G ciondhcid Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS GEERIRU1DENBERG. SPRANGGAPELLE. Voor Uwe WASPIK. HEUSDEN. van den burgemeester aan de Heeren gracht, waar tevoren reeds waren aan gekomen de minister-president Dr. H. Colijn met zijn echtgenoote, Minister Slotemaker de Bruine, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord-Holland en Baron van Harden- broek. Een groot aantal belangstellenden heeft den Prins toegejuicht. Tegen kwart voor 7 kwam de Her- log in het Loo aan. Hier stonden H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana op het bordes om haar koninklijken gast te verwel komen. Na een zeer hartelijke begroe ting begaf men zich naar binnen. Kort daarna vertoonden de vorstelijke per sonen zich weer op het bordes. Tegen half 9 vereenigde men zich aan een intiem diner in de kleine eet zaal, de vroegere rechtszaal van het paleis. De Hertog van Kent was hier bij gezeten aan de rechterhand van H.M. de Koningin. Aan zijn andere zijde had H.K.H. de Prinses plaats ge nomen. De Hertog van Kent heeft den nacht doorgebracht ten paleize. Met het privé-vliegtuig van den ko ning van Engeland, de Havilland Ra pid G.A.D.D.D. is de hertog van Kent Zondagmorgen van Schiphol ver trokken om naar Londen terug te keeren. VIER MENSCHEN GEDOOD BIJ ZEER HEVIGE ONWEDERS BOVEN ONS LAND. Blikseminslag en wolkbreuken op vele plaiatsen. De hevige onweders, die gistermid dag boven een groot deel van ons land woedden, hebben vier menschen het leven gekost. In Ainsterdain-Noord werd een man door den bliksem ge troffen en op slag gedood; zijn vrouw en een neef kregen ernstige brand wonden. Een tweede slachtoffer van den bliksem viel in Bergschenhoek, waar een tuindersknecht tijdens zijn werkzaamheden in een tuin werd ge troffen. Ook hij was op slag dood. Voorts werd in Kortezwaag een vee houdersknecht door het hemelvuur gedood. Ten slotte werd te Alem in Noord-Brabant een 11-jarig knaapje door den bliksem getroffen en gedood. Uit verschillende plaatsen wordt nog blikseminslag in woningen en boerde rijen gemeld; in enkele gevallen ont stond brand. Bijkans overal ging het onweder gepaard met slagregens, die zoo hevig waren, dat men van 'n wolk breuk spreken kon. Ook daardoor is op tal van plaatsen groote schade aan gericht. Het verkeer ondervond over al groote stagnatie ten gevolge van on- dergeloopen wegen en straten. NEI). BANK ONTVANGT ZEVENTIEN MILLIOEN GOUD. Vermeerderde de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank de vorige week met 5 millioen, ditmaal toont de weekstaat een toeneming met 17 mil lioen waarschijnlijk grootendeels uit België waardoor de edelmetaal- voorraad nu op ƒ631 millioen is ge komen. De direct opeischbare ver plichtingen zijn thans voor 75.8 door goud en zilver gedekt, tegen de vorige week voor 74.3 A.V.R.O.-FEEST TE HILVERSUM. Zondag heerschte er een enorme drukte in Hilversum. Duizenden auto mobielen, honderden autobussen brachten tienduizenden AVRO-gasten aan. Voorts waren er vele tienduizen den, die per rijwiel kwamen, terwijl de extra treinen eveneens een menig te menschen aanvoerden. Reeds vroeg in den morgen trokken de luistervinken in groepen door de versierde stad, naar de drie feestter reinen, resp. gelegen nabij de Craai- losche brug, aan den Utrechlschen weg en aan den Loosdrechtschen weg. De festiviteiten bereikten haar hoog tepunt, toen naar schatting honderd- vijftigduizend personen langs 't nieu we studiogebouw aan den 's-Grave- landscheweg trok. Tot ruim 4 uur duurde het défilé, waarna de deelnemers weer in goede orde de feestterreinen bereikten. Op elk der terreinen steeg 'n lucht ballon op, die behalve met de ballon- vaarders, bemand waren met 'n AVRO- reporter. Nadat men uiteen was gegaan, bleef er in het Centrum van Hilver sum nog geruimen tijd een enorme drukte heerschen. Tot besluit van de feestelijkheden werd op het terrein aan den Loos- drechtscheweg een groot vuurwerk ontstoken. WETTELIJKE REGELING VAN HET HANDELSONDERWIJS. