Nieuws uit de Langstraat en Omgeving ABONNEERT U OP DIT BLAD, DUSSEN. HEUSDEN. HERPT. KAATSHEUVEL. ST. JOACHIMSMOER, ren, is een nog nooit gehoord voor stel. De wijze waarop üe ingezetenen zich onderling hegrijpen, waardeeren en met elkaar samenwerken, mag als een voorbeeld voor andere ge. meenten gelden. Waspik is in een lagere klasse gerangscnikt. zoodat ook na eventueele annexatie met K'dorp minder steun zal worden uitgekeerd, terwijl ook de midden standers benadeeld zuilen worden. Spr. ziet eveneens de eenig moge lijke oplossing in de vereeniging van G'berg, R donk en Waspik. De heer de Bruin zegt, dat geen weldenkend mensch met het voor stel kan instemmen. Als verzeke ringsagent van den Boerenbond weet spr. zeer goed, dat de bevolking van K'dorp en K'veer eensgezind is. Spr. acht eveneens samenvoeging van de drie meergenoemde plaatsen, de eenige oplossing, opdat hieruit één groote en krachtige gemeenschap groeie. De heer Lankhuijsen betoogt, dat de lidmaten der Hervormde Kerk van K'dorp en die van K'veer niet mogen gescheiden worden, daar er anders groote schade zal gebracht worden aan het onderwijs, catechis mus-onderricht enz. De Hervormde Gemeente is één, ondanks de twee kerkgebouwen, waarvan een tenge- volge van brand in 1878 werd bij gebouwd. Deze historisch gegroeide eenheid mag niet wordenverscheurd. De bezwaren van de Hervormde Kerk kunnen slechts worden onder vangen door vereeniging van R'donk G'berg en Waspik tot een krachtige gemeenschap. De heer Mertens protesteert even eens tegen de voorgestelde scheuring Wanneer er geen andere combinatie is te maken, waardoor K'donk één kan blijven, dan moet de toestand maar blijven zooals deze thans is. De heer Nelten zegt als belijder der Hervormde Kerk in te stemmen met het betoog van den heer Lank- huijsen. Ook na de voorgestelde annexatie zullen K'dorp en K'veer elkaar steeds terugvinden. Men dient de hechte eenheid van Kaamsdonk als grondslag en uitgangspunt te nemen voor de vorming van een grootere gemeente, welke ook in het belang van de arbeiders zal kunnen werken. De heer de Bont zegt tot zijn ver wondering geen enkel doorslaand motief van Ged. Staten te hebben gehoord. Iedereen protesteert tegen de ongemotiveerde aantasting der 'eenheid van de ingezetenen. Mocht nochtans annexatie noodzakelijk zijn dan lijkt spr. de beste oplossing de vereeniging van G'berg, K'donk en Waspik. De heer van Woerden wil als een der jongste raadsleden en als de eenige vertegenwoordiger der anti revolutionaire partij eveneens een en ander opmerken. Spr. meende aanvankelijk, toen het schrijven van Ged. Staten op 1 April kwam, met een Aprilgrap te doen te hebben. Het bleek echter waarheid te zijn. Spr. moet de voorgestelde splitsing, welke het algemeen belang ernstig zal schaden en zich zal wreken in de toekomst, tenvolle alwijzen. In de 13 jaren dat spr. raadslid is, heeft hij nooit eenige wanklank in de verhouding der bevolking van R'veer en R'dorp vernomen. In andere gemeenten spelen persoon lijke belangen een groote rol, het gemeentebestuur van Kaamsdonk echter beijvert zich'slechts voor het algemeen belang der heelebevolking. Er is een strijd te verwachten, wan neer de voorgestelde samenvoeging zou worden doorgevoerd. De mo tiveering van Ged. Staten spreekt slechts in negatieven zin. Spr. acht thans den tijd gekomen, dat de drie gemeenten, welke