BRIEVEN UIT WASPIK. LANDBOUW. KANTONGERECHT. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Gemengd Nieuws. Vreest geen Examen Sport. H go de dij en he he Waspik, 24 Juni 1936. Geachte Lezer, Hebben wij onzen vorigen brief nog zitieii scünjven bij een gezellig haard vu urt je en onder het genot van een warme kop cacao, thans is het weer als bij tooverslag veran derd. Hoewel wij tot heden nog niet de temperatuur van andere beete zomers bereikt hebben, is het nu tocü al wel van dien aard dat wij de ramen boog in top scüuiven en ons kleed en in bet bekende polo- süirlje. Yanzellsprekend komen wij nu ook weer terug op een oud cha- pilre, op hetwelk reeds een paar zomers achtereen in onze brieven werd gehamerd, n.l. een zwemgele- genheid, welke voor vele lielhebbers en lieinebsters van deze sport een ware uitkomst zou zijn. VYeliswaar is door 13. en W. destijds (vooral door aandrang der Geestelijkheid) een gedeelte van het Uude Maasje hiervoor aangewezen, maar daar zijn we niet meue klaar. Het puüliek wil tegenwoordig zwemmen of althans zien in het water verpoozen en hier. voor lijkt ons het Uude iYlaasje met zijn verraderlijke diepten, ai zeer ongeschikt, te meer nog daar men er geen coiilióle en beschermings maatregelen heelt getrollen. Nemen we aan dat pl.m. lbu/0 der totale bevolking de zwemkunst in alle op zichten volkomen meester is, dan resteert nog bodie van de gele. genheid in liet Uude Maasje geen gebruik kunnen en mogen maken. (Men denke aan het droevige ver- dnnkingsgeval van vorigen zomer.) Um dan maar niet eens te spreken over de zedelijke gevaren die aan een dergelijke gelegenheid zonder toezicht altijd nog verbonden blijven. Wij respecteereu natuurlijk wel de goede bedoelingen van ons JUage- lijksch bestuur, maar meenen toch dat eeu gemeente met bijna 4UUU inwoners (straks misschien een kleine 6UUU) zich er niet zoo goedkoop mag en kan afmaken. Uit volks-hygië- nisch oogpunt en mede voor de goede zeden, dient er meer te ge. schieden en is er een werkelijke behoefte aan een goed geoutilleerde en gecontroleerde bad-inrichting. Wij kunnen ons wel indenken.dat, waar bet geld in onze gemeente toch wel op kan, (men denke o.m. eens aan de hooge belastingen I) ons Ge meentebestuur er voorloopig niet veel voor zal voelen, maar wij ge- looven ook wel dat de finantieele zijde de eenigsle reden kan zijn om een en ander tegen te houden En daarom vragen wij ons af of er niet een ander lichaam of vereeniging in staat is om hier het initiatief te nemen. En als we hierover aan 't mijmeren gaan denken we onwille- keurig aan die heeren, welke onze gemeente in 't bezit stelden van een prachtige ijsbaan. Uns dunkt dat er in overleg met het Gemeentebes'.uur best iets te bereiken zou zijn. De exploitatie moet o.i. loonend wezen, beter vermoedelijk nog als van een ijsbaan, daar ijs nogal een wissel vallig en onvast iets is. Wie zal de kat de bel eens aanbinden Naar men ons vau goed-ingelichte zijde verzekerde zullen onze werk- loozen dezen zomer weer in de z.g. werkverschaffing geplaatst wor den en wel in den »Uverdiepschen polder«. De bedoeling is dan om het daarliggende weiland door een goede afwatering in bouwland te kunnen herscheppen. Natuurlijk, en misschien wel met recht, zal critiek over de subsidie die het Rijk hierin betaalt, wel niet uitblijven, maar daar staat tegenover dat 1. het grond bezit productiever wordt, 2. de werkloozen iets meer per