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Middelbaar onderwijswet. De minister zet uiteen, dat een regeling van 't han delsonderwijs in de Middelbaar onder wijswet zeer goed tot haar recht kan komen. Naast de hoogere burgerschool B wordt mede geregeld de hoogere bur gerschool A, waarvoor in hoofdzaak het onderwijs, dat tót nu toe wordt ge geven aan die scholen te Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Utrecht en Gro- ningen, als type dient. Naast de handelsdagscholen worden in het ontwerp de handelsavondscho len gesteld. De wet stelt te dien aan zien verscheidene criteria. Voorgesteld wordt, de hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus op te heffen. De datum 1 September is gekozen als begin van de schooicursussen. OUD-MINISTER VERSCHUUR RIJKSBEMIDDELAAR. Bij Kon. Besluit van 1 Juli 1936 is, met ingang van dien datum, aan den heer prof. mr. P. J. M. Aalberse, te 's-Gravenhage op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Rijksbemiddelaar in het 4e district, onder dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten, door hem in die functie bewezen, en is be noemd tol Rijksbemiddelaar in het 4e district de heer mr. T. J. Verschuur, oud-Minister van Economische Zaken te 's-Gravenhage. EEN MINIMUMPRIJS VOOR POOT- AARDAPPELEN. Het ligt in de bedoeling van de Ne derlandsche groenten- en fruitcentrale teneinde de consumptiemarkt voor eer stelingen eenigszins te ontlasten voor goedgekeurde pootaardappelen van eerstelingen, geteeld op een tuinbouw teeltvergunning, een minimumprijs te garandeeren tot 1 November a.s. De garantieprijs, die in uitzicht wordt ge steld, bedraagt 3.50 per 100 Kg. plus ƒ0.50 per 100 Kg. bewaarloon. De na dere voorwaarden om voor deze garan tie in aanmerking te komen, zullen Geslaagd voor het examen costumière, gehouden bij de eerw. Zusters alhier, de dames Jo van Noord, Truus van Oorschot, Betsy de Huijter, Rika van Wietmarschen en Willy de Wijs. Mej. Toos Blijlevens alhier, slaagde te Bergen op Zoom voor het einddiploma U.L.O. Ernstig verzet tegen den Burgemeester. Verleden week Donderdagavond vervoegden zich bij Burgemeester Smit aan diens woning te Vrijhoeve-Capel- le een 2-tal personen, die mededeel den, dat zij de werkelooze A. S., wo nende aan het Trampad, in staat van dronkenschap naar huis hadden ge bracht. S. zou door de politie van hel kermisterrein te Kaatsheuvel zijn ver wijderd. Toen S. zijn woning gesloten vond en op zijn geroep door zijn vrouw- werd binnengelaten, heeft S. zijn echt genoote bij de keel gegrepen. De beide personen hadden de vrouw in bescher ming genomen en werden daarop door S. niet een mes bedreigd. De Burgemeester begaf zich naar de woning van den man, die vloekend en dreigend naar zijn inmiddels gevluchte vrouw zocht. Een 4-tal personen, die in de nabijheid stonden, kozen het hazenpad, zoodat de Burgemeester ge heel alleen in het Trampad tegenover S. stond. Aan de sommatie naar huis te gaan gaf S. geen gevolg en zeide tol den Burgemeester, terwijl hij dreigend naar hem toekwam: „Al ben je nou Burgemeester, daarom ben ik nog niet bang van je; ik zal je aan het mes steken". Achteruit loopende riep de Burge meester S. toe te zullen schieten, als hij niet stilstond. „Wat schieten", riep S., terwijl hij een gooiende beweging maakte, vermoedelijk met een mes. De Burgemeester loste een schot in de lucht, waarna S. rechtsomkeert maak te. Men heeft den man later niet meer kunnen vinden. Het zoeken naar het mes heeft geen resultaat gehad. Den volgenden morgen is S. aan een ver hoor onderworpen en in verzekerde bewaring