Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. AKKERTJES CORRESPONDENTIE. BURGERLIJKE STAND. Hebt Gij Lendenpijn? KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. GEERTRUIDENBERG. af, wordt opgeëischt door staking en onrast? Moeten dan door Radio reden van regèeringspersonen de gemoederen worden bedaard met beloften van 40 urige werkweek, loonsverhooging, betaalde vacantie- dagen Onze machthebbers dienen op verhevener en waardiger standpunt te staan dan sommige regeeringen in onze nabijheid. „Ik zal hand - haven" blijve onze leuze en wapen, spreuk, doch gaarne zag ik hiernaast „Ik zal handelen". HELO. Adhaesiebetuigingen door inzen ding van kaartje aan de Redactie onder motto„Helo". Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling namen wij nota van het ingezonden stuk door den heer W. A. Pulles in Uw geëerd blad van 17 dezer, naar aanleiding van onze be schouwing, „om door tijdelijke terzij destelling van de zgn. zwikmachine, de werkloosheid, zo niet geheel, dan toch voor een belangrijk deel te beperken. Tevens betoogden wij daarbij in onze kostenberekening een betere prijs voor het schoeisel. Op de eerste plaats vraagt de heer Pulles hem ten goede te houden als hij zijn mening ter zake onder de aan dacht brengt van belangstellenden. 't Zou niet verstandig zijn o.i., de mening van anderen kwalijk te duiden, ook al zou die niet in overeenstemming zijn met de onze. Integendeel, 't valt te waarderen als men daarvan blijk geeft op passende wijze. Dat vragen wij van iedereen, ook van de arbeiders. Terzake: Het heeft ons verheugd, dat de heer Pulles de mogelijkheid voor de practische toepassing van ons voorstel met geen enkel woord tegen spreekt; ook de kosten er aan verbon den niet aanvecht. Zijn mening, dat het gewaagd zou zijn, wordt door hem ge motiveerd op gronden welke niet van invloed zijn op de toepassing van be doelde omzetting. Het overige van zijn betoog bepaalt zich bij het alledaagse kijven en morren op de toestand en de overheid, met een opsomming van om standigheden, die naar de mening van hem oorzaak zijn van de ongunstige toestand, waarin o.m. ook de schoenin dustrie verkeert. Hij vraagt, waar haalt men het benodigde aantal passende krachten vandaan, welke er naar zijn mening zeker niet zijn te vinden onder de werklozen. Ofschoon wij nooit in stemden met de uitspraak van heel veel fabrikanten, n.l. dat kennis of be kwaamheid niet meer nodig is, zijn wij er heel gerust op dat het benodigd aan tal passende krachten met succes is te vinden, ook uit de werklozen, of meent de heer Pulles dat de werkloosheid al leen voorkomt onder de ongeschikte krachten? Als men het eens zou zijn tussen par tijen, over het plan voor werkverrui ming en een passende prijsverhoging, dan is er voor de bezetting bij een wel willende samenwerking geen vrees. Zo ook de veronderstelling, dat er slechts 500 arbeiders tewerkgesteld kunnen worden. Wij zeggen, 't was reeds de moeite waard, ofschoon het er veel meer kunnen zijn, zeker als men er de gedeeltelijk werklozen bij betrekt. Dan zijn vraag of de koopkracht zou stijgen of dalen, is een overbodige vraag. Wij vragen, als er prijsverho ging zou komen en die moet er ko men ongeacht langs welke weg, of wel regeringsmaatregelen van welke aard ook, (zoals de heer Pulles toch ook wel nodig oordeelt), ondergaat dan de koopkracht niet de zelfde in vloed? Heeft de heer Pulles al eens er over nagedacht, dat als de ene volks groep naar de regering gaat om hulp en steun, dat het dan als regel van de andere groep wordt