Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. BRIEVEN UIT WASPIK. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving ADVERTEERT IN DIT DRUNEN. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. ACCOORD TUSSCHEN DUiTSCHLAND EN OOSTENRIJK? In Weensche kringen voorspelt men binnenkort een oplossing van het reeds 3 jaren bestaande conflict tusschen Duitschland en Oostenrijk. Hitier en Schuschnigg zouden door bemiddeling van von Papen reeds in zooverre tot overeenstemming zijn ge komen, dat de tot stand koming van een Oostenrijksch-Duitsch accoord, waardoor alle bestaande punten van geschil tot wederzijdsche voldoening zouden worden bijgelegd, binnenkort, misschien nog vóór het begin der Brus- selsche Locarno-conferentie, kan wor den tegemoet gezien. Over den inhoud van de overeen komst weet men zelfs mede te deelen, dat Duitschland zich bereid zou ver klaren de integriteit van het Oosten- rij ksche territoir te erkennen. Te Rome is men ervan overtuigd dat deze overeenkomst den laatsten hin derpaal uit den weg zou ruimen voor een Duitsch-Italiaansche toenadering. ER WORDT WEDEROM GESTREDEN IN ABESSYNIë. Volgens te Djiboeti ontvangen be richten hebben Abessynische benden den spoorweg Addis AbebaDjiboeti bij de plaatsen Mojjo, Arba en Hada- ma overvallen. Op verschillende plaatsen zijn de rails ernstig beschadigd, terwijl een spoorbrug in de lucht is gevlogen. Bij deze overvallen is blijkbaar een aantal Italianen gedood. De guerilla tegen de Italianen lijkt begonnen en neemt blijkens berich ten uit het binnenland steeds groote ren omvang aan. Op verschillende punten hebben zich blijkbaar reeds sterke Abessynische troepen geconcen treerd. DANZIG WIL VRIJE STAD BLIJVEN. In een onderhoud met een corres pondent van de „Daily Express" heeft Greiser, de senaatspresident van Dan zig, die door zijn optreden zooveel be roering in Genève heeft gewekt, o.m. verklaard: „Wij bereiden geen staats greep voor en geen hereeniging met Duitschland. Danzig zal een vrije stad blijven, maar dan inderdaad een „vrije stad", waar wij de baas in huis zullen zijn. Danzig heeft niets meer met den Volkenbond te maken, althans wat be treft zijn binnenlandsche aangelegen heden". De Poolsche commissaris-generaal te Danzig heeft, na overleg met minis ter Beek, den Danzigschen senaats president te verstaan gegeven, dat Po len een wijziging van het politiek Sta tuut der vrije Stad niet zal dulden. STAKING TE IJMUIDEN OP GEHEVEN. De visschersstaking te IJmuiden, welke ongeveer een maand geduurd heeft, is thans geëindigd. De reeders hebben toegegeven, zoodat op de oude voorwaarden zal worden uitgevaren. Stelselmatig zullen de trawlers weer zee kiezen. VERBINDEN VAN ONDERWIJS BEVOEGDHEID AAN HET DOCTORAAL EXAMEN. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging en aanvulling der hooger onderwijswet. Volgens de toelichting acht de minis ter het van groot belang, dat aan de handelshoogescholen en aan de facul teit der economische wetenschappen aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam een wettelijke grondslag wordt gegeven en dat de mogelijkheid wordt geopend om aan hen, die het doctoraal examen aan deze instellin gen hebben afgelegd, onderwij sbe- voegdheden te verleenen. De eventueele aanneming van dit wetsontwerp kan van groot belang ge acht worden voor de R.K. Handels- Hoogesehool te Tilburg en vanzelf sprekend ook voor de Hoogere Han delsschool 5-j. cursus te Waalwijk. Ook voor de Handelsscholen zelf worden wijzigingen voorgesteld. BORGSTELLINGSFONDS VOOR FRIESLAND OPGERICHT. Donderdagmorgen werd te Leeuwar den de notarieele acte gepasseerd waar bij is opgericht de stichting „Borgstel lingsfonds voor Friesland". Het initiatief tot deze oprichting is uitgegaan van de Kamer van Koop handel