KING-VRIENDEN r INGEZONDEN STUKKEN. goede predikgaaven van den beroepe- nen Ds. Godefridus Henricus Hoffman alhier tot Rotterdam met goet genoegen hebbende gehoort, wy- ders door getrouwe en geloofwaar dige vrinden en bekenden geinformeert en versekert van desselfs bekwliam- heid, geleertheid en bysondere goede hoedanigheden, alsmeede de begeerte van het meeste getal der ledematen ons schriftelik tot approbeeringe dee- I ser hebbende versogt, 't selve be- roep approbeeren ende ratificeeren, 7 gelijk wy 't selve approbeeren en ra tificeeren by desen, belasten ende be- veelen een yder die 't selve soude mo gen aengaen hun hier nae te regu- leeren. In oirconde by ons tot Rotter- dam ondertekent op heden den 19 Maart 1936. (Geteekend): P: S: le Leu de Wil hem. p Eindelijk en in de vierde plaats i kwam mede de bcnoodigde approbatie i van de Classis van Zuid-Holland, d.d. 10 April 1736 en geteekend door Jo- hnnnes Martinus Hoffman, praeses Jacobus van Meurs, assessor, en J. Zeijlmans, scriba, welke heercn het beroep op Ds. Hoffman volkomen goedkeurden. Op Zondag den 15 Juli 1736 deed Ds. Hoffman zijne intrede te Besoijen. Hij werd des morgens bevestigd door zijn mecrgemelden broeder Johannes Martinus Hoffman, naar aanleiding der woorden, voorkomende in Spreu ken 25 13: Een trouw gezant is den genen, die hem zenden, als de koude sneeuw ten dage des oogstcs, want hij verkwikt zijns he.eren ziel. Des namid dags hield de bevestigde zijn intree- preek naar aanleiding van de woorden in Jesaja 61 5: En uitlanders zullen staan en uwe kudden weiden; en vreemden zullen uwe akkerlieden en uwe wijngaardeniers zijn. Blijkt uit de uitdrukkingen uitlan ders en vreemden, die de nieuwe pre dikant blijkbaar op zichzelven toepas te, niet zonneklaar, dat de familie Hoffman van vreemde (Duitsche) af komst was? ?rs-- V. 1 DE GROOTE WAPENSCHOUW DER KATHOLIEKE PERS. Van alle gebouwen in Vaticaan- p stad hangt de geel-witte Pauselijke vlag; vanmorgen is de wereldexpositie van de Katholieke Pers geopend en wel op den naamdag van den Heiligen Vader. Vanuit den koepel van de St. 3 Pieterskerk hebben we de auto's de p Cortile della Pigna zien binnenrijden, 1 waar de tentoonstellingsgebouwen zijn opgericht, en hebben we muziekkorpsen in kleurige uniformen gezien voor en na de openingsplechtigheid. En als we dan in den middag naar 5 de Cortile trekken en door de extra voor deze gelegenheid aangelegde sier lijke laan van bloeiende rozenstruiken, p azalea's en palmboomen wandelen, dan verheft zich voor onze oogen het groo- te witte kruis, met de letters: ,,Arma Veritatis", de wapenen der waarheid, zooals de Katholieke pers genoemd wordt. Cortile della Pigna! Een groote bron zen pijnappel heeft de naam aan deze I binnenplaats van de Vaticaansche ge- bouwen gegeven. Wij betreden de ruime voorhal, wel- l ke rondom de Fontein van de Galei is gebouwd. Deze prachtige zeventiende eeuwsche miniatuurproductie van een galei is opgericht boven een groot wa terbekken, waarin fijne waterstralen uit vele monden spuiten. Een drietal opschriften, in verschil- I lende talen op de wanden aangebracht, wijzen op de ideëele beteekenis van de tentoonstelling: ,,De toestand van de pers is de graadmeter voor den zie- letoestand van een land. Een krant lezen beteekent met het geheele men- I schelijke geslacht denken en met het hart van alle menschen voelen. De journalist heeft een openbaar ambt van beteekenis, dat zich verheffen kan I tot de verhevenheid van het priester schap." We betreden de groote aula, waar in hedenmorgen de plechtige opening van de tentoonstelling door Z. H. den Paus heeft plaats gehad. Zwaar en groot