afgehaald? Heeft de geachte schrijver wel eens bedacht, dat het daarom zo buitenge woon moeilijk is, vooral de laatste ja ren, om "s lands huishouden te bestu ren; temeer moeilijk, omdat hebzucht en individualisme nog zo welig tieren in het zakenleven, en dat er slechts een klein deel is in de schoenindustrie, dat daadwerkelijk bereid is tot medewer king, om de mede-mens in z'n moei lijke levensomstandigheden te helpen, ondanks men zonder meer van de Overheid, van Rijk en Gemeente, eist, het allen naar den zin te maken. Wan neer men deze grote fout eerlijk en ern stig overweegt, dan zijn we zo vrij de schrijver op te merken, dat het geen pas geeft om over de Regering te schrijven, zoals hij deed in zijn inge zonden stuk boven-aangehaald, n.l.: ,,dat de Regering (vooral als het gaat om de belangen van de N.-Br. Schoen industrie) Gods water over Gods land laat lopen, teneinde zo veel mogelijk inkomende rechten op te strijken", e. d. g. meer. Dusdanige uitlating mist toch het redelijk oordeel. Met opper vlakkige beweringen komen we niet verder. Ons plan houdt in aanpakken en niet om de bal heen draaien. Los van alle oorzaken is het primaire doel twee hoofdzaken in het oog te vatten: n.l.: Ie de werkloosheid en de ellendige gevolgen er aan verbonden zoveel mo gelijk beperken, en 2e de prijs van het schoeisel verbeteren in algemene zin, zonder dat het schoendragend publiek in z n koopkracht noemenswaardig wordt belast. Om hiertoe te komen, M. de Redac teur, blijft van toepassing het zelfde middel wat wij voor -zes jaar geleden reeds hebben aanbevolen in het Dagbl. van N. Brabant; wat wij toen schreven is ook zeker nu noodzakelijk, ook voor de toekomst. De heer Pulles heeft dat inzicht van ons dankbaar geciteerd. Niet breken maar bouwen, dat is zaak en plicht. Hij moge bedenken, dat de instandhouding van de industrie, zijnde de bron voor het geheel, hoofdzaak is en blijft. Dat het bevorderen van de koopkracht en het behoud er van, niet anders mogelijk is dan bij een passend rendement van het bedrijf, waardoor de werkgelegenheid voorzover er werk is op gezonde basis staat. De redene ring, dat de mensen voor hun inkomen zoveel mogelijk moeten kunnen kopen, houdt geen steek als dat gaat ten koste van het bestaan van het bedrijf. Een niet winstgevend bedrijf, drijft zichzelf van de markt en wordt gesloten. Ge volg is werkloosheid en aller vermin derde koopkracht. Het winstgevend be drijf blijft in stand, alzo meer koop kracht. De heer Pulles schijnt te ont gaan, dat als men de kip slacht het ge daan is met eieren eten. Wat nu aan gaat de muntcorrectie, hierover zijn het de geleerde deskundigen niet eens. Wij zijn van oordeel goed te doen geen po sitief oordeel te geven over de beteke nis van al of niet muntcorrectie. Ten slotte blijven wij wel overtuigd, dat het door ons geopperde idee al of niet gewijzigd verbetering zal brengen in de toestand, zowel voor de industrie, op zich, als voor de hierbij onmiddellijk betrokken bevolking in het algemeen belang. Of wij erin sla gen zullen, ons voorstel toegepast te krijgen, zal afhangen van de al of niet medewerking. En stel het geval dat men meent er niet aan mee te moeten werken, dan is het zaak met iets beters te komen. Afkeuren en niets beters brengen, daarmede is noch de industrie en zijn noch de werklozen geholpen. Daarom de mens boven de machine. M. d. R., dank voor de aan mij ver leende plaatsruimte. Kaatsheuvel, Juni 1936. C. ROESTENBERG. Waalwijk, 25 Juni 1936. A. UIT DONGEN NAAST DE ZWIKMACHINE. Enige dagen geleden publiceerde de