BINNENLAND, INGEZONDEN STUKKEN. Gemengd Nieuws. heid schilderde van de muziek, terwijl hij het bestaan der Volharding memoreerde en daarbij wees op de vriendschap, die er sinds jaren heerschttusschen de harmonieën van Drunen en Loonopzand. Zondag 28 Juni. Dit was de dag van het Bonds- festival. De Bondsharmonieën ver zamelden zich te «irie uur op het feestterrein, waarna onder de vroo- lijke tonen der harmonie-muziek naar't gemeentehuis werd getrokken. Daar hadden zich in de raadzaal verzameld: Burgemeester en Wet houders en de leden van het Eere- Comité. Hier had de officieele ontvangst plaats van de afgevaar digden der deelnemende vereenigin- gen. Behalve Burgemeester Mr. B. J. Th. v. d. Heijden en de Wethouders v. Halder en Muskens, merkten wij op Notaris Schreurs, dokter Akker mans, Gemeente-secretaris M. Velt- man, A. Willems, hoofd der school te Eishout, Aug. v. d. Heijden, lid van verdiensten der harmonie De Volharding, J. Buijs, voorzitter van den Bond van Harmonieën en vele andere autoriteiten uit Drunen en omgeving. De heer P. Jansen, voorzitter van het festival-comité, nam 't woord. Hij bracht dank aan 't gemeente bestuur voor den steun en medewer king, die 't comité van hen had mogen ontvangen bij 't tot stand komen van dit festival, dank aan het Eere-comité, dank aan de gezel schappen en allen die meewerkten om dit festival te doen slagen, waarna spreker den heer burgemeester ver zocht 't festival oliicieel te willen openen. Burgemeester Mr. B. J. lh. v. a. Heijden zegde gaarne bereid te zijn geweest om zijn medewerking te verleenen aan dit testival. Hij leii- citeerde de Volharding met haar lustrum, terwijl hij zeer op prijs stelde, dat de Volharding dit lustrum op eenigszins feestelijke wijze, ondanks de benarde tijdsomstandig heden, durfde herdenken. De Bra- banters houden van muziek en ook de Volharding heeft er 't hare gedurende 35 jaren aan bijgedragen om Drunens inwoners daarvan te laten genieten op een wijze die de cultuur heeft gediend. Met de beste wenschen voor de toekomst verklaarde hij 't festival voor geopend. De heer J. Buijs uit Herpt, voor zitter van den Bond van harmonieën bracht den heer burgemeester dank voor de gunst hen aangedaan om de bondsharmonieën ten gemeente huize te willen ontvangen. Spreker wenschte in eenigszins overdreven zin alle legercorpsen om te zetten in muziekcorpsen. Hij feliciteerde de Volharding met haar lustrum. De eerewijn werd vervolgens aan geboden, waarna 't woord werd gevoerd door den heer Aug. v. d. Heijden, voorzitter der Liedertatel «Oefening en Vermaak« te Waalwijk en lid van verdiensten der harmonie »de Volharding«. Op zijn eigen manier schilderde spreker de toon kunst en spoorde allen aan deze toch te blijven beoefenen, terwijl hij het getal der beoefenaars met tientallen wilde uitgebreid zien. Hij kent »de Volharding!! sinds jaar en dag en gaarne vertoefde hij ook nu weer in haar midden. Hij wenschte de Volharding een «excel- sior« toe in de toekomst, terwijl hij den heer Burgemeester dank bracht voor zijn sympathie jegens »de Vol harding!! en de toonkunst. De heer Leo Sikkers, voorzitter der feestvierende vereeniging was zeer getroffen door al deze hulde. Hij dankte op de eerste plaats den heer burgemeester voor den genoten steun en toegesproken gelukwen- schen, terwijl hij de andere spi ekers en allen die er aan hadden bijge dragen om dit feest een slagen te verzekeren, dank bracht voor hun gelukwenschen en medewerking. Het officieel gedeelte was hiermede beëindigd en allen begaven zich naar 't bordes. Onder leiding van den heer A. v. Huiten. directeur der «Vol- hardingü werd door de Bondshar monieën gezamenlijk defeestmarsch uitgevoerd. »De Volharding!! opende de rij der concerten met een tweetal pittige