Middenstands-Borgstellingsfonds. Gebraden Haantjes Croquettes Nierbroodjes LUNCHROOM SJEF SARS Ede Bont- v. Huiten Plaatselijke Berichten Café Kermisprogramma R. D. B. THEATER Hecrenklecding naar maat Zaterdag 11 Juli 1936. No 56. De Echo van het Zuiden. Derde Blad. Naar de oprichting voor het Lang- straatschc district van de K. v. K. In verband met het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat op te richten Borgstellings fonds voor den Middenstand, werd Woensdagmiddag om 3 uur in Hotel Verwiel een vergadering gehouden voor de leden der Kamer van Koop handel, de Gemeentebesturen en d-; besturen der Middenstandsvereenigin- gen in het gebied der Kamer. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer G. van Loon, de aanwezigen welkom, in het bijzonder den heer J. E. Foekens, hoofdcommies bij het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, die een uit eenzetting zou geven over de beteeke- nis en werkwijze van het te stichten fonds. Het zou ons aangenamer geweest zijn, aldus spr., wanneer wij de verga dering hadden kunnen beleggen voor een opgewekte gebeurtenis, maar we zijn bij elkaar gekomen om een zaak te bespreken, welke is geboren uit den huidigen toestand, welke men aanduidt met het woord: crisis. De Kamer van Koophandel is voor de keuze komen te staan het fonds al r.f niet op te richten. Daar het fonds een poging is om iets te doen voor den Middenstand en daar het kan uit groeien tot een belangrijke en waar devolle instelling, welke veel kan doen voor den Middenstand, achtte de Ka mer het onverantwoordelijk indien zij geen pogingen tot oprichting in het werk zou hebben gesteld. Spr. wil er nog op wijzen, dat de offers, die zul len worden gevraagd in het niet zullen vallen tegenover de voordeelen, die voor den Middenstand zullen worden bereikt. De heer J. E. Foekens verkreeg dan het woord om te spreken over de be- leekenis en de werkwijze van het te stichten fonds. Tot zijn schrik had spr. gezien, dat het eerste woord over deze kwestie reeds in het openbaar gespro ken was door ,,De Echo van het Zui den". Alvorens zijn uiteenzetting te be ginnen wilde spr. wel verklaren, dat zijn stem niet de stem van de ,,Echo" zou zijn. In tegenstelling met de voor stelling van de „Echo", als zou er wei nig animo in den lande voor het borg stellingsfonds bestaan, wees spr. er op, dat het fonds juist veel belangstelling heeft gewekt. Het is dan ook wensche- lijk op de beteekenis van het fonds te wijzen voor groepen van belangheb benden. Voorloopig zal het fonds ech ter teleurstelling brengen voor dege nen, die er volledige saneering van verwachten. Het begrip .borgstellingsfonds" houdt in: hulpbetoon met zakelijken in slag, geboren uit economischen dwang. Het fonds is geen philantropische in stelling, de opzet is zuiver zakelijk en de slechts eenmaal te geven hulp moet afdoende zijn. Het borgstellingsfonds beoogt de mogelijkheid te scheppen van credietverleening aan kleine industri- eele- en handeldrijvende middenstan ders. Het is de bedoeling de credieten te laten afloopen na 3 jaar en boven dien van de credietbehoevenden zeker heid te vragen van de aflossing, daar aan een strenge risicobeperking moet worden vastgehouden. Daar men voor een onbekend risico staat, wil de regee ring voorloopig de teugels strak in handen houden. De belangstelling voor 't op te rich ten fonds heeft een droevigen achter grond, namelijk den huidigen nood toestand. De regeering is in verbinding getreden met den