nagenoeg geheel zijn samengegroeid, te vereenigen. De totale bestuurskosten zullen ver minderen, terwijl de belangen van onderwijs, volksgezondheid enz, zullen worden gediend. Bovendien zullen de bewoners van G'berg, grond gaan pachten in R'donk en omgekeerd. De heer Seters wil niet herhalen, wat door de verschillende raads leden reeds is betoogd. De eenheid der bevolking van Raamsdonk is meer dan ooit tot uiting gekomen in de ontvangen adressen en in het feit, dat niemand in den dubbelen raad zitting wilde nemen. Spr. noemt het voorstel zeer onlogisch en on economisch. Spr. is eveneens voor samenvoeging van de drie gemeen ten, speciaal in het belang van den middenstand en de arbeiders, welke tot nu toe slechts gebrekkig moesten worden behandeld. Ook voor de sociale organisaties en voor oplos sing van sociale vraagstukken op christelijke beginselen acht spr. dit een voordeel. Namens de arbeidende bevolking verzoekt spr. alle po gingen in het werk te stellen om splitsing van Raamsdonk te voor komen en te pleiten voor vereeni ging van Geertruidenberg, Waspik en Raamsdonk. De heer de Jong protesteert even eens tegen het voorstel, dat spr. onlogisch en ongemotiveerd noemt. Alle middelen moeten worden aan gewend om daartegen stelling te nemen. De heer Rombouts zegt, dat men geen wig mag slaan in de eenheid van de bevolking van Raamsdonk. Laat men Geertruidenberg en Was pik bij Raamsdonk inlijven maar niet omgekeerd. De geheele bevol king zal zich daartegen blijven ver- zetten. Weth. Mr. Heereuitzijn voldoening over de krachtige en waardige pro- tresten. Spr. hoopt dan ook dat Ged. Staten ervan overtuigd mogen wor den, dat hun plan enorme schade zal toebrengen aan de vitale belan gen van de bevolking van Raams donk. De voorzitter sluit zich bij deze woorden aan en zegt met groote vreugde beluisterd te hebben, wat er onder de bevolking omgaat.' Spr. leest dan een zeer uitvoerig ontwerp schrijven voor van B. en W. aan Ged. Staten, waarin de verschil lende bezwaren tegen het voorge stelde plan zoo goed mogelijk zijn weergegeven. Hierin wordt o m. het volgende betoogd Doordat de bevolking van R'donk een industrieele en een landbou wende is, werd een gezond organisch geheel verkregen. Het ar ument voor splitsing op grond van econo mische constellatie moet worden afgewezen. In verband met het argument van Ged. Staten, dat R'veer met Geertruidenberg en R'dorp met Waspik reeds thans zouden zijn samengegroeid en gemeenschappe lijke belangen zouden hebben, wijst het schrijven erop, dat hetzelfde van R'veer en R'dorp kan gezegd worden. Voor samenvoeging van G'berg, Waspik en R'donk pleiten de vol gende feiten R'donk telt drie doc toren, die hun practijk ook in Waspik en G'berg uitoefenenhet Wit-Gele en Groene Kruis is te R'donk gevestigd R'donk is steeds het centrum van militaire oefeningen en gebeurtenissen geweestde een heid in de Hervormde gemeente blijft bewaard; de totale bestuurs kosten zullen verminderen. (Dit wordt uitvoerig becijferd en aange toond. Met het voorgestelde plan bereikt men op de jaarwedden van de ambtenaren slechts een bezuini ging van f2000 en bij samenvoeging van G'berg, R'donk en Waspik van ruim f 10.000, dus f8000 meer.) In plaats van drie administraties komt er slechts één; R'donk bezit een ruim en nieuw raadhuis, dat bere kend is voor uitbreiding van de gemeente. Voorts