nummers, waarna achtereenvolgens concerteerden Harmonie »St. Ceci- lia«, Haarsteeg; harmonie »De Eendracht!!, Herpt; Zangvereeniging «Vriendenkring!!, Haarsteeg, har monie «De Eendracht!!, Nieuwkuijk fanfare »Tot onderling Genoegen», Engelen; harmonie «Jongens.Con gregatie!!, DrunenZangvereeniging «Vlijmens Mannenkoor!!, Vlijmen Zangvereeniging «Oefening baart Kunstü, Waalwijk harmonie «Con cordiaü, Vlijmen fanfare «Concor- dia«, Berkel-Enschot. Als waardig slot voor dit twee- daagsch muziekfeest volgde een schitterend avondconcert, dat werd verzorgd door de Kon. Erk. Harmo nie «Concordiaü uit Loonopzand. De heer Groot heeft met zijn har monie een reuze-succes geoogst en bezorgde de muziekliefhebbers en kele uren van groot genot. Als de finale nadert neemt de heer Sikkers het woord. Op de allereerste plaats brengt hij dank aan den Gever van alle goed en zegt vervolgens dank aan den beschermheer der «Volharding!!, Graaf Herman d'Oul. tremont, aan Burgemeester Mr. B. Th. v. d. Heijden, aan het Eere- Comité, aan 't Feestcomité met aan 't hoofd den heer P. Jansen, aan de pers en aan allen die er toe hadden bijgedragen om dit feest zoo schit terend te doen slagen. Een bizonder woord van dank werd door spreker gericht aan «Concordiaü, Loonopzand. Op verzoek van Piet Eishout, die zich een stem uit 't publiek noemde, werd «Een lang leve hijü gespeeld en gezongen voor den zeer actieven voorzitter der «Volharding!!, den heer Leo Sikkers. Het Zondagavondconcert werd door ruim duizend personen bijge woond, waarbij wij o m. opmerkten Burgemeester v. d. Heijden en Mev. v. d. Heijden-Perquin, Notaris Schreurs, den heer H. Prinsen, op richter en eere-voorzitter van den bond voor harmonieën, de heeren Wethouders, raadsleden en vele andere autoriteiten uit Drunen, Els- hout en omgeving Het festival mag in alle opzichten geslaagd genoemd worden. Ongeval. Naast 't ongeval van stoker Heuve- üngs, van de B.BA., die tusschen de buffers was bekneld geraakt jl. Zondag, bekwam ook jan Peijnenburg alhier, ernstige verwondingen bij 't aankoppelen van wagens, waardooi hij zijn werk zaamheden voorloopig niet zal kunnen hervatten. Het trammetje schijnt zich te willen wreken op de menschen, omdat men zijn bestaan niet langer meer op prijs stelt in onze «treken. Het derde slacht offer in 14 dagen. Het roofdier. 8 en 9 Augustus passende muziek- eesten te organiseeren in de tuin van café H. van Hoorn. Aan een tiental vereenigingen zal verzocht worden hieraan hare medewerking te verleenen. De avond concerten zullen verzorgd worden door een tweetal vereenigingen uit de naaste omgeving; een eere— comité zal men trachten samen te stellen. R.K. Jonge Boerenstand. Op haar laatst gehouden leden vergadering werd besloten op 16 Juli a.s. een excursie te maken met de leden naar den afsluitdijk en de Wieringermeerpolder, ter bezichti ging der zoo juist aangelegde akkers en de inrichting der boerderijen. Wij meldden jl. Zaterdag hoe een in 't veld loopende hond bij enkeie in woners de konijnenhokken plunderde en de noodige schade aanrichte. Dinsdagmorgen kwam landbouwer Th. v D. tot de ontdekking, dat een tiental zijner kippen om hals was gebracht. Ernstige val. Het dochtertje van M. v. d Wiel kwam bij het spelen zeer ernstig te vallen en bekwam daardoor een armblessure, waarvoor de ontboden geneesheer overbrenging naar 't Gasthuis te 's Bosch noodig achtte. Werkloosheid. Op den laatsten Zaterdag van Juni stonden voor onze gemeente inge - schreven 137 personen als werkloos, waarvan 117 als geheel werkloos. Biljarten. B. J. C. II speelde voor het neder- laagtournooi bij E. B. B., gevestigd in café W. Pulles met den volgenden uitslag B. J. C. W. Vissers 27 brt. 70 p M. v. Broekhoven 21 62 p L. Kuijpers 20 100 p. C. v. d..Hoven 19 80 p. M. Klerks 15 100 P- Totaal 412 p. Hoogste serie L. Kuijpers 35 car Gemidd. 