Buitenlandsch Nieuws. DJINIEL DONKERS "I BINNENLAND. Zaterdag 18 Juli 1936. No 57 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad. en DE LEIDER D^R SPAANSCHE MONARCHISTEN VERMOORD. Calvo Sotelo, de bekende leider van de monarchistische partij Renovacion Espanola, is door Marxistische poli- tie-agenten, die Sotelo in zijn woning hadden gearresteerd, op gruwzame wijze om het leven gebracht. De moor denaars brachten het lijk, dat tal van bajonetsteken vertoonde, zelfs in een politie-auto naar het kerkhof en zei den den kerkhof-wachter, die hun aan vankelijk den toegang weigerde we gens het ontbreken van de identiteits papieren van den doode, dat zij het lijk van een nachtwaker kwamen bren gen, die dood op straat was gevonden. Sotelo was slechts 43 jaar oud en heeft als leider der monarchistische partij herhaaldelijk de godsdienstvrij heid warm verdedigd en gewezen op het schrijnend onrecht, dat kerken en kloosters onder het huidige bewind wordt aangedaan. Het eenige motief tot dezen afschu welijken aanslag is het wreken van den moord op den luitenant der storm- garde, Castillo, die 13 Mei j.l. door re volverschoten werd gedood. In de vergadering van de perma nente deputatie van de cortes las graaf de Vallellano, die den vermoorden mo narchistenleider vervangt, een nota voor, waarin werd medegedeeld, dat de monarchistische en traditionalisti sche afgevaardigden zich voorgoed uit het parlement terugtrekken. De vermoording van Calvo Sotelo, zoo werd in de nota gezegd, is een staats vergrijp en de afgevaardigden van het nationale blok kunnen dan ook geen minuut langer de relatie met de moreel medeplichtigen handhaven. Dr. Gil Robles kondigde aan, dat hij persoonlijk niet in de cortes zou te- rugkeeren, zoolang de tegenwoordige regeering in functie blijft. De leider der Volks-actie somde hierna de daden van terreur op, die sedert 10 Juni j.l. in Spanje zijn be dreven. In deze enkele weken, zoo zei- de hij, zijn 01 personen gedood en 220 andere gewond. Tien kerken werden in asch gelegd, 9 priesters werden met geweld uit hun parochies verdreven, 49 roofovervallen werden gepleegd, 10 gebouwen van politieke organisaties werden in brand gestoken, 74 bom aanslagen werden gepleegd, 15 alge- meene en 129 partieele stakingen wer den afgekondigd. Er loopen thans geruchten, dat Qui- roga er over denkt, het ontslag van het heele kabinet aan te bieden. DANZIG ERKENT ITALIAANSCH ABESSYNIë. Bij het eerste bezoek van den nieu wen Italiaanschen consul-generaal te Danzig, graaf Amadeo Ponzone, be groette senaats-president Greiser hem in een toespraak als „vertegenwoor diger van het koninkrijk Italië en van het keizerrijk Abessynië". Hiermede erkent Danzig dus, het voorbeeld van San Marino volgend, officieel de annexatie van Abessynië. VON PAPEN GEZANT TE LONDEN? In diplomatieke kringen te Berlijn gaat het gerucht, dat Von Papen mor gen te Berlijn wordt verwacht. Hij zou onverwijld met een nieuwe diplo matieke functie worden belast. Men zegt, dat Von Papen wellicht tot opvolger van Von Hoesch te Lon den zal worden benoemd. DE TOESTAND IN HET' VERRE OOSTEN. Groot opzien is gebaard door een bericht uit Hongkong, betreffende de ontdekking van een wijdvertakte sa menzwering, die zich ten doel stelde, op den voorgrond tredende Japanners in Zuid-China om te brengen. Het complot is ontdekt door de Chi- neesche politie van Kanton, als gevolg van kortgeleden gegeven instructies van generaal Tsjen Tsji Tang tot het