Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad Raamsdonk. „BOORD IRDBA110" DE GOUDEN BRUG. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON sffsEcr NUMMER 53. WOENSDAG 1 JULI 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever- Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-adres: ECHO. Telefoon No. 38. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Het voorstel van Ged. Staten verworpen. B. en W. en de raadsleden geven het col lege de samenvoeging van Raamsdonk, Waspik en Geer- truidenberg in overweging. Maandagmorgen om 10 uur kwam de raad der gemeente Raamsdonk in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van Burgemees ter Moons. Secretaris de heer v. d. Kieboom. Alle leden zijn aanwezig. 1. Ingekomen Stukken. De Voorzitter deelt mede, dat het ingekomen verslag van de commis sie van toezicht op het onderwijs ter inzage wordt gelegd. 2. Behandeling van het schrijven van Ged. Staten inzake vereeniging van de gemeente Waspik met Raamsdonk'dorp en van de gemeen te Geertruidenbergmet Raamsdonks- veer. De Voorzitter zegt 't onnoodig te achten de bijzondere belangstelling te vragen van de raadsleden voor 'n zaak van zoo overweldigend groote beteekenis. Wij staan thans voor de beslissing over het voorstel van Ged. Staten, dat een vreemden en eigenaardigen, ja zelfs onsympathie- ken indruk heeft gemaakt. Men wil een 100 jarig bestaande krachtige gemeenschap van elkaar scheuren om twee andere gemeenten te ver stevigen. Op hetzelfde oogenblik dat van het ontstellende schrijven van Ged. Staten werd kennis ge nomen, namen B. en W. het een parig besluit om bij de beoordeeling ervan een zoo ruim en breed mo gelijk standpunt in te nemen en ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) slechts in het waarachtig belang van alle gemeenlenaren van Raamsdonk te handelen. Het is duidelijk, dat het college rekening moet houden met de bevolking, voor wier be langen het naar best vermogen heeft geijverd en wier welvaart B. en W. zullen blijven behartigen, zoolang de bestuurstaak in hun handen is. De verschillende adressen van bevolkingsgroepen, welke door B. en W. werden ontvangen en waarin is betoogd, dat men van scheiding van R'veer en R'dorp niets wil weten, hebben diepen indruk ge. maakt op het college, dat zich ech ter niet uitsluitend in zijn stand punt hierdoor liet leiden. Persoon lijke en plaatselijke belangen moeten eenmaal wijken voor grootere alge. meene belangen. Toch zijn B. en W tot de conclusie gekomen, dat de splitsing van Raamsdonk absoluut verwerpelijk is en dat de eenige oplossing is de vereeniging van G berg, Waspik en Raamsdonk De bewering van Ged. Staten, dat Waspik en R'dorp uit een landbou wende bevolking bestaan en G'berg en R'veer uit een industrieele, pleit tegen splitsing van Raamsdonk,dat juist door de verschillende bevol king niet tot een eenzijdig ontwik kelde, maar tot één krachtige ge meenschap is uitgegroeid. De indu strieele bevolking mag men niet van de landbouwende inwoners van Raamsdonk scheiden. Dat met de voorgestelde annexatie twee krach tige gemeenten zouden worden ver kregen, is onhoudbaar. Men zal wel één hechte gemeenschap krijgen door samenvoeging van G'berg, R'donk en Waspik. Alleen dit laatste 4). Gedurende het onderdeel van een seconde maken haar vriendschappe lijke gevoelens jegens Eugen Delmer plaats voor vijandschap en evenzoo kort stijgt een warm en gulzig verlan gen in haar op. Een opwelling is het zooals zij die niet meer gekend heeft sinds Wolfgang Lien van haar is heen gegaan. Zij voelt, hoe het bloed haar naar de wangen stijgt en haar hart bonst. Een schemerig waas voor de oogen dwingt haar dezen te sluiten en haar hoofd zoekt steun tegen de hooge leuning van de stoel. Voelt u zich niet goed? Ernstige bezorgdheid, medeleven en hartelijk heid liggen in den toon, waarop Eugen Delmer dit vraagt. En als Renate haar oogen weer opslaat, ontmoeten zij den trouwen blik van haar besten vriend. Spontaan steekt zij hem beide handen toe, terwijl zij hem tegelijker tijd in stilte vergiffenis schenkt, al vermoedt hij dan ook niets van het geen er in haar omgaat. Ik geloof, dat ik die zware wijn wat al te schielijk heb gedronken, zegt zij en alles in haar is weer tot rust gekomen. Zij is weer mevrouw Renate Lien, die sinds twee jaren als weduwe in de Lantaarn woont, in de bergen rondklimt en al die aardige le genden schrijft over den Berggeest en Prinses Alpenroos, over de verschie tende ster, die in het meer viel, de verdwaalde