voor Friesland. Moge Noord-Brabant spoedig volgen. VERLENGING CRISIS-PACHTWET. De regeering bereidt een wets-ont- werp voor tot verlenging van den wer kingsduur der Crisispachtwet. Waspik, 9 Juli '36. Geachte Lezer In onzen vorigen brief lokten wij onzen «Landbouw—redacteur« uit zijn tent om ons eens een en ander te vertellen over de Particuliere Werkverschaffing en Loonbijslag en regeling in den Landbouw. Reeds in een tweetal artikelen werd ons iets klaar en duidelijk verteld, ter wijl nog meerdere volgens belofte zullen volgen. Wij willen daarvoor dank zeggen, omdat zich mogelijk meerdere landbouwers zich voor deze inlichtingen zullen interes— seeren. Een kleinigheid willen wij echter in de landbouw-kolom vag 27 Juni rectificeeren. De schrijver wil ons daar n.l. in de schoenen schuiven dat wij de landbouwers als slechte betalers disqualifieeeren en hen daardoor grieven. Noch het een, noch het ander is waar. Wij generaliseerden niet, en beweerden alleen dat er sommige boeren zijn, die niet tijdig hunne pachten be talen, en dat zouden wij zelfs kunnen bewijzen ook, maar daarvoor is het hier toch zeker niet de plaats. Als onze collega dat zoo heel graag zou weten, moet hij maar eens met de HH. Notarissen uit onze streek gaan praten. Een hier zeer bekend notaris heeft dat zelfs eens heel krachtig uitgedrukt, terwijl wij het ook van verschillende pachtheeren hoorden vertellen met naam en »van«. Dat doet echter hier niets terzake. Een weldenkende boer die gelukkig nog tijdig kan betalen, zal zich niet ge griefd voelen omdat zijn buurman niet bij kan blijven: sterker nog: een weldenkende boer, die niet tijdig aan zijn verplichtingen kan voldoen, maar hard werkt en sober leeft, zal zich ook zelfs niet eens aan onze opmerking hebben geërgerd, maar ze gewoon als een vaststaand feit waaraan hij met den besten wil niets kan veranderen, aannemen. Ten overvloede echter willen wij hier nog gaarne verklaren, dat de opvatting van onze collega lang niet strookt met onze bedoeling, lntus- schen zien wij met belangstelling de eerstvolgende landbouwkroniek te gemoet. Zondag j 1. is voor onze Ned. Hervormde gemeenschap een dag geweest die zeer zeker in de ge schiedenis der Kerk zeer uitgebreid zal worden opgeteekend. Toen kwam namelijk een einde aan den tijd, dat men het hier zonder vasten herder heeft moeten stellen, en wel velen zullen dankbaar gestemd zijn ge weest ten opzichte van hen, die de mogelijkheid vooreen beroep wisten te bewerkstelligen. Des morgens bevestigd door zijn Vader, Ds. G. Lans Sr. uit Huizen, deed Ds. Gabriël Lans Jr. des middags zijn intrede in de nieuwe gemeente De overgroote belangstelling der be volking (ook van buiten de gemeente)- de aanwezigheid van den vader en den schoonvader (resp. predikant te Huizen en te Amsterdam) van den nieuwen leeraar, de welgemeen de, hartelijke toespraken van de predikanten uit de omliggende plaatsen, maakten op de aanwezigen een diepen indruk. Ook het hoofd onzer gemeente, de burgemeester, sprak den nieuwen leeraar toe, en memoreerde de goede verstandhou ding, welke weleer tusschen zijn voorgangers en 't gemeentebestuur heeft bestaan. Spreker hoopte, dat ook in de toekomst dezen band niet zal worden verbroken, bij welken wensch wij ons allen gaarne aan sluiten. Op intieme wijze werd dezer dagen nog hel 40 jarig Priesterfeest van den ZeerEerw. Heer Pastoor Huijbers herdacht. Op een der gewone club avonden der K.J.V. heeft ZijnEerw. zich niet aan een kleine eenvoudige huldiging kunnen onttrekken, en heeft een gezelligen avond bij deze jeugdvereeniging moeten doorbren gen. Met zang en voordrachtjes werd de avond gevuld, en zal ZijnEerw. met genoegen hieraan kunnen te rugdenken. Zondag a.s. ziet Waspik weereen zijner zonen tot het H. Priesterambt