Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. «9 NOGMAALS HET BORGSTELLINGSFONDS. ABONNEERT 0 OP DIT BLAD. DE GOUDEN BRUG. iaORD BRABAHD" HET DEVALUATIE PROBLEEM. 'n Barstende Hoofdpijn AKKERTJES SN. vijk Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON NUMMER 56. ZATERDAG 11 JULI 1936. ien le i le 54. 2e 4y_ 2e 62: 3e 34 lamme slacht] htpaar vee: Sc lamme )re sla« 1.50, ui 10, 3e 5, 3e j 3e 1 i0, stie koeien koeien koeien 1 le fi 0, 2e f 25, 3e f 3e f2 t men zorgd per unen, lie en 5 ct. 5 ct. 1.25 225 2 75 1.65 1 95 8 ct. 2 95 2.75 ING. 59e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-adres: ECHO. Telefoon No. 38. Advertentiën moeten Woensdag eJ Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. In ons nummer "Van 1.1. Zaterdag hebben wij een driestar opgenomen, gewijd aan bovenstaand onderwerp. We hebben daarin doen uitkomen, dat nog slechts weinigen van dezen opzet zullen kunnen profiteeren, dus dat men van dit fonds vooralsnog geen groote verwachtingen mag koesteren. Onze bedoeling was juist door deze becijfering aan te'toonen, dat dit nog maar een sober begin is, maar dit wil niet zeggen dat bij groeiende be langstelling voor dit instituut de moge lijkheid of zelfs waarschijnlijkheid uitgesloten is, dat de regeering verder zal gaan met steun en hulp aan den kleinen middenstand, die tot dusverre toch wel heel erg aan zijn lot is over gelaten. Het trof wel heel toevallig dat in datzelfde nummer een aankondiging werd opgenomen van een uiteenzetting over dit fonds door den heer Foekens, hoofd-commies van 't departement van Handel, Scheepvaart en Nijverheid, voor de leden der Kamer van Koop handel, gemeentebesturen en midden- standsvereenigingen in 't gebied der Kamer. - Waar de heer Foekens in den aan vang verklaarde, dat de instelling van een Borgstellingsfonds teleurstelling zal brengen aan diegenen, die er direct groote verwachtingen van hebben en wij hetzelfde duidelijk gemaakt heb ben in ons vorig artikeltje, begrijpen wij niet goed hoe de spreker kon be ginnen met te zeggen, dat zijn stem niet die van „De Echo" zou zijn. Uit 't bovenstaande blijkt duidelijk dat wij 't juist samen eens zijn en het waarschuwen voor overdreven ver wachtingen, behoeft niet in te sluiten mindere waardeering voor dit eerste pogen en zoo bezien gelooven wij in tegendeel dat èn de heer Foekens èn wij t zelfde doel nastreven, belangstel ling voor dit fonds te wekken om te komen tot verderen uitbouw. Naar aanleiding van deze lezing wil len wij thans bij de beschouwing over dit onderwerp speciaal de lichtzijden wat nader bekijken. Het is dan op de eerste plaats een algemeen bekend feit, dat vele middenstanders niet met anderen durven spreken over den noodtoestand van hun bedrijf, zoodat voornamelijk de plaatselijke overheid een veel te gunstigen indruk van de situatie van bedoeld bedrijfsleven heeft. De Middenstandsraad heeft dit sterk aangevoeld en de regeering geadvi seerd borgstellingsfondsen op te rich ten, welke niet beoogen bestaande kleine zaken een grooteren omvang te geven door financieelen steun, doch deze te brengen tot het peil, waarop zij wederom kunnen functioneeren. Niet alle middenstanders komen daarvoor in aanmerking, want de fondsen willen slechts steun verleenen aan crediet- waardige en levensvatbare bedrijven. Zoodoende zullen de zaken welke zich lukraak vestigden zonder dat er be hoefte aan was, onherroepelijk tot den ondergang gedoemd zijn. Bij onze bespreking van de vesti gingswet hebben wij indertijd er op ge-- wezen, dat deze regeling geenszins de overbezetting van middenstandszaken in een of meerdere bepaalde branches bestreed. Nu komt het ons voor, dat