glimwormpjes en over het lot van de nevelvrouw; die zoo aardig weet te vertellen hoe het Zondagskind edelweis plukt, hoe de vliegenpadde- stoel aan zijn rood-wit gespikkeld jurkje komt, waarom het eenzame kruis op de rotsen staat en nog zooveel meer. Nu echter, nadat zij Eugen Delmer's gastvrije woning heeft verlaten, denkt zij slechts volkomen zakelijk aan meel, suiker en rozijnen, aan aman delen, cacao en koffie, aan noten, vij gen en andere smakelijke, maar zeer alledaagsche dingen. Want Renate Lien is tenslotte ook huisvrouw en aangezien het over veertien dagen Kerstmis is, ziet zij zich thans voor de taak geplaatst met een lang bood schappenlijstje, welks samenstelling T herese heel wat hoofdbrekens heeft gekost, den eenen winkel na den an deren binnen te gaan om voor een noodzakelijke aanvulling van haar provisiekast te zorgen. is in het waarachtig belang der ingezetenen. Splitsing van Raamsdonk is on. denkbaar. Nog nooit is hetgebeurd, dat men een zich geheel één voe lende gemengde bevolking wilde splitsen met het twijfelachtige voor uitzicht, dat na de splitsing twee krachtigegemeenten zullen ontstaan. De spontane uitingen der bevol king tegen de voorgestelde annexatie leveren het bewijs van de ideale eenheid der ingezetenen van Raams donk, die nooit mogen worden ge scheiden. De bewoners van R'dorp leefden steeds in goede verstand houding met die van R veer. Dat bleek bij de overplaatsing van het gemeentehuis van R'dorp naar R'veer, bij het besluit tot aanleg van den nieuwen verkeersweg tus- schen beide plaatsen enz. Dat de ingezetenen niet luidruch. tig protesteerden is een bewijs van hun vertrouwen in den gemeente raad, in wiens handen zij hun belangen veilig weten Hoezeer men tegen splitsing is bleek uit het feit, Al haar boodschappen laat Renate hij den stalhouder Menzinger op de markt brengen, hij wien zij ook haar sneeuwschoenen heeft achtergelaten. En als de vroege schemering van de zen Decemberdag invalt, wordt alles op een slee geladen. Er blijft juist ge noeg plaats over voor Renate zelf, die door den zorgzamen Loiel Menzinger senior in een van zijn beste dekens wordt gewikkeld. Dan klimt Menzin ger junior op den bok en met vroolijk gerinkel van de hellen aan liet tuig verlaten zij de stad in de richting van de hergen. Naar huis, denkt Renate in een gevoel van dankbare tevredenheid en behaaglijk nestelt zij zich in de warme vacht. Bewust geniet zij van de schoonheid van dezen avondlijken ar- retocht door het dicht besneeuwde Ti- roler woud. Weldra is de Lantaarn bereikt, waar Therese en Bella de vrouw des huizes uitgelaten begroeten. Menzin ger krijgt een stevige grog en de paar den, die zoo braaf hebben getrokken, worden op geurig hooi getracteerd. In een donkerviolette kimono ge huld. strekt Renate zich uit op de ijs- heervacht van den divan. De handen achter het hoofd samen gevouwen, staart zij naar het plafond en daar doorheen in de herinnering. Dan glij den haar gedachten droomerig en on weerstaanbaar in het eindelooze, on begrensde land der fantasie. dat geweigerd werd zitting te riemen in den zoogenaamden dubbelen raad. Adressen. Spr. doet dan voorlezing van de verschillende ingekomen adressen. Van yy/a procent der inwoners van R'dorp is een schrijven ont vangen, waarin de ondergeteekenden ernstig protesteeren tegen hel voor. stel van Gen. Staten, en dit temeer om den slechten indruk weg te nemen, die zou kunnen ontslaan zijn door bet leit, dat velen hunner tengevolge van misleiding aanvan- kelijk een schrijven onderteekeuden, waarin op samenvoeging van R'dorp bij Waspik werd aangedrongen. Het adres wijst voorts op de ge meenschappelijke staalkundige en godsdienstige belangen van R'veer en R'dorp, acht de motiveering van Ged. Stalen niet doorslaand, kan niet verwachten, dat de thans door het gemeentebestuur goed behar tigde belangen na de annexatie beter zullen worden gediend, ziet geen bezuinigingsmaatregel in het voorstel en verzoekt den raad met aandrang splitsing te vooi komen. De Voorzitter deelt mede, dat slechts drie hoofden van gezinnen niet onderteekenden. Voorts is een adres binnengekomen van de Nederduitsch Hervormde gemeente, waarin tot uiting komt dat rnet leedwezen is kennis ge nomen van het voorstel van Ged. Staten, daar de richting der lid maten van deze godsdienstige ge meente niet overeenstemt met die van Waspik, noch met die van Geer- truidenberg. Het adres dringt bij den raad erop aan Ged. Staten te willen adviseeren nooit tot splitsing van Raamsdonk te willen