Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. J DE COLIJN-AFFAIRE, DE GOUDEN BRUG. HET BORGSTELLINGS- FONDS. J00RD-8RABAND" Buitenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON TE WAALWIJK. Begin nieuwe cursussen den eersten Dinsdag in September. NUMMER 54. ZATERDAG 4 JULI 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-adres: ECHO. Telefoon No. 38. Advertentiën moeten Woensdag ej Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Wij hebben over deze aangelegen heid al heel weinig geschreven. Er wa ren o.i. twee onaangename kanten in de zaak, welke wordt aangeduid met de woorden ,,De geruchten rond Co- lijn". Ten eerste het verband dat de naamlooze beschuldigers legden tus- schen de Duitsche vluchtelinge, die door Dr. Colijn geholpen werd, en den persoon van den heer Mannheimer, den Duitschen bankier, tegen wiens natu ralisatie als Nederlander heftig werd geageerd. Ten tweede de rol, welke in het pamflet van ..Verdinaso" en later door ,,Volk en Vaderland" aan het be stuur van de R.K. Staatspartij, in sa menwerking met de hoofdredacteuren der katholieke bladen, in de intrige te gen den minister-president werd toe gekend. De „verklaring" van Dr. Colijn ver meldde omtrent deze kanten van de affaire niets. Van de zijde van de R.K. Staatspar tij werd nu een briefwisseling openbaar gemaakt, waaruit voldoende duidelijk kwam vast te staan, dat bepaalde be weringen van de beide bovengenoemde fascistische bladen geheel bezijden de waarheid zijn geweest, daar er geen enkele speciale bijeenkomst van katho lieke journalisten met het bestuur der R.K. Staatspartij is geweest om een soort complot tegen het politieke leven van Colijn te smeden. Er is een regel matig contact tusschen de Staatspartij en de hoofdredacteuren der katholieke dagbladen. Op zulk een bijeenkomst zijn de thans genoegzaam bekende ge ruchten ter sprake gekomen en heeft men elkaar in goede trouw jegens den persoon des min.-presidenten beloofd ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 5). E'gcnlijk een heel goede partij voor IInnnèrl, denkt barones Geitier vaak. Zij durft aan deze meening echter geen uiting le geven, want „Hannerl", haar nichtje Johanna von Geitler-Hattorf van de Duitsche tak der familie, zou haar zooiets ongetwijfeld zeer kwalijk nemen. De oude dame heeft evenwel een zeldzaam respect voor het moder ne, doelbewuste jonge meisje, welks zakelijk-nuchtere levensbeschouwing lijnrecht tegen de hare indruischt. Barones Geitier, wie rust en gemak vóór alles gaan, heeft het daarom na een,schuchtere en hopeloos falende po- gipg in die richting, reeds sinds lang opgegeven iets tegen Johanna's opvat tingen te ondernemen. Met een zekere welwillende resignatie heeft zij zich naar haar nichtje geschikt, ja zich zelfs aan haar wenschen onderworpen. Daarbij is ze waarlijk nog niet eens zoo slecht af, want in het republikeinsche Oostenrijk is de oude familie Geitier verarmd, nadat zij sinds generaties ge woon waren geweest een leven te lei den, waarin slechts geoogst werd zon- om van dezelve in geen geval melding te maken in de krant. Dat was alles. En de heer Mannheimer heeft met grooten nadruk ontkend, „De Maas bode" zeide tot zulke verklaring ge machtigd te zijn, dat hij ooit eenig contact heeft gehad met de dame, door Dr. Colijn eenige malen financieel ge holpen. Vóór de publicaties inzake de „affaire" had hij zelfs nooit den naam der bewuste dame hooren noemen. Een dergelijke pertinente verklaring heeft men eenvoudig aan te nemen, nu de beschuldigers geen enkele aanwijzing voor de juistheid van hun bewering hebben gegeven. Het blijkt, dat er in den lande wei nig animo is voor de door het Depar tement v. Sociale Zaken gewilde borg stellingsfondsen voor den kleinen mid denstand. Ik hoorde onlangs deze aangelegen heid behandelen in den raad eener ge meente van circa 10.000 inwoners. Men redeneerde daar zóó. aansluiting kost de gemeente als entree 'n dubbeltje per inwoner, dus 1000. Dat is geschonken geld ten behoeve vati het stamkapitaal van het fonds. Daarnaast komt een jaarlijksche contributie van 3 cent per inwoner, dus van 300. Welke voor deden staan er nu tegenover deze be trekkelijk zware otfers? In bepaalde omstandigheden kunnen kleine midden standers 'n crediet bekomen van ten hoogste 300. Hoeveel menschen zul len er voor zulk crediet in aanmerking komen, als men bedenkt: der een enkele maal te zaaien. En in de Hietzinger villa van tante Sopherl, de kinderlooze weduwe van ritmeester Victor von Geitier, was de goede, ou de aardappel, op de meest afwisselen de wijze toebereid, reeds sinds lang 't hoofdbestanddeel der maaltijden ge worden. Maaltijden, welke op kost baar porcelein en temidden van een groote verscheidenheid aan tafelzilver en kristal werden geserveerd door den ouden Josef, wiens kuisknechtfuncties in dit milieu al even lang het klinken de loon ontbeerden als de kookkunst van zijn trouwe gade, Brigitte. De reeds sinds jaren naar Duitsch- land overgeplante tak der Geitler-Hat- torf's daarentegen had door een ruim aandeel in verschillende industrieele ondernemingen zijn vermogen en be zittingen een veilige basis gegeven en Johanna, die reeds vroeg haar ouders had verloren, is nu dan ook een gefor tuneerd meisje. Volgens tante Sophie zelfs een zeer gefortuneerd meisje met een kleine spleen. Ongeveer een half jaar geleden namelijk is zij van Stet tin naar Weenen verhuisd, uitsluitend met het dwaze doel om bij den daar gevestigden bekenden zangpaedagoog, professor Schumacher, lessen te ne men en zich als concertzangeres te la ten opleiden. Aangezien echter, alvo rens dit doel bereikt is, nog heel wat water naar de zee zal moeten stroo men, pleegt barones Geitier niet al te veel aandacht aan deze kwestie te be steden. Des te meer daarentegen geniet zij van de vele voordeden, welke Han- nerl's gezelschap haar opleveren. Want sinds het Duitsche nichtje in VERZEKER U BIJ DE de villa in Hietzing haar intrek heeft genomen, is voor de oude dame een nieuwe tijd aangebroken. Johanna, gul en tactvol, steeds gaarne bereid om iemand terwille te zijn, wanneer dat in haar vermogen ligt, bereidt de barones wier echt Oostenrijksche charme zijn uitwerking nooit op haar mist, een zorgeloos en gemakkelijk leven en ver der alles, wat tante's hart begeert. Het tijdelijk verblijf in Igls, waartoe Johanna in de eerste week van Decem ber plotseling heeft besloten, is uit ver schillende beweegredenen voortgekr men. Niet alleen het feit, dat het nichtje bij haar vermoeiende muziek studie wel eenige behoefte had aan 'n paar weken vacantie, heeft tot dezen trip aanleiding gegeven, ook de om standigheid, dat tante reeds al te lang binnen de vier muren van haar gezel lige woning heeft doorgebracht, sprak een woordje mee en zoo zijn zij dan gezamenlijk overeengekomen naar de Alpen te trekken, welke voor 't jonge meisje nog terra incognita vormen. Weliswaar heeft het eenige moeite ge kost de oude dame te verzoenen met 't vooruitzicht, dat Kerstmis dan niet in den familiekring zal kunnen worden doorgebracht, maar tenslotte heeft zij zich toch ook ditmaal weer door Han nerl laten overreden. En nu zwelgt zij dan bereids tien dagen in de geneugten van Igls, zich telkens weer opnieuw er over verheu gend eindelijk weer eens als voornaam badgast in een elegant hotel van een fashionabele wintersportplaats als toonaangevend te worden beschouwd. Zij leeft geheel op in deze, sinds jaren le. Dat alle land- en tuinbouwers zijn uitgesloten. 2e. Dat de aanvragers bij onder zoek ten volle credietwaardig moeten blijken. 3e. Dat ze de geleende gelden niet mogen gebruiken voor het betalen van schulden. 4e. Dat ze zich onder 'n soort van curateele moeten stellen. 5e. Dat hun bedrijf niet na 1 Janu ari 1932 mag zijn opgericht? In een gemeente van circa 10.000 inwoners kunnen slechts enkele men schen voor zulk crediet in aanmerking komen en als ze dan inderdaad ten volle credietwaardig moeten zijn, wel nu, dan vinden ze voor het bedrag van een paar honderd gulden ook wel de borgen, welke het hun mogelijk maken om ter plaatse zelve, bij de Boe renleenbank b.v„ geld op te nemen. Daar geschieden de benoodigde zake lijke handelingen vertrouwelijk en daar is het ook niet noodig, dat men z'n zaakjes moet blootleggen aan commis sies, die je meteen voor enkele jaren onder bescherming en controle nemen. Trouwens, financiëel zullen de borg stellingsfondsen slechts zéér beperkt kunnen werken. Het schijnt, dat het verlies plus de te maken kosten worden geschat op circa 60 pet. van de ver leende credieten. In dat verlies deelt het rijk met 40 pet., zijnde 24 pet. ver moedelijk van de verleende credieten. Door de fondsen blijft dus circa 40 pet. te dragen. Daaruit blijkt, dat we stellen het als