het borgstellingsfonds het tekort van de vestigingswet komt aanvullen, want doordat uitsluitend levensvatbare za ken door de nieuwe stichting worden gesteund en omhoog geholpen, verhin dert men tevens het onbeperkte en on gecontroleerde vestigen van nieuwe zaken, waaraan toch geen behoefte was. Een belangrijke factor is voorts het feit, dat het borgstellingsfonds sanee- ringswerk zal verrichten. De heer Foekens heeft verklaard, dat 60 a 70 %,van de reeds behandel de gevallen niet eens financieel ge steund behoefden te worden, doch en kel met saneerenden en adviseerenden arbeid er bovenop geholpen werden. Ongetwijfeld gaan vele levensvat bare bedrijven ten onder, daar een goede leiding ontbreekt. Het is dan uitsluitend zaak den eigenaar voldoen de inzicht in eigen bedrijf bij te bren gen. Voor de verdere motieven, welke dus pleiten voor het borgstellingsfonds ver wijzen wij naar ons verslag elders in dit nummer. Wij meenen thans na de uiteenzetting van den heer Foekens redenen te hebben belangstelling te vragen van autoriteiten en belangheb benden voor deze nieuwe instelling en vooral bij den middenstand. ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 7. Maar misschien is dat een meer voorkomend verschijnsel bij op kunst gebied zeer begaafde menschen, be sluit Szartossy zijn meditaties. Want dat die Vonberg op een of andere ma nier geniaal is, dat moet hij, bij al z'n bedenkingen tegen dezen jongeman toegeven. v Intusschen heeft hij de eerste hui zen van Lans bereikt. Juist overlegt hij bij zichzelf of hij zijn belofte te genover barones Geitier niet nakomt, wanneer hij nu terugkeert, of dat hij ei plicht is het nichtje verder tege moet te gaan, als hij de jubelende fValkurenroep hoort D Hojotoho...ho...hojotoho...ho, oen tweemaal herhaald. Zóó klinkt de stem van de zangeres Johanna Geitler- Hattorf, welke Szartossy door haar dagelijks musiceeren met Vonberg be kend is. f En daar komt zij ook reeds dicht achter deze in volle vaart den weg van tSt- ?eter naar Lans afglijden. De ski- slokken zwaait zij overmoedig boven het hoofd en uit volle borst klinkt haar: Hojotoho...ho... Snel buigt Szartossy links af in de richting van het Lansermeer. Hij wil een ontmoeting met het tweetal ver mijden. De zekerheid dat de jonge ba rones in een "kwartier gezond en wel Iglerhol zal binnenvallen, is hem vol doende. Hij maakt een kleinen omweg welke hem in een half uur eveneens naar het hotel zal brengen. Daarbij werpt hij nog tersluiks een blik op de beide silhouetten van het sportieve tweetal, dat nu over den vlakken weg naast elkaar voortglijdt. De maan verspreidt een helder licht over het besneeuwde landschap. Het edele, als een camée gesneden gezicht van Johanna steekt scherp af tegen de donkere omlijsting van het nauw om het hoofd sluitende sportmutsje Een lok van het gqlvende blonde haar is los geraakt en ligt gedeeltelijk over het voorhoofd. Deze lok verleent het scherpe gelaat de zachte uitdrukking van zijn jonge jaren en zijn geslacht. En nu lijkt het, of de glans van de maan zich duizendvoudig weerspie gelt in de groote, heldere, blauwe oogen, welke het meisje, terwijl zij het hoofd naar links wendt, op den man naast haar richt. Lief ben je zoo, een sprookje, Jo, fluistert de man in nauw bedwongen hartstocht, terwijl hij zijn arm 0111 haar schouder legt. Onwillekeurig blij ven zij staan. Een lichte rilling gaat door het li- chaam van het meisje. Een rilling van geluk, van verwachting, van hoop. De man voelt het en drukt haar dichter tegen zich aan. Maar daarbij blijft het, want nog durft hij niet te gelooven in het wonder, dat deze vrouw hem zal toebehooren, dat hij Sylvester