verheft zich de klassieke zuilen gang van den ,,Braccio nuovo welke door Rafaël Stern voor Paus Pius VII werd ontworpen, achter den Pauselij ken zetel, welke aan den H. Vader door de 600 arbeiders, die aan de in richting van de expositie medewerkten, ten geschenke werd gegeven. Het wit te Marokijnleder waarmede het rijk be werkte gestoelte is overtrokken, har monieert volkomen met de geheele aan kleeding van de zaal en de witte zui len met haar Corinthische kapiteelen. Terwijl we naar de imposante 16e eeuwsche gobelins kijken, welke de wanden versieren komt een onzer col lega's aan het gezelschap verslag uit brengen van de opening, tijdens welke plechtigheid Z. H. de Paus in een rede de vertegenwoordigers van 45 staten in Europa en Amerika en van 53 sta ten der andere werelddeelen begroette. Z. H. was bedroefd, dat twee volkeren afwezig waren: Rusland, waar gods- haat alle religie vernietigd heeft en Duitschland, waar tegen alle rechten in geen katholieke pers wordt geduld, als gevolg van politieke- en nieuw-hei- densche misvattingen. Naar beide vol keren wilde Z. H. echter toch Zijn groet en herinnering doen uitgaan. De Nederlandsche Sectie. Pater dr. Rutten, wiens leiding op onzen tocht door Rome wij reeds eer der hebben geroemd, heeft ons verze kerd, dat zoowel de president van het internationaal comité en directeur van de Osservatore Romano, Graaf della Torre, als de Romeinsche architect Ponti, die de heele expositie ontwierp, hem verklaard hadden, dat de Neder landsche afdeeling de best verzorgde van alle secties is. Men stelle zich de perstentoonstel ling niet als een droge en eentonige uitstalling voor van allerlei couranten, tijdschriften en periodieken. Zeker, die zijn in rijke verscheidenheid en op elk gebied aanwezig en geven een beeld van de tegenwoordige ontwikkeling der katholieke pers. Maar de heele entourage en omlijs ting van dit schijnbaar doode materiaal, is werkelijk bezienswaardig. Nemen we bijvoorbeeld de Nederlandsche sectie, waarin alles op zoo keurige wij ze door architect Melis werd verzorgd. De kunstschilders Adrianus van der Plas en L. G. Melis vervaardigden bij passend glasschilderwerk en groote paneelen van berken triplex, waarop de voorstelling met krijt werd getee kend en ingeschuurd, zoodat de hout nerven een bepaald relief aan het ge heel geven. We zien daar St. Francis- cus van $hles, den patroon van de journalisten; den H. Petrus Canisius en Kardinaal van Rossum z.g., de groote missie-apostelen. Wandkaarten geven door kleursterkten de bevolkingsdicht heid der katholieken in ons land aan. waarmede het aantal abonné's samen valt. Grafische voorstellingen toonen den groei van de katholieke pers sinds 1885, terwijl ook de volle aandacht is besteed aan de jeugdorganisaties en missie-liefdewerken. Vermelden we nog even, dat we ook de afzonderlijke zaal van de Maasbo de bezochten, waar den volledigen jaargang 1935 te zien is, welke in jucht leer is ingebonden en 85 kilo weegt. Dit blad geeft voorts filmvoorstellin gen, waarin een beeld wordt gegeven van een modern courantenbedrijf en de redactie en technische inrichting van een dagblad. „Oranje Boofè!" Een zwart gelokt Italiaansch knaap je vent buiten met de Osservatore Ro mano, waarin reeds het verslag van de openingsplechtigheid der tentoonstel ling is opgenomen. „Venti centesimi?!" Waar hier in Nederland krijg je een dagblad voor 2 heele centen? Daar wij ons in Italië op straat niet behoeven te geneeren, slaan we het groote blad open en trach ten met zijn tweeën lingua Italiano te ontcijferen. ,,La solenna inaugurazione della esposizione mondiale della stam pa cattolicaWe voelen ons al