gesteld. Nader vernemen wij, dat S. inmid dels op vrije voeten is gesteld. SPRANG. Ds. J. C. Hagen, predikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft een beroep ontvangen naar Zwijndrecht. De leden der Chr. Gem. Zangver. Excelsior hopen Maandag a.s. per autobus een plezierreisje te maken naar Den Haag en Scheveningen. CAPELLE. Onze dorpsgenoot, de heer J. Hommel, wordt met ingang van ASPIBIN aan de veilingen bekend worden ge maakt. GEVAAR VAN ZONNEBADEN. In het tijdschrift voor sociaie ge neeskunde waarschuwt de Amsterdam- sclie long-arts dr. M. W. Marsman te gen onnadenkendheid bij het nemen van zonnebaden. in het bijzonder wijst liij op de groo te kans, dat latente tuberculose daar door wordt geactiveerd. Vooral het plotseling blootstellen van een groot deel van het lichaam aan de directe en langdurige inwerking van zonne stralen oefent een nadeeligen invloed uit op dergelijke ziekteprocessen. Zoo neeii reeds menigeen een dagje aan zee of op de plassen met een maanden lang ziekbed moeten bekoopen. De schrijver vermeldt verschillende sprekende gevallen, in ons land voor gekomen en door hem waargenomen, terwijl ook in de buitenlandsche lite ratuur soortgelijke ervaringen opge daan zijn. Vermoedelijk is dat wel een van de oorzaken, dat gedurende den zomer meer versche gevallen van ac tieve tuberculose worden waargeno men. Het is trouwens sedert lang een bekend feit bij alle tuberculose-artscn, dat lijders aan deze ziekte slecht rea- geeren met hoogtezonbestraling, als men met de doseering niet buitenge woon voorzichtig is. 16 dezer als hulpcommies overge plaatst van Vaals naar Maastricht. Naar men ons mededeelt zal a.s. Zaterdagavond op de muziek tent over de Binnenhaven een concert worden gegeven door de gemengde zangvereeniging »Het Rozeknopje« en het muziekgezel schap «Kunst na Arbeid«. De herijk van maten en ge wichten voor Vrijhoeve-Capelle zal plaats hebben op Zaterdag 11 Juli a.s. des morgens van hall tien tot 12 uur in het gebouw van den Chr. Volksbond te Sprang. Gedurende de maand Juli 1936 werden ter gemeente secretarie van Sprang.Capelle ingevolge de Vleeschkeunngswet aangegeven: 15 runderen en 43 varkens. üp daartoe gedaan verzoek is aan den heer J. Gouda, kantoor houder der Posterijen en t elegrafie te Vrijb.-Capelle, met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend. De heer J. Gouda is van 1895 tol 19ÜÜ werkzaam geweest bij de politie te 's Hertogenbosch. Up 1 September 1901 werd hij benoemd tot brievengaarder te Acquoy (G.), waar hij werkzaam was tot 1906, toen hij als opvolger van zijn vader, die ongeveer een halve eeuw bij den Postdienst te Vrijhoeve— Capelle in betrekking is geweest, in zijn tegenwoordige standplaats be noemd werd. We hopen, dat de heer Gouda nog vele jaren van een welverdiende rust mag genieten. De plaatselijke vereenigingen in de gemeente Sprang—-Capelle hebben een uitnoodiging ontvangen om een lid van het bestuur aan te wijzen, dat zitting zal nemen in een te vormen feestcomité voor de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin Wilhelmina. Zondag 5 Juli 1936 had voor de Ned. Herv. Gemeente van Waspik de bevestiging en intrede plaats van Ds. G. Lans Jr. Als bevestiger van den jongen her der en leeraar trad des morgens diens vader op, n.l. Ds. G. Lans Sr., Ned. Herv. predikant te Huizen. Aan de handoplegging werd mede deelgenomen door Ds. Renune, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, Ds. v. d. Roest, Ned. Herv. predikant te 's-Gra- venmoer en Ds. Cuperus, Ned. Herv. predikant te Capelle, terwijl de ge meente den nieuwen leeraar de be kende zegenbede uit Ps. 134 toezong. Des middags trad de nieuwe predi kant zelf voor de gemeente op, zijn gehoor bepalend, bij het 8e vers van Ps. 32. Na de predikatie richtte Ds. Lans Jr. woorden