Von berg haar gekust heeft, daar boven in de verlaten skihut bij Patscherkofl. En dat zij, geloovend in de oprecht heid van zijn innige liefdesbetuigin gen, die kussen heeft beantwoord. Voor het eerst in zijn leven brengt de verovering van een vrouw hem cenigszins in onzekerheid. Hem, wiens liefdesavonturen talrijk en menigvul dig zijn en geheel in overeenstemming met zijn temperament en zijn aanleg. Komt het door dat kleine wo,ordje »von dat Johanna voor haar naam draagt en dat hem, die uit een kleine Westfaalsche boerderij stamt, impo neert? Neen, dat alleen kan het niet zijn. Want dank zij het met succes be kroonde werk, dat Sylvester Vonberg, even eergierig als begaafd, doelbewust lot stand heeft gebracht, is hij er reeds sinds lang in geslaagd zich toegang tot de beste kringen te verschaffen. Ook zijn uiterlijke verschijning past zich volkomen daarbij aan. Zijn cor rect zittende kleeren, zijn interessant voorkomen, dat door het hooge voor hoofd, de gitzwarte oogen vol uitdruk king en de smalle, rechte neus, nog slechts geaccentueerd wordt, onder scheiden hem onmiddellijk van an dere, minder door de natuur begun stigde stervelingen. Slechts een zeer Van particuliere zijde uit België ont vingen wij o.m. de volgende klachten: „Op dit oogenblik liggen de zaken ongeveer stil; begrijpelijk, want wegens die stakingen staat het hoofd der men schen er niet naar om te koopen. De stakingen zijn grooter en ernstiger, dan de couranten schrijven, want de helft wordt verzwegen. En dan te moe ten denken, dat dit alles het gevolg is van de devaluatie. Alles werd steeds duurder, hetgeen tot gevolg had, dat men hooger loon of salaris ainq eischen." In het bekende tijdschrift „Schakels" bespreekt M. het devaluatie-probleem onder het opschrift „Onbekende oor zaak duidelijke gevolgen". Na aangegeven te hebben, wat als de vermoedelijke oorzaken van het verlaten van den gouden standaard in België wordt genoemd, schrijft M. het volgende: Aanvankelijk juichte men in België doordat men, dank zfj zijn goedkoope va- ,Vta' z.?oveel beter kon concurreeren. Het blijkt thans, dat dat concurreerend vermogen verkregen was ten koste van lillen, die van loon, salaris, rente moesten leven. Maar terwijl rentetrekkers, ook als zij spaarders zijn, niet anders kunnen doen dan berusten in het onvermijdelijke kwam voor de werkers met hoofd en band het oogenblik, dat zij er genoeg van hadden en veelal om een niet voorziene aanleiding begonnen uiting te geven aan de lang opgekropte ontevredenheid. Voor wie wel eens vernam met welk loon een arbeider daar voor een dag werkens thuiskwam en dat vergeleek met in ons land verdiende loonen, was dat geen verrassing. Eerder moet men zich verba zen, dat men in die kringen zoo lang er in slaagde, geleidelijk alle reserves opte rende, het uit te houden. r. ^n, n.V. 1Tloel in België precies als in rrankryk, dat ook zoo lang een goedkoop land was voor.... den vreemdeling, die er zijn goede geld kwam verteren een nauwkeurige beoordeelaar of onbarm hartige criticus zou misschien consta- teeren, dat liet blonde, achterover ge kamde haar een ietsje te lang, de be wegingen van de welverzorgde smalle handen een nuance te vlug zijn en dat eenige andere kleinigheden in spraak en gedrag zijn eenvoudige afkomst verraden, ook al wordt een en ander dan ten deele gesanctioneerd door zijn artisticiteit. Johanna behoort echter niet tot deze objectieve beoordeelaars. Zij houdt van dezen man. Zij heeft voor 't eerst iemand lief en haar liefde is onbe grensd, vol van overgave en diepe in nerlijkheid. Aanvankelijk was het de interessante kunstenaar, die haar boei de, maar al heel spoedig hadden de