heele Pieten, als we vertalen: De plech tige opening van de wereldtentoonstel ling derKolossaal mooia! Oranje Boofè! Leefe de Filmien!" Als we zoo plotseling van onze aandach tige studie worden afgeleid, achten we het niet beter dan eveneens een groet te brengen aan ons Oranje-huis, maar dan natuurlijk in beter uitgesproken Nederlandsch. Een Italiaansche venter meent aldus ons hart gewonnen te heb ben. Natuurlijk heeft hij weer geld noodig, maar waarvoor? We zijn ons niet bewust van een of anderen vrien delijken dienst geprofiteerd te hebben. Nee, de man houdt ons souveniertjes voor, armbandjes, broches enz. Auto matisch vragen we wederom: „Quan- to costa questo?" En ook al hebben we het telwoord, dat het aantal lires uit drukt, welke we zouden moeten dok ken, niet gehoord, we antwoorden al vast bij voorbaat, dat wij het „troppo caro", veel te duur, vinden. In Italië hebben we zóó goed leeren afdingen, dat we nog langen tijd na de Rome reis een zeer gereserveerde houding lONNEMA CIE SNEEK FABRIKANTEN VAN KING-PEPERMUNT aannamen tegen Nederlandsche koop lieden. Maar dit tusschen haakjes. We hebben van den man een souvenir ge kocht en dat was voor de helft van den prijs, dien hij ons eerst gevraagd had. Even later vernamen we, dat hij eenzelfde Rome-aandenken nog goed- kooper had verkocht. Wij bewaren nog interessante herin neringen aan een koopcontract want zoo mag men het eenvoudig aanschaf fen van spulletjes in Italië wel noe men dat we eens met een van de vele venters nabij de Castel Gandolfo hebben gesloten. De man in kwestie bood ons een boekdeel met prachtige reproducties van Rome aan voor 35 lire. Natuurlijk vonden we dat een veel te kostbare uitgave. Hij nam een stuk papier en schreef 25. Ook dat bedrag meenden we niet te kunnen uitgeven en wezen op onszelf, terwijl we zeiden: ..Bancarotta! Tutti caputi!" We hadden dit eerste woord wel eens hooren zeg gen. Het beteekent: bankroet. In ieder geval begreep de Italiaan, dat het met onze financiën pijnlijk gesteld was en hij droop af. Even later worden we aan de mouw getrokken. We krijgen een vies potloodje en mogen zelf schrijven, wat we bieden. Met 10 lire meenen we het boek al goed betaald te hebben. Maar daar breekt een orkaan van woorden los uit 's mans grooten mond. Misschien heeft hij wel heel leelijke dingen gezegd. Als hij zich weer een poosje verwijderd heeft en tot de over tuiging is gekomen, dat we taai zijn in volharding en wij nog bovendien een briefje van 10 lire hebben laten zien, dan mogen we ons eindelijk den over- winnenden bezitter achten van het boek met de reproducties van het mooie Rome met haar interessant volk. JOS. (Buiten verantwoordelijkh. der Red.) Deflatie - Devaluatie - o£ iets meer Mijne bedoeling is niet te schrijven over deflatie noch over devaluatie. Over deze onderwerpen wordt ge sproken en geschreven in alle toon aarden en rondom onzen gulden stellen partijen zich op, alsof hier de overwinning moet worden be vochten en de crisis de doodsteek kan worden toegebracht. Begrijpelijk is, dat voorstanders van den gaven gulden slagen worden toegebracht, omdat met behoud van de geldswaarde de toestand niet verbetert en derhalve het gerust geprobeerd kan worden met deva luatie Het staat bij mij vast, dat wanneer Colijn Co. zou zijn verdreven, zijn opvolger en zijn medehelpers met gejuich zouden worden ont vangen, welk gejuich eenige maan den zou aanhouden, misschien nog zou toenemen om daarna te be daren en te veranderen in een ge roep, een gehuil: ,,0p den brand" stapel met de devaluïsten". Kijk b.v. eens een verkiezings— reclamebiljet der laatste verkiezingen in België van lijst 6 de