wijst het schrijven op de voordeelen, welke bij vereeniging van de drie gemeenten worden be reikt voorde openbare veiligheid, volksgezondheid en -huisvesting, openbare werken, onderwijs, arm wezen, belastingen, electrici teits bedrijf enz. Tenslotte wordt verklaard, dat de raad zich met alle kracht tegen op heffing van de gemeente Raamsdonk zal verzetten en dat de raad slechts versteviging van het gemeentewezen ziet in de vereeniging van G'berg, Waspik en Raamsdonk. Met applaus geven de raadsleden hun instemming te kennen met het uitvoerig betoog, dat daarna z h. st. wordt aangenomen. De Voorzitter dankt de leden voor hun aanwezigheid en voor de wijze, waarop zij de eenheid van de ge meentenaren van Raamsdonk in bescherming hebben genomen en verdedigd. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Bij den heer A. Berm alhier is dezer dagen een postduif aan komen vliegen, met aan den linkerpoot een ring met opschriftHolland 35 No. 192912. Kleur Blauw wit en grijs met een groenen nek Dezer dagen hield de afdee. ling Land van Altena en Langstraat van den Ned. Bond van Luxe- en Taxi-Verhuur Auto-Ondernemers in hotel Leemans alhier een algemeene ledenvergadering. De opkomst was niet bijzonder groot te noemen en bedroeg slechts vijftien. Als sprekers traden op de heeren Boon uit den Haag en Beerenborch uit Rotterdam. Beide sprekers schetsten op duide lijke wijze den nood van de auto. verhuurders cn gaven in't algemeen richtlijnen aan, hoe in dezen toe stand verbetering is te brengen Wat de bond in deze kan pres- teeren werd eveneens met een paar duidelijke voorbeelden aangetoond. Medegedeeld werd nog dat den Bommelerwaard in 't vervolg bij 't district Den Bosch behoort even als de omgeving van Heusden en Vlijmen. De N.C.B. alhier ontving dezer dagen een schrijven van den Ned. Chr. Landarbeidersbond waarin medegedeeld werd dat door Zijne Excellentie den Minister aan de afdeeling Hank en Dussen van den- N.C B. de verplichting was ongelegd, om met de drie Landelijke Bonden overleg te plegen inzake het loon van arbeiders en andere arbeids voorwaarden. Naar we vernemen zullen deze besprekingen op 3 Juli a.s. plaats hebben. Zondag j.l. had te Hank gem. Dussen een bijeenkomst plaats van de K.J.V., K.J.M. en Gildemeisjes uit Zevenbergen, Zevenb. Hoek, Made, Geertruidenberg, Raams— donksveer, Raamsdonk, Waspik en Hank, ruim 400 in getal. Om half drie werd door deken v. d. Hout in het Mariapark een Plechtig Lof opgedragen, waaronder Pastoor F. Willaert uit Hank een treffende toespraak hield tot de meisjes. Hierna had een rondgang plaats door 't dorp, waarna de meisjes zich in de Bondszaal vereenigden, alwaar de K.J.V.-meisjes van Hank 't tooneelspel »De Onbevlekte^ op voerden, waarbij zij veel succes en applaus oogstten, Later vertrokken de K.J.V.'ers wederom naar hunne woonplaatsen. Te Gorinchem slaagde Zaterdag voor onderwijzer, onze stadgenoot de heer M. Baijens, leerling van de Chr. kweekschool aldaar. Zondagmiddag speelde hier een gecombineerd elftal »De Zwaluwen» uil Eindhoven tegen Juliana alhier. De Zwaluwen wonnen met 5 1. Stand bij de rust 2—0. De uitslag van de simultaan- partij dammen. Zaterdagavond door den heer Adr. de Graag gespeeld, is als volgtGespeeld 40 partijen, gewonnen 28, remise 8 en verloren 4 partijen, zoodat de Graag 64 p. vóór verwierf en er 16 tegen had, alzoo 80 