BUITEN LAN D Gemengd Nieuws. welke bestemd is voor mengers, van 53.75 cent op 49.25 cent. Bij de vermengde moet intusschen nog apart rekening worden gehouden Tnet de 8 cents heffing voor de 10 erdoor verwerkte boter. Voor soya-olie is de maximumprijs verhoogd van 55 op 67 cent per llesch en van 32J/£ op 39 ct. per halve flesch. Wereldtentoonstelling te Amsterdam. Hoewel van de zijde der Neder- landsche regeering nog steeds geen definitieve besluiten zijn genomen inzake het organiseeren van de veel besproken wereldtentoonstelling te Amsterdam, staat het thans sedert eenigen tijd vrijwel vast, dat de wereldtentoonstelling in 1940 binnen de muren van de hoofdstad zal worden gehouden. De tentoonstelling zal worden ge houden op het terrein tusschen het Zuider.Amstelkanaal en den Ring- spoorweg dat loopt van den Amstel- veenschen weg bij het stadion tot de Boerenwetering en een opper vlakte heeft van 40 H.A. Opvallend is de buitengewoon gunstige ligging van het Amsterdam- sche tentoonstellingsterrein. Onmid dellijk grenzend aan de bebouwde kom van het nieuwe Zuid is het uit alle deelen van de stad gemakkelijk per tram te bereiken en ligt het slechts op geringen afstand van de binnenstad. Evenals zulks verleden jaar in Brussel het geval was, zullen de wegen door het tentoonstellings terrein getraceerd worden, overeen komstig het uitbreidingsplan en dus de toekomstige straten en lanen der nieuwe, hier te bouwen wijk worden, zoodat ook de aanleg van gas, electriceit, waterleiding, rioleering, plantsoenen, enz met het oog hierop eeu permanent karakter zal diagen. Voorts ligt het in de bedoeling op het tentoonstellingsterrein een groot permanent gebouw neer te zetten, zooals men dat ook in Brussel heeft gedaan. De totale kosten voor den opbouw der tentoonstelling worden geraamd op 5 millioen waarvan 3.5 millioen aan bouwkosten. Een belangrijke factor hierbij is, dat het grootste gedeelte van deze bedragen verloond zal worden en dus een reusachtige verruiming der werkgelegenheid mogelijk wordt. Natuurlijk eischt de organisatie en de opbouw van een wereld tentoonstelling, die men tot een succes wil maken, een reusachtige voorbereiding, waarmee men eigen lijk reeds had moeten beginnen om op tijd gereed te zijn, en die verdere aarzeling noodlottig kan maken. Indien de regeering thans een be slissing zou nemen, zou alleen reeds het nader uitwerken, der plannen door de gemeente Amsterdam on geveer een paar jaren duren,alvorens men met de practische uitvoering zou kunnen beginnen. Maar dan zouden ook reeds dadelijk eenige duizenden arbeiders tewerk gesteld kunnen worden, wier aantal voort durend zou toenemen naarmate men dichter bij den openin. sdatum der tentoonstelling kwam. Bij navraag bij het gemeentelijk bureau voor werkverruiming en bevordering van 't vreemdelingenverkeer, verzekerde men dat in 1939 het aantal te werk gestelden in verband met de wereldtentoonstelling tusschen de 15.000 en 20.000 man geraamd kan worden. De beteekenis van een werkver ruimingsgelegenheid op deze schaal kan niet meer plaatselijk genoemd worden, doch is een nationaal belang. Ook het vreemdelingenverkeer dat verwacht kan worden, is van be teekenis voor ons geheele land en voor de welvaart van alle lagen der bevolking. Maar wil men slagen, dan moet het werk met kracht ter hand worden genomen en dienen alle betrokken instanties de grootste spoed te be trachten. Minister Gelissen heeft medege deeld dat geen loterij zal worden toegestaan, wel een premieleening; of de regeering subsidie zal verlee nen, kan hij nog niet zeggen. EEN COMMUNISTEN VERGADERING TE BREDA. Zooals bekend heeft op 30 April j.l. te Breda een vergadering plaats ge vonden van communisten aanhan gers der vierde Internationale (van Trotsky) die daar hun plannen kwa