week ont vangen, en dus ook kunnen uitgeven en 3. dat de werklooze mensch meer »mensch« blijft, daar niets zoo demoraliseerend werkt als het abso lute niets doen. Ons dunkt dan ook dat een eventueele werkverschaffing valt toe te juichen. Hedenmorgen had de begrafenis plaats van de 31-jarige Mej. Th. Kuyten, in leven kraamverpleegster in onze gemeente. Begaafd met een groote kunde (zij was o.m.gediplo. meerd) en een schier eindeloos geduld, was zij in de vele gezinnen waar zij werkte, een graag-geziene persoonlijkheid. Degeweldige belang stelling in de kerk en op het kerkhof was hiervoor wel een sprekend bewijs. Ook de Maria-Congregatie, waarvan de overledene lid was, was vrijwel voltallig bij de be-aarding aanwezig. Een drietal kransen dekte degroeve, terwijl door de Congregatie een paar toepasselijke liederen wer den gezongen De deelneming was algemeen en in menig oog blonk een traan. Dit moge voor ouders en familie een troost zijn. Zij ruste in vrede 1 ADEPT. Particuliere Werkverschaffing. Loon bijslag en regeling in den Landbouw. Onder den titel „Brieven uit Was pik", schrijft de heer Adept in het nummer van Zaterdag j.l. o.m.: „Wij hoorden vertellen dat 'n paar landbouwers voornemens waren om hunne landerijen met steun van de regeering opnieuw in orde te laten maken zoogenaamd te laten drainee- ren, om daardoor naast verbetering van land, ook mede te werken aan 't verschaffen van werk", en verder: „Bij de werklieden was al eenige hoop ge vestigd dat zij een z.g. toeslag op boe renwerk zouden verkrijgen en het zou daarom misschien wel de moeite waard zijn om eens precies uit te zoe ken en te publiceeren, hoeveel en on der welke voorwaarden op steun der regeering kan worden aanspraak ge maakt. Zou dit niet eens een mooi karweitje zijn voor mijn collega die de landbouwrubriek van dit blad ver zorgt? Ondergeteekende is in deze materie niet zoo goed thuis en acht zich daarvoor dan ook niet compe tent". Het bovenstaande doelt blijkbaar op de maatregelen welke de Regeering indertijd heeft genomen omtrent de mogelijkheid om door particulieren bepaalde werken in werkverschaffing te laten uitvoeren en verder op de „Loonbij slagregeling in de Land bouw". Het wil ons voorkomen dat de heer Adept, betreffende de hierboven ver melde feiten, niet juist is ingelicht. Naar we van bevoegde zijde vernamen is er in Waspik slechts één landbou wer, die ernstige pogingen heeft aan gewend om zijn land door middel van de particuliere" werkverschaffing in orde te laten brengen. Het betreft hier ook niet een kwestie van drainage, doch van graafwerk, dat mede dooi de abnormale tijdsomstandigheden dei- laatste jaren, achterwege gebleven is en hoog noodig geschieden moet. De voorstellen welke omtrent een en an der zijn gedaan, eirculeeren momen teel nog bij de instanties die bij der gelijke zaken zijn betrokken, 't zij om er hun advies, dan wel hun beslissing over te geven. De mededeeling van den heer Adept., dat de betrokkene reeds van zijn aanvankelijk voornemen zou zijn teruggekomen vanwege het feit, dat er te veel zou moeten worden „bij- gebrokt", is thans, op zijn zachtst uit gedrukt, nog zeer voorbarig. Eerst wanneer de eindbeslissing genomen is, zal daarover een definitief oordeel zijn te vellen. Dat er bij de arbeiders al eenige hoop was gewekt door het feit dat zij een z.g. toeslag op boerenwerk zou den krijgen, houdt waarschijnlijk ver band met een geheel andere