uitvoeren van raids in alle plaatselijke centra van de organisatie der blauw- hemden. De politieke raad en het executieve comité van het zuidwesten hebben in een gemeenschappelijke buitengewone zitting besloten, den commandant van de Kwangtoengtroepen, generaal Tsjen Tsji Tang te belasten met 't opperbe vel over de vereenigde strijdkrachten. Inmiddels is generaal Tsjen door de VI. Op zekere middag, toen hij hen weer bij elkaar geroepen had, vroeg hij »Hebben jullie geld? Ik moet zeven kwartjes hebben twee heb ik er al.» »Nah, ik heb niks», zei Hans, de dikke zoon van den slager, die nooit wat uitgeven mocht. »Ik heb gisteren pas een Guinees biggetje gekocht.» »Van wie heb je dat gekocht?» »Hier, van Klaas Sluiter.» «Goed, Klaas, hoeveel heb je daar nog van over?» »Nog drie kwartjes», zei Klaas een beetje verlegen, maar meteen haalde hij de geldstukken uit zijn zak. »Mooi, dat zijn er al vijf 1» riep »Frits, wie heeft de rest?» Daar werden al enkele handen naar hem uitgestoken, die hem allemaal een dubbeltje gaven. Zo had hij in korte tijd meer bijeen dan hij nodig had; maar ze wisten, dat ze Frits konden vertrouwen en voor het geld, dat ze hem gaven, zouden ze zeker reus achtige lol hebben, dat wisten ze wel zeker. Dit geld-inzamelen was het voorspel van een jcngensstreek tegen meneer Kollardaar werd met belletjes gerinkeld, met honden- pistolen geschoten. Alles was héél goed in elkaar gezet, maar den ouden leeraar Kollar was deze streek té ver gegaan. De gal liep hem over, maar dan in werkelijkheidDe volgende dag verscheen de oude man niet op school, de Latijnse les werd uitgesteld. Frits met de andere schuldigen kregen echter niet vrijaf; integendeeleen hele week lang moesten ze na schooltijd nog een uur voor den rector nablijven. In de ganse stad werd over deze streek gesproken en allen vonden, dat zoiets al te bar was. Ook Daniël Donkers was het ter ore gekomen. Dat zijn Flits, die hij anders zo bewonderde, zóiets kon uithalen I En hij was nog wel de aanstichter van de hele geschie denis, hadden ze hem verteld. »Frits», zei hij, »hoe kom je er toch bij, om zoiets uit te halen bij dien geleerden man, van wien jullie zoveel leren kunt? Maar Frtts laehte minachtend en schudde langzaam 't hoofd «Leren, vader?! Hé, je kunt er niets van leren.» »Wat zeg je? Niets leren? En waarom dan niet?» »Ja, vader», antwoordde Frits, terwijl hij gewichtig beide handen in zijn broekzakken stopte, »ja, geleerd is hij misschien wel in het Latijn, maar anders weet hij ook niets Nee, verder is-t-ie o, zo dom Met een vlugge beweging legde Daniël zijn jongen de hand op de mond: «Jongen wees stil! Pasop, dat dat de buren niet horen Ze liepen langs de schutting van de tuin, en in de tuin ernaast was dekleer maker net bezig, zijn aardappelen in te kuilen. Met een heftig gezicht sprong Frits op zij »Vader riep hij, »neem eens groene haver en een halm boekweit en houdt die meneer Kollar onder de neusIk wed om mijn drie konijntjes, dat hij zeggen zal»Dat is koolzaad en dat dat daar zal wel de nuttige aardappel aankomen Nanking-regeering afgezet. Onder zijn bevel rukt het Kwantoengleger naar het Noorden op om het leger van Joe- Hei-Mo, die als diens opvolger is be noemd, aan te vallen. VRIENDSCHAPSVERDRAG TUSSCHEN DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. Het conflict tusschen Berlijn en Weenen, dat ruim 3 jaren lang heeft geduurd, is thans, zooals bij geruchte werd aangekondigd, bijgelegd door de totstandkoming