Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen.' Gemeenteraad Drunen. 1 DE GOUDEN BRUG. „IIOQRDBRABAHD" Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON VOOR NUMMER 57. ZATERDAG 18 JULI 1936. 59e JAARGANG. —2 ers ery per .AD rtenti Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ej Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Aanmerkingen op de gemeen te-begrooting 1936. De ge meente-rekening 1935. Maandagavond om 7 uur kwam de raad der gemeente Drunen in spoed- eischende openbare vergadering bijeen onder presidium van burgemeester Mr. van der Heijden. Secretaris de heer Veltman. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vorige raadsvergade ring werden na enkele aanmerkingen van den Voorzitter en den heer Van Drunen, aldus gewijzigd vastgesteld. 1. Nota van aanmerkingen op de gemeentebegrooting 1930. De Voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten aanmerkingen zijn ge maakt op de gemeentebegrooting. De Secretaris doet voorlezing van deze. nota, waarna de Voorzitter het standpunt van B. en W. in deze uit eenzet. Dat de bijdrage door het Werkloos- heidssubsidiefonds hooger moet wor den geraamd, is een gevolg van de omstandigheid, dat de werkloozen in het eerste halfjaar van 1935 tewerk gesteld werden aan de vrije bedrijven en de bijdrage dus beduidend lager kon zijn. Door den inspecteur is de opbrengst der belastingen te hoog geraamd. Ge- Ixleken is, dat de inspecteur zich heeft vergist. Om deze post lager te kun nen ramen, verlangt de Minister ver laging van enkele andere posten. Voor eerst moet de post schrijfbehoeften met 50.worden verlaagd, doch de Minister heeft geen rekening ge houden met de vereeniging van Dru nen met Elshout, tengevolge waarvan de post hooger moest worden ge raamd. Wanneer dit den Minister on der het oog gebracht wordt, zal Z.Exc. wel geen bezwaar hebben, de raming ROMAN VAN HANNO FLESSEN. (Nadruk verboden.) 8). s Zeldzaam lief is ze, denkt Sylvester Vonberg. Hij heeft dit verzoek ge vreesd en gewenscht, maar nu is hij alweer vergeten wat hein beangstigde, vergeten ook, wat hij gehoopt heeft. Alle feiten, alle mogelijkheden van het werkelijke leven verzinken op dit oogenblik in het niet om slechts plaats te maken voor het gelukzalige gevoel, dat hem beheerscht. Hij kent geen morgen en geen gisteren. Slechts het heden wil hij genieten en haar bijval- md, herhaalt hij: 1Nee, neeniet erover spre kenvandaag niet! Johanna hoort het, zonder te ver- moeden wat er in hem omgaat, niet beseffend wat hem er toe dwingt een, haar zelf nog onverklaarbare wensch zoo tenvolle te deelen. Zij gevoelt slechts erkentelijkheid voor dien steun en dankbaar denkt ze innerlijk: Wat maakt hij me toch alles gemakkelijk, wat moet hij me toch lief hebben. hoe rijk ben ik tochhoe geluk te handhaven. Tegen verlaging van de post onder houd meubelen met 75.hebben B. en W. geen bezwaar. Voorts wil de Minister geen grati ficatie aan de politie voor extra dien sten tijdens de kermis. De post van buitengewone en tijdelijke politiedien sten zou dus 40 lager geraamd moe ten worden. Men zal den Minister op geven, wat er op de kermisdagen door de politie noodzakelijk moet worden uitgegeven, waarmede de Minister wel accoord zal gaan. De Minister heeft ook geen rekening gehouden met aflossing van geldlee- ningen, zoodat de post onvoorzien wel op hetzelfde bedrag geraamd zal kun nen blijven. B. en W. gaan niet accoord met de verlaging van het subsidie aan de Har monie met 10.want dan zou de bijdrage voor de Harmonie der Jon genscongregatie eveneens moeten ver laagd worden. Aanvankelijk kreeg de eerstgenoemde harmonie 25.ter wijl het subsidie reeds werd verlaagd met 20 Ook het subsidie aan het Burger lijk Armbestuur wil men ƒ70 lager geraamd zien, daar de Minister een post onvoorzien op de begrooling van het Burg. Armbestuur onnoodig acht. De verlaging van de bijdrage aan den Jonge Boerenstand achten B. en W. eveneens niet juist; terwijl Dru nen voor de annexatie 40 en Elshout 20 kreeg, is dit bedrag na de veree niging op 50.dus reeds 10 min der geraamd. Men zal den Minister hierop wijzen. B. en W. gaan wel accoord met de verlaging van subsidie aan de vee teelt met 22, daar er thans verschil lende stierhouders zijn, terwijl de bij drage oorspronkelijk voor den eenigen stierhouder bedoeld was. kig! En als zij een uur later met haar tante de eetzaal binnentreedt, gevoelt zij zich heimelijk een koningin, waan neer zij met