regeling, n.l. met de „Loonbijslagregeling voor de Landbouw". Wij willen hierbij opmerken, dat deze „loonbij slag" in eerste instantie verstrekt wordt aan de boeren en dus niet aan de arbeiders, zooals mogelijk uit de mededeeling van den heer Adept, zou kunnen warden gelezen. De arbeiders hebben bij deze regeling in zooverre belang, dat meer (dan thans het geval is, van arbeidskrach ten zou kunnen worden gebruik ge maakt. Wij zullen dit hopelijk bin nenkort nog eens nader onder het oog zien. Dat de heer Adept, in deze ma terie niet zoo goed thuis is en zich niet competent acht daarover publi caties te doen, zal geen redelijk mensch hem kwalijk kunnen nemen. Iets an ders wordt het wanneer hij zich des niettegenstaande daarover opmerkin gen gaat veroorloven. Het gevaar wordt dan niet denkbeeldig dat der gelijke opmerkingen van iederen grond zijn ontbloot. Hij schrijft n.l.: Wel zouden we willen opmerken, dat er in Waspik waarschijnlijk toch niet veel gebruik van zal worden ge maakt en wel omdat in Waspik veel landerijen geen eigendom zijn van den bewerker, maar slechts worden ge huurd. Een huurder zal niet graag veel kosten aan zijn land maken, dat hij straks misschien weer kwijt is. Een verhuurder die er eigenlijk wel be lang bij heeft, zou het misschien wel doen, mits hij de pachten tijdig bin nen kreeg. Maar daar hapert het nog al eens aan. Wij hoorden van boeren die twee, drie jaar achter zijn, en dus moet het dan ook weer niet verwon deren als den verhuurders de lust tot het maken van kosten vergaat". In deze opmerking wordt veronder steld, dat het gebruik maken van de regeling voor particuliere werkver schaffing in het onderhavige geval „veel kosten" met zich brengt. Hier boven zeiden we reeds dat daarover nog geen uitsluitsel bestaat, zoodat deze opmerking thans door dit mo tief maar kwalijk kan worden ge schraagd. Doch aangenomen dat in die „vele kosten" nu eens werkelijk de oorzaak lag, want die mogelijkheid bestaat, dan nog is het niet juist de „lusteloosheid", van de verhuurders om hun landerijen in orde te laten brengen, af te wentelen op de ruggen der Waspiksche pachtboeren, door van hen te beweren dat het wanbe talers zijn. Op de eerste plaats ont breekt voor deze bewering ook maar elk spoor van bewijs, want het praat je, let wel het praatje, dat er boeren zijn (hoeveel?) die twee, drie jaren achter zijn, legt als bewijsmateriaal voor een dergelijke bewering absoluut geen gewicht in de schaal. En het wil ons voorkomen dat men toch wel over een stevig gefundeerde documentatie mag beschikken alvorens deze groep van Waspiksche ingezetenen alzoo te diskwalificeeren. Het lijkt ons ook volkomen nutteloos deze groep van menschen, wier uiterst sobere levens wijze, vooral in dezen tijd gepaard gaat met het verrichten van slaven arbeid, die de akkers van hun land- heeren mesten met hun zweet, in deze benarde tijdsomstandigheden met der gelijke uitlatingen nog noodeloos te grieven. Doch afgezien van het bovenstaan de meneer Adept, wanneer we straks eventueel tot de overtuiging moeten komen, dat het met die „wanbetalers" onder de Waspiksche boeren nog zoo'n vaart niet loopt, en tot die overtui ging zullen we komen wanneer een nadere toelichting Uwerzijds mocht uitblijven, zullen wij een geheel an dere en naar onze meening een meer redelijke verklaring geven voor de „lusteloosheid" der landheeren om hun landerijen in orde te laten maken. Doch dit bewaren