t JUBILEUM GEBRS. DE GRAAFF. MAANDAG A.S. 25-JARIG BESTAAN. ABONNEERT U OP DIT BLAD Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DUSSEN. hoeft slechts één stap te worden ge daan, n.l. aanmelden bij den secretaris van het plaatselijk Comité, den heer J. Mandemakers, Grootestraat 95b te Waalwijk. AANBESTEDING. Door den Rijkswaterstaat werd j.l. Woensdag aanbesteed: Bestek no. 148: het uitvoeren van baggerwerk in het Afwateringskanaal van Den Bosch naar Drongelen tusschen de K.M. pa len 2 en 169 onder de gemeenten Vught Helvoirt, Drunen, Loon op Zand en Waalwijk. Ingekomen 15 biljetten. Hoogste inschrijver: J. de Koning, Medemblik, 51100 M3. Laagste inschrijver: A. Kraaieveld, Zwijndrecht 22377 M3. BIOSCOOP R.D.B.-Theater: „Op de Planken". Joe Brown's komieke gaven en phy- sionomie, die alle beschrijving te bo ven gaat, zijn in de film „Joe Brown op de Planken" ten volle geëxploi teerd. Hierin heeft hij gelegenheid met zijn onweerstaanbare gezichtsverdraai- ingen, clowneske acrobatiek en ont zaglijk stemgeluid een zaal aan hel brullen te krijgen, niet alleen op hel filmdoek, maar ook daar vóór. Ann Dvorak moet hierbij als zijn verwaar loosde vrouw een ietwat sentimenteel rolletje spelen, maar zij doet het ge voelig en sober. Voor het overige is het één-en-al Joe Brown, de immer te laat komende, alles vergetende onstui mige, goedhartige en dwaze komiek over wicn men zich krom lacht. Joe Brown is in „Op de Planken" de komiek Wilson van het kleine spe cialiteiten-theater op tournée, die een aanbieding krijgt voor de Follies in New-York, waar hij roem en lauweren oogst met een hem toegewezen partner in de excentrieke beruchte rijke erf gename Claire Whitmore. Een doorn in het oog van Joe's schattig vrouwtje Fay, tot wie hij terugkeert. Maar hoe! Na allerlei verwikkelingen, die 'n bon te reeks van tooneelen geven van bet leven achter de schermen en voor het voetlicht, van de groote Amerikaan- sche tooneelen. En steeds daartusschen het leeïï\Vengebrul van Joe Brown, die er zichzelf overtreft. Om te brullen! Kinder-Kermis-Mfatinée in het R.D.B.-Theater. Ter gelegenheid van de kermis or ganiseert de directie van het R.D.B.- Theater op Zaterdagmiddag a.s. te half 3 een speciale kinder-voorstelling. Er is gezorgd voor een programma van speciale kinderfilms, waarvan Ro binson Crusoe de hoofdschotel vormt, en enkele geslaagde kinderteekenfilms de smakelijke bijgerechten. Onnoodig te zeggen dat de kinde ren volop te genieten zullen krijgen. Robinson Crusoe, de held van me- nigen kinderdroom in levende lijve zien en zijn avonturen meemaken, moet voor hen een waar feest zijn! Voor vele ouders zal het ongetwij feld een uitkomst zijn, dat zij hun kin deren op goedkoope wijze een aller- prettigsten kermis-middag kunnen be zorgen. Het zal er wel weer druk wor den. NIEUWE BURGEMEESTER. Met ingang van 1 Augustus is be noemd tot burgemeester der gemeente Erp de beer Herin. Verheijen. De heer Verheijen is in 1882 te Roo sendaal geboren en woont in Utrecht. Hij is oud-lederfabrikant, oud-wethou der van de gemeente Dongen en oud lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant. BAT'A TEGEN DE SCHOEN. Uitspraak in kort geding. De N.V. Nederlandsche Schoen- en Lederfabrieken Bat'a, die bij de Haag- sche Rechtbank reeds in de hoofdzaak een vordering aanhangig had gemaakt tegen den Nederlandschen Bpnd van Schoenmakerspatroons- en