men bespreken voor het verwekken van revolutionnaire actie in West- Europa. Het zijn dezelfde mannen, die de hand hadden in de stakingsbeweging in België en Frankrijk en die naar het schijnt ook reeds in ons land hun ver derfelijk werk uitoefenen. De Msb. ontving van bepaalde zijde de volgende uiteenzetting: Men weet hoe de verbanning van Trotzky door Stalin leidde tot de vor ming der 4e Internationale, welke, waar zij ook maar kon, door Trotzky werd ingezet om de macht van Stalin te bre ken. Bij de Fransche stakingen werd daarvan weer 't bewijs geleverd. Zijn doel is een nieuwe revolutie of zelfs een oorlog en overal tracht hij met zijn mede verbannen aanhangers dit doel te bereiken. Zijn steeds grooter wordende macht, de successen, bij sta kingen geboekt en de steeds grooter wordende aanhang der arbeiders ver ontrustten Stalin dan ook niet weinig. Dit werd nog erger, toen de 4e .inter nationale plotseling over zeer ruime fi nanciën bleek te beschikken en alles zette Moskou er thans op om de groei ende macht der Trotzkyisten te breken en gevaar der 4e Internationale af te wenden. Boecharin was het, die deze lande lijke leiders weer terug won. Meisier, chef van de afdeeling financiën der 4e Internationale, werd „gekocht" en deze bewoog Henriot en Martins in België terug te gaan naar de Komintern. Trotzky werd natuurlijk niet van deze koersverandering op de hoogte gesteld. Een Liga van Internationale Communisten werd gesticht met zetel te Amsterdam. De Komintern wist door te voeren, dat aan de groepen van de Vierde In ternationale 't zelfde wachtwoord werd gegeven voor de komende stakingen. Vier punten bevatte deze instructie, n.l. 1. Het bezetten van de fabrieken door de arbeiders; 2. Verzet tegen het staatsgezag; 3. Het kweeken van een revolutionairen geest in de arbeiders wijken en 4e. De bewapening der ar beiders. Het staat thans bijna vast, dat de vergadering te Breda op 30 Juni ge houden. geheel gewijd is geworden aan de toekomstige samenwerking tusschen Stalinisten en Trotzkyisten. Vooraan staande leiders uit: Duitschland, Elzas Lotharingen, Parijs, uit Oost-Europa en België waren te Breda aanwezig, zoowel Stalinisten als Trotzkyisten. En uit het feit, dat enkelen aanwezig wa ren, van wie bekend is, dat ze in April j.l. als speciaal gevolmachtigde voor de Komintern naar West-Europa zijn ge zonden, mag worden afgeleid, dat deze vergadering te Breda werd georgani seerd door de Komintern. Ze had niet het karakter van een complot, maar van een studiebijeenkomst, waarin hoofd zakelijk richtlijnen werden uitgestippeld en de hoogere internationale politiek werd besproken. In den nacht van Zondag op Maan dag j.l. zou opnieuw een vergadering te Breda zijn gehouden, welke tot onge veer twee uur 's nachts duurde. Het D. v. N. B. weet nog mede te deelen, dat de Bredasche vergadering in het bijzonder is voorbereid te Brus sel, en de tocht naar Breda is voor de meeste deelnemers georganiseerd van uit Brussel. Op de vergadering te Bre da waren 9 Duitsche communisten aan wezig: één van hen, een Duitsche com munist uit Eupen, heeft het voorzitter schap waargenomen. Verder was er ook een communis tisch vertegenwoordiger van Tsjecho- Slowakije, één uit Oostenrijk en één uit Burgarije. Dezen zijn nabij Bazel over de Fransche grens gekomen en hun kaarten voor de reis door Zwit serland en Frankrijk zijn bezorgd door de Internationale Roode Hulp, welke organisatie een zeer aanzienlijk aandeel heeft gehad en nog heeft in al de com munistische woelingen van den laatsten tijd. De tocht door België naar Nederland heeft den heeren geen moeilijkheden berokkend. Denzelfden Zondag, 28 Juni, dat het eerste contingent deelnemers van Brus sel naar Breda vertrokken is, heeft ook te Parijs een communistische vergade ring plaats gehad. Vantevoren heeft Boecharin te Rotterdam vertoefd met het oog op de voorbereiding der be spreking te Breda. Te Breda zelf waren maar zeer weinig Russen aanwezig. Hun man, die intusschen de leiding achter de schermen in handen heeft en die ook de voornaamste bewerker is van de brug, die thans tusschen Stalin isten en Trotzkyisten geslagen is, is niemand minder dan Dimitroff. De in druk, welken het blad gekregen heeft van het bezoek, dat één der voornaam ste agenten van Dimitroff verleden Donderdag. 