeds genoeg gebracht, zelfs meer dan menige mensch kan verdragen. De katholieke Staatspartij bezint zich op de waarheid, op de meest primaire beginselen. Daar ligt de oorzaak van de eenheid en sterke aaneensluiting van haar leden. Dat geeft de partijleiders ook »den moed der veranlwoordelijkheid«. Wanneer meergenoemd blad daar van beter overtuigd zou zijn, dan zou het niet durven spreken van »de dubbelzinnige houding« der in één partij georganiseerde katholieke Nederlanders. De minister van binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst NGDPDBPABAND c^WMLWLm «g* 177! 3*1*10434 li EEN POLIS LEVENSVERZEKERING tocht. Hier gaat het landschap geleide lijk over in de, door het stadsbestuur aangelegde parken en plantsoenen. In Innsbruck zelf is de sneeuw niet meer stralend wit en wel allerminst in de straten, waar skie-, slede-, wagen- en voetsporen door elkaar loopen. Ook de lucht is er niet meer zoo zuiver als op de helling, want tusschen de roo- kende schoorsteenen heerscht hier een zeer druk verkeer van allerlei vervoer middelen. Voorbij is het met de stilte der berg-eenzaamheid. Het dringend bellen der trams, het loeien van auto claxons en ander straatrumoer van de meest uiteenloopende soort, zorgen voor de typische stedelijke atmosfeer. De skies over den schouder, vervolgt Renate haar weg van de Maria There- siastraat langs de galerij van de Her- zorg Friederichstraat om dan kwiek de zandsteenen trap van Eugen Delmer's woning te bestijgen. Hartelijk als steeds is de begroeting tusschen den jurist en zijn Zondags cliënt", zooals hij Renate schertsend pleegt te noemen. Spoedig zitten zij beiden tegenover elkaar en langzaam schenkt Eugen Delmer de goudgele wijn in de slanke glazen. Prosit, mevrouw Lien! Op een verder gelukkig leven in de Lantaarn en een prettige vriendschap met den ouden Delmer! Helder klinken de kelken tegen el kaar. Met een hartelijken blik dankt Renate voor zijn goede wenschen. Er wordt niet veel gesproken; zij begrij pen elkaar ook zonder bijzondere woor den. Het samenzijn is vervuld van een diepen, weldoenden vrede; zijn betoo- van Ged. Staten aan de gemeente besturen doen toekomen de alge- meene voorwaarden voor de toe kenning van rijkssteun aan nood lijdende gemeenten, welke aan deze voorwaarden stipt de hand dienen te houden, indien zij voor steun in aanmerking wenschen te komen. Daarin valt te lezen, dat Ged. Staten in den vervolge kun goed keuring hebben te geven aan overschrijding van begrootings- posten, het doen van uitgaven, welke op den kapitaaldienst voor komen, enz. Voorts wordt bepaald, dat de begrooting en de rekening van het burgerlijk armbestuur door den gemeenteraad niet mogen wor den goedgekeurd, dan nadat deze stukken aan Ged. Staten zijn toege zonden en dit college heeft verklaard, tegen goedkeuring geen bezwaar te hebben. Oppervlakkig beschouwd lijkt deze laatste maatregel een ingrijpen van de regeering welke op veel tegenkanting en ontevredenheid zal stuiten. Men zal opwerpen, dat voor den noodlijdenden evenmensch toch nooit genoeg gedaan kan worden door het burgerlijk armbestuur. Maar het is toch een feit, dat de bevolking van vele gemeenten enkel toenam door de al te royale zorgen van het burgerlijk armbe stuur, dat zich onderscheidde in milddadigheid boven de instellingen van andere plaatsen, waar niet zulk een groot bedrag aan arm lastigen werd uitgekeerd. Geven wij als voorbeeld Geer- truidenberg, welks armbestuur dikwijls, naar de woorden van Burgemeester Bianchi, meer heeft gedaan, dan vaak goed was. Dat heeft vanzelfsprekend een toeloop gehad van personen, die in andere plaatsen niet zulke ruime bedeeling ontvingen Ook andere gemeenten hebben hun royale houding op dil punt reeds lang herzien, want een vering gaat uit van de persoonlijkheid van de vrouw, niettegenstaande deze toch eigenlijk niet mooi kan worden genoemd. Want onregelmatig zijn de trekken van het bleeke, smalle gelaat, sluik is het gladde, donkere haar en onbeduidend is haar tengere