Middenstandsraad, op welks advies het fonds in den vorm, als thans wordt voorgesteld, is geko zen. Het is niet de eerste maal, dat door de regeering iets voor den Mid denstand wordt gedaan. Spr. wijst in verband hiermede op de regeling van het afbetalingssysteem, de vestigings wet, de wet op de uitverkoopen, enz. De critiek op het borgstellingsfonds komt alleen van degenen, die werden afgewezen, zooals de zoogenaamde beunhazen en de eigenaars van bedrij ven, welke niet levensvatbaar en cre- dietwaardig zijn. Men wil niet de za ken een grooteren omvang doen aan nemen, doch hen brengen tot het peil, waarop zij wederom kunnen draaien. Daartoe is niet steeds financieelen steun noodzakelijk, want het fonds kan ook bewerken, dat de huur en renten worden verlaagd. Het fonds kan slechts zuiver zakelijk te werk gaan, maakt geen onderscheid tusschen al of niet georganiseerden en houdt geen rekening met godsdienstige gezindheid. Voor den Middenstand is met de in- i relling van het fonds een dankbare taak weggelegd. Men zal er tijd en moeite voor over moeten hebben, maar 'iet betreft hier een Middenstandszaak van groot belang ook in den vorm van saneerenden en adviseerenden arbeid. De borgstellingsfondsen worden op gericht op initiatief van de Kamer van Koophandel. De opzet is steeds regio naal, waarbij de gebiedsindeeling der Kamers wordt gevolgd. In elke ge meente wordt een advies-commissie be noemd. Alle aanvragen komen binnen bij een districts-commissaris, die de schakel vormt tusschen het fonds en de credietzoekenden en die in staat zal zijn de aanvragen tot de ware proporties terug te brengen. Hulp in dea vorm van crediet is bijzaak. Hoofdzaak is datgene wat voorafgaat, hetgeen mo reel en practisch voor de Middenstan ders van groote waarde is. Geldelijke hulp is zelfs bij 60 a 70 van de be handelde gevallen niet noodig geweest. Bovendien is gebleken, dat de ge vraagde credieten meestal te hoog wa ren en dat met een veel minder be drag kon werden volstaan. Medewerkenden zijn vooreerst de provincies, die alle in beginsel voor op richting van het fonds zijn. De gemeen ten zijn de grootste belanghebbenden inzooverre bij tijdige hulp langs dezen weg een beroep op de organen van de Openbare Armenzorg kan worden voorkomen. Voorts is van voordeel, dat middels het fonds den nood der Middenstan ders, die hierover niet gemakkelijk praten, ook door de gemeentebesturen wordt erkend. De actie van het fonds zal zuiverend werken. Zaken, die worden afgewezen, gaan verloren en die gesteund worden, krijgen daardoor een bepaald cachet. De gemeenten zullen deelnemen in het kapitaal van het fonds en voorts ook jaarlijks bijdragen tot zijn inkom sten. Werd oorspronkelijk voor de deelname in het kapitaal 20 cent per inwoner en als bijdrage 1 cent per in woner en per jaar bepaald, thans zijn deze bedragen iets hooger. De garantie dekt 25 der verliezen en staat naast die der regeering, zoodat het fonds slechts 35 eigen risico heeft. De re geering vergoedt 40 van eventueele verliezen. Het solidariteitsgevoel is bij de Mid denstanders sterk ontwikkeld. Belang stelling voor datgene, wat voor de noodlijdenden onder hen wordt ge daan, is er genoeg, maar zoo gauw als er finantieele offers worden gevraagd, dan is er weinig animo. Toch mag van de Middenstandsvereenigingen ver wacht worden, dat zij het fonds ook fi- nantieel zullen steunen en in eigen boe zem deze kwestie bespreken en tot con- tributie-verhooging voor dit doel ko men. Voorloopig