9 Juli, aan Breda heeft ge bracht, als zou dit bezoek veroorzaakt zijn door het alarm bij de Derde Inter nationale ingevolge de Trotzkyistische vergadering, moet dan ook worden ge rectificeerd, veeleer is het doel van dat laatste bezoek geweest om alle nog overgebleven sporen der Bredasche samenzwering ter plaatse uit te wis- schen. Van Belgische zijde is o.a. op de vergadering aanwezig geweest de lei- der der Belgische Trotzkyisten, G. Ver- eecken uit Brussel; van Nederlandsche zijde moet R. Stenhuis aanwezig zijn geweest. Het is wel sterk dat die heeren on gemoeid de grens kunnen passeeren en te Breda kunnen vergaderen, zonder dat men er iets van weet daar. Er schijnen ook verschillende perso nen uit Tilburg, Eindhoven enz. tegen woordig geweest te zijn. Men is nu in Nederland, maar ook in Brabant gewaarschuwd! POGING TOT AANSLAG OP KONING EDWARD. Toen de koninklijke stoet terugkeer de van de plechtigheid, die in Hyde- park te Londen heeft plaats gehad, ter gelegenheid van de overhandiging der vaandels aan het garde-regiment, drong nabij de Wellingtonpoort op Constitu tion Hill een man uit de menigte naar voren. Het is nog niet duidelijk hetgeen daarop geschiedde, doch een revolver is op den weg gevallen tusschen den koning en de troepen, die hem bege leidden. Het individu is onmiddellijk gearres teerd en naar het politiebureau Hyde- park overgebracht. Er is geen enkel schot gelost, doch de revolver was met vier kogels gela den. Toen de politie den gearresteerde wegleidde, trachtte een andere man hem aan de politieagenten te ontruk ken, doch hij werd zelf eveneens gear resteerd. De koning zag het incident, doch hij vervolgde zijn weg, alsof er niets ge beurd was. BESTUURDER VAN SMOKKELAUTO DOODGESCHOTEN. Op den Scharnerweg onder de gemeente Amby nabij Maastricht heeft zich weer een droevig smok- keidrama afgespeeld, waarbij een smokkelaar is doodgeschoten. Een uit België komende smokkel, auto, bestuurd door zekere J. uit Kaalheide, werd daar achtervolgd door een auto met komiezen De ambtenaren schoten onder het rijden op de auto voor hen. Plotseling zwaaide de nagezette auto over den weg en botste tegen een muurtje, dat omver gereden werd. Ietsverder reed de auto een ijzeren paal omver en vernielde een heg over een lengte van acht meter. Toen kantelde de wagen en de bestuurder, die door een der kogels doodelijk bleek te zijn getroffen viel er uit. De ambtenaren hebben bet lijk naar Maastricht laten overbrengen. De auto, waarin zich 500 K.G. mar garine en 100 K.G. suiker bevonden werd in beslag genomen. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN EN GEDOOD. De arbeider G. van der Burg, werkzaam bij de Vereenigde Touw- fabrieken te Maassluis werd door een drijfriem gegrepen een meege sleurd. Hij werd deerlijk verminkt en moet op slag dood zijn geweest. Het slachtoffer, dat 31 jaar oud was, laat een vrouw en vier kinderen na OORVIJGEN IN DE RECHTSZAAL. Tijdens de rechtzitting te Belgrado inzake den moordaanslag op mi nister-president Stajadinowitsj in de skoepsjtina spuwde een der beklaag den Trbitsj, zijn medekamerlid Zwe- jowitsj in het gelaat, toen deze met hem werd geconfronteerd en zijn bezwarende getuigenis handhaafde. Hierop gaven beide kamerleden elkaar eenige oorvijgen. De