Schoenwin- keliersvereenigingen, den hoofdredac teur van het vak- en advertentieblad „De Schoen" en J. A. Melhado, redac teur van ,,De Schoen", waarin artike len of passages daarvan voorkwamen, welke Bat'a voor haar beleedigend achtte, althans smadelijk of lasterlijk, vroeg in kort geding bij den president der Haagsche Rechtbank, hangende 't proces zelve, een gebod, om het schrij ven, plaatsen, publiceeren en versprei den van zoodanige artikelen en passa ges te staken. Voor Bat'a trad op mr. W. J. van Dijk, uit Eindhoven, en voor de ge daagden mr. W. Nathans uit Den Haag. Dit geding werd op 8 Juli j.l. behan deld. Gisteren heeft de waarnemend pre sident, Jhr. mr. dr. Calkoen, uitspraak in dit kort geding gedaan en zich daar- In verband met bovenstaande gebeurte nis is bet ons aangenaam van deze firma het een en ander te kunnen mededeelen. In 191(1 bezochten bovenstaande 3 heeren de wereldtentoonstelling in Brussel en be sloten daar hunne 3 afzonderlijke zaken bij elkaar te voegen onder den naam der fa. Gebr. de Graaff en een moderne fabriek te bouwen voor bet vervaardigen van machi naal schoeisel. De plannen vlotten spoedig en op Maandag na kermis Juli 1911 werd het nieuwe bedrijf in werking gesteld. Begonnen werd met de fabricage van bur ger dames- en heerenschoeisel, waarvan so liditeit de grondtoon was en welk artikel onder den naam „The G. shoes" in den han del werd gebracht. Het artikel vond direct vooral om zijn kwaliteit een gretigen aftrek en vooral de provincie Limburg bleek veel interesse voor dezen kwaliteitsschoen te hebben. Reeds in 1917 bleek de fabriek te klein en werd besloten 200 M2 bij te bouwen om een ruimer en overzichtelijker fabricage proces te krijgen. Regelmatig bleef de fa briek haar gewone producten op de binnen- landsche markt leveren, tot in 1923 haar aandacht werd gevraagd voor orthopae- disch werk. De opening voor machinaal maatwerk en de vervanging van het hand maatwerk was hiermede geboren. Van de zen tijd af werd de zaak in de richting der gemakschoenen gestuurd, waarvan deze heeren de eigenlijke grondleggers zijn. Ook in Engeland werden deze schoenen geplaatst en maakten er aardig opgang, tot in 1926 de tolmuren van Engelsche zijde zoo hoog werden opgetrokkdi, dat die prijzen niet meer betaald konden worden. Later werd nog geprobeerd in Ned.-Indië, hetgeen aan vankelijk scheen te lukken, doch in 1930 viel met den aanvang der crisis ook de In dische export in elkaar. Momenteel begrijpt de binnenlandsche markt eerst voor goed, welk waardevol product een goede steunschoen voor pu bliek en winkelier is. Wij wenschen de heeren De Graaff, die nog vol frisschen moed zitten, al zijn ze resp. 74, 68 en 61 jaar oud, nog veel suc ces met hun prima fabrikaat, de „Ortho" Ideale steunschoen. bij niet bevoegd verklaard, ten eerste, omdat het buiten de competentie van een rechtbankspresident valt, om te beoordeelen of en in hoeverre de ge wraakte artikelen beleedigend, smade lijk of lasterlijk waren, ten tweede, om dat een verbod tot publicatie van nog niet verschenen artikelen in strijd met de Wet zou zijn. Bat'a werd veroordeeld in de kosten. Ons Gezellig Tehuis. Woensdagmiddag had dejaarlijk- sche prijsverschieting plaats van de handboogschutterij »Ons Gezellig Tehuis" gevestigd bij den heer W. van Helvoirt. De prijzen werden als volgt be haald le pr. H. Pullens, 2 J. Kol- ster, 3e W. van