van dank tot zijn vader, tot den Edelachtb. heer Dek kers, Burgemeester van Waspik, tol den consulent Ds. J. C. v. d. Roest van 's-Gravenmoer, tot Kerkeraad en Kerk voogdij en verder tot allen die in eenigerlei dienstbetrekking tot de kerk stonden. Ook sprak Zijn Eerwaarde van de hartelijke toegenegenheid tot hel werk van allen die leiding gaven op liet gebied van bet jeugdwerk in school en vereeniging, om tenslotte met een zeer hartelijk woord tot de gemeente zijn toespraak te beëindigen Namens den Kerkeraad, de Kerk voogdij en verschillende vereenigingen werd Ds. Lans daarna toegesproken door Ds. v. d. Roest; namens het Ge meentebestuur door den Edelachtbaren heer P. Dekkers, burgemeester; na mens de Classis Heusden door Ds. Muli 1 nickel van Waalwijk en namens den ring 's-Grevelduin-Capelle door Ds. Cuperus. Tenslotte sprak nog Ds. Remme een hartelijk welgemeend woord tot zijn schoonzoon, aan de ge meente verzoekende hem Ps. 119 9, eenigszins gewijzigd, toe te zingen. Met een kort samenvattend dank woord, het zingen van Ps. 73 12 en het uitspreken van den zegen werd de indrukwekkende dienst beëindigd. In beide diensten was de kerk tol in de uiterste hoeken met honderden belangstellenden van hier en elders, gevuld. Op Zondag 12 Juli a.s. hoopt onze dorpsgenoot de Weleerw. heer A. Broekmans in het St. Jozeph- College te Mill Hill de H. Priester wijding te ontvangen en op Zondag 19 Juli a.s. hoopt Z.Eerw. in de parochiekerk alhier zijne eerste plechtige H. Mis op te dragen. De heer C. v. E. had het ongeluk in de slagerij van den heer R. zich zoo ernstig met een mes te verwonden, dat onverwijld geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zaterdagmiddag speelde hier Longa tegen de Voetbalver. Andel, de laatste won met 21. Voor rekening van den heer G. J. Weck werd door den architect A. J. van Gerve, Herpt, aan het Burchtplein alhier onderhands aan besteed het bouwen van een woon huis, dit werd aangenomen door den heer J. van Wijk, Heusden en A. van Bergeijk, Aalburg. Hedenavond is er in Hotel «Concordia« een algemeene leden vergadering van de Oranjevereeni. ging ter bespreking van de plannen voor de a.s. feestviering (Koninginne verjaardag) en de verkiezing van een bestuurslid in de vacature Mej R. Maas. (Buiten verantwoordelijkh. der Red.) Mijnheer de Redacteur, Gelukkig land waar ook door middel van de pers, bij alle verschil van meening, de vrije onderlinge omgang gelaten is. Het geestelijk leven en medeleven wordt daardoor ten zeerste bevor. derd. Moge over ons vaderland be schikt zijn dat het behouden blijve. Gezonde, dienende critiek moet er blijven. ïk vraag me af, mijnheer de re dacteur of in uw laatste blad met kleinst mogelijke meerderheid niet te veel gezegd is. Afgaande op het raadsverslag in uw blad is de meer derheid er gekomen onder uitdruk kelijk beding dat de markthallener in 'opgenomen blijven. Met dit ge schenk aan de gemeente staat en valt deze gemeentelijke koop en verkoop. Enkele jaren terug vroeg Mr. Ba ron van Wijnbergen aan de regee ring om wettelijke maatregelen ter bestrijding van het cadeaustelsel. Hem was n.l. gebleken dat het mid denstandswezen geen voldoende kracht in zich hai om zelf dit stel sel de kop in te drukken. De re geering ging daarop in en riep een staatscommissie in 't leven. Kerken, scholen, gemeentehuizen al zulk soort gebouwen moeten m.i. met de daarbij behoorende pleinen zoo veel mogelijk vrij blijven. Ik zou er dan ook niet om treu- ren als juist het beding waarop het plan door de gemeente aanvaard is, voor het provinciaal bestuur juist een reden was om de zaak te ver werpen. A. Z. Mijnheer de Redacteur, In uw vorig raadsverslag zie ik melding gemaakt van een bewering van den heer Jansen, uat de ge meenteschulden van Geertruiuen- berg bij het