4.03. E. B. B. Leijtens 27 brt. 100 p. A. Verheijden 21 100 p. H. Slaats 20 61 p. H. Pulles 19 100 p. Mierlo 15 37 p. LEGERMANOEUVRES. Naar de N B.Ct. verneemt zullen de legermanoeuvres, na 1931 uit financieele overwegingen niet meer gehouden, dit jaar in de week van 21 tot en met 25 September in Brabant, tusschen Eindhoven en Breda, plaats vinden. Leider is de commandant van het veldleger,luit., generaal jhr. W. Böell. Onder leiding van den Inspec teur der Cavalerie, commandant van de lichte brigade, den generaal majoor H. A. C. Fabius zullen van 7 tot en met 10 Juli a.s. verbindings oefeningen worden gehouden met vliegtuigen, in de omgeving van Den Bosch. Aan deze oefeningen zullen naast de luchtvaartafdeeling, deelnemen detachementen van het regiment wielrijders, het Ie en lie regiment huzaren, het korps rijdende artillerie en het regiment genie troepen. De deelnemende detachementen zullen worden gelegerd in de Isa- bellekazerne te 's Bosch. LOTING LICHTING 1938. In de Bolzaal op het Binnenhof te Den Haag heeft Dinsdagmiddag in tegenwoordigheid van den secre taris-generaal van het Departement van Defensie, den heer van Ginkel, de loting voor de lichting 1938 plaats gehad. Getrokken werd No. 743 welk nummer in het Amster— damsche register correspondeert met den naam K. F. Brandse geboren 14 Januari. De aanwijzing der dienstplichtigen in de verschillende gemeenten of groepen van gemeenten zal dus aanvangen bij dien naam en wan neer die in het betreffende register niet voorkomt bij den daarop alphabetisch volgenden naam. GOUDAANWAS BIJ DE NEDERL. BANK. Vijf millioefi gulden is de ver meerdering, welke de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank in de week geëindigd 29 Juni, onderging. REISBELASTING. De reisbelasting is voorloopig van de agenda der Tweede Kamer af gevoerd. Brandweerwagen te water Totaal 399 p. Hoogste serie A. Verheijden 25 car. Gemidd. 3.90. D. W. V. D. W. V hield een algemeene ledenvergadering waarin o. m. een definitief bestuur werd gekozen.dat bij stemming als volgt werd samen gesteld David Eishout, Voorzitter; C. Veltman, Secretaris; A. Luijten, Penningmeester; C. van Biel en J. van Keulen, Commissarissen. ELSHOUT. Muziekfeesten. De Fanfare «Eendracht maakt macht», hoopt dit jaar haar gouden bestaansjubileum te vieren. Zondagmorgen kwam het bestuur der voornoemde harmonie in ver gadering bijeen erf besloten werd op De brandweerman K. Slagter te Almelo, die belast was met het onder houd van den brandweerwagen is met deze auto te water geraakt. De auto verdween geheel onder water en hoe wel het spoedig gelukte S. weer op hel droge te brengen, bleken de le vensgeesten reeds geweken te zijn. Het ongeluk geschiedde bij het uitrijden van de auto uit het gebouw van de gemeentewerken dat aan het kanaal gelegen is. De wagen rolde van den dijk af en sleurde S. mee. Het slacht offer was 60 jaar oud en gehuwd. Kerk te Eindhoven-Strijp afgebrand. Maandagmorgen te elf uur is te Eindhoven-Strijp de groote en zeer oude St. Trudokerk afgebrand. Een voorbijganger, die naar de klok keek hoe laat het was, ontdekte dat de vlammen uit de ramen op het koor sloegen. De brandweer werd terstond ge waarschuwd en was na eenige minu ten ter plaatse. Zij werd bijgestaan door de brandweer van de N.V. Phi lips. Inmiddels hadden pastoor Wer ners en kapelaan Goette aan den in gang van de kerk menschen van de straat binnengeroepen, die onmiddel lijk bereid waren de hulpzame hand te bieden bij het ontruimen van de kerk. De altaren waaronder het fraaie hoogaltaar en de kerkbanken moesten evenwel worden achtergelaten. Onder de gloeiende hitte, die het stecnen gewelf naar beneden