procent der punten. De winnaars tegen de Graag waren: D. J. Hus, Heusden, Van Lier, Gende- ren en de Gebrs. Verlouw, Ammer- zoden. De gemiddelde duur der partijen was 7 m. Dinsdagmorgen om circa kwart voor negen kwam hier onverwachts boven de Maas een Zeppelin zeer laag voorbij, wat een buitenkansje was voor de honderden, die er nog nimmer een zagen. huishoudelijke aangelegenheden, werd deze bijeenkomst besteed aan het be spreken der eerste uitvoering in 't a.s. seizoen. Als tooneelstuk werd gekozen «Heb ik mijn kind gedood?4 in drie bedrijven door Fr. van Duinen» en als blijspel: »De Titanen der lucht4 door L. J. Dirkx. Als dit gezelschap aan haar oude roem getrouw blijft, belooft dit weer een genotvollen avond. Was vanwege de processie op Sacra mentsdag de inzet van het raadhuis onzer voormalige gemeente van drie uur teruggebracht op twee uur, iets wat iemand die met de plaatselijke toestan den op de hoogte is, bij het openslaan van den kalender direct gedaan zou hebben, deze inzet bracht het raadhuis op f325. Donderdag j. 1 zou de definitieve verkoop plaats hebben, en begon al met stagnatie. Om twee uur zaten de notaris en enkele liefhebbers reeds gereed, maar de autoriteiten die over de even tueele gunning moesten beslissen waren er niet. De veldwachter ging er op uit om ze te waarschuwen, en één voor één kwam het voltallig college van B. en W. te voorschijn. In Herpt werd gevraagd hoe laat het in Heusden was waarop de gemeentebode antwoordde: »vijf over drie4 en de notaris begon met den verkoop. Op f 150 werd ge mijnd, zoodat ons voormalig raadhuis maar f475 waard wa» plus f75 voor notaris onkosten. Het college van B. en W. besliste om niet te gunnen. Wat zal er thans mede gebeuren Zondag 28 Juni hield de Toneelclub T.O.G. alhier, haar gewone driemaan- deüjksche vergadering. Naast de gewone Kaatsheuvel, 27 Juni 1936. Feestelijke intocht van den Zeereerw» Pastoor F. de Klijn. Heden -Zaterdag 27 Juni hield de eerste Pastoor van de nieuwe Pa rochiekerk zijn feestelijke intrede bij zijn volk. 't Was een spontane uiting van sympathie, die sprak uit de alzij dige medewerking om den Zeereerw. heer de Klijn een hartelijk afscheid uit de oude Parochie en tevens een nog hartelijker welkom in zijn nieuwe pa rochie te bereiden. Begunstigd door een prachtig niet te warm zomerweertje stelde zich onder leiding van het feestcomité, bijgestaan door de Jonge Werkman een lange stoet op om den nieuwen Herder aan de pastorie der St. Janskerk af te ha len en door Hoofdstraat, Mgr. Volker straat over Wilhelminaplein naar zijn nieuw tehuis te begeleiden. De volg orde was: 1 Heraut: 2 R.K. Gymnas- tiekvereeniging K.G.V.; 3 Harmonie Euphonia; 4 Bestuur en leiders der K. J. G.; 5 Jonge Wacht: 6 Perfecten Con gregatie: 7 Bestuur Missie-naaikring; 8 Bestuur Mariavereeniging; 9 Perfec ten en Onderperfecten H. Familie: 10 K.J.V., K.J.M. en K.A.J.V.; 11 Kerk koor St. Jan, St. Jozef en Zangver. Bel Canto: 12 Harmonie Apollo: 13 R.K. V. V. DES: 14 Feestcommissie; 15 Eere-Comité; 16 Bruidjes; 17 Pastoor de Klijn met de Geestelijkheid; 18 Kerk bestuur St. Jozef; 19 Garde d' Honneur. Gekomen aan de grens der Parochie, bij de Julianastraat, sprak de Voorzit ter van de Feestcommissie, de heer H. van Woensel, een kort welkom namens kerkbestuur en parochianen. Hij sprak: ZeerEerw. Heer Pastoor, Namens het Kerkbestuur