commu nisten. Een grove aanklacht tegen de devaluatie de hulp voor groot kapitaal en industrie, de ondergang van den arbeider. Communisten- geluid, waarmede nog niet uitge maakt is dat kapitaal en industrie er goed bij varen zullen. Hoe het zij ik kan bezwaarlijk aannemen, dat de lengte van een bepaald voorwerp zou veranderen bij het meten van den gebruikelijken meter van 100 c.M of bij het meten met een veranderden meter, dieeen lengte zou worden gegeven van 75 c.M Deflatie noch devaluatie brengen redding. Iets anders, iets méér zal nood zakelijk zijn Het menschelijk ver nuft, dat zich bezig houdt met de uitvinding en perfectioneering der bewapening behoort geregeld te worden en wij zouden juichen, wanneer de volkeren't eens konden worden over gelijktijdige evenredig doorgevoerde ontwapening. De mi trailleur is nu eenmaal niet bevor derlijk voor 's menschen geluk of gezondheid en zooals de mitrailleur met zijn trawanten gericht zijn op het leven der menschen, zoo is de ongebreidelde en ongeregelde voort gang der mechanisatiedeinitrailleur, gericht op den arbeid en de werk gelegenheid en is bondgenoot der werkeloosheid. De grenzelooze doorvoering der machines is de kanker van den huidigen toestand. Voor elke indu strie en bedrijf dient dit apart be keken te worden, generaliseeren is uit den booze. Waar ik nu leef in het land der schoenen wil ik een beschouwing geven over de schoenindustrie De vraag wil ik in het midden laten of het niet gewenscht zou zijn de tienduizenden ja honderdduizen den paren, die van buiten de grenzen komen het „halt" toe te roepen en deze vervaardiging te doen over nemen door onze fabrikanten en onze om werk smeekende arbeiders. Mijne redeneering gaat uit, gebaseerd op den „Status Quo". Het kwan tum dan, dat overblijft voor werk lustige, tot werkeloosheid gedoemde arbeiders gaan we dadelijk verdeelen. Alle arbeiders gaan van de straat. De bijlen, die om boomen le rooien niel passen in hun handen, worden neergelegd. Het stempelen houdt op. Het immoreele en energie doodende niets doen wordt vervangen door nuttigen arbeid in de fabriek, waar zij thuis hooren. De schoenmaker zal schoenen maken, voordat ze echter aan 't werk gaan, geven wij ze nog één rustdag en beschouwen wij hoe zij in den deerniswaardigen toestand kwamen. Export verminderde import vermeerderde contigenteeringen kwamen, koopkracht nam afluxe nam toe rubber deed zich gelden perfectionneering en uitbreiding der machines vorderde meer aan bod lagere prijze# Onder deze omstandigheden be hield diè fabrikant het meeste werk, die de mooiste en beste schoenen het voordeeligst leveren kon. Daarop werd de energie ingesteld. Eene nieuwe machine bij, waardoor dikwijls vier of meer arbeiders konden gemist worden en na be rekening van rente, afschrijving en onderhoud het artikel nog eenige centen voordeeliger kwam. Vooruit I Uit lijfsbehoud werden daarbij oudere krachten uitgeschakeld, jongere en goedkoopere arbeiders in dienst genomen. - Weder kon eenige centen goedkooper worden afgele- leverd. Prijzen werden nog herzien minder, steeds minder. Resultaat? Surséance faillissement en de daardoor vacantie krijgende arbei ders, zonder behoud van loon,kon. den geen plaatsing krijgen, wijl de nog overblijvende fabrikanten geen arbeiders noodig hebben, maar wel meer en nieuwere machines, waar door ook zij een teveel aan werk volk krijgen en bij het tweede appèl de schare van naar werk smach tende werkloozen nog wordt ver groot. Thans stellen wij het kamp der arbeiders aan deze zijde en de fabrieken met de machines aan den anderen kant Het benoodigde schoenental is ter hunner beschik king. De arbeiders