straalde, verkoolde alles wat nog was overge bleven. Boven dit gewelf woedde de brand echter fel in de beide binten van het dak, dat over de volle lengte en breedte een vurzuil was. Langzamer hand viel de lijsting van het dak in brokstukken naar beneden. Hier en daar draaide een brandende balk als een vurige molenwiek om zijn as, tot om 3 minuten over half 12 het gevaar lijkste moment was gekomen. Het spitse kerktorentje stortte toen in. De branweercommandant en zes brand weerlieden met straalpijp en al in de hand moesten zoo hard loopen als zij konden om niet verpletterd te worden. Gelukkig werd niemand gewond. Om kwart voor twaalt stortte hel dak over de volle lengte in en kwam op het steenen gewelf terecht, dat het overwicht wist te weerstaan. Als vermoedelijke oorzaak neemt men kortsluiting in het orgel aan, waarna de vlammen door de orgelpij pen heen het houten gewelf aantast ten. Verzekering dekt de schade, welke zeer groot is. Door Nederlandsch sportvlicgtuig gedood. Zaterdagmiddag keerde het Neder landsche vliegtuig van den reclame vlieger van Gelderen op Schiphol te rug. Bij aankomst zakte het door het landingsgestel, hetwelk blijkbaar reeds eenigermate beschadigd was geweest. Onmiddellijk na aankomst verliet de heer van Gelderen Schiphol, doch eenigen tijd later verscheen de politie en legde beslag op het toestel. Dit ge schiedde in verband met een verzoek van de Belgische politie, die mede deelde, dat nabij Blankenberghe op het strand een 34-jarige dame door een sportvliegtuig was geraakt en ge dood, toen dit toestel zeer laag over hel strand vloig. De vrouw had zich in gezelschap bevonden en de meesten hadden zich kunnen bergen door zich plat op het strand te laten vallen, doch zij was door het landingsgestel zoodanig getroffen dat zij over een flinken afstand werd weggeslingerd en ernstig gewond, tengevolge waarvan zij spoedig overleed. De heer van Gelderen is aan een langdurig verhoor onderworpen. Met hoofd tusschen buffers. Op het handelsterrein aan de Noord zijde van de Rijnhaven te Rotterdam is een ernstig ongeluk gebeurd waar bij een twaalfjarige jongen om het le ven is gekomen. Het kind raakte tus schen de buffers van een trein be kneld en werd op slag gedood. Twee circa 12-jarige jongens waren bij een bananentrein aan de Wilhel- minakade losliggende bananen aan het zoeken. De trein moest worden opge duwd en hiertoe was een locomotief met eenige wagons gerequireerd. Juist toen tie locomotief tegen den stilstaan- den trein opbotste stak de jongen zijn hoofd tusschen twee wagons. De buf fers werden met groote kracht tegen elkaar gestooten en de jongen viel dood neer. Het vriendje, dat het onge luk zag gebeuren, rende schreeuwend weg. Tot nog loe is het niet bekent! wie de jongen is. (Buiten verantwoordelijkh. der Red.) Mijnheer de Redacteur, In alle uitgestippelde lijnen van de staatkundige programma's van de burgerlijke politieke partijen worden maatregelen bevolen waar door de ontwikkeling van een krach- tigen middenstand niet tegengehou den wordt. Aan de hand van dit aangenomen beginsel lijkt mij de gewonnen slag van 11. Vrijdagavond een misslag, i Er zit eenige tragiek in dat deze categorie van nuttige staatsburgers, zoo tegen zich zelf beschermd moet worden. De overheid houdt het land staan de door het recht. Zonder aan de soliditeit van de betreffende fa. te raken, zou ik als antwoord, op het aanbod tot schenking van markt hallen aan de gemeente uit den mond van de gemeentelijke overheid toch liever gehoord hebben «Houdt uwe gaven voor u zeiven en geeft uwe vereeringen aan een ander». Ook uit dien hoofde kan ik mij in de gevallen beslissing niet ver heugen. Hoogachtend, X Mijnheer de Redacteur, Zooals U mogelijk bekend zal zijn werd Woensdag 24 Juni 1.1. in