voorzitter van de groep Schoenindus trie van de Ned. R.K. Fabrieksarbei ders (sters) bond „St. Willibrordus" en kele ideën, die, werden ze in practische daden omgezet, z.i. de werkloosheid zouden kunnen doen afnemen; dus van groot belang zouden kunnen zijn voor de schoenfabrieksarbeiders, en even eens voor de gemeenschap en last not least voor de industrie als zodanig; niet het minst derhalve voor de onder nemers. Daarbij werd dan o.m. be toogd de zwikmachine tijdelijk op non-activiteit te stellen, en in de plaats daarvan weer over te gaan tot zwikken met de hand. Blijkens een ingezonden stukje d.d. 15 Juni 1.1. in ,,De Echo", is dit voor een zekere A. uit Dongen (wat is 't toch jammer, dat dergelijke „groothe den" altijd zo overdreven bescheiden zijn, dat zij hun naam niet durven te noemen) aanleiding geworden om van een tegengestelde mening te doen blijken? Neen, dat niet, althans zeker niet op de eerste plaats! Maar wel om te fulmineren tegen de schrijver van bedoeld artikel, met name collega Roes- tenberg te K'heuvel. Die heeft, volgens A., een geheel verkeerde kijk op de hedendaagse werkmethodes, en dat nog wel, terwijl hij juist door de Regering voor de ar beiders zou aangezocht zijn om zitting te nemen in de overleg-commissie. Hier laat de bescheidenheid A. plot seling in de steek, en wordt hij zelfs in hoge mate arrogant, want hij matigt zich niets minder of meer aan dan zelf de enig juiste kijk te hebben op de hui dige werkmethode, om dan zeer onlo gisch, inconsequent en onvolledig te worden, wijl hij met geen enkel woord er verder van rept, wat dan wel die juiste visie is. 't Zal wel niet de bedoe ling van A. zijn geweest, om een schit terend geslaagde demonstratie te ge ven van eigen onwetendheid, maar in feite doet.hij zij 't dan onbewust toch niet anders. N.l. waar hij spreekt over door de Regeering aangezocht te zijn zitting te nemen in de overleg-com missie. Of is A. dermate helderziend, dat hij dat wèl weet, terwijl de per soon in kwestie er niets van bekend is? Ja, 't past A. wel, hoor, een ander als niet op de hoogte te brandmerken. Verder vrezen we, dat A. van z'n leraar ook geen goede cijfers op z'n rapport zal krijgen voor 't vak lezen. Hij schrijft n.l. „de werkloosheid, ge achte Heer R., zit niet, zoals U zegt, in de zwikmachine", waarop hij dan laat volgen, „maar heeft andere oor zaken, die „U toch „zeker" bekend moeten zijn". Hier dus weer negatief en afbrekend critiseren, en niets, maar dan ook niets positiefs er voor in de plaats stellen. En bovendien er werd niet geschreven, dat de werkloosheid haar oorzaak vindt in de zwikmachine. Heeft A. 't bewuste artikeltje werkelijk gelezen? Zo dat 't geval is dan toch „zeker" heel opper vlakkig. Of, gaat het bij hem helemaal niet om de eigenlijke zaak, en heeft hij alleen de gelegenheid maar 'ns willen aangrijpen om tegenover iemand, waar hij niet tegen op kan, eens lekker te in sinueren? Daar wijst trouwens ook niet weinig op zijn gebrek aan zelfrespect om hetgene, wat hij verkondigt, ook als zijn eigen „geestes"-product te erken nen, door er behoorlijk want meer als behoorlijk is dat niet zijn naam onder te zetten. De arbeiders moesten beter georga niseerd zijn, en een „goede" controle commissie moest in 't leven worden geroepen, zegt verder A. Laat hij zich over 't eerste maar geen zorgen maken, daar zijn altijd nog meer groepen, die in dat opzicht een lesje van de arbei ders kunnen krijgen, dan er groepen zijn, waarbij de arbeiders in de leer zouden kunnen gaan, hoe gaarne deze ook willen leren, doch