zullen in de fabrieken de schoenen maken met uitschakeling der machines, die ge mist kunnen worden. Niet de ar beiders zullen werkeloos zijn, wèl de overtollige machines Voorloopig sluiten wij overhaal- en zwikmachine uit. Is het genoeg? Zijn alle arbeiders geplaatst? Ja? Anders gaan we verder. Terwille echter van leelijke ge zichten van die fabrikanten waar uitschakeling van machines heeft plaats gehad, laten wij hun de keuze deze machines nog te gebruiken, doch daarvoor een nader te bepalen bedrag te storten in het te stichten werkloozenfonds. Verder bepalen wij de verhouding van volwassen en voor jeugdige arbeidersin procenten geldend voor elke fabriek. Aan den gestelden norm moet worden voldaan, tenzij in het fonds het normverschil wordt betaald. Voor de door de ingeschakelde machines uitgeschakelde arbeiders worden passende en nuttige werk. objecten gezocht, overeenkomende met de physieke en andere eigen, schappen der uitgeschakelde arbei ders, die uit 't fonds betaald worden. Het maakloon per paar schoenen zal natuurlijk door de te nemen maatregelen iets worden verhoogd, waardoor onze nog uit te voeren schoenen een evenredigen toeslag ontvangen uit het fonds, terwijl een overeenkomende extra heffing in het fonds zal vloeien der in te voeren schoenen. Afhankelijk van den gang van zaken zullen meer machines stop- gelegd c.q. belast moeten worden of kunnen worden ingeschakeld. Ab normale tijden abnormale maat regelen, want ik begrijp zeer goed, dat een ideale toestand wel een andere zijn zal. Voor hen, die zouden opmerken, dat 't niet noodig is zulke maat regelen te nemen, doch 't ook vol komen effect zou sorteeren een werkweek te doen bestaan b. v. uit 30 35 werkuren, merk ik o.a. op: lo. dat lediggang of te weinig belasting voert tot immoreelen toestand energie doodend is en de arbeidschuwheid bevor dert 2o. dat door dezen toestand het gevaar der mechanisatie niet wordt uitgesloten; 3o. dat de practijk zich daartegen verzet. Voorop zij gesteld, dat de in détails uitgewerkte maatregelen de sanctie behoeven der Regeering dus wette, lijk geregeld moeten worden. Met vergaderingen telkens weer, ook in 't bijzijn van een Regeerings- contactcommissaris, komt men er niet, wordt geen contact verkregen. In dit verband verwijs ik naar de Centrale H. L. SWat een energie en rusteloos werken is daar nutte loos gebleken Aanpakken, hande len, doen II Er dienen daden gesteldl Dit denkbeeld, aangegeven voor de Schoenindustrie, dient apart be keken te worden voor andere be drijfstakken, landbouw etc. Of moet eerst gehandeldJ' worden wanneer handelen zich opdringt van onder P 1 D MEDEDELING AAN ONZE De King-atlas is verschenen. Nu ligt Nederland voor U open. De King-atlas, waarvan het formaat 20 X 26,5 cm is, bevat 25 kaarten: een grote kaart van Nederland, toeristen- kaarten en schoolkaarten van alle provincies, détailkaarten van de Veluwe en Zuid-Limburg. Verder een duidelijk aardrijkskundig overzicht. De kaarten zijn nauwkeurig bijgewerkt volgens de toestand op 1 Mei 1936. Het belangwekkende overzicht is bewerkt naar de laatste wetenschappelijke gegevens. Om in het bezit te komen van de aantrekkelijke King-atlas, een aardrijkskundige uitgave, zoals in Nederland nog nim mer is verschenen, behoeft U slechts het bewijs te leveren de fijne smaak en geur van King-pepermunt te waarderen Dit bewijs levert U door bij Uw drogist of winkelier een rol, een ons of een busje King te kopen, waarna hij U tegen de geringe vergoeding van 25 cents de even leerzame als practische King-atlas öf direct óf binnen enige dagen zal verstrekken.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6