onweerstaanbare avances van den man gevoelens in haar gewekt, welker be staan ze tot op dat oogenblik steeds in koele afwijzing had genegeerd. Wel had zij zich ook nu aanvankelijk ver zet tegen deze „verliefdheid", zooals ze het noemde en die in werkeijlkheid niets anders was dan een steeds toe nemende macht, die hij over liaar ver kreeg, doch tenslotte was zij toch niet bestand gebleken tegen de charme, welke er van Sylvester Vonberg's per soonlijkheid uitging. Ook hij echter was van het begin af getroffen geweest door de lieftallig heid van dit jonge, adellijke meisje, dat onmiddellijk een machtigen in druk op hem had gemaakt. Toen hij baar voor het eerst hoorde zingen, fas cineerde hem de welluidendheid van die U kwell en belet le werken? Neem een AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze le pas komen bij Hoofdpijn. Kiespijn. Ze nuwpijn, Spierpijn of gevalle koul Wep^£?c/'.Smaak!OOS ouWeI-ómhulsel om l poeder. Ge proeft daardoor mets. Ze glijden naar binnen.' Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 cV AKKER.CACHETS algemeene prijsstijging volgen. Voor een land als het onze, dat niet devalueerde, maar waarin nu reeds se dert jaren gepoogd wordt het loonpeil te doen aanpasen hij de gedaalde econo mische waarde der goederen beteekent dit, dat het concurreeren met België min der inoeielfjk wordt. In hoeverre dat voor onze havens hetere vooruitzichten opent, hangt niet alleen van het loonpeil af, maar ook van de verlaging van andere kosten, waaromtrent thans tusschen Be geering en stedelijke besturen overeen komst is verkregen. Intusschen meenen wfj uit dezen gang van zaken wel de conclusie te mogen trekken, dat de devaluatie, die feitelijk is een algemeene onteigening tot het hij devaluatie vastgestelde percentage en daarmede een onbillijkheid jegens cre diteuren, rente, loon- en salaristrekkers, ook voor hen, die er voordeel van ver wachten een korte vreugde is. Vroeg of Iaat worden ztf achterhaald door de haar stem op een wijze, zooals hij die zelf nog nooit gekend had. In den nacht daarop componeerde hij 'n lied dat hij aan haar \Vijdde en dat zij voor hem zong. Eenmaal, tweemaal en tel kens weer. En zoo kwamen in enkele dagen deze beide jonge menschen steeds nader tot elkaar. En vanmid dag, toen hij haar, overstelpt door z'n gevoelens, in zijn armen heeft geno men, is liet hem duidelijk geworden hoe zeer hij met zijn heele hart aan dit mooie reine kind hangt. Daarom is het gelukkige gevoel, dat hem 1111 doorstroomt, ook niet de trots van den overwinnaar, maar de dankbaar heid van den begiftigde. We moeten verder, maant Jo hanna voorzichtig, terwijl zij zich zachtjes uit zijn omarming los maakt. Zij stoot haar stokken in de sneeuw zet zich af en als zij weer naast el kaar voortglijden, zegt zij plotseling aarzelend: Laten we er nog niet over spreken, jongenik zouik ge- lo°FZe zwijgt en bloost. Voor haar gevoel, voortkomend uit opvoe ding en levensopvatting, is zij 1111 met Sylvester Vonberg verloofd. Maar nochtans koestert zij een onbestemde Vrees voor een offieieele verloving. Absoluut ondefinieeraar is dit gevoel, ten eenenmale onmogelijk is het, het verstandelijk te verklaren. Te vergeefs zoekt zij naar woorden. De kennelijke verwarring, waarin de anders zoo zelf bewuste barones Geitler-Hattorf ver keert, is iets geheel nieuws en ver hoogt slechts haar bekoorlijkheid. (Wordt vervolgd) ;ji. Waalwytsclic en Langstraatsclie Conrant 4 L1„J 1. - Zich verzekeren bij «en goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De „NOORD-BRABAND" betaalde In 1934 circa f 1,500.000 uit aan hare verzekerden volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1