we voor een volgende keer. Tevens hopen we dan ook de kwesties van de Particuliere werkver schaffing en de „Loonbij slag-rege ling", aan de orde te stellen. VADER EN ZOON IN ZEE VER DRONKEN. De 63-jarige A. Maan, wonende te Vlaardingen, en zijn 11-jarige zoon Jacob, zijn te Oostvoorne in zee ver dronken. De zoon was aan het baden en ging daarbij te ver in zee. De vader wierp jas en vest uit en ging zijn zoon na. De heer Maan, die een goed zwemmer is, dook naar zijn reeds zinkenden zoon, doch ook hij kwam niet meer boven. De lijken zijn nog niet gevon den. DOOR ZIJN PAARD GEDOOD. Op den rijksweg 's-BoschTilburg, onder de gemeente Helvoirt is een on geluk gebeurd, waarbij de voerman Van Hal uit Helvoirt het leven heeft verloren. Hij reed met zijn paard en wagen in de richting Tilburg, toen 't paard door onbekende oorzaak plotse ling schichtig werd, tengevolge waar van de man van de kar viel. Hij kreeg hierbij een trap van het dier. Toen na korten tijd een geneesheer ter plaatse verscheen, was de man reeds overle den. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. MEISJE EN JONGEN DOOR DEN TREIN GEDOOD. Op den onbewaakten overweg Bin nenweg, gemeente West-IJsselmonde, zijn een jongen en een meisje, die op de fiets zaten, door een Pullmann- trein, komende van Dordrecht, gegre pen en op slag gedood. Beide slachtoffers zijn zwaar ver minkt uit een sloot opgehaald en la ter per lijkwagen vervoerd naar het lijkenhuisje op IJsselmonde. Uit de richting Hordijk kwamen de 17-jarige Trijntje Bunk uit Rotterdam en de 20-jarige J. T. H. Lisman uit Barendrecht, per fiets aangereden. Juist op het moment, dat zij den over weg wilden passeeren, kwam uit de richting Dordrecht de Pullman-trein. Meisje en jongen werden gegrepen en ongeveer 20 M. meegesleurd en wer den later zwaar verminkt uit een sloot langs de spoorbaan opgehaald. Men kon slechts den dood constatee- ren. Begrijpelijk heeft het droevig on geval, waardoor twee jeugdige men schen zoo plotseling uit het volle le ven zijn weggerukt, veel indruk ge maakt op de bewoners van IJssel monde. JONGEN DOOR TRAM GEDOOD EN TWEE MEISJES ZWAAR GEWOND. Woensdagavond om kwart over 8 passeerde de Gooische tram, die juist van de „Gooische Boer" naar Naarden was vertrokken, het laantje naast het café „Het Mouwtje" toen een jongen en twee meisjes dit laantje kwamen uitfietsen. De jongen, de 14-jarige L. V. C. uit Hilversum, werd door de tram gegre pen. De wagen moest worden opgevij zeld om den ongelukkige te bevrij den. Het bleek echter dat hij op slag was gedood. De beide meisjes werden naast de tramsporen geslingerd en zijn zwaar gewond naar de Majella-stichting ver voerd. Het zijn de 16-jarige J. H. en de 15-jarige B. C., beiden uit Bussum. Het parket uit Amsterdam heeft ter plaatse van het ongeluk een onder zoek ingesteld. DOOR ZONNESTEEK GETROFFEN. Donderdagmiddag is de 70-jarige Cor Bruines, wonende te Alphen aan den Rijn, terwijl hij bij den landbou wer Oosthoek aan den West-Kanaal- weg werkzaam was, vermoedelijk door een zonnesteek getroffen. De bejaarde man, die op een wagen met hooi stond, stortte plotseling omlaag en werd levenloos opgenomen. NAAR BENEDEN GESTORT EN OVERLEDEN. Donderdagmorgen was de 20-jarige J. Slangen uit Meersen, werkzaam aan een der kalkovens in Houthem. Door onbekende oorzaak stortte S. naar omlaag van een hoogte van 10 meter. Eerst kwam hij op een ladder terecht en viel vervolgens nog twee