hotel Noord Brabant te's Bosch eene algemeene jaai vergadering van den Ned. Kruideniersbond gehouden, waar 250 leden tegenwoordig waren. Het daar verhandelde zal uwe lezers mogelijk niet in zijn geheel interesseeren omdat het hier speciale vakbelangen betreft, maar wel zal het hen interesseeren te vernemen dat ook de kwestie de Gruyter in Waalwijk daar is ter sprake ge bracht, speciaal hetgeen de voor zitter van den gemeenteraad ten dien opzichte in de voorlaatste ge meenteraadsvergadering heeft ge zegd. Ik lees n.l. in het verslag van die vergadering in »het Nederlandsche Weekblad voor kruidenierswaren, conserven en comestibles!! het vol gende in de openingsrede die de voorzitter de heer van der Linden heeft gehouden „In 1930 waren er 28.771 krui deniers met 3788 man personeel, terwijl er met deneven-bedrijven 51.324 winkeliers waren waar kruidenierswaren werden ver kocht met een totaal personeel van 9490 manin alle kruide- niersbedrijven zijn 61.000 werk krachten werkzaam, patroons, filiaalhouders enz. inbegrepen. In het grootbedrijf zijn 10.000 per sonen werkzaam, dus blijven er nog 50.000 over, die in het Le vensmiddelen-bedrijf hun brood verdienen, zeer zeker een belang rijke groep. En gelooft U, dat ons volksle ven er bij gebaat zou zijn, althans sociaal economisch, wanneer wij van het maatschappelijk tooneel zouden verdwijnen enhetgeheele distributieapparaat in handen zou vallen van eenige groote con cerns? Wij zijn er van overtuigd, dat op den duur de verbruiker het gelag zou moeten betalen. Het is dus een groot consumen tenbelang, dat de rijk gevarieer de en concurreerende midden stand blijft bestaan. Sterk valt dan ooktelaken.dat onlangs in het openbaar de Bur gemeester van Waalwijk pleitte voor een zaak van de Gruyter, omdat deze bedrijven, volgens hem, prijsregelend optreden. De Burgemeester had dit niet mogen zeggen, omdat deze uitla ting getuigt, dat hij heelemaal niet op de hoogte is. Neen, deze bedrijven suggeree- ren het publiek goedkoop te zijn en aan dien invloed is schijnbaar ook de Burgemeester nietontsnapt. In werkelijkheid kunnen de zelf standige winkeliers met de prijzen mee en het zijn vooral onze En- kabeërs, die in den laatsten tijd van zich doen spreken en vaak voorgaan inplaats van volgen. Dit juichen wij toe en hetgeeftmoed voor de toekomst, dat de leuze: «Wij willen dienenzich steeds sterker openbaart". Mijnheer de redacteur, ik dank U voor de gelegenheid die U mij geboden hebt om het publiek ook eens een andere kijk te geven op deze aangelegenheid. Hoogachtend, Een lid van den Bond. Mijnheer de Redacteur, Ik weet wel dat napleiten niet helpt, en dat het daarom ook weinig doel heeft nog te schrijven over de laatste raadsvergadering, maar toch zou ik voor dit keer een opmerking willen maken. Ik zal het niet hebben over de zwaar wichtige motieven ontleend aan de ver gaderingen van Middenstand of Waal- wijks Belang, noch over de belangrijke »10 pas verder»-argumentatie, noch over de onbegrijpelijke mededeeling, dat ongeveer geheel Waalwijk tegen den bouw van het huidige raadhuis was het tegendeel was m.i. juist neen, ik wilde alleen even protesteeren tegen iets wat in de vergadering van Waalwijks Belang en nu weer in de laatste raadsvergadering naar voren werd gebracht, n.l. dat er zoo ongeveer niemand in Waalwijk is één dan misschien uitgezonderd, die een eigen meening kan en mag zeggen over aangelegenheden als de onderhavige. Ik zou hierop toch wel gaarne even de aandacht vestigen om te voorkomen, dat de uitreiking van een dergelijk brevet meer navolging zou gaan vinden. Hoogachtend, Waal wij ker. Geachte Redactie Mijn rijmpje over onzen raad was niet naar Uw smaak, waarom dat schreef

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6