vechters bazen moesten ten slotte door gen darmen van elkaar worden gehaald. NOODLOTTIGE BRAND IN BULGARIJE. Een .ernstige brand is uitgebroken in de Macedonische stad Bansko. Honderd dertig huizen werden in de asch gelegd. Honderden men- schen zijn dakloos. Tot dusverre zijn van onder de puinhoopen zes dooden geborgen, bovendien worden nog eenige kin- deren vermist, die, naar men vreest, eveneens omgekomen zijn. Talrijke loodsen en schuren en 137 woonhuizen zijn vernield. Meer dan 700 menschen zijn dak loos geworden. ONMENSCHELIJKE BEHANDELING VAN EEN MEISJE. De Haarlemsche politie heeft e&n vervolging ingesteld tegen den 50. jarigen B., machinist van het pol- dergemaal in den Spaarndammer- poider te Velsen. De man heeft sinds Hemelvaartsdag zijn eenigs— zins achterlijke 17 jarige dochter opgesloten gehouden in een schuur, tje van 3 bij 4 meter, waarin slechts een klein ruitje zat en waar van de inventaris bestond uit een hok met konijnen en een ijzeren ledikant zonder matras en meteen oude deken. Het kind mocht geen voet in huis zetten en werd slechts nu en dan gelucht. Haar vader en haar stiefmoeder mishandelden haar re. gelmalig. De ontaarde man gebruik te daarvoor o.a. een gummislang met een stuk ijzer aan het einde gebonden. Op het lichaam van het kind, dat overigens vreeselijk ver magerd was, zijn talrijke sporen van mishandeling geconstateerd. De justitie heeft de stakkerd nu naar een gesticht in Zandvoort laten overbrengen. DE HITTEGOLF IN DE VER. STATEN. De ontzettende hittegolf in de Vereenigde Staten heelt in totaal 3400 slachtoffers geeischt, waai van 707 in Minnesota, 508 in Michigan, 401 in Illinois en 363 in Winsconsin. De schade aan den oogst en de boerenbedrijven bedraagt veel meer dan 300 millioen dollar. Eindelijk hebben regen en on- weders aanzienlijke afkoeling ge bracht, zoodat de catastrophe ten einde is. NA HET AUTOBUSONGELUK TE EINDHOVEN. De 57 jarige ongehuwde J. Bruijns uit Gilze—Rijen, een der twaalf slachtoffers van het auto-ongeluk, dat zich Zondag 28 Juni j.l, op den Boschdijk bij Eindhoven heelt voor gedaan, is in het St. Jozefs-Zieken huis te Eindhoven aan de gevolgen van het ongeluk overleden. NOODLOTTIG ONGEVAL BIJ CHARLEROI. Tengevolge van het breken van een verbinding is bij Charleroi een reeks kleine wagons, die geladen "waren met 12 ton rails en stalen blokken, in groote vaart van het hellende spoor gegleden. Een ploeg arbeiders, die bezig was met herstel werkzaamheden aan de spoorlijn, kon zich niet spoedig in veiligheid brengen en werd gegrepen. Drie arbeiders werden gedood, 6 zwaar gewond. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Uit Belgrado wordt gemeld dat een vliegtuig is te pletter gevallen. De piloot, de mecanicien en vijf passagiers, o. w. twee Duitschers, zijn gedood. Het verongelukte vliegtuig was van Ljoebliana naar Belgrado ver trokken. Het viel bij het dorp Hroesice, kort na de opstijging, De oorzaak van de ramp zou gelegen zijn in het feit, dat de be stuurder door den mist de heuvels, waarover hij vloog, niet heeft kun. nen zien. STAKING TE BERGEN OP ZOOM. Sinds geruimen tijd zijn tusschen de werknemers en werkgevers in de bouwbedrijven te Bergen op Zoon? onderhandelingen gevoerd om te komen tot een nieuwe C. A. O. Tot nu toe werden aan de opperlieden uurloonen uitbetaald, varieerend tusschen 30 en 36 cent en aan de vaklieden van 35 cent. In het nieu we contract waren deze loonen resp. bepaald op 37 en 47 cent per uur. Negentig procent van de werk gevers hebben dit nieuwe contract onderteekend, doch eenigen weiger, den dezen wensch in te willigen. Als gevolg hiervan zijn ruim 100 arbeiders in staking gegaan bij pa troons die niet teekenen wilden. Een zevental arbeiders is aan het werk gebleven. DIRECTEUR ARBEIDSBEURS TE BERGEN OP