van een vredesverdrag tusschen Duitschland en Oostenrijk. Dit accoord behelst voornamelijk de volgende punten, waaromtrent de Duitsche regeernig formeele toezeggin gen heeft gedaan: Duitsche garantie van Oostenrijks onafhankelijkheid. Niet-inmenging in Oostenrijks binnenlandsche aangele genheden. Toezegging van Duitschland den OosJenrijkschen nationaal-socia- listen geenerlei steun te verleenen. Vastgelegd is verder in het accoord, dat de Romeinsche protocollen ook in de toekomst de grondslag blijven van Oostenrijks buitenlandsche politiek. Ontegenzeggelijk een opzienbarende gebeurtenis, waaraan door de heele Europeesche pers uitvoerige beschou wingen werden gewijd. Dr. Schuschnigg heeft daarmede 'n volledige overwinning behaald en de Dollfuss-gedachte weten door te voe ren. De werkelijke beteekenis van de verzoening ligt op de lijn Duitschland Italië, welke landen thans groote toenadering kunnen zoeken. In Frankrijk spreekt men reeds van de vorming van een Duitsch Ita- liaansch -- Oostenrijksch -- Hongaarsch blok, hetgeen te verwachten is, daar Mussolini zich daarmede zal wreken op de sanctielanden Engeland en Frankrijk. Vanuit Rome komt reeds het be richt, dal de Duce binnenkort aan Europa een nieuw vredesplan zal voorleggen. Men zal moeten afwachten welke politieke gebeurtenissen uit een en an der zullen voortkomen. BLOEDIGE BOTSING IN PALESTINA. In een gevecht tusschen Arabieren en Britsche militairen nabij Jenin zijn zeven Arabieren gedood en 1 gewond. »Maar Frits, dat is toch verschrik kelijk zij vader Daniël, terwijl hij zijn pet van het linker op het rechteroor schoof. »En daarom moeten jullie dien armen man zo plagen, dat-ie d'r ongelukkig van wordt. Wat heeft zo n geleerde man er mee te maken, wèt haver en wat boekweit is? Dat is toch boeren wijsheid «Ongelukkig maken, vader Wij?» Frits was niet weinig geschrokken. »Ja, ja, het moet niet zo bizonder best met hem gaan, want gisteren hebben ze er een anderen dokter bij gehaald. Stel je toch eens voor, dat zijn arme vrouw cn zijn kleine Magdalena, van wie je me zo vaak heb verteld, hun vader eens moesten verliezen! En dat door de domme streken, die jullie met hem uit halenFrits, jij hebt toch ook eens een moeder gehad Hier begon de stem van den ouden Daniël te beven. Even later begon hij weer: »En je oude vader. Frits, bedenk toch eens wat je doet.» Meteen liep hij weg en Frits bleef alleen in de tuin achter, geschrokken en verlegen. Een half uur later liep hij er nog. De knecht, die langs de weg liep, zag hem daar heen en weer lopen. Hij raapte kleine steentjes op en slingerde die de een na de andere op een grimmige wijze door de lucht, terwijl hij ze boos bleet na kijken, om te zien, waar ze bleven. »Hallo, Fritsriep Maarten. »Op wien ben je zo boos?» «Op mezelf en de ganse wereld bromde hij terug en slingerde op nieuw een steen de lucht in. «Pas maar op, dat je geen mensen met je stenen raakt, jong!» zei de knecht en liep met een verbaasd gezicht verder. Hij dacht: die heeft de muts ook aardig scheef staan. Maar, toen het tijd voor bet avond eten was, moest hij de stad in, want Frits was niet verschenen en nergens te vinden. Eindelijk vond hij Frits in de haven. Daar zat hij in de mast van een schoeder. »Is dat onze Frits?» vroeg hij den kapitein, die op de kade stond. Frits, dat wist de oude Maarten wel. was goed bevriend met alle schippers en kon zelfs al wel voor klein matroosje dienen. »Ja, natuurlijk», knikte de kapi