en de Pa rochianen die aan Uwe priesterlijke zorgen zullen worden toevertrouwd, heet ik U van geheeler harte welkom. Zooals U ziet hebben wij ons in blijde stemming opgemaakt om U op feeste lijke wijze te ontvangen, waartoe zeker te meer aanleiding bestaat, nu U zich uitsluitend ten onzen behoeve de grootste moeite en zorgen hebt gege ven om deze nieuwe parochie voor ons tot stand te brengen. Hoeveel gemakkelijker zou het U toch niet zijn gevallen, elders pastoor in een gevestigde parochie te worden. Dat gij dit niet hebt gezocht, doch daar entegen de moeilijkheden en lasten niet hebt ontzien om voor ons een kerk te stichten, stellen wij op allerhoogsten prijs. Wij begroeten U als onzen eersten Herder, die voor ons reeds jaren geen onbekende is en die in de jaren die wij met U hebben samengeleefd, ons hebt leeren kennen met al onze behoeften en nooden op geestelijk, sociaal en maat schappelijk gebied. En wanneer de er varing ons heeft geleerd dat wij in U voor deze behoeften een krachtigen en volijverigen beschermer zullen vinden, dan worden wij daarin te meer gesterkt nu de Goddelijke leiding die U tot pastoor dezer parochie heeft aange wezen, wordt vereenigd met Uw per soonlijk verlangen om onzen pastoor te zijn. Daardoor, het kan wel niet anders, zullen onze belangen U des te dierbaar der zijn en zal het Ego sum Pastor bone, ook des te inniger tot ons door dringen. Moge dan het nieuwe leven dat gij onder ons gaat beginnen, een leven zijn van groote pastorale en priester lijke voldoening en moge het U met Gods mildsten zegen gegeven zijn vele en zeer vele jaren Uw werkkracht en Uw werklust te schenken voor de pa rochianen van St. Jozef, die U van daag, bij de intrede in Uw nieuwe Pa rochie, van geheeler harte als hun her der ontvangen. Eén der honderd bruidjes, de jonge dame A. den Teuling, bood onder een mooi vers den herder bloemen aan. Na dit kort intermezzo ging de stoet verder en werd onder goede regeling opgesteld op het ruime kerkplein, dat zwart zag van de duizendkoppige men- schenmassa, die de blijde intochte van hun nieuwen Pasctoor wilden meema ken. Na het spelen van een pittigen marsch door Apollo, sprak op verzoek van de feestcommissie Burgemeester Mallens een blij en welgemeend wel kom, waarin hij de gang van zaken, die geleid heeft tot de stichting der kerk en de benoeming va nKapelaan de Klijn als eerste Pastoor schetste en wees op de groote finantieele offers, die deze stichting van hem geëischt heeft. In dit verband bracht spreker hulde aan de hoogbejaarde moeder va nden Herder. Met een reeks van wenschen voor den Pastoor en de Parochie sloot spreker zijn veelzeggende rede. De beide muziekcorpsen speelden een nummer, waarna de Zangvereeni- ging Bel Canto met het Zangkoor een werk zong. waarvan de woorden de keuze van den Herder als zijn tehuis prezen. Begrijpelijk kwam ook Deken v. d. Brekel een woord richten tot de paro chianen van St. Jan en St. Jozef. Zoo als deken v. d. Brekel weet te spreken tot zijn volk kunnen dat maar weinigen. Reeds zijn aanspreking slaat in; Zijn toon dringt door tot het hart; zijn woordkeuze is er een, die getuigt van kennen en begrijpen, welke snaar op het juiste moment het gevoeligste is. Aandachtig volgde de groote men- schenmassa het woord van den Deken, datsfu'ak van een scheiden, dat droef heid en vreugde bracht, dat een weg wist om