meter om laag met zijn hoofd op den harden rotswand. Hevig bloedend aan het hoofd werd hij in bewusteloozen toe stand naar het ziekenhuis Calvarien- berg overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. VERDRONKEN. Woensdagmiddag waren eenige jon gelui te Petit-Lanaye, even over de Belgische grens bij Maastricht, in de Maas aan het zwemmen. Daar ter plaatse lagen midden in de Maas twee buiten bedrijf zijnde baggermachines, waarheen een zekere B. uit Heer zich begaf, 0111 evenals de anderen van deze drageurs in de Maas te springen. B., die geen goed zwemmer was, waagde niettemin den sprong en kwam tusschen de twee baggermachi nes terecht, waar hij in de diepte ver dween. Vermoedelijk is de jongen door de zuiging van het water onder een der baggermachines terechtgekomen, al thans hij is niet meer boven gekomen. Bij Amsterdam is 'n 26-jarige man bij het zwemmen in het Noordzee-ka- naal verdronken. Zijn lijk is naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. In de Dommel onder de gemeen te Boxtel is zekere B., incasseerder bij Van Gend en Loos te Eindhoven, ver dronken tengevolge van groote roeke loosheid. Hij liet zich aan een touw te water, hoewel hij niet kon zwemmen. Midden op de rivier verzocht hij het touw los te laten, daar hij meende te kunnen zwemmen. Korten tijd later is het lijk opgehaald. Te Heemskerk is aangespoeld het lijk van den jongen, die Zondag bij het zwemmen verdronken is. DEN BOSCH. Met de snoekstrik. W. v. d. P., arbeider te Dussen, moest voorkomen, omdat hij bij een overtreding van de Visscherijwet aan den hengel van de politie bleef han gen. Hem was ten laste gelegd, dat hij gevischt had met een snoekstrik, al thans een snoekstrik in het water had neergelaten en opgehaald in een toe- wateringskanaal van de Bergsche Maas. Verdachte zei, dat dat heelemaal niet waar washij stond aan den wa terkant lekker zijn boterham op te peuzelen en vischte niet, toen de po litie kwam. Maar de politie had den buitge- maakten snoek gezien. Ja, zei verdachte, maar die heb ik niet met de snoekstrik, maar met de hand gegrepen. Hij kwam in m'n be reik liggen en toen greep ik toe en had beet. „Een volgenden keer komt hij je nog eens gebakken in den mond vlie gen!", zei de ambtenaar van het O.M., die wel wist, wat hij ervan gelooven moest. Verdachte werd veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen. In hooger beroep stond terecht: T. uit v.m. Baardwijk; Rb. 's-Bosch; P. R. 14 dagen gevangenisstraf, ter zake: dat hij op 22 December 1935 te Waalwijk opzettelijk mishandelend Petrus Brok gewelddadig met zijn na gels heeft gekrabd alsmede den over jas van Brok opzettelijk en wederrech telijk heeft stukgescheurd. Verdachte werd in hooger beroep met bevestiging van het vonnis ver oordeeld tot ƒ40.boete. UITSPRAKEN. L. A. J. D., Waalwijk, jachtwet, /*2ü boete of 20 dagen hechtenis. W. v. d. P., Dussen, Visscherijwet, 5. boete of 5 dagen. J. M. v. D., Dus sen, Visscherijwet, 5.— boete of 5 d. P. J. H., Waalwijk, Vogelwet, 10 boete of 10 dagen. P. J. L., Engelen, Crisiszuivelwet, 15 boete of 15 da- »'en- W. d. G., Drunen, Crisis Rund- veebesluit, 5 boete of 5 dagen. M. C. de G., Drunen, verblindend licht voeren, 5 boete of 5 dagen. H. L., Vlijmen, te zware lading, 10 boete of 10 dagen. Th. A. B., Heusden, gespan zonder licht, tweemaal 5.