Helvoirt, 4 L van Gelder, 5e C. Lommers, 6e J. de Rooij, 7e J. Krol, 8e J. Pullens, 9e Schutjens, 10e G. Pullens, lie G. van Helvoirt. St. Ambrosius. De traditie getrouw trok het gilde van St. Ambrosius vanuit het club lokaal ,,'t Vosje'' het dorp door om den gilde koning den heer C. A. de Jong aan diens woning af te halen, om daarna weder naar het schiet terrein te trekken waar de jaarlijk. sche prijsverschieting plaats vond, welke de volgende uitslag had le pr. G. Beijnen, 2e J. Baijens, 3e C. de Jong, 4e Jos van Huiten, 5e G van Heesch, 6e Th. Pullens, 7e J. van Huiten, 8e W. Pullens, 9e H. Maas, 10e N. Klerks, lie A. van Thuil, 12e J. van Beijnen, 13e J. Kleiberg, 14e N. Baijens, 15e Jos. LoefT, 16e W. de Jong, 17e C. Schil ders, 18e J. de Jong. Rapport verbetering van den Brabantschen Biesbosch. Door het ijveren van ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van Water staat, is de regeering reeds gerui- men tijd bijzondere aandacht gaan schenken aan de verbetering van Beneden-Donge en het Oude— Maasje, van het poldergebied ten Zuiden van den Amer en van den Noordbrabantschen Biesbosch. De regeering verstrekte aan ir. A. R. van Loon te 'sGravenhage de opdracht een rapport over de betrokken vraagstukken uit te brengen en tevens een plan tot oplossing te ontwerpen. Ten einde deze omvangrijke taak van ir. Van Loon eenigszins te verlichten en de voor het bereiken van een bevredigende oplossing on misbare samenwerking van de ver schillende belanghebbende groepen te bevorderen, stelde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk een com missie in, waarvan drs. G, J. de Vries te Waalwijk voorzitter is en mr. R. v. d. Heijden te Drunen, secretaris. Deze commissie heeft een zeer belangrijk rapport het licht doen zien. Het rapport omvat vooreerst een historisch-geografische beschrijving van het betrokken gebied. In grove trekken aangegeven acht men het mogelijk den gewenschten toestand in den Brabantschen Biesbosch te verkrijgen door het leggen van een doorgaande bedijking van Keizersveer af tot aan den bestaanden Bandijk, die loopt van Werkendam tot de Deeneplaat. Door deze bedijking zullen de meeste gronden veilig achter een dijk komen te liggen, zoodat de kilometers lange kaden der afzon derlijke polders overbodig worden. Wanneer men bedenkt, dat deze kaden ongeveer 10 pCt. van het Cultuurland in beslag nemen, meer malen groote kosten aan onderhoud vergen en toch nog een dikwijls onvoldoende bescherming tegen overslrooming beteekenen, dan is het wel duidelijk, dat de ongetwij feld groote uitgave, noodig voor den aanleg van den begeerden dijk, alleszins verantwoord is. Al wordt nu door afsluiting met een dijk de dichtslibbing van kreken en killen gestuit het vraagstuk der afwatering zal toch de noodige aan dacht blijven vragen. Het gebruik van den grond en daarmede zijn waarde in de ver schillende polders loopen sterk uit een, wat een ge\olg is van de lig ging der polders en van de reeds uitgevoerde werken tot bescherming tegen buitenwater en tot betere loozing van het binnenwater. Een indijking van den Biesbosch heeft niet voor alle gronden dezelfde be- teekenis, al hebben alle polders er in meerdere of mindere mate be lang bij. Een van de eerste zorgen, welke na de indijking aan de orde zullen komen, is wel de verbetering en uitbreiding van het wegennet. Voor het vormen van gehuchten zal, al. thans