een knikje voor Sylvester Vonberg's stommen, eerbiedigen groet haar dank betuigt. Barones Geitier constateert met vol doening, dat de jonge componist een zekere terughoudendheid aan den dag legt. Tegelijkertijd bemerkt zij met moederlijke trots, dat Hannerl het pastelblauwe crêpe de chine japon netje 'hij haar eenigszins gebruinde teint voortreffelijk' staat. Nog nooit is haar zoo opgevallen, hoe knap haar nichtje eigenlijk is! De goede vrouw- heeft er natuurlijk geen idee van, dat het Sylvester Vonberg's kussen zijn, die Johanna's schoonheid tot volle ontplooiing hebben gebracht, dat slechts liefde en wederliefde in staat zijn geweest het jonge meisje de lief tallige gracie te verleenen, die haar thans kenmerkt. Zij schrijft een en ander slechts aan het flatteuze toiletje en de gezonde berglucht toe. Na het diner komen de hotelgasten, zooals gebruikelijk, bijeen, om in on gedwongen conversatie hun ski-bele venissen uit te wisselen. Daarnaast echter stelt de directie van Iglerhof haar gasten volop in de gelegenheid zich elk op zijn eigen wijze te amu seeren, zij het bij billard, ping-pong, radio of gramofoon, dan wel in de De post Blindenzorg wil men met 10 verlagen, hetgeen weer op een vergissing berust. Er is geen rekening gehouden met de vereeniging van ge meenten. De 7.50 voor het Diocesane Wit- Gele Kruis wil de Minister vervallen zien, waarmede B. en W. zich kunnen vereenigen, daar de plaatselijke afdee- ling reeds gesubsidieerd wordt. Tegen hoogere heffing op het ver gunningsrecht hebben B. en W. be zwaar, omdat de heffingen al zeeï hoog zijn en de verhooging slechts drukken zal op enkele perceelen. Voor dit jaar zal de verhooging toch geen voordeel brengen en voor het volgend jaar is zij niet meer noodig, daar de extra subsidie uit het werkeloosheids fonds dan niet meer noodig zal zijn. Er wordt voorts aangedrongen, op herziening der verordening tot heffing der schoolgelden en op tariefswijziging voor gebruikshonden van 1.50 tot 2.50. Volgens B. en W. zal dit laat ste tot gevolg hebben, dat men niet zooveel honden meer zal houden, waar door de werkelijke opbrengst toch niet zal stijgen. Een belasting op tooneelvertoonin- VERZEKER U BIJ DE lees-, rook- of muzieksalon. En zoo vindt tenslotte elkeen, wat hij voor zijn ontspanning noodig heeft. Dr. Falk, miss Spencer en Barones Geitier vereenigen zich natuurlijk aan de bridgetafel. Laatstgenoemde ver klaart nadrukkelijk, dat zij alle, dien middag begane fouten weer goed zal maken, want haar hoofdpijn is weg, absoluut weg. Dat wil zeggen, dat de oude dame het er nu met zichzelf over eens is geworden, dat het eenvoudig absurd is ook maar een oogenblik te veronderstellen, dat een Geitier zich zou kunnen „vergooien". Zij schudt het hoofd over zoo'n dwaasheid, die haar toch werkelijk een oogenblik heeft bezig gehouden en coupeert in- tusschen met een, voor haar leeftijd zeldzame handigheid, de kaarten. Waar zit Szartossy toch? infor meert ze, min of meer ongeduldig. Die is wat te rooken halen, ant woordt dr. Falk. Als hij uit de hall terugkeert, pas seert Szartossy de muzieksalon, waar van de deur op een kier staat. Bij het hooren van het meesterlijke spel van Vonberg blijft hij onwillekeurig staan, want over muziek heeft deze gevoelige Hongaar zijn eigen, persoonlijke opvat tingen. Hij knikt. Ja, ja, die man daar binnen aan den vleugel presteert wel wat! En nu gaat zijn spel plotseling over in begeleiding van een lied, dat eerst zacht, maar dan aanzwellend tot dames uit SPRANG-C APELLE en omstreken laat uw uitgaansdag een vreugdedag zijn. niet minder, maar ook niet meer dan slechts ÉÉN GULOEN kunt U bij ons uit 'n uitgebreide collectie dameshoedjes, de nieuwste zomermodellen 1936 kopen, ongeacht welke snit, kleur of grootte. De afstand te ver? Een klein berichtje en wij zijn bij U! T. A. RIJKERS MOOES - 's-GREV.