mag men van het fonds niet al te veel verwachten. Hoofdzaak is, dat de hier geboden gelegenheid om de in nood verkeerende Middenstan ders te steunen, wordt aangegrepen. Spr. eindigde met een beroep te doen op de Middenstanders om hun solida riteit ook in dad enom te zetten. De heer van Loon heeft den heer Foekens voor deze uiteenzetting dank gebracht. De vergadering was verder voor de pers niet toegankelijk. Staande de vergadering werd eene Commissie van eenige in de streek op den voorgrond tredende personen be noemd, die het Borgstellingsfonds zal oprichten en die zich voor definitieve medewerking zal wenden tot de diver se gemeenten en middenstandsvereeni gingen in het district der Kamer. De Commissie is als volgt samenge steld: G. N. van Loon, Voorzitter der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, Voorzitter der Commis sie. K. L. J. Wouters, Burgemeester der gemeente Dongen. J. A. F. Mallens, Burgemeester der gemeente Loonopzand. J. H. van Mierlo, Gemeente-secreta ris van Waalwijk. A. D. C. Snels, Voorzitter der Af- deeling Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. C. J. A. van Liempt, Voorzitter der R. K. Middenstandsvereeniging te Waalwijk. J. J. Simonis, Voorzitter der R.K. Middenstandsvereeniging te Raams- donksveer. W. J. van den Noort, Voorzitter der R.K. Middenstandsvereeniging te Ma de c.a. Mr. R. J. Th. van der Heijden, Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat; Secretaris der Commissie. Datum Titel Onderwerp Hoofdrollen: Hoe? 10-1112 Juli SCHOTS EN SCHEEF Avonturen van 2 Schotten, die in het Vreem delingenlegioen verzeild raakten. Stan Laurel en Oliver Hardy Enorm komisch. De ,,Fra Diavolo" van 1936. 13-14 en 16 Juli EPISODE Het leven van een alleenstaand meisje in armoede. Paula Wessely en Carl LudwigDiehl Ontroerend mooie film met voortref felijk spel. 17-18 19 20 Juli OP DE PLANKEN Het leven van een artist. Joe E. Brown Ann Dvorak Om te brullen van het lachen. Zaterdag 18 Juli 2'/j uur GROOT KINDERKERMIS-MATINÉE met vertoning van speciale, geschikte kinderfilms. Een pracht amusement voor de jeugd. Toegang 10 en 20 ets. Een bezoek aan ons theater is het beste en goedkoopste Kermisamusement Bespreek vooral tijdig uwe plaatsen bij fa. WED. TH. C. PULLES, Sioarenmagazijn, Grortestraat 247, Telefoon 216. GOEDKEURING VAN GED. STA TEN VERKOOP GROND RAAD HUISPLEIN AAN N.V. DE GRUYTER. Naar wij vernemen hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant het besluit van den gemeenteraad van Waalwijk tot verkoop van een gedeel te Raadhuisplein aan de N.V. P. de Gruyter Zn. te 's-Bosch, om daarop een winkel te bouwen, goedgekeurd. Eveneens is goedgekeurd het besluit tot aankoop van grond langs de haven. R.K. HOOGERE BURGERSCHOOL EN HOOGERE HANDELS SCHOOL WAALWIJK. Eindexamen R.K. Hoogere Burgerschool 3-jarige cursus. Geslaagd: C. Bank, A. Christ, J. Ei bers, Jan de Folter. Jos de Folter, E. v. d. Hammen, A. v. d. Heuvel, J. Kemperman, J. de Kort, N. v. Loon, J. Pullens, D. Roxs en J. Spijkerman te Waalwijk: P. v. Boxtel en A. de Bruin te Kaatsheuvel; J. v. Delft en H. Pe ters te Drunen en A. Renniers te Geer- truidenberg. Afgewezen: 7. Toelatingsexamen tot de le klas R.K. Hoogere Burgerschool. Geslaagd: M. v. d. Aa, A. v. Gent, C. v. Muilekom, J. v. Nuenen, J. Suer- mondt, J. Vermeer, N. de Vries, L. v. Zeist, J. Meinders, P. v. Eeten, A. de Mol, F. Schuurmans en A. de Rooy te Waalwijk: M. Luijben, H. Mim- pen, L. Sikkers, J. Spee en H. van Wezel te