voorloopig, nog geen kans bestaan, [daar het groot grondbezit in den Biesbosch overwegend is en dit een beletsel voamt voor de ves tiging van een eenigszins belangrij ke volksgroep. Ook is te verwachten, dat voor velen het risico, [aan vestiging ver bonden, nog te groot zal zijn, zoo dat eerst zal dienen te worden af gewacht, welken invloed de indij king op de kribben en kreken van den Biesbosch zal hebben. De gezamenlijkeg werken zullen in totaal ongeveer een waardever meerdering van f 2.400 000 hebben. Dit bedrag) is aan den lagen kant berekend. Tel KONING WILLEM II IN TILBURG De voorbereidingen van de feeste lijkheden ter gelegenheid va nde offi- cieele ingebruikneming van het Paleis- Raadhuis te Tilburg zijn in vollen gang. Alles wijst erop, dat de „pièce de re sistance" va ndeze grootsche feestelijk heden belooft te worden de opvoering van het historisch openluchtspel Ko ning Willem II in Tilburg" van de hand van den Brabantschen tooneel- schrijver Jan Vuijsters. De gala-premiere van deze open luchtvoorstelling zal gegeven worden in den avond van den dag der offici- eele ingebruikneming van het Paleis- Raadhuis, welke naar men weet, thans definitief bepaald is op Zaterdag 1 Au gustus a.s. Voorloopig zijn als data voor ver dere opvoeringen van het spel vastge steld 2, 8, 9, 15 en 16 Augustus. De regie over dit openluchtspel be rust in handen van den heer Hans van Meerten, die het vorig jaar ook de lei ding had bij de succesrijke „Beatrijs"- opvoeringen tijdens de Bossche fees ten. In totaal werken een kleine driehon derd personen aan het spel mede. Eeni- ge rollen worden door beroepsartisten bezet. De dansen, die het tweede be drijf zullen sluiten, worden ingestu deerd door mevr. Handa Stradowska. DE PARADIJSVLOEK IN OISTERWIJK'S NATUURTHEATER. Kunstzinnig Oisterwijk, dat in ,,de Ghesellen van den Spele" zijn vertol kers vindt, biedt de liefhebbers van het openluchtspel dezen zomer een dubbele verrassing. Aanstaanden Zondag zal immers voor de eerste maal het nieuwe perma nente Natuurtheater aan den Gemulle- hoekenweg bespeeld worden. Te mid den van een ongerept landschaps- schoon, gemakkelijk bereikbaar langs lommerrijke wegen is dit nieuwe thea ter verrezen, eenig van bouw en en tourage. Ww hebben hiervan reeds een uitvoerige beschrijving gegeven. Het is zeker een gelukkige gedachte geweest in dit uitzonderlijk mooie Na tuurtheater, als eerste tooneelwerk op te voeren Alphons Laudy's ,,De Para dijsvloek". Een oeuvre, waarvan eens geschreven werd, dat het tot het beste behoort, dat in den laatsten tijd in de binnen- en buitenlandsche tooneel- litteratuur verschenen is. Een Bijbelsch treurspel, dat tevens tooneelspel is. Een stuk vol schoonheid, zoowel van ge beuren als van taal. Een middag van waar kunstgenot in het wondermooie Land van bosschen en vennen is daarom voorzeker weg gelegd voor diegenen, die een reisje naar Mooi Oisterwijk ervoor over heb ben. Achtmaal achtereen zal „De Para dijsvloek" op de Zondagen van Juli en Augustus gespeeld worden. Gelegen heid te over derhalve om één Zondag voor dit mooie tooneelspel te reser veeren! NOORD-BRABANTSCHE MAAT SCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Dinsdag heeft de Noord Brabant- sche Maatschappij van Landbouw in het Nutsgebouw te Werkendam haar jaarlijksche algemeene leden vergadering gehouden, onder voor zitterschap van den heer P. M. Sneep uit