dan van lieden, die daartoe capaciteiten bezitten. En volgens die maatstaf vrees ik met grote vreze, dat 't „zaakje" van A. zonder „klanten" zal blijven. Natuurlijk moet een controle-commissie, als er die een is, een „goede" zijn. Maar waarvoor wil hij die? Wie wil A. hier weer be schuldigen? Want „er zou al heel wat verbeterd zijn" als er een commissie volgens 't patroon van A., welk patroon hij intussen maar veilig in zijn binnen zak houdt, zou zijn. Wie knoeit er dan zo, A.? De werklozenkasbesturen en (of) functionarissen? De gemeentelijke diensten voor de werkloosheidsverze kering? De gemeentebesturen bij steun regeling en werkverschaffing? De werkgevers met de lonen en arbeids- Hei ongemak van velen, die een «ittend leven leiden. Verrasl lull Ge lijn na één of iwee AKKER.CACHETS voorwaarden in het algemeen? De be sturen en (of) functionarissen van de sociale organisaties en instellingen van de arbeiders? De't Is wel fijn, hoor A., om als „grote" onbeken de zó met de modderspuit te manoeu vreren. Ook uit de vraag van A. of, wan neer de zwikmachine werkelijk buiten werking gesteld zou worden de fabri kant dan niet om hogere onkosten te voorkomen zal trachten meer prestatie te vergen van de andere werkzaamhe den, blijkt nog eens, dat hij het bewus te artikeltje niet of zeer slecht heeft ge lezen. En wat hij zegt over de techniek maar laten voortgaan, en er voor zor gen dat deze gebruikt wordt voor het welzijn van de arbeiders, dat is iets wat wel voor kennisgeving kan worden aangenomen, wijl voor zo n goedkoop algemeenheidje in dit verband niemand ook maar iets kan kopen. M. d. R„ met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid wist ik, dat colle ga R., 't onzakelijke gedoe van A. zou negéren. Om 't persoonlijk hatelijke, wat A. in zijn ingezonden stukje meen de te moeten leggen, kwam 't me even wel voor, dat dit niet zonder meer mocht passeren. Ik dank U beleefd voor de verleen de plaatsruimte. P. A. BUYKX. Kerkstraat 90. R., alhier. Zooals U geschreven, is dit een zaak van geheel persoonlij ken aard, die in een courant niet thuis hoort. Dupo, Drunen. Wij achten 't be ter uw rijmdicht niet te plaatsen, 't Zit o.i. wat al te gezocht en onduidelijk in elkaar. RED. B. L. O. Maandag werd na een 3-daagsche excursie naar België, gehouden door de cursisten van den 3-jarigen cursus door de R.K. Leergangen te 's-Bosch gegeven voor onderwijs aan achterlij ken te Gent het einddiploma uitge reikt aan den Eerw. Broeder Galenus (A. Verspaandonk) en Mej. Franc. Damen, alhier en den Eerw. Broeder Cyrianus (A. Kuijlaars), geboortig van Kaatsheuvel, te Nijmegen. Kermis. Nog slechts enkele dagen en de ker mis staat voor de deur. I)e toestand is er sinds de vorige kermis niet be ter op geworden. Nog nooit hebben we een malaise gekend als thans reeds geruimen tijd, speciaal de schoenindu strie teistert. Toch zal Donderdag a.s. de kermis aanvangen. Het gevolg van de malaise zal zijn, dat er weinig of geen centen zijn, om kermis te vieren. Desondanks zijn door de verschillen de zaalhouders engagementen afgeslo ten, die hier en daar wel eenigszins in overeenstemming gebracht zijn met den finantieelen toestand, doch die toch overal te kennen geven, dat onze vereenigingen weten, dat speciaal met de kermisdagen de bezoekers iets moet gepresenteerd worden, dat ook in deze duistere dagen eens een moment van vroolijkheid schept. In Euphonia treden Donderdagmor gen op het Duo Ad. en Marry Timm uit Amsterdam, een tweetal, dat ook hier naam heeft. Op Vrijdagnamid dag komt er Piet Vink met „De Krib- bebijter" een tooneelwerk, dat tot in de grootste plaatsen volle zalen trekt en steeds een goede pers geniet. Voor den dans zijn de Keddy Brothers uil Tilburg geëngageerd, een ensemble, dat op het gebied van dansmuziek een uit stekenden naam heeft. In de Apollo-zaal komen op Don derdag het Duo Busch uit Amsterdam met als pianist en accordeonvirtuoos George Latude. Iedereen heeft Busch met zijn oerkomisch talent ooit ge hoord of hooren noemen. Hel is een karakterstel van naam. Voor het ma tinee van Zaterdag is geëngageerd het duo Wolko uit Rotterdam. Hoewel hier nog onbekend, moet het een twee tal zijn, dat op de planken steeds veel succes heeft. Voor het hal komt het Zigane Orchester van Carl Berendsen uit Tilburg, dat reeds eerder in onze plaats met veel succes voor den dans optrad. In de Bel Canto-zaal komt voor de vierde maal het bekende Cocktail Orchestra met Jef de Winter uit Ant werpen als Kapelmeester. Zoowel voor concert als voor het Bal had de keuze van Bel Canto geen betere kunnen zijn. 't Is een ensemble dat alles in zich sluit, dat op het gebied van zaal amusement kan verwacht worden. On getwijfeld zal ook dit jaar Jef de Win ter met zijn jongens thans in een geheel apart decor, Black and With weer indruk maken. Geslaagd. Te Rotterdam slaagde voor 't eind diploma van het conservatorium van de Maatschappij tot bevordering dei- toonkunst (dir. W. Pijper) de heer A. van Amelsfoort, organist der R.K. Parochiekerk alhier. Consecratie nieuwe Parochiekerk. Op Maandag 29 Juni zal de nieuwe Parochiekerk alhier, toegewijd aan den H. Jozef, door Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen plechtig worden geconsa creerd. Zondagavond zal Z.H. aan de grens der gemeente bij café H. van Heesch op de gebruikelijke wijze worden in gehaald door de verschillende leden van het eere-comité, de geestelijkheid en de vereenigingen. Over den Horst wordt de Bisschop naar de nieuwe parochie begeleid, waar de stoet voor den hoogen gast zal defileeren en Bur gemeester Mallens Z.H. Exc. zal toe spreken. Begeleid door de Eerw. Hee- ren Geestelijken en voorafgegaan door Bruidjes zal daarna de Bisschop on der het zingen van „Ecce Sacerdos Magnus" door Zangkoor en Bel Can to, de nieuwe kerk binnentreden. De Zeer Eerw. Heer F. de Klijn, pastoor der parochie St. Jozef, spreekt alsdan een welkom, waarna Mgr. Die pen een woord tot de aanwezigen zal richten. Zaterdagavond om half 8 zal een zelfde stoet als den daaropvolgenden dag den Bisschop inhaalt, den nieu wen pastoor van de Pastorie der St. Janskerk naar zijn nieuwe standplaats in de St. Jozefparochie begeleiden. Deze stoet zal trekken van de Pasto rie door de Hoofdstraat, Mgr. Völker- straat, Wilhelminaplein naar de Pasto rie. Bij de grens der parochie, hoek Julianastraat, spreekt de voorzitter dei- Feestcommissie den nieuwen herder een welkom toe. Na aankomst voor dé Kerk wordt voor den Pastoor ge defileerd, waarna burgemeester Mal lens den nieuwen herder zal toespre ken. Een mannenkoor zal daarna een lied zingen, waarna Pastoor de Klijn het woord tot de aanwezigen zal rich ten. Dekenaal Congres der H. Familie. Zondag a.s. wordt alhier het Deke naal Congres der H. Familie gehou den. Een uitvoerig programma van deze grootsche plechtigheid is ver schenen. Om half 3 formeert zich een stoet van alle deelnemers uit Kaats heuvel, Loon op Zand, Berkdijk en Groot aalwijk (parochies St. Cle mens, St. Antonius, St. Jan en O.L. rouw Onbevlekt Ontvangen) bege leid door zeven harmoniën. Om 3 uur wordt in de Parochiekerk van St. Jan een