overgaan; wanneer samenvoeging van ge meenten noodzakelijk mocht zijn, dan ziet het adres een goede op lossing in de vereeniging van Waspik Geertruidenberg en Raamsdonk op. dat de eenheid der Ned. Herv. Kerk tenminste bewaard blijve. Het heden beteekent niets, het ver leden veel, de toekomst alles. Niet ten onrechte neemt het bridge spel in het gezelschapsleven zoo'n be langrijke plaats in, want ongetwijfeld heeft het een zeer bijzondere eigen schap, n.l. deze, dat het de tegenstrijd digste menschelijke naturen in volko men harmonie verbindt. Tot een toonbeeld van schier aan doenlijke eendracht vereenigde derhal ve ook de bridgetafel in het Grand Ho tel „Iglerhof" de, op zichzelf zoo zeer uiteenloopende temperamenten van den Berlijnschen medicus, dr. Falk, de bejaarde baronesse Geitier uil Wee- nen, de min of meer tanige Miss Spen- ces uit Liverpool en den voormaligen Hongaarschen Honvedkapitein, Szar- lossy. Met minder dan acht tot tien robbers per dag neemt dit kwartet, welks leden elkaar hier, in de beken de wintersportplaats Igls bij Inns bruck hebben gevonden, geen genoe gen. Dr. Falk, die na een ernstige griep voor een algeheel herstel naar de Al pen is getrokken, verheugt zich tel kens weer opnieuw, dat hij hier bo vendien nog deze, door hem zoo uiter mate gewaardeerde verstrooiing heeft gevonden. Miss Spencer heeft aan haar robber bridge evenveel behoefte als aan haar De Voorzitter zegt, dat nog een vijftal adressen van gelijkestrekking van ingezetenen te Raamsdonksveer zijn ontvangen. De meening der raadsleden. De heer Elemans is er van over- tuigd, dat bij een volksstemming meer dan yy°/0 der bevolking van Raamsdonk zou protesteeren tegen het voorstel van Ged. Staten. Spr. noemt het onverantwoordelijk en speculatiel deze hechte eenheid te verbrokkelen. De bezwaren op kerkelijk gebied, met name voor de Hervormde Gemeente, zijn zeer groot. Spr. is het eens met de in gekomen adressen van de eensge zinde ingezetenen en ziet slechts een oplossing in. de samenvoeging van Geertruidenberg, Waspik en IVdonk, omdat economische en financieele vooruitgang slechts te bereiken is door een groote gemeente, welke uit genoemde plaatsen wordt gevormd. Weth. Schoenmakers zegt, dat 't hem ten zeerste verheugt, dat de geest van verzet na zoovele weken even krachtig is gebleven en het gevoel van eenheid onder de inge zetenen nog heeft versterkt. Rustig en kalm komt de bevolking van R'donk op tegen het voorstel, dat men die eenheid van elkaar wil scheuren. Spr is overtuigd, namens de bewoners van R'dorp te spreken wanneer hij zegt, dat men nooit zal berusten in een splitsing van R'dorp en R'veer. De heer Kanters protesteert met klem tegen het aanhangige voorstel. Spr. acht het niet aannemelijk, dat de eensgezindheid onderde bewoners van Raamsdonk na eventueele an nexatie ook in de nieuwe gevormde gemeente zal worden teruggevonden. Eerder zal de voorgestelde samen voeging een bron van moeilijkheden en wrijving vormen. Spr. begrijpt niet, dat men met een dergelijk plan durfde komen. Er zijn reeds vele kleine gemeenten opgeheven, doch een plaats van 7500 zielen annexee- dagelijksch brood. Dat zij het met een zekere nonchalance speelt, spruit slechts voort uit haar Angelsaksisch flegma. Wat dat betreft, is Sophie von Geit ter, de kleine barones met haar zestig jaren veel temperamentvoller. Zij zou zelfs op haar ouden dag nog wat graag een ski-cursus willen volgen, die in haar jeugd nog onbekend was, maar helaas is zij eenigszins asthmatisch en daardoor genoodzaakt het wintersche Tirol slechts vanuit een Noorsche ar- reslede te bewonderen. Kapitein b.d. Stevan Szartossy is de vierde man in de ware en beste beteekenis van het woord. Hij is te welopgevoed om zich niet onmiddel lijk voor een robber bereid te verkla ren, wanneer het drietal enthousiaste bridgers de hall betreedt. Hij kan nooit neen zeggen, wanneer men hem verzoekt het kwartet te willen com- pleteeren. Stefan Szartossy, in alle op zichten man van de wereld en in zijn beste jaren, zoo dat heet, verkeert in de gelukkige omstandigheid zeer be haaglijk te kunnen leven van de rente van zijn moeders erfdeel, dat, hoewel door de tijdsomstandigheden wat in waarde verminderd, nog steeds een respectabel vermogen vertegenwoor digt. (Wordt vervolgd). het Zniden, Wailwyksclie en Laiigstraatsebe Courant* Zich verzekeren bij een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ,,NOORD-BRABAND" betaalde In 1934 circa f 1.500.000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1