— boete of 10 dagen. M. Ch. v. d. C., Haaren, rijwiel zonder rem, 5 boete of 5 dagen. R. M., Vlijmen, twee personen op één rijwiel vervoeren, 3 boete of 3 dagen. N. J. L. v. L„ Waalwijk, minderjarig, aanplakken, berisping. J. A. Th. v. D„ Waalwijk, minderjarig, aanplakken, berisping. •1. P. M., Waalwijk, tegen een gebouw leunen, 3 boete of 3 dagen. C. A. S, Waalwijk, minderjarig, tegen een gebouw leunen, 2.— boete of 2 da- ëen- A. J. v. z., Sprang, vuilnisbak plaatsen, ƒ3 boete of 3 dagen. H. Th. V. d. D„ Vlijmen, links rijden, ƒ4 boefe of 4 dagen. L. G., Waalwijk, Arbeidswet, driemaal 7.50 boete of een maand. W. B„ Vlijmen, loo- pen over weiland, berisping. B. v. d. W, Waalwjjk, linkerbocht houden, 3.boete of 3 dagen. F. v. d. H., Waalwijk, twee personen op één rij wiel, 3 boete of 3 dagen. .1. J. d. B„ Kaatsheuvel, rooken, ƒ0.50 of 1 Tf- S. v. d. P., Waalwijk, voet ballen, 3.— boete of 3 dagen. want er is een nnddel dat U kalm houdt en waardoür Uw 6test helder blijft. Utlubardt's Zenuwlabl.llen behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar 'tri<okersvai^75ct. Bij apothekers en drogisten. VOETBALSPORT. K. N. V. B. Waalwfiksche Jeugdcompetitie. Wedstrijdprogramma voor Dinsdag 30 Juni: W SCRWB b. Jac. v. Zeist. NEOBaardwijk L. Blom. RWB a.Heusden Joh. Maijers. SDO a.SDO b vriendschappelijk. Voorloopig programma voor 7 Juli: SDO—WSC. BaardwijkHeusden. NEO—RWB a. RWB b.SDO b. vriendschappelijk. Uitslagen van Dinsdag 23 Juni: RWB b—NEO 0—4 HeusdenSDO 22 BaardwijkRWB a. 00' WSCSDO b. vriendschappelijk 44 Ook nu weer hebben de jongste RWB' ers de vlag moeten strijken, al is het dan met minder cijfers voor de stuggere NEO-jongens. Heusden heeft de punten met SDO moeten deelen onder protest van Heusden omdat volgens hun onge rechtigde spelers in SDO stonden. Ook Baardwijk heeft, na een hard gespeelde wedstrijd een puntje aan RWB moeten afstaan. De Juliana-junioren speelden op eigen terrein tegen de RWB-junioren. Na een spannende strijd waarin beide partijen tegen elkaar opwogen kwam het einde met gelijken stand 00. SPRANG. S. D. O. J.l. Dinsdagavond speelde het derde elftal van SDO voor de Waalwijksche Jeugdcompetitie een uitwedstrijd tegen Heusden op het terein aldaar en wist een gelijk spel, 22, uit het vuur te slepen. Het 4e elftal speelde j.l. Dinsdag avond een vriendschappelijke wedstrijd tegen de VrSC-junioren, welke in een ge lijk spel eindigde, 44. Het eerste elftal van SDO speelt a.s. Zaterdag voor de Zaterdagmiddag-com petitie van den B.V.B. een uitwedstrijd en gaat op bezoek bij Achilles te Veen. N. E. O. Het eerste elftal van de voetbalveree- niging NEO alhier zal a.s. Zaterdagmid dag half 6 op het terrein aan het Oost einde alhier een competitiewedstrijd spelen voor de Zaterdagmiddag-compe titie van den B.V.B. tegen NOAD uit Wijk. I. V. C. B. Programma Kampioenschap van Ne derland TreffersVolendam. BrabantiaR.K.N.A.C. Promotie 3de klas: Sarto—N.W.C. VirtusRoda. Voor het kampioenschap van Neder land staan twee belangrijke ontmoetingen op het programma. Volendam krijgt het tegen de Treffers niet gemakkelijk hoe wel we hen toch 'n tikje sterker achten. Brabantia krijgt het thans goed spelende N.A.C. op bezoek. Een overwinning voor de thuisclub is ook hier niet zoo zeker daar N.A.C. in prima vorm is. Voor de promotie naar de 2de klas is alleen belangrijk Virtus tegen Roda. We geven hier Virtus de beste kans. Vooral nu de Zevenbergenaren de promotie zoo keurig hebben ingezet.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8