tein,» hij zit daar al langer dan een uur naar hetavondrook te kijken!» Maar nu moest Frits met Maarten mee, want het avondeten stond al Een Britsch soldaat werd licht ge wond. Arabische terroristen hebben thans een offensief geopend tegen de Ara bieren, die de staking willen beëindi gen. Sedert het begin der Arabische onlusten, den 19cn April, zijn ruim 150 personen, onder wie 5 Britsche militairen en 41 Joden, gedood. Het nauwkeurige aantal Arabische slachtoffers is niet bekend, aangezien de Arabieren de gewoonte hebben, hun gewonden en dooden mee te ne men. Hat totale aantal moet echter grooter zijn dan 120. De Daily Mail meldt uit Jerusalem, dal de Britsche geheime politie heeft geconstateerd, dat de opstandige be weging grootendeels door Moskou wordt aangewakkerd. Kort geleden heeft men in het Noor den der stad Tel Aviv het hoofdkwar tier der communistische partij ont dekt, dat in rechtstreeksche verbin ding met Moskou gestaan heeft en van daar aanwijzingen voor het aansto ken der onlusten ontvangen heeft. In liet gebouw heeft men o.a. geschriften van het Moskousche departement voor de propaganda in het Verre Oosten gevonden, benevens kwitanties voor groote geldsommen uit Moskou. Eenige der geschriften waren in cij fercode, andere met onzichtbare inkt geschreven. OOK VOOR LEDEN DER RECHTER LIJKE MACHT DE N.S.B. VER BODEN. Het Tweede Kamerlid Van der Heide had tot den Minister van Justitie en kele vragen gericht in verband met uitlatingen van den ambtenaar bij 't kantongerecht te Hoorn, die tot ultimo 1933 lid van de N.S.B. is geweest. De Minister heeft bevestigend ge antwoord op de vraag, of Z.Exc. niet van meening is, dat de ambtenaren van het O.M. vallen onder de beschik king d.d. 5 April 1934 van den voor zitter van den Raad van ministers, waarbij het lidmaatschap van de N.S.B. voor alle ambtenaren in 's rijks dienst verboden is. MILDDADIG NEDERLAND. De centrale leiding van den Natio- nalen Reclasseeringsdag heeft van H.M. de Koningin als blijk van be langstelling een gift ontvangen, welk bedrag gevoegd is bij de opbrengst van den Nationalen Reclasseeringsdag 1936. I)e centrale leiding is nu geheel ge reed gekomen met de afwikkeling van de werkzaamheden en heeft haar re keningen afgesloten. In totaal is een bedrag van 82.717.27 ontvangen of 12.000 gulden meer dan verleden jaar. NA DE OPHEFFING DER SANCTIES. De administrateur der afdeeling buitenland van de directie van handel en nijverheid, mr. A. van Kleffens, is voor het voeren van besprekingen een hele tijd op hem te wachten. Maar slechts een paar lepels vol kon hij met moeite en zonder een woord te zeggen naar binnen krijgen. »Laat 'm maar», fluisterde Daniël den knecht in het oor, »>hij zit over z'n kwajongensstreken te piekeren De volgende morgen ging Frits evenzo stil naar school. Thuis ver liep de voormiddag evenals anders. Etenstijd brak aan, maar Frits was nog niet verschenen. De baas en zijn knecht zaten al achter de gries meelpap, toen plotseling met veel lawaai de voordeur en vlak daarna de kamerdeur werd opengegooid en Frits kwam binnenstormen. «Vader!» riep hij en zijn ogen fonkelde van vreugde en van geluk »vader, het gaat nou al weer veel beter met 'em En als hij weer terug is, zal hij het bij ons ook goed hebben «Wie? Wat?» riep Daniël Donkers. »Met meneer Kollar?» »Ja vader» en Frits knikte heel gewichtig »reken er op. U zult nu eens zien. We hebben het samen -afgesproken Toen legde vader Donkers zijn lepel neer en