altreden van den vorigen burgemeester een bedrag hadden bereikt van driehonderd duizend gulden. Ik kan ais buitenstaander niet narekenen of het veel ol weinig is. Maar zou de heer Jansen er niet met dezellde openhartigheid aan toe willen voegen, hoeveel de schuld der gemeente op het ooyenblik be draagt? Dit is voor ons van meer belang. Hij steekt wel de loftrompet over de verbetering der straten en ver siering der pleinen ouder het latere bewind, en wij stemmen hier mede gaarne in, maar, waar de dubbeltjes vandaan komen verklapt hij ons nietl Als dit in werkverschaffing ge beuren moest, evenals vroeger het slechten der wallen, kon de rekening wel eens niet meevallen 1 En nu mag wethouder Sassen ons nog zoo geruststellend verzekeren, «dat de finantieele Kwestie de ge meente geen rol speelt, omdat het rijk ten aanzien van de gemeente- financiën, in dezen geweldigen tijd toch wei maatregelen zal moeten trelfen« als belastingbetaler houd ik toch mijn hart vastl U dankend voor de verleende plaatsruimte Een Weelgitrige. Geertruidenber, 6 Juli '36. Drunen, 7 Juli 1936. Geachte Redactie. Mag ik eenige plaatsruimte in Uw blad. „Gedupeerde" zeide in zijn ingezon den stuk van j.l. Woensdag, dat de Personeele belasting in Drunen diende verlaagd te worden en hier wilde hij vooral de raadsleden toe aansporen. Ik vrees dat ook dit met den besten wil der wereld en ook niet met alge- lieele samenwerking in den raad, ver kregen kan worden in de huidige tijds omstandigheden. Dat er echter in den raad gestreefd wordt naar macht en overmacht, is wel waar en ik ben het met Gedu peerde eens, dat Drunen met al deze politiek na eenigen tijd met de stuk ken zal zitten te kijken. Feiten zijn er thans nog niet definitief aan te wij zen, doch enkele besluiten, die in de laatste vergadering genomen zijn, heb ben ook mij aan het denken gebracht. En bij mij komt de vraag naar voren „Kan Drunen welvaren bij een derge lijke politiek?" Wie kan mij daarop een degelijk antwoord geven? Dankend voor de plaatsruimte. R. JIMMY MELROSE VERONGELUKT. Charles James Melrose, de jeugdige Australische vlieger, is het slachtoffer geworden van zijn beroep, waarin hij ondanks zijn 23-jarigen leeftijd, reeds zulk een markante plaats innam; niet ver van Melbourne is zijn toestel waarin als tweede inzittende 'n mijn ingenieur had plaats genomen, neer gestort. Beide inzittenden kwamen om liet leven. Het ongeluk gebeurde in de onmid dellijke omgeving van Melton, op on geveer 35 K.M. van Melbourne gelegen. BIJ HET BADEN IN ZEE VER DRONKEN. Aan het stille Noorderstrand te Zand- voort waren 2 personen uit Haarlem, de 30-jarige stucadoor P. Zoethout en ile 43-jarige verpleger van het groote gasthuis te Haarlem, A. G. Gau, aan liet baden. De vrouw van Zoethout riep haar man toe, dal hij niet te ver in zee gaan moest, doch enkele seconden later ver dwenen beide personen in de diepte. Zoethout werd op de tweede bank ge vonden, Gau is anderhalf uur later aangespoeld. Een arts kon slechts den dood der beide mannen constateeren. Waarschijnlijk zijn zij in een kuil te recht gekomen. Uit dit droevig ongeluk blijkt weer,, hoe gevaarlijk het is zich te ver in zee te wagen als er geen toezicht is. TWEE JONGE MENSCHEN BIJ EEN AANRIJDING GEDOOD. Op den rijksweg EindhovenBoxtel onder Liempde, is Zondagavond onge veer te 9 uur een ongeluk gebeurd, dat aan twee jonge menschen het leven heeft gekost. Het 20-jarige meisje A. M. Schalks kwam op de fiets een zijweg uit, toen een motorrijder naderde. Een aanrij ding kon niet meer worden voorko men en het meisje werd in de flank steeds het goede en het beste, daarom alleen TABLETTEN (baycr) en nooit vervalschingen W Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 1 tatol. a 10 ets.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2