Drunen; J. van Bokhoven te Herpt; P. van Bommel te Hedik- huizen; A. Merk te Geertruidenberg; R. Berkelmans, M. van de Bom en R. v. Dongen te Waspik; M. Oerle- mans te Sprang-Capelle en J. van Ainelsfoort en P. v. Onzenoort te Raamsdonk. Toelatingsexamen tot de 2e klas R.K. Hoogere Burgerschool. Geslaagd: H. de Kort te Waalwijk. Overgangsexamens. Bevorderd van klas I naar klas II: J. v. Haren. H. v. Heesbeen, P. v. Heesbeen, J. Koeken, J. de Kort, W. Spitters, Th. de Vaan, J. Verhoef, N. v. Well, J. v. Heijst, D. v. Liempt, P. v. d. Mee, A. Sevenster, H. Sevenster, J. Spijkerman, J. Verhagen, H. G. Verwiel en H. Leijtens te Waalwijk; M. Dijkstra te Sprang-Capelle; P. de Nijs en F. Grootzwagers te Kaatsheu vel; A. Peters en C. Veltman te Dru nen; C. Berkelmans, A. Brokx, J. Brokx en C. de Wit te Waspik en H. J. Ver wiel te Eethen. Herexamen: 4. Afgewezen: 9. Bevorderd van klas II naar klas III: J. Bank, P. Bertels, H. Both, J. van Delft, H. v. Haren, H. Hoffmans, F. Hoeben. J. Mahieu, W. Marinus, P. de Rooy, A. Schalken en A. Verwiel te Waalwijk; A. Boelen en J. IJpelaar te Drunen; J. Colijn en R. v. d. Schans te Eethen; A. Kools en A. v. Velthoven te Waspik; G. v. d. Linden te Kaats heuvel en C. Goes en B. Speetjens te Geertruidenberg. Herexamen: 3. Afgewezen: 8. Bevorderd van klas IV naar klas V: J. v. Kempen en J. Langermans te Waalwijk; G. Hageman te Raams- donksveer; P. Konings te Raamsdonk en G. Speetjens te Geertruidenberg. Herexamen: 4. Afgewezen: geen. OVERGANGS-EXAMEN R.K. LYCEA TE 's-BOSCH. Maria-Lyceum. Bevorderd van de 3e naar de 4e klas Anny Froklage, van de 4e naar de 5e klas Carla Langemeijer, beiden te Waalwijk; Ella Moons te Raamsdonks- veer. St. Jan Lyceum. Van de le naar de 2e klas F. Lan gemeijer en C. Christ, van de 4e naar de 5e klas V. Hoffmans, van de 5e naar de 6e klas V. Christ, allen te Waalwijk, allen gymnasium. EXAMENS. Voor 't doctoraal examen rechten slaagde aan de R. K. Universiteit te Nijmegen de heer H. C. M. van Son te Waspik. Voor 't 2e gedeelte Notarieel staats examen slaagde de heer H. H. van Stokkum te Vlijmen. BURGEMEESTERS-JUBILEUM. Wij hebben in een der vitrines van ons bureau geëtaleerd een kleurentee- kening van het „bloemen-monumentje" dat zal verrijzen in het aan te leggen plantsoen aan de Burg. van der Klok- kenlaan, beide bedoeld als geschenk der gemeentenaren. Het ziet er zeer smaakvol uit en wij gelooven dat het aller belangstelling en instemming zal hebben en raden een ieder aan eens een kijkje te komen ne men. Wij vernemen nog dat door een Waalwijksch vakman dezer dagen spontaan het schilderwerk aan den aanleg van een en ander werd aange boden. Een mooi voorbeeld. FEDERATIE VAN SCHOENFABRIKANTEN. In de 1.1. gehouden vergadering van Nederlandsche Schoenfabrikanten is tot lid van het Dagelijksch Bestuur ge kozen de heer Ed. Stibbe, Directeur der N.V. Bloch en Stibbe, Hollandia- schoenfabriek, alhier. UIT DE LEDERINDUSTRIE. Er is binnenkort te verwachten een overeenkomst tusschen de leerhande laars en de vache-zoolleer-fabrikanten. De heer A. Aarts Czn. te Rijen is benoemd tot bedrijfsleider van de looierij der strafgevangenis te Djok jakarta (Java). WAALWIJKSCHE KERMIS. Wc schrijven weer den 2en Zondag in Juli en daarmee de Waalwijksche kermis. Markt, Raadhuisplein enz. zijn weer goed bezet, met tal van kermis vermakelijkheden die inwoner en vreemdeling weer een volle week zul len vermaken. Heel opgewekt is de toestand aller minst om kermis te houden, maar toch