-CAPELLE. gen en andere vermakelijkheden van 20 heeft geen zin daar de kosten van controle even groot zullen zijn als de opbrengst van een dergelijke belas ting. Bovendien zijn de meeste tooneel- vertooningen in Drunen liefdadig heidsuitvoeringen en vallen dus hui ten de belasting. De Minister wil verder de jaarwed den van den len ambtenaar, den ge meente-geneesheer en de vroedvrouw verlagen, waartegen B. en W. eveneens bezwaar hebben. Wat het salaris van den len ambte naar betreft, is men uitgegaan van de stelregels, die voor de heele provincie gelden. De gemeente-geneesheer, die vroeger ƒ900 plus ƒ100 voor verblijf kreeg, wordt thans na de vereeniging met 1200 gesalarieerd. In verband met het totaal aantal inwoners der ge meente zou dit eigenlijk 1250 moe ten zijn. De vroedvrouw ontvangt nu reeds een zeer kleine vergoeding. Verlaging van de rijwieltoelage met 10 is geen bezwaar, daar de gemeente-bosch wachter ook niet meer ontvangt. De heer v. d. Wiel zegt, dat veran dering van de schoolgeldregeling ten laste komt van de groote gezinnen. De Voorzitter ontkent dit. Eerder wordt verbetering aangebracht. Vroe ger nam men als grondslag enkel de inkomstenbelasting, thans deze te za- inen met de vermogensbelasting. De heer v. d. Wiel heeft er geen be zwaar tegen, dat het subsidie aan de Harmonie gehandhaafd blijft, doch louter gedragenheid, door Johanna wordt ingezet. Ja, ook die vrouw presteert iets. Het is niet alleen aangeboren talent, dat zich openbaart; een souvereine beheersching der materie, de som van al datgene, wat men „bewust kunnen" noemt, verleent deze zangvoordracht hel waarachtige artistieke element. Zij zingt ook nu weer Vonberg's com positie, Szartossy, die haar reeds kent, meent nochtans dit liefdeslied voor het eerst te hooren. Want nu legt de zangeres haar geheele ziel in dat, wat tot dusver toch nog slechts een zij het dan werkelijk eminente pres tatie is geweest. De jonge, buigzame stem juicht als het ware in de ca dans: sprang auf des Himmels Tor Wederom knikt Szartossy en zacht en ernstig fluistert hij: „Dus toch.." Want dat deze vrouw dit lied nu zóó zingt, verraadt hem alles. En zoo wordt hij ongewild deelgenoot van het geheim, dat deze beide jonge men- schen zoo angstvallig voor zich wil den behouden. Hij 1)1 ij ft voorloopig echter de eeni- ge, want het is vanzelfsprekend, dat Stefan Szartossy geen ruchtbaarheid geeft aan hetgeen hein slechts door een toeval bekend is geworden. spr. wil opmerken, dat de subsidie aan de jeugdorganisatie niet voor haar Harmonie werd gegeven. De Voorzitter zegt zich te kunnen vergissen. In ieder geval zal men de verlaging van subsidie aan de Harmo nie trachten te voorkomen. De Raad gaat er mede accoord dat op de nota van aanmerkingen geant woord wordt, zooals door B. en W. hij monde van den Voorzitter werd uiteengezet. 2. Aanbieding der gemeente-reke ning 1935. De ontvangsten van de gewone dien sten bedragen 115.606.88; de uitga ven ƒ114.710.15, zoodat er een batig slot is van 896.73. De kapitaaldienst vermelïïT aan ontvangsten 42.645.60 en aan uitgaven ƒ51.768.90, zoodat er een nadeelig slot is van 9.073.30. Tot leden van de controle-commis sie zijn voor dit jaar aangewezen de heeren Klijn, van Drunen en Vugts. Rondvraag. De heer v. d. Wiel klaagt erover, dal de waterleiding dikwijls zeer lan gen tijd wordt afgesloten, zonder dat men tevoren is gewaarschuwd. De Voorzitter steunt deze klacht met klem en zal deze overbrengen. De heer Klerkx vraagt om verbete ring van het Kerkpad, waartoe in ver binding zal moeten worden getreden met het polderbestuur. De Voorzitter antwoordt, dat dit pad niet van hei polderbestuur, noch van de gemeente is. Men zal den eigenaar trachten te vinden en op verbetering De waarnemingen van de anderen die van tante Sopherl incluis blijven, zooals gewoonlijk het geval is, toch slechts aan de 'oppervlakte hangen. En daar is ditmaal niet het minste Ie bespeuren. Tot in de details weten Johanna en Sylvester het de corum van sportieve kameraadschap en collegiaal-artistieke belangstelling te bewaren. Niets, maar dan ook niet het minste verraadt iets van hetgeen als een verstandhouding van anderen aard tusschen Barones Geitler-Hattorf en den jongen componist Vonberg zou kunnen worden beschouwd. Het twee- lal speelt officieel voortreffelijk co- medie. Stefan Szartossy, de stille waarne mer, krijgt steeds weer gelegenheid dit te constateeren en daarbij boekt hij de routine, welke Vonberg bij dit misleidende verstoppertje spelen aan den dag legt, op het konto van een on eerlijk, leugenachtig en berekenend karakter. De gedragingen van Johanna daar entegen beschouwt hij als een pro duct van de opvoeding en de traditie van haar sching en een masker van koele gelijkmatigheid voorschrijven, zonder rekening te houden met de vraag of het diepste leed dan wel het hoogste geluk de ziel gevangen houdt. Wordt vervolgd. het Zuiden, Wailwykscbe en Langstraatsche Conrant^ NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIQE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1