gemiddelde in een gemeente van 10.000 zielen, welke 1000 bijdraagt in het kapitaal en jaarlijks 300 contri butie betaalt, niet méér aan crediet kan worden toegewezen dan (300 40) X 100 750. Daarmee zouden 2 a 3 menschen met een credietje kunnen worden geholpen. De bate zal dus slechts zeer gering kunnen zijn, maar de teleurstelling voor velen wordt groot. DE NEGUS TE GENEVE BELEEDIGD. Zooals men weet bevond Haile Se lassie Negus Negesti zich te Genève om deel te nemen aan de Volken bondsvergadering, welke gepresideerd wordt door den nieuwgekozen voor zitter, den Belgischen minister-presi dent van Zeeland. Een ernstig incident deed zich tijdens de vergadering voor, toen Van Zee land aan den Negus het woord verleen de. Italiaansche journalisten begonnen te fluiten en betoogden tegen de aan wezigheid van Haile Selassie. Zij uit ten vijandige kreten. De geheele vergadering was uiterst verontwaardigd over dit optreden en koos op haar beurt partij tegen de or deverstoorders. Op bevel van den president kwam voor de eerste maal in de geschiedenis van den Volkenbond de politie op de tribune, om de ordeverstoorders te ver wijderen. Zij had daarbij eenige moeite en er ontstond een waar gevecht. De betoogers weken slechts voor geweld. Ten slotte werden zij door gendarmen meegesleurd naar het politieposthuis. Het comité der internationale ver- eeniging van bij den Volkenbond ge- Inlichtingen en aangifte bij den directeur. (Zie toelichting in dit blad ontbeerde atmosfeer en brengt daarbij de bekoring, welke er van haar gedis tingeerde persoonlijkheid uitgaat, tot volle ontplooiing. Vandaag heeft de barones echter niet haar beau jour. Zij is zoo ver strooid, dat zij kort achtereen twee groote blunders maakt in een, voor den robber beslissend spel. Het gevolg is een blik van haar partner, dr. Falk, wiens zwijgend verwijt boekdeelen spreekt. Hij weet echter niet, wat de barones zoo uit haar evenwicht heeft gebracht. Is het dan niet bedenkelijk, dat Hannerl zich zoo bijzonder aange trokken gevoelt tot het gezelschap van den, sinds een week eveneens in Igler- hof wonenden jongen componist Von- berg? En is het eigenlijk niet nóg be denkelijker, dat de zelfbewustheid van haar nichtje haar, de zooveel oudere tante, verbiedt ook maar iets van haar bezwaren tegen dezen omgang te laten blijken? Dit verschil van gevoelens is toch zeker belangrijk genoeg om het gemoed van de goede barones Geitlei ernstig te bezwaren! Harten is troef! Hoffelijk maakt Szartossy de barones, die in 't geheel niet bij haar spel is, attent op hetgeen zij reeds lang behoorde te weten. Hoe u bij die kaart kon passen, is me toch werkelijk een raadsel, baro nes! meent dr. Falk iets scherper te mogen opmerken. Oh, i suppose.u gevoelt u ze ker niet goed.... zegt miss Spencer, die ook haar duit in het zakje wenscht te doen. De aldus berispte grijze dame bloost van ergernis en mompelt iets van een beetje hoofdpijn. De partij wordt nog slechts ten einde gespeeld en daarna gaat men uiteen. Dr. Falk heeft alle kranten nog niet gelezen, wat persé el- ken dag gebeuren moet, miss Spencer heeft nog een paar brieven te schrijven en Szartossy besluit nog eenmaal zijn sneeuwschoenen aan te trekken. On der den helderen sterrenhemel is het bepaald verleidelijk voor het diner nog een uurtje te wandelen. Welken kant gaat u uit? infor meert de barones belangstellend. Den weg naar Lans. Ik wil op de zelfde hoogte bli jven, want om nog wat te gaan klimmen, ben ik toch werke lijk te moe, antwoordt Szartossy. Dat begrijp ikU bent van morgen vroeg immers al naar de Kra- nebitterklamm geweest....? Ja, wat ik u eigenlijk vragen wou, meneer Szarkossy. Mijn nichtje en meneer Vonberg zijn al sinds negen uur van ochtend op pad enDe oude dame aarzelt. Naar ik hoorde, wilden zij naar de Patscherkofl, helpt Szartossy haar op weg. Dat is een trip, die tot in den laten avond kan duren. Als er maar niets gebeurd is, laat de -bezorgde tante zich nu toch ont vallen. Maar barones! Szartossy lacht gerus. stellend. Bij een serpentineda^ ling als deze is heiisch geen gevaar. Zelfs beginnelingen kunnen dien tocht maken. En de barones en meneer zijn toch uitstekend getrainde ski'ers! (Wordt vervolgd). et Zuiden. Waalwjjksclie ft Uigslraatsthf (ourani, NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN ■O

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1