telkens worden die sombere voorge voelens toch voor een stuk teniet ge daan en zou men soms denken dat er geen zorgen bestaan. En die zijn er zeer zeker, maar laten we als de weck van ontspanning komt er den goeden kant van bekijken en er ons over ver heugen dat er een weeic komt. waarop men de dagelijksche zorgen althans zooveel mogelijk van zich afzet cn men zich opmaakt om gepast feest te vieren. Dat laatste moge steeds noodzakelijk zijn, maar thans meer dan ooit. Een prettig kermisvermaak gunnen wij ieder gaarne, maar het overdrevens zij in deze benarde tijden ver van eenieder, nu het toch al zoo moeilijk is om rond te komen. Men kan toch wel vroolijk en op gewekt kermis houden, zonder de ge paste zuinigheid uit het oog te verlie zen en onverstandige dingen te doen. In den geest als boven beschreven wenschen wij allen een prettige, en za- kenmenschen een succesvolle, kermis, vroolijk en opgewekt zooals wij dat kennen; zonder een enkele wanklank hoeven we er niet bij te voegen. De verschillende cafés hebben weer voor de noodige attracties gezorgd, al zijn er ook bij die deze gewoonte heb ben laten varen en meer heil zien in 't aanbieden van een rustig zitje bij een goede consumptie. Wij noemen Hotel Verwiel, Hotel de Twee Kolommen, Café Molenvliet, Café Central, Café City, die allen ge zorgd hebben voor prima muziek en dito artisten en die de bezoekers dan ook 'n prettig amusement zullen bieden en ook gaarne door ons worden aanbe volen. Niet minder is dit 't geval met de uitstekende dansgelegenheden in Hotel Verwiel, Musis Sacrum, Wed. J. van Helvoirt, Willem van Hel- Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. voort, A. van Berkel, danszaal Thalia van v. Boxtel-IJpelaar; voor goede dansmuziek, een goede dansvloer en een prettig zitje is zorg gedragen. Wil men zich eens frisch verpoozen dan wandelt men naar „Galgenwiel", waar Steenbergen-Kroot II een rustige afwisseling biedt. Alles bijeen is er dus gelegenheid te over om zich prettig te amuseeren. Voor 't geen men noodig heeft voor een chique toilet of aardige snuiste rijen, speelgoederen of lekkernijen in de a.s. dagen, deze artikelen zijn bij onze winkeliers in rijke keuze ver krijgbaar, daarvoor verwijzen we naar onze rubriek advertenties. Men moet deze maar eens goed napluizen, dan zal ieder vinden wat van z'n gading is, want dat zijn natuurlijk de beste adres sen op elk gebied, dat zijn de men- schen die hun service onder 't publiek weten te brengen en daarom wen schen wij ook hen 't beste succes. Van de Kermis-attracties vestigen wij de speciale aandacht onzer lezers op het Vroolijke rad, de Rubsbaan en Autoskooter der fa. Vermolen en Zn., Oome Jaap met z'n Vogelpiek, de be kende danssalon van Jacobs, de draai molen van Giessen en de palingkraam van ter Haar en niet te vergeten de schouwburgtent van Dassi, waarover elders meer. Het kermisterrein zelf bevat de vol gende attracties: Op het Raadhuisplein kan men zich vermaken met: rupsbaan, vroolijk rad, danstent, foto-schiettent en quick- lunch. Op de markt: autoskooter, vogelpiek, draaimolen, schiettent, zuurkraam en palingkraam. In de Stationsstraat staan twee vlieg- bommen, twee suikerkramen, twee ga lanteriekramer luchtschommel, Deen- sche hoogvaart, gebakkraam, lijntrek tent, berekeningsspel, fototent. kijktent en theater. De schouwburg van Dassi heeft zijn standplaats in de Julianastraat. Dit jaar zijn voor het eerst ook en- BE

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9