Dinteloord De bijeenkomst die zeer druk bezocht was, werd o.a. bijgewoond door het Tweede Kamerlid H. D. Louwes, dr. II. Molhuijzen, secretaris van hel Kou. Ned. Landbouwcomité en verschillende agrari che consu lenten. Na een kort welkomst woord bracht de voorzitter een jaaioverzicht uit. De regeering is, zoo zeide hij, niettegenstaande de vereenigde po. gingen der centrale landbouwcrisis- organisaties, niet te bewegen om zoodanige maatregelen te treffen, dat de boeren weer een inkomen kunnen verdienen waarvan zij kun nen leven op een zelfde levenspeil als andere bevolkingsgroepen. Als spr. de maatregelen nagaat, die in het algeloopen jaar zijn ge nomen op het gebied van den land bouw, dan is er meerachteruitgang dan vooruitgang geweest. Vooruitgang bracht de uitbreiding van het vlas-areaal. Het vaststellen van minimum prijzen voor varkens heeft groote vreugde verwekt. Achteruitgang beteekende het na. laten van afdoende maatregelen voor de rundveehouderij Alleen de in trekking van de melkbeperking gaf eenige voldoening Ernslig te betreuren valt het dat nog geen positieve maatregelen ge nomen zijn om de vleesch- en melkprijzen te doen stijgen. De steun aan vetweiders en mes ters, acht spr. uit den booze. De nieuwe verlaging van den bijslag op melk is opnieuw een zware slag. De verhooging van de bieten garantie met 5 pet. zal de steeds verder gaande afknabbeling van dit voederareaal voorkomen. De verlaging van de richtprijzen van erwten en tarwe heeft weer veel ontstemming gewekt. Deprijzen der landbouwproducten gedoogen nog geen verlaging. De eisch van aanpassing moet het eerst gesteld worden aan de niet agrarische bevolking. De oogst van dit jaar staat er ge lukkig in het algemeen best voor. De prijzen der producten liggen echter weer belangrijk beneden die van 1935, zoodat het er alles bij elkaar ook thans weer niet roos. kleurig uitziet. Inplaats van ontlasting der bedrij. ven te bevorderen, verzwaart de regeering die o.a. door hel instellen van bedrijfsradenWest-Brabant geniet de twijfelachtige eer, daarbij als proefkonijn te dienen. Opheffing van het tegenwoordige stelsel en vervanging door hoogere invoerrechten met daaraan verbon den export-bijslagen heeft spr.'s in stemming niet. Wel acht de N. Brab. Maatschappij een verhoogde heffing aan de grens, in den vorm van monopolieheffingen noodzakelijk. Sluiting cursus Rijksvakschool. Naar wij vernemen zal de sluiting der Rijksvakschool met uitreiking der diplo ma's plaats hebben op Woensdag 29 Juli a s. Examens. T.egeliten tot de le klas R-H.B.S. te 's-Bosch, C. van der Waerden alhier. Bevorderd van de Ie naar de 2de klas D. van der Waerdente Waalwijk van de 2e naar de 3e klas D. Addink te 's-Grev.-Capelle. Toegelaten tot de le klas van het O. L. Vr. ter Eem Lyceum voor Meisjes te Amersfoort Tonny Hoffmans. Toegelaten tot de le klas van het St. Gertrudis lyceum te Roosendaal Lietje de Greeff. Ten einde een juist beeld tekrij. gen hoe de beide afdeelingen van den N.C.B. alhier, t.w. afd. Dussen en Hank, staan ten opzichte van 't collectief arbeidscontract, zullen beide afdeelingen een gezamenlijke bespreking houden in de Bondszaal te Hank, alwaar dan tevens aan de hand van een reeds in werking zijnd contract, het voor en tegen zal worden besproken. Het bouwen van een hanger (open landbouwschuur) voor reke- ifn

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 10