verheven. Dien dag n.l zal te Mill- Hill (Eng.) de heilige wijding worden toegediend aan den WelEerw. Heer Jos. Broekmans. Een week daarna zal de neomist in onze parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis opdragen, een feit, dat door geheel onze Roomsche bevolking zal worden meegevierd. Een buurtcomilé is bereids gevormd, en wij kunnen gerust vertrouwen dat de leiding hiervan in goede handen is. Met een welgemeende felicitatie aan den neomist en familie meenen wij op a.s Zondag te mogen vooruitloopen. Nog een woord van gelukwensch willen wij gaarne brengen aan den WelEd. ZeerGel. Heer H. van Son, die in de afgeloopen week als Mr. in de rechten promoveerde. De heer van Son, die uiteraard veel buiten onze gemeente verbleef, heelt niet temin destijds niet weinig bijgedragen aan de actie tegen annexatie onzer gemeente. Velen hebben hem toen leeren kennen als een joviaal en kundig raadgever. Het ga hem in de toekomst bijzonder! Waterleiding voltooid. Woensdag is men gereed geko men met den aanleg der waterlei ding van Elshout en de verbinding van dit nieuw gedeelte via den Elshoutschen dijk met Drunen. De leidingen van Drunen en Els hout vormen thans een kring, waardoor men een regelmatige circulatie hoopt te verkrijgen, zoo dat de aangeslotenen aan 't uiteinde van het vroegere net niet meer te klagen zullen hebben over bedorven of onzuiver water. Bij den aanleg der verbinding Drunen—Elshout stuitte men bij 't passeeren van den overweg even op een moeilijkheid, omdat men de leiding wilde leggen onder de viaduct door, waar een dikke laag beton bleek te zitten. Zoodoende ging men boven over den overweg. Met dit al is een reuze verbete- ring tot stand gekomen in Drunen met het oog op drinkwater en brand gevaar. Handboog „Constantia". Bij een selectie—wedstrijd werden voor 't a.s. concours voor de hand boogschutterij «Constantia», de vol gende zestallen samengesteld Eerste zestalJos van Leest, M. Schapendonk, A. v. Delft, J. Velt. man, H. de Wit en Fr. v. de Leur. Tweede zestal: L. de Wit, J. Klomp, M. Elshout, M. de Wit, J. van der Krabben en Jac. van Gor- cum. Opdracht. Het bouwen van de uitkijktoren en blokhut ten behoeve van de Jonge Wacht is opgedragen aan de firma M. v. Loon, aannemer, alhier. Een botsing, die goed afliep. Commissionair M. v. Beurden uit Haarsteeg wilde per fiets vanuit den Keiweg bij café Pulles-de Wit den hoofdweg oversteken in de richting Vlijmen. Hij liet daarvoor de truck met aanhangwagen der firma Lu- dewikus uit Raamsdonk passeeren en zag de uit dezelfde richting naderende luxe auto van den heer B. Pol uit Dordrecht, niet. Door krachtig remmen van den heer P. ontkwam de fietser aan een wissen dood, doch de auto slipte door de gladheid van den weg en kwam tegen een boom terecht, waardoor deze ernstig beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, hoewel velen hevig ge schrokken waren. De gemeente veldwachter van Drunen stelde een onderzoek in. Geen der weggebrui kers bleek hier tegen de verkeers regels gezondigd te hebben. Naar de Nationale Athletiekkampioen- sch'appen. Als vertegenwoordigers van het Bisdom Den Bosch zullen uit Dru nen op 26 Juli te Amsterdam deel nemen aan de nationale athletiek- kumpioenschappen de heeren Jo de Hart voor loshoogspringen en Leo Elshout voor loshoogspringen en hinkstapsprong. Opdracht. Aan slooper M. Klerks, alhier is opgedragen het sloopen van het hoekhuis op het drukke kruispunt te Sprang. Met 't wegbreken van dit huis zal men trachten het uitzicht op dit gevaarlijke kruispunt te verbe teren om daarmede 't aantal onge lukken trachten te verminderen. Heusden 9 Juli '36. In de vergadering der Winke- liersvereeniging werd in de vacature J. Verstuur als bestuurslid gekozen de heer H. Crijs. Besloten werd een paar bestuurs