gestalte. Maar uit haar groote, grijze oogen, straalt de warmte van haar ziel... Vroolijk lachend verweert zij zich tegen haar gastheer, als deze haar nog maals een der schotels aanreikt: ,,Nee, nee, dank u! Ik ben hard op weg om bij gelegenheid van den tweeden verjaardag van mijn intocht in de Lan taarn mijn maag te bederven, want reeds vóór deze rijkelijk voorziene disch heeft Therese mij een ontbijt voorgezet, dat allerminst in overeen stemming kon worden genoemd met m'n financieele draagkracht... Dan zullen we toch direct eens even nazien hoe het met onze financiën gesteld is, gaat Delmer bereidwillig op haar scherts in. En daarmee is de over gang gevonden naar een zakelijke be spreking tusschen cliënte en zaakwaar nemer, waarbij nochtans het vriend schappelijk karakter van het samen zijn niet wordt beïnvloed. Zij blijven in den erker zitten. Anton ruimt de tafel af en Eugen Delmer spreidt daar aller lei papieren over uit, zooals afschriften van bankrekeningen, nota's en brieven, welke hij inmiddels uit een lade van zijn schrijfbureau heeft gehaald. Wij hebben goed geboerd, me vrouw Lien en kunnen met het resul taat alleszins tevreden zijn. Kijk u eens hier: het onaangeroerde konto bij de Kreditanstalt is nog vermeerderd met rente, de hypotheek op uw woning is VOOR HINDER GELD ONDER VOLLE GARANTIE. VRAAGT PRIJSOPGAAF. Mr. Schilder Burg. v. d.Klokkenlaan91. dergelijke winst van inwonersaantal brengt een gemeente eerder nadeel dan vooi deel. En wanneer de uit- keeringen van het armbestuur zoo hoog loopen, dat zij er toe bijdragen dat een gemeente tenslotte nood lijdend moet genoemd worden,dan is het goed, dat de regeering, als toeziend en ordenend voogd, aan Ged. Staten opdraagt een oogje in het zeil te houden. Een dergelijke bepaling van den minister is klaarblijkelijk vangroot belang voor iedere gemeente. DE BELGISCHE SENAAT. De Belgische provinciale raden hebben in alle provincies de sena toren gekozen, die dit college moe ten completeeren. De 44 gekozenen zijn als volgt over de partijen ver deeld 17 socialisten, 15 kalh lieken, 6 liberalen, 3 rexisten en 3 frontis- ten. Thans moeten nog de reeds ge kozen senaatsleden de z.g. gecoöp- teerden kiezen. Eerst dan zal de senaat voltallig zijn. In de Belgische kamer heeft de minister-piesident van Zeeland een regeeringsverklaring voorgele zen, waarin diepgaande hervormin gen sociaal, economisch, financieel door den gunstigen verkoop van de Engelsche staatsaandeelen geheel af gelost en het bedrag voor huishoude lijke doeleinden en levensonderhoud is door de betalingen van uw uitgever te Leipzig niet alleen gedekt, maar bo vendien is er nog een saldo van 10.000 shilling, die ik op uw naam bij de Ge meente Spaarbank heb belegd alstublieft Dank u, meneer Delmer. Ik ben u zeer erkentelijk. Het is werkelijk te veel zooals u voor me zorgt! O, wat ik doe, is de moeite niet w^ard. U bent nu eenmaal een flinke vrouw, die met haar pen veel geld weet te verdienen. Ja, wie zou dat ooit ge dacht hebben van de kleine comtesse Roy ter... Dat waren toen heel andere tij den, Eugen Delmer... Andere tijden, herhaalt hij lang zaam. Mooiere misschien, maar ook moeilijker. Het ging op en neer in u, zoowel als in mij, er was een streven en verwachten, dat nu eens in vervul ling ging dan weer in een teleurstelling eindigde. Steeds echter was alles in beweging. In ons en om ons heen. Dat was de jeugd met al haar onrust en haar zeldzame tegenstrijdigheden. Die is nu overwonnen; de symmetrie der rustige dagen van den ouderdom is bereikt Terwijl hij spreekt, voelt Renate plotseling haar hart ineen krimpen. Maar op hetzelfde moment reeds komt haar gevoel in opstand. Zij verzet er zich tegen, dat hij, de zestiger, haar de vrouw van veertig jaar op zoo n wijze met zichzelf vergelijkt. (Wordt vervolgd). Echo van het Zuiden, :;WaalwHksclie en Langstraatscbe Courant, rwJXiUOT VAhVlJW»ic*:0PH»' GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE- KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1