in die droefheid te troosten en meejubelde in de vreugde, die de stich ting van de parochie met de benoe ming van Kap. de Klijn tot pastoor bracht. Hij sprak geroerd over het scheiden van een warme vriend van hem, zijn parochie en parochianen, doch stelde zijn pastorie open voor den voormaligen kapelaan en was over tuigd dat ook alle deuren in de oude parochie voor Pastoor de Klijn met dezelfde gulle gastvrijheid zouden blij ven open gesteld.Met de hoop dat Pastoor de Klijn een aangename werk kring zou vinden onder een goedgeloo- vig, trouw en aanhankelijk volk, sloot hij zijn afscheidsspeech. Als dan Pastoor de Klijn zelf om hoog rijste gaat er een stormachtig handgeklap over de menigte. Pastoor de Klijn komt danken voor de groot- sche hulde hem gebracht, waar hij meende, dat deze betooging feitelijk slechts bedoeld was als een repetitie voor de verwelkoming van den Bis schop op Zondag 28 Juni. Waar hij ziet dat deze beweging zoo groot cn spon taan hem geldt, doet hem dit aange naam aan. Hij memoreert hoe hi) is ge worden de Pastoor van de St. Jozef kerk. Hij brengt dank aan God, die hij om steun vraagt voor de voltooiing van het werk; aan den H.E. Heer Deken, die feitelijk de man is geweesr door God gezonden om hem tot Pastoor in Kaatsheuvel te maken. Hij spreekt als dank de hoop uit, dat Deken v. d. Bre kel nog lang zijn steun zal zijn, zijn vriend en raadsman; hij dankt Burge meester Mallens, speciaal voor de woorden waarmede hij zijn moeder prijst; dank aan de corporaties en ver- eenigingen, het feestcomité, de bruid jes etc., die meewerkten tot wat hier dezen avond is tot stand gebracht. Hij spreekt de hoop uit dat God op won derbare wijze de werken van geloof cn offervaardigheid voor het stichten van deze parochie gebracht, zoowel geeste lijk als tijdelijk zal zegenen, waarvoor hij de voorspraak van St. Jozef inriep. Het Mannenkoor sloot met een toast. Consecratie nieuwe Parochiekerk. Heden Maandag 29 Juni had de plechtige consecratie plaats der St. Jozefkerk, de nieuwe parochie in het oostelijk uitbreidingsplan van onze ge meente. De gebruikelijke feestelijke in tocht van d enBisschop geschiedde, na de drukte van het goed geslaagde De kenaal congres der H. Familie op Zon dagavond. Zooals te verwachten was, liep heel de gemeente uit naar de Vaart en de nieuwe kerk, om getuige te zijn van deze betooging voor den grijzen kerkvorst. Bijna over de geheele lengte van Vaart naar Horst stond de stoet opgesteld, zooals die daags te voren was geformeerd voor de blijde inkomste van Pastoor de Klijn, in afwachting op de komst van den Bisschop, 't Was goed half acht toen de auto der firma Zacht met den hoogen gast van de richting Sprang arriveerde. De heer Henri van Woensel, Voorzitter van het feestcomité, sprak een kort wel komstwoord tot Z.H.Exc. namens Kerkbestuur en Parochianen, voor de eer die door de consecratie der Kerk aan de parochie werd bewezen, met een verklaring van de volle aanhan kelijkheid der parochie aan hun gelief den Bisschop. Over den Horst, door Tramlaan en Leostraat, trok de stoet onder de blije tonen der beide Harmonieën, Eupho nia en Apollo, naar het Kerkplein, waar Mgr. met de Eerw. Geestelijkheid op het bordes van de Pastorie plaats nam om het défilé van de deelnemende ver- eenigingen in oogenschouw te nemen.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2