ZOOM GESCHORST. Te Bergen op Zoom is bij een ingestelde controle een kastekort ontdekt bij den directeur der dis trictsarbeidsbeurs. B. en W. zagen zich verplicht van deze ontdekking aangifte te doen bij den Officier van Justitie te Breda en dienten gevolge heeft de commissaris van politie te Bergen op Zoom den di recteur in verhoor genomen. Het bleek daarbij, dat de directeur het beheer had over een zevental kassen. Verschillende daarvan wa ren in orde, doch in andere was een tekort. De directeur bekende in totaal f 3200.uit deze kassen te hebben gebruikt. B. en W. hebben intusschen den directeur uit zijn functie geschorst. MAN OVER BOORD TIJDENS MARINE-MANOEUVRES. De matroos milicien tweedeklasse S van Dijk is, toen hij behulpzaam was bij het looden aan boord van Hr. Ms. »Gelderland«, zich bevin dende bij de noordkust van Wal cheren, in zee gestort. Men heeft den drenkeling onmiddellijk een boei nageworpen en sloepen uitgezet. Van Dijk is echter door het getij afgedreven en het staat wel vast, dat hij is verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Het slachtoffer was ongetrouwd en had den leeftijd van 21 jaar. Hij was te Amsterdam woonachtig. Het zoeken naar den drenkeling heeft nog geruimen tijd voortge duurd. NQTARIS UIT DEN BOSCH IN ARREST. Notaris L. te 's Hertogenbosch is op vermoeden van onregelmatig heden in arrest gesteld. Hangende het onderzoek wenschte de politie geen inlichtingen te verstrekken. Naar wij vernemen is de notaris gearresteerd wegens valschheid in geschrifte. VEERBOOT OMGESLAGEN. 43 PERSONEN OMGEKOMEN. Een vreeselijk bootongeluk heeft nabij Calcutta plaats gehad. Een groote platte veerboot, waarin zich vijftig menschen bevonden, die van een begrafenis huiswaarts keer den, stiet midden in den stroom tegen een onzichtbare hindernis. De boot sloeg onmiddellijk om en alle inzittenden vielen te water. Slechts zeven hunner konden gered worden. De 43 overigen kwamen in de golven om. Van slechts 7 hunner heeft men de lijken tot nu aan land kunnen brengen. DOODELIJKE VERKEERS ONGELUKKEN. Zaterdagavond is te Alphen a. d. Rijn de 66-jarige loswerkman J. Schaper, die zonder uit te kijken den weg overstak, aangereden door den 33-jarigen motorrijder F. v. Sch. uit. Wassenaar, die met een duo passagier van de T.T.-races te Assen terugkeerde. S werd tegen de straat geslingerd en liep een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding op. Hij is Zondagmorgen aan de bekomen verwondingen overleden. De motor rijder en diens duo-passagier, zekere J. de H. uit Leiden, kwam er met lichte ontvellingen af. Volgens ooggetuigen is het ongeval geheel aan de onoplettendheid van het slachtoffer te wijten. Zondagmiddag te omstreeks zes uur is op den Eindhovenschen weg onder Boxtel ongeveer ter hoogte van de plek, waar de vorige week Zondag een doodëlijk motor ongeluk plaats had, opnieuw een ernstig ongeluk gebeurd. Doorslip pen reed een auto. bestuurd door dokter J. uit Eindhoven, tegen een boom. Zijn echtgenoote, die naast hem zat, werd zwaar gewond, ter wijl de bestuurder slechts enkele lichte ontvellingen opliep. Dokter Hoek uit Boxtel en de gemeente politie waren spoedig ter plaatse. De gewonde dame is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. De auto is ernstig beschadigd. Zaterdagavond omstreeks elf uur is in het gehucht Nuil (gem. Ruinen) een auto waarin vier per sonen waren gezeten met een vaart van 80 K.M. in een bocht geslipt en tegen een* boom gevlogen. De 24- jarige J. Koetsier uit Meppel, die naast den chauffeur zat, werd zoo zwaar gewond dat hij een uur later aan de bekomen verwondingen in het Ziekenhuis te Hoogeveen is overleden. Zondagnamiddag omstreeks 6 uur werd de ongeveer 60-jarige i«' i a c.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6