Feestelijke bijeen komst gehouden, waaronder de Zeer Eerw. Pater van der Velden C.S.S. de feestpredicatie houdt over het onder werp: De Glorie van Brabant. Na deze oefening trekken de deel nemers in optocht naar het R.K. Sport en Wandelpark door Peperstraat, Gast huisstraat en 1 ramlaan. In de z.g. wie lerbaan vangt dan om 5 uur een open luchtmeeting aan, die geopend wordt door den H.E. Heer A. J. van den Bre- kel, Deken en Pastoor alhier. De Z.E. Heer Pastoor H. F. Heeze- nians zal de feestrede houden met als onderwerp: De H. Familie in dienst der Kath. actie. Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen woont deze plechtigheid bij en zal de toewij ding van de H. Familie verrichten. Nadat de Bisschop het terrein zal ver laten hebben, zal iedere afdeeling het teeken tot vertrek ontvangen. Als het weer wil medewerken zal deze betooging ongetwijfeld schitterend slagen. Vergadering van den Raad der gemeente Raamsdonk op Maan dag 29 Juni voorm. 10 uur. Aan de orde: 1 Ingekomen stukken. 2 Schrijven van Ged. Stalen inzake vereeniging van de gemeen ten Waspik met Raamsdonkdoi p en van de gemeenten Geertiuiden berg met Raamsdonksveer. Nu we den laatsten tijd kunnen genieten van het warme weer, maken tientallen personen gebruik van de gelegenheid om nabij bet peilhuis aan de rivier de Donge ie baden en te zwemmen, terwijl aldaar ook zonnebaden worden genomen Een groot nadeel is echter dat aidaai absoluut geen toezicht is, noch enkele kleed— kameitjes aanwezig zijn en dat van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt door personen van tweeerlei kunne. Gebleken is dat zich daarbij exessen voordeden heigeen de open bare zedelijkheid allesbehalve ten goede kwam. Om aan dezen toestand een einde te krijgen, zijn er heden van ge meentewege op de toegangswegen bordjes geplaatst waarop staat aan geduid «verboden toegang« Door de firma Spijer Brothers alhier zal een kuiperij en schaft lokaal worden gebouwd aan de Bastionstraat alhier. Het werk zal worden uitgevoerd door de machinefabriek »Brabant« uit Zevenbergen. Voor de Evangelisatie »Eben- Haezer« te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des voorm. 9,30 en des nam. 2 uur voor te gaan de heer Paul uit Benthuizen. RAAMSDONK. EETHEN. Volgens recept van Apotheker Dumont Van 13 tot en met 19 Jlinl 1936. Geboren Cornells J. A. zv Martinus C. Oonie en Petro- nella A. M. Bouwens. Dirkje dv Hermanus J. van Breemen en Adriana Molewijk. Petrus NV. A. zv Johannes C. Broeders en Hendrika C. M. Heere. Bastlana J. M. dv Cornells Joh. van Strien en Allegonda M. Zijlmans. Anna J. dv Cornells Joh. van den Kieboom en Bertha A. Broeders. Cornells J. M. zv Cornells A. M. A. Bouwens en Anna P. C. Bol. Helena A. dv Paulus H. Socters en Elisabeth J. van Bljn. Martha J. dv Paulus H. Soeters en Elisabeth J. van Rijn. Godcfridus C. zv Cornells G. A. Baijens en Cornelia Emmen. Gehuwd Hendricus Joh. Vissers, jm., oud 30 jaar en Elisabeth J. Kanters, jd., oud 27 jaar. Wil lem I.uppens, jm., oud 32 Jaar en Geertruida H. Maton, jd., oud 25 jaar. Dirk B. van Dongen, jm., oud 30 janr en Catharina E. van Gils, Jd., oud 30 jaar. Overleden Cornells Roeien, echtgct. van Elisabeth van Iersel, oud 61 jaren. Adrianus P. Koopmans, oud 1 jaar. Geboren Arie zv H. A. de Ruiter en van J. J. Brander horst. Overleden Joh. H. den Engelsen, oud 49 J., echtgenoote van Jac. de Raad. Gehuwd Joh. Boom, oud 31 jaar en E. de Graaff, oud 26 jaar. Adr. Straasheijm, oud 33 jaar en G. Snakes, oud 24 jaar.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7