trok zijn jongen met geweld naar zich toe en nam hem in zijn armen: »M'n Frits! M'n jongen^ Zó is het goed! En toch ben je 'n beste jongen van je goede moeder Maar Frits had zich spoedig weer losgerukt. Hij rende weer de gang in en kwam even later met een mooie vogelkooi weer in de kamer. Daarin zat een vogel met een rood borstje en een zwart kopje op een stokje. »Kijk eens, vader», riep hij. terwijl hij de kooi in de hoogte hield», die heb ik van Julius van den burge meester gekregen. Die kan al bijna een versje fluiten; dat heeft Julius hem geleerd «Wat pikt er tegen 't vensterglas, Alsof het vroeg: »Doe open» Maar alleen nog maar de eerste regel. En Julius z'n moeder zij, dat ze dat gepik niet langer aan haar hoofd wilde hebben. Daarom heb ik hem gekregen. We zullen hem wel het hele versje leren fluiten, hè vader?» «Maar zeg eens, Frits», vroeg de knecht, »wat is dat dan voor een vogel »Da's 'n goudvink», antwoordde Frits trots, »de burgemeester heeft er twee gulden voor betaald.» Vader Daniël keek van den jongen naar Italië vertrokken. Het doel van deze besprekingen is de komst in Italië voor te bereiden van een Nederlandsche. handelsdele gatie, welke daar onderhandelingen zal voeren in verband met het ophef fen van de sancties. DE K.R.Ó. KRIJGT EEN NIEUWE STUDIO. Op den 27en Juli zal de aanbeste ding plaats hebben voor den bouw van een nieuwe studio voor den K.R.O. Daar op dezelfde terreinen te Hilver sum, als waarop thans de omroepge- bouwen staan, het nieuwe complex zal verrijzen en de bouw hiervan onge veer een jaar zal duren, neemt de K.R.O. vanaf 1 Augustus zijn intrek in Hof van Holland. DE PRIJS VAN BOTER EN MARGARINE. g-\ m «iiBia:-1.» Blijkens mededeelingen in de Staats courant is voor de week van 12 tot 18 Juli de boteraccijns vastgesteld op 80 cent per Kg. De invoerheffing op ongesmolten dierlijk vet is bepaald op 12 cent per Kg. cn die op gesmolten vet op 40 ct. per Kg. netto. De heffing op spijsoliën en -vetten is van 30 cent gebracht op 40 cent per Kg. en voor geïmporteerde olie van 34 cent op 50 cent. De heffing op gemengde margarine wordt verlaagd van 48.40 op 44.40 ct. per Kg., die van ritueele van 58.75 op 54.75 cent, en die op onvermengde, naar de vogel, met van blijdschap stralende ogen* Frits, zei hij, »wij willen die vogel houden, als aan denken aan deze dag». Wieerblij'er was. vader of zoon Oplossingen raadsels vorig eweek. 1 Ons jeugdhoekje. (hoed, jong, dons, koe, jeugd, eend.) 2 Budel. 3 IJlst. 4 Berkel. 5 Oudewater. 6 Driel. 7 Gendringen 8 Overschie. 9 Overschie 10 Onderdendam. RAADSELS. 1 Een boer had zeven, en zes koeien. Hoeveel koeien had hij op stal staan. 2 Waar ergens in ons land wonen de mensen in putten. 3 Welke knecht zit altijd met de hoed op voor zijn heer. 4 Wat is in de Hemel dat door mensenhanden gemaakt is. 5 Ik hen een woord van acht lett. en is een onmenselijke misdaad dat de dood tengevolge heeft, maar dat ook een andere be teekenis kan hebben, zo, dat het dan een mooi liefdewerk wordt. Verborgen plaatsnamen. 11 Het zijn heel goed bure ndie menschen. 12 Hij is reeds aan de gevolgen overleden. 13 Volgens de wet zouden houten schuttingen rondom het werk aangebracht moeten worden. DOOR JAN DE JONGE. die Parkeerende auto's op rijwielpaden... pratende voetgangers en fietsers op den rijweg... op manier móeten er im mersongelukken gebeu ren. Wat zoudt u hier van denken: IEDER OP ZIJN EIGEN WEGI

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5