leden te zenden naar de vergade- ring te Waalwijk, waarin een nadere uiteenzetting zal worden gegeven over het Middenstandsborgstellingsfonds. Art. 6 van het huishuidelijk re glement werd gewijzigd, zoodat men voortaan op boete van f0.25 ver plicht is kennis te geven van ver hindering om de vergadering bij te wonen. Besproken werd ook de oprich ting van een reisvereeniging buiten de vereeniging om, en een tweetal leden zullen pogen hiertoe te gera ken. In Concordia vergaderde de Oranjevereeniging. De penningmees ter deed rekening en verantwoor ding. De plannen voor de feestvie ring op Koninginnedag werden voor- loopig besproken en Mej. M. Cam- maert zal gevraagd worden plaats te nemen als bestuurslid. (Vacature Mej. R. Maas wegens vertrek). Zondag half 11 predikbeurt door den godsdienstonderwijzer de heef J. v. Helden. Kaatsheuvel. 9 Juni 1936. Installatie Pastoor F. de Klijn. Zondag 5 Juli had voor de Hoogmis om half tien de plechtige installatie plaats van den Zeereerw. heer F. de Klijn als pastoor van de St. Jozef-pa rochie alhier. Onze Hoogeerw. heer Deken A.. J. v. d. Brekel verrichtte deze liturgische plechtigheid onder de be langstelling van zeer vele parochianen. Het zangkoor opende met Veni Cre ator, waarna de benoemingsbrief werd voorgelezen en de verschillende sym bolische handelingen van overdracht der waardigheid verricht werden. Wedvlucht Limoges. De K.C.C., gevestigd bij den heer J. v. Dun, hield Zondag in combinatie met de Dongensche Postduivenver- eeniging een wedvlucht met oude dui ven vanuit Limoges. De uitslag was 1, 10 M. v. Boxtel, 2 Jac. Vloemans, 3 G. v. d. Linden, 4 C. de Bondt, 5 J. van Boxtel, 6, 13, 14 J. v. d. Linden, 24 H. Emmen, Dongen, 8 P. Stokker- mans, 9, 15 L. Mosselveld, 11 M. Mes, 12 H. van Wanrooij, 16 W. Sulsters, 17 J. Kemmeren, 18 G. v. d. Wee, D., 19 H. Netten, 20 C.v. Boxtel,, £1,; J. Hoevenaars, 22 A. Vugts, 23 Anssems D., 25 B. Pols. Het weer van Dinsdag. Ook onze plaats heeft Dinsdag mee gedeeld in de milde regenbedeeling waarvan een groot gedeelte van ons land heeft kunnen profiteeren. Zelfs ouden van dagen herinneren zich niet ooit een grooter massa regen gezien te hebben. Dat de riolen het water niet konden verzetten is iets heel verklaar baars. De stadsriolen met hunne enor me afmetingen stonden hierin voor het zelfde feit. Het gevolg echter was, dat sommige punten geen straat meer ge leken. De Gasthuisstraat profiteerde zooals ook bij minder milddadige bui en natuurlijk mee. Doch ook de Hoofd straat bij het klooster der Eerw. Broe ders geleek veel op een gracht. De ver binding Verlengde Hoofdstraat naar Hoofdstraat en Mgr. Volkerstraat was geruimen tijd gestremd tot groot genoe gen der schoolgaande jeugd, die hier in een reden vond tot verschooning voor te laat komen. Ook in de huizen was de overlast zeer groot. Met den bezem was het op vele plaatsen niet te keeren, zoodat er emmers en blikken aan te pas moesten komen. Behalve wat ongemak, gelooven we echter niet dat het water schade heeft teweeggebracht. Excursie, Zaterdag 4 Juli maakten een twintig tal cursisten van onzen Handelscursus onder leiding van den heer H. de Bruin een excursie naar Amsterdam, 's Mor gens 7 uur werd in opgewekte stem ming met de zeer geriefelijke autobus van den heer W. Heijs-Keeris de reis aanvaard. Bij aankomst in Groot Mo- kum werd eerst een kort bezoek aan Artis gebracht en vluchtig de uitge- ZIJ DURFDE BIJNA NIETS ETEN. Altijd indigestie totdat zij een ontdekking deed. ,,Ik kan Kruschen Salts niet hoog ge noeg roemen, want ik leed langen tijd aan indigestie: op 't laatst durfde ik bijna niets meer te eten. Eenige maan den geleden begon ik Kruschen Salts te nemen, niet meer dan eiken ochtend een beetje in mijn eerste kop thee en dit bleek werkelijk een prachtige kuur te zijn. Ik ga door met Kruschen Salts, en heb nu geen indigestie meer, ik kan weer gewoon mee eten en voel mij veel beter". Mej. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet snel en ge regeld door Uw inwendige organen wordt verwerkt, begint het te gisten, er ontstaan gassen en zuren, welke maagpijnen of onpasselijkheid e.d. ver oorzaken, zoodat elke voeding een bron van ellende wordt. Bovendien hoopen zich afvalstoffen in Uw lichaam op, welke de algeheele gezondheid schaden. De zes minerale zouten, waar uit Kruschen Salts is samengesteld, hebben de eigenschap Uw inwendige organen aan te sporen tot snelle en geregelde werking. De afvalstoffen zullen zich daardoor niet meer kunnen ophoopen en worden geregeld verwij derd. Zoodoende wordt ook de oorzaak van Uw onpasselijkheid 'en Uw maag- bezwaren weggenomen. Slechts de kleine dagelijksche dosis in Uw eerste kop thee of koffie op de nuchtere maak en alle spijsverteringsklachten behooren tot het verleden. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij, Amster dam, voorkomt. breide dierencollectie bewonderd. Wat werd daar gekeken en genoten, vooral 't voederen der zeeleeuwen en de ge temde oerang-oetang trokken de be langstelling en 't was bepaald jammer, dat er niet langer vertoefd kon worden, doch 't dagprogramma liet een lang verblijf niet toe. Nu volgde een rondrit door 't voor naamste gedeelte der stad, om o.m. Rijksmuseum, Koninklijk Paleis, Post kantoor, Nieuwe Kerk, Beurs, Bijen korf te bezichtigen, waarna een rond vaart per luxe motorboot Hilda" door de diverse grachten en langs 't haven bedrijf volgde. Halverwege werd aan wal gestapt, want een der zeestoo- mers van de N.V. Maatschappij Hol land moest bezocht worden, hetgeen de Directie welwillend had toegestaan. De eerste stuurman van de Honte- stroom geleidde de cursisten en ver klaarde de voornaamste bijzonderhe den, liet salon en hutten zien, terwijl hij reddingsboeien, zwemgordels, sein- teekens enz. verduidelijkte. Een zeer groote bedrijvigheid op vóór- en ach terdek trok aller aandacht, want de boot zou denzelfden avond vertrekken, zoodat men nog zeer druk bezig was met laden. Hierna werd de rondvaart op 't Y voortgezet, naar de Oranjesluizen, langs de vele Oceaanstoomers van de verschillende Maatschappijen, de droogdokken, waar o.m. ook een reus achtige walvischvaarder gedokt lag. Na deze leerzame tocht werden de hongerige magen gestild en volgde een bezoek aan Schiphol, Neerland s groot ste en mooiste luchthaven, waar onder technische leiding de hangars, verkeers toren, landingslichten, de blauw-zilve- ren Fokkers en de blank-metalen Dou- glassen, die zoo nu en dan hun motor- stem verhieven in een ren naar hun element, werden bewonderd, o.a. ook 't fraaie privé-vliegtuig van den Ko ning van Engeland. Deze rood en blauw geschilderde Havilland Rapid G.A.D.D.D. had den Hertog van Kent naar ons land gebracht. Vele interna tionale verkeersvliegtuigen waren on- dertusschen opgestegen en gedaald en ook dit was de meesten niet ontgaan. Circa half negen werd de terugreis onder 't zingen van populaire deuntjes begonnen en vóór middernacht waren allen wederom thuis, hoogstvoldaan over 't zeer leerzame maar ook prettige uitstapje. Ongetwijfeld zal deze dag lang heugen. Ten slotte moeten we nog vermelden dat de comfortabele en heer lijk loopende autobus van den heer Heijs de reis zeer heeft veraangenaamd. ST. JOACHIMSMOER. Dinsdagmiddag ontlastte zich hier een hevig onweersbui. Harde slagen knetterden en verontrustten de bevolking. Slechts een boom op 't erf van den landbouwer G. O. aan 't Galgeneind en een hooimijt op de boerderij van J. S. aan de Heibloem werden door 't hemelvuur getroffen Dl An ADEPT.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6